Mzeesche Nieuwsbode lotiinitionili VredesklaDkso De vrouw zonder hart. B IJ VOEGSEL behoorende bJJ de tab Woensdag 23 Deo. 1925, no. 11829. op Aarde" is thens de internationale vre- desklank, welke vanuit het vredige Lo carno zich over de geheele wereld voort plant! BIN N E N L A N D. Het Kerstfeest brengt de gedachte van Vrede op Aarde" in de hooiden en harten. Maar om dien vrede ongestoord te doen rondwaren, moet er allereerst vrede zijn tusschen de volkeren- De wenscii naar vrede is oprecfttt en alge meen, maar de middelen ter verwezen lijking van dien wensch zijn daarom nog niet zoo gemakkelijk in toepassing te brengen. In de tijden der ouden, zoowel Grie ken als Romeinen, wier dichters en re denaars den vrede reeds bezongen, keil de men aTbitrage-soheidsgeredht al als middel om geschillen tussdhien landen en volken zonder bloedvergieten op te los sen. Maar de toepassing was zwak, om dat de oorlog in die tijden van voortdu rend wapengeweld een normaal ver schijnsel werd geaclht. Naarmate echter de geschiedenis voortging. veranderde dat', en in de zeventiende en achttiende èeuw komen scheidsrechterlijke uitspra ken, ook tusschen belangrijke Staten in Europa, meer den eens voor. De negentiende eeuw bracht niet alleen toeneming van het acinlai dezer beslis singen, mafir ook grooter zekerheid en regelma?t. Tevoren toch was het aldus, dat over de vraag of een scheidsgerecht zou worden ingesteld, eerst werd beslist op het oogenblik dat het geschil uitbrak. Dan heerschten aan weerszijden reeds wantrouwen en spanning, die zulk een regeling belemmerden. Vandaar dat men er toe overging om verdragen te sluiten, die bepaalden, dat óf zekere soorten van geschillen, óf alle geschillen met uitzon dering van enkele aangewezene, altijd aan een scheidsgerecht zouden worden de; kabinetscrisis. De mogelijkheid van een partementair minderheidskabinet, bestaande uit anti revolutionairen en christelijk -histo r ischep is door dr. J. Th. de Viisser ten ernstigste overwogen. Deze oplossing as ook be- proefd, doch op verzet van anti-revoluti onaire zijde afgestuit. Het bericht in en kele bladen, hetwelk den indruk vestigt, dat de !f]ormateur nadat een compro misvoorstel (accrediifteering van den ge zant te Bern bij den Paus) door de vier rpomsch-katholieke ministers was afge wezen een, poging gedaan heeft, tot een ander vergelijk te komen, moet on juist rijn. Veeleer is dit nieuwe voorstel van de andere roomsch katholieke - zijde uitgegaan. Dienaangaande schijnt dr. de Visser nog geen beslissing te hebben genomen. Zijn wijwed ingelicht, schrijft de n. R. Crt., dan zou laatstgenoemde de thans door hem gedane stappen geenszins als ook inhoudt een machtiging tot uitvoering van het plan. Hij vindt het werk, waar voor de belastingen overigens ook niet verhoogd behoeven te worden, noodzake lijk en zal daarom meewerken. Men diene er evenwel rekening mede te houden, dat stellig meer dan pl.iïifc f 11000 nood'ig zal zijn. Hij schat de kosten van het ge deeltelijk vernieuwen der bestratingen op (f 2 a f 3000, terwijl voor toezicht enz. ook betaald zal moeten worden. Z.h.s. wordt de gevraagde machtiging thans verleend. Vervolgens worden herbenoemd tot lid van het Burgert. Armbestuur, dhr. P. van Iwaarden Cz. en tot lid van de commissie van toezicht op het L.O., dhr. M- P- Tazelaar. Thans komt aan de orde het benoemen van een onderwijzer, in verband met het verleend ontslag aan dhr. Jonk. Op de voordracht