Zierikzessche Nieuwsbode Bij de wissaling der tijden. TERUGBLIK, TWEEDE BLAD behoorende bU de Tan Vrijdag 1 Jan. 1926, no. 11332. Bij' de jaarwisseling kail men naar het verleden en naair de toekomst zien. Wij hebben reeds zoo dikwijls voornamelijk naar het verleden gestaard; zouden wij het thans wederom doen, iwlij' zouden in sombere gemoedsstemming geraken door het jammerlijk beeld, dat ten tweeden male opleverden degenen, die zich ge roepen hebben geacht om de leiding van 's lands zaken in handen te nemen, en evenals einde 1923 door hun falen eea beschamend voorbeeld aan de natie ga vêiv Laten wij' daarom ditmaal in de eerste plaats naar de toekomst zien. Wat zal de toekomst ons bTengen? Deze vraag vooral houdt ons bij den aanvang van het nieuwe jaar bezig. Wij weten het niet en zouden het toch zoo gaarne weten! Wij: zijn nieuwsgierig als de reus in de Christopihoruslegende. Als het vreemd© kind, dat zijn bescherming heeft ingeroe pen, door hem in den winternacht door storm en regen over de rivier is gedra gen, en eindelijk den anderen oever be reikt op het oogenbl;k, dat de zon haar eerste stralen over de rotsen werpt, vraagt hij;: „Hoe heet ge toch?" En als dan het antwoord luidt: „Ik ben de dag, die staat geboren te worden"-, r's de reus nog even wijs als tevoren. Wij zijn nieuwsgierig ook als de held, die worstelde en den nacht met een on bekende geest; als de profeet, die uit riep: „Wachter, wat is er van den nacht?"; als de jonkvrouw, die den naam van den zwaanridder wilde vernemen maar hoe wij vragen of dwingen, er wordt geen bescheid gegeven. Het eenige wat Iwlij! weten is: in het verleden ligt het heden, in het nu wat komen zal! Het verleden is voor velen onzer zwaaT geweest. Ook voor de meest gelukki gen, want het geluk heeft eveneens zijn zorgen en de voorspoed zijn bezwaren. Het is zelfs de vraag of er wel een groot verschil is tusschen wat Iwlij' menschen gewoon zijn geluk en ongeluk te noe men. Het heeft er soms veel van, of deze beiden met mysf'eke koorden onafschei delijk aan eikaar verbonden zijn en op elkander gelijken, zooals kinderen van dezelfde ouders gelijke trekken kunnen dragen. Geluk en. ongeluk brengen beide hun gevaren en moeilijkheden met z:ch mede. De last des- levens is nu eenmaal Zwaar te dragen voor alle menschen, in welken staat des levens zij zich ook mogen bevinden, gelijk Rolland zoo naar waarheid zegt: voor alle zielen, die strij den en lijden, en zeker zullen overwin nen. Maar dit cs zeker en dit is een troost en opbeuring de last des levens dien wij te dragen hebben gehad, is niet tevergeefs geweest, want het sluit in zich den komenden dag. Zij allen, die toegegeven hebben aan neigingen tot ons aller vrijheidsbeperking, tot aantas ting van de rechten van den vrijen) mensc-h, weten thans, dat zij' zich sla- venboeien wilden smeden, met groote moeite van de handen te schuiven. „De komende dag het is de naam van het kind, dat wij, als de reus, door de stormen des levens hebben heen ge dragen. Wij; weten van dien komenden dag slechts dit, dat de zedelijk zwak ken het moeilijk zullen hebben, dat de zedelijk-sterken een voorsprong hebben ma,ar ook de eersten kunnen sterk wor den door te leven naar de hoogste stem die ch ons spreekt: de stem van het geweten. Maar ten slotte moeten Wij allen de toekomst overlaten aan de ge heimzinnige macht, welke ons aller leven regeert en het zeker wel zal maken. God regeert; alles is, zooals het komen moet. Alles is goed! Wanneer we onze gedachten bepalen bij hetgeen in het afgeloopen jaar plaats greep op onze