Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELAKB's ROEM ROOMBOTER. ABONNEMENT! Vrijdag 18 Febr, 1926 ADVERTENTIÊN EERSTE BLAD. Dr. C. E. LIESKER, BUITENLAND, FEUILLETON. De vrouw zonder hart Neus en Borst por 3 maanden f 1,60, franco per post f 1,80, Ysor het buitenland per jaar f 10,—. AisonderUjke nammera 5 cent. Verseh^nt Maand af, Woensdag tn Vrydag ^an 1—8 regel» 80 et». v»?j regale en daar boven 20 ots. per regel. Seolamee 60 ets. p. rege). Bil contract belangrijke korting. 7IERISCZEESCHE COURANT 88gte LlARWANO. - Ho. 11358 ®t> den d»g al* OUUKAWT. ||r k l M IOOZE Jr_ u|M|4Hj| (osra g", rear II are. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Mond- on Tandarts, aal op DONDERDAG! 35 FEBRUARI a.s. spreekuur bouden Toor Tand heelkunde te Zlerlkaee, Tan 10-3 uur namiddags, ten hulae Tan I. HAGE, Meubelhandel, Appelmarkt 365. EEN LOTERIJ-PROFEET. Gedurende eenige weken heeit een „proleet" de Italiaansche openbare mee ning in groote beroering gebracht. Een invalide man uit San Ferdinando bij Fog- gia, Torraca genaamd, verklaarde de kunst te verstaan, 'de nummers van de loten der Staatsloterij, waarop een prijs zou val len, vooruit aan Le duiden. Hij had de gave van zijn vader geërfd. Hij zelf trok, toen hij een lot had genomen, aanstonds 20,000 lire. Van alle kanten werd hem gevraagd nummers op te geven, en inder daad, binnen een paar weken tijd had de Staat alleen in San Ferdinando twee millioen lire aan prijzen uit te -betalen. Huismoeders, winkeljuffrouwen, speel den onder leiding van Tarraca en zagen Zich aldus een klein kapitaaltje toevloeien. Torraca werd de populairste man in San Ferdinando. De leveranciers bedienden hem voor niet, een commissie van bur gers bood hem een villa aan. De Staat werd gealarmeerd en ging onderzoeken of de voorspellingen van den profeet wel wettelijk geoorloofd waren. Toen het bleek, dat de inzet van den grooten stroom van spelers de uitbetaling der hooge bedragen compenseerde, verzette hij zich niet. Edoch, aan Torraca's roem is spoedig een einde gekomen. Zijn voor spelling, dat de nummers 33 en 48 Zater dag j.l. zouden uitloten, is niet bewaar heid. De Staatsloterij verdiende er.... 100 milüoen lire mee, hetgeen op een onge ëvenaard geval van collectieve speculatie wijst. In het dorp van den profeet was voor 4 millioen lire ingezet, in Napels voor 15 millioen, in Milaan voor 20 mil lioen, in Rome voor 18 millioen, enz. De menigte bestormde de kantoren', waar de loten verkrijgbaar waren; er hadden vechtpartijen plaats, waarbij vrouwen werden gekw'etst. Duizenden menschen waren naar San Ferdinando getogen om te hoóren welke aankondiging Torraca zou doen. De groote slag kwam 's mid dags. De nummers waren niet uitgeloot. Torraca bleek verdwenen om een kuur voor zijn gezondheid in Bari te doen. BINNENLAND. HET TRACTAAT MET BELGIE. Bij Nijgh van Dltmar's Uitg.-Mpij. te Rotterdam is verschenen „Nederland en België, souvereiniteits- en andere vragen", door B. Nierstrasz, oud-lid van de Twee de Kamer der Sta ten-Generaal en oud directeur van de Hollandsche stoomboot- Mij. en commissaris van eenige scheep vaartmaatschappijen te Amsterdam. Schr. behandelt in zijn brochure niet alle zijden van het vraagstuk Nederland— België, doch doet enkele grepen uil het verdrag van 3 April 1925. Hij stelt de consequenties van sommige paragrafen betreffende de opheffing van de Belgi sche onzijdigheid en de daarmede samen hangende politieke veiligheid van ons land, de souvereiniteit over de Schelde en hart toegangen, zoomede het ontbre ken van voldoende tegenconcessies voor de offers, die het tractaat ons wil opleg gen, in het licht. TEGEN DE MODERNE MODE. De besturen der Federatie van R.