Calshoek zeer onbevredigend. Spr. is van oordeel, dat men dhr. De Vos na dit voorgevallene niet weer in zijn functie als regent van het B.A. moet handhaven, hem in de gelegenheid moet stellen zijn ontslag te nemen, of anders voor ontslag uit zijn functie aan den raad moet voor dragen. Spr. wil de gelegenheid tot ont een hoog ideaal nastreeft, medegetrokken is in het zog van het geen vasten koeils nemend bedrijf, dat niet op reëelen nueh- terien financieeten basis staat. Dat het uitbreidings- en vernieuwingsfonds niet vroeger is ingevoerd, is volgens spr. niet bedrijfskundig geweest. Wanneer geen behoorlijke winst gemaakt wordt, Mag geven en wanneer daar binnen 14 J zal de fabriek een schadelijk lichaam dagen" geen gevolg aan gegeven wordt, dan genoemden heer ontdaan. De voorzitter: Het is een pijnlijke ge schiedenis, die u hier ter sprake brengt. Qua raad en qua B. en W. hebben wij er niets mede te maken en wij! zitten hier bovendien niet als zedemeester als censor monrm! Wat dhr. De Vos gedaan heeft, is gebeurd is zijn kwaliteit van kerkelijk dignitaris. Ten onrechte heeft lu« gezegd, dat hij het geld niet had, maar dat daarvan de reden zou zijn, dat een man van dien leeftijd, en dat aanzien, van plan zou zijn, f 100 weg te moffe len ia een zaak, die er bij den voorzitter nooit in wil. Uit een goede bedoeling heeft dhr. De Voa gemeend te moeten ontkennen, dat hij voor een verpleegde geld onder zijn berusting had. Nu neen hit dat op een eenigazins onhandige ma nier gedaan. Hij had dat niet moeten doen, maar om hem voor te dragen voor ontslag uit zijn functie als regent van het B. A., zou spr. heel onverdiend vin den. Hij hoopt dan ook dat de raad het voorstel niet zal aannemen. De heer Doeieman gaat hiermede geheel accoord. Weth. Kazpntan had, na ingelicht te zijn over deze kweatie, hetzelfde idéé aU de voorzitter heeft uiteengezet. Ook de heer den Boer, welke «pr. naar aantel- dine hiervan er over sprak, was van het zelfde gevoelen. Wij verkeeren in hetzelf de geval bij het B. A„ zegt apr- Met de grootste moeite is getracht iemand in het Verplegingshuis te krijgen, en omdat te bewerkstelligen is f 112 gestort op de Spaarbank, dat gestort had moeten wei den in de gemeentekas. Dat is ook niet zooals het hoort. Nu heeft de heer De Vos een ontkenningsmethode gevolgd, maar is dat nu een reden om hem te ontslaan? De heer Lunenberg: Wij zitten hier niet als rechters en zaten wij hier als zon danig, dan zouden vrij niet tot veroordee ling kunnen overgaan, voor dat wij den persoon in kwestie hadden gehoord. Wij mogen hier niet afgaan op praatjes. Ons is de ware toedracht niet bekend en spr. sou het verschrikkelijk vinden de voor- gestelde motie aan te nemen. De heer den Boer vertelt hoe de zaak zich heeft toegedragen. De bedoeling geweest een verpleegde te helpen dhr De Vos is er in gevlogen. Iedere week kwam de bedoelde verpleegde geld brengen, dat werd genoteerd om daarvan zoo nu en dan iets van te kunnen geven. De heer Venteeg komt er tegenop, dat hier de meening verkondigd wordt, dat er een soort overeenkomst zou tusschen verpleegde en regent, maar deze laatste ontkende tegen de verpleegde zelf, aldus spr., dat hij geld van haar zou hebben. De heer Catshoek wijst erop, dat ge zegd ia, gaat het nu aan iemand zoo maar te veroordeelen? B. en W. ia ge vraagd een onderzoek in te stellen, maar dat ia niet gebeurd. De redeneering die hier gegeven wordt, ia naar zijn mee ding niet juiat, doch hij' zal er niet ven der op fog!»