lierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL feuillêTTON. Da ItadspBortaa van Ziarikzaa. behoorende by de T&n Vrijdag 2» Febr. 1926, no. 11356. Gevonden voorwerpeni Een band van een mantel; een pols mof; een collier met hanger; een hoes van een autokap; een zakdoekje; een mes; een rijwiel; een portemonnaie met inhoud. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. BINNENLAND, j DE MIDDENSTAND EN HET BELGISCHE VERDRAG. iZooals nu wei algemeen bekend zal zijn, is het Belgische verdrag, dat het tractaat van 1839 vervangen moet, voor Nederland zeer bezwarend. Het ligt toch in de bedoeling van België, Nederland te dwingen, zwiare onkosten te maken om de Schelde voortdurend en afdoende t <e verbeteren ten voordeel© van Ant- t ..wefpen. Waardoor Rotterdam een zeer ernstige schade zal .worden toegebracht. Het ontworpen kanaal Antwerpen—Moer dijk zal bovendien aan Rotterdam feite lijk 't voordeel, dat de natuur het schonk door de betere Rijnverbinding met het achterland, afhandig maken. Maar niet alleen Rotterdam, ook Amsterdam, zal de gevolgen ervan ervaren, omdat het slechts ie en zeer inferieure verbinding met. den Rijn bezit. Wie met de levens- en bestaansvoorwaarden van den midden stand bekend is, zal moeten toegeven, dat de bedreiging van de welvaart van koopsteaen als Rotterdam en Amsterdam voor de welvaart van dien middenstand in hooge mate funest moet zijn. Eens deels, omdat niet alleen de kapitaal krachtige koopmans- en industrie-centra in koopkracht zullen achteruitgaan, maar ook cmd-t de zeer talrijke arbeiders klasse op lager niveau zal worden neer gedrukt. Van arbeiderszijde is trouwens reeds bij de Tweede Kamer een adres ingediend orn op dien grond het ver drag te verwerpen. De achteruitgang van Rotterdam, en eventueel van Amsterdam, zou niet al leen den middenstand in die steden tref fen; zij zou noodlottig zijn. voor den middenstand van het geheele land. En er is niet veel verbeeldingskracht toe noodig om te begrijpen, dat dié twee steden, met een inwonertal van 1,250,000, op het ge heele land een geweldigen economischer invloed hebben, en ter voldoening van al hun behoeften, die met de weivaart stijgen, ook velen daarbuiten werk en brood geven. Het is noodzakelijk, de aandacht der Regeering op dit belang rijke punt te vestigen. Want de vermin dering der welvaart van genoemde klas sen der samenleving moet een achter uitgang voor den middenstand tengevolge hebben, welke blijvend zal zijn, omdat het overwicht, dat Antwerpen zal krij gen, duurzaam zal zijn. Voor de econo mische middenstandsorganisaties zou hier goed werk te doen zijn. Bij dit alles komt nog, dat de Schelde-verbe tering en de kanalen-aanleg groote en waar schijnlijk steeds stijgende kosten 2uilen medebrengen, die door den aldus reeds benadeelden middenstand ook voor een groot deel zullen moeten worden mede- gedragen. De concüusie van deze uiter aard korte beschouwing moet dus lui den, dat het voor den middenstand van 't allergrootste belang is, dat het verdrag, zooals het daar iigt, niet wordt goed gekeurd. i Wi Stad en Provlaole. WESTEN-SCHOUWEN. Evenals vorige jaren worden op het dominiale terrein I. De ZuidhsYenpoort. (Vervolg). Werd ln 1811 onze poort „Porte impé riale" genoemd, zij was ook in den nacht van 7 op 8 Dec. 1813 getuige van den uittocht der Franschen, die zich ver drongen om door haar een goed heen komen te zoeken. Gedurende den verderen loop der 19e eeuw' onderging onze poort geenerlei ver anderingen; slechts werd» het op het dak slaande middel torentje in 1858 geheel vernieuwd, welk werk voor eene som van f 800 uitgevoerd werd dcor den aan nemer C. Wisse. Ook is indertijd een bliksemafleider aangebracht. Bezien we de poort uitwendig, dan blijkt het massieve vierkante gebouw' van baksteen te zijn opgetrokken. De Noord zijde is nog van de oude steen van groot