planeet, dan willen We allereerst wijzen op twee in het oog springende feiten, do© Europa in de eerste plaats en de wereld in zijn geheel aan gaaal, nJ. het 1 Dec. te Londen getee- kend verdrag van Locarno. In 't begin van dat jaar was heel Europa ontstemd over Engeland's houding, be trekking hebbend op het iin 1924 te Ge- nève aangenomen Protocol, toen de Brit- sche minister, Chamberlain, verklaarde, dat het Britsche Rijk deze overeenkomst, waarvan feitelijk de voormalige premier Mac Donald de ziel was, niiet kon aan vaarden. Aan het einde van dit jaar komt na veel discussdes het verdrag van Locarno tot stand, dank zij den ernst, waarmede eindelijk de politieke struikelblokken uit den weg wierden geruimd. Het over en weer Waarborgen van de grenzen van België, Frankrijk, Duitsch- land en Polein, leidde den 16en October tot een volledig succes. Zoo ergens, dan was het hier: een slecht begin, een goed einde! 't Werd tijd. Na 4 jaar wereldoorlog en 7 jaar gewapende vrede, schijnt er een ande ren geest vaardig te zijn geworden in de hoofden der diplomaten, die eindelijk gingen inzien, dat het steeds meer berg afwaarts ging dn Europa. Laten' we echter niet te luidruchtig zijn in onze vreugde en kalm afwachten of Locarno inderdaad een keerpunt zal blij ken in de wereldgeschiedenis. Richten we thans ons geestesoog naar het Verre Oostdn. De troebelen in het uitgestrekte Chi- neesehe Rijk, die reeds eind Mei begon nen met een staking in de havestad Sjanghai', welke zich naderhand uit breidde tot een natie tegen de vreemde lingen, duren voort in den strijd in het Hemelsche Rijk. Onmiskenbaar blies Moskou dit vuur aan, daar het openlijk deze beweging steulnde, terwijl ook de Chineesche re geering, tenminste de' partij, die de grootste macht had, want van een feite lijke regeering kan men niet spreken, niet werkeloos bleef' en de stakingen steunde. De dreigende toestand luwde langza merhand, maar de strijd om de macht in 't Chineesche Rijk duurtonvermin derd voort. Twee voorname legeraan- voerders betwisten elkaar het gezag en nog is er geen einde in het zicht. Geen sterveling kan uit den chaos wijs of kan met eenige zekerheid voorspellen, wat van. dien burger-oorlog, het einde zal zijn, hoewel sommige symtomen naar een herstel der nationale eenheid wijzen. Over het algemeen is het dn 't Oosten rumoerig. Frankrijk's positie verzwakte, met na me in Syrië, waar de Druzen in opstand kwamen en het generaal Sarrail geducht lastig maakten, zoodat deze versterkin gen moest aanvragen in het moederland. Doch daar was men over het beleid van haar vertegenwoordiger niet best te spre ken ea.. generaal Sarrail werd terugge roepen. Henri de Jouvenel heeft thans 't roer te Damascus in handen genomen en waar deze meer diplomaat dan krijgsman qs, schijnt het hem te zullen gelukken door andere middelen den vrede tot stand te brengen. In het aangrenzende Palestina had be» gin van liet afgeloopen jaar een plechtig heid plaats, diie vele Israëlieten, ver spreid over den ganschen aardbol met vreugde heeft vervuld, n.l. de opening van de Hebreeuwsch© Universiteit te Je ruzalem, door den Britschen minister Lord Balfour. Na den oorlog is de immigratie van de Israëlieten uit veie Europeesche lan den naar het oude stamland zeer in bë- teekenis toegenomen. De stichting van de Hebreeuwsche uni versiteit als centrum van wetenschap zal er in de toekomst veel toe bijdragen „het land der vaderen" tot meerdere ontwikkeling en hongeren bloei te bren gen. De leuze, in den wereldoorlog dik'wlijls vernomen: den Turk uit Europa, os