Zierikzeesche Nieuwsbode ZEEUKS's ROEM ROOMBOTER. abonnement a Woensdag 3 Maart 1926. zierikzeesche courant. advertentltn Concertzaal-Bioscoop. SHERLOCK HOLMES Jr. „arendsveer" f E u i l ZITt o n7 De vrouw zonder hart, Sproeten SPRUTOL Schoonmaak Pry a pe? 3 maamdea f J, 50, &Mic© per poafc f 1,80. Voor he* baitenland per Jmmf f Afxonderiyko aomx&ere 5 cent Versohyn* Haandajf, Woenidaj sa Vrjjdag. 82H48 JAARGANG, - No. 11358. Sir, A 1, DE L80ZE Jr. Ulfe-Mnf. i. 1. S0SIE3 vaa 1—regels SO et«. van eogelg on dsarbove» 20 ets. per regel. 3eolames 30 ets. p? regêl» By contract belangrijk® korting* Inzending op den dag tab Oit« gave vóór 11 ore. Deze week twee Hoofdnummers door BUSTER KAETON, en WILD-WEST FILM. belde tab de KOKD18K FII.K-C.le BINNENLAND. Mr. LIMBURG. Mr. Limburg, de laatste kabinetsfor mateur, heeft naar aanleiding van de aanvallen van mr. Mar chant, bedankt als lid van den Vrijz.-Dem. Bond en tevens ontslag gevraagd als. lid der Staten'van Zuid-Holland, waardoor hij tevens op houdt lid van Ged. Staten te zijn. TWEEDE KAWIER. In ae Dinsdag gehouden vergadering der 'Tweede Kamer, herinnerde de voor zitter aan het Zilveren Huwelijksfeest der 1 Koningin. Hij zei uiting te geven aan den harlewensch der Kamer, dat onder Gods zegen de Koningin en de Prins nog jaren mogen gespaard blijven voor Vaderland en voir hel Koninklijk huis, dat mede- j leeft in lief en leed met ons volk, het- j geen weer zoo overtuigend bleek bij de j watersnoodramp in het begin van dit jaar. De voorzitter zei overtuigd te zijn de tolk der Kamer te wezen, indien hij aller deelneming uitsprak jegens de siachtof- fers van deze ramp. Intussohen is daarbij j onvergelijkelijk het voorbeeld van sa- menlijden der ge'neele natie geweest. Met j erkentelijkheid gedacht de spreker ook den rijkelijken steun en welgemeende deelneming, welke ons land uit het bul- tenland mocht ontvangen, hetgeen de wel gezindheid jegens ons in de internationale samenleving bewijst. De Kamerleden hoor den staande deze rede aan. Na afdoening van eenige minder be langrijke Zaken, kwam aan de orde het voorstel der soe.-dem. fractie, de Ko ningin ontbinding der Kamer te verzoe ken. De heer Albarda betoogde bij de toelichting van dit voorstel, da/t de Kamer het recht daartoe heeft volgens art. 120 der Grondwet. Nu de positie van het parlement wordt aangetast, moet de Ka mer van aat recht gebruik malt en. Ont binding is niet alleen een. middel bij een conflict lussehen regeering en volks vertegenwoordiging. Het moet ,ook thans aangewend worden, nu alle pogingen mis lukt zijn door onverdraagzaamheid der rechterzijde. De Kamer verwierp 't voor stel-Albarda tot Kamerontbinding met 70 tegen 24 stemmen. Vóór alleen de S.D.A.P. en de Communisten. Geen der ministers woonde de Kanier- zitting bij. Het debat werd bij verrassing gesloten. De heer Merchant, die na den heer Al barda spreken zou, had een groote rede ltlaar, maar was op het oogeriblik dat de heer Albarda eindigde, niet in de zaal aanwezig. Toen op de vraag van den voorzitter daarop niemand het woord vroeg, sloot deze meteen, het debat. Het was bekend, dat, indien de heer Mar- chant gespreken had, ook de heeren Snoeck henkemans, Heemskerk en Dres- selhuijs het woord gevoerd zouden heb ben. UH Stad en Pf®vinsle. ZlERlKZEE. Vrijdag 26 Febr. gaf de Vereen. ..Onderling Kunstgenot" haar 18e uilvoering in het Huis van Nassau alhier. De voorzitter, dhr. C. O. J. Hendrikse, riep de aanwezigen, die in grooten ge- 1 alejwaren opgekomen, het welkom toe, daarbij memoreerend, hoe ditmaal de Re- Oorspronkelijke Hoil. detective-roman j door R. J. BRANDENBURG. 