formaat en bevat ter hoogte van de vierde verdieping een tandlijst. Vóór de herstelling van 1774—1779 wa ren de hoeksteenen van natuursteen en evenzoo de banden waarop de uitsprin gende hoektorens schijnen te rusten. Bij die vernieuwing is de natuursteen op de meest willekeurige wijze gebruikt, en, waarschijnlijk toen de voorraad op was, eenvoudig weggelaten. De vier aan de hoeken uitgebouwde ronde torens dra gen aan de stadszijde hooge achtkante spitsjes en aan de landzijde zeskante. De poort-doorgang vertoont een spits boog en is overdekt met een dubbjel kruis gewelf met afgeschuinde ribben. weder eenige H.A. duingrond bewerkt, om mét dennen te worden beplant en zullen weer kale zandvlakten met helm worden bepoot. Van welk groot nut dit iS, kan men zich overtuigen, als men ziet, dat bij de aanhoudende felle Westen- en Noordwestenwinden, die in den laatsften tijd geheerscht hebben en een laag zand over de naburige bouw- en boschgronden spreidden, thans door doelmatige beplan ting en bepoting, niets meer te bespeuren is. Op die wijze is dus reeds een prachtig resultaat verkregen. De uitgeplante den nen verkeeren, behoudens een enkele uit zondering, in uitstekende conditie. Met den aanleg van wegen tusschen de be planting wordt voortgegaan, evenals met het kweeken van dennen en akkermaals hout (berken, abeelen, elzen en accasiafs) in den kweektuin. Het akkermaalshout wordt gebezigd voor den aanleg van brandhagen tusschen de dennen en langs de aan te leggen wegen. Ook is men be2ig aan het vlakken (gelijk maken) der hooge, scherpe en licht verstuifbaxe duin toppen. Men vergete niet, dat genoemd duinterrein tot een der moeilijkste van Nederland behoort. Een en ander staat onder deskundige leiding van den opzich ter dhr. J. J. Steur en belooft een nuttig en schoon geheel te worden. HAAMSTEDE. Woensdagavond j.l. hield de Mondharmonieavereeniging „H. D. S.", voor een flink bezette zaai haar eerste dona teurs-uitvoering in hötel „Bom". Na opening door den voorzitter, dhr. C. I. Boot, die de donateurs en donatrices, wier aantal thans tot 74 gestegen is, en de overige belangstellenden hartelijk wel kom heette, werden onder leiding van den waarnemend directeur, dhr. J. L. v. d. Velde een 12-tal muzieknummers, zeer maatvast en ten genoege van het publiek uitgevoerd. Door eenige dames en hee- ren werd opgevoerd het tooneelspel „Tooneelspeler" en het blijspel „De on verwachte inkwartiering of de gestoorde nachtrust". Beide stukjes, die vlug ge speeld en goed vertolkt werden, verwier- van eveneens den bijval van het publiek. „H. D. S." heeft ons een prettige avond bezorgd. NOORDWELLE. Maandag werd de eindles gehouden van den cursus van de vereen, tot instandhouding van avond- schoolonderwijs. Tegenwioordig waren de burgemeester, enkele raadsleden en ver dere belangstellenden. In z'n openings woord 'wlees de heer Witte "^»op, dat voor het komende jaar de school geen leerlingen aflevert voor den cursus, zoo dat hard gewerkt zal moeten worden om deze te laten bestaan. Het onderwijs is zoo praelisch. mogelijk gehouden. Het was er vooral om te doen de jongens wat mee te geven voor hun leven en hen te leeren denken, logisch denken, want daar hapert het menigeen nog aan. De leerlingen legden eenige proeven van be kwaamheid af in verschillende vakken. •Met-een woord van dank tot allen, die meegewerkt hebben om dezen cursus mo- g dijk te maken, sloot de heer Witte de bijeenkomst. ELLEMEET. Vrijdag j.l. had aan de o.l. school alhier dit jaar de eerste puder- avond plaats. Het hoofd der school sprak er zijn spijt over uit, dat geen moeders tegenwoordig 'waren. Ook zij moeten be lang stellen in het onoerwijs en de op voeding hunner kinderen. Vervolgens hield het hoofd der school een lezing over: „Samenwerking tusschen school en huis". Hij lichtte met voorbeelden toe, hoe een goede samenwerking