Zierikztesche Nieuwsbode DERDE BLAD UEt Stad en ProvinoSe. SPECULATIE. bahoorende bJJ da vao Vrijdag 12 Febr. 1926, no. 11350. Z1ERIKZEE. De Apostel der Armen, de film die deze «teek in de Con certzaal-Bioscoop vvördt vertoond, is een film van 'bijzonder mooie, strekking, die ons het leven in Londens arme w'ij- ken doet zien, maar ons ook de helden voor oogen toiovert, die hun leven geven |0fn het ongelukkige volk op te heffem De namen van de beide hoofdacteurs, Mil ton Sills eis John Morton, de predikant, en Nazimova, de groote Russische actrice, als Mary Carlson-Ainsleigh, zijn reeds voldoende om U te overtuigen, dat deze rollen op meesterlijke wijze gespeeld ■Worden. De film is vol spanning en ont roert telkens weer door tallooze, gevoe lige momenten. Wij leven geheel mede met het mooie streven van John Morton, die iedereen meesleept door zijn goed vertrouwen en zijn idealisme. Doeh er is meer. Edwin Carewe, do groote regisseur, verlangde, dat het publiek een getrouw beeld zou krijgen van Londens armste 'wijk Lime-house, en hij is hierin won derbaarlijk geslaagd. De nvist-opna men zijn buitengewoon mooi en vormen een bijzondere attractie ?an deze film. First National kan trotsch zijn op dit nieuwe filmwerk, dat zoowel door inhouid1, spel en regie en fotogrep.hie een eerste plaats zal innemen onder de succesfilms van den laatsten tijd. DE DAGNORMAALSCHOOL. Neen lezer, ditmaal geen verhandeling over de bekende kw'estie „Kweekschool of geen Kweekschool", al verdient de school den naam ten volle, zoowel wat gebouw als onderwijs betreft, maar we willen hier in het kort een beschrijving geven van het gebouw, dat niet middenin de stad, maar zoo hopen wij, middenin de belang stelling staat van onze stad en landbe woners. Het gebouW1 der oude arnbachtsscjhjcol, dat in den loop. der jaren voor veel en velerlei doeleinden is gebruikt, o.a. voor kazerneering van troepen, bewaarschool etc. etc., is thans tot rijksdagnorrhaal- school omgebouwd, al lis de 'hoop nog niet geheel en al vervlogen, dat eenmaal den titel „Kweekschool" dit gebouw sie ren zal. Het benedengedeelte van het ruime, keurig ingerichte gebouw, telt 4 lokalen n.l. een groot lokaal Voor natuurkunde en 4 leslokalen, terwajl aan het eind der gang zich een naar de eistfhen des tijds ingericht gymnastieklokaal bevindt. Naast de gevVone werktuigen, vindt men hier thans enkele toestellen voor Zweedscme gymnastiek, teiWijl onmiddellijk aan dit lokaal een kleedkamer is aangebouwd. Voor de 'buitenspelen, als korfbal, voet bal en andere openluchtspelen, zal nog een terrein Worden gehuurd. Uit het gymnastieklokaal komend, vindt men aan den linkerkant, een keurig in gerichte kamer voor den directeur, ter Wijl aan den anderen kant, onder den trap naar boven, een aardige kamer is ingericht voor vergaderingen. In de les lokalen bevinden zich ingebouwde kas ten, hetgeen de ruimte ten goede komt. In het ruime lokaal aan de straatzijde wbrdt natuurkunde gedoceerd. B. en W. komt hier een pluimpje toe voor de goede meubileering, .terWijl van Rijkswege op Door Dr. O. A. H. WIEBOL8. Door alle eeuwen heen en in alle lan den, heeft de menschheid gespeculeerd. Niet alleen in tijden van hoogconjunctuur, waarin als gevolg van ontwikkelingsfac toren het oude evenwicht verbroken werd en de maatschappelijke krachten een nieuw evenwichtspunt zochten, of in ab normale tijden, waarin de maatschappij Jzlch plotseling voor een nieuw feit gesteld zag, waarvan zij' de gevolgen nog niet kon overzien, doch ook in normale gesta biliseerde perioden. Hierin rijn de