23 Daar zette ons strijkje een fiksehen marschin. Ik geniet altijd van deze soort muziek, meer nog dan van orkestmuziek die me vaak te zw'aar op mijn muzikale maag ligt. Hé, is dat Charles niet? vroeg Ar thur. Ik keek om. Ja, daar kwam Char les aan in gezelschap van een meisje, met het haar a la page en eenvoudig, maar toch keurig gekleed. Zij maakte den indruk van een winkel- juffie, het zou1 ook een violistje kunnen Zijn of een danseresje. Charles groette ons, legde dan ongemerkt den vinger op zijn mond, om ons te verzoeken thuis over deze ontmoeting te zwijgen. Een studentikoos avontuurtje, lachte Arthur. Toch nogal brutaal, om zich hier te Zeist met dat meisje in 't openbaar te vertoonen, meende ik. Jongensachtig, stemde Arthur toe. Het strijkje speelde de wals uit de „Rosencavfilier", en op de maat dezer EVEN FIJN ALS derijkerskamer „Bellamy" Was uitgenoo- digd, „De Spaansehe vlieg" op te voe ren. Het stuk werd vlot en met veel animo gespeeld. De rollen bleken in goede handen! Het applaus, dat telkens weer klonk, bewees hoefeer het spel op prijs werd gesteld. De voorzitter maakte zich bij het einde tot tolk der aanwezigen, toen hij de uitvoering uit'stekend geslaagd noemde en „Bellamy" den dank der ver- eeniging overbracht voor hetgeen ten beste was gegeven. Een gezellig bal be sloot daarna dit samenzijn. Het bestuur van den Bond van Zeeuwsehe veehandelaren is in onderhan deling met een der grootste stoomboot maatschappijen om, door het vee uit Zee land per boot te doen vervoeren, tot een goedkooper vrachttarief te komen. Moch ten deze besprekingen tot een gunstig resultaat komen, dan zou deze Maat schappij ook een personen- en vracht boot op verschillende trajecten laten va ren. Zondag 28 Februari is te Goes in den ouderdom van 51 jaar overleden de heer G. W. v. Barneveld, directeur der Goessche Courmt. Naar wij vernemen zal in de plaats van den heer Alt, op Woensdag den 31en Maart als laatste spreker in dit seizoen voor het Departement van het Nu,t al hier, optreden de heer Piet Tiggers, Toon kunstenaar te Amersfoort, die voor de leoen zal verklaren de „Mattheus Pas sion" van Jos. Seb. Bach, verlucht door enkele lichtbeelden. Mevrouw Brouwer-Prakke, alt-zangeres te Leeuwarden, zal daarbij eenige liede ren van Bach ten gehoore brengen en de Alt-aria's uit de Mattheus Passion zingen. Deze avond zal ook toegankelijk zijn voor niet-leden tegen matige entree. Het muziekgezelschap „Kunst en Eer" zal morgenavond den burgemeester in verband met de hem verleende Kon. onderscheiding, een serenade brengen. RENESSE. Vrijdagavond hielden de le den van den L.W.C. in de zaal van mej. Wed. Kappers eene vergadering. Voor zitter de heer M. den Boer. Na lezing der notulen door den waarnemenden sec retaris, de heer C. J. Kooman, bracht de voorzitter het jaarverslag der vereeniging uit. Voorts deed hij, als afgevaardigde, verslag, van zijne bevindingen op de op 19 Jan. vair de B.V.G. te Goes gehouden vergadering en bracht rapport uit over de behandelde vraag: „Hoe komt het dat bij het Middelbaar en Lager onderwijs voor het landbouwonderwijs zoo weinig belangstelling getoond wordt en de deel name aan de cursussen zoo gering is?" De heef B. van Wingen gaf een mooie, interessante verhandeling over „Emelten" en stipt in zijn leerzame