Zierikzeesche d) Nieuwsbode ZEEUNI!': IDEM ROOMBOTER. "Wmeb U N D. PUROL geeft een Mooie en Zachte Huid Pr. LIESICER, Vrijdag 8 Jan 1926. zierikzeesche courant. EERSTE BLAD. Aigemeen Overzicht, Hoestsiropen Mijnhardt ABONNEMENT) aw B&afcXideHi f'i,1,60,' Ifaroo por pöBi f i,80. Voörihet ryiseniand por frijafe f 20, Afsoucieriyko nummers 'ftsat. y&c-iohyAt Maandag, Wo9nïd«g f&. Vry'd*^» t| S2st» JAARGANG. Ho, 0335 51», i SF. i.OOZE if. liltg.-Mnt. B, i. «BI» ADVERTEffTllW van 1—l regels CO osa. vaa 4 ragelü on daarboven 20 o?e, p$* regel, üeolamea SO ets. p; rogel By contract fcalangryke korting. Inzending op den dag v»s sis- gave vóór II are. Dit nnrnsaor bestaat uit 2 bladoa. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Zierikzke, roepen sollicitanten op naar de betrekking van WAAGMEESTER. In functietreding 1 Mei 1926. Do bezoldiging bedraagt 40 pCt. der te ontvangen waaggelden. Sollicitatiestukken in te zenden aan den Burgemeester vóór 20 Januari as. Zibriizes, 8 Januari 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYENSTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. EVEN FIJN ALS wmmmmmm Ongetwijfeld zal men zich herinneren, j dat eénigen tijd geleden hier te lande een poging werd gedaan valsche biljetten van i duizend francs aan den man te brengen, j welke toeleg evenwel mislukte, dank zij j de waakzaamheid van een wisselkantoor in een der groote steden van ons land. j De dader werd aan de politie te Den Haag"" overgeleverd en bleek te zijn een hooggeplaatst Hongaarsch officier, die in een complot betrokken was, dat oveï heel Europa vertakkingen bleek te hebben, maar waarvan de haard in Budapest lag. Het is een formeel schandaal geworden, dat steeds grooter afmetingen aahneem't j naar mate er meer hooggeplaatste Honga ren in bétrokken Avóraen. De te 's-Gra-^ venhage zich in hechtenis bevindende Hongaarsche officier heeft, naar het heet, een. gedeeltelijke bekentenis afgelegd, evenals de te Budapest gevangen genomen prins Windisch Gratz, oud-minister van levensmiddelenvoorziening onder Keizer Karei, die als de voornaamste schuldige aan de valsche muiterij wordt aangewe zen. Het hoofd der staatspolitie in Hongarije heeft zijn gecompromitteerde positie moe ten prijsgeven en is naar Italië uitgewe ken, terwijl graaf Csaky, minister van verdediging, schoonbroer van den in Den Haag gevangen genomen Hongaarschen officier, naar Griekenland is gevlucht. De oud-premier, graaf Teleki, die onlangs deel uitmaakte van de Volkenbondcommis sie in zake jMosoel, is zoo sterk gecom promitteerd, dat de Fransche overheid zijn uitlevering heeft gevraagd, omdat hij als voorzitter van het Hongaarsch Aardrijkskundig Genootschap de graveer- en drukinstallatie van dat instituut, be schikbaar gesteld zou hebben voor 't ma ken van de valsche biljetten. Zoo komt er langzaam aan licht in deze duistere zaak, waarbij zou blijken, dat een aantal Hongaarsche patriotten zich geld hebben willen verschaffen door bankbiljetlenvervalsching op groote schaal, teneinde aldus een „vaderlandsche" zaak te dienen. Welke vaderlandsche zaak dit zou moe ten zijn, is niet geheel duidelijk, maar men meent, dat het op slinksche wijze verkregen geld zou moeten dienen voor een staatsgreep ten behoeve van den troonpretendent Albreeht, den concurrent van den oudsten zoon van ex-keizerin Zita. |Men zal het verstandigst doen aan al deze geruchten niet al te veel waarde te hechten. Het is evenwel niet