Zierikzeesche nieuwsbode TWEEDE BLAD D-Mineur* behoorende by de Tan Maandag 30 Hot. 1U25, no. ll»l». Geme«nteraad8TergaderlDg van Zierikzee, gehouden op Dinsdag ^24 Nov. 1925, des nam 2 uur. (Veruo.g.) De heer de Broskert houdt algemeene beschouwingen, waaruit we het volgende aanstippen: De begrotingscommissie vangt aan met woorden van tevredenheid, omdat de mindere raming der R.I.B. tot gevolg zal hebben, een lager heffingspercentage en ook, dat B. en W. gaan inzien, dat het gemeentehuishouden zuiniger moet wor den beheerd. Het zal spr. verheugen als de bewijzen daarvan in het zicht zijn. Het college van B. en W. verwijt hij ge brek ,aan kracht tot besturen. De voor zitter moge een goed voorzitter zijn, zegt spr., ais burgemeester kan hij dat niet zeggen en hij: neemt aain, dat de voorzitter voor het burgemeestersambt weinig gevoelt. Spr. verwijt B. en W., dat de raad niet is gehoord, pok de commissie van fabri cage niet, toen de oude monumentale ge vel der voormalige ambachtsschool we gens gebleken bouwvalligheid moest wor den .afgebroken. Evenmin is spr. gesticht over de wijze, waarop ^tracht werd het voorstel Zierikzee—Brouwershaven binnen te 'loodsen. Het -.voorsbei heeft niet eens ter visie gelegen. Den heer Timmerman, weth. van financiën, verwijt spr., dat deze niet meer werk maakt van het in nen van de achterstallige posten. Spr. komt thans terug op het rapport der bezu'nigingscommissie, \v:a,artoe hij dezen zomer de gelegenheid heeft gemist. Het heeft hem genoegen gedaan, dat de minderheid der begrootingscommiflsie den moed heeft gehad, thans op de voorstel len tot salar.sververlaging van de gem.- ambtenaren terug te komen. Spr.-herin nert aan het voorgevallene in de Juli vergadering, toen zijin voorstel tot uit stel van punt 14 der agenda^ de salaris herziening, werd verworpen, waarop: de heer v. Schelven en spr. de vergadering verlieten, teneinde de vergadering onvol tallig te maken. Dit was mogelijk gejweest wanneer twee leden hun gegeven woord hadden gehouden, o.w. het commissielid, dr. v. d- Kwast. Deze Laatste heeft toen niet het door hem me de-onder teek ende rapport der commissie voorgelezen, maar een door hem zelf opgesteld rapport. Spr. houdt nu de beschouwingen over het rapport der bezuinigingscornmissie'. Hij vraagt of het door den beugel kan, Broekert nog ©enige opmerkingen naar aanleiding van de in Juli gehoude|n ver gadering. Toen heeft de voorzitter o.m. betoogd, dat hij indertijd de voorstellen tot salarisverhooging heeft bestreden en meer voor duurtetoeslag voelde. De raad heeft toen anders heslist'en nu zou het immoreel zijn te gaan verminderen. Dus terwilie van het fatsoen moeten de amb tenaren der gemeente, hun loon, vastge steld in den duursten tijld, behouden? Spr. noemt het een uitvlucht. Het in die ver gadering door den heer Catshoek naar voren gebrachte, bestrijdt hij en vindt het o.at bespottelijk, dat deze aanmerkingen maakte op de levenswijze van hem1 en dhr. Penny. Ook bestrijdt spr. den heer C. waar deze sprak t.a.v. de ambtenaren o.a., ..dient er dan geen rekening gehouden met de capaciteit «n het werk dat van de betrokkenen wordt verlangd? Volgens spr. wordt er tegenwoordig te weinig gedaan, te kort gewerkt en daarom kost alles zooveel geld. Aan het einde der woord verkrijgt voor ©en persoonlijk feit, gelooft, dat de beer de Biroekert hem bedoelt, met een der heeren, die zich niet aan hun eenmaal gegeven woord hebben gehouden. Spr. heeft den heer de B. niet toegezegd, dat hij, bij aan neming van het voorstel het bewuste 'punt der agenda in de Juli-vergadering wel te behandelen, de zaal zou verlaten, maar, dat