Zierikzeesche Nieuwsbode FEUILLETOiN De vrouw zonder hart B IJ VOEGSEL behoorende bjj de Tam Maandag 1 Maart 1926, oo. 11857. SPOEDEISCHENDE VERGADERING VAN HET WATERSCHAPSBESTUUR VAN SCHOUWEN, gehouden op Donderdag 25 Februari j.l. Voorzitter: Mr. A. J. F. Fokker van Crayesteyn van RengeTskerke. Aanwezig alle heemraden, de ontv.-grif fier, de ingenieur en de hoifdingelanden, behalve de heer Krepel. Aan de orde is het voorstel van het Dag. Bestuur tot heffing van geschit van gebouwde eigendommen, 'welk voor stel vergezeld gaat van een uitvoerige memorie van toelichting. Aan deze memorie is het volgende ont leend: Het Dag. Bestuur (verder in het verslag te noemen D-.B.) heeft ais maat staf van haar voorstel aangenomen, de werkelijk gedane uitgaven volgens de rekening. De vraag: welke rekening van het Waterschap moeten wij voor deze berekening nemen, wordt beantwoord met: de buitengewone uitgaven, die men 'weet zoodra het dienstjaar teneinde is, zoodat men in 1926 over de uitgaven van 1925 de berekening kan maken. Het D.B. stelt daarom voor, in de eer ste plaats te besluiten tot een heffing van 6 cent per gulden belastbare op brengst, berekend naar de uitgaven over 1925, maar teven voor het geval Ged. Staten beslissen, dat de uitgaven moe ten berekend worden naar de vastgestel de rekening, dadelijk te besluiten tot het beffen volgens de rekening van 1924, i van 21 ct. per gulden belastbare op brengst. Dit zijn groote bedragen, vooral als men nagaat, dat in Walfcheren slechts f 1,70 geheven wordt per f 100 belast bare opbrengst; maar de uitgaven van beide polders loopen zeer uiteen en bo vendien wordt in Walcheren geheven naar een ander systeem. Welk besluit ook goedgekeurd wordt, zooveel is zeker, dat het voor het ge bouwd te heffen geschot telken jare op nieuw zal moeten worden berekend en jaarlijks zeer uiteen: zal loopen. De voorzitter deelt mede, dat hij, na de niet-goedkeuring van het besluit der I Algemeen© Verga aering om 10 cent per f 1 belastbare opbrengst te heffen, per soonlijk een brief aan Ged. Staten heeft geschreven, waarin hij uiteen heeft ge zet, hoe z.i. de berekening moest wor den gemaakt en hoeveel in elk geval zal moeten worden geheven van de pos ten, die op de rekening voorkomen. Het I daarop ontvangen antwoord luidde, dat het College daaromtrent bezwaar maakte haar gevoelens mede t e deelen. Dit is de reden, aldus de voorzitter, waarom het h D. B. met een dubbel voorstel komt, om zoodoende tot een principieelë uitspraak I te komen. De heer S. J. Gast wijst er op, hoe er in. Walcheren geheven wordt. Die heffing zou toch hier als voorbeeld genomen kun nen worden? I De voorzitter: Walcheren is in dat op zicht niet met Schouwen te vergelijken. Het reglement van Walcheren heeft hier voor een heel aparte redactie. Dan moet het reglement van Schouwen gewijzigd worden, betcogt de heer Gast De voorzitter geeft den raad de voor stellen te aanvaarden, terwijl hij er nog op wijst, dat het gehevene in Walcheren voor Schouwen een peulschilletje is. De heer Dvi Boer betoogt, naar aan- I leiding van hetgeen aan het slot van de beschouwing in de memorie van toe lichting gezegd wordt, dat thans een basis getroffen is, die aanvaard zal wor- 9 den. Volgens hem zei deze regeling on uitvoerbaar blijken te zijn. Herinnerend aan het voorstel van 10 cent en de be rekening over 5 jaar van 26 cent per gul den belastbare opbrengst, meent spr., dat de heffing gemiddeld thans nog hco- ger komt. Voor de betrokken eigenaren zal het een last worden, dien zij niet zullen kunnen en willen dragen. Ten slotte