Zierikzeescha Nieuwsbod?. De vrouw zonder hart. BIJVOEGSEL behoorende by de ▼An Vrijdag 8 Jan. 1926, no. 11335. Uit Stad ©n Provinole. BURGH. (Maandagavond j.l. hield de Landbouwvereeniging „C. et C", onder voorzitterschap van dhr. C. Blom haar jaarvergadering in het lokaal van dhr. v. d. (Moer; 75 leden waren opgekomen. Onder algemeene instemming gaf de voor zitter in kernachtige woorden een inlei ding in dichtmaat. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat 't ledental dezer nuttige vereeniging 181 bedraagt bij: een omzet in 1925 van f 43000, terwijl gedurende voornoemd jaar 36 monsters aan de landbouwproefstations werden op gezonden. De rekening van den penning meester werd na gunstig uitgebracht rap port door de commissie tot nazien der rekeningen door de vergadering goed gekeurd; de aftredende bestuursleden, de heeren W> de Vrieze en T. L. Jonker, werden herkozen. Vervolgens hield de voorzitter een verhandeling over 't ont staan en de wording der coöperatie en werden div. huishoudelijke zaken behan deld, waarbij de secretaris zijn ontstem ming te kennen gaf over de geringe belangstelling voor het orgaan der Z. L. (M., waarvan de kosten a 2X/% ct. per weeknummer toch voor niemand bezwaar lijk kunnen zijn. Na opgave van verschil lende benoodigde voeder en kunstmest stoffen, waarvan druk gebruik werd ge maakt, werd een lezing over landbouw en veeteelt in Ned. Oost-Indië in 't voor uitzicht gesteld en de vergadering onder dank voor de opkomst door den voor zitter gesloten. NOORDWELLE. Loop der bevolking over het jaar 1925. Op/ 1< Jan. 1925 be droeg het aantal zielen 398. Door ge- hoorte en vestiging vermeerderde dit aaii- tal met 64 (12 en 52) eii verminderde door overlijden en vertrek met 36 (3 en 33), zoodat op 1 Jan. 1926 het aan tal inwoners bedroeg 426, al zoo een voor uitgang van 28. ELLEMEET. De 1ste en de 5de Januari werd in het café „Oudendijke" alhier een uitvoering gegeven door de rederij kerskamer „H. Z. O. D.". Eerst werd op gevoerd ,,Het verloren Document", too- neelspel in vier bedrijven, dat gevolgd werd door „Neef Adriaan", kluchtspel in drie bedrijven. Beide stukken werden vlot en met veel animo gespeeld. Aan de juiste voordracht en uitspraak, zoowel als aan de correcte houding, kon men zien, dat de leiding in goede handen was- Bij de eerste opvoering was de zaal goed, bij de 2e daarentegen slechts matig bezet. (Mogen de inwoners van Ellemeet en omstreken in 't vervolg meer belang stelling t'oonen voor hun Rederijkerska mer! DREISCHOR. De stand der bevolking dezer gemeente over het pfgeloopen jaar was als volgt: op 1 Januari 1925 1247 zielen, geboren 20, gevestigd 59, overleden 14, vertrokken 49, zoodat het zielental pp 1 Jan. 1926 1263 bedroeg. NIEUWlfRKERK. Op 31 Dec. 1924 telde deze gemeente 976 mannen en 913 vrou- wen, totaal 1889 inwoners. In 1925 wer den geboren 19 mannen en 20 vrouwen, terwijl verder door vestiging de bevol king vermeerderde met 48 mannen en boorte met 49, totaal 112. Door vertrek Verminderde het aantal met 109 en door overlijden met 32, totaal 141. Een ver mindering dus van 29: Op. 31 Dec. 1925 telde de bevolking 2618 inwoners. STAVENISSE. De laatste dagen doen zich alhier verscheidene gevallen van ma zelen voor. ST.