hij tegen dat voorstel zou stemmen! De heer de Br zekert wil dan aannemen, dat hij dhr. Doeieman verkeerd heeft begrepen; het was een misverstand- Ook de heer Versteeg wil een zaak uit het betoog van den heer de Broekert recht zetten en wel, dat wat betrekking had op het raadslid Diepend aai. Deze laatste was nog geen raadslid, maar slechts adspirant-iid van 'den raad! Ook de heer Catshoek vraagt 't woord voor een persoonlijk feit. De heer de Broekert heeft mij bestreden, aldus spr., over de salarissen, maar dat had hij kun nen doen lin de bewuste vergadering. algemeene beschouwingen komt spr. terug De houding van den heer de B. vindt hij op' het in de maand Aug. in de Nie\uws- i geen daad van een raadslid, dat zijn bode verschenen Ingezonden ituk van positie kent. Daarover zal hij niet spre- den heer Catshoek. f ken, maar wel over het bewuste inge- Spr. memoreert da.t de voorzitter en zonden stuk. Nu zegt de heer de Br., dat weth. Timmerman hem dezen zomer uit hij op de vergadering der Chr.-Hist. Par- den raad hebben willen wippen, hetgeen tij niet heeft gezegd, dat ide socialistische niet is gelukt. Spr. heeft deze gerucht- raadsleden zich vóór schorsing hebben makende kwestie in den Haag bekend ge- j uitgesproken uit persoonlijke antipathie maakt, opdat daar den „persoonlijken" j tegen hem, maar dat heb ik niet gesehre- kent der zaak bekend werd. In het in- ven, zegt de heer Catshoek, en hij leest gezonden stuk in de Nieuwsbode van 19 j de passage, betreffende deze zaak uit Aug. zegt de heer Catshoek o. ia., dat een het ingezonden stuk voor. vergadering was uitgeschreven door het Wanneer hier nog eens een dergelijke bestuur der C.-H. K;eavereeniging. Zijn kwestie van schorsing aan de orde mocht mijn inlichtingen juist dan is op die ver- j komen, dan zal spr. dezelfde houdiing aan- gadering o.m. gezegd, dat de socialisti sche raadsleden zich vóór schorsing heb ben uitgesproken uit persoonlijke anti pathie tegen den heer de B. Tegen deze bewering meen ik ten sterkste te moe ten protesteeren". Op die vergadering is daarover geen woord gesproken, zegt dhr. d. B. En verder: „Gold het feit de B. mezelf, ik zou eigener beweging heengaan; gold het mijn partijgenoot, ik zou niet anders handelen dan ik deed". Dat laatste gelooft spr. niet, omdat de ipartijgenooten van dhr. C. daar anders over denken en wel de soc. weth. van Schiedam. In de V oor waar ts van 1 Sept.; j.l. gaat die weth. te keer, omdat te Hel- levoetsliLS het raadslid Diependaal werd geschorst, welke, werkeloos zijnde, zich in rechtstreekschen dienst der gemeente had gesteld en daarin ook in het werk werd genomen. Raad, Ged. Staten en Kroon wieren het hierover eens. Volgens spr. zou dhr. Gatshoek, afgaande op den toon die hij aanslaat in dat stuk, dan een unicum in zijn partij zijln; daar hij er in zoodanige gevallen niet aan zou den ken het voorbeeld te volgen van zijn partijgenoot te Schiedam. Maar het is volgens spr. voldoende bekend da,t dan de heeren lak hebben aan wat ze noe- dat Zierikzee er een huishonden op1 na men verplichtingen. Als het een zetel houdt, da,t, inclusief de gasfabriek, pl.m. f 94000 kost en dat 't Politieeorpjs f 18000 vergt? De commissie had er een voorstel biji gevoegd, tot inkrimping met 2 agen ten bijl event, vacatures. Is het noodig 18 mille uit te geven om 7000 menschen zoet te houden, we,ar Boskoop met 6500 zielen het mett 4 mille afkan? Hulst, 3600 inwoners, heeft 1 veldwachter. Axel, 5300 zielen, 2 veldwachters. De post politie was met goeden wil terug te brengen op f 8000, waarmede 4 agenten zouden bezoldigd kunnen worden, met den heer Stoel tot