B IJ VOEGSEL BINNENLAND, UN Stad en Provinole. behoorende bQ de ran Try dag 19 Febr. 1926, no. 11353. DE KABINETSCRISIS. De Tweede Kamer wordt bijeengeroe pen tegen Dinsdag 2 Maart a.s. Deze ver gadering is door den voorzitter bepaald, ingevolge een ingekomen verzoek van den heer Albarda en 17 andere leden om een vergadering te willen bijeenroe pen, teneinde de behandeling mogelijk te maken van het voorstel tot ontbinding van de Tweede Kamer. KAMERONTBINDING Wat is de zin van het voorstel, dat de soc.-dem. fractie der Tweede Kamer wenscht in te dienen en waarvan de bedoeling heet te zijn een ontbinding der Tweede Kamer? Het is volstrekt ondenkbaar, dat de s< ciaal-democraten zelf geiooven aan de mogelijkheid van succes van dit voorstel. D vroegere rechterzijde is zich zeer wel b :wust, dat zij klappen zou krijgen bij e >n Kamerontbinding. De lichtvaardige 1 abinetsvorming Colijn, de typische uiting van maehtsoverschatting van mgr. No- lens, de dreiging van „Ertkönig,, Ling- beek, waaraan Snoeck Henkemans tever geefs poogt te ontkomen, dit zijn alles factoren, die zich ongetwijfeld sterk zou den, wreken op wijlen de coalitie, die zich naar het leven terugworstelt. Men zal van rechts dus ongetwijfeld stemmen tegen een Kamer-ontbinding, die aan ds. Kersten en ds. Lingbeek wel eens een fractie zouden kunnen bezorgen in de gegeven omstandigheden en die ver der het gewicht van de stem der malcon tenten zouden verzwaren. Daar zou ons bezwaar tegen een ont binding jn de gegeven omstandigheden liggen, schrijft het Hdbl. DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der gewone middelen toont over de eerste maand van dit jaar een bedrag ,aan van f 43,116,771 te gen f 40,854,547 in het vorig jaar, zijnde dus een toeneming met f 2,262,224. Van deze stijging komt echter niet min- dan f lj671,691 op rekening der Invoer rechten, die op 1 Julli 1925 van 5 tot 8 o/o, dus met 60 o/o, zijh verhoogd. Na de Invoerrechten volgen de Zegel rechten met een opbrengst van f 2,939,67(2 of f 842,553 meer dan in het vorige jaar, hetgeen moet worden toegeschreven aan het groot aantal nieuwe obligatie-uitgif ten van den laatsten tijd. Het derde middel dat een sterke ver meerdering te zien geeft, is de Inkom stenbelasting, waarvan de opblrengst f 618 duizend meer heeft bedragen dan in- het vorig jaar. Dit is een gevolg van de vlug gere invordering. Vervolgens zijn het de Tubaksaccijnsi geweest, die met vijf ton, de grillige Successierechten die met f 218,000 en die Riju>ielbelasting, die met f 181,000 meer tot het zoo oogenschijnlijk gunstige aspect der Rijksmiddelen bijdroegen. De Suiker accijns bracht f 770,000 min der op; de Jenev er accijns f 112,894; de Bleructijins f 98,000; de Personeele en de Grondbelasting leverden resp. f 235,646 en f 94,564 minder op. De Dividend- en Tantièmebelasting gaf een mindere opbrengst te zien van f 167,654. De Registratierechten en het Statistiekrecht, die wat de opbrengst We- treft, beteekenis hebben als graadmeter van de bedrijvigheid in zaken, gingen achteruit m(et f 141,000 etn f 3^,400. ZIER IK ZEE. Alhier is opgericht een Geref. Mannenvereeniging onder den naam „Bouwen en Bewaren". Het doel dezer vereeniging zal zijn onder hare leden aan te wakkeren en te verdiepen de kennis van. de Gereformeerde beginselen op alle terrein des levens. Eens per maand zal worden vergaderd. De vereeniging telt thans reeds pl.m. 35 leden. HAAMSTEDE. Dinsdagavond j.V hield de Landb.vcreen. „C. et C." een buiten gewone ledenvergadering, waartoe ook dames en verschillende niet-ieden waren