arbi trage en de termijnhandel steeds werk zaam om! voor een continus evenwichts toestand te zorgen en om de gevolgen van een toekomstig te verwachten gunsti ge of ongunstige gebeurtenis ten deele reeds nu te realiseeren en zoodoende den overgang van den eenen evenwichts toestand naar den anderen meer geleide lijk te maken. Als maatschappelijk instituut is de speculatie zonder twijfel zeer nuttig, ter wijl de speculant een uiterst belangrijke economische functie te vervullen heeft. Deze functie, die tot doel heeft den eenen evenwichtstoestand zonder sprongen ge leidelijk uit den anderen te doen ontstaan, wordt door de speculanten echter vaak vrij slecht vervuld, als gevolg van het feit, dat: I. De speculatie soms uitwassen ver toont, die b.v. tot uiting komen in het verspreiden van onware geruchten, het creëeren van aandeelen in een stuk land, waarin een goudader ontdekt heet te rijn, doch dat.slechts saharazand bevat, enz. II. Ook de leek, die als outsider den toestand niet kan beoordeelen, belust op de volgens zijn meening groote winst mogelijkheid, zich, zonder op 't risico dat hij op zich neemt, te letten, op de speculatie werpt en deze niet' overlaat aan de insiders, aan de personen idie beter ruime schaal instrumenten zijn versc'hait. Groote ruime kasten zijn hier aanwezig voor het opbergen van de vele en velerlei instrumenten. Door het gansctfoe gebouw is waterleiding aangebracht, hetgeen i vooral in dit lokaal gewenschl is. Alleen j centrale verwarming ontbreekt nog, maar l.wüe weet? De bibliotheek, in het andere lokaal aan de straatzijde, ondergebracht, bestaat uit een verzameling boeken van 'de Normaalscholen van Goes, T hol en, Mid delburg, Vlissingen en Zierikzee. Aan het einde der gang bevindt zich een lokaal voor zang, waar een prachtige piano ter dispositie staat, terwijl de leerlingen hier ook les krijgen in vioolspel. Radio wiordt ook aangebracht, Als aula voor lezingen kan dit lokaal worden ingericht, terwijl voorts een projectielantaarn onder weg is. De oude zoldering van dit gebouw is in dit lokaal voor zoover mtogellijk w'as in tact gebleven. Langs een breede eiken trap komt men op de bovenverdieping, waar twee ruime lokalen zijn ingericht, n.l. een voor teekenen en een voor ge schiedenis, en aardrijkskunde. Zoowel boven als beneden in de gang zijn mo derne W.C.'s aangebracht, terwijl verder overal voor de hygiène naar de moderne begrippen is gezorgd. Vermelden we ten slotte dat beneden in de gang een schaft lokaal is aangebracht, dan meénen wij het ge/h|eele gebouw! te hebben beschre ven. Het is een inrichting, waarop ieder rechtgeaard Zierikzeeënaar trotsc'h mag znij. Hopen we dat de offers door deze gemeente getroost, niet tevergeefs ge bracht zullen zijnt SEROOSKERKE. In de onlangs gehou den vergadering van het Ziekenfonds „D. E. S." alhier Waren 32 leden aanwezig. Een verzoek van den Zeeuwschen Bond om de contributie met 1 cent per lid te verhoogen, werd met algem. stemmen, vasjgesteid. Op een verzoek van het be stuur van het sanatoriumfonds, om een bijdrage af te staan, werd afwijzend be schikt. Het aftredend bestuurslid, de heer P. Geleijnse Lz., 'werd herkozen. Tot vice- voorz. werd gekozen de heer J. Klornpe. De rekening over het afgeloopen boek jaar sloot met een saldo van f 918,19\ Voorts werd besloten van de vaste bij dragen een reservekas te vormen met een inlage van f ICO. Jaarlijks zal een bij drage Worden vastgesteld om gestort te worden in die reservekas. Wijl de zieken fondsen zonder storting elkanders leden .overnemen, vervalt art. 8 van