hoofdagent. Dat verlaging der salarissen den middenstand schaden zal, kan waar Zijn, maar spr. as er van over tuigd, dat zware belastingen de kleinen schaden. Spr somt de z.i. vele voorrech ten der ambtenaren op, die de beroepen in 't vrije bedrijf1 missen. Zierikzee kan veel lagere belastingen hebben, zelfs aan de spits staan, wanneer het gemeentehuishouden werd gereorga niseerd. Het zuiver belastbaar inkomen was over '24-'25 f 2-200.000, lin 1912 slechts f 851,683 en toen betaalde men minder. Het doorgevoerde bezuinigingsbeleid der regeer mg zal niet baten, wanneer de ge meenten zich daarom niet bekommeren, 't Is noodig dat de ambtenaren zich aan passen bij de vermindering der inkomens over 't algemeen en het hunne er toe bijdragen. Hierna plaatst de keer de II I I II l'H-l FEUILLETON. door J. M. 56 't Is dwaas, en toch gebeurt het zoo dikwijls, dat, menschen die van elkan der houden, dagelijks samen zijn, zon der eikander te begrijpen- 't Ging ook zioo met Ernst Sassemhui em Clara. De sluier tusschen hen, die langzaam aan doorzichtiger was geworden, ver dikte zich weer door 't gebeurde met Marcel Rondé. Otto en Bertha zagen, dat er iets ha perde tusschen die twee. Bertha dacht ais Ernst, dat Clara; voelde vopr Rondé, Otto vermoedde de waarheid. Eens sprak hij er over met Ernst. Deze vertelde kort van wat hij' zag op dien avond. Het trof Otto pijnlijk, dat Clara Mar cel nog weer ontmoet had, maar, 'terstond ziel hij' vol overtuiging: ,,'t Was tpevai Ernst, of liever, hij: heeft haar opge zocht. Ik twijfel geen opgenblik aan Ciara". „Ik ook niet, wat haar oprechtheid be treft, maar ze houdt van dien Marcel, waarom1 moest ze anders schreien toen?" hunner partij betreft, worden geen mid delen ontzien. Aan het einde van het ingezonden stuk, zegt dhr. C. „dat hiji het geknoei niet in de hand werkt!" Ik tart u hier waar te maken, dat hier van eeniig geknoei sprake ia, zegt spr. Dat moge blijken uit den brief van Ged. Staten, die meldt: geen termen aanwe zig! Wat dus de leden van Ged. Staten niet hebben kunnen ontdekken- na een zeer ernstig en uitgebreid onderzoek, heeft dhr. C. kunnen ontdekken. Dat moet hiji dan hier maar eens waar maken. U neemt, zo,o voegt spr. dhr. C. toe, ateeds het -recht uw1 medeleden te belasteren met onwaarheden en dat recht ontzegt spr. -nemen. Het verwijt van persoonlijke anti pathie werpt spr. van zich, men moet zich aan de Gemeentewet houden- Als de heer de Broekert wil weten wat ge knoei is, dan wijst spr. er op, dat er geknoeid wordt, wanneer een raadslid een wagen verkoopt ,aan de gemeente en de knecht -de kwitantie teekent! Vindt U ook niet, meneer Koopman, vraagt de heer Catshoek. Hij zal overigens den heer de Broekert, niettegenstaande al het ge klets, er niet zwart om aankijken. De heer de Broekert heeft den heer Catshoek het schrijven van het ingezon den stuk hoogst kwalijk genomen. Dr. u. d. Kwast komt op tegen 't geen dhr. de B.roekert zegt over zijn houding in de bewuste zitting in Juli. Na een -paar vergaderingen met de oommissie te hebben gehouden, heeft spr. ook voor stellen ingediend. De andere heeren van den V. B., de heeren Doelemam en Koop man hebben, roept spr. boos Uit, spijkers /op laag water gezocht! De voorzitter ha mert om stilte. De beer v. d. Kwast ver- Wijt den heer de Broekert, dat diens voorstellen altijd moeten ma-joreeren ten koste van anderen. Waarom teelten de U dan, interrumpeert de heer de Broekert. Met den heer Pamny hebt u s^saboteerd- Afgesproken was het rapport ctn de krant te zullen plaatsen, maar dat is niet ge beurd! De voorzitter maant tot kalmte- De heer Panny herinnert aan deze kwes