Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELANDs ROEM ROOMBOTER. abonnement; Maandag 15 Febr. 1926. zierikzeesche courant. advertentiën binnenland. feuilleton. De vrouw zonder hart Schrale Wind ifr^a por 3 maanden f 1>Ö0, Ifadco pop poa'it f 1,80. Voor he* buitenland por jaar f 10,—. Afsondorltyke nnmx&ers 6 cant. YopichJJnt Maandag, Woensdag an VrUdaf. van 1—6 regels 30 ets. van 4 regels on daarboven 20 ots. po? regel. Seolamei 60 ots. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 82ste JAARGANG. - No. 11351. lMendln* den d** T»B lit, L J. DE LOOZE Jr, üll|.-fllta!. H. 1. KOSTEN, ™r Mr. DRESSELHUIJS EN DE CRISIS. De voorzitter van den Vrijheidsbond, mr. H. C. Dresselhuijs, heeft een uitvoe rige uiteenzetting gegeven over de ont wikkeling der gebeurtenissen in verband met de Kabinetscrisis en haar verloop. Op de vraag, w!at dan thans de oplos sing zou moeten zijn, is het antwoord van mr. Dresselhuijs, dat die oplossing uiter aard slechts te geven is, indien men ken nis heeft gekregen van de duistere ob stakeleen tegen kabinetvorming, welke tot dusver voor ons verborgen zijn gehouden. De oplossing van een z.g. nationaal ka binet reeds voor de crisis door ons be pleit niet in den zin van een amalgama van alle partijen zonder meer, maar van een stel mannen, die zich onthouden van partijpolitiek met een programma, van uitsluitend die werkzaamheden, welke in de neutrale zone liggend, op herstel en versterking van volkskracht zijn gericht, is vandaag nog even natuurlijk en moge lijk als voor de pogingen van de heeren De Visser en Limburg. Die oplossing, behoeft ook niet zooveel tijd te kosten, wanneer men zich van antecedenten van het thans zittend ministerie, derhalve van pauselijke en Belgische kwesties, volko men kan losmaken. HET KON. ZILVEREN HUWELIJKS FEEST. Heden (Maandag) avond komen de Ko ningin en de Prins van het Loo naar Den Haag terug. Van avond half negen heeft in de Groote Kerk, waaTin vóór 25 jaar het Vorstelijk huwelijk werd inge zegend, een plechtige samenkomst plaats, die door het Kon. Paar wordt bijgewoond. Het versterkte koor van de afd. 's-Gra- venhage Van de Mij. van Toonkunst, bege leid door het Residentie-orkest, zullen, naar men mag verwachten, het samen zijn maken tot een uur van wijding- en kunstgenot. Doordat in het kerkgebouw een radio-ontvanginrichting is aange bracht, zullen, behalve de bevoorrechte personen, die in de kerk zelve aanwezig zijn, duizenden de gebeurtenis kunnen medeleven. DE KABINETSCRISIS. Mr. J. Limburg, die zooals gemald is H. M. de Koningin verslag heeft uit gebracht van den stand van zaken met betrekking tot vorming Van een extra parlementair kabinet, zet zijn pogingen tot kabinetsformatie voort. Uit SSari en Prsvinote. ZIERIKZEE. Zaterdagavond heerschte in de stad meer dan gewone drukte. On ophoudelijk reden auto's af en aan om de gemaskerden naar „Juliana" te brengen, waar, georganiseerd door de „American Band", een bal-masqué werd gehouden. Het wandelend of winkelend publiek toon de groote belangstelling voor het afhalen en ter plaatse brengen van de „gemasker den, terwijl de jeugd menigkeer een „hoera" aanhief als vreemde figuren in de gesloten auto's plaats namen of uit stapten. De groote zaal van „Juliana" was voor dezen avond feestelijk versierd, terwijl ter weerszijden tafeltjes waren neerge zet voor het kijklustige publiek, dat in flinken getale was komen opzetten. Tegen 9 uur kwamen de gemaskerden de zaal binnen onder aanvoering van den heer Ch. Aertssen, dansleeTaar te Vlissin- gen, en onder de toonen van de Jazz Band, dat op een podium had plaats ge nomen. In tegenstelling van wat we hier eenige jaren geleden gezien hebben, was er thans stemming onder de deelnemers van het bal-masqué en was het dit iraal geen stille vertooning van costuums. Oorspronkelijke Holl. detective-Tom an door R. J. BRANDENBURG. 