Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELAND'! ROEM ROOMBOTER. Inschrpü voor den liioslpüclit Sint-Philjpstand. ABONNEMENTs Vrijdag 15 Jan. 1926. eerste blad. PUR^b|JR"weHuid, Gesprongen Handen, Schrale Lippen ADVERTENTIÊN ZIERIKZEESCHE COURANT 88ste JAARGANG. - No. 11338. InMEdIli« f im d»« T« BINNENLAND. Uit Stad en Provlnole. bTrcTEuisKRR, Prga per 8 ia»»hu3>j f 1,80, trucs per P0»1 f 1.80. Voer bet bnitenlend per )»»r f 10,—. AfïonderiSjbc aamuer» oem. VeriebUat H»»nd»f, Woenideg Vrl|d«K, Dit nummer besUet Dit 2 blsdor,. Q| jr«——BBS i—6 ragols 80 cte. vau regels en daarboven 20 cis, p»t regel. Reclames 80 et*. p. regel, Bjj contract belangrijke korting ||f K j K L0flzE jr_ iJ|tt .R^Mr u j mm geve veer II ore. De BURGEMEESTER van Ziebikzbe maakt bekend, dat in deze maand voor den dienst plicht moeten worden ingeschreven personen, die geboren zjjn in 1907. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter Gemeente-Secretarie op iederen werkdag, des voormiddags van 9 tot 12 uur. Omt ent de^e insohrjjving en omtrent de inschrijving, ^die in sommige gevallen binnen een anderen termjjn moet plaats hebben, gelden de bepalingen van de Dienstplicht wet en van het Dienstplichtbesluit, zooals die zyn opgenomen in de publicatie van den 15den December 1925,voorkomende in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 18 Dec. 1925. Ziirikzeb, den 13 Januari 1926. De Burgemeester Toornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. In bovengenoemde gemeente wordt voor ons blad een ijverig en solied agent gevraagd, di^ zich wenscht te belasten 1 met het bezorgen der couranten, 't innen der abonnementsgelden en het inzenden van advertentiën. Zich aan te melden bij den Directeur. EVEN FIJN ALS ■HHH HET VERDRAG MET BELGIÉ. j Naar ons uit betrouwbare bron wordt gemeld, is het in parlementaire kringen bekend, dat de Commissaris der Kanin- gin in Zeeland naar Den Haag is. ge- roepen, in verband met de door de Sta- j ten dier provincie op 21 Dec. j.J. aan- genomen motie inzake het verdrag met j België, in welke motie werd aangedron gen dit verdrag niet ongewijzigd te ra- I tificeeren. Een heelen middag en avond zou met dén Commissaris over deze kwestie geconfereerd zijn. Er werd ge wezen op gedane beloften, die aan Z. Vlaanderen ten goede zullen kunnen ko- mep terwijl op het groote belang werd gewezen van het naar Dordrecht te gra-. van kanaal. Alles zou in orde komen zon der deze motie. DE BEDRIJFSLEIDING VAN P- T. EN T. Naar men aan de Msb meldt, staai het thans vast, dat voor het Staatsbe drijf der P. T. T. een directorium, be staande uit 3 personen, ingesteld zal worden. ZIERIKZEE. Met ingang van 1 Jan. 1926 is bevorderd tot Inspecteur eerste klas bij het bouw- en woningtoezicht te 's-Gravenhage, de heer J. M. Boot Nz., geboren alhier. v— Het verslag der St. Geref. Partij, behoeft een kleine wijziging en wel t. a.v. hetgeen vermeld is omtrent de z.g. „roode bewijzen". Houders van deze be wijzen mogen juist wel naar school. Ter aanvulling zij nog medegedeeld, dat wen neer men geen gebruik wenscht te maken van dezen weg, men dan ver plicht is ieder jaar vóór 1 Febr. den burgemeester op te geven, dat het be treffend kind ae school niet bezoekt, om dat het niet is ingeënt. De Commissie tot wering van schoolverzuim