lezing de bestrij- aii-gs- en voorbehoedmiddelen aan, tegen dit insekt (larve van den langpootmug), dat zoo schadelijk is voor den groei der gewassen. Spr. oogstte den dank der ver gadering. Voor het aanleggen en de be- echt Weener muziek walsten mijn ge dachten, w'eg. Hoofdstuk XI. Naar Hen Haag- Den volgenden morgen gingen wij met een vroegen trein naar Den Haag, waar w'ij omstreeks half elf aankwamen. Ter stond reden W'ij in een taxi naar de Bank, het gebouw* maakte een soliden indruk1 met zijn granieten onderbouw', waarin matglazen, van tralies voorziene vensters juist boven het - trottoir uitkeken. Wij gingen ib innen door de massieve eiken houten voordeur, Waarop de koperen knoppen in het zonlicht blonken, schre den door de marmeren gang langs de toonbanken, die van loketten voorzien waren, en Arthur vroeg aan den geuni- formden portier, die met de handen op den rug rondslenterde, om zijn kaartje a,an den directeur, die na den moord op den heer Van Molen de leiding had, te overhandigen. Onmiddellijk daarna werden wij in een Wachtkamer gelaten, een deftig vertrek, met eikenhout beschoten en met een groo ten open haard, en „vleiden" ons in de reusachtige leeren clubfauteuils neer. De. directeur kwlam binnen, een correcte man met gladgeschoren gelaat en door dringende oogen, gekleed in jaquet, dat zijn" lichaam nauw' omsloot. De voorstel ling volgde en Arthur overhandigde^ her handeling van proefvelden met een bie tenvariëteit op lichte gronden stelt de heer N. Beije zich disponibel en de heer J. Hanse zal een proef nemen hoe de kalkstikstof als bemesting op bieten rea geert. Na de pauze hield de heer J. Witte een causerie over de gier, de waarde er van als meststof, de bewiaring in gier- kelders en de kostenberekening. De be spreking en uiteenzetting, hoe een gier- kelder zou moeten wordn ingericht, ga ven gereede aanleiding tot een vrucht bare discussie. Afgezien van de kosten, zal de indeeiing der stallen en het ge bruik van de gier alleen pp weilanden, het bouwen van gierkelders zijn bezwa ren hebben, ofschoon het bezit ervan Zijn vqordeelen zal opleveren. De heer Witte werd bij monde van den voorzitter dank gezegd voor zijn onderhoudende leerzame causerie. Daarna sluiting. (HAAMSTEDE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Maandag 1 Maart j.l. Aanwezig aile leden. Na ope ning door dén voorzitter, lezing en goed keuring der notulen van de vorige ver gadering en lectuur van ingekomen stuk ken, die voor kennisgeving worden aan genomen, komt in behandeling een ver zoek van de Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen om een geldelijke bijdrage voor een door genoemde Maatschappij uit te geven boekje. Daar de uitgave van dit boekje niet van ingrijpend belang voor deze streek is, stellen B. en W. voor afWijzend te beschikken; dat voorstel Wordt z.h.s. aangenomen. Daarna volgt een schrijven van den Raad van Beheer der N.V. Waterleiding-Mpij. Schouwen— Duiveland met het verzoek, dat de Raad terugkome op zijn vroeger genomen be sluit inzake verplichte aansluiting, met uiteenzetting van de moeilijkheden voor de toekomst, Wanneer men alsdan nog aansluiting zou wenschen. De voorz. zegt, "dat de kwiestie der aansluiting reeds vroe ger in den breede besproken is en vraagt of iemand hieromtrent het woord ver langt. Dhr. Blom zegt, dal, Wiaar slechts een paar gemeenten op ons eiland de verplichte aansluiting in hare bouwver ordening niet wenschen op te