18 Milly Raven, hoe oud zou zij in werke lijkheid zijn? Zij leek even twintig, zou misschien zes jaar ouder zijn. Meer niet, ik had kaar gelaat, dat als een bloem w'as omhoog gelheven, naar het witte licht, goed bekeken. Ik zag, dat ook Arthur in gepeins was verzonken. Waren ook zijn gedachten b'ij de paardrijdster? Wat had die Milly Raven in haar teven al meegemaakt? Van hoeveel misdaden zou zij de stille bewerkster zijn? Dat was een vrouw', waarom bloed had moeten vloeien en die zich daarover zou ver heugen, die haar waarde naar het ver goten bloed zou afmeten. Maar acht., iwiat wist ik van haar? Immers in 't geheel niets? Was mijn fantaisie niet met m'ij op den loop en zou ik geen reden hebben mijzelf later uit te lachen om m'ijn onge rijmd e veronderstellingen Maar de onbekende Chinees, die den dolk naar Arthur geworpen had, die moest toch ook 'wel onder haar invloed staan! Zij was de wil, die achter deze daad stond. Daaraan twijfelde ik geen 0 ogenblik. EVEN FIJN ALS Niet minder dan 80 gemaskerden be wogen zich door de zaal. Van |de costumes was heel veel werk gemaakt. Men zag er een beer, met zijn, in Tiroler costuum gekleeden, begeleider, officieren, met uni formen van vóór-oorlogschen snit en kleur, een Indische prins, cow boy, sul- tane's, kabouters, een lid van de Ku Klux Klan, Mephisto, Jockey's, pierrots en pier- rettes. Grappige, echte Carnaval costuums, ontbraken evenmin. In een der hoeken der zaal :was een tent geplaatst, waar serpentines, mirletons en derg. waren te verkrijgen om de feest vreugde, indien noodig, nog te verhoogen. Den ganschen avond heerschte een op gewekte toon. Het dgé-masqué bracht te middernacht de verrassingen en de uitroepen van her kenning. De jeugdige leden van de American- Band hebben plezier en, wellicht nog meer, van hun organisatie beleefd. Gelijk degenen, die hunne schreden langs de Beurs onder de Kleine Kerk rich ten, sedert een paar weken hebben kun nen zien, wordt de oude bevloering dier Beurs, bestaande uit blauwe en witte leien, door nieuwe leien van dezelfde kleur en afmeting vervangen. Een nood zakelijke vernieuwing inderdaad. Want in de 275 jaren van heer bestaan, was die lei-dedekking zoodanig gehavend, dat geen enkele tegel schier meer ongeschon den was. Geslachten achtereen zijn daar over ter kerke gegaan, als koopmans beurs, meest voor granen, deed de ruimte oudtijds dienst, met kermis stonden er in vroeger eeuw kramen in, bij slecht weder was de Beurs een welkome schuil plaats en menigeen, ouden en jongen, rustten op de banken uit. Nu die nieuwe en sierlijke bevloering wordt aangebracht, vraagt menigeen zich af, of die leien nu binnen korten tijd weer bevuild en door het inbrengen Van. zware lasten (zooals met kermis en gedurende de paardenmarkt) moeten beschadigd worden. En er wordt aan de noodzake lijkheid gedacht de Beurs tusskchen de pilaren met een hek af te sluiten en zoo doende den vloer te beschermen. Een begrijpelijke en afdoende maatregel zou dit zijn. Het publiek, vooral het jongere, schijnt geen begrip te hebben, wat be hoorlijk is en dat men het algemeen, eigendom niet beschadigen of bevuilen mag. Ieder jaar wordt het plafond en de muren der Beurs gewit; maar kort daarop kan men telkens zien, dat een en ander bevuild is door de jongere en de oudere jeugd. Sluit men de Beurs met een hek af, dan worden de goedgezinden, die er schuilen of rusten willen, gedu peerd tengevolge van de onbetamelijkheid en de vernielzucht der kwalijk gezinden. Misschien zal het helpen, als