laat dan ieder vrij. Huisonderwijs is dan de aan gewezen weg om de kinderen niet zon der onderwijs te laten opgroeien. Half Februari e.k. geeft de gym- nastiekvereeniging „Olympia" alhier een uitvoering, waarvan de opbrengst zal ko men ten bate van de slachtoffers van de watersnood. OUD-VOSSEMEER. In de zaal van den heer Rampaart werd een duivententoon- stelling gehouden door de Vereeniging „De Zwaluw", waarbij de heer F. van der Linden .uit Antwerpen als keurmees ter optrad. Ingezonden waren 42 oude doffers, 38 oude duiven; 52 jonge doffers en 56 jonge duiven. De uitslag eerste cate gorie was le en 3e prijs, J. Tholenaar, 2e en 4e J. Vermeij en 5e Jac.s van Vos sen; de 2e categorie: Tholenaar le, 2e, 4e en 5e prijs; C. de Wit 3e ipr.; de 3e categorie: C. de Wit le en 3e prijs; Tholenaar 2e en 7e pr.; C. Ampt 4e pr.; De Graaf 5e pr. en de 4e categorie: J. van Vossen le pr., J. Havermans 2e pr., C de Wit 3e pr., J- Vermeij 4e pr. en D. Vermet 5e pr. In elk der rubrieken werden verder nog enkele andere prij zen toegekend. Uit het jaarverslag van de Volks bibliotheek blijkt, dat in het vorige sei zoen 1231 boeken werden uitgereikt, dit is pl.m. 250 meer dan in het vooraf gaande jaar. De rekening sluit met een bedrag van f4,115 als saldo. Meerdere schenkingen van goede, geschikte boe ken als volksli tra tuur ware zeer ge- wenscht. ST.-ANNALAND. Als vervolg op het bericht in 't vorig nummer aangaande den diefstal van geld in Tuindorp, kan nu meegedeeld worden, dat de naspo- rlngan door de politie resultaat hebben gehad. Twee personen, man en vrouw, werden ervan verdacht en toen verleden Dinsdag de eerste van de hofstede, waar op hij werkt, naar huis terug keerde, werd hij bij den ingang van 't dorp opgewacht door den rijks-veldwachter w d. Berg en den gemeente-veldwachter Ilmer, die hem aanraadden nu ook maar te bekennen, zooals zijn vrouw reeds gedaan had. Toen hij; vervolgens naar huis wilde, zeggende dat hij dat eerst zeker wilde weten, zat hij natuur lijk reeds in de val. Het is toen aan het licht gekomen, dat hij het geld vèrbor- gen had in een hooitasch van de schuur, waar het gevonden werd in een blikken bus, die in een beursje, omgeven door een wollen want, den gestolen schat van tusschen de 4 en 5 honderd gulden be vatte- Het kistje waarin dat geld oor spronkelijk bewaard werd is gevonden in een sloot onder een brug. Mond- en Tandarts, zal op Donderdag 21 Januari a.a. spreekuur houden voor Tandheelkunde te Zlerlkzee, van 10-3 uur namiddags, ten huize van I. HAG8, Meubel- handel, Appelmarkt 365. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Waar der (bij Woerden),- J. H. Gunning G.Bz. te Lage Vuursche. Te Halle (gem. Zelhem), D. C. Goed hart te Avereest. Bedankt: Voor Den Briel, G. B. Westen- burg te Beverwijk. Voor Lexmond, A. iMeijers te 's-Grevelduin-Capelle. DREISCHOR. De zakjes-collecte voor de Vereeniging „Kinderzorg" te Middel burg, bij gelegenheid van haar 20-jarig bestaan in Februari a.s., heeft opgebracht f 74,15, waarvoor hartelijk dank gezegd wordt aan allen die bijdroegen, en aan degenen, die zich met de verzorgilng daarvan belast hebben. Geref. Kerk. Beroepen: Te Oldehove (Gr.), cand. B. Bouma te Koudum (Fr.) Aangenomen: Naar Rijnsburg 2de pred.pl., J- de Waard te Spakenburg. VAN HEINDE EN TEE. De