komen voor: 1. S. Stoel, alhier; 2. A. Harpe te Tied en 3. A- Weeda te Maasdam. De voorz. stelt voor tot stemming over te gaan- De heer van IJsseldijk wil vooraf iets 1 opmerken. De voorzitter zegt er bezwaar 1 tegen te moeten maken, dat omtrent de voordracht weder als voor kort discus- sies worden gevoerd. Ook zou hij niet 1 kunnen goedvinden, dat personen daarop 1 voorkomende, in openbare vergadering worden besproken Desgewenscht wil hij die laatste beschouwen, welke van hem daarvoor gelegenheid given in besloten te verwachten zijn; mogelijkheid eeneT fitting. Dhr. van IJsaéfc* *r zegt geen poi son en te willen besprewaarop de andere oplossing, welke door zijlne be- moeiingen zou kunnen worden bevor derd, wordt door dr. De Visser volstrekt niet bij voorbaat ontkend. Uit Stad en Provlnole. STAVEN 1SSE. Vergadering van den Raad, gehouden op Vrijdag 18 Dec. Voorzitter de burgemeester. Afwezig zonder kennisgeving dhr. J. Hage Jz. N,a opening der vergadering, deelt de voor zitter mede: dal de avondschoolcursus welke door de gemeente gesteund wordt, dezen winter niet k'an doorgaan wegens te geringe belangstelling. Naar aanleiding van den brief van het Centraal Archief en inlichtingenbureau, inzake maatschappe- voorzitter herhaalt, dat hij alleen ender de door hem genoemde voorwaarde ter wille kan zijn. De voordracht, zegt spr. is naar de voorschraften van de wet tot stand gekomen Daarover behoeft dus niet te worden gediscussieerd en het bespre ken van personen kan naar goede ge woonte niet dn openbare vergadering worden toegelaten Dhr. van IJsseldijk verklaart er tegen te protesteeren, dat hem het woord niet verieend woTdt. welk protest de voorzitter zegt niet te kunnen aanvaarden. Weth. Potappel vraagt even eens het woord, dat hem onder de ge stelde voorwaarde verleend wordt. De vergadering gaat in verband daarmede over in zitting met gesloten deuren- Na u-cii iiuiuuruKcuuuicdu, iu4crc niodiauiauuv.- t onderworpen Nederland ging in 1904 roM lijk hulpbetoon, wordt besloten voorals- 1 m^dLwn i« z fn -- nog niet als lid toe te treden. De raad a.a*rvan i" verklaart verder accoord te gaan met «itgytaMht op dhr. Stoel- ahhw en de door B. en W. gegeven beschikking ste™me,n op "T, A' HarPe 6- Dhr. Stoei is derhalve benoemd, welke Denemarken, in 1903 met Italië verdra gen aan, krachtens welke dat met alle geschillen het geval zou zijn. Maar de groote landen zonderden geschillen, die „eer en levensbelangen" betroffen, uit. Daar nu juist zulke gescholen de meest gevaarlijke zijn, kon arbitrage nog wei nig doeltreffend werken en ook den groe ten oorlog niet voorkomen. Maar na de instelling van den Volken bond is dat anders geworden. Het in 1919 aangenomen grondverdrag (pact) eischt van de leden onderwerping van geschillen, hetzij aan arbitrage, hetzij aan uitspraken v.an den Raad. Is deze laatste echter niet eenstemmig, dan blijven de partijen vrij hoe te handelen. Dan kan or dus toch oorlog tusschen de leden van den Volkenbond ontstaan"! Vandaar, dat in 1924 het bekende Protocol van Genève werd aangenomen. Daarin werd opnieuw door middel van arbitrage oor log verhoed ais zich zulk een niet-een- stemmige uitspraak voordeed. Het Protocol echter werd niet inge voerd. De tractaten van Locarno het zijn er totaal zeven, die één geheel vor men hebben het nu gedeeltelijk ver vangen. Zij maken, dat als zich geschillen voordoencwelke en van welke be- teekenis ook hetzij1 tusschen