tjÏÊtd geneesten v&tfmait dejüiid p flloederosl abonnement: Maandag 14 Dec, 1925. zierikzeesche courant. advertentiên EERSTE BLAD. Niauwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschan. per S maanden f 1,50, Iraneo per pott f 1,80. Voor het buitenland per Jaar f 10,—. Afsonderltyke nummers 5 «ent. VeriohUnt Maandag, Woensdag «a Vrijdag. Zierikzeesche Nieuwsbode 82ste JAARGANG. - No. 11325. •Ir. i j. DE LOOZE Jr, UII(.-IM«I. N. J. HOSTE# ▼an 1—8 regels 80 ets. Tan regels en daarboven 20 ets. per regel. Seolames 80 ets. p. regel, contract bolangrjjke korting. Inzending op den dag van ufo gave 7ödr 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 Jan. a.s. ver- schijnende nummers GRATIS. In hat met 1 Jan. a.s. verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prjja hiervan is van 1—5 regels 75 oent, elke regel meer 16 oent. De inzending kan geschieden tot en met Dinedag 29 Deoember, uiterlijk 'a voormiddags 11 ure. "buiTYnTL AN pt DROOG AMERIKA. Het lid van den Duitschen Rijksdag, dr. Mittelnvann, die een Te is"" in Amerika heeft gemaakt, heeft een serie van artikelen daarover geschreven voor dé „Deutsche Allg. Ztg." Van het drankverbod zegt hij o.m. dat het inderdaad noodig is ge weest tegen het zinloos drinken in de V.S. maatregelen te nemen, doch dat het drankverbod het drinken geenszins heeft verminderd en men daarmee eerder het tegendeel heeft bereikt van wat mien verwachtte. Er wordt niet alleen gedron ken, mtaar er wordt zulk gemeen goed gedronken, dat de directeur van een ziekenhuis te Chicago hem mededeelde, dat op elke twee patiënten die worden binnen gebracht, er één geval is van al- coholveTgiftiging. Ais het drankverbod nog 10 jaren voortduurt zullen er in- de Ver. Staten naar verhouding méér blin den zijn dan in eeniig ander land van de wereld. Waar men ook komt, zegt de schrijver, overal is een overwegende meerderheid tegen het drankverbod. bij zijn opgaven, voor de rechtbank af- Getuigen werden miet gehoord. De advocaat-generaal eischte bevesti- BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Vervolg zitting van Vrijdag 11 December. Aan de orde zijn de compromis-voor stellen inzake den Zomertijd, van de hee- ren van der Waerden c.s. en Braat. Het voorstel-van der Waerden strekt tot vervroeging van den zomertijd met 40 minuten, instede van met een uur. Het wetsvoorstel-Braaf wil den zomertijd be houden van -£l Mei tot 1 September. De heeren van der Waerden en Braat ver dedigen hun voorstellen. De heer v. Rap- pard dient een amendement in op het voorstel-v. d. Waerden om de regeering in haar bevoegdheid, om den zomertijd op een vroegeren datu'm te doen ingaan, te beperken. De heer Braai zegt, dat het amendement de verwarring vergroot. Het amendement wordt met 41 tegen 33 stemmen verworpen. De heer Marchant oordeelt, dat de ma terie door de regeering geregeld moet worden. Spr. zal tegen de voorstellen stemmen. Het voorstel-v. d. Waerden wordt verworpen met 50—27 stemmen. Dhr. Bijleveld verdedigt een amende ment op 't voorstel-Braat, bedoelend ver vroeging van, den wettelijken tijd door den zomertijd met éétn uur tusschen 10 Mei en 9 October. De heer van der Waerden verdedigt - en dhr. Braat bestrijdt het. Het wordt aangenomen met 46 tegen 30 stemmen. De heer Braat verzoekt nu schorsing der beraadslagingen (daverend gelach). De heer Dlresselhuys dient een motie in, de regeering verzoekend den Zomertijd niet vóór 10 Mei te doen aanvangen. Na debat over al dan niet directe be handeling der motie wordt besloten, met 46 tegen 37 stemmen de beraadslagingen te schorsen. De vergadering