-MAARTENSDIJK. Onder het rund vee van den heer A. W. Geluk alhier is mond- en klauwzeer geconstateerd. OUD-VOSSEMEER. Op den leeftijd van ruim 67 jaren is alhier plotseling over leden de oud-rijksveldwachter B. I. van Bezooijen; sedert een drietal jaren ge- pensionneerd, heeft de humane ambtenaar betrekkelijk maar kort van zijn welver diende rust kunnen genieten. Door een ambtenaar bij den Raad van Arbeid te Goes is alhieT een inleiding gehouden over het onderwerp V. O. V.. (Vrijwillige Ouderdomsverzekering)op zeer duidelijke en onderhoudende wijze werd het ondeTwerp voor ruim 30 be langstellenden behandeld. Alhier weTd de jaarvergadering ge- wijs toe-, het openbaar onderwijs daar entegen afnam, redenen waarom hij geen vrijheid vond geldmiddelen van den Staat disponibel te stellen voor een inrichting tot opleiding van openbare onderwijzers. Spr. was van oordeel, dat 'dit argu ment den minister al een half jaar eer der bekend was. Het resultaat van dat bezoek is geweest, dat met steun van alle mogelijke schoolautoriteiten de min. tenslotte goed vond, dat hier een Rijks- dagnormaalschool zou worden gevestigd. Al had Zierikzee niet wat het verlangde, het is een daad van politieke wijsheid geweest, aan te nemen wat het toen krijgen kon. Dat alles is de reden geweest, dat diit gebouw met vertraging opengesteld kan worden voor het doel, waarvoor het is ingericht. De lijdensgeschiedenis heeft spr. eenigszins uitvoerig medegedeeld, omdat dit een dure plicht legt op hen, die aan deze school geroepen zijn onder wijs te ge,ven. Alle hoop, dat in dit gebouw een Kweekschool zal worden gevestigd, is nog niet vervlogen. Het is van heel veel be lang, dat de leerlingen, die hun akte krij houden van de vereeniging „Het Groene gen, niet naar elders moeten gaan voor Kruis". Uit de gedane rekening is ge- j examinatoren, die zij niet kennen. Spr. bleken, dal de inkomsten bedroegen j hoopte, dat eenmaal de leerlingen dit f252,10 en de uitgaven f 146,60, zoodat er een goed slot is van f 105,50; besloten werd een bedrag van f 100 te plaatsen op de spaarbank, waardoor het reserve fonds is gebracht op pl. m. f 750. De af tredende leden, de heeren Verhees, Beve lander en de Wilde werden herkozen. Door een der leden werd opnieuw wijk verpleging ter sprake gebracht. Indien het bestuur een verpleegster weet te vinden, die voor onze vereeniging doel en werking der verpleging, eens duidelijk uiteen wil zetten, zal onmiddellijk een vergadering worden belegd. Vooral de financiëele zijde zal een bezwaar blijven om tot aanstelling over te gaan. ONDERKUS* 'ZIERIKZEE. In een der lokalen van de voormalige oude ambachtsschool, welke thans is ingericht voor Dagnormaalschooi, had Woensdagmiddag namens het gem.- bestuur de plechtige .overdracht plaats aan het Rijk, dat dit gebouw voor 10 jaar heeft gehuurd, in het bijzijn van den gemeenteraad, den Inspecteur van het L.'O. te Goes, de directeur en de leeraren der Rijksdagnormaalschool, gem.-bouwmeester en aannemers, leerlin gen der school en verdere genoodigden. De burgemeester nam eerst het woord. Z.E^A. herinnerde aan het besluit van den Raad in April 1925, waarin een ge bouw disponibel werd gesteld ten be hoeve der hier te vestigen Kweekschool. Spr. stelde zich toen reeds het genoegen voor om' in het najaar van dat jaar de nieuwe kweekschool te kuninen openen. Hij herinnerde verder aan de weinige medewerking die Zierikzee in den loop der jaren van het Rijk ondervond door het opheffen van vele hier gevestigde betrekkingen en voorts aan de ophef fing van de rechtbank. Toen van het Rijk de toezegging kwam1, dat hier een Kweekschool gevestigd zou worden, dach ten B. en W. en Raad, dat er nu' een goede gelegenheid was het verlies van vroeger te remplaceeren. De gemeente raad is toen over de financieele bezwa ren heengestapt en heeft een gebouw dis ponibel gesteld. Immers, vele gezinnen zouden door het toekennen van beurzen wan