-K. Oorspronkelijke Hotl. detective-roman [ij door R. J. BRANDENBURG. Vrouwenbond in Nederland eb van den Ned. Christ. Vrouwenbond hebblen ge zamenlijk een brief gericht tot demes der hoogere standen in den lande om imio- reelen steun in den strijd tegen de mo derne mode. NEDERLANDERS NAAR ZUID-AFRIKA? In een deze week gehouden verga dering van de afdeeling Utrecht en om streken van de Nederlandsch-ZuidrAfri- kaansche Vereeniging, heeft de voorzittèr, de heer L. Penning, schrijver van Zuid- Afrikaansche verhalen, meegedeeld, dat enkele tientallen landbouwers uit de pro vincie Groningen en den Haarlemmer meerpolder het voornemen hebben, een Nederlandsche kolonie in Zuid-Afrika te vestigen. Een afgevaardigde van hen zal eerst een reis naar Zuid-Afrika doen om zich te vergewissen, of daarvoor geschikte gouvernementsgrond te krijgen is, en ver der ter plaatse nagaan de levensvatbaar heid van zoodanige nederzetting. RADIO EN PERSONEELE BELASTING. In aansluiting aan hetgeen over boven staand onderwerp is vermeld in het „Alg. Hbl." van 16 Jan. j.l. kan ik u berichten, zoo schrijft een radio-amateur, dat ik van een belastingambtenaar de m'ededee- ling ontving, dat volgens een ministerieele aanschrijving, radiotoestellen in de per- soneele belasting vallen onder den,grond slag mobilair, daar zij dienen om het gebruik van een vertrek te veraangena men. 20 Ongeveer halverwege de straat, tegen den ,muur gedrukt, stond Arthur. Ik holde naar hem toe, eveneens zoo dicht mo- gelijk langs de huizenrij, want ik be greep, dat zij mij dan onmogelijk zou den kunnen herkennen, als zij onraad be speurend vanwege het signaal, door het venster keken. Dat alles schoot mij in eens door mijn ho.ofd. Heb je wat gezien? hijgde ik Niet veel bijzonders, was het ant woord, dat op teieurgestelden toon werd gegeven. Neem dan je jas maar weer van mij aan, mijn arm slaapt. Neen den hoed nog niet, dien pas als wij d<?n hoek omgeslagen zijn. Toe vertel nu eens! Nu, ik heb hier een kwartiertje loo- pen wachten, toen hoorde ik voetstappen, Zij waren nog al vlug. i Uit Stad ©ra Provinofe ZIERIKZEE. Toen Donderdag hel schip „Twee Gebroeders", schipper de Bruine van Kruispolder, hier de haven wilde uit varen, is, bij het losgooien van een staal draad, v,an de 14 jaar oude' zoon van dei schipper, diens voet boven den enkel af geknepen. Or. J. de Vrieze verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna het slachtoffer per auto naar het Ziekenhuis te Noordgouwe Werd vervoerd. In de Donderdagavond in het „Huis van Nassau" gehouden vergadering van de pluimveevereeniging „Excelsior" werd o. m. besloten op 10 en 11 Maart e.k. een tentoonstelling -te houden in het „Huis van Nassau" alhier. De vereeniging van bijenhouders en de postduivenvereeniging „Prins Hendrik" zullen mede exposeeren, terwijl tevens een afd. voor zangvogels, etc. wordt ingericht. De heer G. Muijs uit Amersfoort zal ook ditmaal als keur meester fungeeren. Aan de expositie is een loterij verbonden. Woeste Elementen" is de titel van de film, welke deze week door de Con certzaal-Bioscoop wordt gegeven. Made line Grey, een beschaafd Amerikaansch meisje, heeft een winter doorgebracht in de tropen, en maakt toebereidselen om met Walter Maxwell naar San Francisco terug te keeren. Hiertoe nemen zij passage op het s chip van Bucko Mac Allister. }Mae regeert zijn bemanning met brute kracht, en zoodra Madeline en Walter voet aan boord gezet hebben, zet hij hen ook aan het werk. Een van Mac's matrozen sticht brand op het schip. Eerst neemt hij den sleutel uit het slot op de hut van den kapitein, en haast zich dan naar het dek, uitroepende, dat Madeline beneden in zwijm gevallen is. Mac snelt de trap af en zijn hut binnen, en wordt onmiddellijk opgesloten. Hij begrijpt, dat hij het slacht offer van een list is geworden en schiet zijn vijand door de deur heen dood. De bemanning denkt, dat hij in de vlammen is omgekomen, en bereikt in de redding booten veilig een eilandje, dat door inlan ders wordt bewoond. Maar Mac is van het