Zierikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. Oi Stadspoorten van Ziaritrzoa. Uit Stad en Provlnole. behoorende bjj de T&a Vrijdag 12 Febr. 1926, ao. 11850. MODERN TURKIJE. De Turksche Nationale Vergadering heeft een wet aangenomen, die den Tur ken het hqjvelijk slechts dan toestaat, als de huwelijkscandidaten aan de gemeen telijke autoriteiten een bewijs kunnen overleggen, dat zij volkomen gezond zijn en niet aan eenige besmettelijke ziekte lijden. Tevens is een streng controle-systeem ingesteld, niet alleen voor de trouwlustige Turken, maar ook voor de artsen, die de bewijzen verstrekken, welke den paar tjes den toegang tot het huwelijk moeten banen. In de eerste week, dat de wet in werking was getreden, zijn er namelijk talrijke valsche medische bewijzen aan de gemeentelijke'autoriteiten voorgelegd, zoodat men het thans noodig acht, naar beide zijde controle uit te oefenen. De Turken, wien geen gezondheids certificaat kan worden uitgereikt, zijn evenwel niet allen tot levenslang celi baat gedoemd. Integendeel, wanneer hun kwalen geneeslijk zijn, kunnen zij zich kosteloos onder medische behandeling la ten stellen. Gedurende vele jaren is Turkije door besmettelijke ziekten geteisterd; vandaar dat de Turksche autoriteiten de nieuwe huwelijkswet hebben voorgesteld, waar mede, naar zij vertrouwen, een belang rijke stap wordt gedaan naar de gron dige bestrijding van de verbreiding dezer ziekten. MINISTER EN DIRECTEUR-GENERAAL. Het lid der Tweede Kamer mr. G. A. Boon heeft tot den minister van water staat de volgende vragen gericht: 1. Is de minister niet van oordeel, dat beantwoording van de vragen van onder- geteekende op 18 November 1925 ge daan en in het aanhangsel gepubli ceerd, wiijl daarop binnen 30 dagen geen ant'wloord was ontvangen do;or de jong ste voorvallen bij de leiding der poste rijen, der telegrafie en der telefonie,, ur genter dan ooit is? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid, te vens mede te deelen, of aan den direc teur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie tegen diens uitdrukkelijk ver langen en ondanks diens verzet, een ver lof van een maand is gegeven 3. Zoo ja, is de minister dan niet van oordeel, dat een dergelijke behandeling van den chef van een zoo belangrijk Staatsbedrijf bij het publiek en bij het personeel van den dienst een uiterst pijn lijken indruk moet maken, en dat diens prestige daardoor ernstig wordt geschokt, hetgeen toch oiiet- in de bedoeling al thans niet in de bedoeling van den mi nister kan liggen? 4. Is het juist, dat de minister de in stelling van een directorium heeft voor bereid, en acht de minister het niet in strijd met een goede constitutioneele praktijk, dat aan een zoo belangrijke bestuurswijziging een begin van uitvoe ring wlordt gegeven door een lid van een demissionair kabinet? 5. Is de minister bereid, een commissie te benoemen, teneinde opl ^zeer korten termijn een rapport te doen uitbrengen omtrent de verhoudingen bij het Hoofd bestuur der posterijen, der telegrafie en der telefonie? DE KABINETSCRISIS. De pogingen van mr. J. Limburg voor de vorming van een extra-parlementair kabinet, hebben, volgens het Hdbl., ver traging ondervonden, doordat aanstaande leden van het kabinet zekere modificaties I. De Zuldhaven poort. Het gemis van oude gegevens, dat voor het nauwkeurig bepalen van den stich tingstijd onzer stadspoorten zoo te be treuren is, is ook corzaak dat w'ij van den oorspronkelijken bouw' der beide Ha venpoorten niets met zekerheid wieten. Slechts mbgen we aannemen, dat deze poorten ongeveer terzelfder tijd, zoo niet, althans 'Wat de