leerlingen van deze nieuwe inrich 58 vmuwën.W"Öoior overlijden en vertrek ting van onderwijs kunnen protiteeren. De aanbesteding heeft plaats gehad, na dat het bestek in Den Haag was goed gekeurd. Na de aanbesteding is de goed keuring gevraagd en gekregen. Ook het concept-contract is goedgekeurd en ten slotte de akte, waarbij het Rijk het ge bouw van de gemeente in huur overnam'. De minister van financiën teekende de akte, maar inmiddels trad het oude mi nisterie af en de nieuwe minister van onderwijs berichtte, dat voorloopig van de inrichting van een kweekschool was afgezien. B. en W. zijn toen in Den Haag bij dien minister de belangen ven Zierikzee gaan bepleiten. De minister voerde als argument aan, dat het bizonder onder- verminderde de bevolking met 53 man nen en 73 Vrouwen, zoodat op 31 Dec. 1925 de gemeente 1908 inwoners telde, t.w. 990 tn. en 918 vr., totaal 1908. Er werden 15 huwelijken gesloten. OOSTERLAND. De bevolking telde op 1 Januari vorig jaar 2027 zielen. In dat jaar zijn geboren 31 en overleden 20 personen. Gevestigd 77 en vertrokken 120 personen. Zoodat op 1 Januari 1926 de bevolking 1995 inwoners telde. Er wer den 11 huwelijken voltrokken. BRUINISSE. De bevolking dezer ge meente op 31 Dec. 1924 bedroeg 2647 personen. In 1925 vermeerderde het aan tal door vestiging met 63 en door ge- ""FEUILLETON. Oorspronkelijke Holï. detective-rom'an door R. J. BRANDENBURG. gebouw zullen kunnen verlaten, met het diploma van hun eigen leeraren. Waar dit gebouw voldoet aan alle eischen, die aan een kweekschool kunnen worden gesteld, rust op directeur en leeraren den duren plicht, dat het onderwijs, dat aan deze school zal worden gegeven, zóó zal zijn, dat de school uit Zierikzee naam maakt in den lande; dat na eenige jaren gezegd kan worden, dat de leer lingen van hier tot het puikje behooren, en men als het ware in Den Haag doordrongen zal worden van het nut van een kweekschool voor deze streek. Spr. 'complimenteerde den gemeente- bouwmeester, den heer Houd'kamp, voor de wijze waarop hij het oude gebouw tot een nieuw gemaakt heeft. Hij bracht ook den hoofdaannemer, den heer van Almk'erk, en de onder-aennemers dank voor de wijze, waenop zij het gebouw in orde hebben gemaakt. Hoewel teleur gesteld door den loop der zakéfti, wellicht tengevolge van de ministerwisseling, hoopt Zierikzee op beter dagen. Met den wensch namens het gemeentebestuur dat het den directeur en leeraren moge ge geven zijn deze school tot groote hoogte op te voeren, droeg de burgemeester het gebouw aan den directeur der school over. (Applaus). De heer Abeleven, inspecteur van L.O. te Goes, verkreeg daarna het woord. Spr. begon met te zeggen, dat, hoewel de uitkomst een andere is geweest dan men verwachtte, het toch voor Zierikzee een bizondere dag is. Langen tijd heeft het een punt van overweging uitgemaakt, welke opleidingsinrichting van onderwijs moest vallen: Goes, dan wel Zierikzee. Tenslotte is het pleit voor Zierikzee be slecht." Voor een plaats' als Zierikzee is het niet van belang ontbloot, om hier een inrichting gevestigd te zien, waar aan eenige leeraren en ongeveer 60 leer lingen geplaatst zijn, die meer leven en beweging aan de gemeente geven. Als vertegenwoordiger van het Rijks- schooltoezicht dankte spr. het gemeente bestuur voor de wijze, waarop alles is gedaan om dit gebouw in orde te bren gen en den raad voor de royale wijze, waarop de gelden zijn beschikbaar ge steld. Den bouwmeester, den heer Houdkamp, dankte spr. voor de voortreffelijke wijze, waarop 'l!eze het gebouw heeft uitge voerd, n.l. smaakvol, keurig