D-MIneur. B IJ VOEGSEL buitenland. FEUILLETON. behoorecde bQ de MnMdüK g» T»r. 192-1. -» '""6- BRAND AAN BOORtX Wij geven hier een relaas van den brand aan boord van het Amerikaajische kustvaartuig Lenape, waarbij als door een wonder - alle opvarenden op slechts één na er het leven hebben afgebracht. De Lenape was Dinsdag uit New-York vertrokken naar Jacksonville, 't Schip was propvol met passagiers voor de vacantieooirden aan de kust van Florida. De meesten lagen al in, diepe rust toen ontdekt werd, dat er in het ruan brand was ontstaan. Dadelijk werd het hulp- sain S.O.S. per draadlooze rondgezonden, maar alras was de brand onder controle, zoodat het schip zijn weg voortzette, zonder in het minst vaart te minderen. Kort daarop echter sloegen de vlammen weer uit en begonnen zij in de lading om zich heen te grijpen. Alle lieden aan boord werden gewekt en kregen bevel een reddingsgordel om te doemt t®rwTl^ de bemanning de vlammen bestreed. D Lenape wendde het roer en stoomde full speed naar de naastbij gelegen kust. Inmiddels werden uit de radiohut om de drie minuten hulpseinen gegeven en alras stoomde van verschillende kanten een geheele vloot op ter assistent» van het brandende schip. Onder <he toekende schepen waren de s.s. Anüoll en Chick^on en verder acht kotters van den kustbe- wakingsdienst. Ook de Hamilton van de Dominion Lino kwam opdagen en jrand de boodschap dat zij op 14 mijl afstand was en met een .maximum-snelheid nader de Maar de brand van de Lenape was thans zoo fel geworden, dat de marconist moest seinen „Kom niet te dichtbij. De ca. 200 passagiers waren saamgebracht op het voordek, terwijl m de machine kamer en de ketelruimen alles er op gezet werd om de snelheid nog te ver wroeten. Vele van de passagiers waren in dunne nachtkleeding en hadden t deer lijk koud in de nachtelijke atmosfeer terwijl zij hun voeten bijna niet op het dek konden houden, omdat dit allengs 4e heet begon te worden. Br waren 368 personen aan boord en de vrouwen op het dek begonnen haar zelfbeheersching te verliezen. Goddank kwamen nu de lichten van de pier m de Delaware ter reede van Lewes in het zicht en scheen er kans te ïijn pp redding van de menschenlevens. Toen het bran dende schip achter de pier tot rust kwam, vond het daar een heele vloot bootjes en booten, die 'gereed waren de passa giers en de bemanning over te nemen. Terwijl tweederden der bemanning den strild tegen de vlammen nog een korte poos bleven voortzetten, slaagde de red ding van de passagiers boven v«™aoht!™® gelukkig. Slechts één man verloor het leven, n.l- de 70-jarige Robert die, toen de vlammen sloegen uit gedeelte van het dek waar hi) stond,over boord sprong en verdronk. Zijn lijk opgevischt. De redding was feiteMt een winder, want op hetzelfde oogenblik dat de laatste passagiers en de laatste leden der bemanning overboord gleden lil de gereedliggende booten, braken over de geheele lengte van het schip de viamm«i door de dekken en was het vaartuig een fakkel van vóór- tot achtersteven. KONINGIN ALEXANDRA, t Koningin Alexandre, moeder van den Eng. Koning, is Vrijdagmiddag op San- diringham House overleden. Zi) zou 1 December 81 jaar geworden zijn. De Koning, de Koningin en verschillen de andere leden van de koninklijke ram» lie waren de twee laatste dagen voort durend bij haar en waren aan haar beu toen het eind kwam. Het gevoel van een algemeen verlies en van sympathie met de