Zuidhavenpoort be treft iets vroeger dan de Nobelpoort gesticht zijn. Waar sprake is van het Zuidelijk deel onzer stad ten Oosten van de tegenwoor dige Nieuwe Boogerdstraat, wordt dit iin 1368 en 1384 nog genoemd „die niewe port", dat is „de nieu'w|e stad1'. Mem mag dus vaststellen, dat dit nieuwe deei niet vele jaren tevoren aan het oorspronkelijk Zierikzee Was toegevoegd en dus cok met muren, grachten en poorten omsloten is geworden. Die uitlegging der stad kan veilig in de eerste helft der 14e- eeuw gesteld Wlorden. Vermoedelijk waren toen de Ibeide zijden der (Oude) Haven reeds, bij Wijze van voorstad, met huizen be zet en Wlas de vergrooting slechts te be schouwen als de bewailing van bebouwd terrein. Eene vlak buiten de Zuidhaven poort gelegen buurt, 's-Heer Lauwien- dorp geheelen, die reeds in 1852 genoemd wordt, in de 16e eeuw te niet ging en nu w"eer is herleefd, werd toen niet in het Ned.-Belgisch verdrag gewanscht achtten, tengevolge Waarvan daaromtrent nader overleg met den heer van Karne- beek, die aanblijven zou, moest worden gepleegd. Niettegenstaande dit oponthoud is de kabinetsformateur nog steeds vol goeden moed. De meeste namen van aan staande ministers, den laatsten tijd in de pers genoemd, berusten op mislukte- on derhandelingen of op pure fantasie. Slechts vpn de heeren Van Karnebeek en De Geer schijnt het vast te staan dat zij eventueel een portefeuille in het ka binet-Limburg zullen aanvaarden. NATIONAAL HULDEBLIJK. De totale opbrengst van de gehouden inzameling in de Provincie Zeeland voor het Nationaal Huldeblijk ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van H.M. de Koningin en ZJK.H. den Prins der Ne derlanden bedraagt f 6969,85 Dit bedrag is aan het hoofdcomité te Utrecht over gemaakt en zal met de bedragen afkom stig uit de andere provinciën en na aftrek Van de kosten voor het vervaardigen van een schilderij van de Kon. familie door den heer P. v. d. Hem, aan H.M. de Ko ningin Iwbrden overhandigd, die dit be drag zal bestemmen voor leniging van de gevolgen van den watersnood. 1 1 8 RENESSE. Vergadering van den ge meenteraad,-gehouden op Woensdag 10 Febr. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester, die in deze eerste verga dering in 1926 zijn dank uitbracht voor de goede samenwerking, ondervonden in het college van B. en W>., den secretaris en de raadsleden. Hij herdacht met waar deering het overlijden van den klokkenist, den heer H. Gilijamse, die zoo vroegtijdig door den dood werd opgeroepen. Spr. hoopte op aller medewerking tot heil van de gemeente en opende de vergade ring. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten, aangaande de elektriciteits voorziening onzer eilanden, uit welk schrijven bleek, dat in deze zaak 'wlordt voortgewerkt. Dit wordt voor kennisge ving aangenomen, omdat nog te over ge legenheid zal komen over deze zaak van gedachten te wisselen. Van W. van Kloos ter, pachter van een perceel gemeente grond, is een adres ingekomen, waarin wordt verzocht, ontheffing van pacht van dit perceel voor den nog loopenden paeht- termijn. Na zakelijke bespreking wordt met algemeene stemmen besloten, die ont heffing te verleenen, onder bepaling, dat de heer van Klooster het verschil van pacht, hetwelk bij nieuwe directe ver pachting of toewijzing bij verdeeling, dat perceel mocht opbrengen, bij te betalen zal hebben. Nu komt aan de orde de verpachting der gemeentegronden. B. en W'. stellen voor deze perceelen te ver pachten aan /?