Zierikzeesche Nieuwsbode 1. S Woensdag 18 Nov. 1925. zierikzeesche courant, g?, yagPS: JJT Uit Stad on Provinole. 75 c. 42'/. c. 18 c. De beste Cacao voor den Iaagsten ?rijs ABONNEMENT: FtSJi per i mundea f 2,60, franco por po»s f 1,80. Voor het buitenland per Jaar f 10,—. Afionderlfjke nnmu.sr* 6 cent. Yariobfjnf Maandag, Woen.d»;. •s Vrijdag ADVERTENTIËN tab i—5 regels 60 otu. vaa regels en daarboven 30 otg: per regel. Reclames SO ets. p. regel. By oOatr*ct belengryke korting. TAB uil- Do COMMISSARIS VAN POLITIE te Zierikzee verzoekt den bezitters van Schokkererwten hunne hoeveelheid nauw gezet na te gaan, of daaraan ook enkele H.L. mankeeren en bij ontdekking daar van hem onverwijld daarmede in kennis te stellen. De COMMISSARIS VAN POLITIE te Zierikzee, verzoekt hun, die Schokker erwten hebben verkocht, dn oommissie ge geven of op andere wijze hebben ter hand gesteld aan Leendert van Dongen te Zierikzee, daarvan kennis te geven aan zijn bureau. BINNENLAND, EEN NIEUW PROTESTANTSCH DAGBLAD. Aan tal van Nederlandsche Hervormde adressen is een oproep verzonden voor steun voor de oprichting van een alge meen, onafhankelijk Protestantsch Dag blad, ter verdediging en verbreiding van de nationaal gereformeerde beginselen. Dit blad zou komen onder hoofdredactie van ds. C. A. Lingbeek, lid der Tweede Kamer. MINISTER COLIJN. Tegenover de door verschillende bladen van links geopperde mogelijkheid, dat aan den heer Colijn opdracht zou worden verstrekt een nieuw kabinet samen te stellen, vernam de „Grondwet'' uit parle mentaire kringen, dat hoogstwaarschijn lijk de heer Colijn dn het geheel niet zal terugkeeren iin het nieuwe kabinet. De meening, dat de beslissing van Woensdag niet geheel vreemd is aan het verzet iin verschillende politieke krdingen tegen den persoon van den heer Ooiijin, zou dan hierbij v.an groeten invloed zijn. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben in October f570.876 meer opgebracht dan een jaar geleden. Vo,or de eerste tien maanden be droeg 't voordeelige verschil i' 17.215.144, terwijl er tegenover 10/12 der 'raming een vooruitgang valt te boeken van ruim f33 millioen. ZIERIKZEE. In de j.l. Zaterdag te Middelburg gehouden algemeens verga dering van aandeelhouders der Naaml. Ven. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmest handel v/h. S. M. Roogerd alhier, werd o.s. medegedeeld, dat doordat eerst in den loop van het jaar kon worden over gegaan tot' de uitvoering van het besluit tot opheffing van de af deeling handel in granen en peulvruchten en het zich speciaal toeleggen op den handel in voe der- en kunstmeststoffen, de winst slechts f 8239 bedraagt. Voorgesteld werd hier van f 7833 te bestemmen voor afschrij ving van de kosten der reorganisatie van de zaak, zoodat dan nog f 406 op nieuwe rekening kan worden overgebracht. Op een vraag of hét niet beter ware ge weest het bedrag van f 7833 den maar in een; in de rekening op te nemen, werd geantwoord dat directie en commis sarissen het beter venden het niet op één jaar te laten drukken, maar wel het di rect af te schrijven. De winst- en verlies rekening en de balans werden z. h. s. goedgekeurd. Tot commissaris werd her kozen de heer jhr. P. J. Boogaert. Bij de nu volgende rondvraag steLde een der aanwezigen de vraag of het wel goed gezien was de bijkantoren in verschillen de plaatsen op te heffen. Geantwoord werd, dat behalve het bijkantoor te Oost burg alle in de laatste jaren meermalen verlies opleverden en de vaste kosten, ook op het hoofdkantoor door ophef fing van de bijkantoren verminderen. Maandagavond vergaderde in „Con cordia" het St.