het regie- Die bedankt als lid, ontvangt geen ver goeding uit de kas. Tot afgevaardigde naa^ de algemeene vergadering te Go.es Werd gekozen de heer P. Geleijnse Lz. Bij behandeling van 'het conoerpt-regle- m'ent besloot de verg., Wil het fonds zijn zelfstandigheid be'wiaren, bij een eventu- eeie stemming over het concept-reglement tegen te stemmen. Besloten werd voorts lid te Worden van het Ziekenhuis. De ver goeding, die thafos F 1 per dag bedraagt bij eventueele verpleging in het zieken huis, werd mlet f 0,50 verlhioogd. Als lid van het bestuur van den ZeeuiWsclnen Bond 'wierd voorgedragen de heer A. J. de Br.uijn, voorzitter van het ziekenfonds te Ellemeet. Het fonds telt thans 48 leden. Tenslotte werd besloten geen vrouwelijke leden, 'weduwen uitgesloten, aan te ne men. Daarna volgde sluiting. DREISCHOR. Maandagavond j.l. hield Ln het café Slager de heer W. Bogaard, inspecteur der Vrijwillige Ouderdomsver- zekering een causerie over de zorg van ieder mensch voor de toekomst en in 't bijzender over den financieelen toestand op den ouden dag. Door talrijke mooie en pakkende voorbeelden, aan het dage- lijkseh leven ontleend, gaf spreker een in staat zijti, zich een oordeel over de* toestand te vormen, dat eenige juistheids- waarde bezit. 3. De speculant vaak boven zijn krach ten speculeert, wat hem bij mislukking kan dwingen tot geforceerde liquidaties, die zoowel de ruïne van hem als van de per sonen, die finantiëel bij' hem geïnteres seerd zijn, tot gevolg kan hebben. De speculant tracht gewijzigde econo mische verhoudingen te zijnen gunste te exploiteeren. Is hij insider, kan hij dus den toestand beoordeelen, dan is 't risico dat hij op zich neemt vrij gering, de winst die hij maakt vrij groot- Waar de meeste speculatieobjecten hun noteering in de couranten vinden en het groote publiek dientengevolge bekend wordt mof de gemaakte winsten, waaruit vaak ten onrechte een oordeel gevormd wordt over de winstmogelijkheid, over de te m'aken winsten, betreedt, aanvankelijk schoor voetend, doch spoedig, zoodra blijkt, da*A speculaties van anderen blijvend met suc ces bekroond worden, algemeen, het lee- kenelement het speculatieve terrein. Daar- door ontstaat een vraag naar 't specula tieobject, die, zonder op een reëelen grondslag te steunen, diens prijs op een abnormale hoogte brengt en een hausse periode in het leven roept, waarin ieder optimist is, totdatde terugslag komt en de vroegere optimist in een pessimist verandert. j Dat de leek speculeert, ziet de insider natuurlijk gaarne, daar dit hem mogelijk maakt rijn winstmarge te vergrooten en hij meestal handig genoeg en voldoende georiënteerd is om zich, voor de reactie komt, te dekken. Daarbij schuift hij het risico voor het grootste gedeelte af op de zwakke schouders van het groote publiek, dat van winsten droomde en I ten slotte gedwongen is, de gevolgen van het vaak vrij plotseling komende inzicht, dat de conjunctuur opgeséhroefd is, i n den vorm van zware verliezen te dragen. Zijn voor dej^ deskundigen speculant de winstkansen, '-oor den leeken-speculant de verlieskansen het grootst en is op uiteenzetting van de voorrechten, welke de Wet een ieder door de Vrijwillige Ouderdiomsverzekering Iwordt geboden. De lezing werd door de belangstellenden met de grootste aandacht gevolgd. Vele vragen werden daarop gedaan en door den heer Bogaard tot aller voldoening beantwloord. De aanwezigen ontvingen op het einde der vergadering nog een aar dige reclame ter overdenking aan hetgeen dezen avond besproken was. De heeren Bogaard en de agent, de heer M. v. d. Velde, mochten dan ook de voldoening smaken dat velen tot de V. O. V. zijn toe getreden. OOSTERLAND. Woensdagavond hield in de eonferentiekamer alhier de heer W. Bogaard uit Kapelle (Z.