Zierikzeesche Asthma Abdijsiroop Backin abonnehrepti Maandag 28 Dec. 1925, zierikzeesche courant. EERSTE BLAD, Nisuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. Aanbesteding. Btnoiming Leden vasta Raadscommissies, Ruwe Huid, Gesprongen Handen, Schrale Lippen. buitenland. WAFELEN Bakpoeder Pry» per s siMndea f 1,60, tennoo por poat f 1,80. Ycor het buitenland per Jam f 10,—. Afzonderlijke nummer» 5 cent Versohy&t Maandag, Woensdag VrUdAf, ADVERTENTifN ▼to"» 1—3 regel» 50 et», i regela en daarboven 20 ota. pe? regel. Reclame» 80 ota. p. regel. By contract belangrijke korting, 88ste JAARGANG. - No, 11330. ®p a®» a»r ■If. J. DE LOOZE Jf. Ultl.-fUfcol. K J. tOSTffl, **r' ar« Dit summer bestuit uit 2 blades. In het met 1 Jan. a s. verschijnend4 nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prijs hiervan is van 1—5 regels 76 cent, elke regel meer 16 oent. De inzending kan geschieden tot en met Dinsdag 29 December, uiterlijk 'a voormiddags 11 ure. BURGEMEEBTEB en WETHOUDERS van Zibbikzik zullen, op Woensdag 6 Januari 1926, des namiddags 2 uur, ten raadhulzo, in het openbaar bij enkele inschrijving, in 6 peroeelen, trachten aan te besteden: Het uitvoeren van de Onderhouds werken, Vernieuwingen en Herstellingen aan de gebou wen, kunst- en andere werken der gemeente, gedurende het jaar 1926. Bestekken zijn van af 30 December a.s. ad f 0,75 verkrijgbaar ter Gemeente- Secretarie en aan het Bureau van Gemeentewerken. Aanwijzing Maandag 4 Januari a s., des voormiddags 10 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de inschrijvingen gesteld moeten worden op zegel van f 0,50. Ziekikzh, den 18 December 1925. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. W1TTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzeb brengen ter kennis van de inge zetenen, dat door den Raad der Gemeente in zijne op 23 December j.l. gehouden ver gadering zijn benoemd tot leden der vaste Raadscommissies, bedoeld bg artikel 54 der Gemeentewet in de C'ómmissie voor de Strafverordeningen G. J. LUNENBERG. I. DE BROEKERT, in de Commissie voor de Fabricage: P. 1£. PANNY. L. QUANT. in de Commissie voor de Gasfabriek en de Straatverlichting: L. DOELEMAN. G. J. LUNENBERG. J. VAN DER KWAST. tot Commissarissen der Vischmarkt: I. DE BROEKERT. A. J. VAN SCHELVEN. Zullende de Commissie voor de Strafver ordeningen worden gepresideerd door den Burgemeester, ingevolge de wet; de Commissie voor de Fabricage door den Burgemeester de Commissie voor de Gasfabriek en de Straatverlichting door den heer L. Koopman C.zn, Wethouder. Zikrikzek, den 24 December 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYENSTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. I. v. Stappen, geboortig van hier, thans woonachtig te Arnlhem. TURKIJE EN RUSLAND. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" wijdt een beschou wing aan het dezer dagen tusscjiiem Rus land en Turkije gesloten verdrag. Tur kije is, schrijft ihij, sedert de laatste we ken bevreesd geworden voor het f,asé4s; tisch Italië, vooral door liet terugroepen van den Italiaanschen, Turkije vriend schappelijk gezinden gezant, Momtaglme, wiens tegemoetkomende houding tegen over Turkije in de r/uaestie van Mosdel 'volgens de Italiaansehe regeering Italië geen gewin bracht en in strijd was met zijn belangen en waardigheid. Itaiië's ver langen om zijn bevolkingsoverschot naar Klein Azië af te voeren, zijn krachtige protesten te Angora wegens de slechte behandeling van Italia arische onderdanen, de versterking van de Italiaansche ma rine-basis in de Dodecanesen, de verhoog de gevechtswiaarde der Italiaansühe vloot en da berichten over de-opstapeling van oorlogsvoorraden door de Italiaansche marine-autoriteiten al deze factoren hebben volgens den oorrespondent in niet geringe mate bijgedragen tot verontrus ting van Turkije. Turkije begon te vree- zen, dat wanneer het met "Groot-Brit- tannië in conflict