onmoge lijk, dat dit troepje verdwaasde Hongaar sche aristocraten tot het zonderlinge en misdadige middel der geldvervalsching zijn toevlucht heeft genomen, teneinde zich de middelen voor de verwezenlijking van hun politieke bedoelingen te ver schaffen. DE KABINETSCRISIS. De parlementaire redacteur van De Morgen mejdt: Wij1 zijn in staat met ze kerheid te berichten, dat het ministerie- Colijn als zakenkabinet terug zal keeren. Waarschijnlijk a.s. Zaterdag kan dat ver wacht worden. Inzake de gezantschaps- quaestio is een modus gevonden, waar bij öf de gezant te Bern öf die te Weenen (waarheen dan jhr. Van Nispen tot Sevenaer zou verplaatst worden) ook bij den H. Stoel zal worden geaccredi teerd. De onderhandelingen van dr. De Visser hebben tot zulk een compromis met de Chr.-Historische Tweede Kamer- Mond- en Tandarts, zal op Donderdag 14 Januari a.s. sproekuur honden voor Tandheelkunde te Zterlkzee, van 10-8 nnr namiddags, ten huize van 1. HiGfö, Meubsl- handel, Appelmarkt 365 fractie geleid, dat zij hun stem vóór de regeering zullen uitbrengen, indien een motie of amendement ingediend mocht worden, dat behalve den gezant - schapspost ook het bestaan der coalitie of der regéering zou raken. Da watersnood. Dinsdagnacht is de dijk op:den rechter oever van de Vecht bij Dal f sen (Ouerijsel) doorgebroken, waardoor de dorpen Dalf- sen, Nieuw-Leuzen en de gemeenten Has selt, Zwartsluis, Rouveen, Staphorst en Dedemsvaart werden overstroomd. Slechts enkele huizen in de kom van Dalfsen ble ven vrij van water. De bevvoners zijn ge vlucht naar de zolders. Men is bevreesd voor het vee van enkele groote boerde rijen. Nadere berichten van de boer derijen ontbreken nog. Wel staat vast, dat heel veel pluimgedierte en varkens ver dronken zijn. Het aspect "van Venlo is heelemaal veranderd; het water blijft regelmatig vallen, de meeste straten zijn weer vrij van water en het verkeer kan grooten- deels onbelemmerd geschieden. (Men merkt nu, hoezeer de straten geleden hebben; verzakkingen komen in vele straten voor. Dr. Posthumu is door het Hbl. ge» intérviewd. De oud-minister van Land bouw was van oordeel, dat men waarlijk van een nationale ramp mag spreken. Hij kon niet gelooven, dat minister Colijn, gelijk in een der dagbladen was mede gedeeld, werkelijk de ramp als van niet zoo ernstigen aard had verklaard. Dat kan, naar dr. Posthuma meende, minister Colijn niet hebben gezegd. Immers bij de overstrooming van een zoo uitgebreid gebied, is de 'aangerichte schade van velerlei, tevens van heel ernstigen aard. In de eerste plaats zal de schade groot zijn op gronden, waarop het wintergraan reeds gezaaid wqs. Die gronden leveren dezen winter niets meer op. Dan zal zeker heel ernstig wezen de schade, aan den veestapel. Verder zal ook hygiënische schade worden geleden. Het water, dat in •alle huizen is doorgedrongen, kan be smet zijn geweest. De huizen en woning inrichtingen zullen maanden lang aan ver vuiling en besmetting bloot staan. Zij zullen dus grondig moeten worden ge reinigd, of zelfs vernieuwd. De Neder landers, die hoog en droog hebben ge zeten, zich van geen angst en ellende, ver lies aan have en goed bewust, mogen gedachtig aan het bijbelwoord, dat hun gebiedt, hun naasten lief te hebben als zichzelf, hun zwaar getroffen landgenoo- ten wel spoedig en goed' te hulp komen door bij te dragen in de nationale in schrijving welke is geopend. Een troep boeren uit de gemeente Markelo heeft pogingen