Duitsch- land en Frankrijk of Italië in het Wes ten, hetzij tusschen Duitscfhland en Polen of Tsjecho-Slow akije in het Oosten, de arbitrage de oplossing moet brengen. Het vreedzaam middel dus en niet de wapenen zijn den aan het woord. Ziedaar een overwinning van beteeke- nis van de oude en toch nog zoo nieuwe gedachte van internationaal scheidsge recht. Een overwinning van het verstand op het geweld, die het „Vrede op Aarden biji jjit Kerstfeest hoopvoller doet weer klinken dan eenige jaren tevoren. Maar tegelijk ook allen ook en niet het minst in Nederland aanspoort om onze krachten onverpoosd in dienst te stellen van deze goedje zaak, welke in de Aver een iging voor Volkenbond en Vrede" te 's-Gravenhage haar belichaming vindt. „Vrede op Aarde" ruischte eertijds door de ceders van den Libanon. „Vrede F E U I L L E T O N. Oorspronkelijke Holl. detectiveroman door R. J. BRANDENBURG. over een schoollokaal, ten dienste van een cursus in Veeteeltkennis. Z.h.s. ver- eenigt de raad zich ook met het reeds door B. en W. verzonden bericht, inzake vaststelling vO'Or 1926 van de bezoldiging van den keuringsveearts, hoofd van dienst, op f 2750. WijdeTS geschiedt me- dedeeling der beschikking van den Min. van O.. K. en W., waarbij een aanvullen de Rijksvergoeding van f 130 toegekend wordt, wegens nog uit te keeren be looning aan dhr. Oudesluijs, terzake van diens hoofdschap van den cursus voor herhalingsonderwijs in 1921 en van dien voor vervolgonderwijs in 1921-'22. Zul lende dit bedrag aan belanghebbende worden uitbetaald. Overeenkomstig ver zoek wordt aan dhr. Jonk eervol onslag verleend als onderwijzer aan de o. 1. school dezer gemeente en zulks met in gang van den dag, door B. en W. te bepalen. De jaarverslagen van den Keu ringsdienst van Weren en van de Water- leiding-Mpij. „Tholen" over 1924 zullen bij de leden worden rondgezonden. In zake de door deze gemeente genoten voorschotten uit 's Rijks kas voor den bouw der waterleiding is per 30 Juni 1925 verschuldigd f 7325,41. De rijksbij drage daarin bedraagt f 1831,35, terwijl het restant ad f 5494,06 is ontvangen van de Waterleiding-Mpij. Voor het verant woorden dezer bedragen zal een wijzi ging der begrooting worden bevorderd. Vóórts 'komt aan de orde het rioleariings- plan. Waar het oorspronkelijke, de gan- sche kom omvattende, te hoog kwam, is overwogen, of het plan ook in ge deelten ware uit te voeren. Naar het rapport v,an het technisclh advies-bureau der vereeniging van Nederlandsche ge meenten is de mogelijkheid daarvan vast gesteld, zoodat thans met het kleinere plan, dat pl.m. f 11000 zou kosten, zou kunnen worden begonnen. B- en W. vfa- gen machtiging dit kleinere plan thans verder te doen uitwerken. Dhr. van IJs seldijk zegt. dat machtiging geven om het plan verder uit te werken, feitelijk benoeming zal ingaan op 1 Januari a.s. Vooraf was voor wal betreft eerstge noemde begrooting z.h s. besloten de jaarwedde van den lantaarnopsteker, in verband met vermeerderde werkzaamhe den, te verhoogen. B. en W. stelden voor deze, ingegaan 1 jan. j.l. te brengen van f 225 op f 260. Dhr. van IJsseldijk vond het voorstel van B. en W. echter nog aan den lagen kant. De lantaarnopsteker, die steeds bij allerlei weer zijn werk moet verrichten, is z.i. langen tijd veel te laag bezoldigd geweest. Hij s lel de daarom voor hemi f 300 toe te kennen, welk voorstel, gcsteum>'door den heer Stoutjesdijk, eerst in behandeling kwam en als gemeld