vraagt spr. of het D.B. meent, dat door deze voorstellen de zaak tot een goed einde zal komen, of dat het een proef is? De voorzitter antwoordt, dat het D.B. meent, dat Ged. Staten op de genomen posten van de rekeningen geen aanmer kingen zullen maken en het een of het ander zullen moeten goedkeuren. De heer den Boer vraagt verder of het D.B. de bewoners van het gebouwd eigen dom dien last op mag ieggen? De voorzitter wijst erop, aat door de Algemeen© Vergadering besloten is dat geschot te heffen. Dat het zoo hoog zo.u worden, iw'ist niemand. De heer clen Boer bepleit dan regle mentswijziging, opdat men aan een eind komt. Reglementswijziging, aldus de voorzit ter, kunnen Provinciale Staten aanbrengen, maar dal duurt lang. De heer Smallegange kan met het eer ste concept-besluit, 6 cent te heffen, me degaan; tegen het ander verzet hij zich; 21 cent is te veel en waarom de onbil lijkheid te begaan om veel te veel te heffen Heemraad Boot merkt op, dat Schou wen zelf aan art. 119 niet kan tornen. Moeten we eerst aan dc menschen gaan vragen wiat ze betalen 'willen? Wat is billijk? Wat is weinig en 'Wat is veel? De heer Smallegange. informeert oï, wanneer het eerste voorstel van 6 cent wordt aangenomen, dan ook het tweede van 21 cent is aangenomen? De voorzitter antwoordt ontkennend. Spr. dringt op aanneming van beide voor stellen aan. Mochten Ged- Staten het tweede voorstel goedkeuren, clan kun nen we in de volgende algemeens ver gadering zeggen, we voeren het besluit uit of we trekken het in. De heer S. J. Gast is van meening, dat wellicht de eerste berekening niet wordt goedgekeurd. Wanneer Ged. Staten beslissen, dat we de rekening genoemd in het tweede con cept-besluit moeten nemen als 'basis, déh komen we tot een zoodanig bedrag, zegt de voorz., dat het niet geheven kan wor den. We kunnen dan vragen: wijzig liever ons reglement. Maar we willen nu wel eens weten wat we hebben: vleesch of visch De heer Moermo.nd vraagt of er be roep mogelijk is op de beslissing van Ged. Staten? Ja zeker, zegt de voorzitter, dan gaan we in beroep. De heer Snvallegangwijst op de eenigszins vreemde houding, die zal wor den aangenomen, als de heffing van 6 cent niet wordt goedgekeurd en die van 21 cent wel, door dan 'te zeggen, nu wil len wij niet! De voorzitter: Dan hebben wij een maatstaf voor ieder jaar. De heer van dm Bout betcogt, dat uit gevoerd moet worden, wat de algemeen© vergadering besloten heeft. De voorzitter: Van dien plicht hebben we ons gekweten. De discussies worden daarop gesloten en de beide coneeipl-besluiten z.h.s. aan genomen. Thans is aan de orde het tweede punt der agenda, en wel het voorstel van het D.B., tot voorziening van den vooroever en enkele koppen der dammen van hel Noorderstrand. Sa verband met dit voorstel is door den ingenieur een rapport ingediend, waarin hij het noodzakelijk acht aan de strandhoofden 5, 6, 7, 8, werken uit te voeren, nader in het rapport omschreven. De kosten vcor daml 5 worden geraamd op f 34812, die van daml 6 op 1 25198, die van dam 7 op f 28145 en die van dam 8 f 22492, tezamen voor de vier dammein f 110647. De dammen 5 en 8 zullen hunne nor male lengte krijgen, terwijl de toestand van. de dammen 6 en 7 vocrloopig wordt vastgelegd. Speciaal voor den vooroever van deze dammen zal van dit werk een g'Unstigen invloed uitgcan, zoodat het niét onwaarschijnlijk is, dat na de bezinking het profil vcor die dammen zal verbete ren. De toestand van deze strandheofden is van dien aard, dat een spoedige voor- maal op zich zelf. De aanleiding tot deze ziening noodzakelijk is, daar