mocht komen over Mo- soel, Italië daarbij partij zou kiezen en Adolië of zelfs Smyrna bezetten, terwijl Griekenland Oost-Tracië zou kunnen be zetten. Turksche pessimisten waren zelfs van meening, dat wanneer Turkije door twee of drie maöhten zou worden aan gegrepen, in een kritieken toestand zou komen te verkeeren. Sovjet-troepen wel eens de Armeensche posten zouden kun nen bezetten, die Moskou Turkije in een zwak oogenblik afstond. Op grond van deze over wegingen zou Turkije de wel willende neutraliteit van Rusland 'nebben gezocht. DE VREDESVOORSTELLEN VAN ABD EL KRIM. Zooals men weet, vertoeft de Engel - sche kapitein Gordon Canning, de over brenger vain vredesvoorstellen van Abd el Krim, te Parijs. Briand heeft formeel ver klaard hem niet te zullen ontvangen, doch intusschen zou Canning wel met gezag hebbende personen in contact zijn ge treden. In de Engel sche bladen lezen wij, dat Canning aan een noenmaal in de Anglo- American Press Club te Parijs het woord hééft gevoerd. Hij verklaarde overtuigd te zijn, dat indien Frankrijk en Spanje de vredesvoorstellen zouden 'bevestigen, wel ke Painlevé Juni LI. in een rede in Tou louse heeft kenbaar gemaakt, er binnen zeer korten tijd vrede zou zijtn. Hij trad voor Abd el Krim op, in wiens vertrou wen hij zich verheugde, en, hij Iwlas er aeker van dat de Rifleider slechts een groot vaderlander is, döe vecht voor het geen hij recht en goed voor zijn land acht. Wanneer Fransche en Spaansche ge delegeerden zich met vertegenwoordigers der Riffljhen om de ronde tafel zouden scharen en zulk een conferentie zou binnen veertien dagen in Tanger kunnen bijeenkomen dan zouden de onderhan delingen gemakkelijk kunnen worden ge voerd en tot een. goed einde gebracht. Abd él Krim aanvaardde en erkende het gezag der religlieuse autoriteiten en van den Sultan van Marokko, en hij zou niet op onafhankelijkheid aandringen mits den Riffijnen een autonoom regiem wordt ge geven binnen hun eigen gebied. Canning besloot met te verklaren, dat hij door Abd el Krim was belast de Officiëele Fransch-Spaansche vredesvoor waarden te vragent. Hij kon verzekeren, dat de leider der Riffijnen zijn amtwioord binnen twee (wieken zou indienen en in tusschen een wapenstilstand zou willen aanvaarden,. gaat gepaard met verschillende verschijnselen: benauwdheid, kort-j ademigheid,- beklemdheid op, de borst bij de minste inspanning. Akker's Abdijsiroop verlicht de aanvallen doordat zij de borst van de prikkelende slym zuivert en de ontsteking der luchtwegen weg neemt en daarmede de oorzaken van hoest, bronchitis, keelpijn. AKKER'» Alom verEnjgbaar in kokers van 230 gram ƒ1.50 550 gram ƒ2.75 en 1000 gram ƒ4.50 BINNENLAND. HET NEDERL.—BELGISCH VERDRAG. De bekende geograaf cle lieer R. Schui ling te Deventer, heaft te Olst een rede gehouden, waarin hij ernstig protesteerde tegen aanneming van het tractaat- Neder land—België op economisch-geografische gronden. Hij vreest van voortdurend uit diepen van de -Schelde gevaar voor dijk- val in de calamiteuze polders ei meent, dat 't kanaal Antwerpen -Moer dijk groote schade toebrengen zal aan den handel van Rotterdam en dat het geen enkel voordeel zal opleveren voor de jprovincie Noord-Brabant. Hij acht het ook niet toelaatbaar, Limburg te doen doorsnijden met het kanaal Antwerpen-Gladbach, om dat, in verband met onze eigen kanaal- plannen, het gevaar ontstaat, dat het goe derenvervoer uit Limburg en verschil lende knooppunten der kanalen in het Maasgebied wordt afgetapt naar Ant werpen. Uit Stad en Provinole. ZIERIKZEE. Van de firma Jurgcns uit O.ss (N.