en eenvoudig. Het gemeentebestuur wenschte spr. geluk met het gebouw, dat een sieraad is voor deze stad. Ook de directeur en leeraren wenschte hij geluk met het nieuwe deze verandering op prijs 'te stellen. Waar de burgemeester hoopte, dat deze school zal worden een model-inrichting, vertrouwde spr., dat zij allen daartoe zullen medewerken. Met den wensch dat deze school zal moge groeien en bloeien tot het welzijn van de jeugd en tot het welzijn van de gemeente Zierikzee, eindigde spr. onder applaus zij irede. Daarop verkreeg de directeur der school, de heer J. H. Pik, het woord. Deze herinnerde aan zijn komst hier ter stede, waarbij vooral het feit, dat de gemeenteraad alhier, in beginsel be sloten had tot de stichting van een eigen gebouw Voor de Rijksnormaallessen en dat de verhuizing uit de lokalen van de H.^.S. gepaard zon gaan met een reorganisatie der inrichting, waaraan als aan andere Dagnormaalscholen nog 2 of 3 vaste leerkrachten zouden worden ver bonden, de aanvaarding zijner betrek king hier meer acceptabel had gemaakt. Maar de donkere schaduwen der be zuiniging gleden ook over-het onderwijs. Evenwel was niet enkel de versobering bij het onderwijs de oorzaak, dat het Gemeentebestuur bericht ontving van het voornemen van Min. de Visser, om de schoolbouwkwestie .voodoopig te laten rusten. Daarmee hing samein de voort gaande reorganisatie der opleiding.''De plannen tot opheffing van tal van opleï- dingsinritchtingen en de concentratie der opleiding aan een veel kleiner getal Rijksinrichtingen dan voorheen. Het plan-de Visser streefde in beginsel naar het doen verdwijnen der nog tal rijke Normaallessen A en B en naar de omzetting der Dagnormaalscholen in kweekscholen, zij het dan op ietwat be scheidener grondslag dan -de om de wet van '20 geprojecteerde. Iets bescheidener misschien ook, dan de 7 bestaande Rijks kweekscholen. De eerste stap tot de practische uit voering van dit plan werd gedaan toen op 1 Sept. 1924 enkele nieuwe Rijks kweekscholen werden opgericht, terzelf- dertijd tal van de oude opleidingsinrich- tingen opgeheven. Andere inrichtingen bleven op den ouden voet voortbestaan, totdat 't plan de Visser ook over haar heen zou schui ven en zij of omgezet zouden worden in Kweekscholen of gedoemd waren te verdwijnen. Bij deze behoorde ook Zie rikzee. Spr. geloofde wel met eenigen grond te mogen zeggen, dat het leven der in richting een tijdlang aan een zlijdejn draadje heeft gehangen en ten spijt van alle optimisme heeft spr. in die onzekere dagen dikwijls angstig zijn voelhorens uitgestoken, onv iets te weten te komen omtrent de toekomst der school. De Paaschvacantie van het vorige jaar haalde ons eindelijk uit de onzekerheid* Zierikzee zou met 1 Sept. tot kweek school worden verheven, i Het resultaat der onderhandelingen met de gemeente Zierikzee kunnen wij1 thans in oogensehouw nemen en gaarne-wil spr. als zijn overtuiging kenbaar maken, dat dit gebouw door indeeling en uit voering aan hooge eischen zal voldoen. In het bijzonder brengt spr. gaarne een; woord van welgemeend en dank aan het gemeentebestuur voor de welwillende houding waar het hunne wensehen betrof aangaande de meubileering der lokalen en aan den gem.