het pu bliek mede toezicht houdt, als de Politie verordening, zoo noodig, aangevuld wordt met verbodsbepalingen tegen voetballen De muziek speelde Beethoven's Turk- schen marsdh en binnen wiegelden zes kameeien, om den gebogen hals een snoer van rinkelende bellen. Ik moest plotseling lachen, want deze beesten deden m'ij denken aan de man nen, die zich geduldig door Milly Raven door de Woestijn der misdaad en leugen en wroeging en zelfverwijt hadden laten Voeren, misschien zonder het tgenot van de oase der liefde te hebben gesmaakt., De liefde van Milly 'was immers niet meer dan een luchtspiegeling! Dit was het laatste nummer voor het optreden van mademoiselle Raven als artiste aan de trapéze en dus begaven wij ons naar den uitgang van het circus en bleven daar staan om het slot v.an het programma te zien. Weer werd het donker. Het was alsof deze vrouwl letterlijk door duisteris om ringd moest zijn, al was het ook om zelf beter te kunnen uitblinken. Want weer boorde zich de band van lidbt schuin door de ruimte. Milly Raven had haar baltoilet verwis seld voor een nauwsluitend „tricot'Y maar een tricot, dat scheen te bestaan uit niets dan zilveren schubbetjes. Sierlijk sprong zij de manege in en wierp: kushandjes naar 't publiek, dat Weer als bezeten te keer ging. Uit de duisternis daalde in de licht baan de zilveren stang van de tropéze naar beneden. Milly greep de stang, liet zich uitgestrekt hangen, omhoog trekken tot in de nok van het circus. Haar fraai gevormd slank lichaam sdheen zich te en dergelijke in de Beurs en de daar aan te brengen vernieling en bevuiling streng gestraft wordt. Er is veel voor, maar ook veel tegen eene afsluiting der Beurs te zeggen. Toch zou het jammier zijn, dat de goeden het met de kwade móesten bekoopen. Als overheid en publiek samen werken en overtredingen streng gestraft worden, bestaat er misschien mogelijkheid, dat de Beurs niet afgesloten wordt. Het ware te probeerenl ZONNEMAIRE. Vrijdag 12 Februari j.l hield de afdeeling „Zonnemaire" van den Bond voor Staatspensionneering haar jaar- lijksche propaganda-uitvoermg in de Be waarschool alhier. De voorzitter, dhr. A. Hooze, opende met een inleidend woord de zeer druk bezochte uitvoering en riep allen een- hartelijk welkom toe. Spr. be treurde het, dat de uitgenoodigde spr. door onvoorziene omstandigheden afwe zig was, doch hoopte, dat dit de aan wezigen niet zou ontmoedigen om) tot het welslagen van dezen avond mede te werken. Op zeer verdienstelijke wijze werd daarna door het lid F. Hartog voorgedragen: „Is de taak van den Bond voor Staatspensionneeering afgeloopen? Daarna werd door een gezelschap da mes en heeren opgevoerd het tooneelspel in 2 bedrijven, getiteld „Zwoegers", door H. G. Dorhout. Zoowel het spel als de uitspraak waren uitstekend. Alles getuig de van een goeden wil en ijverige studie. Het stuk werd met groote aandacht en stilte door de aanwezigen gevolgd. Na de pauze werden door eenige dames en heeren een viertal voordrachten ten beste gegeven, hetgeen telkens met een dave rend applaus werd beloond. Vooral wat betreft de voordracht „Ontvlucht uit Veen- huizen", gehouden' door 2 heeren. Na afloop van het programma bracht de voorzitter hulde en dank aan de dames en heeren voor hunne welwillende en uitmuntende medewerking voor dezen avond. Van de aanwezigen gaven zich nog 13 personen op als lid voor den Bond, zoodat deze afdeeling nu ongeveer uit 140 leden bestaat. DREISCHOR. „De Fee aan de bron", ziedaar het hoofdnummer oip het pro- gramma van „Dredschor's Kinderkoor'^ welk <in den Loop der week vier malen, onder groote belangstelling der ingezete nen is vertoond. Hoezeer verplaatst ons deze operette in