koninklijke fa milie aal diep wierden gemerkt in het geheele rijk en bleek uit de houding van de groote menigte, die buiten haar paleis te Londen op de bulletins stond te wachten. Toen het bekend werd, hoe ernstig haar toestand was, werden tal val» open bare en half-openbare bijeenkomsten af* 8 Het is meer dan 62 jaar geleden, dat Prinses Alexandra Caroline van Denemar ken in Engeland kwam, als aanstaande van den Lateren Koning Edward VII, onder groot nationaal feestvertoom. Spoedig won zij het hart van het En- gelsche volk. en dit werd met "de jaren steeds meer. Dit bleek op opmerkelijke wijze, toen koning Edward en koningin Alexandra in 1901 hun regeering, die tien jaar zou duren, begonnen. In 1913 kwam de algemeene waardeering opnieuw op I grootsche wijze tot uiting, bij den vijf tigsten verjaardag van haar komst in £n.ge;and en au de jaren daarna gal' ie 'ere verschijning van haar la het openbaar den Londenaars gelegenheid om haar te huldigen. De doofheid, waarvan zij d|è laatste jaren te lijden had, was een zware be proeving. maar haar belangstelling met terdaad in den toestand van de hospita- talen, het welzijn van de pleegzusters en de vele andere zaken, die haar ter harte gingen, is tot het einde toe geblleven. Haar vier nog levende kinderen zijn: Koning George; de „Princess Royal", her- toging van Fife; princes Victoria en ko ningin Maud van Noorwegen. OM EEN PORTRET. Vooir de Brusselsche rechtbank is op 't oogenblik een eigenaardige zaak gaan de. De heer C. uit Brussel had in 1912 een Fransch schilder opdracht gegeven op een doek zijn vrouw en dochter te schilderen. Bij de aflevering zond die schilder een rekening van 20 000 f'r. voor zijn werk en 1250 fr. voor verzekering, verzending enz. De heer C. antwoordde daarop, dat de afgesproken prijs 10.000 fir. was, waarop de schilder aanvoerdde, dat een prijs van 10.000 f'r. per portret wias afgesproken en dat de heer C- dus voor de twee portretten, al staan ze op hetzelfde doek 20 000 fr. moet betalen. Vandaar het proces. Voor den rechter heeft de heer C- den eiseh gesteld, dat 'n deskundige de waar de van het werk zal schatten en daarbij vooral rekening zal houden met de matf van gelijkenis tusschen portret en mo dellen- De schilder kwaun hiertegen op, omdat sinds 1912 mevrouw C- en haar dochter haar haren hebben laten afknip pen, waardoor hun uiterlijk totaal ver anderd is. De schilder aanvaardde de aan wijzing van een deskundige, mits deze alleen den financiëelen toestand van,den lastgever en den naam van den schilder in overweging zou mogen, nemen- De rechter heeft ten slotte den direc teur van een schilderijenhandel aangewe zen als deskundige met opdracht in Zijn rapport zoowel rekening te houden met de uitvoering van het werk als met de positie, die beide partijen bekleeden- BlNKEaSLAMD. DE GEZANTSCHAPSKWESTIE. „Koningin en Vaderland", het ch. week blad, onder hoofdredactie van het Kamer lid Snoeck Henkemans, die ook deel uit maakt van de hoofdredactie van „De Ne derlander" schrijft: Den heer Colijn is in Juni onomwonden medegedeeld, dat de Chr.-Hist. zouden meewerken tot hei afstemmen van het gezantschap- Ook de R.