een verderen kwestie besprekend, zegt spr.. dat de achteruitgang lot nog aanzienlijker kosten j toestand van den bewesten weg door zou voeren. Van de leening ter voorzie- r: het toenemend verkeer thans zoo is, dat ning in dc werken aan het Noorderstrand, 5 men met de beschikbare middelen, nu de waartoe in de Algemeene Vergadering tol is opgeheven, een behoorlijk onder van 20 Maart 1925 besloten is, is nog houd niet langer kan volhouden. Daarbij ongebruikt gebleven een bedrag van ruim komt nog, dat iederen keer als de termijn f 40.000, zoodat niet behoeft geleend te voor het vaststellen der bijdrage komt, worden f 110000, maar slechts f 70,000. er groot gekibbel is tusschen de diverse De heer van don Bout vraagt den in- polders en gemeenten. Ged. Staten hebben genieur of onder zijn berekening hoog- op het oogenblik geld vrij om dezen ovenslakken begrepen zijn? De bereke- weg te verbeteren en in te richten naar ning is gebaseerd op Waalsteen, ant- de eischen van het moderne verkeer. De woordt de ingenieur De heer van den Bout vraagt verder, hoe de Ingenieur nu voor dezelfde 4 dammen, waarvoor hij '1 vorig jaa|r f 314 duizend raamde, nu maar f 110,000 noo- dig acht? De ingenieur licht zulks uitvoerig toe. Het vorig jaar werd in het rapport voor gesteld, dc dammen op die lengte te brengen, die hij noodig oordeelde. Zij werden dus verlengd. Op het oogenblik is de toestand van die hoofden zoo, dat het den ingenieur wenschelijk voorkomt met dam 6 en 7 nog een oogenblik te wachten met verlengen, doch alleen den bodem ter plaatse vast te leggen, waar later de verlenging moet komen. Op een tweetal kaarten toont de ingenieur de voorgestelde werken aan de vergadering, waarop het voorstel van het bestuur z. h.s. wordt aangenomen. Aan de orde is thans het voorstel van Ged. Staten tot het voegen van het voor malige Dijkwater hij het Waterschap Schouwen. De voorzitter licht toe, dot deze pol der nergens onder behoori en hetgeen nu gevraagd wordt, feitelijk al 20 jaat eer had moeten geschieden. Voor Schou- wen. vloeien uit deze samenvoeging geen kosten vcort, en er bestaat geen bezwaar legen deze vondeling onder de hoede van Schouwen te nemen, zegt spr. Gaan we er niet mede accoord, dan gaat er een stuk van Schouwen af. De heer dm Boer is bang dat Schou wen moeilijkhedén zrl krijgen met de pachters of eigenaren van dien polder, wanneer dc waterafvoer niet gunstig is. Dat i:> een kwestie tusschen de onder houdsplichtigen en niet Schouwen, licht de voorzitter loe. Zierikzee is onder houdsplichtig, zoowel van den sluisdam als van dc waterleidingen. De heer van Gastel vraagt inlichtin gen over dc aan hel Dijkwater grenzen de polderlje „De Verbrande Man". Zal dat er niet bijgetrokken worden? Neen, zegt dc voorzitter, dat is wel jammer. Dc andere poldertjes ook niet, want de heeren bestuurderen hebben reeds te kennen gegeven hun souvereini- teit te willen behouden. Niemand heeft legen opname van den Dijkwaterpolder bezWaar en de vonde ling wordt liefderijk opgenomen. Ter tafel komt nu 't voorstel van 't D.B. lot het terleenen van een bijdrage van hoogstens f 250 per jaar, gedurende een 40-jarig tijdvak voor de verbetering van den straatweg Zierikzee -Brouwershaven. De voorzitter deelt mede, dat eenigen Lijd geleden het Ged. College benevens dc Commissie vcor den straatweg te Zie rikzee op hei Stadhuis hebben vergaderd. In die vergadering is het idéé geopperd of cok SchcuW€'U niet bereid zou worden gevonden in de kosten bij te dragen, van daar dit voorstel vafi f 250 als maximum. De heer wn Gastel blijkt een overtuigd