-Nicolaaseomité. De da mes, die zoo vriendelijk zijn geweest voor het feest te eolpor toeren, werden daar in de gelegenheid gesteld haar re sultaten ai te dragen. Hoewel er tame lijk veel binnengekomen is, is het totaal bedrag toch een flink eind bij verleden jaar achtergebleven. Dit is jammer. Het comité zcu zoo graag gezien hebben, dat 'n ieder dit feest met alle krachten steun de. Het is mogelijk, dat er nog enkelen niet in "de gelegenheid zijn geweest, hun bijdrage te offeren of dat zij alsnog een klein stootje in de goede richting zouden willen geven. Eventueel nako mende giften zullen dan gaarne in ont vangst genomen woTden door den heer J. B. van den Broek, Kraanplein oï den Heer H. v.. d. Velde, Poststraat 33. NOORDGOUWE. De collecte voer het 'huldeblijk ter gelegenheid van het zilve ren huwelijksfeest van H.M. de Koningin en Z.K.H. den Prins heeft alhier opge bracht f 41,80. DREISCHOR. Op zijn verzoek as aan den heer P. S. v. Dongen eervol ontslag verleend als vertegenwoordiger voor de gemeente Dreischor, van den Raad van Arbeid te Goes. In zijn plaats is met in gang van heden benoemd de heer iM. v d. Velde. De collecte ten bate van het aan te bieden huldeblijk aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van haar zilveren bruiloft, heeft hier ter plaatse opgebracht f33,30. ST.-PHILIPSLAND'. Maandagmiddag is het schip „Wilhelmina Maria", schipper J. M. van St.-Philipsland, dat met bieten geladen van hier naar Roozendaai was vertrokken, ter hoogte van het Mastgat gezonken. De oorzaak is nog onbekend. De schipper en zijn knecht konden nog tijdig het schip verlaten. Verzekering dekt de schade. Ten behoeve ven de schippers zijn, in overeenstemming met het bestuur van den Ouden-Polder alhier, langs den zee dijk vanaf het Karreveld tot recht voor de Voorstraat een rij palen gezet. Zooals vroeger gemeld is, mogen de schippers van deze ligplaats gebruik maken, tegen een gezamenlijk te betalen vergoeding van f 50 per jaar. Waar vroeger alleen vast gemaakt kon worden aan de zoogenaam de posten, is nu zeer zeker een belang rijke verbetering ingetreden, die door de schippers wel gewaardeerd zal wprden. Pror. Staten van Zeeland Waar de toestand van de steenglooiïng aan den steigerdam te Katscheveer zoo is, dat in 1926 tot vernieuwing zal moe ten worden overgegaan, de weg op de zen dam, gezien ook het toenemend ver keer vandit veer met Zierikzee, veel te smal is en ook een eenvoudig wacht huisje aan dit veer dringend gewenscht is, vragen Ged. Zeeland van Zeeland aan de Provinciele Staten het beschikbaar stellen van f 20,000 voor het verbeteren van den steigerdem met toebehooren te Katsche Veer en voor den bouw van een wachtlokaal op den Steigerdam. Nog stellen Ged. Staten voor een lee ning van f 2,500,000 aan te gaan voor de electrifies lie van de Nocrdgroep en de beide Bevelanden en dit tegen eene rente van ten hoogste 5 o/o en af te lossen in ten hoogste 40 jaar en leggen zij een plan voor die leening aan de Prov. Staten over. Nadat getuige een uur onder politiebe- wiaking was geweest, werd hij andermaal gehoord en handhaafde hij zijn verkla ring, dat beklaagde door „ziekte" ver hinderd was. Beklaagde werd daarna vrijgesproken. ONPERWU& Voor de vacante betrekking van on derwijzeres aan de o.l. school in de gemeente Oosterland hebben zich 40 sol licitanten aangemeld. Met subsidie der gemeente en onder dezelfde voorwaarden als varleden jaar, wordt te Zonnemaire wederom een cur sus voor herhalingsonderwijs gegeven, n.l. de O.L. school met 11 en de Bijz. schoei met 8 leerlingen. NOORDGOUWE. De cursussen voot voortgezet onderwijs na den leerplichti gen leeftijd zijn alhier aangevangen. De avond cursus met 11 jongïos, de Zater- dagmamiddagcursus (nuttige handwerken voor meisjes) met 9 meisjes. LANDBOUW EN VEETEELT. RECHTZAKEN Maandag 16 Nov. werden voor den Po litierechter der Bredasche Rechtbank o.a. de navolgende zaken behandeld en uit gesproken: J. J. E., van beroep bakker, wonende te St.-Philipsland, stond terecht dat hij op 13 Sept. 1925 te St.