uitgenoodigd, in de nieuwe zaal van hotel Bom. De voorzitter, dhr. C. Blom, heette in zijn openingswoord de talrijke qpge- komenen welkom, inzonderheid de dames, dhr. Kielstra, algemeen, secretaris der Z. L.M. en dhr. P. Hanse, secretaris van den fcrkig Schouwen-Duiveland der Z.L.M. Hij besprak in 't kort vooruitgang en bloei van „C. et C." in de laatste jaren en drukte den wensch uit, dat in de nieuwe zaal, waarin hedenavond voor de eerste maal door de vereeniging werd verga derd, gewichtige besluiten in 't belang der gemeenten Haamstede en Burgh mo gen genorrten worden. In geestige dicht maat liet hij de verschillende vereenigin- gen, die in dit lokaal ondergebracht kun nen worden, en hare werkzaamheden do revue passeeren. Daarna verkreeg de heer Kielstra het woord met het onderwerp: „Wat 'wij op onze excursie naar Zwitser land gezien en geleerd hebben". Waar deze lezing reeds op verschillende plaat sen in Zeeland is gehouden en reeds meermalen in ons blad hierover verslag is gegeven, volstaan wij met de vermel ding. Tenslotte werden nog vertoond een film van Zuid-Afrika en van de Zeeuw- sche Landbouwtentoonstelling in 1921. Een krachtig applaus van het publiek bewees dat zoowel de lezing als de lichtbeelden ten zeerste in de smaak van de vergadering vielen. Een concept- „Z.iLM.-lied", vervaardigd door den voor- -zitter en op de wijze van het Trans- vaalsche Volkslied, door de vergadering uit volle borst gezongen, verhoogde nog de aangename stemming, die den gehee- len avond in de zaal heerschte. Namens dhr. Joh. Verton, eigenaar der kweekerij „Flora", werd dhr. Kielstra een pirachtig bouquet aangeboden. Nadat de voorzit ter den spreker op hartelijke wijze voor zijn bemoeiingen bedankt had, waarop dhr. Kielstra mei waardeerende woorden weder keer ig zijn dank betuigde voor de gulle ontvangst werd de nuttige en uitstekende geslaagde verg. gesloten. RENESSE. Maandagavond werd de laat ste Nutsavond in dit seizoen alhier ge houden. De voorz., de heer Joh. Hoogen- boom, opende de bijeenkomst en herin nerde in zijn inleidingswoord er aan, dat, nu er te Haamstede een zustervereni ging zal tot stand komen, waardoor het ledental van het Dep. te Renesse stellig zal verminderen, het raadzaam is krach tige pogingen in het werk te stellen leden in Renesse en van elders te winnen, op dat 't Departement alhier in stand blijve, groeie en bloeie. Samenwerking met Haamstede kan in veie opzichten haar nuf en voordeel opleveren en beider be staan verzekeren. Na ingeleid te rijn door den voorzitter, trad voor een goed gevulde zaal van den heer Telle, als luitzangeres op, mevr. Fredy Faber ürciieman. Was het „spreeksters" doel om belangstelling te wekken, voor onze Oud-Hollandsche liedjes en geestelijke lie deren (ballades, liederen van jongleurs en minstreels); was het haar te doen om het publiek liefde en eerbied voor het machtige en voorname luitinstrument dat bij onze voorouders zoo zeer ge liefd was en waarvoor spreekster zelf een diepen eerbied gevoelt in te boe zemen; was het een streven, om de hoorders te treffen, te ontroeren, te be zielen daar haar klankrijke, voile, zui vere stem of om vreugde te wekken, zooals haar zelf innerlijke vreugde be zielt, als zij de luit bespelend de liede ren voordragend, gevoelvol zingt en ver tolkt? Dan kan gezegd worden, dat de zangster haar doel heeft bereikt met het zingen van die innige, eenvoudige melo- dieuse liedjes, de guitige, vroolijke, van liefde sprankelende zangen met hun mee- sleepende refreinen. Dan heeft de zang ster dien avond „succes" gehad, als zij voor het