tie >en aan het rapport, dat dr. v. d. Kwast had opgemaakt. Om het rapport der commissie in de krant te zetten, achtte spr. niet oirbaar. Er is geen kwes tie van saboteeren! De heer Doeleman bestrijd/ dr. v. d. Kwast t. a. v. hetgeen deze zeide omtrent spr.'s houding betreffende het bezuii- nigingsrapport. Spr. heeft al gauw inge zien, dat liet r,apport-v. d. Kwast geen rapport was waarop de heeren konden bouwen- Nu kan dir. v. d. Kwast wel conclud-eeren, dat Du heeft gesaboteerd, maar spr. heeft gezegd, dat, als er be- van de traktementen, maar de bezu-ini ging vinden b.v. door langer te werken. hem. Al meer hebt utegenover ©en ander zuinigd zou worden, hij dat niet wilde jiid, dat wat u in een blad schreef, moe- zoeken bij de ambtenaren, maar tin het ten terugnemen. gemeentehuishouden. Datzelfde idéé heeft Spr. verwachtte Zulks niet vian een spr. a-1 lang gekoesterd. Geen verlaging fijngevoelig man als de heer C., -die zich bekl-aagde bij de Gasoomm-issie, toen de directeur der gasfabriek hem grof be jegend had. Spr. deelde toen de bezwa ren van den heer C- en keurde de grove bejegening ook niet goed, maar dan moest deze bedenken, dat ook anderen op hun eer en naam prijs stellen en maar niet lukraak schrijven in een courant wat je igoeddunkt! W-at gij' niet wilt, dat U ge schiedt, doe dat ook -aan een ander niet! De heer Dzeleman, welke thans het Spr. vraagt of het waar is, zooala de 1 heer Catshoek beweert, dat er hier ge heime adviesbureaux bestaan voor C.-H. -of Liberale raadsleden? Spr. ia van oor deel, ipdien ze bestaan, dat ze geen in vloed behooren uit te oefenen op den gang van zaken in de gemeenteraadsver gaderingen. Men diene eigenlijk te weten wie die personen zijn, dan kunnen ze openlijk optreden! Tegen de brandweer verheft spr. op nieuw zijn stem en wel het gedwongen dienst doen daarbij5, terwijl het niet moei lijk is een vrijwilligerscorps te vormen. Ér is dan ook bezuiniging mogelijk bij dezen tak van gemeentedienst. Aan spr.'s stille wensch, dat Zierikzee eens aan een betere rioleering zal be ginnen, zal de tijid nog wel wat kna gen. Plannen daartoe dienen van het stad huis uit te gaan, wanneer het waterlei dingswerk zal beginnen. Spr. blijft, hoewel lid der gascommissie, voorstander van electrificatie van Zierik zee. Of hiermede aan het gasbedrijf een nadeel wordt toegebracht, mag geen be zwaar zijn, omdat ook tusschen het gas bedrijf en electriciteit edele wedijver mo gelijk tot betere uitkomsten kan leiden. Het hangt af van de wijze, hoe wij hier de electriciteit krijgen. De wijze van op richting beslist over den prijs per KW. uur. De electriciteit behoeft volstrekt niet tweemaal zoo duur te zijn. Bezwaren te ge^ electriciteitsv- lorziening zouden kunnen zijn, dat minder gas ge bruikt zou worden, maar het gasbedrijf kan Compensatie vinden dopr zidh in hoofdzaak te richten op de voortbrenging van goed kookgas, door voor de industrie met goedkooper prijs bij een bepaald minimum-verbruik de gewone omzet te behouden. Op uitbreiding der gasfabriek mag men voorloopig op financiëele gron den niet rekenen, ook niet om zijn ver ouderde installaties. Gemeentelijke spaar- dwang is niet in te voeren, maar mogelijk zou het toch rijn, dit toe te passen op de arbeiders, door hun patroon te laten no- teeren wat zij verdiend hebben. Men komt d-an tot zuiverder toestanden. Im mers, beiastingontduiken komt ook onder de minder gegoeden voor. Als men ziet wat sommigen van hen aan openbare ver makelijkheden uitgeven, kunnen zij ook meedoen aan belastingbetaling. Doordat niet gespaard wordt, betalen ze geen be lasting en hebben een dubbel voorrecht