**"- Spr. handhaaft echter zijn motie. De beer de Éroekert zal tegen de motie Stemmen Spr. betreurt het dat dhr- Cats- hoek zonder een zweem van bewijs open baar in ,flet Voik" daarover schrijft en begonnen ia met een fout te maken. De heer Verêteeg zegt dat de inlichtin gen zijn verkregen van een zeer betrouw baar persoon. Dan was men niet precies op de hoogte zegt de heer Panny, want de onder-voor zitter van de Diaconie kreeg volgens dat bericht de schuld. u De heer Versteeg leest uit ,JJet Volk de gemaakte verbetering in deze kwestie voor. Hierna wordt de motie-Catshoek in stemming gebracht en verworpen met 11 —2 stemmen. Voor de motie stemden de beeren Catshoek en Versteeg. Bij hoofdstuk 12, belastingen, stelt de beer Cat$hoek voor n plaats van 60, 80 opcenten op de Rijksinkomstenbeiasting to heffen, teneinde meer progressie toe te patsen Opcenten zijn niet democra tisch zegt weth. Koopman De voorzitter acht belaatngverhooging alleen noodig, als daarvan de noodzake- lijkheid blijkt De heer Lunenberg ziet de democra- tischheid van dit voorstel niet in. Opcen ten heffen is niet de manier van belas ting heffen. Directe belastingen is de ma nier. Spr. is tegen de voorgestelde ver- hooging. De heer Catshoek zet zijn voorstel na der uiteen, n.l. 20 Opcenten heffen op de R.I3. en de gewone H.O. met hetzelfde bedrag verminderen, zoo-dat de belasting opbrengst gelijk wordt. Vroeger werd al leen H.O. geheven, die later door het Rijk werd overgenomen. Het bedrag, dat de opcenten opbren gen, wat nog ontbreekt aan de belastin gen, naast die opcenten als H.O. ge heven worden. Spr. wil de opcenten ver- hoogen, omdat in die verhooging juist een sterkere progressie aan den dag treedt. Het voorstel wordt, na in stemming te zijn gebracht, verworpen met 112 stem men, die der heeren Catshoek en Ver pleeg. Over het gasbedrijf houdt dr. van der Kwast een heel lange algemeene beschou- wing, waaruit we het volgende aanstip pen: Se?*, zegt, dat de directeur, hoewel hij worden voor het komende èïectriciteits- bedrijf. De opvattingen van vroeger wre ken zich to.v. het maken van Reserve. Het is volgens spr. noodzakelijk de geheele gasfabriek over te doen gaan in een half gemeentelijke inrichting, een N.V. met de gemeente Zierikzee als grootste aandeelhouder of de gasfariek onder die financieele hoede te brengen van een machtig handelslichaam. Doen we dat niet dan wordt de gasfabriek het vat der Danaïden. Noodig zal zijn de fabriek als een economisch commercieel bedrijf aan te vatten en een hoogeren gasprijs in te voeTen, terwijl tevens de cokes voor den in handel geldenden prijs zouden moeten worden verkocht. Wanneer er Wérkelijk te veel krachten in het gasbe drijf werkzaam zijn, zoude spr. ze wil len laten overgaan in een anderen tak van dienst. Spr. zou wel willen voorstellen een on derzoek in te stellen naar de mogelijk heid van betere financieele bedrijfsresul taten uit de gasfabriek. Voorloopig vindt spr. de gaslevering aan andere gemeenten een te groote sprong, juist door het mank gaan aan de schulden aan de gemeente. Eerst de gasfabriek schuld vrij door een ander financieel beleid, op gezonden on dergrond! Wat ons overkomen is al dus dr. van der Kwast of nOg te Wach ten staat, is een gevolg van vroegere op vattingen in het bedrijf. Het is volgens spr., een niet te logenstraffen f eit, dat het gasbedrijf niet finantieel zelfstandig is. De oorzaak: het niet-kweeken van een voldoend reservefonds. In ©en zoodanig