-B.) voor een tal rijk gehoor een lezing over de Vrijwillige Ouderdomsverzekering. Op zeer duide lijke w'ijze toonde hij aan, het groote aandeel, dat de sociale verzekering heeft, in den strijd tegen de armoede in het algemeen, terwijl meer in het bijzonder de aandacht gevestigd werd op de voor- Waarden der V. O. V. Op populaire wijze Werden de aanwezigen aangetoond, dat zij zichzelf en hun huisgenooten tekort doen, indien de voordeelen dezer Staats- pensionneering ongebruikt worden gela ten. LANDBOUW EN VEETEELT. FEBRUARI OF SPROKKELMAAND Van 'n strengen winter kan tot nu toe niet gesproken worden en de vreugde van' het schaatsenrijden heeft, althans in de Westelijke provinciën, maar heel kort ge duurd. Maar We zijn er nog niet. Febr. kan felle koude meebrengen. Warme da gen kan Sprokkelmaand ook geven: eeni ge malen werd in het oosten van het land een temperatuur van 20 gr. C. opge nomen. We gaan dan ook met rassche schreden het voorjaar tegemoet: de da gen lengen met 1 uur en 43 minuten. Op den eersten komt de zon op te 7.44 en op den 28sten te 6,51; op deze dagen gaat zij respect, te 4,44 en te 5.34 onder. Het aantal uren met zonneschijn bedraagt aan de vijf hoofdstations gemiddeld 62, dat is reeds 18 meer dan in Januari. Voor verschillende plaatsen hier te lan de is Februari de droogste maand met den geringsten neerslag. Volle maan is het eerste den 27sten, zoodat de avonden en nachten in het begin en aan het eind der maand verlicht zijn. Voortdurend zacht weer is voor den landbouw niet gewenscht: de bodem blijft dan te vet de grond slibt dicht en de meststoffen spoelen uit. Ook kunnen sommige gewas sen zich te sterk ontwikkeien, wat met het oog op het in ons land doorgaans zeer koude en schrale voorjaar, met zijn vele nachtvorsten, gevaarlijk is. Het 'bouwland, waarop straks de zo mergewassen zullen komen, moet doel matig worden bemest. Alle diepe grond bewerkingen moeten evenwek-zooveel mo gelijk in het najaar en het begin van den winter plaats hebben. De vorst kan dan beter haar gunstige werking op den bo demstructuur uitoefenen. Einde Februari of begin Maart worden gezaaid tarwe, haver, rogge en gerst; de beide laatstgenoemde gewassen kunnen ook Wel later, tot omstreeks half April, aan de aarde 'worden toevertrouwd. Aan vroegtijdig zaaien geeft men over het algemeen de voorkeur. Aardappelen en vooral suikerbieten en mangelworteis ko men veel later aan de beurt. ïn den .moes tuin kan men, indien het tenminste niet te koud is, reeds tuinboonen, peulen, erw ten en capucijners leggen, bij voorkeur natuurlijk op een beschut plekje. Wil grond hiervan de speculatie voor de lee ken verderfelijk, ook van maatschappe lijk standpunt beschouwd, is de leeken- speeulatie te veroordeelen. Want er be staat een groot verschil tusschen de maat schappelijke functie die de deskundige speculant en de maatschappelijke functie die de speculeerende leek vervult- De deskundige speculant tracht gewij- wijzigde economische verhoudingen te zijnen gunste te exploiteeren. Hierbij in teresseert hem natuurlijk niet de econo mische functie die hij te vervullen heeft, doch alleen de winst- Daar hij echter juist door zijn speculatie, zij het ook zonder het bewust te willen, voor een geleidelijken overgang van den eenen naar den anderen evenwichtstoestand zorgt, wordt de winst die hij daardoor maakt, van