z.h.s. werd aangenomen. Aan den gemeente-opzichter werd een gratificatie verleend van 1 30 in ver band met extra, werkzaamheden aan den toren. Op de begrooting voor 1926 werd voor den gemeentewerkman, wiens jaar wedde f 750 bedraagt, f 100 meer uit getrokken. Ook werd daarop voeder ge bracht het subsidie voor de tramboot- verbinding, terwijl aan Ged. Staten, in verband met een gemaakte opmerking, bericht zal wórden, dat het afschaffen van de opcenten op de Vermogensbelas ting in de volgende vergadering over wogen zal worden. Daarna sluiting. POORTVLIET. De zakjes collecte voor de stichting „Kinderzorg" heeft f 80,79' opgebracht. SCHERPENISSE. De collecte voor de stichting „Kinderzorg" te Middelburg, -heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 117,90. Aan alten, die aan deze menschlievende instelling hun steun op zoo' een ondubbelzinnige wijze hebben doen blijken, mag een hartelijk woord van dank niet worden onthouden. PROV. STATEN VAN ZEELAND- In do Maandag gehouden vergadering van de Staten van Zeeland werd een adres van den heer Rppse, ontslagen chef der céntrale der P. Z. E.M., voor ken nisgeving aangenomen, waartegen de 4 S. D. A. P.'ers stemden. Het voorstel om het bedrag, uitgetrok ken vo,or een ferryboot tusschen Vlissin- Igen en Breskens te verhppgen van If 400000 op f 500.000 werd naar de afdeel ingen verwezen. Hierna werd door den heer Walliei} voorzitter van de Chr. Host. statenfractie, naméns de voorzitters van alle fracties, de reeds vermelde mptie, inzake het trae- taat met België ingediend, terwijl hij ter toelichting er van o. a. zeide, dat im het pntwerp-tractaat met België op onder scheiden plaatsen de levensbelangen van Zeeland in gedrang, iim ernstige verdruk king komen om geen krachtiger term te gebruiken. Waar alle in de Staten vertegenwoor digde partijen de motie onder tee kenden, blijkt vpilgens spr. dat deze betooging gespeend aan alle pplitaek, wil zijn, neen is, een nationale Zeeuwsche uitspraak. De mptie werd daarop z.h.s. aangeno men. Het eerste voorstel van Ged. Stalen was, dat, om voor kennisgeving' aan te nemen het adres Van de vereeniging vaj Transportarbeiders inzake de dienst- en werktijden van het personeel der Pro^ b|ooten. De heer Onderdijk (S. D, A. P.) hield een betoog, waarin hij erkende, dat Géd. Staten eindelijk eemige verbetering in voeren bij wijze van proef, maar waarin hij ook betoogde, dat het nu eindelijk bij de provincie toch ook eens diient te komen tot georganiseerd overleg. Als er Voor de zemerzitting niet een afdoende regeling is getroffen, zal spr. uitvoerige Voorstellen indienen. De heer Adriaanse (V.D-) geeft toe, dat er wat gedaan wordt, maar keurt het af, dat alles moet worden afgeperst, terwijl de heer v. d. Wart (C. H.) 't ook betreurt, dat hét ll/2 jaar na een. :ajan hem gedane toezegginig eerst tot eenige ver betering komt. Hierna werd het adres voor kennis geving aangenomen. Aan de orde was de mededeel ing van Ged. Staten inzake wijziging der statuten der Prov. Zeeuwsche Blectricriiteits-MijAP. Z. B. M.) Tegen deze wijzigingen was in de afdeelingen reeds bezwaar gemaakt en nu zeide de heer de Pauw (S.D.A.P.), dat deze wijzigingen de zaak niet uit het mjoeras zal helpen. De uitbreiding der directie zal geen verbetering brengen; spr. dringt aan op het instellen van een scheidsgerecht. De heer Welleman (V.D.) kan er zich niet mede vereenigen, dat alleen leden van Ged. Starten in het béstuur der