boven anderen. Is hun geld op, dan komen ze bij armbesturen of kerkelijke liefdadigheidsinstellingen. Spr. bedoeld niet hen, die door te weinig loon niet in staat Zij'n, ooit iets over te houden. Ver plicht sparen moest opgelegd kunnen wer den, door b.v. 2 pCt. van hun loon te reserveeren, dit te beleggen im. een ge- meentélijke spaafbank, en hun in tijden van nood daarvan terug te betalen. Zoo zou het mogelijk zijn, dat velen kleine bezitters werden en ontevredenheid weg genomen werd uit die groepen van arbei ders, die meenen, 'dat Zij: alléén de ver drukten zijn. Spr. "dringt verder aan tot benoeming van regentessen in het Burger-Armbe stuur. Hij wijst op z. i voorkomende ge vail-en, dat vreemde oudjes, die niet kun nen werken, worden ondersteund, terwijl oudjes, die hier wonen en zuinig Zijn ge weest, niet in de gelegenheid worden ge steld, hun bezit te blijven behouden. Spr. vraagt den voorzitter waarborgen te willen nemen, dat de straatorgelmuziek niet ai te erbarmelijk wordt. Ook vraagt spr. of het geen tijd wordt, dat de barak in den Zuidhoek verdwijnt? Huur wordt niet of bijna niet betaald. Ter verbetering van den postdienst zou ging van meergegoeden, bovendien geven B. en W. blijken van onverschilligheid voor de nooden der burgerij, door de be lasting tot sluitpost te maken yam de begroeting. De huizen in den Zuidhoek zou spr- voor eik aannemelijk bod geleidelijk willen verkooipen en het „Vrije" tot sportterrein en speelplaats, voor de jongeren tot ver- frisschingspiek, en wandelweg voor de oudere menschen willen maken, een klein „Hydepark!" Na deze aig. beschouwingen schorst de voorzitter tegen zes uur de vergadering tot 8 uur. Bij' de heropening neemt de voorzitter zelf het woord om te aniwoorden op de algemeene beschouwingen, en wel voor al iop die betoogen, welke de heeren dè Broekert en v. d. Kwast hebben gehou den. Op de persoonlijke kwesties, die hier ter tafel zijn gebracht, zal spr. niet ant woorden, omdat ze den raad niet aan gaan en feitelijk buiten de algemeene beschouwingen om zijn gehouden. Door dhr. de Broekert is in het alge meen gezegd, dat hij vindt, dat B. en W. niet de noodige zuinigheid betrachten en dr. v. d. Kwast is hem daarin bijgevallen. Dit is wel het voornaamste punt waarop B. en W. rijn aangevallen. Spr. zou de heeren wiel willen adviseerein, om, vóór dat ze een dergelijk oordeel uitspreken, eens een begrooting v,an 20 jaar terug ter hand te nemen, en dan eens na te gaan, wat op die begrooting staat. Den zullen zij' zonder eenigen twijfel een aantal posten mossen, die er' nu op moesten gebracht worden, als gevolg der wetten, die nadien zijn uitgevaardigd, zooals het Nijverheidsonderwijs, 't krank- zinnigenwezen, tal van bijdragen, lager en bijzonder lager onderwijs. Al deZe zaken drukken, de meeste zeer ten on rechte, 'op de begrooting. De begrootin gen van alle gemeenten gingen daar door in stijgende lijn,* waar niets aan te doen is. Als de heeren de vrije uitga ven eens nagaan, dan zullen ze. tot de con clusie moeten komen, dat met de mees te zuinigheid de gemeente wordt beheerd. W,a,ar op zou kunnen bezuinigd worden, dat is op de verzorging der plantsoe nen. De geheele Ra,ad en een groot deel der burgerijl zouden dit zeker niet goed keuren. De voorzitter brengt dhr. Koop man lof voor de wijze waarop door hem de plantsoenen worden beheerd, ook ten genoege van de vreemdelingen. Nu is het heel gemakkelijk te zeggen, de hee ren bezuinigen niet, zegt de voorzitter, maar dan moeten zij: met cijfers maar eens aantponen, dat Wij: ten onrechte dm ssommige dingen niet bezuinigd hebben! De heer de Broekert heeft aanmerkin