-Philips land aan den gemeente-veldwachter dier gemeente J. L., die hem bekeurd had terzake van overtreding der Motor- en Rijwielwet, met het oogmerk om dezen politieambtenaar te bewegen in zijne be diening, in strijd met zijn plicht van ^genoemde overtreding geen proces-ver baal op te maken, hem een gulden te beloven door hem te zeggen: vJe krijgt v,an mij een gulden als je van deze over treding geen proces-verbaal opmaakt." Als getuige werd gehoord J. L., ge meente-veldwachter te St.-Philipsland, die verklaarde te volharden bij zijn des betreffend proces-verbaal. De Officier v. Justitie hierna requisitoir nemende, eisch- te tegen den niet-verschenen beklaagde een geldboete van f 150. subs. 150 dagen hechtenis. De Politierechter, onmiddellijk uitspraak doende, veroordeelde beklaagde eveneens tot eene geldboete van f 150, subs. 150 dagen hechtenis. H. P. W., van beroep veldarbeider, wonende te St.-Maartensdijk, had zich te verantwoorden, dat hij o.p 6 September, onder de gemeente St.-Maartensdijk op zettelijk en gewelddadig L. W. F., tegen een rijwiel heeft gegooid, waardoor ge noemde F. pijnlijk werd getroffen. Als getuigen 'werden gehoord L. M. F- an J. C. P., beiden wonende te St.-Maartens dijk, die verklaringen aflegden omtrent bovenvermelde mishandeling. De beklaag de was ter terechtzitting verschenen. De officier van justitie hierna requisitoir ne mende, eischte tegen beklaagde eene geld boete van f25, subs. 25 dagen hechtenis, tot welke straf de Politierechter bekl. eveneens veroordeelde. 54 o/o WATER. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft bevestigd het vonnis van den politierech ter te Amsterdam, waarbij een veehouder uit Diemen schuldig verklaard werd aan het afleveren1 van drinkwaren, wetende dat zij vervalscht zijn en die vervalsching verzwijgende. Beklaagde had op 15 en 16 Januari 1.1. aan een grossier uit Am sterdam melk afgeleverd, waaraan 54 pCt. water w,as toegevoegd. Alleen veranderde het Hof de opgelegde gevangenisstraf van drie maanden, in twee maanden. WIE WAS DE VLEGEL? De kantonrechter te Terbiorg heeft ver schillende personen veroordeeld tot f3 of 3 dagen, ter zake van het niet nakomen vam den stemplicht. Een der beklaagden was een vrouw, die daags na de stemming is bevallen van een kind. Als getuige in deze zaak werd gehoord dr. K. ten Borels uit Terborg, de behandelende geneesheer, welke als gel dig excuus voor bekl. had opgegeven „ziekte". De kantonrechter was van qordeel, dat zwangerschap geen ziekte is. Hierover wond getuige zich zoodanig op, dat de kantonrechter hem moest verzoeken hier niet zoo'n vlegelachtige houding aan te nemen. Getuige beantwoordde dit met de vraag toit den kantonrechter wiie hier de vlegel is, u pf ik? 1 De kantonrechter vond hierin aanlei ding de politie te verzoeken den dokter uit de zaal te verwijderen en op te ber gen. i De Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland houdt Maandag 30 dezer een algemeene verga dering te Middelburg. De heer F. V. Val- star te Naaldwijk, voorzitter van het cen traal bureau van de veilingen in Neder land zal daarin inleiden het onderwerp: De afzat van de Zeeuwsche land- en tuin bouwproducten. Bij den landbouwer P. V. te Anna- Jacobapolder is mond- en. klauwzeer ge constateerd. POST EN TELEGRAPHm Aan een aantal commiezen der poste rijen en telegrafie beneden den 28-jari- gen leeftijd is gevraagd, of zij in aanmer king wenschen te komen voor overgang bij' het dienstvak der directebelastingen, invoerrechten en accijnzen. Deze maatregel staat in verband met het voornemen, het aantal hoogere amb tenaren bij: de posterijen en telegrafie nog aanmerkelijk te verminderen. DREISCHOR. De heer M. v. d. Linde, geboren alhier, is met ingang van 1 Dec. verplaatst van Serooskerke naar het post kantoor te Nijmegen. KERKTELEFOON. De heer S., ambtenaar bij den Techn. Dienst ven den Rijkstelegraaf te Vlissin- gen, schrijft ons: Op slechts enkele plaatsen dn Zeeland Zijn Z.g. kerktelefonen aangebracht, iin de provincie Zuid-Holland daarentegen en vooral in het Westland vindt men ze haast overal. t Het bestaan van dergelijke toestellen Is misschien hier niet genoeg bekend en