aangewend om den dijk tusschen de Schipbeek en de Bolsbeek door te steken. Zeventien per sonen zijn reeds gearresteerd door de maréchauss/ée's en naar het huis van be waring' in Zutphen overgebracht. Een landbouwer uit Holten werd op heeter- daad betrapt bij het doorsteken van een noodidlijk, tengevolge waarvan het Holter- broek met ongeveer 60 boerderijen onder water kwam. Dag en nacht is er gewerkt om het vee in veiligheid te brengen. Bij Pannerden blijkt de toestand heel erg te zijn, volgens de later ingekomen berichten. Het dorp staat letterlijk onder water. Toen de Rijndijk doorbrak (Dins dagmorgen zes uur) was er weinig tijd iets te redden. (Men had slechts tijd om het veege lijf te bergen. Zooveel moge lijk heeft men het groote vee nog losge sneden en dan zochten de dieren, eenmaal buiten, van zelf hun heil wel in de vlucht, klagend en loeiend meeloopend met de niet minder verschrikte meesters. De var kens, die minder vlug waren, zijn grooten- deels verdronken, evenals het pluimge dierte. De geheele omtrek, ruim 700 H.A. vruchtbaar land, staat thans diep onder water. (Met Pannerden liggen Lobith en Herwen en Aerdt in deze watermassa verdronken. Alleen de woningen, die op een hooger terrein stonden, zijn nog weer te vinden en eigenaardig is het, dat vrijwel overal, waar de zolderverdieping nog boven het water uitsteekt, die zolder verdieping nog een schuilplaats biedt aan de bewoners, meestal ook aan het vee De mensehen zijn niet van hun plaats te krijgen. Overal drijven lijken van koeien varkens, geiten en kippen- rond. Een vlak bij de door de dijkbreuk ont stane opening staande groote, stevige boerderij, werd in weinige oogenblikken als 't ware weggeveegd. Het vee verdronk in de stallen. De bewoner zelf werd door het water medegesleurd, maar redde zich door een boom te grijpen. Te Leeuwen (Betuwe) staan honder den stuks vee in onbereikbare stallen. Er zijn boerderijen waar 100, 150 stuks vee tot den nek in 't water staan. Van één veehouder verdronk een stal van 40 stuks. Varkens zijn bij menigte verdronken. De bewoners moeten hun dorp verlaten. Zes honderd menschen zijn naar Tiel over gebracht, terwijl een boot geregeld men schen naar Arnhem vervoert. De menschen hebben eenvoudig niets meer kunnen redden. Niets, letterlijk niets hebben zij dan de kleeren aan het lijf, en dan alles nog druip nat. Er waren er bij die den geheelèn nacht tot aan hun midden in het water gestaan hadden en waarvan het water ,n3g uit de kleeren liep. Alles wat nog in net dorp Leeuwen was, bracht men op den dijk, waar de grootste verwarring heerschte. Het was onmogelijk alles te redden en zoo ziet men alles voorbij drijven, varkens, kippen, honden, geiten en katten. Van Frieslands boczembebied (meren, kanalen, zomerpolders, buitenlanden) staat thans 45.000 H.A. onder water. Het groote stoomgemaal te Tacozijl loost per -etmaal 5 a 6 millioen M3- water en weet den stand om de 64 ciM. -j- Z. P. te houden, d. i. 11 c^M. lager dan voor het gemaal er was. De Maas blijft vallen, wordt uit Maas tricht gemeld. De rivier is ongeveer bin nen haar oevers teruggekeerd. Te Roermond wordt de toestand met den dag beter. Uit Arnhem wordt gemeld, dat de Rijn flink valt. Uit Keulen seint men eveneens val. De Koningin is Donderdagmorgen naar Ede vertrokken, om een bezoek te brengen aan de slachtoffers uit Leeuwen, die daar zijn ondergebracht. H.M. gaf haar als wensch te kennen, dat geen auto riteiten haar