-bouwmeester voor de uitvoering daarvan. Als ambtenaar in functie wenschte spr. geen critiek te oefenen op het besluit van den Minister van Onderwijs, waarbij hiji meende terug te moeten komen op het voornemen van zijn ambtsvoorganger en de omzetting der school voodoo pa g meende op te moeten schorten, maar hij kon niet nalaten uiting te geven aan zijn diepgevoelde teleurstelling bij het verne men van dat besluit. wcuowiiLC hij gciun inv-i nituni. nitu >au uai utoiuu. bouw. Hij herinnerde aan de lokalen, Een nieuw ministerieel 'schrijven kon- Hoofdstuk III. Een vreemd briefje. Het ontbijt werd altijd in de tuin kamer gereserveerd. De glazen deuren stonden wagenwijd open en de frissehe ochtendlucht, bezwangerd met den geur van dennen en bloemen, stroomde bin nen. Het licht vleide zich behaaglijk op het witte, glanzende tafelkleed, op het porseleinen servies en scheen op te loo- pen tegen het lichte behang en te blij ven rusten op het witte plafond, vanwaar af een lepperen ketting hing met een lamp van electrische kaarsen. Wanneer je deze kamer binnenging was je vanzelf vrooiijk' gestemd en er was geen sprake van, dat, al was je ook -met het verkeerde been uit bed ge stapt, je met datzelfde been dit ver trek zou binnenstappen. Op een morgen wij waren een paar dagen op „Den en Beuk" vonden Ar thur en ik, to,en wij de tuinkamer in gingen wij komen altijd samen be neden tante reeds achter het theeblad zitten, haar bezige vingers haakten aan een fijn wit doekje. Tante zit nooit'stil, ik moest er maar eens een voorbeeld aan nemen, ik luier echiter nog graag, ai ben iik getrouwd, maar ik zal mijn letven beteren. Wat is het hier gezellig, zed ik tante een ochtendkus gevend. Arthur gaf tante een stevige hand en informeerde naar haar nachtrust. O, ik slaap buiten altijd uitstekend, antwoordde zij, ijverig voortwerkend. Willen jullie vast een kopje thee voor uit? Wij sloegen dat aanbod niet af. Het was gewoonte op „Den en Beuk", dat niet met de maaltijden werd begonnen al vorens de gastheer aanwezig was, en deze verscheen altijd stipt op geregelde tijden, de anderen zorgden er dan ook steeds voor vóór dit uur present te zijn. Maar een kopje thee vooraf, dat mocht wel. En, gaan jullie vanmorgen weer wan delen?" vroeg tante na, een poosje. Wij wilden vandaag eens bij huis blij ven, wij' zijn zoo heerlijk lui, en dan gaan wij wat lezen en wat met u bab belen, zeide ik. Den vorigen dag hadden wij met oom een wandeling gemaakt door de uitge strekte bosschan van de bezitting, wij hadden koffie gedronken in de boscly wachterswoning, midden in het bosch, en 's avonds na de thee hadden wij ook nog getennist, waarbij ook de luitenant waarin vroeger onderwijs werd gegeven. Toch is daar met liefde en toewijding gearbeid. Spr. vertrouwde dat die liefde en toewijding ook in dit nieuwe gebouw groot zullen zijn om deze" inrichting tot bloei te brengen. De inspecteur richtte zich daarna tot de leerlingen. Er op wij zende, hoe zij in deze nieuwe inrichting hun studie kunnen voltooien, hoopte hij, dat zij' door hun arbeid zullen toonen en de advocaat van de partij waren ge weest. Ik voelde me een beetje moe en zooals een braaf echtgenoot betaamt, had Arthur gaarne toegestemd mij gezelschap te houden. De deur ging open en een bediende bracht de post. Tante sorteerde haar, leg de een heel stapeltje brieven en couran ten naast oom's bord en een briefje op. de plaats van Charles en een op die van mr. Van den Drent. Achtereenvolgens kwamen de gasten binnen en namen hun plaats in. Toen mr. Van den Drent het voor hem be stemde briefje open maakte, zag ik, dat hij nog bleeker werd dan gewoonlijk, hij was op het punt het epistel door te ge ven aan baron Lucius, maar scheen zich te bedenken en stak het bij zich. Hij was nog zenuwachtiger dan anders en gaf enkele malen op een tot hem gerichte vraag een antwoord, dat totaal naar niets leek. Ik zag, dat Arthur deze vreemde hou ding ook opviel, en dat hij, zonder