P. Z. B.M. ritting hebben. Spr. verwacht heel weinig van de wijzigingen, men zal nog meer verwarring krijgen tusschen Ged. Staten ten het bestuur der P. Z. B. M. Namens Ged. Staten zegt de heer Die- leman (A.R.), dat een scheidsgerecht nog bij het dienstreglement kan worden 'in gesteld. Spr. verzekert, dat het wel dege lijk de bedoeling is üaest den raad van bestuur een of meer raden van advies in te stellen- De mededeelijng werd voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel om aan Ged- Staten over de zijn grieven tegen verschillende be palingen uiteen en zeide ten slotte alleen te zullen voorstemmen als Ged. Staten de bezwaren erkennen of althans in oogenschouw nemen bij het vaststellen van een defiruitjef contract. Terwijl sommige leden het voorstel in bescherming nemen, werd toch nog be zwaar gemaakt tegen de bepaling, dat de P. Z. E. M. den stroom niet minder aan de gemeenten mag verkpopen als de RN-B.M. bet in Brabant doet. Door den heer Kodde (St.-Geref.) werd aan gedrongen op een betere toezegging ter zake handhaving van de Zondagsrust, ter wijl de heer Welleman (V.-Di.) vooral een sterke garanrtiebepaldng wil opne men. Spr. stelt v|o,ot te lezen, dat de garantie f25 mpet bedragen voor elk perceel, dat voor aansluiting in aanmer king komt. Namens Ged. Staten zegde de heer Dieleman in een uitvoerig ant woord toe, dat rij voor verschillende be zwaren veel voelen en met alle rekening zullen houden. De heer Vienings (R.-K.) stelde voor te lezen circa f 25, wat werd aangenomen met 27 tegen 14 st., terwijl het voorstel van Ged. Staten er door ging met 34 tegen 7 st. KERSTMIS. Weer klinkt alom in beden en in zangen Het „Vrede op aarde" in den winter- Jnacht, Als uiting van een onverwoeat verlangen, Waarvan de menschheid de vervulling i jwacht; Zooals op 't scheepje in de woeste baren. Dat door den stormwind hulp'loos voor- I jwaarts snelt, De manschap bij 't klimmen der gevaren, Zijn laatste hoop op Hoog're Machten j jstelt. i Weer klinkt alom in zangen en in beden Het „Vrede op aarde" in den winter- I jnacht; De menschheid heeft door strijd zooveel jgeleden, Dat zij amechtig naar verad'ming jsmacht; Zooals een reiziger in dorre dreven, Als hij den lichtglans ziet van dorp of f jstad, Het moede lijf, schier kracht'loos opge- jheVen, Weer vportzweept op 't nog af te leggen 1 ]pad. Daar werd de ober weggeroepen en verdween in het hotel. Toen hij weer buiten kwam had hij zich al meester gemaakt van een der bladen en kwam die triomfantelijk brengen. Arthur sloeg het open en wij lazen een kolommen lang verslag, waarvan de inhoud ont daan .van de gebruikelijke journalistieke franje, op, het volgende neerkwam: „Gisterenavond lis de bankdirecteur Van Molen in de kluis van zijn Bank in de X-straat vermoord gevonden. De bankier had om half negen zijn woning fn de Laan van Meerder voort verlaten, was met de tram naar 't Plein gereden, daarna door de Korte Poten naar de Spuistraat gewandeld om siga ren te koopen de winkelier verklaart, dat de heer Van Molen omstreeks kwart voomegen zijn winkel heeft verlaten en schijnt daarna aangesproken te zijn door een heer. De bewaker van den Particulieren Veiligheidsdienst heeft al thans den directeur met een anderen heer om een uur of negen het Bankge bouw zien binnengaan. Hij heeft den heer van Molen dui delijk herkend, den tweeden persoon kende hij niet, hij heeft hem ook niet in 't gezicht kunnen zien, daar bij "een hoed met