zouden vergezellen, doch ieder aan zijn bezigheden zou blijven. Donderdagmiddag heeft H.M. een bezoek gebracht aan het hulpziekenhiiis te Arn hem, waar een aantal geredden uit Leeu wen verpleegd worden. H.M. is daarna naar Pannerden ver trokken. Uit Nijmegen wordt geseind, dat sedert Maandag de Waal 67 e.M. is gevallen. Te Horssen is de" toestand ernstig; er zijn daar veel zieken tengevolge van het gebruik van bedorven levensmiddelen en water. Menig huis daar staat op in storten. Het dorp zal moeten ontruimd worden. Ofschoon het water van Maas en Waal valt, stijgt het nog in de overstroomde landschappen, zoo o. a. te Dalfsen (Ove rijssel). In Wamel en in Leeuwen zijn een aan tal huizen ingestort, andere vertoonen in breede scheuren het naderend einde. Te Dreumel zijn 27 huizen ingestort. De losloopende honden en kaften worden er dood geschoten. jMet Alphen a/d. Maas is geen verbinding te krijgen. [Meer dan 40 huizen zouden daar ingestort zijn. Dank zij de krachtige maatregelen, inzake geregelde waterloozing aan de Sassen van den Roosendaalschen en Steenbergschen Vliet getroffen, is Roosen daal zoo ongeveer weer watervrij'. In de polders is het echter nog treurig ge steld. Te Etten-Leur staan de polders nog geheel blank. Enkele toegangswegen staan 1 meter en meer onder water, terwijl verschillende huizen niet dan per boot zijn te bereiken. zullen altijd verzachtend, hocatstillend en genezend werken, zoowel b(j vol wassenen als kinderen, als de verpak king Is voorzien ia van den naam UN Stad eis Provincie ZIERIKZEE. De bevolking onzer gem. bedroeg op 1 Jan. 1925 3378 mannen en 3622 vrouwen, totaal 7000 personen^ Er hebben zich gevestigd 156 m. en 172 vr.; er zijn geboren 72 m. en 67 vr.; totaal een vermeerdering van 228 m. en 239 vr. Uit de gemeente vertrokken 209 mi en 226 vr., terwijl in het afgeloopen jaar overleden 44 m. en 43 vr. Totaal een vermindering van 253 m. en 269 vr. De bevolking verminderde alzoo in den loop van 1925 met 25 m'. en 30 vr., to taal 55, zoodat de bevolking op 1 Jan. 1926 telde 3353 m'. en 3592 vr., totaal 6945 personen. e Bioscoopbezoekers worden attent ge maakt op de geannonceerde film: „Watt en i/g Watt en het Amerikaansehe orgel'J welke film Zaterdag en Zotfdag in de Concertzaalbioscoop wordt vertoond. Deze twee Deensche filmacteurs behoo- ren tot de bekendste filmkomieken, wel ke overal, waar zij op het witte doek ver schijnen, groote populariteit genieten KERKWERVE. De inteekenlijst voor de Nationale S.tichting „Tehuis voor alleen staande blinden" („Wolfhezen") heeft in deze gemeente opgebracht f65,80; een voor deze gemeente zeker niet onbelang rijke som, voor welke bijdrage het be stuur van bovengenoemde stichting stellig dankbaar zal zijn. NIEUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad.gehouden op Woensdag 30 Dec. 1925. Tegenwoordig alle leden. Aan de wed. S. H. van Oost wordt op haar verzoek ontheffing verleend van schoolgeld tot een bedrag van f 3,75.. Voor bespreking van hel schilderen der gemeentegebouwen in 1926 gaat de ver gadering over in eene met gesloten deu ren; na heropening der openbare verga dering wordt besloten, dat de schilder van Dongen alsnog in de gelegenheid zal worden gesteld om naar dit schilderwerk in te schrijven. Het suppletoir kohier der hondenbelasting voor 1925 wordt vast gesteld in totaal op f 7,50 met 5 aan slagen. B. en W. brengen ter tafel een ontwerp van den ligger van wegen en voetpaden, hetwelk