tegenstar.dei van dit voorstel. Hij herin nert eraan, dat in September van het vorig jaar Ged. Staten een brief schre ven, dat de zaak vóór 15 Nov. in orde moest zijn en i u is het bijna Maart. Zie rikzee beschikte afwijzend op het in de vergadering van 4 November gedane voorstel. Ged. Staten zijn ondertusschen al met iets mindere eischen voor den dag gekomen. Spr. wil vragen, hebben Ged. Stalen het recht die lasten aan de gemeenten en polders cp tc leggen? Waar zullen we blijven ais we beslui ten dien straatweg op de gevraagde breedte te brengen? Straks komt men voor andere wegen. Waar zullen we ein digen, als we hieraan toegeven? De voorzitter: Deze weg staat heele- Ooirspronkelljke Holl. detective roman \T door R. J. BRANDENBURG. doortrekking van den wieg naar Burgh is voarloopig van de baan. Ged. Staten hebben het recht om aan de commissie op te leggen hoe de w'eg moet worden ingericht. Zij kunnen de gemeenten en polders verplichten tot uitgaven, die mis schien tweemaal hooger zijn. De gemeen ten en polders moeten jaarlijks bijdragen ongeveer f 6000, zijnde een annuïteit van een leening van' f 10250|0f a 5 o/o en af te lossen in 40 jaren. Om die annuïteit bij elkaar te krijgen, >wbrdt f 250 van Schou wen gevraagd. Ged. Staten hebben hun eischen intusschen wel wat gematigd en is o.m. de post voor verwaarloosd on derhoud i. p. v. op f 20,000, uitgetrokken op nihil. Het rooien vcm de boomen aan den BlokWeg gaat niet door. Tegen den Blooischen dijk bij Zonnemaire wordt een j andere oprit gemaakt. Waar Schouwen zooveel aan wiegen uitgeeft, laten wij dan, zegt de voorzitter, daarvoor f 250 dispo nibel stellen. Bij de verdeeling van( f 6000 Werd voor Zierikzee ]/s gerekend, welk voorstel de r aad verwierp. Deze gemeente had altijd 1 betaald. Wanneer nu Zie rikzee 1 i bijdragen wil, en daarop heeft de voorzitter w'el hoop, dan blijft er nog f 500 bij te dragen. Wanneer Schouwen daarvan de helft w'il bijdragen, dan wor den wellicht andere belanghebbenden b|e- reid gevonden de resteerende f 250 aan te zuiveren. De heer van Gdstel blijft bij zijn in genomen standpunt. Hij vindt f 1000 voor den polder en f 1000 voor de gemeente Noordgouwe Ie veel. Wanneer het ver keer is voor het algemeen, dan moet het algemeen er aan betalen. De w'eg Zijpe- Zierikzee is geheel iin. onderhoud bij de Provincie. Spr. zal er zijn stem niet aan geven. De heer IVI oer mond is van hetzelfde gevoelen als de heer van Gastel. Zoolang er nog slijkwegen in Schouwen zijn, zal spr. er zijn stem niet aan geven. Den heer Smallegange bevreemdt het, dat, waar door het D. B. altijd gezegd wordt, dat er geen geld voor verharding van de wegen is, men nu met dit voorstel komt. Spr. zou eerst het besluit van den Raad van Zierikzee wel eens willen weten. De voorzitter wijst er op, dat Schou wen niet onderhoudsplichtig is en dat niemand de algemeene vergadering van lichtzinnigheid zal betichten als dit voor stel aangenomen wordt, daar ieder jaar door Schouwen zelf groote bedragen be schikbaar worden gesteld voor wegsver- betering. Het betreft hier een kwestie van onderlinge samenwerking. De heer Smallegange heeft nooit veel samenwerking van Zierikzee gezien. De heer van den Bout apprecieert het, dat èn Ged. Staten èn de Commissie voor den straatweg Zierikzee—Brouwers haven trachten den weg te verbeteren, maar hij wil het voorstel aanhouden. Dat kan niet, zegt de voorzitter. Vóór 1 April moeten we een beslissing hebben! De heer van Gastel vraagt of Ged. Sta ten de belanghebbenden dwingen kunnen? Beslist, antwoordt de voorzitter De heer S. J. Gast betoogt, dat het hier feitelijk betalen is, om'dat Zierikzee niet wil. Hij zou het echter jammer vinden als de zaak kelderde, al acht Ijij de bijdrage wel wat hoog. Spr. zou eerst de raadsvergadering van Zierikzee willen afwachten. 