verdient het wellicht aanbeveling in uw veelgelezen blad hierop eens de aandacht te vestigen. Immers door aanbrenging van deze kerktelefonen zullen zieken en gebrekkiigen, welke niet in staat Zijn hun woning te verlaten, toch de godsdienst oefeningen kunnen bijwonen. De aan te brengen toestellen moeten, dpor de be trokkenen zelf (in den regel zlorgt hier voor 't kerkbestuur) wprden aangeschaft, terwijl van wege den Technisdhen Dienst van den Rijkstelegraaf wordt gezorgd voor den aanleg en het onderhoud der te spannen draden. De hiervoor aan het Rijk verschuldigde kosten bedragen: Bij aanleg iin eens en voor eens een bedrag van f4 per 100 M. oi' gedeelte daarvan over den werkelijken afstand, dus van de kerk tot de aangesloten peroeelen en een jaarlijksch bedrag van f3 per 100 M. of gedeelte daarvan, eveneens over den werkelijken afstand. Eventueele aan vragen behooren te worden gericht tot dein directeur van het post- en telegraaf kantoor of tot den kantoorhouder ter plaatse. (Andere Zeeuwsche bladen worden beleefd verzocht dit over te nemen). KKMHIEUW& «i HOLLAND MAAKT DE BESTE CACAO VAN DE WERELD. BLOOKER MAAKT DE BESTE CACAO IN HOLLAND. DRINKT DAAROM UITSLUITEND DAALDERS PER BUS VAN 1 KILO. PER BUS VAN 1 POND POND 1 ONS s a s Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Nijkerk (Gld.) H. J. van Schuppen te Gropt-Ammers. OOSTERLAND. Bij de Maandag gehou den stemming voor 2 notabelen zijn de aftredende heeren P. van Westen en Joz. Beije als zoodanig herkozen. Geref. Kerk. Beroepen: Te Werkendam, J. H. Jonker te Voorburg. Te Raard c.a., G. Ploos van Amstel te Oppenhuizen. Te Tzum- marum, cand. J. Schelhaas te Hoogeveen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Broek op Langendijk, A. Gruppen te Vlissingen. Te Zwaagwest- etinde, P. de Smit te Nieuwe-Pekela. Bedankt: Voor Haarlem (2e pred.-pl.), A. H. Hilbers te Enschedé. Geref. Gem. Beroepen: Te Aalst bij Zuilichem (Gld.) M. Hofman te Krabbëndijke. Bedankt: Voor Slaedrecht, M. Hofman te Krabbendijke. WETENSCHAPPEN. TOETENCHAMON. Uit Kaïro. wordt aan de „Times" de inhoud gemeld van een oficiëel commu niqué betreffende het werk in het graf van Toetenchamon verricht. Daaruit blijkt, dat de mummie in verband met de on mogelijkheid om ze zonder beschadiging Uit de doodkist te nemen in situ is onder zocht. De buitenste wikkels, die in zeer fragiielen toestand verkeerden, werden eerst versterkt met een dun laagje van par,affine-was, waarna professor Douglas Derry een kerf in de lengte aanbracht van het masker tot de voeten. De buiten ste wikkels werden 'toen teruggeslagen, wiaarop de volgende laag wikkels bloot kwam, die even verkoold en vergaan bleek, waardoor een geregelde uitwijke ling onmogelijk bleek. Bij de voorwer pen, die b'iji de uiitwikkeling werden ge vonden, waren o. m.kleine amuletcóliers, een prachtige gouden dolk met een kris tallen handvat, fraai bewerkte bracelet ten, verscheidene vingerringen, nog een dolk, verscheidene groote ingelegde borst schilden, kra'.enornamenten, gouden hoofd banden. Tot nog tpe Zijn alleen de bee- nen en het onderste deel van het lichaam van hun wikkels ontdaan. Aan de voeten 'bevinden zich gouden sandalen, terwijl elke teen en vinger een gouden bedek king heeft. De beide voorarmen zijn met schitterende juweelen beladen, die de ver wachtingen overtreffen. VAN HEINDE EN m Op het congres der Duitsche Nationa- lan is Zondag een resolutie aangenomen, goedkeurende de houding der Duitsch Na tionale Rijksdagleden, terwijl men zich bovendien tegen londerteekening van het verdrag van Locarno uitsprak. Generaal Sarrail, de gewezen com missaris-generaal in Syrië, is Zondag ochtend te Parijs aangekomen. Hij ver klaarde niet pessimistisch te zijn wat den toestand in Syrië betreft en geloofde, dat door ferm optreden alles in orde ge bracht kan worden. De Duitsche regeering heeft een modern duiktoestel en manschappen uit het tuighuis te Kiel ter beschikking' ge