-K. wisten dit. Hadden de Roomsche candidaat-ministers even onomwonden medegedeeld, dat zij zouden aftreden, bij afstemming van het gezantschap, vermoedelijk had de heer Colijn met deze bemanning geen zee ge kozen. Nu echter werd van wal gesto ken. Eve n als onder het kabinet-Ruijs bleef dus de positie van het gezantschap bij het vaticaan onzeker, maar tot een iportefeuillekwestie, veel minder tot een kabinetscrisis kon deze zaak redelijker wijze niet leiden. Ieder bleef vrij en ieder wist, dat feitelijk de linkerzijde het lot van het gezantschap in handen had. Maar niet ieder wist ja niemand wist, dat de linkerzijde daarmede het lot van het kabinet in handen zou heb ben. Dit werd eerst duidelijk dóór het onverwachte vlijmscherpe ultimatum door dr. Nolens uitgesproken Na dit woord was hel lot van het gezantschap en daarmede het lot van het kabinet beslist. Indien op dat oogenblik de chr.-hist. ge weken weren voor het dreigement van dr. Nolens, zoo ware de zaak van het protests ntisme in Ned. verloren .geweest. U\i Stad ©ri Provtoote. 1 ZIERIKZEE. Omtrent de voorstelling in de Concertzaal van „De Vijandin", welke doo# J, II 55 „Ach.,zei hij gesmoord, je begrijpt het niet". I I Claire's oogen schoten vol tranen, kon ze hem maar helpen. Hij zag het, en 't ontroerde hem. „Ik zal weggaan, en je niet meer lastig vallen, zei hij, ik -wil je niet aan het schreien maken Clara, pch, 'k heb 't toch altijd wel geweten, dat ik jou niets kon Zijn, maar 't verlangen naar je direef me altijd weer hierheen. „Wil je me een hand geven?" Ze stak hem dadelijk haar beide han den toe. „Vaarwel Marcel, ik zal altijd aan je blijven denken als aan een broer. Je bent goed geweest voor mijn armen vad|er en voor mij ook. Ik hoop dat je eens gelukkig zult worden Marcel, dat Zou mij ook nog gelukkiger maken". Haar bevende, ha/f-kinderlijke stem dreef hem heete tranen in de oogen. „Adieu, mijn lief meisje, mijn dierbaar meisje, zei hij, en plots zfich over haar bukkend, drukte hij even Zijn lippen op haar voorhoofd. Daarop liet hij haar los, en liep snel, met gebogen hoofd, een Zijlaan in. Een andere heer kwam hem tegen, wel ke, hem herkennend, de wenkbrauwen fironste, en bleek werd. 't Was Ernst Sassenhul. Deze versnelde zijn stap, en had een oogenblik later Clara ingehaald, die lang zaam, met gebogen hoofd naar huis liep. Ze schrok hevig, en hij zag dat ze tranen oip de wangen had. „Waarom huil je?" vraagde hij kort. Ze keek schuw naar hem op, maar kon niet antwoorden. „Kun je 't mij niet zeggen,, Clara?" Neen, neen oom Ernst! Br trilde zoo'n weeke klank in haar stem, dat 't hem schokte, iiij kneep de lippen op elkaar, en zei niets meer. Maar, gedachten vlogen als wilde vo gels door zijn brein, Clara had weer dien man pntmoet, ondanks Bertha's verbod, Woensdag door het Ver. Rotterdamsch Hofdstad-Tooneel gegeven wordt ver melden wij uit de Pers: De tragische rol van de Hertogin was als geschreven voor de eenige tragediën - ne die ons land nog heeft: Aiida Tartaud- Klein. Hear beheerscht door inhouding sterk spel gal deze rol de diepe tinten welke d'e behoeft, Jgn van Ees is wel een onzer beste spe lers. Hij begrijpt altijd zoo geheel zui ver dat een rol er niet is om haar zelfs wil, maar ter wille van het geheele dra matische werk; hij doorvoelt het inner lijke van de figuur die hij door tooneel herschepping moet doen verstaan en zon der eenig spoor van uiterlijk effect on vatbaar voor bijkomstigheden die de uit beelding. zouden kunnen verzwakken of onzuiver maken speelt hij zóó, dat de toeschouwer de verschillende kanten van het karakter ziel en begrijpt. Een bijzon der aardige aanvullingsrol is die van de Grootmoeder en mevrouw Roos wist de