/ef-grondbezitters (land-ar beiders), welke nog geen land in gebruik hebben en voor pacht een prijs door het Pachtbureau van de Z. L. M- te taxeeren. Na de verpachting der gronden a. k. het Burgerl. Armbestuur en de Kerkvoogdij, kunnen gegadigden zich op een nader te bepalen dag, die door aanplakking be kend zal worden gemaakt, aanmelden voor welk perceel zij in aanmerking wen- schen te komen en zullen alsdan die per ceelen onder de gegadigden worden ver loot. Na breedvoerige bespreking wordt deze regeling met algemeene stemmen goedgekeurd met uitzondering van een perceel weiland in den Oosterweg, det onder gegadigden, al zijn ze grondbezit ter of gebruiker, zal worden verloot vol gens taxatieprijs; eveneens zal ook ge schieden met die pérceelen, waarvoor zich geen gegadigden, niet-grondbezitters of gebruikers aanmelden. In principe wordt besloten, wanneer gebruikers van die perceelen aan hunne verplichtingen voldoen, hun bij een volgende verpachting hun perceel te laten behouden voor den te taxeeren prijs, indien zij in dien tus- schentijd geen grond bezitter of' gebrui ker van andere perceelen zijn gewor den. Dit geldt reeds nu voor het perceel in de uitlegging der stad opgenomen. Indien de Zuidhavenpoort en de Noord- havenpoort niet tegelijkertijd zijn gesticht, dan moet de bouw' toch zeer „kort na elkaar hebben plaats gehad, daar de af sluiting en verdediging van den toegang der (Oude) Haven zulks uit een vesting bouwkundig oogpunt eischte. Beide poorten waren door een eind muur en een. steenen brug verbonden, ter plaatse waar nu de houten binnenbrug ligt. Reeds in 1527 was die steenen brug geheel vervallen, zoodat men er slechts met groot gevaar over kon gaan. Daar men in ouden tijd sterk bou;wlde, kan Veij.ig aangenomen wbrden, dat die brug toen al een paar eeu'wien oud was. Eerst in 1544 werd de herstelling aanbesteed. Al vroeg droegen de poorten reeds de tegenwoordige namen. De „Noortha- venpoorte" wordt in 1413 en de „Zuyt- havenpoorte" in 1442 vermeid. Laatstbe doelde Werd ook wel de Duivelandsche poort genoemd, omdat men er do:or naar Duiveiand gaat. Daar verbazend veel oude stukken, re keningen enz., in 1811 voor scheurpapier zijn .verkocht, missen w'ij eene vroegere vermelding dezer poorten met hare nog bekende namen. In 1491 Werd de Zuidhavenpoort op last van hertog Albrecht van Saxen, die het aan keizer Maximiliaan wleerstrevige Zierikzee met veel krijgsvolk verraste, zeer versterkt om de stad te beheerscheru Toen in 1492 de verzoening tussc'nen Zie rikzee en genoemden hertog, als stad houder-generaal van den keizer, op vrij bezwarende voorwaarden voor de stad tot stand kwlam', moest Zierikzee o.a. be talen het hout en de balken waarmede in pacht bij S. Hart, die dit dan ook nu weer behoudt voor de opnieuw vast te stellen pachtprijs, indien hij bij toe wijzing der perceelen tot bovengenoem- den behoort. Daar op een verzoek aan de bestaande schoolcommissie een voor dracht in te dienen, om te voorzien van 3 leden in gemelde comlmissie, niet vol daan is, wordt stemming over de per sonen door B. en W1. voorgesteld. Geko zen Worden dhr. M. N. Leeuwe, mej. T. Bolle en dhr. W. Steur. Over het ver leggen van den watergang naar het lange „Achterom", oml bij brand beschikking te krijgen over voldoende bluschwater, wordt na breedvoerige bespreking be sloten in dier voege, dat de gemeente den aanleg betaalt en de Polder Ooste ren Ban van Schouwen zorgt voor den onderhoud. Daarna sluiting. HAAMSTEDE. Dinsdagavond j.l. gaf „Haamsteedseh Zangkoor", directeur dthr. C. J. Reisinger, met medewerking der vioolclub „Vioiine", directeur dhr. J. A. Hu'bregtse, foor een talrijk publiek een uitvoering in de nieuwe zaal van hotel „Bom)". Gegeven wierden een 8-tal zang nummers en 6 nummers .voor viool1 en p-'ano, afgewisseld door de dramatische klucht „De buren" en bet blijspel „Het verlote landhuis aan den grooten wieg". Zang, muziek en tooneeispel wierden flink vertolkt en vielen, getuige het herhaald en krachtig applaus, zeer in den smaak van het publiek. Door de gewaardeerde samenwerking der beide vereenigingen w'erd een prettig geheel verkregen, waar om w'y ons voor een dergelijke combina tie in een Volgend seizoen aanbevolen houden. Een geanimeerd bal besloot de zen goed geslaagden avond. ST.