Zierikzeesche Nieuwsbode Vrijdag 5 Febr. 1926 ADVERTENTIËN EERSTE BLAD, Sint-Philipsland. Concertzaal-Bioscoop BUSTER KEATON, Algemeen Overzicht. B IN NE NL A N D Dr. C. E. LIESKER, Koopt nu uw Maatkleading voor 't aanstaand seizoen. AANNEEM- EN TROUW-COSTUMES Kleirmaksrij Nieuwstriat D 236, Kinderen PUROL ABONNEMENT I Ftijl por 3 maanden f 1(50) frame© por poit f 1,80. Voor het buitenland por Jew f 20,—, Afionderljjke nummers 6 oonl VeriohUnt Maauöag, Woensdag •n Vrijdag. va» 1—6 regels 60 ct». vaa regel» en daarboven 20 et», per regel. Reclame» 90 ets. p. regel, B(j contract belangrijke korting, ZIERIKZEESCHE COURANT 88sie JAARGANG. - So, 11347. °r «.•kkii^ke.0wie. nnn i|f K j, DE l002g Jr> ailj.-BsÉM». S. J. SCSTEsi, *"8 rtör Dit nummer bestsst alt 2 bladen. Zij, die onze courant ontvangen onder bandje en te klagen hebben over on geregelde ontvangst er van, gelieven zich te («lenden tot den Directeur. ara ZATERDAG EN DINSDAG DE MAN DIS NOOIT LACHT, en DE AVONTURIERSTER. Dinsdag is het Engelsche Lagerhuis ge opend met een troonrede, vooraf gegaan door het gebruikelijke ceremoniëel, wel ke wel t amelijk lang was, miapr niet veel verrassingen opleverde. Aan critiek ontbrak het natuurlijk niet bij het debat over dit staatsstuk, maar toch werden ook van de zijde der oppo sitie, in *t bizonder van de pas ver koken leider der Liberale Partij, Lloyd George, woorden van lof gehoord. Wat de buitenlandsche staatkunde be treft, herinnerde de troonrede aan de pogingen om !ra!et Turkije tot overeen stemming te komen, en aan de met Italië getroffen schuldenregeling. Er werd ver der gewezen op het belang van het ver drag van Locarno in verband met het ontwapeningsvraagstuk, waarbij natuurlijk over het voorgestelde uitstel van de voor bereidende conferentie nog werd gezwe gen. Van belang was de aankondiging dat uitnoodigingen zijn gezonden aan de regeeringen van België, Frankrijk, Duitsehland en Italië ter bijwoning van een conferentie te Londen ter betere internationale regeling, Van den arbeids tijd. In zijn rede ter beantwoording van de verschillende sprekers lichtte de eer ste minister Baldwin nader de bedoeling van de conferentie in zake den arbeids duur toe. Deze was, zoo betoogde hij, noodzakelijk tot een juiste vaststelling te komen van het begrip der arbeids- duurbepaling, omdat nu eenmaal was ge bleken, dat er van de Washingtonsche conferentie verschillende interpretaties mogelijk waren, zoodat door een een voudige aanvaarding dezer conventie geenszins een gelijkheid van arbeidsvoor waarden zou worden verkregen. Daarom - moest men in de verschillende nijver- heidslanden tot een gemeenschappelijke regeling komen, waartoe de directeur van het Int. Arbeidsbureau, Albert Tho mas, zijn medewerking zou verleenen. Eerst als omtrent de uitlegging en toe passing van de Washingtonsche conven tie overeenstemming was verkregen, zou een ratificatie der conventie door Enge land mogelijk zijn. De critiek, die op de troonrede werd geoefend betrof behalve dan de met Italië getroffen regeling, die o. a. door Lloyd George scherp werd gelaakt, om dat z. i. de Britsche belastingbetaler niet fair was behandeld voornamelijk de binnenlandsche politiek. In Portugal heeft men deze week weer eens een poging ondernomen om1 revolu tie te maken. Het was ook weer al zoo lang geleden. Ook deze poging is volko men mislukt en de regeering is meester van den toestand gebleven. Het heele heibeltje schijnt door een honderdtal lieden te zijn veroorzaakt, on der a ah voering van zekeren kolonel Es- teves, Iwien het, naar latere berichten mel den, er om te doen schijnt te zijn ge weest, een aantal hooggeplaatsten in den lande te bevrijden uit de Camolide-ka- zerne, waarin