nemen, mo gelijk den indruk geWekt zal worden, dat men in deze gemeente te behoudend is. Waar men echter met genoegdoening mag terugzien op de stichting van ons mooi, flink en doelmatig gemeentehuis en andere gebouwen, de kosten besteed aan verbetering van wegen enz., moet het tegenovergestelde erkend wiorden. Wij 'staan geenszins onsympathiek te genover de waterleiding, maar gevoelen, daar wij in deze omgeving volop water hebben, niet den aandrang tot verplichte aansluiting; Wij hebben indertijd voor onze gemeente op soepeler voorwaarden aangedrongen en kunnen hier het spreek woord: „gelijke monniken, gelijke kap pen" niet huldigen. Spr. zou, alvorens den Raad van Beheer definitief te beant woorden, eerst een eventueele statuten wijziging willen afwachten en dan te. zien op welk standpunt de gemeente dan. staat. Dhr. Gilijamse is. het grooten- deels met dhr. Blom eens, maar is er tegen een afwachtende houding aan te nemen en bepleit de uittreding uit de N.V. Men zal toch steeds stranden op de- DOET UW SCHOENEN GOÉD een aanbevelingsbrief van oom Van der Heule, Welken de bankdirecteur, mr. van Santen, aandachtig las. Dus u komt voor de zaak, die de menschen hier in Den Haag nu al een week lang bezig houdt? Een geheimzin nige affaire. Ik gaf een mooi ding, Wan neer het de recherche gelukken mocht den laffen aanrander te ontdekken. Arthur verklaarde, dat hij eveneens hoopte, dat de politie hierin zou slagen. Hij zei dit zoo serieus, dat ik, die wiist hoe weinig kans d&aroP was, nauwelijks een glimlach kon bedwingen. Zooals oom u geschreven heeft, zei- de Arthur, liefhebber ik Wel eens op het terrein, dat gewoonlijk gereserveerd blijft voor beroepsspeurders. Het is zuiver ama teurisme en omdat ik vrees belachelijk gemaakt te zullen WOrden, w.anneer ik op een dwiaalspoor ben, zou ik u wel Willen verzoeken een volstrekt stilzwij gen te bewaren over hetgeen ik u zal zeggen en vragen. Kunnen wij hier on gestoord spreken en kan men ons hier niet afluisteren? Het is beter, dat wij naar mijn privé-kantoor gaan. Dit kantoor Was do,or een dubbele deur gescheiden van dat van den procuratie houder. Niemand kon hooren wat wij hier bespraken. Nadat wij hadden plaats genomen, nam Arthur het Woord; hij was kort, zonder omhaal van woorden. Ik 'wilde komen vroeg in 't voorjaar koop tijdig een pot Bij Alle Drogisten zelfde klip; de verplichte aansluiting zal het struikelblok blijven. Dhr. den Boer meent ook, dat nu wel een beslissing in dezen genomen kan wlorden, te meer daar men in deze gemeente vrijWiel van goed drinkwater voorzien is; dhr. Vis gaat met dit gezegde .accoord. Dhr. Bolle beweert, dat men te bang' is voor af keuring van regenwater bij Verplichte aansluiting; men kan in dit geval nog altijd herkeuring vragen. Komt de water leiding tot stand, dan worden zij, die nu minder goed drink'wlater hebben, van goed iw'ater voorzien; ook ten - opzichte van brandgevaar acht hij waterleiding nuttig en doelmatig. Waar men reeds van lei dingwater is voorzien, blijkt dit met hoogst enkele uitzonderingen ten zeerste te voldoen en dat vroegere felle tegen standers nu voorstanders zijn geworden. Na omvraag of de leden bij hun vroeger genomen besluit blijven, wat bevestigd wordt, zegt de voorzitter, dat, als men de verplichte aansluiting niet aanvaardt, om niet in een onmogelijke verhouding te komen, men tot uittreding zou moeten overgaan, wial door dhr. Bolle beaamd wordt. Daarna wordt een voorstel van