wordt Verdaagd tot Dinsdag a.s. ZILVEREN HUWELIJKSFEEST DER KONINGIN. In het Landstormblad wordt mededee- ling gedaan omtrent het huldeblijk, dat namens den Bijz. Vrijw. Landstorm en de Vrijw. Landstormkorpsen „Motor- dienst", „Vaartuigendienst", ^Spoorweg dienst" en „Luchtwachtdienst" aangebo den zal worden aan de Koningin en den Prins bij hun zilveren huwelijksfeest op 7 Februari e.k. Het huldeblijk zal be staan im een porcelemen tegeltableau in palissanderhouten lijst. Het bekende em bleem' van den landstorm „Als 't moet" is door Leon Senf, verwerkt miet de wa pens van Hare Majesteit en van Zijne Ko~ ninklijlce Hoogheid, benevens met de wa pens der elf provinciën. De Landstor mier met het geweer staat in het licht der opgaande zon. DE KABINETSCRISIS. Dr. J- Th. de Visser heeft aan de Ko ningin medegedeeld, dat hij de opdracht tot vorming van een parlementair kabi net niet kan aanvaarden. De Koningin heeft dr. De Visser daarop een nieuwe opdracht verleend tot vorming van een kabinet. lilt Stad en Provlnola ZIERIKZEE. De raad van beheer der waterleiding hield de vorige week' een vergadering, die werd bijgewoond door den directeur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening, den heer ir. Krul Van de 18 gemeenten op Schouwen— Duivelend bleken 16 de verplichte aan sluiting, zonder welke de waterleiding geen levensvatbaarheid bezit, in te voe- jren. Terwijl van 14 dezer gemeenten de de finitieve mededeeliingen zijn ingekomen tot aanvulling der bouw- en womïngver- ordeningen met dergelijk voorschrift, zijn met 2 gemeenten de besprekingen en onderhandelingen nog niet beëindigd. De rentabiliteit der onderneming bleek echter niet in gevaar te worden gebracht indien niet alle gemeenten toetredejn. Het pLan der waterleiding is tien jaar oud en bovendien zijn na overleg hier en daar de b'uisleidingen van richting Ver anderd of aangevuld, waardoor nieuwe opnemingen en berekeningen noodig zijn. Daar de rechtmatige verwachting be staat, dat eerlang de bouw der waterlei ding zal kunnen beginnen, behooren deze opnemingen tevens dienstbaar gemaakt te worden voor het bestek der werken ter vermijding van dubbele kosten,. De raad van beheer besloot zich tot de Regeering te wenden met het ver zoek een voorschot te verleemen om daar uit de kosten van de voorbereiding van den bóuw te bestrijden. Verder werden nagegaan en opgesteld al die veranderingen en aanvullingen welke door de gewijzigde omstandighe den in de statuten moeten worden aan gebracht en aan de vergadering vain aandeelhouders eerlang zullen worden voorgelegd. Sedert geruimen tijd konden wij niets m'ededeelen omtrent den stand van za ken betrekkelijk de stichting der water leiding. Het blijkt nu, dat de raad van beheer niet heeft stil gezeteen, maar ondanks vele en velerlei moeilijkheden is voortgegaan alle middelen in 't werk te stellen voor de tot stand koming der waterleiding, die een eisch des tijds is en ier eigenlijk reeds lang moest zijn. Te betreuren blijft het, dat enkele ge meenten om bijkomstige reden zich mee- nen te moeten onthouden van aansluiting, want hierop komt praCtisch hun besluit neer. Gold dit nu slechts het tegenwoordig geslacht- dan kon er gezegd worden: Zij, missen wat zij1 zelf niet willen, maar deze gemeenten beslissen ook voor de volgende generaties en deze zullen, op zijn zachtst uitgedrukt, niet dankbaar zijn voor de uitsluiting. De raad van beheer is voornemens zoo- kiira de berekeningen gereed zijn de risiiooj- garantie bijl de regeering aan te vragen. Tengevolge van het vertrek van den heer Mr. Polvliet, bestond een