dat 't opviel, een enkelen keer den jeugdigten advokaat scherp: observeerde. Wanneer Arthur dat doet; glinsteren zijn opgen en zijn kin drukt hij tegen zijn boord, zoo dat zij vierkant en m assief op zijn borst schijnt te rusten, zijn mond knijpt hij' samen en zijn geheele gelaat ver toont een bijzonder energieke uitdruk king. Daar kwam oom de kamer binnen en wenschte ons allen een goeden mor gen. Het ontbijt kenmerkte zich overigens digde de inrichting van een „volledige dagnormaalschooi" aan. Het zou onbillijk zijn en onoprecht met stilzwijgen voorbij te gaan aan de vele wijzigingen, die de organisatie der school in de laatste maanden heeft ondergaan en niet met dankbaarheid te releveer en de welwillende wijze, waarop minister Rutgers aan alle wensehen hunnerzijds te gemoet is gekomen en daarbij mag spr. niet nalaten hulde te brengen aan den Inspecteur in de Inspectie Goes, dem heer Abeleven, voor dè sympathieke wijze, waarop hij1 de belangen der school heeft gediend. We missen den naam „Kweekschool" maar het programma is het „Kiweek- schoolpro gramma". Wat de bevoegdheden van het onder wijzend personeel betreft, behoeft deze school voor geen enkele kweekschool on der te doen. Het verschil tussóhen de oude kweekscholen en de Normaallessen, die toch beide opleidden Voor het zelfde staatsexamen, bestond voornamelijk in 't aantal onderwezen' vakken en in het uren aantal voor elk vak. Door het K.B. van 10 Sept. 1923, regelende den omvang v,an het onderwijzers examen, zijn die ver schillen feitelijk weggevallen en moeten ook onze leerlingen bV. in de drie mo derne talen en de wiskunde worden ge ëxamineerd, zoodat ons schoolprogramma noodzakelijkerwijze in hoofdzaak gelijk moet zijn aan dal van een Kweekschool en ook het aantal lesuren kan moeilijk minder zijn Hebben we nu alles wat we wensehen? Is de naam der inrichting dan van zooveel beteekenis? In dit geval zeker wel. Biji het K.B,. van 11 Sept. '23 is aan de Kweekscholen het „jus promo vendi" toegekend, het diplomeeringsreeht, en wordt dus 't eind-examen der Kweek school gelijkgesteld met het staatsexa men, en dat is inderdaad van de groot ste beteekenis. Want nu staat wel on- omstootelij'k vast, dat het examen voor eigen leeraren voor de examinandi ge makkelijker is, dan een- examen voor vreemden. Een even ernstig, eerlijk, en minutieus onderzoek voor vreemde menschen is uit den aard der zaak veel lastiger, veel onzekerder en veel minder betrouwbaar dan voor eigeai leeraren. Thans is het voor ons nog deels een africhten op een examen van twijfelach tige waarde, De finantieele zijde voor het Rijk wil spr. niet stilzwijgend voorbijgaan. Kon nog in November j.l. voor den Minister van Onderwijs in zijn antwoord op de vragen van den heer Boon de fi nantieele kant der zaak het motief zijin, waarop hiji zijn besluit tot opschorting van de omzetting der school te Zierikzee grondde, thans zou dat niet meer over eenkomstig de feitelijke toestand zijn. Ook mèt invoering van het vak, han denarbeid, zullen de kosten van een Kweekschool lager zijn, dan die van de tegenwoordige dagnormaalschool. Een om zetting zou thans een v bezuiniging zijn* Aan schoolgelden zou nl. ongeveer f 1000 inkomen, terwijl aan belooningen, die voor de Kweekschool niet gelden, mo menteel ongeveer f 1100 zou zijn te be sparen. Ook een bedrag van een paar honderd gulden om een examen-commis sie zou niet uitgegeven behoeven te wor den, zoodat op zijn minst een kweek school f 2 f 3(000 gcedkooper zou zijn. dan een dagnormaalschool. Spr. hoopte dat de minister na ernstige overweging van dit