fonds zou ieder jaar een door den raad te bepalen gedeelte van de winst moe ten worden gestort. Niet meer toestaan van 25 o/o reductie aan de gemeente zou opleveren f 400 en 1 cent per M.s verhooging van den gasprijs zou ongeveer f 10,000 opleveren. Komt hier electrici- teit dan heeft men echter nog kook- gas noodig. Maar dan komt de verkeer de opzet uit, dat er geen rekening mede gehouden is „dat kookgas naar evenredig heid een zevende meer kost dan lichtgas. Het is beter te bekennen dat wij door vroegere toestanden achterop zijn ge raakt en niet op de vroegere manier moeten doorgaan. Het betaamt thans tot herziening van het beleid van het gas bedrijf over te gaan en tot reorganisatie. Het gasbedrijf moet geen leeningen slui ten bij het gemeentebestuur; het bedrijf moet daarom grootere winsten maken dan de tegenwoordige saldowinsten. Ech ter ooik geem groote batige saldo win sten. zoodat een verkapte belastingheffing ontstaat. Ter overweging geeft spr. verder een ander z.i. praotisch plan, nl. de bestaande gasfabriek te verkoopen, wanneer men een gasschap heeft kunnen vormen uit de gemeenten van dit eiland bestaande. De gemeenten in dit gasschap zijn aan- deelhoudjerspereemtages, b.v. Zzee mét 7000 inwoners, dus 331/2 °/o aandeel. De gemeentegasfabriek behoeft voorts niet liefdadig op te treden tegen de ver bruikers van het industrie-gas door ze goedkooper gas te leveren dan de ge wone verbruikers. Ze moeten eigenlijk zelfs meer betalen, omdat het feitelijk geen rechtstreeksch gemeentebelang ia. Ook moet men de met de gemeente ge sloten leeningen niet in het uitbreidings fonds noteeren. Dit fonds moet alleen bestaan uit de batige aaldo's of uit de vastgestelde reserveering uit de inkom sten. Sprekende over de balansen, zegt spr., dat een accountant de cijfers goed kan vinden, maar dan is deze zich toch niet van de werkelijke waarde gaan overtui gen Vele hoofden op den balansstaat 1 zijn z.i. te hoog gewaardeerd. Sommige 1 zaken, 'die men onder uitbreiding brengt, moeten als bedrijfaonkosten genomen j worden Om zekerheid van een bating winstsaldo te verkrijgen en te behouden, is noodig, behalve bedrijfszekerheid en een goede kwaliteit van gas bi} een be- hoorlijken gasprijs, ook gebruikszeker- heid. De gebruikszekerheid moet men zoo stellen, met het mogelijke in de toekomst van een electrisch. bedrijf, dat gas voor verwarming, kookgas en voor de industrie nog wel gebruikt zullen wlorden. Maekt de fabriek winst, zoo betoogt spr. voorts, na alles afgeschreven te heb ben, dan gaan de voordeelen van de fa briek pas aan andere burgers ook over; maakt de fabriek verlies nadat alles is afgeschreven en er geen schuld meer bestaat, dan is het ten nadeele van die burgers die geen gas gebruiken; maakt de fabriek zonder leening schuld na alles afgeschreven te hebben, noch winst, noch verlies dan is de gasprijs goed als het gas ook goed is van hoedanigheid: maakt cle fabriek, met schuld beladen, winst, dan moet eerst die schuld weg. Maakt de fabriek met schuld beladen nog steeds verlies, dan knagen de wormen aan haar bestaan en is wegteren een kwestie van tijd; maakt de fabriek met schuld be- f hept, winst noch verlies, dan deugt het ooik niet. Voor de winkeliers en industrieelen zou spr. met den gasprijs willen transigee- ren. Tenslotte zou spr. o.m. gaarne zien, dait alle leveranties voor het gasbedrijf niet meer ondershands werden aanbe steed, maar in het openbaar, na voor af aangekondigd te zijn in de courant. Na