puntige snedige gezegden van de oude Gravin mooi over het voetlicht te bren gen. Een waardig prelaat was van Gas teren als Kardinaal, breed en sober, met den eenvoud der natuurlijkheid. Opge wekt en goed gedragen gaf Theo Fren- kel Jr. de figuur van Gaston en Lily Bouwmeester deed haar grooten naam eer aan. Tot slot volgt in plaats van „de Ontoe rekenbare", die eerst aangekondigd was, eene eenakter „Da inbreker en Het Meis je", een© door Nolst Trénité uit het En- gelsch vertaalde eenacter- Het feit, dat de regie in handen is van Cor van der Lugt Melsert, en de uitvoe ring in handen van Hilly Bouwmeester en Jan van Ees, waarborgt het succes. De firma A. C. de Mooij geelt blij kens een advertentie in dit blad, een de- -eq uo uojooiroiqrtqos ui arjieatisuoiux tikken, waartoe ieder belangstellende wordt uitgenoodigd. NOORDWELLE. Zaterdagvoormiddag werd de huisvrouw van N., bij een buren- twist, die ontaardde in een vechtpartij, zoodanig gewond, dat geneeskundige hulp moest woTden ingeroepen. HET VAARWATER DER W.-SCHELDE. De laatste peilingen op de Schelde bij Bath hebben verrassende resultaten ge had, meldt de Antvverpsche correspondent van de „Msb.", n.l. dat de bank van Saef- tingen, welke eenige maanden geleden li/2 M. boven laag water lag, thans ge heel verdwenen is. Op de plaats, waar vroeger de bank van Saeftingen was, staat nu bij laag tij minstens zes-en-een hal ve M. water. In de geql van Saeftin gen heeft men over een breedte van minstens 250 M. bij laag water een diepte van zeven M. De verplaatsing heeft voor het Nauw van Bath en de geul onder de vuren van Rilland d.w.z. het vaarwater voor Antwerpen geen nadeelige gevol gen. Mededeelingdn alt de oade rechtspraak te Zierikzee. ir. Op 8 September 1536 werden Pieter Gerritsz., gebportig van Enkhuizen, Adri- aan Jorisz. van Brouwershaven, Jan Jansz. van Tongeren en Janneke Melchior Simons, weduwe van den Briel, omdat zij ziioh hadden laten herdoopen en kwaad gevoelen hadden van het sacrament des altaars en de inzettingen der Kerk, ge vonnist om te worden onthoofd, hunne lichamen verbrand en hunne hoofden op staken gesteld ,met verbeurdverklaring hunner goederen. Den 2 Februari 1537 werd Adriaan Corneliszoon veroordeeld om te worden onthoofd, zijn hoofd pp een staak gezet en Zijn lichaam om begraven te worden, omdat hij had gekocht en te zijnen huize had gelezen een Nederduitsch boek van Joannes Pomeranus; dat hij te ZLe- rikzee gemeenschap had gehouden met personen, die zeiden zendboden van Chris tus te wezen en het volk tot wTaak en opstand opwekten; en eindelijk omdat hij in deze stad vele boekjes had uitge deeld, inhoudende groote dwalingen Zachtere straffen ondergingen de vol gende personen: Lieven Jacobse, schoen maker, dies als omgang gehad hebbende met personen „verdacht van ketteTij en ,,van de gereprobeerde secte", gev:n- rtist werd pm blootshoofds en barrevoets en met een brandende waskaars in de hand de processie bij te wonen, een ge- wat beteekende dit, was 't toeval, oi, en waarom schreide ze dan, ze moest van dien Rondé houden, dat bleek toch kla|ar genoeg, wat moest daarvan worden? Ernst sprak er niet pver thuis, maaT was ongewoon stil. En, den volgenden dag ging hij op reis, pm eens 'n mooi concert te gaan hporen, en om verschillende dingen te doen. i Otto en Bertha begrepen er mets van. En Clara kostte 't tranen. Ze zou oom Otto graag alles verteld hebben, maar, een zekere niet te overwinnen schroom weerhield haar. Twee dagen later zat Clara 's avonds voor de piano in de tuinkamer, en speelde een sonate van Mózart. Ze schoot hard op met haar muziek studie, veel spfeelde ze met oom Otto samen. v pjierre zat vlak bij haar, 't hoofd luis terend achterover, oom en tante in de fauteuils. 