stil aandachtig luisterend pu bliek doelstellend liederen zong in an dere talen om te laten hooren de ver schillen in melodiën, al naar den land aard. Het Fransch: licht en gracieus; liet Engeisch: week en vloeiend; 'tZweedsch: somber, donker en ernstig; het Itali- aansch: levendig, elegant, grappig; het Duitsch: mooie en eenvoudig. Het is een hopeloos werk verslag te geven van het vele wat mevr. Faber dien avond ten beste heeft gegeven. Dit mag geconstateerd worden dat zij, en vooral bij de dames (dames zijn nu een maal gevoeliger dan heeren) door haar bekorenden zang het gevoel voor het reine, schoone en edele heeft versterkt, opgewekt of ontwikkeld. Met het woord van hartelijken dank door den voorzit ter aan mevr. Faber voor het vele, mooie, aangename, verheffende gegeven, stemde het publiek gaarna onder krachtig ap plaus in. BROUWERSHAVEN. Vrijdag j.l. verga derde, de gemeenteraad. Alle leden waren aanwezig. Ce voorzitter spreekt de beste wenschen uit voor het jaar 1926, daarbij tevens herinnerende aan de voorvallen in het jaar 1925. Verschillende, ingekomen stukken worden medegedeeld en voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stel len voor over te gaan tot verkoop van een gedeelte oude straatkeien. Dit voor- stol werd echter verworpen met 5 stem men tegen. Alleen de weth. stemden voor. Dhr. Ringelberg en den Boer willen deze keien aan de gemeente houden om- daar mee enkele achteraf gelegen gedeelten mee te bestraten. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. om 100 M. nieuwe brandslang aan te koopen. Alleen dhr. Ringelberg was hiertegen, die levens cri- tiek uitoefende op de werking der mötor- brandspuit. M. a. st. wordt vastgesteld een wijziging der gemeente -begrooting dienst 1925, terwijl tevens m. a. st. wordt vast gesteld de begrooting voor het gesticht van Huisvesting m. w. a. voor het jaar 1926. De woninghuur der woning behoo- rende tot genoemd gesticht en bewoond door J. Onasse wordt m. a. st. gebracht (van f 1,50 op f ƒ,80 per week, te betalen gedurende 35 weken per jaar. Opgemaakt wordt het 2e. suppl. kohier hondenbelas ting dienst 1925 op f 5,50 en het kohier hondenbelasting dienst 1926 op f 210. Tot jid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, wordt herbenoemd dhr. H. Verhoeff en tot lid van het Burgerlijk Armbestuur dhr. J. v. d. Velde Lz. Bij de rondvraag brengt dhr. Ringelberg de navolgende zaken ter tafel, o.a. verbetering havendijk bij' de petroleumbewaarplaats; het aanbrengen van meerdere ijzeren steunen aan de be- schoeiïngspaien; het brengen van grind op de slechte gedeelten van het haven- plein en het wegruimen van de nog op de havenkanten en op het havenplateau liggende bietensiijk. Toegezegd wordt de aandacht hier,aan te schenken. Verder in formeert dhr. Ringelberg naar de kosten van opmaking van bestek enz. voor plan nen tot herstelling van straten en naar het geleverde koper voor de brandspuit Ook hierover licht de voorzitter hem in. Dhr. Pannekoek wijst op den treurigen toestand van verschillende waterleidingen in de gemeente. Volgens den voorz. stuit betere voorziening op den onwil der in gezetenen af. Hierna sluiting. ST.