-MAARTENSDIJK. Dinsdag 9 Febr. hield de vereenlging „Groene Kruis" al hier haar jaarlijksche Algem. Vergade ring. De voorzitter, dhr. B. J. van Oost, opende de vergadering, waar een 74-tal; leden tegenwoordig waren. Het aantal leden bedraagt thans 544. Het ledental vermeerderde met 22. De vereen. „Het Groene Kruis" telt thans 772 afdeelingen. met 10 Provinciale organisaties en met ruim1 428000 leden. De secretaris, dhr. J. Tazelaar las hierop, het jaarverslag over 1925'. Hieruit bleek, dat in 1925 aan 66 personen 123 artikelen zijn uitgeleend. In den loop der vergadering bleek de Wenscheljjkheid, jjat artikelen niet langer in gebruik gehouden mogen worden dan beslist noodzakelijk is, daar het kan ge beuren dat andere zieken een artikel juist noodig hebben. Heiaas kan over de terugbezorging door verpleegden niet ai- tijd geroema worden. Door de zuster zijn 2023 bezoeken afgelegd, waarvan 459 voor de t.b.c.-bestrijding. Ontsmettingen had den het afgeloopen jaar niet plaats. Wat de tb.©.-bestrijding betreft, wierd in 33' gezinnen 459 maal huisbezoek verricht, terwijl door Dir. Hoorweg 6 maal consul tatiebureau gehouden werd ten huize van den dokter. ,ln enkele gezinnen Werd in overleg met de wijkverpleegster slaapge legenheid voor kinderen verbeterd. Twee patiënten werden tijdelijk elders ver pleegd; zij: kwamen aanmerkelijk verbe- 1 terd terug. Slechts één ligtent is dit jaar in bruik leen gegeven. In het belang van zuige lingen werd borstvoeding aangeprezen, j Hierdoor krijgen de kleinen reeds spoe dig een flinke dosis weerstandsvermogen, - wlaardoor zij1 beter tegenover allerlei kin derziekten, als b.v. Éngelsche ziekte, be stand zijn. Uit het verslag van den pen- ningm. bleek, dat er over 1925 een goed slot was ten bedrage va(n f 135,26, terwijl de rekening betreffende t.b.c.-bestrijding een te kort aanwees van f 2,355. De be grooting van inkomsten en uitgaven voor 1926 g«jf aan f 1882,385, die voor de t.b'.c.- bestrijding f 900. Buiten de contributies ten bedrage van f 837,125, Wierd aan gif- ten van verpleegden ontvangen f 87. De periodiek aftredende heeren W. G. Bas- j tiaanse, C. G. Noom en A. L. Hage iwer- den allen herkozen. Een paar bij de rondvraag gestelde vragen werden zeer afdoende beantwoord. De voorzitter her- de poort versterkt was en opk de eige naars der in de nabijheid gestaan heb bende maar nu afgebroken huizen schade- loos stellen. I In de ordonnantie van 1507 betreffende de loop- of alarmpiaatsen voor de ga- Wiapende macht, wordt de Zuidhavenpoort bestemd voor „het Sint Anna Ghilde, die Goomans Ghilde ende huerlieder onder- 1 ghilden". I In dien loop der 16e eeuwi is onze poort van een uurwerk voorzien geworden. De in 1550 gegoten klok in het midden torentje werd als slagklok voor het heel uur gebezigd en haar opschrift geeft Vrij uitvoerig een waardevolle inlichting. Op deze klok staat het wapen van, Zie rikzee, vastgehouden door twee meermin nen en onder het wapen bevinden zich de j letters S. P. Q. Z. (Senatus populus que Ziericzeënsis). Voorts staat in een vlam- menden cirkel de afbeelding der maagd Maria met het kind Jezus