z. h. st. ongewijzigd wordt vastgesteld. Besloten wordt aan de echtgenoote van den gemeente-werkman ook voor 1925 eene belooning van f 25 toe te kennen voor hulp bij het geregeld schoonhouden van de o.l. school. De heer Geleijnse deelt "mede, dat de bewoners van de Brouwerstraat hem al eens hebben aangesproken over het plaat- I sen van een lantaarn. Bij donkere maan is het daar zeer duister. Spr. dringt niet aan op het plaatsen van een lantaarjn, doch misschien is het mogelijk door ver plaatsing van een lantaarn verbetering te verkrijgen. De voorzitter is het volkomen eens met den vorigen spreker en zal een onderzoek naar mogelijke verbetering in stellen. De heer Geleijnse vraagt goed keuring om het groote perk weer «.et dahlia's te beplanten; hiertegen bestaat geen bezwaar. De heer Sto.utjesdijk zegt, dat het slop je aan de Weststraat ondanks de belofte van den voorz. nog niet is verbeterd. De voorz. antwoordt, dat er in het voorjaar niet is bestraat, zoodat er geen rebut is. We moeten dus wach ten tot de bestrating in 1926. Hierna sluiting. OOSTERLAND. Tot vroed vro uw-ver pleegster dezeT gemeente is door den Raad benoemd mej. W. GL v. d- Hoeven, van Zierikzee, met ingang van 1 Jan. 1.1. BRUINISSE. In de tramhaven te Zij'pe zijn in 1925 binnengekomen 11434 sche pen met een gezamenlijke inhoud van 1.865.052 ton, in de tramhaven aan de A.J;-polder 6224 schepen met een inhoud van 751606 ton. Gezien het groote aantal schepen, welke hoofdzakelijk deze haven als vluchthavens aandoen, terwijl de groo- tere sleepkasten hiervan zelfs geen ge bruik kunnen maken, li ijkt ten/olie de noodzakelijkheid van een vluchthaven in den Stoofpo-lder. Door eenige jongedames is in deze gemeente een collecte gehouden yopr het aan te bieden huldeblijk ter gelegen heid van het zilveren huwelijksfeest van H.M. de Koningin, welke f 60,55 heeft opgebracht. Woensdagmiddag hield de Lanjdb,- ver. „Landbouwbelang" de jaarvergade ring in het hotel „Storm" onder voor zitterschap van den heer Joh. Padmos Fz. Na voorlezing der notulen door den secretaris," dhr. F;. D-. van Vessem werd de aanbesteding gehouden van kunst meststoffen. Tot bestuurslid werd m:et bijna alg. stemmen, dhr. van Vessem herkozen. De penningm. dhr. K. Geluk deed rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer, waaruit bleek, dat de uitg. over 1925 bedroegen f 69276,311/2» de ontv. f 69246,341/2, aldus een nadee- lig saldo van f 29.97, terwijl een bedrag van f 582,35 in rekening-courant op de bank blijft geplaatst. De heeren J. A. Gaanderse en P. L'. Krepel met het on derzoek der rekening belast, bevonden deze in orde, waarop met alg. st. werd besloten ze aeeoord te verklaren. De penningm. werd gedechargeerd en dank gebracht voor zijn accuraat gehoudjen beheer. ST.-PHILIPSLAND. De landbouwers- knecht J. M. kreeg, toen hij een spijker uit een hoefijzer wou trekken, een trap van het paard tegen het hoofd. Hoewel de daardoor ontstane wonde erg pijn lijk was, behoefde geen geneeskundige hulp te worden ingeroepen. POST EN TELEGRAPHIE. De heer J. A. Verhage, kantoorbediende le klasse, geboortig van Bruinisse, thans werkzaam op het postkantoor te Zaan dam, is met ingang van 1 Jan. 1926 aangesteld tot adjunct-commies bij de P. T. en T. AANBESTEDINGEN. De uitslag der gehouden aanbesteding door de ver. „Landbouwbelang" te Brui nisse op Woensdag 6 Jan. is, dat de le vering van 73600 k.g. chdii-salpeter werd opgedragen aan Joh.s van den Berge, Bruinisse, voor f 14,15 en de levering van 14900 k.g. zwavelzure ammöniak aan de firma Kooman. Dirksland, voor f 14,46. ST.