't Meisje speelde bizonder mooi dien avpnd, met dieper uitdrukking dan an ders. Opeens ging de voordeur open,, en een bekende stap in de gang klonk. heel jaar te blijven binnen het grondge bied der stad en voor het altaar in het koor der Sint-Lie venskerk in het open baar God om vergiffenis te bidden. Bij vonnissen van 31 Januari, 1 en 2 April 1539 werdén gelijke straffen uitgespro ken over Rochus Jacobse, schoenmaker, Heer Lieven Iman Jansz. Boenaert, pries ter en Elisabeth Andriesdochter, weduwe van Adriaan Jorisse. Erger lot trof Paulus Harrentsz. Leem- placker, wonende te Sommeisdijk, die wegens kwaad gevoelen van het sacra ment des altaars en de instellingen der Kerk, op 7 December 1540 veroordeeld werd om buiten cle Zuidhavenpoort le vend veTbrand te worden. Anna Jacobs, mede van Sommelsdijk, die over het genoemde leerstuk twijfel had uitgespro ken, maar later schuldbekentenis had af gelegd, kwam vrij met het betalen eemer boete en het bijwonen der processie. Vonnissen in geloofszaken vindt men van 1540 tot 1556 verder niet vermeld. In 1544 werd iemand die getracht had paling te steken en te vangen, veroor deeld in een boete en om op een markt dag voor 's-Gravensteen te staan van 11 tot 12 uur, gebonden ean de ijzeren balie, met twee Toeden onder eiken arm, waar na hij God, den Graaf en het Gerecht om vergeving moest bidden. In 1545 werd een persoon, die op de kermis" te Oostduiveland een ander zoo danig met een broodmes aan den hals had gewond, dat hij het bestierf, op een schavot voor 's Gravensteen ont- hoofd, zijn lichaam op een rad en zijn hoofd op een staak gesteld. In 1551 werd iemand wegens het trou wen met een tweede vrouw, terwijl de eerste nog in leven was, veroordeeld tot een boete en voorts om op de Steenen brug een uur lang aan de kaak te staan met twee spinrokken onder zijn airmen i en met het opschrift zijner misdaad op de borst, waarna hij, op straffe van gee- seling, een jaar uit het grondgebied der stad gebannen werd. In 1554 werden twee personen, die als „Egyptenaers" (zigeuners) rondtrokken en aan geneeskunst en waarzeggerij uit de hand deden en door list en bedrog on- noozele menschen geld en goed tracht ten af te nemen, beboet, gegeeseld en voor altijd gebannen. In Juni van dat jaar werd Willeim iLem- nius (zoon van den beroemden genees heer Levinus Lemnius) tot 23 pond boete veroordeeld, wegens het inwerpen der glazen bij zijn zwager Michiel Cornells Eeuwouds (die waarnemend baljuw was geweest.) In 1556 werd iemand tot boet© veroor deeld, wegens het in. overspel leven met zijne dienstbode, welke laatste binnen 8 dagen zijn dienst moest verlaten op straf fe van zwaarder boete. Op 8 Aug. van dat jaar werd iemand van Capelie in Schouwen, die op een bruiloft onder Dreischor een ander dood gestoken had en ook op apdere plaatsen gestolen en gedTeigd had het dorp Dirks- land in brand te zullen steken, veroor- deeld om buiten de stad levend verbrand teworden. Den 19 December 1556 werd Frans Jansz. van Namen, steenhouwer, wegens het bezitten van onderscheidene gedrukte boeken, o.a. ven een bijbel, gedrukt te Antwerpen