tusschen ouders en onderwijzers het resultaat van het onderwijs en de opvoeding kan vei- hoogen. Spr. riep tenslotte de hulp in der ouders om het rooken van school gaande kinderen te beteugelen, door geen geld te verstrekken voor sigaretten en hen thuis geen pijp te laten rooken. Jn de pauze was er gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen. Jam mer, dat nog niet alle ouders belang schijnen te stellen in de vorderingen hunner kinderen. Vervolgens besprak de Men bezoekt het gebouw langs een wenteltrap in een vierkanten traptoren aan den Noordwesthoek, waarmede men de eerste verdieping bereikt. Hier be vindt zich een eenvoudige schoorsteen in de dikte van den muur en eene -met een buitengewoon zware eikenhouten deur af gesloten provoost, weleer voor gestrafte schutters bestemd, doch toen haast nooit gebruikt. Op de vierde verdieping staat het uurwerk en zijn de hoektorentjes toegankelijk, terwijl op de vierde of hoogste verdieping de muur, die tot hier eene $kte v*n ru'm een Meter heeft, in eene borstwering of weergang tot onder het dak eindigt. In deze borstwe ring treft men aan de Noordzijde nog vier vensters en dichtgemetselde schietgaten aan, ongetwijfeld behoorende tot den ouden bouw. De Kanter in zijne Kroniek van Zie- rikzee, sprekende over een middel- eeuwsch orgel, uit de Sint-Lievens-Mon- sterkerk, dat reeds in het midden der 16e eeuw moet weggeruimd zijn, zegt, dat op de Zuidhavenpoort in zijn tijd (1795) nog een deur aanwezig was, of- komstig van een dekstuk der windlade vaal dat aloude orgel, waarin men nog al de met leder belegde gaten zag, waar op de pijpen stonden. Die deur moet echter reeds overlang verdwenen zijn; in de laatste vijftig jaren althans was zij niet meer aanwezig. Gedurende den loop der 19e eeuw, toen de poort scheuren begon te verfcoonen, werd zij door vele ijzeren ankers ver sterkt. Dat die scheuren in het muurwerk zich voordeden, was waarlijk niet te veéwlon- derem als men bedenkt, dat de grondsla gen der poort zóó nabij het water zich heer de Jonghe het nut van schoolreisjes en deed verslag van de gemaakte uit stapjes naar Rotterdam en Burgh. Spr. bekritiseerde de verkeerde gewoonte door hiervoor niet langer geregeld te sparen en hij wees op de nadeelige gevolgen j hiervan. Hierna werd met alg. stemmen besloten om ook dit jaar weer een school- reisje te organiseeren. Bij de verkiezing van de Oudercommissie werden herkozen de heeren J. Hanse en P. Wesdorp en gekozen de heeren C. J. Kooman, D. j Kristelijn en A. W. de Giopper. Bij de rondvraag bracht een der aanwezigen ter sprake het sluiten der school op ver- schillende kermisdagen, terwijl een der - ouders gaarne zou zien, dat hier de ko- I mende winter 'weer vervolgonderwijs ge- geven werd. Beide sprekers wlerden be- antwoord. Hierna sluiting. POORTVLIET. Onder voorzitterschap van den heer J. van Gorsel, vergaderde Maandag j.l. de afdeeling Poortvliet van 't Groene Kruis. In zijn openingswoord gaf de voorzitter zijn teleurstelling te kennen, dat de vergadering slecht bezocht was. Ingekomen was een bericht van hel bestuurslid C. P. van der SI ikke, dat hij als zoodanig bedankte. Uit het jaar verslag, uitgebracht door den voorzitter, bleek, dat in 1925 het ledental met 25 vermeerderde en geklommen was tot 244. Van 74 verplegingsartikelen was gebruik gemaakt. Betreurd werd, dat sommige voorwerpen vuil en beschadigd werden terug bezorgd. Een tweede ligtent werd aangeschaft. De verpleegster legde 798 bezoeken af. Haar werkzaamheid wierd door de patiënten zeer gewaardeerd. De rekening, nagezien en in orde be vonden door een oommissie, bestaande uit de leden J. Eienbaas, A. Murre en A. Heijboer, vermeldde een ontvangst van f 1647,'i665 en een uitgaaf van f 7029,75, alzoo een batig slot van f 617,915. Aan contributie voor 1926 ós ontVw f 377, zoo- dat op 22 Februari in kas is f 994,91s.