niet geheel bewaarheid géworden. Evenwel paalt nog slechts een klein deel van Turkije op Europeeschen bodem haar grenzen uit. Met de Turken aan de overzijde van den Bosporus heeft men daarom niet minder last, dan voorheen in Europa. Uit den voor Griekenland zoo tragisch geëindigden oorlog met Turkije, is dit land gesterkt en machtig te voorschijn gekomen onder leiding van Kemal Pasja, die den zetel van het gezag verlegde naar het tamelijk onherbergzame Ango ra in Klein-Azië, en daar met kracht h<tf Turksehe volk tracht te moderniseeren in Westersclien geest. Tegen dezen dictator verzetten zich ia het vroege voorjaar de Koerden, onder leiding van Sjeik Ibn Saïd, die een natio nale en religieuse beweging tegen den Westerschen geest op touw zette, 'wlelke jammerlijk mislukte en met echt Turk sehe gestrengheid werd onderdrukt. De M,ossoe/kwesti6 gaf den Volkenbond, die .in deze weer uitnemend 'werk ver richtte, handen vol werk. De werkelijke of vermeende oliehoudende bodem van bovengenoemde Turksehe landstreek had Engeland's begeerte wakker gemaakt, dat trachtte de begeerde vloeistof dn vaten te krijgen, voorzien van een „trade mark", Turkije verzette zich met hand en tand tegen Eng. inmenging en een gespannen verhouding was het onmiddellijk ge volg. De Raad van den Volkenbond bemoeide zich met deze kwestie en besloot half December, dat 4/5 deel van Mosoel aan het koninkrijk Irak zal worden toege kend, onder voorwaarde, dat Engeland's mandaat over Irak met 25 jaar wordt verlengd. Zeer tegen den zin van. Angora werd deze beslissing genomen. Bijna heelt dit jaar de oude heksen ketel, den Balkan, weer overgekookt, door dat twee naties' Griekenland en Bul garije het met elkaar aan den stok kre gen over een nietig grens-incident, en was er geen, Volkenbond geweest, niets had de leger6 belet er op los te slaap. Doch de Volkenbond hield de kemphanen in toom, suste de opgewonden gemoe deren en stelde een intergeailiëerde com missie .in, die de zaak onderzocht, waar na de Volkenbond de zaak al dan niet „in der minne" schikte. Uit Ruslapd valt ditmaal feitelijk niets bizonders te vermelden. Nog steeds.waait de Roode vlag met zijn „sikkel-hamer"- embleem op het Kremlin in Moskou en heerscht de sovjet over het uitgestrekte rijk, dat evenwel door de communistische leer nog geen heilstaat geworden lis. Theorie en praktijk vullen ook hier elkaar nog niet aan. Aan de blauwe Iw'ateren van de Adriati- sche en Tyrrjheensche zee, die 't schier eiland Italië omspoelen, heerscht de dic tator Mussolini nog onbeperkt en met straffe hand. In het begin van Januari'ontbond hij' de Italiaansche Kamer voor onbepaalden tijd, waarop de ministers hun portefeuilles ter beschikking stelden, die het hoofd der Zwarthemden met- graagte overnam, want hij iwias immers toch; de miiniistelr, die wat te zeggen had. Als oud-journalist kende hij de macht van de vulpen en knevelde Jhijde peis, d.W.z. liet de "kranten schreven dn zijn geest, of legde er in het tegenovergestel de geval beslag op, of' boycotte ze. Dergelijk 'hardhandig(ingrijpen in den volkswil Wreekt zich vroeg of laat, het geen o. a bleek toen in November j.l. een aanslag tegen zijn leven werd ge pleegd. Deze toeleg mislukte en Mussolini sloeg er politieke munt uit. Twpe voorname organisaties, de soe.