1 April is de fatale datum, zegt de voorzitter. De heer van den Bout zou f 125 willen bijdragen. Het voorstel van het D. B., om' f 250 bij te dragen op de vorengenoemde voor waarden, wordt in stemming gebracht en verworpen met 17—5 stemmen. Vóór het voorstel stemden de voorzitter, de heemraden Boogerd, Padmos en van der Weijde en hoofdingeland den Boer. Het voorstel-ixm den Bout werd daarop aangenomen met 139 stemmen. Tegen stemden heemraad Boot en de hoofdinge landen Klompe, Steur, Mol, Smallegange, Moermond, van Gastel, Hoogenboom en den Boer. Aan de beurt van behandeling komt thans een request van M. Boot Jz. te Kerkwecrve en 41 anderen, om verande ring te brengen in de afwatering van de landerijen ten Zuiden van den Ture- lureweg. In afwachting van een nader rapport bij de begrooting, stelt het D. B. reeds nu voor, ten einde direct te helpen: le. een peilsloot te maken van af de Molenvaart naar den Ringdijk; 2e. een buis 'te leggen van 90 c.M. diameter onder den Ringdijk op ruim 100 M. ten Z. van Schutje en van daar een peilsloot tot Schouwgroeneweg; 3e. een buis van de zelfde afmeting te leggen bij 's-Heer- Arendsvate en 4e een zelfde buis te leg gen bij den Brasweg onder den Ringdijk. De totale kosten worden geraamd op ongeveer f 500. De heer S. J. Gast bespreekt de maat regelen om het Lokkenbevang te helpen, maar daarmede is men er z. i. nog niet. Hij somt achtereenvolgens Verschillende verbeteringen op, die z. i. zouden moeten worden aangebracht. De voorzitter betoogt, dat Met deze voorstellen ook nog niet het laatste woord gesproken is. Het zijn voorloopige maatregelen om aan de wenschen van requestranten tegemoet te komen. Er is een plan van heemraad Padmos, dat in de April-vergadering aan de orde zal komer. tot verbetering van den water afvoer. De heer Padmos verkrijgt daarop het woord om zijn plan voor te lezen. Spr. somt daarin allerlei werken op, die tot verbetering van den waterafvoer zullen leiden en Waarvan de kosten worden be- gro.it op f 6319. De heer Mol is door dit request tot de conclusie gekomen, dat hij, waar hij hier vroeger sprak over beteren afvoer van het water uit den Osse, Schenders- Weg en. Duivendijke, nog niet hard ge noeg geroepen heeft. Het spijt hem, dat ook hij niet met een verzoekschrift is gekomen, want den Osse is nog lang niet genoeg geholpen. De cijfers in het door den ingenieur opgemaakte rapport over de bemaling van den Osse, in een der vorige algemeene vergaderingen behan deld, acht hij te hoog. Het kan z.i. min der. Wanneer de door heemraad Padmos genoemde f 6000 worden gevoteerd, dan noemt spr. dal w'eggegooid geld. Komt er ge^n t'wieede gemaal, dan komt er volgens spr. ook geen afdoende afwa tering. De voorzitter merkt op, dat thans het request aan de orde is. Wat het plan- Padmos betreft, dat in de volgende ver gadering zal worden behandeld, heeft niet tot doel de kwestie van de ont watering van den Osse op de lange baan tc schuiven. De heer van den Bout betoogt, dat do suatle naar het stoomgemaal veel te wen schen overlaat. Het is voorgekomen, dat het stoomgemaal geen water meer te verwerken had, maar dat in Lokken de tarwe op het land lag te rotten. Spr. is van, meening, dat men bezig is om zijn oorstiellen te ondermijnen. Laat eerst prof. Visser komen, zegt spr., en laat men den dam die nu gezet is er uit gooien