-Bt.) ontvingen wij voor 1926 een bizonder fraaie maandkalender ais reola me-object voor de bekende Lotus-mar garine. De kalender heeft een flink formaat, is keurig gedrukt en bovendien voorzien van prachtige vogelafbeeï dingen van Ant. Jakma. NOORDWELLE. Ze,terdagavond geno ten we weer van een uitvoering van de Rederijkerskamer „Advendo" alhier. De hoofdrollen werden zeer goed vervuld en over het getheel mag gezegd worden, dat het tot in de puntjes verzorgd was. We geloovèn dan ook stellig, dat de toe speling op een binnenkort te geven uit voering door elk der aanwezigen met in stemming begroet is, en roepen „Ad vendo" een blij en hoopvol tot weer ziens toe. DREISCHOR. Op den Tweeden Kerst avond gaf Harmonie „Crescendo" hier onder leiding van den heer Theewis een buitengewone uitvoering. Na de uitvoe ring van een 5-tal biaasnummers en een voordracht, waaruit de le afdeeliing be- stond, werd na de pauze het bekendè kluchtspel „De Weduwe Hansen" ver toond. De zaal was goed bezet en de aan dacht uitstekend. Voor onze Nuts ver. trad Woensdag avond j.l. op mevr. Emeis—v. Buuren en de heer Léon van der Hulst. Het feit, de,t mevr. Emeis hier geen vreemde is, 'was voorzeker ook welfde oorzaak van de groote opkomst der leden. Ook nu weer waren de aanwezigen ten hoogste voldaan over de uilvoering v,an het uit gebreide programma. Zoowel het voor gedragen proza eenige Falklandjes door den heer v. d. Hulst, als de poëzie door mevr. Emeis voorgedragen, kwamen goed tot hun recht, terwijl hun samen spel in de drie éénacters zeer viel te roe men. Eeinig mooi gaf mevr. Emeis de kinderlijk wijsgeerige beschouwing weer ven de kleine Koert en zijn vader uit Droomkoninkje van Heijermans. Een en af een mooie avond. OOSTERLAND. Den 23 Dec. j.l.. is al hier overleden den EdelAetatbaren lieer J. C. van der Have. op den leeftijd van jaren. De overledene was ruim 30 jaren burgemeester dezer gemeente, en van 1896—1920 dijkgraaf van den polder Ooster- en Sir jaarsland. Hij was zeer ge acht en bemind, zoodat dit verlies diep gevoeld zal worden- Hedenmiddag iwterd het stoffelijk overschot onder groote be langstelling ter aarde besteld. (Zie Nieuwsbode van Woensdag a.s^ RECHTZAKEN. AFSCHUWELIJK FAMILIEDRAMA. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 43-jarigen ipoelknecht H. H. van D., die op Donderdag 29 Januari zyn eoht- genoote, op Zaterdag 31 Januari zyn dochtertje en op Zondag 1 Februari zyn stiefdochtertje van het leven beroofde. Op 5 October 1.1. had de buitengewone Kamer der Rechtbank aldaar den bekl. schuldig verklaard aan doodslag op de vrouw en aan moord op de beide kin deren, welke laatste feiten de Rechtbank als één voortgezet misdryf beschouwde. Vervolgens had zy den beklaagde twaalf jaren gevangenisstraf opgelegd. Het O. M. by de rechtbank had wegens moord, drie maal gepleegd, levenslange gevangenisstraf gevorderd. De advocaat- generaal by het Hof had bevestiging van het vonnis geëiaeht, behalve wat betreft de opgelegde straf, die hy ver anderd wenschte te zien in twintig jaar gevangenisstraf. Het Hof vernietigde het vonnis als niet voldoende met redenen omkleed. Opnieuw reehtdoende, verklaarde het Hof den beklaagde schuldig aan mis handeling, den dood tengevolge hebbende, gepleegd tegen zyn eohtgonoote, en aan het voortgezet misdryf van moord op zyn dochtertjes. Wat do straf betreft, overwoog het Hof, dat de feiten van buitengewoon gruweiyken aard zyn, maar dat by de oplegging der straf in overweging moet worden genomen, dat niet gebleken is de onjuistheid van beklaagde's opgaaf dat hy bewogen werd door de, zy het dan onjuiste motleven, dat de kinderen na zyn dood waartoe hy na de daad tegen zyn vrouw besloten had niet zouden vinden den steun, dien zy be hoefden. Het Hof veroordeelde den beklaagde na deze overweging tot twaalf jaren gevangenisstraf, dezelfde straf die de rechtbank oplegde. VERDUISTERING VAN f180.000. De Haagsohe reobtbank heeft den gewezen directeur van de N. V. Obli gatie M.y ,Het Witte Kruis", thans ge detineerd, wegens verduistering van ongeveer f 180.000 ten nadeele van ge noemde maatsehappy, veroordeeld over eenkomstig den eisoh met twee jaren gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. ONEERLIJK AMBTENAAR. De rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den ryksambten&ar ter griffie van het kanton gerecht aldaar, den 34-jarlgen J. B. tegen wien door den substituut-officier van justitie 6 maauden was geëtsoht wegens verduistering van f 808,16 uit de kassen ter griffie aanwezig. De recht bank veroordeelde B., die een volledige bekentenis heeft afgelegd, tot 8 maanden gevangenisstraf. Bekl. Is ongehuwd en stond als zeer soiled persoon en vooral ook als een uitstekend en welwillend ambtenaar bekend. ONDER IT 1J5, KERKWERVE. Woensdag 23 Dec. heeft de heer J. Evertse, onderwijzer aan de openÖ. lagere school in deze gemeente, na een diensttijd van 43 jaar het onder óparx&a. cacaof Vfaxwvwkv<mlhmb!tcrm\0.55peH.pond iivakruxihteitriiet te aoerdrceU&ri. enoeapaaat mü. veel aeÜd. J ^Tïl&n. CorftnumcUnóe. wijs verlaten. Ruim 40 jaar heeft hij zijn ambt te Kerkwerve tot ieders tevreden heid uitgeoefend. Om ongeveer 11 uur v.m. verzamelden zich verschillende cor poraties in 't versierde schoollokaal, waar de heer Evertse zoovele jaren met trou we plichtsbetrachting zijn tvslerk heeft ver richt- Een deputatie, gevormd uit enkele heeren, geleidde den scheidenden onder wijzer voor deze maal naar de school. De burgemeester verwelkomde den heer Evertse met diens echtgenoote. Hij schet ste daarna in zeer waardeeren.de bewioox- dingen den arbeid van den heer Evertse, die om gezondheidsredenen ontslag had aangevraagd, welke hem door den ge meenteraad op de meest eer voilé wijze was verleend. Hij hoopte, dat de rust een weldadigen invloed op. den gezond heidstoestand zal uitoefenen. Namens dien gemeenteraad bood hij hem enkele ge schenken aan. Het hoofd der school bracht hem vervolgens de hulde van een Uit stekend onderwijzer en bood hem na mens den Inspecteur van het Lager On derwijs een afscheidsbrief aan- Ook het oud-hoofd der school, de heer Bongaards, voor deze gelegenheid overgekomen, bracht hem zijn dank voor de welwillende houding tijdens hifn langdurige samen werking. Namens de ouder-commissie voerde de heer A. Landman het woorcj die er in zijn toespraak aan herinnerde, dat het ambt van onderwijzer niet altijd over rozen gaat. De lieer J. van Burg sprak namens de oud-leerlingen en bood den heer Evertse een prachtige klok en album aan- De jongeheer P. Landman bedankte namens de leerlingen voor het genoten onderwijs en overhandigde een mooie wandelstok. Ook door het perso neel der school en de. ouder-cv.mmissiie werden hem cadeaux aangeboden tot blij vende herinnering aan dezen dag. De heer Evertse dankte zichtbaar aangedaan voor de vele blijken van waardeering en voor de medewerking, dlïe hij van de overheid der gemeente en het perso neel der school heeft mogen ondervin den- Aan het einde van deze plechtig heid zongen dé leerlingen der school hun heenigaanden onderwijzer verschil lende toepasselijke liederen tóe. In den namiddag werden de leerlingen door den heer Evertse getrakteerd. Dat hij nog lang van zijn welverdiende rust moge genieten! naar Oetkcr's»Rcccpt, gebakken met DrOehker's Backin vervangt de Gist. - 250 gr. boter f 0.70 ol marg. f 0A0 2 eetlepels suiker (50 gram) 0.02Vg 6 eieren0.36 500 gram tarwebloem0.16 1 pakje Dr. Octker's Backin 0.071/, 1 pakje Dr. Oetker's Vanille» suiker-0.05 l/t liter melk 0.0S l citroen- 0.05 een weinig rum 0.15 f 1.25 Bereiding Nadat de boter tot room geroerd Is. worden onder aanhoudend roeren suiker, eieren, het met Backin vermengde meel en melk toegevoegd, vervolgens mengt men de geraspte citroenschil. Vanillesuiker cn rum aoor het deeg cn beslaat het tot er rich blaasjes vormen. Bak nu In een heetgemaakt wafelijzer de walclcn op een matig vuur. Men lette erop het ijzer voor elk gebruik met een stukje spek in te smeren. Men lette vooral op Backin van Dr. Octkcr, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E- Oatermann 6. Co., A'dam. vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een grati