-dem. partij en de vrijmetselaarsloges werden ontbonden, waarna de dictator tlwee lastige spelbre kers kwijt iwtas. Het fascisme is groot en Mussolirüi is zijn profeet! In navolging van Italië hééft men ook in Spanje getracht het dictatorschap in te stellen, zij het op mirier radicale manier. Primo os nog steeds de man, al moet er zoo nu en dan een flinke scheut wa ter in den dictatorialen wijn, wanneer de pijlers, die zijn hoogen zetel schra gen, wankelbaar Worden. Spanje beleefde moeilijke tijden door den stoutmoedigen hoofdman der RifPs, Abd el Krim, die het den Spanjaarden in Marokko dlit jaar wel bizonder lastig heeft gemaakt, maar door Frankrijk's tusschenkomst vrijwel is verslagen. In Mei j.l. deden de Riff's een inval in Fransch Marokko, waardoor Frankrijk genoodzaakt werd in te grijpen. Frdnkrijk en Spanje sloten een over eenkomst tot bestrijding der Riffs en, nadat maarschalk Petain de leiding dep strijdmacht op zich had genomeii, kwau al spoedig de vereenfigin® der Fransche en Spaansche troepen tot stand en kon de omsingeliingsbeweging een aanvang nemen. Midden Juli ongeveer begon het groote offensief en langzaam, na verwoede ge vechten, werd de ijzeren ring rond de opstandelingen (gesmeed, zoodat Ibegin No vember Maarschalk Petain, bij zijn terug keer naar Frankrijk, kon verklaren: Abd el Krim is omsingeld, de operaties zijn ten einde! Midden Januari j.l. werd te Parijs een accoord getroffen tusschen de ministers der betrokken landen, inzake de ver ,deelng deri D awes -betalingen, zoo ge noemd naar de regeling der Duitsche oor logsschuld door den Amerikaan Dawej Frankrijk was tevreden over deze rega ling, omdat men meende, dat deze over eenkomst er toe zou bijdragen, de franc te steunen, want deze munt leed erg en lijdt nog aan bloedarmoede. De Fransche financiers waren dezen zomer zoetjesaan uitgedacht in 't bera men van plannen om de schatkist, het bodemlooze vat, aan te vullen en men verwachtte van den vroegeren finanöi- eelen expert Caillaux, die in ongnade was gevallen, het wonder. Deze veel ge smade staatsman keerde terug en trachtte met Amerika een voordelige transactie af te sluiten voor de schuldregelingen, maar de Amerikanen bleken niet te ver murwen. en in het begin van October keerde de finaneiëele expert zonder een definitieve regeling te hebben getroffen, naar Frankrijk terug. Hiermede was zijn ministerieel© levensdraad feitelijk sneden. Kort daarop verdween Caillaux van het politieke tooneel ennamPainlevé diens weinig.. begeeringSwIaardige plaats in. Tegen diens radicale plannen ontstond al direct hevige oppositie en moest hij ook het bewind uit handen geven. Een ernstige regeer ingscris is werd hieruit ge boren, totdat Briand eind November een kabinet wist te formeer en. Maar nog is de franc niet beter en koopt men ze voor nog geen dubbeltje! Bij onze Zuiderburen in België, heeft men dit jaar veel moeite gehad een re geering te vinden, die een „blijvertje" kan zijin. Na veel moeite as minister Poullet er ten slotte in geslaagd een ministerie samen te stellen. Veel belang rijks valt ook omtrent België niet te melden, hoewel één punt hier dient ver meld, n,l. het Belgisch Nèderl. tractaat, welk accoord 3 April j.l. te 's-Gravenhage werd ondeTteekend', maar W|aarvan de ratificeering nog moet plaats hebben in de betrokken parlementen. Allerwege in ons land is men over hel aangegane accoord ontevreden. Men is be gonnen een actie op touw te zetten, ten einde te verhinderen, dat deze, voor ons land zeer nadeelige, overeenkomst, on gewijzigd door de Kamer Wordt goed gekeurd. Vooral voor" ons gewest, Zee land, zou, indien het tractaat werd be krachtigd, deze overeenkomst onbereken bare gevolgen kunnen hebben. Valt er over België weinig te vermel den, des te meer voor het aangrenzende Duitschland, waar op 21 Februari