op den schoot en geeft het opschrift te kennen: „Omdat „deze klok na een voortdurend gebruik „van 192 jaren versleten w'as, hebben „Thesaurieren, op gezag van Burgemees- „teren, haar doen hergieten en is zij uit „het Stadhuis met al 'het aan het uur- „Wlerk behoorende hieriheen overgebracht „in het jaar der eeuw! 1550. Petrus van „den Ghein heeft m'ij gemaakt." Hieruit blijkt dus, dat de bekende Meehelsehe klokgieter haar heeft her goten, dat zij afkomstig wlas van het Stadhuis en oorspronkelijk in 1358 ver vaardigd Was. Zooals bekend is, werd het Stadhuis in en na 1550 herbouwd en kwamen daarin nieuwe klokken. In de 16e eeqwi was onze poort ook enkele malen getuige van het in hare inn eerde voor de sluiting aan de Film, getiteld: „Achter de wlolken schijnt toch de zon" die op, 1 Maart a.s. zal Worden vertoond. Men rekent op zeer ruime be langstelling. De film op andere plaatsen reeds vertoond had steeds zeer veel be langstelling. Hierna sluiting. VERKOOPINGEN, ENZ. BRUINISSE, 10 Febr. Ten overstaan van notaris Kortew'eg werden, heden ten verzoeke van de Erven van Mej. de Wed. M. van iMeurs—Lemsom, publiek voor één jaar verpacht: Bouw'land aan den Kruis weg onder Bruinisse, voor f 150, f 110, f 1211 f 161, f 150, f 131, f 147, f 141, f 135, f 155(, f 143(, f 152, f 156 en' f 155; Weiland aan den Schordijke voor f 101; Weiland aan den Blooten weg, bij het Riethuis, voor f 131. Alles per gemet. PREDIKBEURTEN, Zondag 14 Februari. K«rkw«rT*. 9.30 ure, ds. Mortier. Serooakerk*. Geen dienst. Borgb. 9.80, Gèmeenschi dienst en 7 ure, Bijbellezing, da. Boogaard in de consistorie. Rioaiis. 2 ure, ds. Mortier. NoordwalU. Geen dienst. Baamatedc. 9.80 ure, ds. v. Binsbergen. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. P. J. Baajj, amer.-pred. te Veere. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Bikersea. 9.30 ure, ds. Neeleman. Geref. Kerk. 9,30 en 2 ure, ds. v. Tol. Broowerabavaa. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, cand. v. d. Ende van Kamperland. Zoanemaira. 9.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoek (Voorber. H. Av.) en 2 ure, idem. Nctordgoawt; 9.30 ure, de heer Damsté, cand. tot den H. Dienst. Draisabor. 9 30 ure, ds. v. d. Griend. Oaworkerk. 9.30 ure, ds. de Roode Nleawerkerk. 9.30 en 2 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk, 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Geref. Gemi 9, 2 en 5 ure, Leesdienst. Oosterland. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30, Leesdienst en 2 ure, ds. Bremmer. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, de heer Romjjn. 8lr|aoalaad. 2 ure, de heer Damsté, cand. tot den H. Dienst. Bralnlaaa. 9.30 en 2 ure, ds. Waarden burg. Geref. Kerk. 9.30, ds. Bremmer en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30 2 en 6 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A'-J.-Polder. Geref, Kerk. 9.80 en 2 ure, cand. de Jong van Rotterdam. St.-Plllpsland. Geen opgaaf ontvangen. Tholen. 9.30, ds. Datema en 2 ure, ds. Los. Geref. Kerk. 9.30 en 3 ure, de heer de Groot van Zandvoort. Geref. Gern. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. St.-Maarteasdljic. 9.30, ds. Oskam en 2 ure, Leesdienst. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Oad-Vaesamear. 9.30, ds. Verschoor en 2 ure, Preeklezen. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, ds. E. J. van Voorst te Kootwgk. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Preeklezen. Poortvliet. 9.60, Leeskerk en 2 ure ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. BoUma; 6 ure, Leeskerk. Acharpaaiaaa. 