dhr. Gilijams» in stemming gebracht, den Raad van Behoef mede te deelen, dat, waar men niet kan besluiten tot ver plichte aansluiting, men uittreding ver plicht acht. Dit voorstel wördt met 5—2 stemmen aangenomen. (Vóór de heeren Vis, den Boer, Bol'le, Braam en Gili jamse, tegen de heeren Blom en Schilc- ker). Tenslotte wordt toegestaan 1 ver zoek van dhr. van 't Veer om een stukje gemeentegrond in gebruik te mogen ne men en B. en W. gemachtigd tot het plaatsen van een paar ijzeren maximum- snelheid-borden ter vervanging van hou ten borden ert inzake verharding van den havenweg Burghsluis daarover met aan gelanden te onderhandelen. Daarna sluiting. NOORDWELLE. Hoewel de glorie van 't oude „Stra" niet meer terugkeert, kw'a- men ook dit jaar op den laatsten Zater dag in Februari weer eenige ruiters in actie. Zoo zagen we dan om twee uur een tiental „Strarijders" op hun ver sierde paarden de traditioneele rondes maken. om daarna een bezoek te brengen aan eenige naburige gemeenten. Hiermee Wias echter 't Strafeest niet ten einde. De Reaerijkerskamer „Advendo" heeft meegewerkt om dezen dag in eere te houaên door 's avonds een uitvoering te geven bij Van der Maas. Een drietal stukjes Werden opgevoerd, waarvan no. 1 „Plicht", bijzonder gelukkig gekozen Wlas. Het riep in ons herinneringen wak ker aan „Op Hoop van Zegen". Het spel Was, vooral voor een vereeniging, die de medewerking uit een zeer kleine omge ving moet ontvangen, goed. Daarna volg de een blijspel in twee bedrijven, „Lots huisvrouw! of het fijnste tafelzout". De keuze van clit stukje leek ons minder gelukkig Voor de spelers een ondankbare taak, die zij evenwel ernstig hadden op gevat. Na de pauze kwam het veel le vendiger: „Daar is mijnheer". Ook hierin wiaren de rollen juist verdeeld, er werd goed en. met animo gespeeld. De vroo- lijkheid op 't tooneel werkte aanstekelijk op t publiek. De zaal was geheel bezet, maar toch dient o.i. hier gezegd, dat Advendo nog meer belangstelling ver- Hoofdpijn bedaart spoedig door gebruik van een paar MJjnhardt's HoofdpUntabletten. Glazen buisje 60 ot. By Apoth. en Drogisten. onder uw cliënten een zekeren mijnheer Jules de Weerden telt. De directeur knikte. Zeker, een heel goed vriend van den heer Van Molen. Ik zag, dat mr. Van Santen dacht: u volgt een absoluut verkeerd spoor. Hij was natuurlijk te beleefd, on) van zijn mcening ook maar op de geringste wijze te doen blijken. Kunt u mij ook zeggen of die heer de laatste waken belangrijke sommen van zijn depositio heeft opgevraagd? Ik mag u over mijn cliënt dergelijke inlichtingen feitelijk niet verstrekken. Dat Weet ik. ^Maar dit is een excep tioneel geval. Ik vraag ook niet naar de juiste bedragen. Het is een algemeene vraag en "ik geef u de verzekering, dal wat u mij zult mededeel en, ter kennis van niemand anders zal komen dan van mijn vrouw' en mij. Natuurlijk maakt uw antwoord op mijn vragen maar een zeer klein deel van het door mij verzamelde) feitenmateriaal uit. Mr. Van Santen aarzelde, maar greep tenslotte naar den horen van het tele foon-toestel, dat op zijn bureau stoond. Uit Wiat hij vernam en ons daarna mee deelde, bleek inderdaad, dat Jules de Weerden groote sommen had opgevraagd en slechts een klein Bankconto had laten staan. Dank u- Zou ik nu de plaats, Wlaar het misdrijf is geschied, even mogen be dient. Zoo velen, die wij ook gaarne op dergelijke avonden zagen, misten we. Steunt Noordw'ellenaars, door uw belang stelling, uw dorpsvereeniging, die het zoozeer vefdient. Een gezellig bal be sloot dezen avond. (Niet oan onzen geitonen correspondent-) OUD-VOSSEMEER. Maandagavond trad voor ae vereeniging „Het Groene Kruis" op, mejuff. Deelman, te Middelburg, met het onderwerp: Wijkverpleging en t.b.c.