bevolking van de Spaansche plaats Caoudete in Castiiië is in verzet gekomen tegen een .regeeringsvoorschrift tot regeling van het veeverkeer op sfraat. Tusschen de handhavers der openbare orde en een deel der bewoners ontstond een bloedige botsing; 5 personen werden gedood en 12 gewond. De verzetplegers zijn voor den krijgsraad gebracht. Drie hunner zijn ter dood veroordeeld. Er zijn thans meer dan zeshonderd Britsche gezinnen die wachten om in het voorjaar naar Canada te vertrekken, volgens het plan om in het geheel drie duizend gezinnen als kolonisten daar heen te brengeft. Er zijn reeds 500 gezin nen daarheen. De moordenaars van het tienjarige loopjongetje van een slager te Parijs, dat door middel van een wollen bouf fante is geworgd en vervolgens bestolen, zijn te Meaux gepakt. Het zijn 3 opge schoten jongens, van wie d'e oudste 18 jaar is. In heel Rusland heerscht een onge kende koude. Ten W. van den Oeral is de koude zoo sterk als bij menschenheu- genis niet is voorgekomen. Rome lag Woensdagmorgen diep onder de sneeuw, iets wat gemiddeld eenmaal in de 5 jaar gebeurt. Ook in Noord-Italië is veel sneeuw gevallen. De sneeuwval ging vergezeld van een bui tengewone koude. Uit Triest wordt ge meld, dat twee personen tengevolge van de koude zijn omgekomen. In een kolenmijn te Wilburton (Ok lahoma, V. S.) heeft een ontzettende ont ploffing plaats gehad, waardoor hon derd mijnwerkers zijn bedolven. De red- ders trachten door de luchtkokers, die nog open zijn, de bedolven mijnwerkers te bereiken. In Japan heeft ook een ernstig mijnongeluk plaats gehad, waarbij een reddingsploeg door een ontploffing werd vernietigd. Ten gevolge van do groote hitte zijn. vele personen in de straten van Pretoria flauw gevallen- De voortduren de droogte veroorzaakt groote ongerust heid in de landbouwdistricten van Trans vaal en den Oranje-Vrijstaat. De inals- oogst is ver beneden het gemiddelde. In een beschouwing over den toe stand in Griekenland spreekt de „West minster Gazette" de onderstelling uit, dat de maatregelen van den dictator, gene raal Pangalos, ten doel. hebben prins Andreas, den broeder van koning Kon- stantijn, die gehuwd is met een Engel- sche prinses, op den troon te brengen. De algemeene secretaris van de Italiaansche Fascistische Arbeidsvereeni- ging heeft een nieuwe wet aangekon digd, inhoudende een verbod voor werk- loozen om zich in amusementsgelegen- heden te bevinden. President Hindenburg heeft dr. Lu ther met de kabinetsformatie belast, na dat het onmogelijk was gebleken een re geering uit de groote coalitie te vormen. Een geweldige hoeveelheid sneeuw is plotseling op het dorp Netstal in het Zwitsersche kanton Glarus gevallen. De luchtdruk was zóó groot, dat de bewo- ners tijdens de lawine hun woningen niet konden verlaten. Te Parijs is een kleine jongen van een jaar of elf, met een wollen bouf fante geworgd. Het kind was loopjongen voor zijn broer, die slager was en had op den dag van den moord kwitanties geïnd tot een bedrag van ruim twee honderd frank. Diefstal is blijkbaar de drijfveer van den moord geweest, want op het lijkje is het geld niet meer gevonden. In de Finsche golf zijn 20 Duitsche schepen ingevroren. De toestand der be manningen is critiek geworden. Men heeft leden der bemanning gezien, die op en kele eilandjes aan het schieten waren op vogels, omdat de levensmiddelen op raken. Finsche vliegtuigen hebben bus sen beschuit en gecondol eerde melk cp MIJNHARDT's Staal-Tablettsn 90 ot. Maag-T&bleiten 75 ot. Zenuw-Tabletten. 