9.30, ds. Los en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 30 ure, Leeskerk. Dinsdag 16 Febr. 6 ure, ds. Vreug denhil van Bruinisse. Stavanlaaa. 9.30 en 2 ure, ds. Moerman. Oud-Geref. Kerkt 9.30, 2 en 5,30 ure, Leeskerk. St.-Anaalaad. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Oskam. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. VAN HEINDE EN VER. De heel© stad Newi-York' ligt dik onder de sneeuw. Vel© wegen buiten 'de stad zijn voor net verkeer gesloten. De treinen uit de Oostelijke Staten komen met uren vertraging aan. Ook op zee is het boos iweer. Duikers van de Britsclie admiraliteit hebben 5 millioen pond goud geborgen onmiddellijke nabijheid op den brandsta pel ter dood brengen van aanhangers der Nieuwe Leer, want, had onthoofding, op hanging of worging voor het 's-Graven- steen plaats, de „executiën metten viere" werden even buiten de Zuidhavenpoort voltrokken, wellicht ter hoogte waar nu de houtloods staat, alwaar men op 17e eeuwlsche plattegronden ook nog een galg en rad afgebeeld ziet. Daar de geheele stad door grachten omringd Was, vond men voor elke poort een brug en het bruggehoofd der Zuid- havenpoort, dat door een houten be schoeiing beschermd Was, werd in 1591 met een muur bekleed, een degelijik maar duur werk, dal in later tijd weer groo- tendeels door hout vervangen wierd. In 1623 Werd aanbesteed het stellen Van een nieuwen uurwijzer en het hangen Van klokken op de Zuidhavenpoort, waar mede men een soort klokkenspel trachtte te maken. Hoewel het carillon niet steeds onderhouden Werd, had het een veel aan genamer geluid dan de ijzerachtige klank van de klokken op den stadhui storen. Met het bespelen ervan wierd de „baeyertman" van laatstgemeld carillon, Corne]is van Gote, belast, die daarvoor f 36 's jaars trok. Dit klokkenspel w'erd in 1795 gedeelte lijk uitgenomen en in 1796 ten voordeel© der stadskas verkocht, waardoor er slechts twlee klokken overbleven, n.l. de reeds genoemde van 1550 en een kleinere van 1622, dienende voor het halfuurslag. Het opschrift dezer laatste klok luidt: „Soli „Deo Gloria,. Michael Burgerhuys, me fe- „cit anno dni 1622"; dan volgen de na men der 2 burgemeesters, der 4 thesau rieren en van den secretaris dier func- van de Laurentic, het sohip van de White Star Line, dat in 1917 door een Duitsche duikboot bij Ierland is getorpedeerd. De Spaansche majoor Franco is te Buenos-Aires (Argentinië) aangekomen. De bevolking bracht hem een grootsche ovatie en alle schepen in de haven lie ten de stoomfluiten gillen. Franco heeft het 'waagstuk volbracfht om van Zuid- Spanje naar Zuid-Amerika te vliegen. Volgens de Roel hebben alle te St.-Petersburg bestaande bibliotheken de mededeeiing ontvangen, dat zij binnen een termijn van enkele weken alle belletriis- tische 'werken, welke dateeren van vóór de revolutie, en alle antiquarische boe ken moeten opruimen, althans niet meer mogen uitieenen. Domperpolitiek. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten veranttcoordelfkheid der redactie Copy wordt niet teruggetonden. Geachte Redactie l Veroorloof mij, naar aanleiding van uw naschrift, onder het ingezonden stuk in uw blad van 20 Januari 1.1. het vol gende te mogen opmerken. We zijn het roerend eens over hetgeen gij meedeelt over de herziening of wijzi ging der statuten van de waterleiding- Maatschappij. Het bevestigt hetgeen ik schreef, n.l. dat, gezien het ingezonden stuk van den heer van der Weide, de mededeeling over de statuten-wijziging in uw blad van 14 December voorbarig is. (Zij kan daarom wel juist zijn). Ik twijfel er niet aan, dat in verschillende vergaderingen betreffende de waterlei ding uiteen