vacature. Deze diende vervuld te worden nu de toit hiertoe gevoerde propaganda Zich gaait wijzigen lin het nemen van die maat regelen, die voeren tot den bouw. Ixl verband met de statuten werd de burge meester van Zierikzee benoemd. Ter kennisname ontvingen wij een geïllustreerde brochure, opgedragen aan het korps mariniers, dat 10 Dec. j.l- zijn 250-jarig bestaan herdacht, ter nagedach tenis van „hen die vielen". De. heer W.m Sutherland heeft in deze brochure, die in den boekhandel te ver krijgen is. een beknopt overzicht ge geven van bovengenoemd overbekend korps, welk overzicht uit officieel,e ge gevens is samengesteld. HAAMSTEDE. Vrijdagavond j.l- hield de coöp. Kolenbond „Eendracht maakt Macht" een buitengewone algemeen e le denvergadering in hotel Bom. Na behan deling van enkele huishoudelijke, zaken, verkreeg jlhr. C. Blom het woord. Aan de hand van een geschrift van dhr. Ge zette Meerburg behandelde spr. op dui delijke en bevattelijke wijze de werking der Coöperatie in algemeanen zin, enkele artikels uit de wet op de coöperatieve' vereenigingen en statutenwijziging in ver band met de nieuwe coöperatie-wet. Op veel zaken, waaromtrent men in het duis ter verkeeTde, viel door de uiteenzetting van dhr. Blom een helder licht. Bij monde van den wd. voorzitter, dhr. v. Nieuwen- huijze, werd spreker onder applaus der vergadering dank gebracht voor zijne bemoeiingen in deze. Daarna werd een concept-statutenwijzigiing! behandeld en besloten tot handhaving der vereeniging. op Coöperatieven grondslag. BROUWERSHAVEN. Op Woensdag 9 Dec. hield de afd. Brouwershaven van den Bond voor Staatspensionneering een prnpaganda-feestavond in hotel Riingel- berg, voor een talrijk opgekomen pu bliek. Door tusschenkomst van mevrouw 'Ittmanm, en eenige meergegoeden van Brouwershaven, werd het bestuur in staat gesteld, een aantal ouden van dagen uit te noodigen deze propaganda-feestavond bij te wonen, waaraan (onder wie een 86-jarige), een groot aantal hadden ge hoor gegeven. De voorzitter opende de vergadering met een korte toespraak: Spr. wees er in de eerste plaats op, dat het idéé v,an Prdiem „vrij Staatspensioen" meer en meer veld wint, spoorde aan tot volhouden, en wees de aanwezige jeug dige personen er op, dat aan hun de toe- komst is. Door een gezelschap jongelui, werd onder leiding van dhr. J. de Jonge, het tooneelstuk van mevr. Kaastra—Bakker, „Waarheen", verdienstelijk opgevoerd, ge tuige de doodsche stilte en de menige traan, die langs de wangen vloeide. On der vroolijke muziek van de mondhar monica-club, onder leiding van haar di recteur, dhr. J. de Jonge, werden die ge- noodigde oude luidjes getracteerd op chocolademelk' en gebak. Daarna volg den een paar komische voordrachten, welke den lachlust van het publiek op wekten. De voorzitter zegde, na nog maals op het groote belang voor duizen den te hebben gewezen, allen dank, die [aan 't welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. Bij monde van den heer Schilperoort had de voorzitter den dank der vergadering lin ontvangst te nemen, waarna de propaganda-avond geëindigd was. 