Zierikzeesche Nieuwsbode Kunsttanden. ABdusïroOP 'Backin' Hoesten is gevaarlijk Dr. C. E. LIESKER, abonnementa Vrijdag 11 Dec. 1925. zierikzeesche courant advertent1ên EERSTE BLAD. Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. Mond- en Tandarts, Algemeen Overzicht. PLUMCAKE Fr^i per maanden f 1,50, franco per post f1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afxonderltfke nummers 6 cent. Veriohtynt Haandaf. Woensdag •n Vrijdag 82ste JAAKGAN6. - No. 11324. Ut. J. BE LOOZE Jr. Ultc.-Ritfiif. M, J. COSTER. ▼an 1—f regels 60 ets. Tan 4 regels en daarboven 20 ot«. p«r regel. iSeolaxae» SO ets. p. regel* BjJ oontraot belangrijke korting, ïnaendlng op den dag van uit» gave vóór 11 are. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ZU, dl» zich van af heden op ons blad abonneerOn, ont vangen de tot 1 Jan. a s. ver schonende nummers GRATIS. In h«t met 1 Jan. a s. verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen De pr^js hiervan is van 1—5 regels 76 oent, elke regel meer 16 oent. De Inzending kan geaohieden tot en met Dinadog 2© Deoember, uiterlijk voormidaaga 11 ure. want het forceert de adem halingsorganen, hetgeen ern stige gevolgen kan hebben. Akker's Abdijsiroop is het hoeststillende middel bjj uit nemendheid, doordat het de slym oplost .en de ademhaling ruimer maakt. Neemt daarom Voor Uw hoest, bronchitis, catarrh, kinkhoest of asthma. zal op Donderdag 17 December a.s. spreeknnr honden voor Tandheelkunde te Zierikzee, van 10—4 unr, ten huize van I. H AGE. Meubelhan del, Appel markt 365. Postkantoor to Zlsrlkzoe. Lijst van onbestelbare stukken: 1. Joh. de Bakker Jz., Sommelsdljk; (brief); 2. R. J- de Jong, Amsterdam, (brief)3. E. Zeemaan, Nieuwerkerk, (briefkaart). Nota. Aanbevolen wordt om 't adres van den afzender op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per poBt te verzenden Btukken, steeds van een volledig adres straat naam en huisnummer te voorzien. waarlij do stemmen der betrokken par tijen buiten stemmiimig blijven. De uitspraak van den Raad iin zake de toewijzing van Mosoel zal dus een bindende scheidsrechterlijke uitspraak zijn als zij tenminste met algemeene stem men zonder die der partijen wordt genomen. Indien Turkije dus de beslis sing van den Raad niet zou aanvaarden, zou het heel den Volkenbond tegenover zich krijgen. Tot dusver hebben de Tur ken het wel duidelijk gemaakt, dat zij een uitspraak tegen hun verlangens in niet zouden aanvaarden. Bn ,als dus de Raad van den Volkenbond zou mogen beslissen dn den geest van het advies der indertijd uitgezonden commissie, welke, zooals men weet, Mosoel wilde toewij zen aan Irak, mits het Britschei mandaat nog voor een kwarteeuw zou blijven ge handhaafd, zou Turkije zich hierbij niet neerleggen, en zou men zich dus op lernstige moeilijkheden in dat deel der wereld moeten voorbereiden. Zoover is het echter nog niet, daar er eenige wijziging is gekomen in de houding der betrokken, partijen. Er zijn in Engeland velen, die de voordeelen van bet behoud van hét Turksche vilajet Mo- spetl niet voldoende achten om zich 'bloot t(e stellen aan de gevaren die daardoor van de zijde der Turken zouden blijven dreigen. Spr. wijst op 't sociale nut der school. Die motie wordt verworpen met 47 tegen 35 stemmen (rechts tegen links, plus Snoeck Henkemans en Kërsten), en het wetsontwerp aangenomen met 68 tegen 12 stemmein. BINNENLAND. In de jaarlijksche boodschap tot het Amerikaansche Congres door president Qoolidge, treft, bdhalve de prettige mede- deeling voor de Amerikaansche burgers, dat de belastingen nog zullen worden verlaagd in verband met de regelingen, igetroffen met de oprlogsschuldemaren, de houding van den President, welke hij aanneemt, betreffende de