deze uiteenzettingen «telt de voor zitter voor, het ia inmiddels middernacht geworden, den spreektijd te beperken en ieder 5 'minuten te geven voor debat. De heer Doeieman zal toch langer dan 5 minuten moeten spreken over hetgeen de heer van der Kwast opgedischt heeft over de gasfabriek. De voorzitter ia van oordeel, dat het antwoord heel kort kan zijn en wel daar om, omdat geen cijfers van de begrooting aangevallen zijn. Dr. van der Kwast heeft een uitvoerige studie geleverd over het gasbedrijf, zooals hij zich dat denkt. Dit ia op het oogenblik heel ongeschikt om te bespreken, want niemand zal de vlug voorgelezen rede nauwkeurig hebben kun oen volgen en verwerken. Den heer de Éroekert duurde de speech te lang. Hij heeft er niets aan gehadi Spr. is dezen zomer uit de gascommissie getreden. Hij had hierover algemeene be schouwingen willen houden, maar die pas ia hem door dr. van der Kwast die zoo'n lang betoog hield, afgesneden. Toch wenscht spr. enkele jjragen te stellen en wel: hoe kan de gaaoommissie salaris- verhooging voor een harer ambtenaren voorstellen bij een z.i. veel te optimisti sche begrooting; wordt het geen tijd, dat de tarieven gewijzigd worden, desnoods door den gasprijs iets te verhoogen? Af vloeiing van personeel heeft, hoewel toe gezegd, niet plaats gehad. Het thans ge volgde stelsel heeft behoefte aan afzet gebied en uitbreiding van het bedrijf. Enkele buitengemeenten er in op te ne men, verdient aanbeveling. Aan kleine errtiek zal spreker niet meedoen. Hij dankt den voorzitteT der Gascommissie voor de prettige aamenwerking ten tijde dat spr. nog lid der oommissie was. Voorts vraagt hij, of men den tijd nog niet gekomen acht, de cokespTijzen te verlagen en de cokes van de hand te doen. De heeT Doeieman wijst er op, dat dr. van der Kwast een aantal zaken heeft aangevoerd, die afbreuk doen aan de gas fabriek. Wanneer dr. van der Kwast de moeite eens genomen had de balans per 31 Dec. '24 na te zien, dan zou hij heb ben kunnen opmerken, dat ruime af schrijvingen zijn gedaan op de gebouwen, machines en ovens. Op de gebouwen 10 o/oi, ovens etc. .20 o/o, laadmaehine 20 o/o, totaal .ongeveer f 16000. Als dr. v. d. Kwast eenig verstand van economie wil hebben, laat hij dan thuis eerst alles eens narekenen en zoo'n betoog binnen hou den. Laat dr. van der Kwast eens zeggen, welke afschrijving te weinig is? Die cij fers zijn heel scherp onder het oog ge zien. Iets dit in tien jaar versleten is, moet in zes jaar afgeschreven zijn. Spr. eindigt met te zeggen, dat dr. van der Kwast niet verdient lid der gascommis sie te zijn. De heer CatsJioek herinnert eir aan, dat 1 dr. van der Kwast heeft gesproken over de omzetting van de fabriek in een N.Vi Als inwoner van Zierikzee kan spr. niet begrijpen, dat dr. v^i der Kwast met een dergelijk i^ée rondloopt. Minstens de helft der aandeelen zouden dan in particuliere handen komen en die zouden dan de gasprijs vaststellen. De inwoners zouden dan gestroopt kunnen worden ten voordeeie van de aandeelhouders der gas fabriek. De tegenwoordige regeling van den gasprijs verwekt meer ontevreden heid dan tevredenheid; een andere rege ling van gas zou gewenscht zijn. Spr. dringt er op aan die zaak eens goed on der het oog te zien. Wanneer het indus- triegas werd verhoogd, zou spr. dat een vet keerde maatregel vinden en niet in Huson met f 200, in stemming gebracht en aangenomen met 76 stemmen. Tegen stemden de heeren Quant. Guinée, de Broekert, Timmerman, den Boer