het sprookjesland onder feeën en elfen, heks en kabouters. Hoe heb'ben ze gezongen, hun best gedaan, de jongens en meisjes in hun kleurige gewaden, getuigende ook nuweer van de onvermoeide studie en leiding van direc teur, regisseur en bestuur. Hoe toepas selijk was de muziek en de begeleiding van piano en viool, door mej. Bpof en de heer v. Bloois. De verschillende ge kleurde lichteffecten, installatie wederom door de firma Akkerdaas van Noord- gouw'e aangelegd, verhoogde in .groote mate de 'waarde van de voorstelling. STAVENISSE. Vrijdagavond 1.1. hield de afdeeling „Stavenisse" van 't Groene Kruis alhier, haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeeling thans 283 leden telt, dat de toestand zeer gunstig te noemen is en dat het verple- gingsmateriaal, dank zij de voortreffelijke zorgen van den magazijnmeester Van Prooijen, in uitnemenden staat verkeert. Een gansch jaar bijna zijn er 2 ligtenten in gebruik geweest. Van het materiaal is 100 maal gebruik gemaakt. Geklaagd Werd Door de schrale" wind wordt de huid van handen, gelaat en lippen vaak ruw en Bohraal. Dit verzacht en geneest men spoedig met 30-60-90 ot. PUROL koesteren in het licjht, als een visch in het Water. Als met streelende vingers be tastten de licbtglanzingen haar leden. Eenmaal boven, ving zij haar toeren aan. Lenig, met gróote zekerheid en tocjh met een bijzondere gracie, terwijl de ka pel zachte 'walsmuziek liet bjooren. Zij 'wlerkte zonder net onder zich, als zij losliet wachtte to,aar een zekere dood. Moed bezat deze vroulwl in allen gevalle. Wij staarden strak naar boven, het iw'as beangstigend stil in 't circus. Milly hield aller aandacht gevangen. Nu hing zij gestrekt aan een arm'. Het publiek klapte in de handen, toen zij wieer op de dwiarsstang zat en zich de ihanden met krijt insmeerde. Er Iwlerd nu met gekleurd licht gewerkt en 't ranke, slanke liqhaam wórd nu eens in een rooden, dan weer in een groenen of in een blauWlen mantel gehuld. Milly stond nu rechtop op de trapéze en hield met beide handen het koord vast, waaraan de nikkeien stang was be vestigd. Zij maakte een vogelnestje in den top van het circus, het licht kon haar bijna niet bereiken, Zij scheen in 'het roode schijnsel leeli kostbaar bijou, dan in het Witte licht een pendant aan een hals snoer. Duidelijk zag ik alleen het gelaat, 'haar toalfgeopenden lachenden mond, met de dunne lippen. Plotseling liet zij 'zich vallen. Een kreet van schrik! Het,publiek rees op. Maar het was siecjhts een truc, haar voeten hielden haar tegen, haar voe ten, die nu geklemd waren tusschen de dwarsstang en de scljuine touwen. Zij er evenwel over, dat sommige gebruikers een en ander te lang onder zich houden en dat enkelen, van iwlien men zulks niet zou mogen en kunnen verwachten, niet den noodigen zorg besteden aan de voor werpen, die zij in bruikleen krijgen. Uit de rekening van den penningm. Buijse, bleek, dat de ink. in 1925 hadden be dragen' f 864 en de uitg. f 595,876, zoodat de rekening sloot met een saldo van f 268,025. De begrooting voor het jaar 1926 werd vastgesteld in ontv. en uitg. óp f 768, jwlaaronder voor nieuw materiaal f 500. Er zullen nieu we ledikanten en een zuurstof-apparaat o.a. Wórden aangekocht en verder zal door het bestuur in deze gehandeld Wórden op advies van den me dicus. De Iwiensch werd ook nog uitge sproken een wijkverpleegster te krijgen, maar dit ligt nog in de toekomst. De pen ningmeester, wien de voorzitter hulde en dank bracht voor zijn accuraat beheer, werd bij acclamatie als zoodanig her kozen. Er werd nog besloten f 10 af te zonderen voor steun aan de arme Veen- bewóners. De opkomst, w.o. verscheidene dames, Was zeer bevredigend. Daarna