gezet, en toegelicht is de risico-garantie. Ik vertrouw zelfs, dat er gegeven is een rentabiliteitsrekening met verplichte aansluiting. Mijn verzoek ech ter was en is of gij in uw blad zoudt willen meedeelen „cijfers, die een in zicht in deze zaak (de risico-garantie) geven". Met andere woorden welke de niet-voorziene en buitengewone ge beurtenissen zijn welke waarborg dan gegeven wordt hoe groot dat bedrag is wat de prijs voor den waarborg is voor hoe lang die waarborg ver leend wordt. Wat gij noemt „de verdere beweringen van inzender. Deze betrof fen niet, zooals gij veronderstelt, de risico-garantie hierover vroeg ik iu inlichtingen maar het gold de geest van uw schrijven over hen, die zich tegen verplichte aansluiting uitspraken. Gesteld, geachte redactie, dat gij met meerdere een naamlooze vennootschap opricht met het doel om van uw blad een dagblad te maken. Dat er later aan personen gevraagd wordt te steunen dat deze u willen geven een risico-garantie, mits gij voorschrijftr dat alle neringdoenden in Schouwen-Duiveiand minstens éénmaal 's jaars een advertentie in het blad plaat sen. Want zoo gij dat niet doet, zal het bedrijf eerst in twintig jaar rendabel zijn, terwijl de risico-garantiegevers het in tien jaar rendabel willen zien. Gaat het dan aan, om, als gij U met het op leggen van deze verplichting niet kunt vereenigen, er tegen U gezegd wordt: „Gij wilt niet, wat gij zelf niet mist". Zijn het niet ongeveer dezelfde verhoudin gen bij de risico-garantie voor de water leiding? U dankend voor de opname, Hoogachtend, Z. Wij moeten herhalen, hetgeen wij eer der onder een dergelijk artikel hebben geschreven, dat alle inlichtingen om trent de waterleiding in het algemeen en de- risico-garantie meer in het bi zonder, in openbare - en raadsvergade ringen uitvoerig zijn toegelicht en uit den treure zijn besproken, zoodat het niet noodig is hieromtrent weer uitvoe rige uiteenzettingen te gaan geven. De zaak is, we zouden haast schrijven, tot vervelens toe op al die vergaderin gen besproken. We zullen dan ook de debatten hierover staken. De Red. tionarissen. Ook deze klok draagt het w'apen van Zierikzee, vastgehouden door twee meerminnen en er onder de letters S. P. Q. Z. In 1666 vindt men vermeld, dat de Zuidhavenpoort tot wederopzeggens ter bewloning gegeven werd. In 1745 Iwerd het huisje aan de Zuid zijde der poort aan Magdalena Rochus de Jonge ten gebruik© gegeven, om daarin met appelen te koop te zitten, onder ver plichting dje poort schoon te gouden en jaarlijks 17 schellingen voor het ge bruik te betalen. In 1764 'wlerden eendge herstellingen door den metselaar Christiaan van Zoom aan de poort verricht, wat toein f 510 'kostte en i>n 1774 en 1779 'werd het bui tenmuurwerk aan de Oost-, Zuid- en Westzijde geheel vernieuwd. In 1765 werd de poort geschilderd en werden de' wij zers verguld, dn 1763 en 1775 werd het klokkenspel gerepareerd en in 1788 het slag- en speelwerk ter reparatie aanbe steed aan Gerard de'Braai voojr f 90. Nadat sedert Februari 1795 hier 800 man Fransche troepen in garnizoen wa ren aangekomen, 'Wierd de Zuidhaven poort tot een militaire provoost gebruikt. Op Zondagavond 6 September 1795 za gen twee Fransche gevangenen kans te ontsnappen, nadat zij in het vertrek waar zij gezeten hadden, brand hadden ge sticht, 'welke door de brandspuiten snel gebluscht werd. J3ij een sprong uit een venster brak een der vluchtelingen een been en 'werd gevat; de ander ontsnapte. Op de eerste verdieping der poort zijn nog de sporen van dezen brand aan het houtw'érk te zien. (Wordt vertfolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5