-PHILIPSLAND. Voor de slachtof fers- van den Watersnood is alhier f 541,25 gecollecteerd. Hiervan wordt f 50 afge dragen aan het Provinciaal Comité, ter wijl de rest voor het Nationaal Steun comité bestemd is. THOLEN. Gemeenteraadsvergadering, gehouden op Woensdag 17 Febr. j.l. Voor zitter mr. A. J. van der Hoeven, Aanwezig, 8 raadsleden. Afwezig met kennisgeving de heeren Aartse, Klompe en Jansen. De voorzitter stelt voor aan de agenda toe te voegen „crediet-aanvrage gasfabriek", hetwelk wordt goedgevonden. Een inge komen stuk van M. Lindhout en anderen, betreffende de rioleering en bestrating der Paullnastraat, voor rekening der ge meente te doen uitvoeren, wordt op voor stel van den voorzitter naav B. en W. ter nadere overweging verwezen. Van C. de Jonge en anderen was een verzoek inge komen, gezien het door de gemeente te brengen offer, het op 4 Sept. 1925 geno men raadsbesluit, betreffende den brug- bouw, in te trekken. De voorz. doet het genoegen, dat er zoo'n belangstelling is voor den bouw der brug. Het doet hem ook genoegen, dat velen het met hem eens zijn, dat de uitvoering van dit plan, geen al te groote offers van de gemeente zal eischen. Waar dit ingediend verzoek vol gens de daarin genoemde gegevens, welke doen. voorkomen, dat de inkomsten van het veer slechts f30.000 bedragen, welke foutief zijn, daar dit bedrag vorig jaar reeds is overschreden en gezien de ver hoogde tarieven bij de tot stand koming der brug, niet te hoog is geraamd en B. en W. van meening zijn, dat de belasting door den bouw der brug niet zal worden verhoogd, stellen zij voor, dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Den heer Moelker doet het genoegen, dat de burgerij met de gemeente medeleeft. Ver- leden week had hij het genoegen met een invloedrijk persoon uit de gemeente te spreken, welke van meening was, dat men moest toezien, dat de gemeente niet op te hooge kosten wordt gebracht. Dit verzoek heeft spr. er niet toe kunnen brengen, zijn eenmaal ingenomen stand punt te wijzigen, ofschoon het hem be vreemdt, dat er zoo weinig medewerking is geweest voor de totstand koming der brug. Er worden wel subsidie's gegeven voor kanalisatie en dijkaanleg, maar on danks er van alle kanten wordt op aan gedrongen, dat deze plannen worden ver wezenlijkt, laat men Tholen toch alleen het risico dragen. Als het alleen te doen was Tholen een offer te doen brengen, zou hij beslist tegen stemmen, doch daar hij dit niet inziet, blijft hij bij zijn stand punt. Den heer Goedegebure bevreemdt het, dat dit verzoek uitgaat van C. de Jonge, en waar hij weet, dat anderen hier tusschen zitten, die niet voor den dag durven komen, acht hij het niet de moeite hierover te spreken. De heer Quist acht alles maar Kaaipraatjes. Die menschen, zijn zeker bang, dat ze een paar gulden meer belasting moeten betalen? Hij is het volkomen eens met het stukje van Krijger en vindt Uvet verschrikkelijk, dat men voor eenige belasting meer (wat in tus schen nog moet blijken, daar de cijfers door B. en W. genoemd, anders spreken, corr.) nog meer menschenlevens wil op offeren. Het verzoek wordt daarna met algemeene stemlmen afgewezen. Inzake eenige schriftelijk ingekomen vragen be treffende de werkloosheid, antwoordt de voorz. namens B. en W., dat het hen bekend is, dat er stille armoe is en wordt geleden. Reeds hebben B. en W. voor den ergsten nood f700 aan loon uitgekeerd, daarom keurt hij het af, dat er hier wordt gesproken van onwil. Ook be vreemdt het heml, dat bij de op 3 Febr. gehouden conferentie, de interpellant niet aanwezig was. Intusschen zullen er straks door B. en W. dien aangaande voorstellen, worden gedaan. De afdeeling Volksonder wijs en het nut van 't Algemeen verzoe ken den Raad met plannen te komen, tot oprichting eener bewaarschool. Waar het financiëel off er, voor de gemeente te groot zou worden, meenen B. en W. hierop niet te kunnen ingaan, ofschoon zij het op prijs stellen, dat Volksonderwijs hiervoor een bedrag van