j.l., de eerste president der Duitsche Re publiek, President Ebert, overleed. Toen op 9 Nov. 1918 de ineenstorting kwam van het Duitsche keizerrijk', plaat ste Ebert zich naast Seheidemann aan het hoofd der revolutie. Den 11 Febr. 1919 werd Ebert tot voorloopig rijkspre sident gekozen. Een bescheiden en po pulaire figuur is met hem ten grave ge daald, waarvan de ter aarde besteling je Heidelberg op 5 Maart getuigde. Op 29 Maart hadden de verkiezingen voor het presidentschap plaats, welke stemming onbeslist bleef. Dr. Jarres be haalde het grootst aantal stemmen» Dr. Marx, de rijkskanselier; werd gemeen schappelijk candidaat voor de drie repu- blikeinschë partijen, tegen Hindenburg, - i die zich hald laten overhalen voor een candidatuur van de rechterpartijen. Op 26 April had de herstemming plaats De uitslag was, dat de grijze Hindenburg gekozen werd tot rijkspresident, iwlat d© vroegere vijanden van Duitschland over vloedig stof tot cni'tiek gaf, waarin dui delijk de onrust weerspiegelde, maar die spoedig luwde, toen bleek, dat de oud© veldmaarschalk geen politiek, waarbij mef de s^bel gerinkeld werd, zou voeren. De houding van Duitschland te Locarno bewees onomstootelijk het verlangen naar vrede en rust, alsook de bereidheid om tot den Volkenbond toe te treden. Een der ministers, die een groot aan deel heeft gehad in het tot stand komen van het Verdrag van Locarno, welke over eenkomst dan ook te Londen geteekend werd, Was de Britsche minister van bui- tenl. zaken, Chamberlain, diezelfde, die het werk van Mac Donald niet steunde, maar toch zorgde, dat een andere vrede lievende regeling tot stand kwam. In Engeland is deze staatsman voor zijn werk te Locarno dan ook gehuldigd'. Eind November overleed te Sandring- ham op beogen leeftijd de koningin- weduWe, koningin Alexandra van Enge land, welke zich van haar komst in En geland als kroonprinses en later als-ko ningin, bij1 heel het Engelsche volk be mind had weten te maken, hetgeen dui delijk bij haar verscheiden bleek- Met spanning is dezen zomer den tocht gevolgd van den koenen Poolvorscher, Roald Amundsen, die met twee vlieg tuigen van Spitsbergen trachtte den Noordpool te bereiken, om daar waar nemingen te doen. Langen tijd hoorde men van de dappere Poolreizigers niets en reeds werden hulpexpedities uitgerust om hen uit het barre, onherbergzame Noorden te redden, toen Amundsen 18 Mei in de Koningshaven op Spitsbergen arriveerde- De Pool was niet bereikt; één der vliegtuigen moest in het ijr worden achtergelaten. Met groote geest drift werd Amundsen met zijn tocht ga nooten in Noorwegen's hoofdstad Oslq öp 5 Juni ontvangen. Met Hjalmar Branting ging eind Febrm ari j.l. een van de meest bekende Ziaeedsche ministers heen. Driemaal is de overledene premier geweest. Ook op internationaal gebied was hij zeer be kend geworden, in de latere jaren o. m. doordat hij voorzitter was gelwiorden van de dit jaar te Genève gehouden Intern. Arb.-Conferentie en zek.er niet minder als woordvoerder van Zweden en ver tegenwoordiger in den Volkenbondsraad. Bij alje voorkomende gelegenheden toon de hij zich een overtuigd voorstander van ontwapening. Richten we thans ons geestesoog naar gene zijde van den Atlantischen Oceaan, naar de Ver. Staten, het land van den „almachtigen dollar", het land van Coo- lidge, waar bij de indiening der laatste begrooting den burgers is medegedeeld dat de belastingen opnieuw zullen ver laagd worden, dank zij de getroffen schuldregelingen met de Europeesche schuldenaren. Met Engeland, Italië en België is reeds een schuldregeling