STCceptcnbockjc toezenden OUWERKERK. Benoemd tot onaeTwij zer aan de Herv. School te Alj^hcn a. d. Rijn, de heer J. A. Dalebout te EUm (Dr.) OOSTERLAND. Bij de op 16 en 17 de zer te Arnhem gelhouden examens, voor de Viereeniging van Leeraren in hel Boekhouden, slaagde o.a. de iheer W. LANDBOUW EN VEETEELT. DREISCHOR. Onder het rundvee van den landbouwer H. J. B. deed zich dezer dagen een geval voor van miltvuur. KERKNIEUWS. v- Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Vfaardingen, H. J. van Sohuppen te Groot-Ammers. Te Lbx- mond, A. Meijers te 's-Grevelduin-Capelle. Te Blokzijl, cand. B. P. Evenhms, voor ganger-evangelist te Winschoten. Te Assen, H. W. Ysbrandy te Heerenveen OUWERKERK. Woensdag 30 Deo., des ,avonds 6 uur, ds. Waardenlhürg van Zie- rikzee, Oudejiaarsavoridd/iieffLst. ITerkwerve. Bij de laatst gehouden verkiezing van twee notabelen zijn her kozen de heeren A. B. Jonker en A. V|er- hage. Geref. Kerk. Beroepen1: Te Zwartsluis, B. Steen te Zoutkamp. Geref. Gemeente. Bedankt: Voor Tholen, H. Kievit te Veenendaal. GemeenteraadsFergaderiag van Zlerikzoe, gehouden op Woensdag 23 Deo. 1925 des nam. 2 uur. Voorzitter, de burgemeester, nir. A. J. F. Fiokker van Crayesteyn van Rengers- kerke. Afwezig de heer Versteeg. De notulen van de vergadering van 24 Nov. worden zonder eenige verandering goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat door de debatten ioi de vorige vergadering vergeten is te herdenken, dat de ge meente-bouwmeester toen 25 jaar in func tie was. Spr. wil het thaais releveeren. Toen de heer Houdkamp werd benoemd hadden wij verschillende gem.-bouwmees ters gehad in 't bez't van acten of di ploma's, die niet iai het bezit zijn van den tegenwpordigen functioiunaris-. De toenmalige raad heeft gemeend, dat het wenschelijk was nu eens een proef te nemen met iemand van de practijk. Spr. gelooft, dat hij de- gemeente kan feiici- teeren met dat genomen besluit; want tin die 25-jarige peripde heeft de heer Houd kamp getoond zuinigheid te paren aan voortvarendheid en zijn betrekking op een uitnemende wijze vervuld. Een woord van dank namens de gemeente past hem 1aldus spr. en B. en W. hebben ge meend hem bij deze herdenking een pas send geschenk aan te bieden. (Applaus). De voorzitter brengt eveneens 'in herin nering het .afscheid van den heer de Graaf als hoofd der school voor L. eh M. U. L. O., bij' welke gelegenheid na mens de gemeente den heer de Graaf dank is gebracht voor langdurige dienst vervulling als hoofd der school en bij welke gelegenheid B. en W. narhens de gemeente een passend souvenir hebbent aangeboden. (Applaus). Aan de prde is thans een verzoek van den heer W. van den Houten, pachter van gemeente-eigendommen, waarin deze vraagt de jaiarlijksche pachtprijs terug te brengea op f70. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, waartoe conform besloten wordt. Verschillende pas ingekomen1 stukkei» gaan terug naar B. en W. om advies. Dr. van der Kwast brengt als rappor teur der commissie, belast met het na zien der begrpotiling voor het Burger weeshuis, verslag uit en stelt voor de begrooting goed te keuren volgens de geraamde cijfers, conform welk voorstel besloten wordt. Naar aanleidilng van een ingekomen adres van de visscherijvereeniiging „Helpt Elkander" en gehoord het advies van den gem.-bouw meester en havenmees ter, stellen B. en VV. voor aan de aanleg plaats vaai de Rotterdnmsche boot een ijzeren trap te doen aanbrengen; De gemeen te-bouwmeester is reeds gemach tigd de plaatsing van zoodanigen trap op te nemen in het bestek voior de gemeente werken voor 1926. Hét voorstel wordt z. h. s. aanvaard. In het ingekomen rapport van den ge meente-bouwmeester vinden B. en W. aanleiding pm het voorstel vam 15 Oct. j.l. toit verpachting vam gemeentegrond aan J. J- A. van Velthpiven, te handhaven. De heer Partny heeft aanmerking op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1