- (De begrooting werd in ontv. en pitg. vastgesteld op f 1594,915, met een post voor onvoorzien ten bedrage van f 391,576. Het salaris van den magazijn meester werd met f 20 verhoogd en gebracht op f 90. De heeren W. Dron- kers, J. J. de Maagd en E. van der, Slikke werden met resp. 26, 27 en 26 stemmen als bestuurslid herkozen. In de vacature-Van der Slikke werd na tweede vrije stemming met 14 stemmen gekozen de heer J. Eienbaas. |ST.-ANNALAND'. De scherpschutters- vereeniging „Prinses Juliana" hield 19 Febr. in 't café „Havenzicht" haar al gemeen© vergadering, die bezocht was door 26 van de 52 gewone leden. Volgens het jaarverslag zijn in 1925 16 oefeningen met scherpe patronen gehouden. Daar er van rijkswege geen gratis-munitie meer wordt verstrekt, is deze uit de kas aan gekocht. Volgens de rekening bedroegen de ontv. in 1925 met inbegrip van 't goed slot van '24 f 433,2Qf- de uiig. waren f 226,07, 'l batig saldo is dus f 207,22. De secretaris M. P. Duijzer, aan de beurt van aftreding zijnde, werd als zoodanig herkozen, terwijl in de plaats van de heeren J. Gunst en N. Óverbeeke, die als bestuursleden bedankt hadden, wer den gekozen de heeren C. Verhoole en J. Boon. Besloten werd om wieder 2500 scherpe patronen uit de kas aan te koo- pen. iSCHERPENISSE. Aan den ingeschre vene voor den dienstplicht H. Franke, lichting 1925, uit aeze gemeente, is bij beschikking van den Min. van Oorlog van. 19 Febr. 1926 met ingang van 21 Maart 1926 wederom voor een jaar vrij stelling van den dienstplicht wegens kost winnerschap verleend. RECHTZAKEN» i DE DOODSLAG TE NIEWENHAGEN- Voor de rechtbank te Maastricht ston den terecht een vrouw en twee mannen uit Nieuwenhagen (L.) die. op 8 Decem ber j.l. den gepensionneerden marechaus- bevinden en de houten beschoeiingen aan den havenkant ter zijde van de poort soms jaren in erbarmel ijken toestand had den verkeerd, zoodat het water gemakke lijk toegang tot bij de fondamenten kon verkrijgen en verzakkingen veroorza ken. Het gaaf houden der muren en be schoeiingen in de nabijheid der poort is dus voor het verder voortbestaan van dit monument een dringende eiseh. Ontelbare malen is de Zuidhavenpoort afgebeeld, waartoe haar schilderachtige vorm en omgeving, proeve van Oud-Ne- derlandsche versterkingskunst en stede- bouw, vanzelf uitlokte. Evenals de Nobelpoort en de Noord-, havenpoort bezit zij nog hare zware deu ren, die sedert 1 Mei 1866 des nachts niet meer gesloten worden. Door het met dien datum vervallen der betrekking van poortier, werd ook in 1867 de naast de poort staande poortierswoning publiek verkocht. Met de vermelding, dat secjert ongeveer het begin dezer eeuw de deuren en ven sters der Zuidhavempoort met de stads kleuren zwart en rood geschilderd zijn, eindigen wij de opsomming van hetgeen ons omtrent deze poort merk waardig vporkwam. t II. De Noordh»Tenpoort. j De tweede der nog alhier bestaande poorten, welke wij wénsehen te bespre ken, is de Noordhavenpoort. Gelijk reeds in het voorafgaande is opgemerkt, moet de bouw van de Noórd- havenpoort haast gelijktijdig hebben plaats gehad met dien der Zuidhaven poort, dat is dus in de eerste helft der 14e eeuw. A sée Kurvers, respectievelijk hun echtge noot, vader en zwager, met revolverscho ten en messteken zouden hebben gedood. Kurvers is den lOden December aan de ontvangen wonden overleden. Hij "had in den rug vier messteken, in de borst drie, en twee kogelwonden in het hoofd. Ge wond zijnde is hij bij de buren ingeloo- pen en heeft daar zijn zoon en zijn zwager aangewezen ,als de daders, ook voor den wachtmeester der marechaussée beschuldigde hij zijn zoon, met een mes naar hem te hebben gestoken, terwijl zijn zwager, de broeder van zijn twieede vrouw, op hem zou hebben geschoten. De vrouw had echter aan den wachtmees ter een revolver gegeven, dien zij uit haar blouse haalde, en beschuldigde zich zelve. Het O.M. eischte terzake van doodslag, samen en in vereeniging gepleegd, tegen de vrouw 5 jaren en tegen de beide an dere beklaagden ieder zes jaren gev.str. De verdediger schetste in een uitvoerig pleidooi het ellendige leven dat de vrouw bij den veel ouderen man had, die haar vaak mishandelde en op ,alle manieren het leven tot een hel maakte. De uit spraak werd bepaald op 9 Maart. ONDERWIJS. Aan de bijzondere school te St.