deze, in verband, met het jongste vervalschingsschandaal, waren op gesloten. In de eerste berichten, die de censor doorliet, wordt gesproken van een be weging der radicale elementen. Wie en wat er echter ook achter deze beweging moge zitten, in elk geval geschiedde ze onder de leiding van een groep officieren, die door een aantal burgers gesteund, een poging deden om de kazerne van de republikeinsche garde te Lissabon te overmeesteren. De poging mislukte en verschillende der leiders werden gearres teerd, dank zij het trouw blijven van het Lissabonsche garnizoen. De rust schijnt >nu te Lissabon te zijn weergekeerd, nadat men een dag en een nacht in spanning had geleefd, wegens de zeer onaangename bedreiging van eenige door revolutionairen bediende ka nonnen. Het heele rumoer schijnt ten slotte slechts door een honderdtal lieden te zijn veroorzaakt, die zich allen onvoorwaar delijk hebben overgegeven en veilig ach ter slot zitten. Algemeens Watersnood-commissie te Am sterdam. DE KABINETSCRISIS. De Tijd schrijft: Tegenover de? beweringen en sommige bladen o.a. in de Voorwaarts van Dins dag als zou de poging van den kabi netsformateur van katholieke zijde bin nenskamers tegenwerking ontmoeten, kun nen Wij verzekeren, dat een verbod der katholieke Twieede Kamerfractie aan welk katholiek ook om in het kabinet-Limburg zitt/ng te nemen niet bestaat. Integen deel zijn voor zooverre in parlementai ren kring bekend is ééne uitzondering daargelaten alle vooraanstaande leden der fractie vóór het Welslagen van een kabinetsformatie door mr. Limburg èn voor medewerking van enkele katholieken in dat kabinet. Mr. HEEMSKERK OVER DE CRISIS. In een te Leeuwarden gehouden ver gadering heeft mr. Th. Heemskerk, voorz. der A'.-R. Tw'eede Kamerfractie volgens de L Cverklaard, dat hij hoopt, dal mr. Limburg slagen zal bij 't formeer an van een nieuw?' kabinet. De coalitie vindt hij om verschillende redenen nog wat Waard, en wei het allermeest voor de geloofsvrijheid, want die heeft men volgens mr. H. onder de coalitie in verblijdende mate gekregen. Als de coalitie verbroken blijft en van christelijk-protestantsche zijde denkbeel den veld Winnen, zooals die van dr. Ling- beek en ds. Kersten, die de volle geloofs vrijheid aan de r o omsch-katholieken niet gunnen, maar van staatswege het R.-K. geloof bestreden Willten. zien (en misschien ook het ongeloof), dain zou het Wel mo gelijk zijn, dat de volkomen eerbied voor de geloofsvrijheid, (Waartoe de roomschen nu met de anti-revolutionnairen wdlïen samenwerken, verloren ging, en als de roomschen dan verbonden Wiaren met de socialisten, zou men geenerlei Waarborg meer hebben, wiant spr. is van meening, dat de socialisten om de geloofsvrijheid al zeer weinig geven. Hij heeft daarom trent een open brief van den heer Al- barda ontvangen, wiaarop het antwoord in De Standaard staat. KONINKLIJKE GIFT. H.M. de Koningin heeft andermaal een bedrag van f 10,000 geschonken aan de Mond- en Tandarts, »«1 op DONDERDAG) 11 FEBRUARI ».8. spreekuur houden roor Tand heelkunde te Zlerlkiee, run 10-8 uur eemlddsgs, ten hnlre tub I. HAG)E, Xoubelhandel, Appelmarkt 365. Ulf Stad en Provincie, ZIERIKZEE. Door de af deeling Volks weerbaarheid alhier wordt Woensdag 10 Febr., blijkens een advertentie in dit nummer, een Oranje-avond georganiseerd. Als spr. hoopt dien avond op te treden de heer P. C. Labrijn te Goes, terwijl voorts de gymnastiekver. „Rust Roest" en de zangvereeniging „De Lofstem" hun medewerking zullen verleenen. Biij de firma A. C. de |Mooij alhier, is van de hand van mevr. Waardenburg— Lindeijer een geïllustreerde brochure ver schenen, getiteld: „Verzamelen!" Deze ti tel drukt meteen de bedoeling der bro chure uit, Want