en van Schelven. De begrooting is hiermede af gehandeld en wordt in stemming ge bracht. Tegen de begrooting stemden de heeren de Broekert en van Schelven. B. en W. worden gemachtigd, indien naodigj, administratieve wijzigingen aan te bren gen. Op voorstel van den heer Lunenberg wordt besloten adhaesie te betuigen aan het comité, dat actie voert tegen de ratificeering van het verdrag Nederland België. Te ongeveer half twee sluit de voor zitter de vergadering. PREDIKBEURTEN. Zondag 6 December te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, da. Waardenkurg (Oogatpreêk en Oogstcollecte). Kleine Kerk. 10 ure, ds. de Roode. 'a Avonds 6.30 ure, ds. Waardenburg (Oogat- collecte). Geref. Kerk. 10 en 6 ure, da. Wielenga. Clxr. Geref. Kerk. 9.30, da. r. d. Molen, 2 Leeakerk en 6 ure, da. t. d. Molen. Evangelisatie Jeruöl II. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 nre, Leeakerk. Oeref. Kerk. Bedankt: Voor Middelburg (vac. L. Bouma), P. Nomes te Delfshaven. Voor Augustinusga-Surhnlzum, D. G. A. Brouwer te Paesena o.a. Chr. Oeref. Ilerk. BeroepenTe Zaandam, J. Keeslnk te Aalten. Bedankt: Voor Z waag westeinde, P. de Smit te Nieuwe Pekela. TAN HEINDE EN VER* ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 6 December. 1280. Arnemuiden vrijgesteld van alle tol len. 7 December. 1811. Do Franschen ontruimen Zierikzee. 8 December. 1614. Te Aardenburg verbiedt het Be stuur het houden van godsdienstige samenkomsten door Doopsgezinden. 9 December. 1589. Keizer Karei V verklaart Dreisehor voor een vrije heerlijkheid. 10 December. 1799. Te Middelburg wordt een depar tement der Maatschappij „Tot Nut van 1 Algemeen" opgericht. 11 December. 1829. Onthulling van hét standbeeld van Jacob Cats te Brouwershaven. 12 December. 1833. De Oude- of Sint-Pieterskerk te Middelburg voor afbraak verkocht. RECHTZAKEN, MISHANDELING DOOR EEN RIJKSVELDWACHTER. Heit Gerechtshof te Leeuwarden heeft 25-jrijksveldwachter wegens mishande ling te Drogeham, den dood ten gevolge hebbendeveroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank had hem tot twee maanden veroordeeld en de procureur-generaal vrijspraak gevraagd. VERKOOPINGEN, ENZ. ZIERIKZEE, 4 Dec. Ten verzoeke van de familie Seijlders werden heden ten OVferstaan vajn notaris Korbeweg publiek «fverkocht: Een woonhuis en erf, Sn de bda?l,'" Sn I St.-Domusstraat, voor f1660; de voorma- gasprijs hebben voor de industrie, die kan 2 ooncurreeren met andere verbrandings middelen. Weth. Koopman heeft getracht dr. van der Kwast te volgen bij zijn betoog, maar het is hem niet gelukt. In sommige din gen bouwt hij op en ïateT breekt hij weer af. Eerst sprak hij als econoom, later als gevoelamensch. Dr. van der Kwast kan als lid der gascommissie over alle gegevens beschikken en met voorstellen komen de gascommissie. Sprekende over de te vele retributie, die de stad volgens dr. van der Kwast zou betalen, wijst spr. er op, dat tot voor enkele jaren verboden was reser ves te miaken. Thans is men van inzicht veranderd. De gascommissie wacht alle mogelijke korte voorstellen in, betrek king hebbende op de economie der gaa- ttriek. Den heer de Broekert beantwoordend, zegt apr., dat mej. Huson, die reeds 10 jaar aan de fabriek is, een bekwaam boekhoudster is, die goed voldoet. De di recteur meende dan ook dat zij voor een verhooging van f 200 in aanmerking komt. Wat de gasprijsregeting betreft, die ook door dhr. Catshoek besproken is, antwoordt spr., dat de gasfabriek wat deze zaak