'i OOSTERLAND. Vrijdagavond j.l. gaf de muziekver. „Oosterlands Fanfare" hare eerste winteruitvoering, in de Conferen tiekamer, voor een matig bezette zaal. Het mooie programma slaagde uitste kend. De muziekstukken werden op voor treffelijke wijze ten gehoore gebracht., De nummers voor viool, fluit, piston en piano waren eenig mooi en vielen zeer in den smaak; pok de Pianosolo's gegleven door mej. A. van den Berge, waren zeer mooi. Op de meest gevoelvolle wijze werden alle nummers vertolkt, waarvoor het publiek door daverend applaus, tel kens dank bracht. De tooneelstukjes, be staande uit een blij- en kluchtspel en 3 voordrachten, werden goed gespeeld, vooral het kluchtspel „Hannes wordt in gekwartierd" viel een welverdiend ap plaus ten deel. Jammer, dat nog vele do nateurs geen gebruik maken van deze winterconcerten. Wij willen hopen, dat de volgende uitvoering een uitverkochte zaal ten deel mag worden. BRUINISSE. Op een vergadering van mosselkweekers, gehouden op Zaterdag avond j.l. in „Het Veerhuis onder lei ding van dhr. M. Vijverberg, die het doel dezer vergadering uitvoerig uiteenzette, werd besloten, een gezamenlijk ondertee kend request tot den Minister van Water staat te richten, inhoudende het .verzoek hun ophefffing te verleenen van heit bag- gerreglement op de Schelde en Zeeuw- sche stroomen. Zoo hun dit wordt ver leend, zouden pachters, van de voor hun haven gelegen mossel verwaterplaailsin, dewelke sinds April 1921 aan deze pach ters zijn onttrokken, deze weer in ge bruik kunnen nemen. Alsook zou het hun dan worden toegestaan het mosselzaad op de slikken met de korren weg te visschen. STAVEN1SSE. Vrijdagavond hield Dr. Bernhardï alhier voor het „Groene Kruis" een zeer mooie causerie over „Het gevaar en het zien van het gevaar". Na een ro mantische inleiding bepaalde hij zich tot de gevaren op geneeskundig en op maat schappelijk gebied. Hij besprak o.a. de ziekten, die er geweest zijn, b.v. de pest, die ziekten, die er nog zijn, b.v. de t.b.c., en daarna de ziekten die er kunnen Ko men, b.v. de kanker. Door doeltreffende maatregelen zijn de beide eerste veel in slachtoffers verminderd, maar van de l'aatste neemt het aantal, helaas, zeer toe. Hij ried ten eersbe aan de gevaren tijdig te leeren zien, geen verwaarloozin- gen van lijf en lichaam;, omdat kleinig heden zulke groote ge volgen kunnen heb ben. Jammer, dat het aantal toehoorders niet grooter was. L.l. Donderdagavond gaf de Tponeel- vereen. „Vooruitgang zij ons Streven" alhier, onder leiding van dhr. Buijze, in het hotel „Van Daten" een zeer goed geslaagde uitvoering. 'Ten tooneele wer den gevoerd door eenige dames en hee ren een 3-tal kluchtspelen, die de lach spieren wel in werking deden komen. Het publiek toonde zich zeer voldaan. ST.-ANNALAND. De collecte voor het „Tehuis voor alleenstaande blinden" te Wolfhezen, heeft hier opgebracht f 69,75. POORTVLIET. Vrijdag j.l. had de auto bus van Maliekoole een ongeluk, dat wonder boven wonder goed afgeloopen is. Zij ontmoette even buiten de kom der gemeente een boerenkar. Het paard was schichtig en de kar geraakte dwars over den weg. De chauffeur week uit om een botsing te voorkomen, die niet ge heel vermeden werd. Tengevolge van die botsing kwam de bus op den zijkant van den weg, reed door een Laagte, beklom een berm. stootte tegen een boom en bleef rustende tegen den boom en steeu- nende op een achterwiel met den kop hangen boven een sloot. De carrosserie werd deerlijk gehavend. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Enkele pas sagiers stapten over in de juist passee- rende autobus van Krijger. Nabij Scher- penisse reed die tegen een met hout geladen wagen. Qj, zöe/xengd. voox de gje/7..aruifieid. -twimiü!ei/rtóu.<2)e eMKinlmoieeni dat de famdenm. doox't dagelybxh. geêmlfc. Ua/n. CCLGQgt Vtxum trmL vonf.l. penLIo &iif.0.