steld der Engeisehe admiraliteit, teneinde een poging te doen de gezonken duikboot te bergen. Donderdagochtend zal op zee een godsdienstoefening wprden gehouden op de plaats waar de Britsche duikboot M 1 verdwenen is. Een aantal duikbooten zul len erbij tegenwoordig zijn. Een geeste lijke zal na den rouwdienst een krans in het water werpen en vervolgens zal het gewone saluut gelost worden. Te Newcastle, in Australië, is een auto die aan een wedstrijd deelnam, en eeu snelheid ven 110 K.M. in het uur had, op de menigte ingereden. Een persoon werd op slag gedoed, vijf-en-twintig an deren gekwetst, van wie negen zwaar. De „Popoio", het bied van de Itali- eansche katholieke volkspartij, deelt mee, dat het, gezien de geregelde in beslag neming, waaraan het de laatste dagen heeft bloot gestaan, besloten heeft eige ner beweging de uitgave te staken- Het Assisenhof van de Seine heeft den royalist Daudet wegens laster tot 5 maanden gev.str. zonder uitstel en 1500 francs boete veroordeeld en den chauf feur Bejot, die docr Daudet werd be schuldigd in verband met den nog on- opgehelderden moord op zijn zo-on Phi lippe, een schadevergoeding van 35000 fres. toegekend. Een afdeeling troepen uit Sjantoeng is aan het muiten geslagen en heeft een aanval gedaan in de achterhoede van een brigade Witte Russen, terwijl dezen be zig waren met een poging om den ep- marsch van Woe Pei Foe's troepen tegen te houden. Het meerendeel van de drie duizend Russische huurlingen met inbe grip van 'n pantserwagenbezetting werd gedood. De stemmen, na de ramp met de duikboot in Engeland opgegaan, dat de duikbooten behooren le worden afge schaft, wekken 'groote belangstelling in de Ver. Staten. Offieiëele personen te Washington wijzen op het feit, dat de conferentie te Washington bereid was, de duikbooten af te schaffen, als Frank rijk dit voorbeeld volgde. Zestig zeelieden, overlevenden van de booten, die de vorige week schipbreuk hebben geleden gedurende de cycloon aan de kust van Malabar (Eng Indië) zijn te Mangalore aan land gezet. Zij zeiden, dat er ongeveer 60 vissehersschuiten ge zonken, waarbij vele levens verloren zijn gegaan. Te Antwerpen is een Hollander gear resteerd, die met nog een firma in in gelegde groenten voor f 100.000 francs hadden opgelicht cloor voor een partij' naar Rotterdam verzonden groenten waar- delooze spoorwegaandeelen als garantie te deponeeren. De geleverde goederen Zijn te Rotterdam en te Den Haag terug gevonden en zullen weer iin het bezit van de Antwerpsche firma worden ge steld. j Negen officieren van een Amerikaan- sche kustwachtkotter zijn na een bezoek; aan een andere boot nabij Cherbourg (Frankrijk) verdronken. De duisternis maakte redding onmogeljjk. De massamoordenaar Angersteln die ztyn geheelo familie en vele bedienden vermoordde, 1b Dinsdag te Limbnrg (D.) ter dood gebracht. De nota's van den gezantenraad zjjn te Beriyn gepubliceerd. Die over de ontwapen log doelt mede, dat de ontruiming van Keulen op 1 December zal beginnen en tegen het eind van Januari voltooid zal zyn. Na regeling van enkele nog hangende ondergeschikte kwesties zal de militaire Ententeoom- missie van contröle word«n opgeheven. Die over de concessies in verband met Looarno stelt de reeds vermelde in krimping van de sterkte der bezetting^ troep er in uitzicht. Het Duitsche Bykekablnet hoeft de besluiten van Looarno goedgekeurd, behoudens bekrachtiging van de bonds staten, die echter reeds verzekerd is. De Chineesche generaals hebben tot eon wapenstilstand besloten, een regeling waarmede zy zeer tevreden sohynen, daar een groot deel hunner troepen niet meer betrouwbaar was. De ChineeBOhe professoren en studenten voeren propaganda voor de onbeperkte souvereluiteit van China. Beiroet, de beiangryke havenstad in Syrië, wordt door een aanval bedreigd. Duizend mac schappen zijn bier ter ver sterking der Fransohe legermacht aan gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1