betreft, niet over ijs van één nacht gaat. j De heer Versteeg merkt op, dat de heer van der Kwast de arbeiders met hooge loonen wil laten sparen en aan de andere zijde wil hij ze meer laten be- talen. Hoe moeten ze dan sparen vraagt spr., die verder informeert of de onder- directeur eigenlijk geen werk verricht dat door den directeur zou moeten ge- schieden? Hij zou in dat geval een ge- deelte van het salaris van den directeur aan den onderdirecteur willen geven, j De heer de Broekert wijst nogmaals op de gedane toezegging, dat minder perso- neel noodig zou zijn, bij de nieuwe in stallatie. Vier a vijf man zouden zeker minder noodig zijn. j Wie is er te veel, interrumpeeeren de heeren Koopman en Doeieman. Met de balanswaarden gaat dr. van der 1 Kwast niet accoord. Hij zou taxatie wen- aehen. 1 TenMotto wordt het voorstel der gas commissie, verhooging salaris mejuffrouw lige smederij f1410. en erf daarnaast, voor KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Noordwijk aan Zee (toez.) A J. Wormgoor uit Alblasserdam Te Aagtekerko V. W. Noteboom, oand. te Rhoon. AangenomenNaar Nieuwendam (toez.) door D. Faber te Tilburg. Naar Lollum o a., A. W. Feenstra te Oudenhoorn. BIBJAN8LAND. De oogitoolleote van j.l. Zondag heeft opgebracht ruim f 50. ST.-MAARTEN8DIJK. Woenidag 9 Deo, des avonds 6 ure, hoopt alhier op te treden ds. v. d. Graaf uit Ridderkerk. OUD-VOSSBMEER. Woensdag j 1. was het stemming voor notabeien, wegens periodieke aftreding van de heeren M. Stoutjesdijk en L. W. Kievit; de eerste had te kennen gegeven niet meer in aanmerking te komen. Ingeleverd werden 84 geldige stemmen; de heer L. W. Kievit werd herkozen met 50 stemmen, terwijl waren uitgebraoht op de heeren J. v. d. Hout 23 stemmen; J. L. van Gorsel 18 stemmen, terwijl de andere op 26 diverse personen waren uitgebracht. Herstemming tussohen de heeren J. v. d. Hont en J. L. van Gorsel. OUD-VOB8EMEEB. De heer J. W. Geense te Woerden, die tegen 1 Maart a.s emeritaat zou nemen, waarvan reeds melding werd gemaakt, heeft naam ge maakt met zijn uitvoerig werk, rijk met aanteekeningen voorzien, over den eer sten priester-martelaar in de Noordelijke Nederlanden, met tal van bijzonderheden uit het leven en werken van Johannes Pistorins Woerdensls. De sohrijver heeft gepnt alt de beste bronnen in het Rijks archief en In dat van zijn woonplaats Woerden en hoewel alles wijdloopig en mlnitiens is behandeldheeft hü in vlotten schrijftrant een wetenschappelijk werk samec gesteld, dat ook door den leek best kan gevolgd worden. Kaarten en afbeeldingen versieren het werk. Met groote liefde en nauwkeurigheid is door den heer Geense dit mooie werk ge- ichreven. In Oost-Duitsohland is het heel koud, o.a. in Pommeren waar het 18 graden Farhenheit vriest. In de haven van Stettin vormt zloh ijs. Deze week had te Tokio (Japan) een vergadering plaats van arbeiders en boeren, met het doel een proletarisch© partij te vormen. Acht dor leiders werden gearresteerd en er door de politie van in kennis gesteld dat het ministerie van binnenlandsehe zaken besloten heeft de nieuwe wet tot handhaving van dsn binnenlandsohen vrede te bezigen om de vorming van een proletarische of derge lijke party te verhinderen. De voor naamste oppositie kwam van de commu nisten, die het program te grondwettig vonden. De politie heeft 25 communisten gearresteerd. Met een kleine meerderheid heeft de Fransohe Kamer het geheele flnan- clëele ontwerp aangenomen. Het Spaan sohe Directorium ia