ö5 pm. pond, J veel beien, bevta/nd. zun. leopm. de au/ie 1 dkta. THOLEN. De zakjeseollecte voor de feestgave aan de stichting „Kinderzorg", heeft alhier opgebracht de som van f 164,01. De jongedames Jo Huvers en Maartje Blaas, hebben dus alle eer van hun werk. Een woord van dank aan de milde gevers en aan mevr. Lunenburg, die die leiding hiervan had en aan deze jonge dames voor hun ijver, is hier niet misplaatst. Toen de landbouwer De Braai Vrij dagmorgen in Zijn stal kwam, kwam hij tot de ontdekking, dat twee zijner gras- kalveren, met den stfdband in elkaar ver ward zaten. Daar de levensgeesten reeds te ver geweken waren, heeft hij1 de dieren direct afgemaakt, waarna ze door den Keuringsdienst voor de consumptie werden goedgekeurd. RECHTZAKEN. Ter Openbare Terechtzitting der Arr.- Rechtbank te Middelburg, van 11 Dcc., is o.m. uitspraak gedaan in de navolgende zaken, allen ter zake van overtreding der RijksbeLaslingwetten, en wel tegen: J. G., schipper, 27 jaar, wonende te Rot terdam. Vrijgesproken. H. H-, 39 jaar, siigarenventer, wonende te Zierikzee, f 50 b. s. 5 d. k.; G. A., 49 j., sigaren fabrikant, wonende te Zierikzee. Twee geldboeten van f 100, subs. 2 maal 5 d. h.; M. B., 31 j., sigarenfabrikant wo nende te Zierikzee, f 50 b. s. 5 d. h., met verbeurdverklaring der in beslag ge nomen goederen. Dezelfde: 2 map! f 100 b. s. 5 dagen hechtenis voor elke boete. DE MOORD OP MAKELAAR BUSCH. Bekl. M. en de officier van justitie hebben beiden hooger beroep aangetee- kend van het vonnis der Amsterdamsehe rechtbank, waarbij M. is veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf. DE BRUSSELSCHE BANK. De vierde kamer der Amsterdamsehe rebhtbank heeft bij vervroeging uitspraak gedaan in de zaak tegen de beide direc teuren van de Brusselsche Bank, B. en J., en hen van de ten laste gelegde verduis tering en valschheid in geschrifte vrij gesproken. Gelijk men zich herinnert was de officier van justitie niet ontvankelijk verklaard in zijn vervolging voor zoo ver betreft het eerste punt der dagvaar ding (eveneens verduistering). Het twee de punt verklaarde de rechtbank zonder nadere motiveering in haar vonnis niet bewezen. Wat de valschheid in geschrifte betreft, deze beschouwt de rechtbank als niet "bewezen, omdat niet is komen vast te staan dat de boekhouder, een jongere neef van den eersten beklaagde, de des betreffende valsche boekingen heeft ver richt in opdracht van de beklaagden voor een hunner; bewezen is alleen dat ze door hem verricht zijn. Het bewijs dat de beklaagden hem daartoe opdracht hebben gegeven was niet te leveren, doordat hij zich op grond van zijn familiebetrekking met een der beklaagden als getuige verschoond heeft. De rechtbank heeft de beide beklaagden vrijgesproken en hun onmiddellijke in vrijheidstelling gelast. Het O.M- had te gen beiden een gevangenisstraf van 4 jaar gëëischt. AFSCHUWELIJK FAMILIEDRAMA. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft vorige week An hooger beroep behandeld de strafzaak tegen den 43-jarigen spoel- knecht H. H. van Dam, die op Djonderdag 29 Januari zijn echtgenoote, op Zaterdag 31 Januari zijn dochtertje en op Zondag 1 Februari zijn stiefdochtertje van het leven beroofde. Het O. M. had op 21 September wegens moord, drie malen gepleegd, levenslange gevangenisstraf gëëischt. Op 5 Oct. 1.1. vonnis wijzende, sprak de rechtbank den beklaagde vrij' van den moord op de vrouw, omdiat de voor bedachte raad h. i. niet bewezen is. Daa rentegen verklaarde de rechtbank den beklaagde schuldig aan doodslag op de vrouw >en aan moord op de beide kin deren, welke laatste feiten de rechtbank als één voortgezet misdrijf beschouwde. De rechtbank legde beklaagde twaalf jaren gevangenisstraf Op- Tegen dit vonnis had het O. M. hoo ger beroep aangeteekend. Nadat de raadsheer rapporteur verslag had uitgebracht, werd