ze beoogt alls Prot. Hol- landsche meisjes te verzamelen, in clubs, vereenigingen enz., die een doel nastre ven, ongeveer gelijk aan de in vele ian- den bekende Y. W. C. A. (Young Women's Christian Association Chr. Jonge Vrou- wien Bond), waarover in deze brochure het een en ander Wordt medegedeeld. De schrijfster maakte in 't vorig jaar op uitnoodiging van de Deensche Y. W. C. A. een conferentie mede op 't oude ko ningsslot Hindsgavl, Waar 54 deeïneem- sters uit 15 verschillende landen tegen woordig waren. Men zendt ons hel volgende verslag: Het was' een mooie avond, die eerste avond van het Kinderkoor „de Lofstem". Op gebruikelijke wijze opende ds. Dam- sté deze bijeenkomst, nadat gezongen was Psalm 1501. Een pakkende inlei ding, en daarna kreeg vader v. d. Doel verlof, om met zijn huisgezin iets van, het hunne te geven. Klein is het Kinder koor der Lofstem, maar dapper! Wat genoten ze zelf van het zingen en de grooten.... ze waren verrast over de aller aardigste en mooie kinderstemlmen, ge voegd bij de duidelijke uitspraak van woorden. I Geen wonder, dat ds. Damsté zeide het visiteuurtje bij het huisgezin de Lof stem, met vader v. d. Doel aan het hoofd, is heel prettig geweest. Niet een deftig groot concert, of, zöoals hij 't zeide: de deftige salon, maar in de warmë, aardige keuken hebben we volop genoten in dezen huiselijken kring. Nadat ge meenschappelijk gedankt was in het lied Gezang 180 1, dankte ds. Damsté, Hem, de gever der kunst, voor dezen avond. Naar Wij vernemen hebben Ged. Staten van Zeeland geen termen gevon den, den heer I. de Broekert, lid Van den gemeenteraad te Zierikzee als zoodanig te schorsen, in verband met de tegen hem ingebrachte klacfht over vermeende leverantie aan dé gemeente. Ter gelegenheid van de 2e jaardag der Gymnastiek vereeniging „Olympia", al hier, heeft (haar Directeur, de heer N. J. Visser, een marsch. gecomponeerd, en aan genoemde vereehiging opgedragen. Deze marsch heeft dé componièt, gedacjhtig aan de vereenigingskleuren, genoemd „Groen zwart" en zal voor de eerste maal in 't publiek ten gehoore worden gebracht op de uitvoering van 16 Februari a.s. Het programma der Concertzaal-. Bioscoop van Zaterdag belooft weder een geslaagden avond. Eerst eene goed in elkaar gezette comedie, waarin sterk meegeleefd kan worden, „De Aoonturier- ster" en daarna een zeer vermakelijke klucht, „Jan Ongeluk" .(Our hospitality) in welke de hoofdrol door niemand min der dan door Buster Keaton wlordt ver vuld. Twee hoofdnummers dus beide van de Nordisk Film1 Cie. en Buster Keaton, Wlat wilt men nog meer. Daar Zo.ndag de zaal is afgestaan aan de R.-K. Propaganda-club, wordt de voor stelling van Zaterdag, Dinsdag gevolgd door eene volksvoorstelling tegen halve halve prijzen. Van de film Eert Uiti nader dn Uw mzedv", welke eind dezer week In de Concertzaal wordt vertoond en waarvan de baten, die zij opleveren zal, ten goede komen aan de slachtoffers van den wa tersnood, geven wij hieronder een korten inhoud: Thorn. Bald, een Beier met gesloten ka rakter, wiens wil wet is, is getrouwd met Margaretha, welke lijdt onder z'n norsch- beid. Als hem een dochtertje geschonken 'wlordt, blijft hij; onverschillig; hij had liever een „stamhouder-;' begroet. Na een .jaar treft Bald een ongeluk, dat hem aan z'n legerstede kluistert. Een vreem deling verschijnt ten tooneele, om zich te verhuren. Margaretha herkent in hem een vroegere dorpsgenoote, met wien zij eens kermis had gevierd. Weldra blijkt dat hij niet veel goeds in 't schild voert. Hij tracht haar geld af te persen, door te dreigen, haar achterdoclhtigen man te zul len vertellen, dat vroeger een verhouding tusschen hem heeft bestaan. Bald hoort z'n vrouw twisten, wat