outwapenings- kwestie. Volgens den President is de ontwape ningskwestie een speciilfjiek Europeesch vraagstuk en Amerika zal met belangstel ling eiken stap volgen, die iin ons wereld deel naar een beperking van bewapening zal worden gedaan. Over de beperking der bewapeningen in eigen land liet de zwijgzame man zich niet uit. Voor deelneming aan een confe rentie tot bewapeningsbeperking voelde hij weinig. Europa moet eerst maar eens aan eigen ontwapening te land beginen. Over de strijdmachten ter zee waarbij Amerika is geïnteresseerd kan men later nog wel eens praten. Over een nieuwe Washiingtonsche conferentie tot beperking der groote vlootmachten maakf Cooiidge Zich niet druk. De toestand in het Hemelsehe Rijk in het Verre Oosten blijft zoo ingewikkeld en verwaTd, dat het zeer moeilijk is uit den chaos wijs te woTden, maar meer en meer komt de beweging naar voren: een onafhankelijk China! Deze beweging heeft zlich betrekkelijk vlug ontwikkeld. In den af'geloopen zo mer begonnen de stakingen, waaruit zich de aetié tegen de vreemdelingen ontwik kelde en thans de strijd tusschen de mili taire gouverneurs om de macht, aan gewakkerd en gesteund door Moskou. De strijd heeft zich kort geleden ver plaatst naar Mandsjoerije, van ouds de twistappel tusschen Rusland en Japan, welk laatste rijk met bezorgdheid de ge beurtenissen gadeslaat. Met groote omzichtigheid gaat Japan te werk, stuurt nog geen troepen ter versterking der garnizoenen in Mandsjoe rije, ten einde botsingen met al de ge volgen daarvan te vermijden. Hoever het daar in slagen zal moet worden afge wacht. De Volkenbondsraad heeft zich deze week met de kwestie-Mosoel bezig ge houden. Eigenlijk niet met de kwestie zelf, maar met de voorafgaande vraag of de Raad de uitspraak zou aanvaarden van het Hof van Intern. Justitie, tot hetwelk hiji zich om' advies had gewend in zake Zijn be voegdheden. De uitspraak van den Raad is bindend voor de betrokken partijen, n.l. Engeland en Tiirkij?, mits deze uitspraak met al- gemeene stommen z$1 warden genomen, TWEEDE KAMER. Zitting van Dopderdag 10 Disfc. De verlenging van den overgangstermijn inzake invoering van verschillende be palingen der Tabakswet tot 1927, onder meer die betreffende de Invoering van centrale werkplaatsen, wordt z.h.s. aan genomen. Aan de orde is daarna wijziging der L. O.-wet, ten einde gelegenheid tot geven van onderwijs in een vreemde taal in een lager leerjaar dan het zevende, ge- durende een jaar ter bestendigen. De heer Ketelaar bestrijdt het ont werp, mej. Westerman juicht het toe. Minister Rutgers verdedigt het als hand havende den status quo. Het wordt aan genomen met 58 tegen 32 stemmen. De vijfjarige nieuwe' overeenkomst met de Paketvaartmeatsehapplji geeft den heer Joekes aanleiding aiain te dringen op over brenging van 't toezicht op de scheep vaart in Indië van 't Marine deparVoment naar Landbouw, Nijverheid en Handel. Spr. stelt bij .amendement verminde ring der voorgestelde tariefsverhooging van dertig op twintig procent voor. De heer Cramer wil in de toekomst grondige wijziging der verhouding van de Raketvaart tot de Indische regeering en is vóór 't amendement. De heer Bodssevain betwijfelt of de prachtig tfunctioneerende Paketvaart met 20 pCt. genoegen neemt. Minister Weiter sluit zich aan bij de aan de Paketvaart gebrachte hulde. Overbrenging van het toezicht naar Landbouw zal worden overwogen. Der tig procent tariefsverhooging is reeds een compromis. De tarieven zijin getaxeerd naar de marktwaarde van het wereldver- k-aejr. De heer van Vuuren bestrijdt 't amen dement, Wijl het de overeenkomst in ge vaar brengt. Op utilit-eiitsgronden bestreden door de heeren Scheurer en Boissevain, ernstig ontraden door den Minister, wordt het