vrij breeden rand droeg, voorts een cover-coat jas, het was een slank persoon, zeker niet ouder dan een jaar of dertig, veertig. Deze persoon heeft ongeveer een kwartier later de Banl?ver laten, zeer op zijn gemak bleef hij staan om zijn handschoenen aan te trekken, echter met zijn rug naar den bewaker gekeerd, daarna verdween hij in de rich ting van het centrum der stad. Toen om elf uur de directeur nog niet verschenen was, begon de bewaker arg waan te koesteren. Het was natuurlijk mogelijk, dat de bankiejr was blijven werken, maar de bewaker besloot toch eens te gaan kijken. In het privé-kan- too-r brandde licht. Haer was niets bij zonders te zien. Ook in de gang en boven de trap, welke naar de brandvrije kluis leidde, was het electrische licht ont stoken. In de kluis wachtte den bewaker een vreeselijke aanblik. De bankier lqf languit op den grond, zonder een teeken van leven Het gelaat was rood en op gezet, de oogen staarden, wild en ven schrikt. De loketten van de safe waren geopend en de waardevolle papieren ver dwenen. De politie opbellen was het werk van. een oogenblik. Het lijk werd in beslag genomen en naar het ziekenhuis ver voerd, waar de dokter verklaarde geen uiterlijke teekenen, van geweld te kunnen vinden. De gerechterlij'ke schouwing zal morgen plaats hebben. De nachtwaker is absoluut betrouwbaar. De heer, die den directeur heeft vergezeld, wordt verzocht zich bij de politie aan te mel den". Hpe naïef! riep ik uit Die is er natuurlijk met het geld vandoor. Vermoedelijk wel, zeide Arthur, maar absoluut zeker is het niet. Wanneer hij zich echter niet komt aanmelden, kan men hem wél als den dief; beschouwen, En als den moordenaar. Als het een moord is, maar laten wij verder lezen. De rest van het verslag was kort. In de safe waren geen sporen van een wprsteling, alleen was door den val het hoofd van de<n doode door de steenen geschaafd, waaraan een weinig bloed kleefde. De Bank loofde een premie van tien duizend gulden voor den persoon, die inlichtingen zou kunnen verstrekken, welke tpt aanhouding van den dader, wiens sppor geheel scheen te zijn uitge- wischt, zou leiden. Het is een vreemde historie, meen de ik. Niet zoo vreemd als je wel denkt, merkte Arthur op. Weer klinkt alom ön beden en in zangen Hert Vrede op1 aarde" in den winternacht; iMaar zal men hier op aairde ooit erlangen Het triumfeeren Van den vredesnacht? In 't Oosten heft de bent der bolsjewisten Npg immer door de revolutie-vaan, Bn drijft in eiken staat de communisten Krachtdadig 1pt geweld en opstand aan. Weer klinkt alom <in zangen en in beden Het „Vrede op aarde" in den wanternacht Maar wanneeT heeft de strijd eens uitge jstreden En Vredesengel hare teak volbracht? •Toch, ook in óns moet leven 't vertrouwen, Dat eenmaal ware Vrede wordt een feit, te laten de verdeeling der som van f 5000, dat het klinken za; door de landouwen: die voor subsidies aan herstellingen van Vrede is daar; nu het werkel,jkhe,d! monumentale gebouwen is uitgetrokken, »i-- - 1 111<-> w» ondervond veel bestrijding en werd met 24—16 stemmen verworpen. Het volgende voorstel was dat tot elec- trificatie van de Npordgroep (omvattende de eilanden Tholen, St.-Phiiliipsland en 27 December. Schouwen en Buiveland, en zulks door de 1813 Dc Gocssche Courant begint de- P 7 f, U no la rlon rro.ii non mrArnonlrnmc ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. P. Z. E. M. op te dragen een overeenkomst te sluiten met de P. N. E.M. (PrpV.N.