hem met ja- loersc-he Woede vervult. Hersteld zijnde, beschuldigt hij z'n vrouwi van zijn ver moedens, doch zij betuigt haar onsdfould. Na eenigen tijd Wordt hem een zoon geboren, maar door haat en achterdocht beneveld, verkoopt hij het kind aan zi geuners. De ramzalige vrouw sterft van smart, na eerst alles aan haar man ge biecht te hebben. Bald slaat den huur ling neer, Wat hem in de gevangenis brengt. Na 21 jaar verkrijgt hiji gratie, maar i. p. v. verbeterd is hij verbitterd. Zijn dochter die hu'wen wi), dwingt fhjij bij hem' te blijven wonen. Zijn zoon, voer hem een vreemde, komt hem werk vra gen. De dochter ontvlucht, valt in 'het meer, doch wordt gered door haar broe der. Bald wlordt door niets bewogen. Hij blijft een dwingeland. Zijn hoeve wordt door den bliksem getroffen; alles ligt in puin. Door een toeval ontdekt hij de plaats waar 21 jaar geleden z'n zoon te vondeling 'werd gelegd. Terugsnellend vindt hij zijn beide kinderen op de puin- hoopen....." BRUINISSE. Vrijdagavond j.l. werd. de jaarvergadering gehouden van de Groene Kruisafdeeling „Bruinisse" in de consisto rie der Ned. Herv. Kerk, welke door 71 leden werd bijgewoond. Ds. Waarden burg, voorz. der afd., opende de bijeen komst m)et een welkomstwoord tot de vergadering, waarna hij voorging in ge bed. De voorz. hield nu een korte be schouwing over het afgeloopen jaar. Dank Ziji het gemeentebestuur, dat zich ont fermde over den niet gunstigen financi- ëelen toestand der vereeniging en een subsidie schonk van f250, benevens de nieuwe contributieregeling, is de onze kerheid in den verplegingsdienst gelukkig j opgeheven. Ieder lid kan nu de hulp in roepen der verpleegster, terwijl die hulp kosteloos wordt verstrekt. Hij hoopt dan ook, dat de geheele burgerij zich zal aansluiten. Wel bestaat de vereeniging momenteel uit 451 leden, doch pl. m. 140 hoofden van gezinnen staan buiten de vereeniging en juist ook deze heeft men noodig, willen de financiën kloppen. De contributieregeling heeft geleid, dat 24 leden werden geroyeerd, doch 30 nieuwe leden zijn toegetreden. De notulen wer den voorgelezen door den secretaris, dhr. (M- Vijverberg, alsook het jaarverslag. In totaal heeft de verpleegster, mej. de Korte, in 1205 uren 1230 bezoeken afge legd. (Met lust en liefde wijdde mej. de Korte zich aan hare taak. En zij', die PREDIKBEURTEN. naar Maat van al f 32,—. Zwart en Blauw voor van af f 26,— Prima afwerking en coupe NIEUWSTE STOFFEN. Orertl aan liuls te ontbieden Toor mnatnemen en passen. Vraagt Stalen ann NAAST KA#. «EBR. LOKKER. hare diensten van noode hadden, hebben slechts één roep, n.l. deze „een verpleeg ster kunnen wij niet meer missen". De penningmeester, dhr. S. Ha ge, deed nu verslag van zijn gehouden beheer. Bij den totale ontvangst van f732,16 en uit gaaf van f 597,61, sloot de rekening met ëen batig saldo van f 34,55. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. C. Bolier en J. de Waal Cz., werden als zoodanig weer herkozen. Wanneer de hulp der verpleegster moet worden in geroepen, is het zeer gewenscht, haar tijdig hiervan te verwittigen. Heeft men hare hulp noodig vóór den middag, dan boodschappe men dit vóór 9 uur, ea yóór 2 uur, indien men haar hulp in den namiddag verlangt. Ook is 't wenschelijk, dat zij" bij overlijden wordt gewaar schuwd. Door het bestuur werd nog voor gesteld, dat de gelegenheid kosteloos toe te treden als lid voor een ieder blijft opengesteld tot 1 April e.k., terwijl na dien datum als entréegeld zal gevorderd worden tweemaal de contributie, welke door het bestuur wordt vastgesteld. Ver der legde het bestuur mej. de Korte de verplichting op hare hulp aan niet-leden te weigeren. Laat men nu niet zeggen, we zijn gezond, we