amendement verworpen met 56 tegen 30 stemmen en het wetsontwerp z.h.s aan genomen. De subsidiëeriinlg der kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen over 1925 met il 27500, wordt bestreden door mevrouw Bakker—Nort, wijl 't adviefs der kundige commissie onvoldoende is ge volgd. Mevr. De Vries—Bruins noodigt per amendement Regeering uit, vóór 1927 de stichting van een Rijkskweek school voor vroedvrouwen in 't zuiden van Limburg voor te stellen. De heer Snoeck Henkemans wenscht het voortbestaan der school thans niet in gevaar te brengen. De heer Scheurer is voorstander van particulier initiatief, bestrijdt Snoek Hen kemans en mevr. de Vries—Bruins. Dhr. Baars wijst op den royalen opzet der instelling. Mej. Meijer bepleit het nut der school, Ds. Lingbeek ziet iin de school propa ganda voor een bepaalde broederschap. Minister Kooien zegt, dat de school aan alle eischep voldoet, Uit Stad en Provlnoie ZIERIKZEE. Onze aandacht wordt ge vestigd op een interessante puzzle, ge naamd „Gazelle Puzzle" van de bekende rijwielfabri-ek van dien naam. Deze puz zle komt voor in „De Kampioen" van Viröjdag 11 December, en kan hieraan dooir iedereen worden deelgenomen. Voor de gelukkige oplossers worden mooie prijzen beschikbaar gesteld. Zoo hoorden Wij: verluiden, dat er onder de serie prij zen zelfs 4 eerste klas Gazelle rijwielen voorkomen. Aan de Gazelle Rijwielfa- briek te Dieren zijn ook formulieren der puzzle te bekomen. De heer D. Coumou Jz. alhier, is benoemd tot teekenaar aan het Bureau van Gemeentewerken te Rotterdam. ZONNEMAIRE. Donderdagmorgen sloe gen de voor een wagen bespannen paar den van den landbouwer M. A. G- alhier door onbekende oorzaak op hol. Op het z.g. Heultje, gelegen in de bebouwde kom dezer gemeente kwam een der paarden te vallen, welke daarna door het an dere paard ongeveer 30 M. over de straat werd meegesleurd. Hierdoor wias die op den wagen zittende bestuurder in staat het nog steeds hollende paard staande te houden, zoodat erger werd voorkomen. In de Concertzaal hebben we deze week weder eene film van Harry Piel, die behoort tot de meest stoutmoedige filmacteurs, en nog versoh in het ge heugen ligt door „Het Gevaarlijke Spoor", dat ons in October geboeid heeft. Thans vertolkt hij de over de geheele wereld ingeslagen serie roman },De Man zonder zenuwen", in welke Piel alle gelegenheid gegeven woTdt zijn onverschrokkenheid ten toon te spreiden. Hij' zelf zegt van deze film „net is mijn geweldigste film werk, dat ik nimmer-denk te overtreffen, de .grenzen van het mogelijke bij film opname lijken mij hier bereikt". Wij- zien de held en auteur van dit sensationeele boek, „de Men zonder ze nuwen", de bereisde, steeds in avonturen verwikkelde gentleman, telkens weer door gevaren bedreigd, voor welke een ieder, behalve hij, zou sidderen. ST.-PHILIPSLAND. De collecte voor 't Huldeblijk aan de Koningin heeft opge bracht: .op het dorp f 2,50 en in den Anna-Jacobapolder f 21,60. Duidelijkheids halve dient vermeld te worden, dat oj het dorp geen personen te vinden wa ren, die met de lijst op huisbezoek wil den gaan. Woensdagmorgen waren eenige werklieden bezig een boom te vellen op het oude kerkhof om de kerk. Toen zdji hem om wilden trekken, viel hij in plaats van na-ar hen toe, van hen af en kwiaim daarbij1 terecht op het d-oor het „Schoold-reefje" Loopende telefoonnet. Alle draden brak-en en kwamen over een lengte van pi.m. 100 M- op den grond terecht. Naar verluidt zal de schade voor rekening zijn van den koop er der hoo rnen, die bovendien verzuimd had van deze werkzaamheden melding te maken en er dus ook geen toestemming voor had. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. ST.