gaf de voorzitter, dhr. A. F. Hanssens, het Wóórd aan dr. J. L. Bernhardi, die ook heden Weder voor de zooveelste maal als spreker zou optreden. In een dui delijke en leerzame rede, verhelderd door lichtbeelden en teekeningen, besprak de redenaar de kern, het wezen van het le ven en kW'am zoo op het zenuwstelsel en de zenuwen, de hersenen en het rugge- merg, de Werking en den loop der ze- nuwien, enz. Een aandachtig gehoor viel spreker ten deel. Na afloop' dankte de voorzitter hem voor zijn mooie en leer zame voordracht, ook namens het publiek, alsmede voor de groote Welwillendheid door dr. Bernhardi ook nu wieder be toond, om zich voor een lezing beschik baar te stellen. Overspannen Zenuwen vragen oen Kalmeerend en Zenuw sterkend middel. Mijnhardt'a Zenuw tnbietten beantwoorden volkomen aan dit doel. Glazen buisje 76 ot. Bij Apoth. en Drogisten. RECHTZAKEN. HET AUTOBUS-ONGELUK AAN HET THOOLSCHE VEER. Naar „De Zoom" verneemt, zal op Don derdag 11 Maart a.s. voor de Bredasche rechtbank de strafzaak wórden behandeld tegen den chauffeur A. L. v. d. V., auto busbestuurder in. dienst bij' de firma Krij ger uit Goes, op de lijn. Bergen op Zoom Tholen, beklaagd van het misdrijf dood door s$iuld, bij het autobusongeval te Tholen* op Dinsdag 29 December j.l. DE MARKELOSCHE BOEREN. Voor de Zutphensehe rechtbank werd de zaak behandeld tegen de Markelosche boeren, die tijdens den jongsten water snood op 5 Jan. te Laren een dam zou den hebben doorgestoken om hun eigen gronden voor overstrooming te bescher men. Gedagvaard wiaren zestien boeren. Twee waren niet verschenen. Benige ge tuigen hadden gezien, dat de boeren den dam hadden, doorgebroken. Tegen de meerderjarige schuldigen werd een half jaar gevangenisstraf geëischt, tegen de minderjarigen een maand tuchtschool. WATERSNOOD-HYENA'S Voor de rechtbank te Tiel stond een 23-jarige handelsreiziger uit Arnhem te recht, die zich tijdens den wiatersnood beschikbaar had gesteld voor het Roode Kruis te Tiel en belast was geweest met de uitreiking van kleeding aan de van allesberoofde vluchtelingen. Aan hem Wlas ten laste gelegd, dat hij zich een groote hoeveelheid lijfgoederen, die in het góbóüwi der Gustaaf-Adolfvereeniging hing nu met het hoofd omlaag, staarde in den diepen afjgrond. Neen, angst kende deze vrouw niet. Zij begon te schomme len en met een zwaai van het boven lichaam grepen de handen de stang en werkte zij zich naar boven. Rustig liet zij zich scjhómmeien als een zilveren Wondervogel. De blanke armen hield zij over de borst gekruist. Aan het bravo geroep scheen geen einde te komen. Tot slot draaide zij, op een knie gezeten, in duizelingwekkende snelheid rond in h,et Witte licht, als een draaiende ster bij het vuurwerk- Dan liet men de trapéze zakken en buigend en lachend stond Milly in de manege. De muziek schetterde fanfares, de "directeur kwam aandragen met een reusachtig bouqet 'witte seringen, alle toe schouwers waren van hjun zitplaatsen op gerezen en juichten de circus-koniqgin toe. Kom', laat ons gaan,'zei Arthur tot mij. Hoofdstuk IX. De clowns. Wij haastten ons naar buiten, tusschjen de rijen memschen door, die immer staan te twiachten bij toet uitgaan van een circus, en die door gehelmde politie-agenten op een afstand werden gehouden. Het leek mij koud toe en iik sloeg den avondmantel dichter om mij 'fyeen, even tjes rilde ik, de overgang uit het circus, wiaar een broeiend-warrne atmosfeer hing, iin de buitenlucht, iwas dan pok wel wat groot. De sterren fonkelden aan den grij- te Tiel wlaren opgeslagen, heeft toege ëigend- Hij had hiervan pakken gemaakt en deze naar het station gebracht. Tegen den reiziger, die bekende, werd 8 maan den