door Jacob van Liesveld, ver oordeeld in een geldboete van 70 pond en om op het schavot al zijn boeken te zien verbranden, waarna hij voor al tijd gebannen werd uit het gebied der stad. Op 1 ApTil 1558 werden drie door den Raad ontslagen giidebroeders van de rederijkerskamer „de Distelbloem", omdat zij na hun ontslag nog vergade ring hadden gehouden en hun blazoen, waarop de distelbloem afgebeeld stond, uitgehangen hadden, ieder veroordeeld in een boete van 23 pond en een waskaars, vegende een pond, ten behoeve van het H. Sacramentsgilde, en vervolgens op' den eersten rechtsdag na de Paaschvacantie ter vierschaar te verschijnen en aldaar God. den Graaf en de Justitie om verge ving te bidden. Den 20 Mei van dat jaar werd de ci pier van 's-Gravensteen onder handen genomen. Hij had n.l. een krankzinnig man, dien hij ter bewaring gekregen had, losgelaten, zeggende „ick en zalt nyet „doen, daev ligghen mijn sloetelen ende „dat de gevangenisss voer gheen dolle „luyden gemaeckt en was". Omdat de Justitie de eigenaardige opvattingen van den cipier niet deelde, werd hij ver oordeeld tot 23 pond boete, bannisse- ment uit* de stad vóór zonsondergang Toen begon ze te knoeien en haspelde alles door elkaair. Oom Ernst kwam binnen, opgewekt en vroolijk. 1 Hij zette ineens de heele kamer op stelten, pTaatte, vertelde, en zette een viool in étui op Pierre's knieën. Ziezoo kerel, die heb ik voor je meegebracht, wanneer wil je je eerste- les van me hebben?" Pierre Was in de wolken. Ernst lachte maar, vraagde Bertha om 'n kop thee, en praatte als Brugman. Bertha, als jou 't niet te veel geloop iLs in huis, wilde >ik wel weer lessen gaan geven". „Uitstekend Ernst, ik heb er niets tegen hoor, en als 't te. druk Wordt voor Rika, doe ik de werkvrouw weg, en neem een tweede dienstbode". „Prachtig, voor mijn rekening dan na tuurlijk, en wat zeg jij er wel van Otto?" „Ik geef je groot gelijk, als je maar niet allerlei leerlingen aanneemt. Geen plan op. Geen muziek leeren, het hoort er zoo bij, kindertjes, merci!" t „Maar, dat iis heel moeilijk", meende Bertha. „Waarom? Als ik kinderen krijg, welke en een bedevaart naar Sint Lieven te Gent. Bracht hij daarvan bewijs mede, dan moest hij bij te-rugkomet ook nog de gewone vergiffenis inroepen en be loven zulke overtredingen nimmer weer te zullen doen. In 1559 werd een schipper, die zijn schip van sneeuw had moeten schoon maken en daarover godslasterl ij'ke woor den had geuit, veroordeeld om door zijn eigen familie binnenskamers met roeden gegeeseld te worden. Had hij geen familie of wilde deze aan den gegeven last niet voldoen, dan zou de Justitie de straf voltrekken, waarna hij voor altijd ge bannen zou zijn. 5 In 1560 werden Leenaert Dirksz. Hol- laer (de latere admiraal van Zierikzee, die tijdens het beleg door de Spanjaarden in 1576 gewichtige diensten aai) de stad bewees) en Herman Pietersz. Vager, die met passagiers van Arnemuiden naar Zie rikzee gekomen waren en voor vracht 3 en 4 stuivers per man hadden gevraagd, doch in de haven der stad gekomen met veel geweld die passagiers gedwongen hadden 5 stuivers te betalen, ieder ver oordeeld in een boete van 23 pond, een 'bedevaart naar Simt Lieven en Gent en het verzoeken van vergiffenis, op verbeurte van hun hand. t In 1562 was Cornell's Claesz. wegens onderscheidene misdrijven op 's-Graven steen gevangen gezet. Aangezien Schepe nen meenden door de pijnbenk nog meer