maatschappelijk standpunt uit beschouwd, gerechtvaardigd- Stel dat een aandeel voor 60 pCt. ge noteerd staat en dat de deskundige spe culant, de insider, weet, dat de toestand van de betreffende N-V. zoodanig ver anderd is, dat het aandeel 70 pCt. waard is. Dan zal hij aandeelen koopen en door zijn vraag den koers geleidelijk doen stijgen. Dank zij de insiders, die van hun voorwetenschap gebruik maken, vindt de koersverandering van 60 op 70 pCt- dus geleidelijk plaats en ontstaat deze niet plotseling zooals het geval zou zijn, indien de veranderde toestand der N.V, direct algemeen bekend werd. Dat deze geleidelijke koersverandering van groot maatschappelijk belang is, ligt voor de hand. Iedere effectenbezitter is immers in rijn vermogen afhankelijk van den koers der aandeelen. Elke koersver andering beteekent een verandering van zijn vermogen. Veranderden de koersen plotseling met groote sprongen, dan zou een vermogenberitter vaxi zijin Vermogen nooit zeker zijn en niet kunnen weten of zijn vermogen morgen 10 of 20 pCt. hooger of lager is dan vandaag. Verande ren de koersen echter geleidelijk, dan zal ook het vermogen slechts geleidelijk ver anderen en de vermogenbezitter dienten gevolge voor plotselinge 'onaangename m'en minder afhankelijk van het weer zijn, dan kan men deze zaden binnens huis in een bak laten ontkiemen en later in den vollen grond uitplanten. Onze bladgroenten verlangen over het algemeen een vruchtbaren bodem1 en een goede bemesting. Zij groeien dan snel ler en zijn daardoor malscher en smake lijker. Zooals bekend, hebben peulvruch ten minder behoefte aan stikstof. Vruchtboom en. kunnen nog worden ge snoeid, verplant of gepoot, wanneer de temperatuur en de bodemgesteldheid dat tenminste toelaten. Wie dit tot op heden verzuimde, verwijdere de rupsennesten en zuivere de stammen en takken van mos, doode schors, poppen e.d. Een doelmatige bemesting en bewerking van den bodem zijn voor 'n goeden fruitoogst onontbeer lijk! Bladheesters kunnen den geheelen winter door worden gesnoeid.; bij de bloem - heesters moet onderscheid worden ge maakt tusschen die, Welke op één- en die Welke op meerjarig hout bloeien. De eer sten, zooals de sering, mogen eerst na den bloei, de laatste, zooals de jasmijn, kunnen ook nu behandeld worden. Plan ten die 'wij tegen de vorst hebben beschut, kunnen zoo langzamerhand een grootér of kleiner deel van hunner winterbedek- king missen. Ook de toestand der (weilan den vraagt weer meer de aandacht met het oog op het later in te brengen veev Slooten en greppels (Worden zoo noodig uitgediept en het hekwerk enz., nagezien. Bij het maken van afrasteringen verdient het geen aanbeveling van prikkeldraad gebruik te maken, daar dit de dieren kan verwonden en de schapen van kost bare wol berooft. Grassen hebben vooral behoefte aan kali. AANBESTEDINGEN. NOORDWELLE. Uitslag der aanbeste ding der LandbouwVer. „Ons Voordeel" alhier. Laagste inschrijver: gebr. Dries, Sappemeer, Roode Klaver f 1.22; Lucern f 1,09; Witte klaver f 1,59; Kristelijn, Ei kerzee, Hoppe Rups f 0,49; alles per k.g. Centraal Bureau: chili-salpeter f 14,39; super 14 o/o f 2,61; gebr. Landegent, ka- toenmeel f 12,68; lijnschilfers f 14,90; per 100 k.g. MARINE EN LEGER. WAPEN-INSPECTIE R1JKSVELDWACHT. Blijkens een te verwachten legerorder zullen, op verzoek van den min. van jus titie, de meestersgeweermakers (-zwaard veger) de 'wapens, in gebruik bij de rijks- veidwacht, in 1926 bij wijze van proef slechts eenmaal inspecteeren, bij voor keur in de -maanden Aug. en Sept. LUCHTVAART. EEN