ver vangen dooreen civiele en economische" diotatuur, onder voorzitterschap van Primo de Rivera. Het nieuwe ministerie zal een regeerlngsverklaring publioeeren. Deze omwenteling brengt slechts wijzi ging in naam, niet in wezen. De poststaking te Weenen is op het laatste oogenblik nog vermeden, doordat de regeering toegezegd heeft aan do fluanoieele elsohen der postbeambten tegemoet te komen, door den beambten een aandeel te geven in de netto op brengst van de poat-, telegraaf en tele foon. V. D. meldt, dat de politie te Athene een speciale verordening uitge vaardigd heeft, waarbij het aau meisjes boven twaalf jaar en aan vrouwen ver boden wordt rokken te dragen, die korter zijn dan 12 c.M. van den grond. De ver ordening treedt 15 Deo. in werking. Te Blytheville in Arkansas (V.8.) is een groote vraohtauto, waarin 2 boe renfamilies een uitstapje ondernamen, door een sneltrein gegrepen en ver morzeld. Van de inzittenden werden er 9 op slag gedood en 2 ernstig gewond. Naar de Popoio Romano verneemt, zijn Sicilië en Galabrië de laatste dagen door hevige orkanen geteisterd. Nog nooit heeft men in die streken', een dergelijke ontketening der elementen gezienregen, hagel en storm woedden om het hardst, huizenhooge golven richtten groote sohade aan. VERSCHILLENDE BERICHTEN. In de schroef. Terwijl de molenaar v. D. onder Tinalling op de watersohroef stond om het ijs te breken vóór de schroef, begon de watermolen te draalen, doordat de schroef los kwam en v. D. vergeten had de vang van den molen vast te zetten. De draaiende schroef greep zjjn eene been en trok deze mee, waar door dit lichaamsdeel verbrijzeld werd. De sehok was zoo geweldig, dat de molen er door staan bleef. Op heeterdaad. Op het postkantoor te Nijmegen W6rd een brievenbesteller ge arresteerd, die op heeterdaad werd be trapt op diefstal van geld uit brieven. De man bekende meermalen dergelijke diefstallen te hebben gepleegd. Gfulden regels voor de kachel. 1. Zorg er voor dat kachels, haarden en for nuizen, geheel zijn leeggehaald voor het aanmaken. 2. Wees bjj het aanmaken zoo zuinig mogelijk met het materiaalverspil geen houtjes, vuurmakers en turf. 8. Stort geen petroleum in een bran dende of smeulende kachel, bevoohtig daarmede de tnrf, welke ge voor het aanmaken gebruikt. 4. Vul de kachel eerst bij, als een gloeiende onderlaag is verkregen. 5. Zorg dat de sehoorsteenen op tijd geveegd zijn. 6. Stel n op de hoogte van de lnoht- regeling van uw kachelvan den luoht- toevoer hangt, vooral bij de vulkachel en vulhaard, alles af. 7. Koop steeds goede kwaliteit brand stoffen. 8. Houd bij het bestellen van anthraoiet rekening met het systeem van de kachel; de groote stukken anthraoiet, welke voor den haard geschikt zijn, deugen niet voor een vulkachel. Laat geen petroleum of gaskaohel branden, als ge uw woning onbeheerd laat. 10. Denk or aan uw kachels, van welk soort zij ook zijn, op tijd een schoon maakbeurt te geven. Een brandmeester verdronken. Te Die- men is Donderdagochtend een ongeval gebeurd, dat den dood van een brand meester, die bij het reddingswerk be hulpzaam was, tengevolge heeft gehad. Een wagen van de Amerloan Petrol. Comp waarvoor twee paarden gespannen waren, raakte door de gladheid van den weg in de vaart. Voor het ophalen van het voertuig had mon de hulp in geroepen van de Amsterdamiehe Stadsreiniging, die voor het redden van paarden en wagens een bijzonderen reddingswagen bezit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 2