f 1100 wil beschikbaar stellen. De heer Moelker stelt het op prijs, dat Volksonderwijs hiervoor dit bedrag disponibel stelt en ofschoon het wel zware offers eischt, meent hij toch, dat men dit voorstel niet geheel van de hand mag doen. De voorzitter zegt, dat van alle kanten te hebben bezien, doch daar het jaarlijks f 2500 voor de gemeente zal kosten, durft hij niet met voorstellen te komen. Mocht er evenwel een voorstel uit den Raad komen, zullen B. en W. dit niet tegen werken. Den heer Goedegebure bevreemdt het, dat B. en W. niet op dit mooie voorstel ingaan, te meer waaT ze indertijd er reeds over gesproken hebben, het huis van den heer Waverijn ïiiervoor in te doen rjchten. De voorz. zegt, dat B. en W. nog nooit eenige toezegging heb ben gedaan, doch wel, dat ze eventuëele plannen zouden overwegen. Weth. Goos- sen zegt, dat indertijd toen hij waarn. was, nooit geen toezegging door B. en W. is gedaan. Wel zouden eventuëele voor stellen worden gesteund. Ook heeft weth. Wagemaker toen nog opgemerkt, dat, in dien het eenmaal zoover kwam1, men geen bewaarplaats moest bouwen als eenmaal op de Markt. Hij vindt het aanbod van Volksonderwijs prachtig, doch daar hij gelooft, dat de behoefte niet meer zoo groot is als eertijds, acht hij het offer door de gemeente te brengen te zwaar. Op grond hiervan wenscht de heer Moel ker met geen voorstel te komen, doch zag gaarne, dat bij een volgende bespre king, met dit verzoek rekening zal wor den gehouden. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangeno men. Aan de Chr. Scholen werden f 200 en f500 voorschotten verleend. B. en W. vragen vervolgens een crediet aan van f7000 voor bestrating Kaaiboschje, dat evenals het verharden der Julianastraat met asphalt, met algemeene stemmen wordt aangenomen. Tevens wordt be sloten, tot hernieuwing der havenbeschoei ing en openbare aanbesteding van dit werk. B. en W. wenschen een nieuwe rege ling te treffen voor het ophalen der fae- caliën en successievelijk te trachten deze voortaan overdag te doen ophalen en daarvoor een maximum bedrag vast te stellen van f 5 per gezin. De heeren Goe- degebure en Moelker vragen of dit geen dwang zal worden, daar ze dan beslist tegen 'zijn. De voorz. merkt op, dat het alleen bedoeld wordt als proef en mocht het bij de menschen ingang vinden, dan kan er een definitieve regeling en een tariefschaal volgens de inkomstenbelas ting worden vastgesteld. De heer Corne- lisse vraagt, of, indien dit plan doorgaat, voor de menschen die niet willen, toch de tonnen zullen worden opgehaald, wat door den voorz. wordt toegezegd. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met alg. st aangenomen. De vermenigvuldi gingsfactor voor den volgenden dienst wordt vastgesteld op 1,3 (vorig jaar 1,4). Het oude reglement „veerbestuur" werd daarna ingetrokken en een nieuwe na nadere bespreking door de veercommis- sie vastgesteld. Op voorstel van den heer Cornelisse zal er aan toe worden ge voegd, dat de passagiers van de pont moeten wezen voor de motor wordt aan geslagen. B. en W. stellen daarna voor een nieuwe regeling „heffing kadegelden", zoo dat de, kosten, gemaakt voor de bestra ting van het Kaaiboschje, hierdoor zullen gedekt worden. De heer Cornelisse had het wel gedacht, dat zijn voorstellen niet in aanmerking zouden komen. Hij schreef dit toe aan den invloed van Wage maker, waar deze als grondbezitter hier bij wel eens nadeel van kon ondervinden. De voorz. verzoekt den heer Cornelisse deze verdachtmaking voor den heer W. in te trekken en ook hem met mijnheer aan te spreken. De heer