REUZENZEPPELIN. Uit New-York wordt gemeld, dat in de Goodyaer-fabrieken een reusachtig lucht schip 'Wiordt gebouwd, dat 200 voet lan ger zal zijne dan de Shenandoah of de Los Angelos en drie maal zooveel gas zal bevatten. Dit luchtschip dat Goodyaer- iZeppelin I zal heeten, wordt 850 voet lang met een gasinhoud van 6 miliioen kubieke meter en is bestemd voor 100 passagiers. Het zal 8000 mijlen zonder landing kunnen afleggen bij een selheid van 75 mij'l per uur, zoodat het in twéé dagen den Atlantischen Oceaan kan over steken. Voor het frame wordt beryllium, een legeering van aluminium gebruikt en voor de gasvull'ing helium'. Het lucht schip wordt voorzien van acht Liberly- motoren. In oorlogstijd zal het als moe derschip voor 20 vliegtuigen kunnen die nen. WoteoithappelQke Berichten. verrassingen gevrijwaard blijven, terwijl hij1 tijd heeft maatregelen te nemén, om zich aan de veranderde finantiëele en eco nomische verhoudingen aan te passen- Dit voordeel, dat de speculatie brengt, is de winst, die de deskundige speculant maakt, ruim waard. J). Hoe staal het echter met de maat schappelijke functie die de leekenspecu- lant vervult? Hij vervult geen maatschap pelijke functie,ja belommert zelfs het vervullen van do maatschappelijke func tie door den insider. In het 'boven aangegeven voorbeeld, zal door de vraag der insiders de aandeelen - koers langzamerhand van 60 op 61, 62, 63, 64, 65 o/p gestegen zijn. De leek die deze stijging ziet, dus ziet dat" anderen winst gemaakt hebben® zal b.v. bij den koers 65 o/0 ook deze aandeelen koopen. Wat voor gevolgen zal dit hebben? In de eerste plaats zal daardoor de koers sneller stijgen dan zonder zijn invloed het geval zou zijn. Hij' veroor zaakt dus dat de koersstijging minder geleidelijk wordt. Zonder tusschenkomst van den speculeer enden leek zou de koers geleidelijk tot 70 .o/o gestegen zijn. Nu zal de koers 70 o/o eerder en met grooter sprongen bereikt worden. On danks het feit dat de leekenspeculaml hierdoor anti-economisch handelt, maakt hij aanvankelijk winst, die echter econo misch door niets gerechtvaardigd wordt. Hij toch is de zuivere gokker, de va- banque speler, wiens winst uitsluitend betaald wordt uit het verlies of de winst derving van anderen, zonder dat hij daar voor een economische prestatie levert, ja zelfs terwijl hij anderen belemmert 1) Nog sterker komt het nut van de deskundige speculanten tot uiting, indien zij optreden als regelaar der consumptie. Blijkt b.V. de graanoogst onvoldoende om de bestaande graanconsumptie te kunnen dekken, dan zal de insider als kooper op treden, en door de verhooging van den graanprijs, het verbruik van graan ver minderen. EEN NIEUWE KOMEET. De öp 14 Dec. van het vorig jaar aan de Sterrenwacht te Kaapstad ontdekt-; komeet „Ensor", zal van 15 tot 1G Febr. a.s. even vóór zonsopkomst, waarschijn lijk hier te lande zichtbaar zijn, op on geveer 4° ten N. en 1°. ten O. van de zon. Bij een heldere lucht zal het van 6,30 ongeveer af, de beste tijd voor waarne ming zijn. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 7 Februari 1808. Vlissingen bij het Fransatye keizer rijk ingelijfd. 1 8 Februari. 1468. Karei de Stoute geeft een privilegie aan Goes. 9 Februari. 1569. Te Middelburg wjorden drie doops gezinde 'personen om het geloof ter dood gebracht. 10 Februari. 1582.' De Hertog van Amjou komt uit Engeland te Vlissingen aan. 11 Februari 1896. Graaf Albrecht van Beijeren geeft bevel om de gevaar loopende dij ken van Walcheren ten gemeenen koste van dit land te herstellen. 12 Februari. 