te weten te zullen komen, werd besloten „tot scerper examen". Maar de gevan gene wachtte dlit niet af em verhing zich in den kelder, waarin hij opgesloten was, aan zijn hemd. Daarop werd door Sche penen zijn goed verbeurd verklaard, het lijk aan de achterzijde uit 's-Graven steen gehaald, op een slede met een horde gelegd met het voorwerp waar mede hij zich verhangen had en Zoo ge bracht onder de galg der stad, waar het lichaam aam een mik gehangen werd, anderen ten voorbeeld. In 1565 werd Jacob Jansz. Tack, huis- timmerman, die elders getrouwd was, maar de door de Kerk voorgeschreven huwelijksgeboden miet in de Sint Lie- venskerk had doen aflezen, verooTdedd in een boete van 60 pond, waarvan de kerk, de Graaf en de Stad 1/3 zouden genieten, overeenkomstig het daarop be trekking hebbend privilegie. Dezelfde per soon, die blijkbaar reeds lang van de Oude Leer afgeweken was, Werd in 1568 veroordeeld in een boete van 7 jaar bannissement uit het geheele land van be-Oosten-Schelde, omdat hij op 7 Mei van dat jaar zijn schoonvader had laten begraven zonder daartnj de assistentie te gebruiken van eenigen priester of gees telijk persoon of eenige ceremoniën der Kerk te hebben laten verrichten. Voor hetzelfde feit werd de zoon, Jgn Jacobsz. Tack, die het lijk had helpen begrayen, in een boete veroordeeld. Van laatstgenoemden Jan Jacobaz. Tack stamt de in Zeeland gevestigde Doops gezinde familie Tack af. (Wiordt vervolgd.) VERKOOPINGKN, ENZ. RENESSE. 20 Nov. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout werden heden voor den heer C. J. Kooman alhier publiek ver kocht: kallvaarzen voor f 304, f 351, f 214 en een 11/2-jarige vaars voor f 1150. POST EN TELEGRA PHD5. Met ingang van heden is benoemd tot post- en telegra afstationhouder te Seroos- kerke (S.), dhr. G. van de Schelde aldaar. RECHTZAKEN. Ter Openb- Terechtzitting der Arroad. Rechtbank te Middelburg, van 20 Nov. j.I., werd o.m. uitspraak gedaan in de zaak tegen J. M. van 't H., koopman, 65 jaar, geboren te Poortvliet, wonende te Renesse, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg. Bekt. had in April 1925 teZierikzee door listige kunstgrepen en een se men weefsel van verdichtselen, C. van der Ploeg, echtge- noote van C. Flikweert, bewogen aan hem cf te geven twee schuldbekentenissen, waaTin beklaagde erkende in 1924 en J925 geldsbedragen van f 1800 en f 500 van genoemden C. Flikweert ter leen ont vangen te hebben. Bekl. werd te dier zake veroordeeld wegens oplichting tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest rtiet den minsten aanleg hebben, geef ik gewoonweg aan hun ouders den goeden raad: schei er mee uit. Mlisschien zullen sommigen daardoor be- leediigd zijn, en hun kinderen naar een andere, beleefder leeraar zenden. Welnu, daarin zijn 23e vrij". „Je maakt je daardoor vijanden1'. Ooh, wel neen Bertha! Ik 'ziat 't natuurlijk zoo tactisch mogelijk doen. Willen de menschen dan nog zoo kleingeestig afijn, 't mij kwalijk te nemen, dan zal ik m« dat kalm getroosten". 't Gesprek liep nu over enkele veran deringen in Ernst's kamers. Clara dorst niet naar den jongen man te kijken, ze voelde zich gejaagd en be droefd. Toen ze naar bed gingen, kuste oom Otto haar nog hartelijker dan anders goedennaoht. En Pierre keek zijn Zusje aan, met een vraag in zijn trouwhartige oogen. Dien avond schreide Clara zrich in slaap. (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5