- j Brabantsche Blectrioiféifs-Mij), vjoor de stroomlevering, ga rantiie-overeenkom sten te sluiten met de gemeenten op die eilanden en het aanleggen der benoodigde netten. De zaak zelf ondervond geen bestrij- ding, maar wel het er bij overgelegd concept-contract met de P. N. E. M., waar- van de heer Onderdijk (S. D. A. P.) uit- t vperig betoogde, dat het z. i geheel in het voordeel van de P.N.E.M. is en dat de directeur der P. Z. E.M. niet vpl- doende voor de belangen, dier N. V. heeft gestreden bij het aangaan van dit voor- loopig contract. Spr. zette in den bree- Ja, maar hier staan wij gelukkig heelemaal bhiten. Sinds ik Arthur weer veilig terug heb uit den oorlog, is mij den lust tot gevaarlijke experimenten, waar ik vroeger zoo naar had verlangd, wel eenigzins vergaan. Dat weet ik npg niiet zoo zeker, antwoordde mijn man, die Van Molen os, als -iik mij goed herinner, een zwager van oom Van der Heu'.e. Hij keek mij plagend aan. Je zult je hier toch weer niet mee gaan bemoeien? riep ik uit. Ik beloof je, dat ik mij voorloopig met deze affaire niet zal inlaten, zei hij en gaf mij een arm. En laten wij nu- deze heele historie maar vergeten en lekker gaan slapen. 1 Wij gingen naar bóven en lieten dien nacht de ramen wijd open, om volop te kunnen genieten van de frissche lucht, welke in den warmen zomernacht zulk een heilzame uitwerking pleegt te hebben en zulk een perfect slaapmiddel is. Bij mij weigerde deze nacht het middel. Arthur lag heerlijk rustig te slapen, iik was er ja'-Oersch op, maar ik werd telkens wakker door het getroemp der booten, welke uit de zee kwamen aangevaren. Dan ging 'ik rechtop overeind zitten en zag de rijen van lichtjes op de schepen, de roode lantaarns in de masten, voor bij het venster glijden. En een paar kleine licht vlekjes vlogen door 't donker, het schip, waarvan ik de omtrekken finilief te verschijnen. 28 December. 1626. De Regeering van Goes besluit een weeshuis op te richten. 29 December. 1800. De Soepkokerij te Zierikzee houdt hare eerste bedeeling. 30 December. 1573. De Prins van Oranje komt te Vlis- singeu en wordt met groote blijd schap ontvangen. 31 December. 1720. Groote schade toegebracht aan de dijken van Walcheren door een zwaren storm en hoogen vloed. slechts raden kon, tegemoet. Ik gevoelde groote bewondering voor die wakkere Ipodsen, die maar steeds klaar schenen te staan pm hulp te brengen, waar die werd gevraagd. Tegen dm mprgen de ruischende gólven zongen een wiegelied slui merde ik in, droomend van zakken met goud en van een man met een rond, Tood gezicht, die er bóvenop lag. Wij stonden niet te laat op, lazen het ochtendblad aan het ontbijt. Er stond weinig nieuws in. Het ges tol ene bedroeg tien duizend gulden ruim aan»contanten en honderd Vijftig duizend aan effecten en geldswaardiige papieren- De schou wing had miets bijzonders opgeleverd. De doctoren schreven den dood toe aan hart verlamming, t engevolge van een plotse- lingen, hevigen schrik. De bankier was lijdende aan een hartkwaal. Ik zat in gedachten verdiept en Arthur trok mij de courant uit mijn handen en herinnerde mij aan onze afspraak van den vorigen avond, om de zaak te laten rusten. Hel is heelemaal niet goed voor je, zei hij. Ik trok een pruilend mondje, de aan trekkingskracht van het geheimzinnig», van het misdadige, oefende haar oude werking weer op mij uit. (W/jfdt oeruoigd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5