brandende schip ontsnapt en zwemt ook naar het eiland. Hij laat zijn mannen op zijn kernachtige manier voelen, dat hij hen de baas is. Walter haat Mac. en wil zich wreken. Daartoe, bedient hij zich van een inlandsch meisje, dat hij in een eenzame hut opsluit, waarna hij 't opper hoofd van den stam ga ^4 vertellen, dat Mac haar ontvoerd heeft. In antwoord hierop besluiten de inboorlingen de blan ken met gelijke munt te betalen en Ma deline gevangen te nemen. Walter, doode- lijk verschrikt, omdat zijn verraad Made line in gevaar brengt, wil haar gaan waarschuwen, maar voor hij haar kan bereiken, steekt een inboorling hem dood. Het opperhoofd wil Madeline juist mee voeren, als Mac binnenkomt, en vraagt, wat de reden van deze plotselinge vijan delijkheid is. Het Indiaansche meisje, dat inmiddels bevrijd is, verklaart dat niet Mac, doch Walter haar ontvoerd heeft, waarmede de vrede op het eiland weer hersteld is. ST.-MAARTENSDIJK. Woensdagavond hield ten huize van den heer Nelisse de alhier gevestigde Coöperatieve Brandstof- fenvereeniging „Algemeen Belang" haar jaarlijksche algemeene vergadering. Aan wezig waren 110 leden. Uit het verslag van den boekhouder bleek, dat op 1 Jan. 1926 de vereeniging 477 leden telde. Aan gekocht werden in het afgeloopen jaar 8875 H.L. kolen. De ontvangsten bedroe gen f 10800; de uitgaven f 10828,76; na- deelig saldo alzoo van f 23,76. Op ,1 Jan. was in kas met inbegerip van vo rige saldo's f773,80. Herkozen werd tot bestuurslid de heer D. Klaasse, en tot lid van den Raad van Toezicht de heer A. P. Bout. Eveneens werd herkozen tot weger de heer A. van Dienst. Besloten werd het lossen der kolen in het Vervolg voor een geheel jaar tegelijk aan te besteden, en niet meer Zooals tot dusver geschiedde per vaartuig tof lading. Leden, die mindeT dan 5 H.L. kolen per jar.r betrekken, zul len in den vervolge als lid worden geroij- eerd. Een voorstel van den heer Bout, om bij de aflevering der kolen het ge wicht per H.L. te bepalen, zooals dat in den kleinhandel door particulieren wordt toegepast, kon geen meerderheid vinden en werd derhalve verworpen. Daarna slui ting. -• Ik vond, dat hel ontzettend lang duurde, riep ik uit. Arthur lachte. Een kwestie van appreciatie, ik ge loof, dat ik nog nooit zoo'n korten tijd gewacht heb. Nu, zij waren het, juffrouw Milly was heel luidruchtig, zij praatte druk en lachte vrooiijk. Ik ging zóó loo pen, dat ik aan den kant van haar ca vaiier moest passeeren. Hij had een hoo- gen dop op en een avond-pelerine aan. Toen zij voorbij gingen, keek ik hem scherp aan. Jammer, dat de maan.... Dus toch de wolk! Je zult nooit raden, wie de man was. Charles? Het was een clown uit het circus. Met het witgekalkte gezicht en den roo- den neus. Neen Ja zeker, de ander, de man, dien wij zochten, zat zeker al op haar kamer. Hij zal direct na den dolk-worp wegge gaan zijn. Waarom zou hij ook langer zijn gebleven? - Ik had nog gevreesd, dat zij per auto zouden zijn gekomen. Milly zal wel liever hebben ge loopen, zij zal het na die toeren aan de trapéze wel warm hebben gehad. Dus is onze heeie tocht voor niets geweest? Kom, kom, niet zoo somber, je ver' geet de interessante kennismaking en den dolk. notaris J. C. Dalebout te Renesse wer den heden voor de erfgenamen van wij len den jjeer J. C. Bakker, publiek' ver kocht: 89 A. (2 Gem. 401/2 R.) Bouw land, te pilenieel aan den Ridderweg, voor f 1726; 69 A. 90 c.A. (1 Gem. 203 R.) bouwland te Haamstede, aan Verdee- heuleweg, voor f 1486; 80 A. 70 c.A. (1 Gem. 28ï R.) bouwland aldaar, aan Striep- heuleweg, voor f 1524. Alles per 41 A. 68 c.A. Bü neuiverkoudheld en koude op da borat had men vroeger de goede gewoonte om neus en borat In te wrijven met een of ander vet. Thans doet men beter om voor hetzelfde doel gebruik te maken van de geneeskrachtige Doos 80 ot. PUROL Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Bergambacht, S. Ronner te Doornspijk. Te Oudenhoorn (toez.)