voor Lokken. De heer Blom is het met dezen spr. eens. Is eenmaal den Osse geholpen, dan kan men zien hoe het w'ater stroomt. Heemraad Padmos bestrijdt den heer van den Bout waar deze beweert, dat de komende voorstellen ontworpen zijn, om die van dhr. van dén Bout te onder mijnen. Indien er in den Osse een ge maal komt, laten we zeggen van f 2500Oo dan zitten de grondeigenaars in Lokken nog omhoog. Wil Lokken voldoende wor den geholpen, dan zullen de voorge stelde Werken moeten worden uitgevoerd. De voorzitter dringt, namens het D.B., op aanneming van de aanhangige voor- 22 Wij zetten onze wandeling i uslig vcort. Ik moest mij bedwingen want ik kon bijna mijn oogen niet van de Weerden's gezicht afhouden. Was dat nu de man, dien wij zochten? Zijn trekken diukten wilskracht uit en zeker was hij er dc man niet naar, om zich dcor angst te la ten teiughouden van het bedrijven van een daad, die hem gewenschl zcu voor komen, hij leek iemand die zichzelf de wet stelde en zich niet stoorde aan de gebruikelijke afbakening van goed en slecht. •Maar een dief.... een moordenaar... In de motieven, welke hem geleid hadden, moest de oplossing schuilen van wat mij nu nog raadselachtig voorkwiam. Arthur zou zeggen: Construeer het leven van den man tot op het moment, waarop hij een bepaalde daad begaat, en je zult het motief weten. Het leven construeeren van De Weerden; zijn gedachten samenstellen, dat was de taak, die ons thans wachtte. Het gesprek werd door Arthur en De Weerden ongedwongen voortgezet. Ik was te vol met gedachten, die door ei- kaar buitelden als clowns. 'Tegen lunchtijd kwamen wij thuis. 's Middags ging ik met Arthur samen per auto naar Zeist. Oom excuseerde zich wegens drukke zaken te Utrecht en tante 1 ging rusten. Wij stopten voor de „Her- mitage". Het was nog vroeg, er waren weinig menschen, dus was de gelegenheid I gunstig om te babbelen, 't Scheen alsof Arthur had vermeden met mij alleen te zijn, alsof hij zijn gedachten wilde orde nen vóór ze aan mij mee te deelen. iToen de kellner, na thee te hebben ge bracht, zich had verwijderd, zeidc Arthur: 'Ik had wel gedacht dat het De Weer den was. Dal was veet meer het type voor Milly Raven dan Charles. Bovendien kunnen wij niet ontkennen, dat bijvoor beeld die diefstal van de paarlen netjes op touw gezet was en dat wij op ver schillende punten geslagen zijn. Charles zou terstond tegen de lamp gcloopen zijn Het verwonderde mij dan rok niets, dat hij het zwarte teeken niet droeg. De Weerden is waarschijnlijk onder bekoring gekomen van de schoonheid van Miliy Raven, heeft vermoedelijk een kapitaal aan haar verspild, zij is zooals meerde ren van dergelijke vrouwen, verzot op ju- weelen, het diamanten collier is van hem, hij stal. voor Milly jouw paarlensnoer, waarvan de pracht hem moeilijk kon zijn ontgaan. In baron Lucius vond hij een mededinger naar de gunsten der knappe paardrijdster. Zij wilde van den baron niets weten, droeg haar broer op hem te zelf nam er weinig aandeel in. Mijn hoofd verzoeken haar niet langer met zijn hul debetuigingen lastig te vallen, maar zij vond er genot in De Weerden le kwellen en gaf tegenover hem vcor, dat de hu zaren-luitenant haar wet beviel. De Weer den wordt gek van jaloezie, op een mid dag ziel hij den baron wegrijden naar de stad. Klaarblijkelijk ging deze een be zoek afsteken bij Milly, die hem oogen- blikkelijk wegstuurde en haar broer ach ter hem aan zond. Natuurlijk slaat het humeur van den baron op storm. De Weerden heeft door het bosch loo pen dwalen, in de hoop den baron te ontmoeten en met hem tot een