getroffen; Frankrijk moet nog een regeling treffen. Het laat ste aanbod van Amerika is 62 annuïteiten van 150 millioen dollars en 3 pCt. rente, op welk bod de zending van Caillaux strandde. Eind Augustus werden de kleine sta ten aangemaand hun schulden-te betalen en ging diaken Uncle Sam, volgens Braa- kensiek's politieke prent, met de col- lectezak rond. Bij de nadering van den strengen man met den hengel kropen eenigen weg, sommigen trachtten te ont vluchten of sneden een knoop van hun jasje bij gebrek aan klinkende munt. Geestig werd de verhouding tusschen de Vier. Staten en de verschillende kleine gealliëerden aangeduide Gaan we thans in het kort na, wat in 1925 op vaderl-andsehen bodem geschied de, waard aan de vergetelheid te worden ontrukt. Op 9 Februari, ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan def Universiteit te Lei, den, werd H, iMjj de Koningin in een plech tige zitting in de St.-Pieterskerk door den Senaat der Hoogeschool met 't eer© doctoraat in de recht wetenschap bekleed, welke onderscheiding door ons Staats hoofd zeer op prijs werd gesteld. Spontaan was op 15 April de huldiging te Amsterdam van de teruggekeerde vlie gers v. cl. Hoop, van Weerden-Poelman en van clen Broeke, clie den aanvankelijk onvoorspoedigen tocht van Amsterdam naar Batavia met succes hadden vol bracht. Hunne namen zullen bij het na geslacht blijven voortleven, evenals de naam van Louis Bouwmeester, Holland's grooten 'tooneelkunstenaar, welke 28 April op 82-jarigen leeftijd te Amsterdam over leed en onder deelneming van een groot deel der Amsterdamsche bevolking op Zorgvlied werd begraven. Zijn creatie, als „Shylock" in de Koopman van Vene tië was beroemd in alle landen van West- Europa. In het begin v.an Augustus teisterde een typhoon een gedeelte van Noord-Brabant en Oost-Gelderlanid. Het stadje Borculo werd zoo goed als met den grond gelijk gemaakt. Eenige inwoners werden ge dood en verscheidene gewond. De schade werd getaxeerd op ongeveer 81/2 ton; voor volledig herstel r's 11/2 millioen gul den noodig. Ruim en spontaan vloeiden de gaven voor de noodlijdenden van alle kanten. Dit najaar werd voor de Amsterdam sche rechtbank de zaak-Muijlwijk berecht, welke den lezer zoo bekend is, dat zeer zeker geen nadere aanduiding noodig is. Het O.M. bij die rechtbank eischté 30 Oct. tegen beklaagde 20 jaar gevangenisstraf. Uitspraak doende ver oordeelde de rechtbank Muljlwijk' tot jaar gevangenisstraf, tegen welk vonnis hooger beroep werd aangeteekend. De ramp van den Terschelling er loods» kotter dient ook hier vermeld» Öp 25 /Nov. j.l., tijdens zwaar stormweer verging in de Noordzee de loodskotter met 13 man equipage, terwijl op de- Zuiderzee een vrachtboot en een tjalk een prooi werden van de zee. Ook bij deze ramp kwamen enkele personen om het leven. Dit jaar werden op 1 Juli de Kamer verkiezingen gehouden, volgens de ge wijzigde Kieswet van 4 April, waarbij de strafrechterlijke sanctie op de stem plicht bleef gehandhaafd döor aanneming van het amendement Wintermas. De uitslag der gehouden verkiezingen was als volgt: R.-K. Staatspartij 30 .leden, Anti-Rev. Partij 13 leden, Chr. Hist Unie 11 leden; R.-K. Volkspartij 1 lid; Staatk. Geref. Partij 2 leden; Herv. Geref. Staatspartij 1 lid; Vrijheidsbond 9 leden; Vrijz.-Dem Bond 7 leden; S.D.A.P. 24 leden; Com- mun. Partij 1 lid; Plattelander Sb'. 