75ot. Lexeer-Tabletten 60ot. Hoofdpijn-Tabletten eoot. By Apoth. ©n Drogisten. TOKSCHILLENBE BEMCETKSL 1 De vadermoord ie Rotterdam. Bij den commissaris van politie is, betref fende de zaak, waarbij een 17-jarige jon gen zijti 74-jarigen vader, den gepensi- onneerden politie-agent van Slooten in hun woning aan de Beverstraat van het leven zou hebben beroofd, is per post een ongefrankeerde, ongeteekende, met potlood geschreven brief ingekomen, waarin mededeelingen woTden gedaan be treffende deze kwestie. De commissaris verzoekt den schrijver van den brief zich bekend te willen maken. De zoon heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. De geruchten, ais zou de moeder van den jongen mede plichtig zijn geweest aan het misdrijf, is geheel ongegrond gebleken. De valsche tientjesl De wegens het ver vaardigen van valsche bankbiljetten van f 10, gearresteerde H., blijkt te zijn een bekend Duitsch inbreker, die reeds ver schillende vonnissen achter den rug heeft en door do Duitsche politie werd ge zocht. Hij durfde niet meer over de grens te gaan, en had zich gevestigd bij de familie A. in de Dominicanerstr. Nijme gen, waar de zoon des huizes zijn atelier heeft. In hoeverre H. nu de aansporing heeft gegeven tot het maken v.an valsche bankbiljetten, moet de politie nog na der uitvorschen. Ongeveer 200 valsche bankbiljetten zijn vervaardigd, waarna de koperen cliché's in de Maas zijn ge worpen. Het eerste biljet is uitgegeven 15 December j.l. De valsche biljetten zijn korter en de teekening, voor-al van den achtergrond, is slechter dan die der echte. Ze dragen de serieletters 75 en het nummer 39974, met den datum 20 April 1913. De handlanger A. H. begon te Rotterdam met het uitgeven er v.an; daarna deed hij het te Made, Tilburg en Amsterdam, en op 11 Jan. weer in elf winkels te "Rotterdam, tot het bedrog ontdekt werd. Er zijn 45 biljetten in omloop gebracht. IJs erï overstrooming. De burgemeesters in het overstroomde gebied van Maas en Waal hebben het volgende bekend ge maakt: Het is verboden, zich te bevinden tusschen des avonds 5 en des morgens 7 uur (melkers 6 uur) met een roeiboot, vlot of eenig ander tot varen geschikt voorwerp op het overstroomde gebied van de gemeente. Het varen tusschen des voormiddags 7 uur (voor melkers 6 uur) en des avonds 5 uur, is alleen toe gestaan aan hen, die in het bezit zijn van een houderkaart. De bemanning van een boot, die aangeroepen wordt tot onderzoek, is verplicht, hieraan onmid dellijk te voldoen, alles op straffe bij de wet bepaald. De vorst heeft den toestand in het overstroomde land van QMaas en Waal, die, doordat het water viel, begon te verbeteren, veel verslechterd. Op plaat sen, waar geen sterke stroom staat, be gint een onafzienbare ijsvlakte zich te vormen, welke op het oogenblik nog niet sterk genoeg is om het vervoer er over heen te kunnen dragen en het on mogelijk maakt, met bootjes in het over stroomde land te varen. De levensmid delenvoorziening in 't overstroomde land ondervindt hierdoor ernstige stagnatie. De nog achtergebleven bewoners, die op