de beklaagde door den president ondervraagd. Bekl. bleef ging van het vonnis, behalve wat betreft de opgelegde straf. Deze wenscht spr. veranderd te zien An twihtAg jaren gevan genisstraf. Uitspraak 24 December. ZIJN EIGEN KIND GEDOOD. Voor de rechtbank te Rotterdam stonld een 34-jarige man terecht, wAen ten laste gelegd werd, dat hij op 15 Juli zijn vijf jarig dochtertje opzettelijk van 't leven heeft beroofd door dat kind tegen een steenen zijmuur te werpen. Tengevolge van de bloeduitstorting daardoor ontstaan is het kind overleden. De bekl. ontkende met voorbedachten rade gehandeld te hebben. Hij had 't kind slechts een aframmeling gegeven. Een getuige-deskundige verklaarde, dat het kind tengevolge vian bloed uitstorting overleden is. Een andere getuige-deskun dige, psychiater, verklaarde dat de bekl. erfelijk belast en ontoerekenbaar was. Ten tijde dat hij de mishandeling pleeg de was zij>n heele familie krankzinnig Bekl. lijdt aan waandenkbeelden. Het O. M-, zei An Zijn requisitoir, dat be klaagde tot 15 November gedaan heeft alsof hij' zich van niiets bewust was. Op dien dag heeft hij een brief geschreven, waarin hij! verklaard heeft uit drift ge^ hand el d te hebben. Den primair ten laste gelegden moord en doodslag nam het O. M. terug, doch het hield vast aan de subsidiair ten laste gelegde mishandeling met doodelijfeen af loop, om ten slotte ontslag van rechts vervolging en plaatsing in een krankzin nigengesticht voor den tijd van één jaar te vragen. ONDERWIJS. DU1VENDIJKE. De oudercommissie der O.L. school alhier heeft een cursus voor leerlingen boven den Leerplichtigen leef tijd georganiseerd, welke bezocht wjordt door 16 1 eerl ingen STAVENISSE. Op de voordracht voor onderwijzer alhier, zijn geplaatst de hee ren S. Stoel alhier, A. Harpe, Tiel en A. Weeda, Maasdam. Benoemd tot tijd. onderwijzer aan de Ned. Hbtv. Chr. Schoo'l te Boskoop, de heer J. A. Boogerd te Oosterland. LANDROÜW EN VEETEELT. VERBETERING VAN HET GEITENRAS IN ZEELAND. In de Vrijdag te Middelburg gehouden jiaarl. vergadering van de Vereeniging tot verbetering van het geAtenras in Zee land, bleek uit heit jaarverslag, dat. het aantal aangesloten vereenigingen steeg van 65 tot 60, het ledental -daalde van 3181 tot 3131. De vereenigAng heeft in de provincie 72 bokken gestald, en boven dien op haar proefstation te Serooskerke (Walcheren) nog 15. Er werden in 1925 totaal 53 k euringem gehouden; aange voerd werden 677 melkgeiten, 40 over- loopers en 201 lammeren, dus 917 dieren. Goedgekeurd werden dit jaar 44,3 pCt, der geiten, tegen 38,5 pCt. in 1924. KERKNIEUWS, Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Siimonshaven c.a., H. E. Beernink te Charlois. Te De Coksdorp, eend. H. Dekker te Middelburg. Aangenomen: Naar Joure, T. Jonker te Biezelinge. Naar Nes en Wierum (F.), W. H. A. Nelck te Giessen-Oudekesrk. Bedankt: Voor Oudewater, H. Japchen te Ede. Voor Halle (Gld.), cand. H. Boiten te Veendam. ZIERIKZEE. Herkozen tot kerkvoogden de heeren I. de Broekert en P. D. de Vos. KERKWERVE. Bij de laatst alhier ge houden verkiezing zijn herkozen de heer P. de Vlieger als ouderling en de heer J. Rotte Mz. als diaken- ST.-ANNALAND. De beide aftredende leden van den kerke ra ad, ouderling J. T.h. Kurvink en diaiken P. Quist, zijn her kozen. STAVENISSE. Verbetering. Tot kerk voogden zijn alhier herkozen de heeren H. J. Dorst en M. P. Tazelaar. OUD-VOSSEMEER. Bij de herstemming voor notabele tusschen de heeren J. L. van Gorsel en J. van den Houten is eerstgenoemde verkozen met 49 stemmen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1