feit, de consequentie van zijn standpunt zal willen aanvaar den en Zierikzee recht zal laten weder varen Samenwerking van Rijk en Gemeente hebben dit gebouw doen verrijzen. Sa menwerking tusschen het personeel on- derling en met de leerlingen, zal het naar binnen verstevigen en uitbouwen. Spr. eindigde met Zijin beste wensehen uit te spreken voor deze inrichting en koesterde de hoop, dat hier tot in leng te Van dagen voor Zierikzee en de ge heele Noordgroep der Zeeuwsche eilan den de gelegenheid mag zijd tot vorminig van kundige onderwijskrachten. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School alhier, de heer M. C. de Vlieger te Kerkwerve. De heer A. J. Schneiders, leeraar aan de R. H. B. S. alhier, is benoemd tot leeraar aan 't R.-K. Lyceum te Overveen (gem. Bloemendaal). 't Vervolgonderwijs aan de cursus, die door de gemeente ge- subsidiëerd wordt, zal zonder onder breking worden voortgezet. AANBESTEDINGEN. Voor het maken van een viertal ge- door niets bijzonders en de gesprekken waren ongedwongen en gewoon. Na het ontbijt zaïgen wij, dat mr. Van den Drent oom aanklampte en beiden verlieten de huiskamer. (Even later, wij: stonden juist op het punt naar buiten te gaan, kwam een be diende Arthur en mij; vragen even boven te komen. Wijl volgden den man. De jon gelui, die rondom tante stonden, keken ons verbaasd aan. Wij; gaan een plan voor morgen maken, riep Arthur tante in het voorbijgaan toe. Wij gingen de trap op en de lakei liet ons in de bibliotheek,waarvan de vier wanden werden ingenomen door hooge boekenkasten, achter de glazen deuren, waarvan wij de bandjes netjes gerijd za gen staan. Mr. Van den Drent lag doodsbleek in een leeren clubfauteuil, oom liep met groote stappen, de handen in de zakken en met zijn sleutels rammelend, de kameT op en neer. Op tafel lag een vierkant stuk papier. Toen oom ons zag, staakte hij zijn wandeling en zeide tot Arthur, terwijl hij mij met zijn hand naar een stoel wuifde. Ik heb jullie verzocht hier te komen, omdat ik weet, dat Arthur en jij ook, Ann, ja zoo bijzonder interesseert voor geheimzinnige zaken, en Arthur's scherp zinnigheid al zoo menigmaal, ook in den oorlog, naar ik vernomen heb, de meest verwarde vraagstukken heeft opgelost. Arthur boog, alsof hij een beroeps- detectieve was, wat gelukkig niet het ge val is. Ik zou zeker 's nachts geen oog dicht doen, als hiji officiéél, als speurder bij' de misdadigers bekend stond. Hier heb je het raadsel, zei oom en overhandigde Arthur het stukje pa pier dat op de tafel lag. Het was een klein vierkant stukje ge woon wit papier, ongeliniëerd. Opstaande en over Arthur's schouder heenkijkend, zag ik, dat er met zwart potlood, in drukletters, heel flauw, op was geschre ven: „Wacht u voor Vrijdag ,e. v." Deze woorden waren onderteekend met een grijnzend doodshoofd, eveneens heel flauw geschetst, Arthur draaide het papier om en om, bekeek het van alle kanten en legde het weer neer, zeggende: Geen bijzondere kenteekenen- En zich tot het slachtoffer wendende, dat zich met een zijden zakdoekje; koelte zat toe te waaien, zei hij: Dat briefje heeft u zeker vanmorgen ontvangen, ik bemerkte, dat de post ui een onaangenaam bericht had gebracht. Ik moest even glimlachen om de kie- sche wijze, waarop Arthur zich uitdrukte. Mr. Van den Drent knikte zwijgend. Heeft u ook nog de enveloppe? Ja, maar waar... weet ik niet, hak kelde het kleine mannetje, geheel over- 1 stuur. Ik meen, dat u de qnv.eloppe ineen- "gefrommeld heeft en in uw rechter jas zak gestoken. (XVordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5