zolders en in hoog gelegen gebouwen huizen, lijden, doordat in den regel een behoorlijke verwarmingsgelegenheid ont breekt - en ook brandstoffen niet steeds aanwezig zijn, ernstig van de koude. Het reeds ingetreden of dreigende ge brek aan voldoende levensmiddelen ver ergert den toestand in hooge mate. Bij de doorbraak nabij Neder-Asselt stroomt het water nog steeds het Land van (Maas en Waal binnen. De stroom I van het water loopj door de doorbraak in den spoorweg tusschen Ravestein en Wychen en verder langs Dreumel naar Alphen aan de Maas. Langs den stroom vormen zich in het overstroomde Land van Maas en Waal de onbetrouwbare Ijsvlakten, die de proviandeering van de achtergebleven bevolking ten zeerste be moeilijken. Wychen zit geheel in sneeuw en ijs. De nog in het overstroomde gebied achtergebleven bewoners hebben twee angstige nachten doorgebracht. Het is op het oogenblik onmogelijk hun hulp te verleenen. In Alphen en Dreumel verergert de toe stand op onrustbarende wijze. Te Dreu mel zijn 120 huizen ingestort. Stuk voor stuk vallen daar de huizen in. Te Al phen aan de Maas stortten steeds meer huizen in. Reeds zijn 90 hu'zen in een ruïne veranderd en door het water weg geslagen. De Ooy bij Nijmegen is veel water bedekte ijsvlakte is waarover "hef met <fë- waagd is, zich te bewegen. De wonin gen daar zijn thans niet bereikbaar. Dit kwaad doet zich op alie nog overstroom de gebieden gelden bij het vervoeren van benoodigdheden. erheen, wat nu een schier ondoenlijk werk is. De burgemees ter van Ubbergen heeft de bewoners van het overstroomde gemeente-deel de vo rige week reeds aangespoord levensmid delen in huis te nemen, daar zij anders bij invallende vorst gebrek zouden lij den. Zij, die dezen raad niet hebben op gevolgd, zullen, zoolang zij niet over het ijs te bereiken zijn, bij koude honger moeten lijden. Hedenmorgen vertrokken militairen met twee ijsvletten van Nijmegen uit naar Borgharen met benoodigdheden en om de helpende hand te bieden. De toe stand is daar ernstig. IJs De scheepvaart Leeuwarden—Gro ningen is gestremd,nie kanalen en meren liggen dicht. De diensten Enkhuizen— Urk en Enkhuizen—Amsterdam zijn in verband met de groote en zware ijsvel den in het Zuid-Oosten van de Zuider zee gestaakt. De laatste boot van Am sterdam kwam geheel met ijs overdekt, ruim vier uur te laat binnen. Ook de dienst Enkhuizen—Stavoren is stop gezet. TELEGRAMMEN' ENSCHEDE (V.-D.) Gisterenavond werd brejid ontdekt in een der gebouwen van de deken fabriek van de firma Knotten belt. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar aan blusschen viel niet meer te denken. De groote voorraad ka toen, garens en dekens vormde gretig voedsel voor de vlammen. Een pakhuis van dhr. Zilversmid vloog eveneens in brand, maar kon nog gered worden- Een ander fabrieksgebouw van de firma Knot tenbelt geraakte ook in brand. Den ge- heelen nacht w.as de brandweer in touw. Twee fabrieksgebouwen van de firma Knottenbelt werden een prooi der vlam men; kostbare machines gingen verloren. De schade wordt op vele duizenden ge schat. Alles was op beurspolis verze kerd. De omliggende gebouwen kregen ernstige waterschade. GRAVE (V.