hebben de ver pleegster niet van noode, doch men be denke, er komen tijden en nog eens tijden, en' treedt toe als lid van deze noodige en nuttige instelling. Op de ge bruikelijke wijze sloot ds. Waardenburg deze vergadering. atooten, vallen on bezeeren zloh herhaaldelijk Bij de zorgzame Moeder ontbreekt in hnia dan nimmer een doos 30-60-90 ot. AANBESTEDINGEN. BRUINISSE. Bij de gehouden aanbe steding van kraehtvoerartikelen door de jvereen. „Landbouwbelang." waren de laag ste inschrijvers, voor 15140 k.g. Golfiox- mais, Joh. v. d. Berge alhier, prij.s 'f 9,27; 3000 k.g. Texas katoenmeel 50,8 0/oid. voor f 13,12; 3900 k.g. inl. lijnschiifers 44 o/oL. Schilperoort, alhier, voor f 15,r MARINE EN LEGER. Bij beschikking D. v. O. is aan den dienstplichtige der lichting 1919, J. C. A. Verstraatie uit Oosterland en aan den dienstplichtige der lichting 1922 P. D. den Braber uit St.-Philipsland, met in gang van 16 Maart 1926 voor goed vrij stelling van den dienstplicht verleend wie- gens kostwinnerschap. JOiBKNIEUWU Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Bergschenhoek, G. van Montfrans te Sommelsdijk. Te Oude- Water, H. A. Heijer te Viaardingen. Bedankt: Voor Waarder en Lange Rui ge Weide, J. H. Gunning E.Bz. te Lage Vuursche. Voor Lutten (toe'z.), D. Tromp te Lemelé (Ov.) Zondag 7 Febr. te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds, Waardenburg (Collecte voor het Pastoriefonds), o. Kleine Kerk. 10 ure, ds. de Roode. 's Avonds 6.30 ure, de heer Damsté (Coll. voor het Pastoriefonds). Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, dB. v. d. Molen (Dankstond jubileum van het Koningspaar), 2 Leesdienst en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Hoofdpijn bedaart spoedig door gobrulk van een paar Mljohardt's Hoofdpijntabletten. Glazon buisje 60 ct. Bü Apoth. en Drogisten. KERKWERVE. Alhier is tot kerkvoogd herkozen de heer W. Lemsom Sr. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Rozenburg, J. P. Mete ring te Nieu'wpoort. PREDIKBEURTEN» Zondag 7 Februari. Kerkwerve. 2 ure, ds. Mortier. Serooskerke. 9.30 ure, ds. Mortier. Bargh. 9.30 ure, Gemeensch. dienst, ds. Boogaard in de consistorie (Herdenking 25-jarige echtvereeniging van H. M. en Z. K. H.) Renesse. Geen dienst. Koerdwolle. 9.30 ure, ds. v. Binsbergen. HaaTmitode. 2 ure, ds. v. Binsbergen (Orgel collecte). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Preek- lezen. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Blkerseo. 9.30 ure, ds. Neeleman. Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, ds. v. Tol. Brouwershavens. 10 ure. dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, cand. Bouma van Koudum. ZpaDSRiaire. 9.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Noordtoawa, 9.30 ure, ds. v. Griethugsen. Drelschor. 9 30 ure, ds. v. d, Griend (Her denking huweljjk van Hare Majesteit). Ocwarkerk. 9.30 ure, dr. Helder. Nleowerkerk. 9.30, ds. v. d. Linden en 2 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Geref. Gem, 9, 2 en 5 ure, Leesdienst. Oosterland. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, de heer Romgn. e!r|ansland. 2 ure, ds. v. d. Linden. Brnlnlssa. 9.30 en 2 ure, ds. Waarden- burg. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Brem- mer^ Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geen opgaaf ontvangen. St.-PU^psland. 9.80 ure, ds. Van Doorn. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.80 ure, ds. Boone. Tbolon. 9.30, ds. Verschoor en 2 ure, ds. Datema Geref. Kerk. 9.H0 en 3 ure, ds heer Willemse van Amsterdam. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. St.-Maartensdljk. 9.30, Leeskerk en 2 ure,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1