1625: Ernst Prins van Mansfeld wördt te Vlissingen verwelkomd door Ge committeerde Raden van Zeeland- 13 Februari. 1551. Watervloed in Zeeland. VERSCHELLENDEBERICHTEN Door een stier gedood. Toen de gehuw de arbeider H. T., werkzaam bij den land bouwer Zijlema te Usquert (Gr.) een stier geleidde, kon hij het dier niet meester blijven, met het gevolg, dat het beest hem tegen een muur te pletter drukte, zoodat de dood direct intrad. De ter stond ontboden geneesheer constateerde, dat de hersenpan geheel was verbrijzeld. Oog uitgeschoten. Onder het spelen met boog en pijl werd te Venlo een 10-jarig jongetje zoodanig met den pijl in het oog getroffen, dat onmiddellijke overbren ging naar de oogenkliniek te Maastricht noodig werd geacht. Er is weinig hoop, dat de jongen het oog behouden zal. ZEETIJDINGEN. ZIERIKZEE, 6 Febr. Uitgeklaard: zellsehlp .Boelfiena", kapt. A. Venema, met iteen van Gorinohem naar Londen. .Jantje", kapt. H. Schothorst, van Nijmegen naar Londen met steen. Zeilschip ,De Bnyter", Ned. vlag, kapt. L. Velthuis, met kalkzandsteen van Gorinohem naar Londen. 9 Febr. Zeilschip .Zeeland", kapt. W. Menlman, Nederl. vlag, geladen met metselsteen, van Erlecom naar Londen, 10 Febr. Zeilschip Baltic", kapt. B. Brinkman, Nederl. vlag, geladen met dakpannen, van Utrecht naar Londen. MARKTBERICHTEN. ZIERIKZEE, 11 Febr. TaiWe f 13- f 14,50; haver f 10; bruine 'bbojnen' f 10— f 12,50; 'bonte eigenheimte-rs f 3,50—f 3,75; blauwie f' 3,50; ,uien, groote biruijhe f 2,40 f 2,65. Aanvoer en vraag gering. hun economische functie te vervullen. In dien het hier nu maar bij bleef, dan was het nog zoo erg niet. De leeken- speculant berokkent zichzelf en de maat schappij echter grootere nadeelen. Hij vergroot de koersschommelingen. De in sider, de goed georiënteerde, weet dat de aandeelen 70 o/0 waard zijn. De lee- kenspeciriant weet dat echter niet. Hij kocht alleen, omdat de aandeelen, die oorspronkelijk op 60 stonden, ste gen, en hij vrijwel zonder grond ver wachtte, dat deze nog meer zouden stij gen. Tot welken grens weet hij echter niet. Voor zich zelf zal hij misschien een grens 'aannemen, b'.V. 69 of 73 of 80 o/o, doch deze grens is Vrij zeker fou tief. Is de koers dus op 70 o/0 gekomen, dan zullen de insiders niet meer koopen. De leekenspeculanten echter wel, die daardoor den koers boven 70 o/0 b.v. op 75 o/o brengen, op een peil brengen dat niet te handhaven is en door een koers daling gevolgd zal worden. Zoo dra de aandeelen boven 70 °/o genoteerd staan, zullen de insiders, die weten dat nu de koers geflatteerd is, hun aandeelen van de hand doen. Zij maken daardoor ten koste van de leeken-speculanten een ex tra winst, die economisch daardoor ge rechtvaardigd wordt, dat zij de koersstij ging boven 70 o/0 ten deele tegengaan en dientengevolge ook het economisch nadeel dat de leekenspeculanten door de koersopdrijving de maatschappij en zich zelf 'berokkenen, verminderen. De speculeerende leek is dus een maat schappelijk kwaad, een kwaad voor de maatschappij, omdat hij anti-economisch, handelt, en een kwaad voor zich zelf, omdat zijn verlieskansen veel grooter zijn dan zijn winstkansen. Wie wil spe- culeeren, speculeere niet in het wilde weg, doch alleen in fondsen of goede ren, waarover hij zich een eenigszins ge grond oordeel kan vormen, waaromtrent hij voorwetenschap bezit. Dan speculeert hij echter niet als leek, doch als des kundige, als insider, dan overtreffen de winstkansen de verlieskansen en verricht hij maatschappelijk nuttig werk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 9