C. is hiertoe wel bereid, doch gevoelt niet veel voor* het mijnheer spelen. Haj blijft bij zijn bewe ring, dat het er om te doen is de boeren niet te bezwaren, daar deze te veel in vloed hebben in den Raad. De voorz. zegt den heer C. niet te begrijpen, daar juist deze nieuwe regeling 50 pCt. verhooging brengt en.dit door de boeren alleen wordt betaald. D*e heer Moelker, als grondbezit ter, ziet er volstrekt geen bezwaar in, dat van wagens 20 of 25 ct. moet betaald worden, doch wenscht even te herinneren, dat de boer ook betaalt aan het gas enz. en er toch niet van kan profiteeren; men moet niet alles van één kant bezien en de billijkheid betrachten. Weth. Wage- maker acht de bewering van den heer C. niet waard om deze te beantwoorden. De heer Goedegebure kan zich wel met het voorstel vereenigen, doch vindt het vreemd, dat dit de eenige verandering is, daar indertijd door zijn partij andere Voorstellen zijn ingediend- Het voorstel van B. en W>. wordt daarna met alge meene stemmen aangenomen. Daar de gas fabriek maar één oven volgens 't nieuw© systeem bezit en bij eventueele gebreken men zonder gas zal raken en dit systeem tevens zeer voordeelig werkt, daar het tekort nu reeds is gedaald van f5600 op f2100, wordt een crediet van f12000 aan gevraagd, zijnde f9000 voor een nieuwe oven en de rest voor aanschaffen en ver andering van een. ruimtekoeler. Tevens wordt voorgesteld deze werken te gunnen aan den bouwer der vorigen oven en de koeler te laten leveren door de Mij- Hol land te Bergen-op-Zoom. De heer Goede gebure is hier niet tegen, doch vernam gaarne, uit welke post dit tekort zal worden gedekt. De voorz. meent, dat dit I niet aan de orde is, doch wil wel opmer- ken, dat te zijner tijd hiervoor bij den i Raad voorstellen zullen worden ingediend. Tevens wenscht hij hieraan nog toe te voegen, dat de gasfabriek er volstrekt niet slecht voorstaat, ofschoon dat door sommige buitenstaanders wel eens is be weerd. Bij de rondvraag brengt dhr. Cor nelisse eenige klachten betreffende het veerpersoneel naar voren. Ook was inder tijd bij den heer Moelker een dame komen klagen, daar ze door de schuld van het personeel de tram miste. Waar er een klachtenboek is en de burgemeester door. f den veerbaas op de hoogte wordt gehou den, worden door. hem eventuëele klach ten behandeld. Waar er rond den toren een stelling is gemaakt, verzoekt de heer Goedegebure inlichtingen, waarvoor dit is geschied. Daar de toren noodig herstel behoeft, is deze stelling voorloopig aan gelegd om te kunnen zien wat er moest worden gemaakt. Tevens wftde de voor- i zitter wel mededeelen, dat het monument in geen beste conditie verkeert. De heer i Goedegebure wil nog even opmerken, dat j hij indertijd niet moedwillig van de ver- j gadering op 3 Febr. is weg gebleven. I Ook was dhr. Cornelisse door hem opge- j dragen dit toen te willen mededeelen. I Gaarne had hij daarom, dat de voorz. de I door hem over deze kwestie gesproken woorden terug nam. De voorz. meent, dat wanneer hij een commissie vriendelijk uit- noodigt, deze ook verplicht is te komen I of ten minste bericht van verhindering te zenden, doch daar den heer G. hier geen schuld treft, neemt hij deze woor- den gaarne terug. Hierna sluiting. i Naar we vernemen, zal door den heer Kijger de autodienst tusschen Tho- i len en Bergen-op-Zoom worden opgehe- ven en zal in verband daarmede de dienst j geregeld worden volgens tramverkeer. De collecte voor den watersnood heeft in deze gemeente opgebracht de i som van f .1115- Een woord van dank aan de milde gevers en aan het comité, onder-leiding van den heer Moelker, voor hun activiteit, is hier niet misplaatst pUD-VOSMEER. De heer M. P. Ooms heeft wegens vertrek uit deze gemeente, zijn. ontslag ingediend ais lid van den Raad; opvolger op de canididateniijst is de heer M. Daane (R.