-Anna- land (hoofd de heer C. van Houdt), is tot tijdelijk onderwijzer benoemd, uit 25 sollicitanten, mej. G. F. Welgemoed te Voorst. LANDBOUW EN VEETEELT. HET WEDER IN JANUARI. het overzicht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut over het weder in Januari is het volgende ontleend: 'De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg 67 m.M. tegen 47 normaal. In de tweede dekade viel slechts 7 m.Kl. De grootste hoeveel heid neerslag 89 m.M. kwam voor in Twente en den Gelderschen Achterhoek, waarvan 48 in de eerste dekade. Van 14 tot 24 lag het geheele land onder de sneeuw. Het aantal uren met zonneschijn gemiddeld over de 5 hoofdstations was gelijk aan de normaalwaarde van 44 uren; de drie dekaden telden resp. 14, 20 en 11 uren. 1 MARINE EN LEGER. VERVROEGDE LOTING? Bij het departement van Oorlog bestaan plannen, om wijziging te brengen in de loting voor den dienstplicht. Men over weegt de mogelijkheid, om deze loting te eentraliseeren. Het geneeskundig on derzoek zou dan niet alle ingeschrevenen voor den dienstplicht behoeven te om vatten, zooals nu, doch slechts plaats heb ben voor de door het lot aangewezen personen. Ook voor de aanstaande dienst plichtigen is het voordeel van de ver vroegde loting duidelijk. Doordat zij en kele jaren vóór hun inlijving weten, waar zij aan toe zijn, kunnen zij alle zaken, hun studie etc. betreffende, tijdig re gelen. Het plan zal nog nader dcor den minister van Oorlog worden uitgewerkt. Het nieuwe systeem zal, vereenvoudiging en bezuiniging met zich brengen. JAARLIJKSCH ONDERZOEK. De minister van oorlog heeft aan de burgemeesters een brief gericht, waarin hij mededeelt, dat behoudens onvoor ziene omstandigheden, in Juni het jaar- lijksch onderzoek zal plaats hebben voor de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1914 en 1917. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader be kend gemaakt worden. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. CALMETTE'S VACCIN TEGEN T.RC. De Fransehe dr. Calmette heeft in de Akademie van Geneeskunde nadere me- dedeelingen gedaan over het door hem en zijn collega's ontdekte vadcin B. C. G. Reeds in 1407 wordt zij onder haar te- genwoordigen naam vermeld, toen graaf Willem VI aan Willem Martijnszoon „den „dienst te bedrijven gaf buiten de Noord- „havenpoort aan beide zijden der haven, „met alle baten, als vroeger Mannekijn „bezeten heeft". Blijkbaar ziet dit op een overzetveer. De versterking der poort in 1491, door haar lot een z.g. blokhuis in te richten, door Albrecht van Saxen, is reeds bij de beschrijving der Zuidhavenpoort ter sprake gebracht. De kroniekschrijver Rey- gersbergh zegt daarvan: „Ende di^ Her- „toghe heymelijck met groot voïck ko- „mende, die Noordt-havenpoorte inne, die „hij dede bewallen, ende sterek maecken, „in de maniere van een Blockhuys, uyten „name van den Prince, om! die Stadt ende „Burghers daer mede te dwingen." Hoewel later vernieuwd en verbouwd, zal de eigenaardige vorm onzer poort toch wel aan datBlockhuys" herinneren; ze is eigenlijk een bolwerk tegen den vestingmuur gebouwd. De dikke, aan de buitenzijde der stad met natuursteen be kleed© muren ontmoeten elkaar bij het poortgebouw. Binnen en tegen die muren zijn huizen en aan de stadszijde vormt een eenvoudige boog zonder deuren de binnenpoort. Het 'pleintje of de straat tusschen de binnen- en de buitenpoort lis 4 5 