gen gemaakt op het college van het Dag. Bestuur. Waar spr. moeilijk zich zelf kan gaan verdedigen, zal hij daarover zwijgen- Weth. Timmerman zou móet goed zorgen voor het innen van de achterstal lige belastingen. We werpen dat verwijt verre van onsHeel het college van het Dag. Bestuur doet wat het kaïn, maar men kan toch niet eischen, dat B. en W. de wanwilligen persoonlijk gaan bezoeken? De dwangbevelen worden door den be trokken ambtenaar uitgereikt en den wetteLijkeo termijn voor vervolging in acht genomen. Het verwijt aan ions col lege en aan weth. Timmerman is heel onverdiend. De heer de Broekert heeft verder gemeend, aldus de voorzitter, hier bij' te betrekken de kwestie der achor- sing, die indertijd werd voorgesteld, maar niet doorgegaan is. Dhr. de Broekert heeft deze kwestie altijd van persoonlijk stand- 1 punt bekeken en dat deed hij thans, zeer ten onrechte, weer. Het voorstel tot het dagelijks trekken van vliegtuigen meer - schorsing is uitgegaan van het geheele nut kunnen opleveren, als door zoo n college van B. en W. Dat het verworpen vliegtuig een deel van de post door para- jS) was geen zakelijke, maar een persoon- chuteeren op een open plek nabij de stad tjijke beslissing. Spr. wil hier zeggen, werd gedeponeerd. j dat het voor het college van B. en W« De heer v. d. Kwast stelt thans voor, Weth. Koopman slulit zitch bij dit be- j de opcenten op de hoofdsom' der R.I.B. toog aan en verklaart, dat hij alles doet j terug te brengen van 60 op 50- Dat de H. O. door de inning 'door 't Rijk uit han den der gemeente is genomen noemt spr. diefstal van controle. De opcenten op de Inkomstenbelasting moeten omlaag volgens dr. v. d. Kwast en wel o- a- om deze redenen, dat de be lastingen hier relatief en absoluut te hoog zijn- Hooge belasting weerhoudt de vestï- „Ik geloof 't niet, ik gelpof er niets van, zal ik 't haar vragen, Ernst?" „Welneen, waarom? 't Zou haar maar aan 't verdriet herinneren". „Ik dacht..." „Wat dacht je?" „Dat jij' graag zekerheid zoudt hebben". Een donkerrood schoot ernst naar het hioofd. „Na een oogenblik zei hiji kalm, als je bedoelt Otto, dat ik van Clara hou, dan heb je goed gezien, maar, ik heb geen verwachtingen daaromtrent. Ze is tegen- over mij altijd anders, vreemder geweest 1 dan tegenover jou, dat kpmt gedeeltelijk doordat ze mij' een paar malen ontmoette ais ze Marcel juist had gesproken, en /wlr n.mr) a t ?,(M uun inn maop hruiHt". ook pmdat ze van jou meer houdt". „Heb je aan haar beschroomdheid nooit een anderen uitleg gegeven Ernst?" Ernst streek met beide handen. Zijn haren door elkander, eer hij' antwoordde: „een enkele maal wel, maar, dan had lik 't mis". „Denk je dat?" „Ik ben er zeker van Qttol" Hun gesprek werd afgebroken door het binnenkomen van Pierre, die weer de zelfde het prinsje van vroeger was, alleen nog zwakjes en mager. Er kwam altijd iets moois op Ernst's geziicht, wanneer hij naar dien jongen keek. Ze waren heel veel samen. Een eigenaardige vriendschappelijke genegen heid bond hen vast aan elkaar, van Pier re's kant gemengd met vereering. wat lin het belang der gemebmte is. Na nog eenige heftige, maar korte dis cussies tusschen de heeren v- d. Kwast, Panny en de Broekert, sluit de voorzitter de persoonlijke kwesties en geeft hij dr. v. d. Kwast gelegenheid tot het houden Van algemeene beschouwingen, waaraan het volgende os ontleend: Ernst dacht altijd, wanneer hij Pierre aankeek, wat gelijkt hij toch op Ciara. Niemand zelfs Otto niet wist hoe diep en warm Ernst's liefde voor 't jonge meisje was, hoe hij soms verlangde haar in zijn armen te nemen, en dat waas van droefheid weg te kussen