gevangenisstraf geëischt. w DE BELLADONNA-VERGIFTIGING. Voor de Zesde Kamer der Rechtbank te Amsterdam stond terecht de 48-jarige ge- pensionneerd OosMaidisch militair Brak- kee, die in begin 1919 tezamen met een makker en twee vrouwen, verschillende personen beroofde in een perceel in de Lutmastraat te Amsterdam. De slachtof fers werden door de vrouwen meegelokt naar bedoej.de woning, waar zij, om de beroovlngen gemakkelijk te maken, in staat van bewusteloosheid werden ge bracht door middel van belladonna welk vergif door Brakkee in de dranken ge daan iwierd, welke den slachtoffers wer den voortgezet. tToen de medeplichtigen •in 1922 terecht stonden, bevond Brakkea zich in een krankzinnigengesticht Zijn zaak Werd daarom destijds uitgesteld. Kort geleden Iwerd hij uit het krank zinnigengesticht ontslagen en thans kwam zijn zaak in behandeling bij de Amster- damsche Rechtbank. De rechtbank wees de nietigverklaring van de dagvaarding van de hand en besloot de zaak met gesloten deuren te doen plaats hebben, voor zoover de feiten betreft. Er werden 22 getuigen a charge en twee a décharge gehoord. De deskundigen stelden hun diagnose van Brakkee op simulatie, al Werd het doorslaand bewijs daarvan niet geleverd. Dit maakt de diagnose niet ster ker, maar daarin alleen is géén reden ze op te geven, wlant zooals op velerlei ge bied, 'bewijst een positieve uitkomst al les, een negatieve niets. De deskundigen verklaarden niet bereid te zijn een krank^" zinnigheidsverftlaring voor Brakkee af te geven. Zaterdag a.s. (wordt de zaak voort gezet ONDERWIJS* BURGH. Donderdagavond j.l. wierd in een der lokalen van de openbare school in tegenwoordigheid van B. en W. en enkele leden der school- en ouder coram is- sie de eindles gegeven van den cursus voor vervolgonderwijs. Aan dezen cursus onder leiding van het hoofd der school, dhr. D. Kósten, wierd gedurende den winter door een 11-tal jongens deelge nomen. Uit de antwoorden en de bewer kingen op het bord bleek, dat de jongelui den cursus met vrucht gevolgd en heel iwlat nuttige kennis opgedaan hebben. Wij hopen, dat een en ander voor meerderen, een aansporing moge zijn, om deze prac- tische en voor het verdere leven zoo nuttige lessen te volgen. ^POSTmTELEG^phier^ MONDJE DICHT. Naar -de „Haagsche Crt." meldt, heeft de Minister van Waterstaat, ir. Bongaerts, aan de drie hoofdambtenaren bij 't hoofd bestuur der posterijen en telegrafie, aatl wie tijdens de afwezigheid van den direc teur-generaal de leiding van het bedrijf zen hemel, de maan kwam van actoer een wOlk te voorschijn en overgoot den rand met haar zilveren schijnsel. Het wlas ineens heel stil om ons toieen, de muziek van de circus-kapel klonk al van uit de verte. Arthur sloeg een zijstraat in, waarvan aan den eenen kant de gevels der huizen door het maanliclht werden beschenen, terwijl die aan de andere zijde in de schaduWI waren gefould. Hoe vindt je haar? vroeg ik. Interessant, maar canaille, antwoord de Arthur. Precies m'ijn meening. Een gevaarlijke schoonheid. Waar zou zij dat collier vandaan, hebben Het zou mij niets hebben verwon derd, als zij met jouw paarlensnoer was Verschenen, Dat zou zij toch zeker niet gedurfd hebben. Het is maar bij wijze van spreken,, Bedoel je, dat zij-er meer van weet? Wie zal 't zeggen. Weer sloegen wij een andere straat in. Arthur sciheen, ofschoon hij zich op de kaart georiënteerd had, zoo zeker van den wieg, als had ihiij dezen reeds tal van keeren geloopeu. Maar kaartlezen had hij in den oorlog uitstekend geleerd. De 'maan hadden w'ij nu in den rug en op het grijze plaveisel voor ons uit onze misvormde schaduwen. (Wfjrdt ueruoltfd}.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1