., cand. C. B. Boere te Capelie a. d. IJssel. Te Putten o. d. Veluwe, G. Beens te Monster. TeOuddorp, ds. Ewoud te Raamsdonk. Bedankt: Voor Geertruidenberg, G. J. J. J. Rensink te Westzaan. Geref. Kerk. Beroepen: Te Den Haag (West), dr. J. Hoek te Soest. Te Ottoland, cand. H. J. Kouwenhoven Jr te Leiden. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Maarssen, G. Salomons te Amersfoort. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ot. Laxeer-Tabletten 60 ot. Zenuw-Tabletten 75 ot. Staal-Tabletten 90 ot. Maag-Tabletten.. 75ot. By Apoth. on Drogisten. PREDIKBEURTEN, EVEN FIJN ALS VERKOOPINGEN, ENZ. BURGH, 17 Febr. Ten overstaan van Wij liepen door. Arthur was in gedach ten verzonken. Plotseling zei hij: En toch geloof ik, dat het de clown niet is geweest Het gezicht w&s geïmi teerd, maar de wijze van loopen was anders en deze laatste gestalte was lan ger dan die van den clown. Ik heb mij de clown-scène in 't circus nog eens voor den geest gebracht en de figuren van den clown nauwkeurig vergeleken met den geleider van de paardrijdster. Zijn gezicht heeft deze gemakkelijk onderweg in orde kunnen maken, hij behoefde maar wat poudre-riz en rouge uit de kleedkamer mee te nemen. Ik geloof niet, dat Milly zich poe dert. Zóó, heb je daar weer naar gekeken. Je weet wei, dat ik een bijzonderen hekel heb aan vrouwen, die haar gezicht verven. De blonde paardrijdster, no. één van het programma, poederde zich in elk ge val wèl. Ik kon de juistheid van deze opmer king niet ontkennen en had er niet aan gedacht. De kunstmiddeltjes ter verhooging van vrouwelijke schoonheid waren dus zeker wèl in de kleedkamer aanwezig geweest. En wat denk je nu te doen? Naar „de l'Europe" te wandelen en daar wat te gebruiken, ik heb een dorst gekregen als een paard. Dat bedoel ik niet plaaggeest! Zondag 21 Februari. Iirkwirvt. 2 ure, ds. Mortier. Serooskerk*. 9.30 ure, ds. Mortier. Burgb. 9 30 .ure, Gemeensch. dienst, ds. Boogaard in de consistorie. Protestanten bond. 10 ure, spreekster mej. Geysendorpher in de gemeentekamer. R«aeM«. Geen dienst. Noordwella. 2 ure, ds. v. Griethuijsen. Haamstede. 9.30 ure, ds. v. Binsbergen (Coll. voor Chr. doeleinden). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, cand. Van Wgk van Leiden. Oud- Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6.30 ure, ds. Boone van St.-Filipsland. Blkeraaa. 9.30 ure, ds. Noeleman. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Brouwershaven. 10 ure. dr. Proost. Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, cand. H. Brink van Hooger Smilde. Zoaneooalre. 9.30 en 6 ure ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoek (Bed. H. Av.) en 2 ure, idem. Noordgoawtt 9.30 ure, ds. v. Griethuijsen (Doopshed.) Drelucbor. 9.30 ure, ds. v. d. Griend. Oawerkork. 6 ure, ds. Waardenburg vau Zierikzee. Nleawerkerk. 9.30 en 2 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9.80, ds. v. Tol (H. Ar.), 2 en 5.30 ure, idem. Geref. Gemi 9, 2 en 5 ure, Leesdienst. Oosterlaad. 9.30, dr. Weeda en 2 ure, -_geen dienst. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Slrjanstaad. 2 ure, dr. Weeda (Orgelcoll.) Brntulsse. 9.30 en 2 ure, ds. Waarden burg. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Brom mer. Geref. Gem. 9.30 2 en 6 ure, ds. Vreug- denhil. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. PREDIKBEURTEN. Over wat ons verder te doen staat, moet ik eerst nog eens een nachtje sla pen. f Bij „de l'Europe" gekomen qagen wij terstond Peter zitten, niet achter een glas bier, maar achter een fleschje mi neraalwater, waardoor hij een heel eind in mijn achting rees. Peter stond op en maakt» het militaire saluut. Laat geworden, Peter, zeide ik. Ik zal dadelijk den wagen voor brengen, mevrouw. Daar zat ik .achter een portie vruch tenijs. Het was zalig. Een heerlijke be looning voor mijn lange wachten! Arthur dronk een kop thee, dat verslaat den dorst beter dan ijs, zegt hij, daar krijg je hoe langer hoe meer dorst van. Het is waar, ik krijg soms het gevoel alsof ik wel een emmer vol ijs zou aandurven. Tante Jane dfr haren zouden te berge rijzen als zij het wist. Maar zij zit te Londen en trekt zich van haar pleegkind momenteel niets aan, want zij slaapt een roos. Door den maanlichten nachit reden wij naar huis en snoven diep' den frissehen geur der bosschen, den nachtadem van de hei—op. Peter liet den wagen met groote snel heid loopen en wij zaten lui, gedoken In de leeren kussens. Ik vlijde mij tegen Arthur aan, hij de zijn arm om mij heen, en kuste mij net op de scheiding tusschen haar en Zondag 21 Febr. te Zierikeee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds..Waardenburg. Kleine Kerk. 10 ure, dr. Helder. 's Avonds 6.30 ure, ds. de Roode. Lutb. Kerk. 10 ure, ds. Grottendiek van Dordrecht. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leesdienst en 6 are, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruöl II. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandagavond 30 ure, ds. Boöne van St.-Filipsland. A.-J.-Polder. Geref, Kerk. 9.30 en 2 ure, cand. Polman van Groningen. 8t.-Flllp»land. 2.30 ure, ds. Van Door*. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Tbotea. 9.30, ds. Oskam en 2 ure, ds. Datema (Doopsbed.) Geref. Kerk. 9.30 en 3 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. ët.-Maartensdllk. 9.30, Leesdienst en 2 ure, ds. Los (Doopsbed.) Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, ds. v. d. Garde van Opheusden» Ond-Vossemeer. 9.30, ds. Datema en 2 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 9.30; 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9.30 en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. Bouma; 6 ure, Leeskerk. «cherpeatofo. 9.30, ds. Lós en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, de. heer Romgn van Oosterland. Stuveaiooe^ 9.30 en 2 ure, ds. Moerman. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Aeaalaad. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Oskam. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. VAN HEINDE EN VEIL De „Popoio d'Italia" meldt in ver band met het prooes-Matteotti, hetwelk 15 Maart te Chieti zal aanvangen, dat alle maatregelen zijn genomen om een rustige voortgang te verzekeren en dit binnen een acht- of tiental zittingen de uitspraak vallen zal. Een Reuter-bericht uit Passaic (New Jersey) meldt dendood van aartsbis schop Cieplak uit Wilna, die iin Maart 1923 door de Russen ter dood is veroor deeld wegens het verbergen van Russi sche kerkschatten. Hij is aan longont steking gestorven. voorhoofd. In eens barstte ik in snikken uit. Dat heb ik wel meer, ik kan er niets aan doen, het komt zoo maar van zelf Arthur klopte mij op den rug en suste: Stil maar. Stil maar. Maar dat maakte de zaak nog erger. Ja, het is een last als je zoo teergevoelig bent. Als die dolk je eens..... getroffen huilde ik. Dwaze meid, dat is immers niet ge beurd, en Arthur kuste de tranen van mijn wangen. Op „Den en Beult" was oom opgeble ven om ons op te wachten. Tante was vroeg naar bed gegaan. Oom zat te lezen in de tuinkamer met de deuren open en de gazen gordijnen voor de muggen neer gelaten. Oom en Arthur dronken nog een whis key-so da en ik kreeg een glaasje menthe. (Wij vertelden van het circus en oom had schik van de clownsgrapipen. Van onzen speurtocht zeiden wij niets. Toen bedankten wij ooim vo.or zijn opblijven en gingen, met een stevigen handdruk naar boven. Charles en De Weerden zijn nog niet thuis, zei oom. Ik keek Arthur veelbeteekenend aan, toen wij de trap opgingen. Hij liep naar boven, het voorhoofd gefronst. (Wivrdt vöTDolf/d}. M

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1