-MAARTENSDIJK. Door de gemeen- te-politie alhier is tegen eenige personen proces-verbaal opgemaakt wegens het niet doen van aangifte voor huisslach ting. De Vleeschkeuringswet stelt op deze overtreding een geldboete van f 50 of 8 dagen hechtenis. De alhier gehouden collecte voor „Kinderzorg" heeft zuiver opgebracht een som van f 113,525. POST EN TELEGRAPHIE. Mej. H. Ornée, geboren te Zierikzee is, naar wij vernemen, benoemd tot hulp telefoniste te Tholen. POST EN TELEGRAPHIE. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat van 17 Dec. t/m. 16 Jan. weld-adigheidspostzegela wor den verkrijgbaar gesteld. Deze zegels worden evenals ten vorige jare verkocht me! rozijnen naar Oetker"s»Recept, gebald*, m. DrOehker's Bakpoeder ecft -floor Dr Oetker op wctenscbappelijken grondslag vervaardigd Bakpoeder. Backin vervangt de Gist. Men gaat onmiddellijk tot bakken over, hel deeg rijst onder het bakken. Backin is zuinig in het gebruik en niet zooals gist aan bederf onderhevig. 80 gr. boterca. 0.25 l eieren0.12 150 gr. suikerca. 0,07 250 gr. tarwebloem0.08 V* pakje Dr. Oetker's Backin 0.04- liter roomca. 0.20 150 gram rozijnen «.0.18 150 gr. krentenm 0.12 citroen0.03 f 1.09 Bereiding: Men foere de boter tot roott, voege suiker, eieren, geraspte citroenschil, het gezeefde en met Backin vermengde meel en de room toe, dan rozijnen en krenten.Vul een in» gevetten vorm met dit deeg en bak de cake bij middelmatige hitte ruim 1 uur. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs t Con A'dam, v< vermeld zün. Waar niet verkrijgbaar wende men zich E. Ostermann direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis=receptcnboekje toezenden, PREDIKBEURTEN. ten bate van den Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming. De zegels, welke dit jaar worden uitge geven, worden verkrijgbaar gesteld in 3 soorten, met een frankeerwaarde van •resp. 2, 71/2 en 10 ct. De verkoopprijs van deze zegels is vastgesteld op resp. 4, 11 en 121/2 cent. De geldigheidsduur van de weldadigheidszegels is niet be perkt; zij zijn mede geldig in het inter nationaal verkeer. Zondag 13 December te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. de Roode. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. 's Avonds 6.30 ure, ds. v. Binsbergen van Haamstede. Geref. Kerki 10 en 6 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen (Avondmaal), 2 Lmr- kerk en 6 ure, ds. v. d. Molen (Dankz.) Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 are, Leeskerk. ti>inlehfiandm-Win{xto)<Mlen. CEMjauuwa. £pj)wt gemest Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Molkwerum, candidaat G. Gerbrandy te Nijl-and (Fr.). "Te Buik sloot (toez.), N. J. Cupedo te Eiland Marken. Bedankt: Voor Nijkerk o. d. Veluwe, H. J. van Schuppen te Groot-Ammers. RENESSE. Herbenoemd tot Kerkvoogd, de heer J. Schoof. ELKERZEE. Tot secr.-oixtv- en koster is benoemd de heer P. Hanse. NOORD WELLE. Herkozen als-ouderling de heer G. Geluk. Gekozen als ouderling de heer L. Zopru'ter en als diaken M. Moermond, zulks in-plaats van de hee ren J. P. Hollestelie en M- Kosten, die ontslag genomen hadden. STAVENISSE. Door notabelen rijn her benoemd als kerkvoogden, de heeren M. P. Tazelaar en D. Stoutjesdijk- OUD-VOSSEMEER. Door den heer C. Kievit alhier, is tegen 1 Jan. a.s. ontslag gevraagd als voorzanger en voorlezer. Benoemd tegen 1 Jan. 1884 is alzoo een tijdperk van 42 jaren voorbijgegaan, waarbij' hij steeds trouw op zijn post was. Een woord van hulde komt toch zeker toe aan deze bekende figuur in de kerk op Zondag in den lessenaar; moge hij noig Vele jaren van zijn rust genieten. Geref. Kerk. Beroepen: Te Scheveningen, G. O. Don- ner te Emmen. Te Tijnje (Fr.), cand. M. Janssens te Assen Te Hemelum (Pr.), cand. R- Oosterhof f te Groningen. Bedankt: Voor Anna-Jaoobapolder, A. Wijngaarden te Baarland. Chr. Geref. Kerk. BeroepenTe Zwij-ndrecht, N. Bijde- mast te Rotterdam. Geref. Gem. Beroepen: Te Vl-aardingen, G. H. Ker sten te Ierséke. PREDIKBEURTEN. Zondag 13 December. Kerkwerre. 