1 lid. De heer H. Colijn werd door de Konin gin-tot Kabinetsformateur benoemd, waar na spoedig een nieuw ministerie iwerd samengesteld uit de mannen der coali tie, welk politiek accoord, zooals bleek, niet met hecht cement was samenge voegd, want to'en midden-NoVember, de gelden, noodig voor den gezant bij den Pauselijken Stoel, niet door de Kamer werden gevoteerd, door aanneming van het voorstel-Kersten, namen de 4 kath. ministers ontslag en was de Kabinets crisis, die nog voortduurt, geboren. De voorzitter der V.-D. Kamerfractie, mr. Marchamt, wiejis houding den genade- stoot had gegeven aan het gezantschap bij den Paus, werd tot Kabinetsformateur benoemd. De heer Marohant confereerde met de S.D.A.P- en de R.-K. tot vorming van een democratische regeering, maar leed bij die poging schipbreuk door de onverzoenlijke houding der R.-K. Staats partij. Daarna werd oud-minister dr. de Vis ser formateur. Tót op heden is het hem •nog, niet gelukt een kabinet samen te. stel len en beginnen we - het Nieulwle Jaar met een regeeringscrósis. 29 December had te Hftolen een droe vig ongeluk plaats, dat wel zeer versch in 't geheugen ligt, maar tocjh dient ver meld. De autobus, die de'dienst van Bergen- op-Zoom naar de stad. Tholen onder- houdt, reed 's avonds van de pont over de „Eendracht" op de sterk fijéllend© glooiing. Halverwege reed de bus ach teruit de „Eendracht" in, waardoor 7 inzittende passagiers verdronken. Had er een brug gelegen over dit veelbesproken water, wellicht iwiare dit droevig ongeluk niet voorgekomen. Een dag vöór Kerstdag overleed fe Oosterland op bijna 70-j. leeftijd burge- meester J. C. v. d- Have, een algemeen bemind en geacfit magistraat, ook bui ten de plaats zijner inwoning. De plechtige ter aarde bestelling op 28 December j.l. getuigde van de liefde zijner dorpsgenooten en de achting van vele autoriteiten. Thans nog een. enkel woord voor eenige vermeldenswaardige feiten onze gemeente zelve betreffend. Den 19 Februari overleed te 's-Graven- hage, mr. J. P. Cau, oud-president der voormalige- Zierikzeesche rechtbank. Ge sproten uit een der oudste Schouwsche - geslachten, die reeds :n de middeleeuwen uit het thans vergane Westen-Schouwen naar hier overkwamen en zeer belang rijke functies bekleedden, stelde hij nog altijd levendig belang in zijn geboorte plaats en> schonk haar de naar hem ge noemde brug over de Versche Gracht. Bij testament wérd, onder den last van vruchtgebruik tienduizend gulden aan de 9tad gelegateerd voor 't restaureeren der Noordhavenpoort of andere gebouwen, welke daarvoor in aanmerking komen.. Wö meenen niet te mogen eindigen zon der hier gereleveerd te hebben, de jkwëëfk- schoolkwestie en de heffing op het ge bouwde eigendom. Versch ligt ieder inwoner het. verloop, der tol stand koming der Kweekschool, die geen Kweekschool iwlordt, nog in het geheugen. Zierikzee had zich offers ;ge- troostj teneinde althans iets hier te- krij gen, dat het peil verheffen kon van ons stadje, dat in den loop der tijden menige veer heeft moeten laten. De minister wis seling werd ons ongeluk. De heer Rutgers was er niet van overtuigd, dat hier een zoodanige 0 ruder wijsinrichting noodig'- is, en... de kweekschool droom is vervlogen! De belasting op 't gebouwd .eigendom van hen, die binnen den polder Schou wen iwlonen een besluit door de Alg. Vergadering van Schouwen op 21 Sept. genomen is nief^iöoor Gedep. Sta ten goedgekeurd, maar men zal goed doen zich geen illusies te scheppen over deze kwestie en niet denken: „die zaak is van de baanj". Met den wensch, mede namens de ad ministratie, dat 1926 een goed jaar moge zijn voor de lezers van de Nieuwsbode, eindigen wij' dit relaas. j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1926 | | pagina 5