-K.). Alhier werden dezer dagen, door 'n bevoegd beambte, bij verschillende in gezetenen, monsters water uit hun regen bak genomen voor scheikundig onder zoek; een en anaer in verband met de door hen gevraagde ontheffing van aan sluiting bij de waterleiding. Nog meer dere monsters zullen genomen worden. PROVINCIALE HUISVLIJTTENTOONSTELL1NG. Door de besturen van de vereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk" te Middel burg en van de afdeeling Middelburg van. den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik is uit hun midden een comité gevormd, dat tegen de helft ven November van dit jaar eene Provinciale Huisvlijttentoonstelling zal houden, waar voor reeds binnenkort de gelegenheid tot opgave van deelname zal worden open gesteld. Vooral met het oog op hen, die nu reeds aan een of meer in te zenden voorwerpen zouden willen beginnen, rael- ,den wij dat zal kunnen worden inge zonden slyödwerk (houtsnijwerk, carton- r.a.ge, enz.), inlegwerk, teeken- en schil derwerk, beeldhouwwerk, plak- en zaag- werk, dameshandwerk, modellen van schepen en als nieuwe rubriek ook werk van amateur-fotografen. Later hopen wij over de plannen van het comité nadere bijzonderheden te kunnen meiden. ZEE U WSCH E KALEN DER. Herinneringen der week. 14 Februari. 1814.. De heer F. C. de Jonge neemt, als commissaris-generaal, nahiens den Souvereinen Vorst, de stad 1 Hulst in bezit, welke reeds door de Fransche ambtenaren verlaten was. i 15 Februari. 1828. De vermaarde Johun Hendrik van Dale wordt te Sluis geboren. 16 Februari. 1831. Schermutseling tusschen een deta chement Nederlandsche infanterie en Belgen bij het dorp Eede. 17 Februari. 1795. Fransche krijgsbenden trekken Zie- rikzee binnen. 18 Februari. 1574. Verdrag tusschen den Prins van Oranje en Mondragon gesloten, we gens de overgave van Middelburg en Arnemuiden. f 19 Februari. 1630. Mr. Boudewijn de Witte wjordt raadpensionaris van Zeeland. 20 Februari. 1466 Aegidius Aurifaber, geleerd monnik in het klooster Sion onder Noord- gouwe,, overlijdt. RECHTZAKEN* KINDERMOORD. De rechtbank te Leeuwarden, veroor deelde heden de 42-jarige W. V. G. te Langedijke (Fr.), die haar zoontje van 8 maanden dat bij haar sliep, zoolang en zoo stijf tegen zich aandrukte dat het kindje stikte, tot 6 m. gev.str. De eiseh was 2 jaar gev.str. LANDBOUW EN VEETEELT. ONTSMETTING VAN HAVER. Ter bestrijding van stuifbrand en kiem- schimmels kunnen de volgende middelen worden aaangeiwlend. Onderdompeling ge durende 10 minuten in water van 53°— 54° Celsius, zonder dat de haver wordt voorgeweekt. Omscheppen van de haver met een oplossing van Upsulun, Germi- san, of Tiilantin C. ter sterkte van 50 gr. op 4 1. water per H.L. pl.m1. 50 k.g. ha ver. Ook kan gebruikt worden formaline. De haver wordt omgeschept met 5 L. 1/4 PCt- formaline per H.L. (dus 121/2' kub. c.M. op 5 L. water). Na de behan deling blijft de haver 6—12 uur met natte zakken bedekt liggen, om daarna dun uitgespreid te worden ter droging. De formaline moet zijn z.g. handeisfor- maline, ook wei formol genaamd zooals die bij eiken drogist en in elke apo theek te verkrijgen is. Een enkele maal heeft bij gebruikmaking van formaline, wanneer de ontsmette haver Lang blijft liggen, beschadiging der kiem plaats, u

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5