-MAARTENSDIJK. Bij de Woensdag door het bestuur der ver. „Landbouw belang" alhier, gehouden aanbesteding, PREDIKBEURTEN. Zondag 10 Jan te Zierikzee. Ned. Herv.' Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. Kleine Kerk. 10 ure, ds. de Roode. 'sAronds 6.80 ure, de heer E. R. Damsté. Goref. Kerk. 10 ure. Lezen eener leerrede en 6 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. y. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Voor de levering van 43500 lqg. chilisal- peter'; 63000 k.g. zwavelzure ammoniak; 13800 k.g. superfosfaat; 27100 k.g. kali- zout-40 0/0; 5000 k.g. kalizout 20 .0/0; 16000 k.g. kainiet; 2500 k.g. ammoniak superfosfaat 7 bij 9 cn 6500 k.g. patent kali, waren laagste inschrijvers achter eenvolgens: Kooiman te DirkS-iand, voor' f 14,211/2» Oorsprong te Roterdam, Voor f 14,40; De Ruiter Co. te Axel voor f 2.58; Kooiman te Dirksland vootr f 5,42; C. P. Vermeulen te Sint-Maartensdijk, voor f 2,70; id. id. voofr f 2,16; id. id. voor f 7,25 en A. J. van IJsseldijk te id. Ivoor f 7; per 100 k.g.; levering gegund.' ONDERWIJS. ZIERIKZEE. Woensdagmorgen nam mej. IJ. L. Leupen, die met ingang van 1 Jan. j.l. op wachtgeld is gesteld, afscheid van collega's en leerlingen. Om 12 uur waren onderwijzers en kinderen samen gekomen in de hoogste klas, waar mej. Leupen namens, allen op hartelijke wijze werd toegesproken door 't hoofd, den heer van Ballegooien. Deze bracht in her innering, hoe juffrouw Leupen, gedurende de 32 jaren, die ze aan School A verbon den is .geweest, steeds met groote toe wijding en ijver haar moeilijke taak heeft vervuld. In 't bijzonder legde hij er den nadruk op, hoe ze door haar groote liefde geleid, 2ich telkenjare beijverde, om de kinderen van de laagste klassen een prettig Sinterklaasfeest te bereiden. Dat door dit alles-wederkeerige genegen heid ontstond, is te begrijpen. Als blijk hiervan werden haar door de kinderey twee mooie tinnen kandelaars aangeboden. Ter herinnering aan de prettige samen werking bood de heer van Ballegooyen namens het personeel een bord van Ja- pansch aardewerk aan. Zichtbaar ontroerd dankte juffrouw Leuperi voor deze blijken van sympathie. Met een spontaan gezongen „Lang zal ze leven", eindigde deze intieme bijeen komst. g»lERKNIEU\YSo Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te H'oogezand, H. H. Dor- gelo te Kuilenburg. Bedankt: Voor Msarssen, E. War molts te Heerde. KERKWERVE. Bij de j.l gehouden ver kiezing voor een notabel i-npiaats van den heer A. Verhage, die bedankt heeft, is met algemeene stemmen gekozen, de heer J. Evertse. Geref. Kork. OUD-VOSSEMEER. De bazaar, alhier gehouden voor herstel van de pastorie, heeft bruto opgebracht f 1014, terwijl hiervan voor het beoogde doel f 775 kan afgedragen worden. Een mooi suc ces. Chrr Geref. Kerk. Beroepen: Te Woerden, N. Bijdemast te Rotterdam (Delfsh-aven). Bedenkt: Voor Steenwijk, H. Velema te Noordeloos. Oud-Geref. Kerk. ST-MAARTENSDIJK. Dinsdag 12 Jan. 's avonds 6 uur ds. Kersten v8n Ierseke. Geref. Gemeente. Beroepen: Te Kampen, A. Verhagen te Middelburg. VAN EKKNDS m YSJL Uit Keulen en het geheele Rijnland komen berichten over een aardbeving, die Maandagnacht daar gevoeld is. De schade^ die door dén watersnood in het Rijnland .aangericht (ze wordt op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 1