-D.) Het water stroomt thans langzamerx door het gat in den dijk te Neder-Asselt. De hoogte van het water in de rivier en in het overstroomde land is nu bijna gelijk. Bij Alfen is het water t weer 15 c.M. gestegen en bij Over As- 1j: selt 25 c.M. Thans wordt weder val ge- 'i meld. Een militair arts bezocht te Al- fen drie zieken. Een van hen, een oude t; man, is ernstig ziek en lean niet worden vprvoerd. In Dreumel storten nog steeds I huizen in; er zijn thans 150 huizen ver woest. Tweehonderd andere scheuren en verzakken. PREDUKJBEUETEN. Zondag 17 Jan. te Zierikzee Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. de Roode. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. 'sAvonds 6.30 ure, de heer E. R. Damaté. Luth. Kerk. 10 ure, dB, Makkink van Leiden. Geref. Kerk. 10 eu 6 ure, ds. Wielenga. Chr.'Geref. Kerk. .9.30, 2 en 6 ore, Preeklezen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. DEN BOSCH (V.-D.) Het huisvesti- gingscomité deelt mede, dat Z.H. de Paus wederom1 f 10,000 heeft geschonken voor de slachtoffers. Totaal heeft de paus lau f 20,000 geschonken. DEN HAAG. Verschenen is een Staats blad, houdende een Kon. Besluit, waarbij de bezoldiging van de ministers wordt ge bracht van f 15030 op' f 16000. De Koningiin en de Prinses hebben, heden schaats gereden op de banen der Haagsche IJsclub. INGEZONDEN STUKKEN. OüWBBKBRK. 8 Jan. 1926. Manheer de Redacteur I Beier fd verzoek ik U eenige ruimte in uw blad voor onderstaande, waar voor b\j voorbaat mijn dank. Blijkens mioistoriëele beschikking wae het den fljtsryders vergund van 1 Jan. tot 7 Jan. zonder belasttngplaatje van hun rijwiel gebruik te maken. Na dien datum echter was men strafbaar. My is er ter oore gekomen, dat Donder dag 1.1. do fiscus te Zierikzee den ge- heelen dag met onverfWuwdon y'ver in de weer was, blanco-fietsen met haar beryders naar den Ontvanger te geleiden, waar zonder genade f 3,boete in het laadje diende ta vloeien. En dan mocht man nog den hemel danken, dat men momenteel over dat bedrag kon beschikken. Onverbiddeiyk diende men anders de huisreis te voet af te leggen. Mynheer de Red., is het niet meer dan erg, op een dergeiyke wyze op te treden, waar onnadenkendheid of on wetendheid veelal de oorzaak der over treding Is? Is deze wet nou nog al niet impopulair genoeg? Op andere plaatsen trad men heel wat blilyker op en werd men in allen gevalle eerst gewaarschuwd. Het wil er by my maar niet in. dat de bedoeling der wet is, zooveel mogeiyk booten binnen te krygen, wel «chter geen fietsen het heele jaar zonder plaatje. Me dunkt, een kleine waar- Bohuwing was wel zoo monsoheiyk geweest. 6 W. G. DE BRUINE. Bargeriyke Stand Tan Zlertkaea. öeboïeai 7 Jan. Pieter, zoon van J J. van der Wielen en W. M de Graaf. 8 Jacob Cornelia, zoon van C. J. Vo«- hol en D. den Haan. Overleden: 7 Jan. Pieter Aalbregtse, 71 j., echtgenoot van J. W. van Poortvliet. 8 Anthonie Goedegebuure, 33 j., eoht genoot van Th. P. Bos. 10 0 «arinus Banker, 67 j., echtgenoot van N. MaDni 11 Willem Johannis den Boer, 45 j., echtgenoot van M. W. den Boer. WEERBERICHT. Verwachting tol den avond van 16 Jan.: zwakke tot matige Zuidelijke tot Wes telijke wind, betrokken tot zwaar be wolkt, wellicht eenige sneeuw, later af nemende vorst, later lichte dooi. Fietsers lieht opt Van 15—16 Jan. van 4.43 n.m.—7,34 v.m, 9 16—17 4 45 —7.32 17-18 4,46 —7,32

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1