- bestrijding. Op eenvoudige maar welspre kende Wijze werd door haar doel en wlerking van beide uiteengezet voor pl.m. 70 leden, terwijl mede een groot aantal" dames aanwezig' waren. Met de grootste aandacht werd de rede gevolgd en d$ voorzitter bracht haar dank voor het optreden, de hoop uitsprekende, dat op dezen avond de grondslag is gelegd om tot de aanstelling van een wijkverpleeg ster te dezer plaatse te komen. Bez'wla- ren zullen moeten overwonnen worden, maar Wlaar een wil is, is ook een weg. THOLEN. Maandagmorgen had onder groote belangstelling van het publiek de excutoriale verkoop plaats van den in boedel van J. de J. alhier. Deze verkoop had plaats, omdat genoemde de J. wei gerde de hem opgelegde boete voor niet- aansluiting tyij 'de waterleiding, ten be drage van f 75, te betalen. Door een zijner vrienden, werden twee vloerkleedjes ge kocht voor de kapitale som van f 116. Onder groote hilariteit van het publiek, verklaarde de deurwaarder, dat de ver koop nu was geëindigd, daar boete en kosten nu reeds waren gedekt. geeft menigfl huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zaoht en blank door Purol. RECHTZAKEN. Maandag j.l. werden voor den Politie rechter der Bredasehe Rechtbank o.m. de navolgende zaken behandeld en uit gesproken: P.a de K., huisvroulw' van L. K., (beklaagde sub 2) wonende te St.- Annaland, stond terecht dat zij op 10 Januari j.l. onder de gemeente St.-An- naland, met het oogmerk van wederrech telijke toeëigening heeft weggenomen een aantal Nederiandsche bankbiljetten, 'welke toebehoorden aan L. K. te St.-Annaiand. Als getuige werd in deze zaak gehoord L. K„ koopman te St.-Annaland, die ver klaarde op 10 Januari .jï. zijn woning om ongeveer uur verlaten te hebben en de deur gesloten te hebben. Toen hij om 9 uur w'eer thuis kwam en zijn woning Mr. Van Santen ging ons voor en w'ij stonden in de kluis, wiaar directeur Van Molen zijn plotseling einde had gevonden. - Ik werd 'bleek. In gedachten zag ik De Weerden achter zijn slachtoffer de stee- nen trap afsluipen, hij voelde, in zijn jus- zak naar de revolver, die "hij niet zou behoeven, te gebruiken. Ik zag Van Molen, dien ik mij vaag voorstelde als een breed geschouderd man met een rood gelaat, achterover slaan, dooir den schrik als door den bliksem getroffen, dan den slanken De Weerden hem zijn sleutels ontne men, ik hoorde het rinkelen, haastig open de hij de boxen der safe. Arthur wias neergeknield op den vloer en, zocht; dan bezag hij de koperen deur tjes alle van een nummer voorzien, met de loupe. r. Ik kan niets meer vinden, zeide hij zonder eenige teleurstelling in zijn stem. Maar het had kunnen zijn, dat er nog een spoor geweest was. 'Mr. Van Santen wlas zoo vriendelijk ons bij het afscheid in „Central" op de lunch te noodigen, hij wias ongetrouwd en wilde ons liever niet aan zijn hospita overleveren, zooals hij lachend verze kerde. Wij spraken af om half één. Kunt u mij ook het adres opgeven van een zepr goeden juwelier? vroeg Ar thur, terwijl hij mr. Van Santen de hand drukte. Wij kregen het adres en girtgen vervol gens te voet naar het centrum der stad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1