verklaring te komen. Beide kemphanen komen tegen over elkaar to „taan. Enkele woedende woorden van beide kanten en De Weer den lost het dcodelijk schot, loopt langs een omweg naar huis terug en doet alsof hij van den tegenovergestelde»! kant kwam. .Wij mogen wel aannemen, dat het ge val zich ongeveer op deze wijze heeft toegedragen. De hypothese, dat De Weerden de on bekende X is, klopt met alle feiten. Wij moeten evenwel niet vergeten, dat wij ten opzichte van de schuld van De Weer den alleen maar aanwijzingen bezitten en geen enkel bewijs, tezamen echter vor men zij een ernstige aanklacht tegen hem. Er is nog meer. Je herinnert je natuur lijk wel, dat de circus-directeur mij ver teld heeft, dat het circus van den Haag naar Utrecht is gekomen. Daar in de Re- sinenlie heeft De Weerden Milly Raven vvaarsch/Jnlijk leeren kennen, daar heeft hij voor haai financieel© offers gebracht op het altaar der liefde. Diat deze zijn krachten te boven gingen, is een niet al te gewaagde veronderstelling. En. nu kom ik tot den diet- tal in de Bank. Ik vermoed dat De Weerden cliënt Wc.s en den laatsten tijd aanzienlijke som men van zijn deposito heeft opgevraagd. Dat hij een goede kennis was van den directeur, is niet vreemd, deze was Char les' oom en De Weerden zal er door zijn vriend zijn geïntroduceerd. De Weerden heeft den bankier opge wacht en dezen meegetroond. Hij heeft misschien den wanhopige gespeeld, mis schien ook wanneer hij het er nog had zijn laatste geld dringend opgevraagd. In de kluis heeft hij zijn revolver te voorschijn gehaald, doc'h het was niet noodig er gebruik van te maken. Alles, wat ik nu heb naar voren bracht, zijn slechts vermoedens, en om deze nader te toetsen aan feiten, zullen wij morgen samen naar Den Haag gaan. En welke rol denk je, dat Charles in dit alles heeft gespeeld? Het kan zijn dat De Weerden hem op enkele punten in het vertrouwen ge nomen heeft. Wat den Bankdiefstal be treft, denk ik van niet, wat de schoone Milly aangaat, van wel. Een groot deel van hel genoegen, er een dergelijke inte ressante vriendin op na te houden, is ge legen in het opscheppen er over tegen de vrienden. En let nu eens op dezen ge nialen truc, na den moord, want dat het toch eigenlijk, bij den zwager van den bankier te gaan Iogeeren. Daèr zal de politie den dader zeker niet zoeken. Arthur zweeg, stak een sigaret óp en blies den blauwen rook tusschen de saam- geknepen lippen uit. Ik zat voor mij uit te staren, vervuld van bewondering voor Arthur's scherp zinnigheid. -Zijn redeneering sloot als een bus, ik kon er niet de minste aanmerking op maken. Dus je denkt, dat Milly mijn collier heeft? Ik heb zoo'n flauw vermoeden, ant woordde Arthur glimlachend. Em wat denk je nu te doen? i— Dat zal er van afhangen, wat wlij in Den Haag vernemen. Blijkt mijn gedach- tengang juist, dan zullen wij na onzen terugkeer een gesprek onder vier, of lie ver zes oogen., want jij bent natuurlijk van de partij, met mijnheer De Weerden moeten hebben. Dat aan interessant worden. f— Ja, dat zou je zeker niet graag wil len missen. Voor geen geld, verklaarde ik. pe tafeltjes rondom ons geraakten be zet. Een strijkje, viool, cello en piano, maakte aanstalten om te gaan musicee- ren. Ik keek over de witte balustrade, waarop, te midden van groen, vuurroode geraniums opvlamden, naar de groene boomen, die den weg naar het station omzoomden. Aan den overkant van het plein zaten de menschen onder de zonne schermen der lunchrooms en café's, He pen kinderen spelend rond. (Wordt veroolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5