Meter breed en 28 Meter lang. In den buitenmuur zijn op geregelde af standen, onmiddellijk onder het dak, vier kante, nu dichtgemetselde, openingen ge weest; da ar tusschen spleten dié naar bin nen wijder uitloopen en wlat lager lan gere spleten met ronde gaten daaronder, die blijkbaar als schietgaten hebben ge diend. De veronderstelling is geopperd, dat de tot immuniseering van kinderen in tuber culeuze omgeving. Van 1317 kinderen op heel jongen leeftijd die in de tweede helft van 1924 ingeënt zijn, was te con- stateeren, dat 7,2 pet. bezweken aan niet- tuberculeuze ziekten en 0,7 pet. aan ziek ten, vermoedelijk van tubereuleuzen aard. Hieruit zou dus volgen dat het vaodm zonder eenige gevaar tenminste 93 pet. tegen tuberculose beschermd heeft, die zonder dit vaccin vast en zeker voor het einde van hun eerste levensjaar aan tuberculose bezweken zouden zijn. ZEEUWSCHË KALENDER. Herinneringen der week. 21 Februari. 1581. Synode van Zeeland te Viissingen gehouden. i 22 Februari. 1799. De Commissie tot de administratie der financiën in het voormalig ge west Zeeland wordt benoemd, i 23 Februari. 1726. De geleerde predikant Josua van Iperen wordt te Middelburg ge boren. 24 Februari. 1631. Octrooi tot bedijking van het voor malige edland Sint-Joosland. 25 Februari. 1464. Zware storm en overstrooming in Zeeland. 26 Februari. 1585. Willem van Blois van Treslong worat vervallen verklaard van den post van admiraal van Zeeland en daarin opgevolgd door Justinus van Nassau. 27 Februari. 1168. Tusschen Philips van den Elzas en graaf Floris III wordt te Brugge een verdrag gesloten over Zeeland. TAN HEINDE EN TER* De „Evening Standard" verzekert, dat de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, den Engelschen gezant te War schau heeft medegedeeld, dat Polen zich uit den Volkenbond zal terugtrekken, in dien zijn eisch een permanenten zetel te verkrijgen, niet wordt ingewilligd. Zullen weldra de beste en ijverigste leerlingen ook in ons land een.... auto of motor ten geschenke ontvangen? Wij heb ben het tot dusver nog niet verder ge bracht dan Blue-Band-rei zen naar Zwit serland; in Frankrijk is men reeds toe aan auto, motor of fiets als belooning van deugd en ijver. De bekende Peugeot- fabriek heèft n.l. een groot aantal van haar producten als „prijs" ter beschikking gesteld. lagere gebouwen dezer poort oorspron kelijk geen daken hebban gehad; doch volgens deskundigen vertoont de kleur van hel metselwerk aan de binnenzijde geen sporen, dat het eenmaal aan de buitenlucht is blootgesteld geweest. De geheele buitenkant is volgens de eischen van den vestingbouw in strengen eenvoud, zonder eenig ornament, uitge voerd. Alleen aan de stadszijde zijn in 1559 de huizen aan weerszijden der bin nenpoort van topgevels voorzien, die, in renaissance-stijl, sierlijk bewerkt zijn. Zij dragen het jaartal 1559 in ankers. Misschien hebben deze huizen gediend als wachthuizen voor de schutterijen of de bezetting; zoowel beneden als boven vindt men schoorsteenen. De kappen heb ben geprofileerde ribben, rustende op draagsteenen met schildjes. In het ge bouw1 links van de binnenpoort is een schoorsteen uil het laatste vierde der 15e eeuw met beeldjes op de draagsteenen! Het Zuidelijk huis is sedert 1655 tot woning bestemd geweest voor den stads- fabriek (gemeen te-bouw meester); een uit. gang daarvan met een brok muur van rooden steen aan den binnenkant is waar schijnlijk nog een overblijfsel van den oorspronkelijken bouw. Het Noordelijk huis dient sedert een paar eeuwen tot bergplaats voor een brandspuit, tot bewaarplaats van enkele materialen en voor'een deel tot woonhuis. In 1726 werd in dit gedeelte d.e stads- smidse gevestigd. Onder dit' Noordelijk deel zijn groote kelders, vroeger tot kalk- kelders voor de stadswerken gebruikt, (WiOrdt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 6