van haar gezichtje. Soms kwam er een behoefte in hem op, om haar te dwingen van hem te houden. Dan toonde hij zich van zijn besten kant, praatte levendig en boeiend, of speelde, zijn geheele ziel leggend in Zijn spel- En Ciara voelde zich steeds meer onder betoovering, hoe ze er tegen vocht. Het Meisje had geen flauw vermoeden van den aard van oom Ernst's gevoel voor haar. Ze zag te hoog tegen hem op, om het te kunnen begrijpen en met angstige zorg verborg ze haar liefde. Als iemand het merkte, wat zou ze zich schamen. Pierre merkte niiets. Hij', die vroeger een bijna vaderlijke zorg voor Ciara had, voelde zich nu onder hoede van oom Ottoi, aan wden hij1 die zorg had overgedaan bijna jonger dan zijn zusje, dat kwam door zijn ziekte, waarin Clara Zich had gewend hem als een jonger broertje te behandelen. En, 't leven ging zijn gangl in 't groote oude huis. Vopr allen vlogen de dagen om. Ernst kreeg zeer spoedig leerlingen, hoewel hij zich vrij duur liet betalen. Otto werkte aan een gropt doek. „Op den geen persoonlijke zaak is geweest, maar dat zijl nog de overtuiging hebben, dat dhr. de Broekert, niet te kwader trouw, ma:ar wellicht uit onbekendheid niet de Gemeentewet, in overtreding is geweest. Hiji heeft het gedaan, wetend of onwe tend, maar art. 24 der gemeentewet stelt schorsing vo(Or. (Wordt vervolgd). Hiji kwam met zooveel jonge meisjes iim aanraking, hij werd zoo gevleid «o bewonderd. terugweg" had hij 't genoemd- 't Was een breed, diepsporig heidepad. Op den achtergrond een dorp storen en geboomte, op den voorgrond een oude Geldersch ze merkte nooit dat een er van Zijn man, in de eigenaardige oud-Veluwsche bizondere belangstelling had, maar, hij zou toch zeker eens ©en keuze doen, en daar moest ze altijd op voorbereid zijn, pmi 't rustig en kalm te verdragen ais het zoover was. 'I 't Was veel gauwer dan ze had gedacht en nog onverwachts zoover. dracht, stijf zwart pak en platte pet. Een gebogen figuur, een sprekende kop met rimpels doorploegd, de bTeede zware schoenen half wegzinkend in 't mulle zand, een rechte knoestige stok in de beenige rechterhand. 't Werd bizonder mooi, en Clara kon lang over zijn schouder staan kijken, terwijl onder 't vaardig penseed de kleu- HOOFDSTUK XII- ren warmer, de omtrekken treffender werden. De titel van 't doel was Zeer juist- Die oude peinzende man zag er uit, zoo moede, alsof hiji ,pp den terugweg" was van een lang moeitevoi leven. Ciara 9choot flink pp niet haair studie. Ze ontwikkelde zich verrassend sned tot een prachtmeisje, zooajs dokter Stein zóu Wat een Goddelijke morgen! Ernst Sassenhul stond, vopr het raam van zijn slaapkamer, en keek dn den tuin- 't Was nog heel vroeg, half vijf on- geveer. 1 V pi'- Zware dauw hing over de gazons, dul- i zenden frissche geuren stegen er uit op. In 't uiterste topje van een eik zat zeggen. heer lijster, een helder liedje fluitend. Pierre mocht nog maar weinig doen. j zwaluwen scheerden in den zonneschijn Wat talen studeeren en vioolspelen, ver- rondj hun vroolijk sjiep-sjiep kwetterend, der niets. f Een paar pas-ontwaakte blanke duiven En Bertha voelde zich verjongen- Ze j kwamen aangewiekt en gingen zich waa- merkte steeds meer, dat haar plaatsje schen aan de fontein. niet kleiner werd in Otto's groote hart, al woonden nu ook Eliize van Emeren's kinderen erin. Integendeel I Ciara had besioien zooveel mogelijk te genieten van dien heerlijken tijd- Het kon zoo spoedig anders worden, als oom Ernst eens trouwen ging? Vinken en roodborstjes zongen een be geleiding bij het lied van den lijster. (Wszrdt verüolgd)j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5