9.30 ure, d». Mortier. Serooskerke. 2 ure, da. Mortier (Verkiezing kerkeraadsleden). Burgh. 9.30 ure, Gemeenschappelijke dienst, ds. Boogaard in de conaistorie. Reneise. 9.30 ure, ds. Neeleman. Noord well e. Geen dienst. Heemstede. 9.30 ure, ds. v. Binsbergen (Coll. noodl. kerken en personen). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Theol. cand. J. Offera van Kampen. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Blkereee. 2 ure, da. Neeleman. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, da. Brommer. Brouwershaven. 10 ure. dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 nre, cand. R. J. den Boer van Zwartsluis. Zoanemalrs. 9.30 are, da. de Leur. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, da. Hoek. Noordgoawo. 9.30 ure, da. r. Griethugsea. Breisehar. 9.30 ure, da. d. Griend (Zondagsschoolbussen en Coll. generale kas). ^Ouwerkerk. 9.30 ure, ds. v. d. Linden. Nieuwerkerk. 9.30, geen dienst en 2 ure, da. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Geref. Gem» 9, 2 en 5.30 ure, da. Vreugdenhil. Oosterlaad. 9.30 en 2 ure, dr. <Weeda (Collecte noodl. kerken en personen). Geref. Kerk. 9.30 en 2 are, Leesdienst. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 are, de heer Rotngn. Slrlanslaad. 2 ure, ds. v. d. Griend (Bed. H. Av.) Brulnlsse. 9.30 en 2 nre, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. v. Tol van Scharendgke. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geeu epgaaf ontvangen. St.-Flllpelaud. 9.30 en 2.30 ure, ds. Van Doorn. Oud-Ger0f. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, de heer J. Vijverberg. Tholoa. 9.30 en 2 nre, da. Datema. Geref. Kerk. 9.30 en 2 are, de heer Elskamp. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. It.-Maartansdljk. 9.30 en 6 ure, da. Lee mans uit Delft. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Oud-Vossamear. 9.30, Leesdienst en S ure, ds. Moerman (Deopsbed.) Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, da. Stealing, emer. te Apeldoorn. Oad-Geref. Gsm. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Maandag 14 en Dinsdag 15 Dec. 9.30, 2 en 6 ure, de heer Vijverberg van Eist. Paortvliet. 9.30 en 2 ure, da. Verschoor» Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. Bouma; 6 ure» Leeskerk. Soharpaulesa. 9.30, Leeskerk en 2 nre, da. Los. Ond-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Staveuls»#. 9.30, da. Moerman en 2 ure,' Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 nre, Leeskerk. ■t.-Aaualaad. 9.30 en 2 ure, ds. Oskam. Geref. Kerk. 9.S0, 2 en 5 nre, Leeskerk. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 13 December. 1603. De Regeering van Middelburg be sluit een monument op te richten voor Graaf Willem II, welk besluit echter niet uitgevoerd is. 14 December. 1511. Hevige storm en watervloed. In Schouwen gaat het dorp en de polder Qauskinderen onder. 15 December. 1813. Willem' Frederik, prins van Oranje- Nassau, te Zierikzee geproclameerd als Souverein Vorst 16 December. 1770, Het oude orgel in de St.-Lievens Monsterkerk te Zierikzee voor het laatst bespeeld. 17 December. 1505. Graaf Philips houdt in de abdij te Middelburg eene vergadering van ridders van het Gulden Vlies. 18 December. 1572. De Prins van Oranje komt te Zie rikzee. 19 December. 1699. De Staten van Zeeland varleenien octrooi tot bedijkiqg van Zuid-W.es- tenrïjk of de Vogelseborre tusschen het Sassche Gat en het kana-al van Axel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1