Zierikzessche Nieuwsbod! TWEEDE BLAD Waarschuwing. behoorende by de van Vrijdag 13 Nov. 1925, no. 1L312. De Commissaris van Politie der Centr. Recherche, hoofdbureau van politie, O.Z. Achterburgwal 185 te Amsterdam, deelt mede, dat aan zijn bureau herhaaldelijk klachten en verzoeken om inlichtingen linkomen van personen, die door middel van een geplaatste advertentie of anders zins in relatie zijn getreden met lieden, die voorgeven hypotheken en credieten te kunnen verschatten, daarbij een schoon- klinkende firmanaam opgevende, die ech ter slechts lin hun verbeelding bestaat. J Zij beklagenzich over de dopr hen met deze personen opgedane ervaringen, daar zij na het storten van de Z.g. informatie- kosten niets meer hebben gehoord. Bij onderzoek is gebleken, dat bedoel de lieden slechts in zo,a zeldzame ge vallen inderdaad geld voor een hypotheek of Crediet hebben verschaft, dat een ern stige waarschuwing tegen hun praktijken zeker pp haar plaats is. BINNENLAND, TWEEDE KAMER. Vergadering van Womsdag 11 Nzv. Aan de orde Ss het amendiement-KeTsten, strekkende tot afschaffing van het Ne- derlandsehe Gezantschap bij den Pause lijken Stoel. De heer Majrchant acht de kwestie van handhaving van dit gezantschap er een van opportuniteit. Door de verklaring van dr. Nolens is ze nu geworden -er een van verre politieke strekking. We wlenschen onder de gegeven omstandigheden, waar de Coalitie steeds beweerde' dat zonder haar een regeering niet mogelijk is en haar thans de gelegenheid w|orde gegeven dit te bewijzen, onze stem te geven. aan het opzichzelf Weinig belangrijke amen dement, verklaart spr. De heer Braat, voor het voortbestaan der coalitie geen reden vindend, zal ook ter bezuiniging vóór stemmen. 't Amendement wordt aangenomen met 52 tegen 42 stemmen; tegen de anti-rev., de r.-k. en de heer Arts (R.-K. Volks partij). De heer Colijn, Minister-President, legt de volgende verklaring af: De omstan digheid dat 4 katholieke ministers hebben medegedeeld, in aanneming van 't amen dement aanleiding te vinden H. M. de Koningin ontslag uit hun ambt te verzoe ken, zal de politieke toestand, daardoor ontstaan, mede gelet op den inhoud der verklaring van den leider der r.-k. fractie, nader onder de oogeci moeten Worden gezien. De regeering acht het Wensche- lijk, onder deze omstandigheden met de voortzetting der behandeling van 'de Staatsbegrooting thans niet vport te gaan en verzoekt schorsing der beraadslagin gen. I De voorzitter sluit daarop die vergade ring. EERSTE KAMER Zitting vati W&ptisdag 11 NoveVnber. Dhr. Mendels vraagt of er na de stem ming zooeven in de Tweede Kamer, de behandeling der agenda niet behoort te worden geschorst? Minister Schoitking heeft persoonlijk geen bezwaar tegen behandeling der agenda. Dhr. Mendels stelt voor de behandeling der agenda te schorsen. D© heer van Lanschot Hubrecht merkt op, dal deze minister niet demissionair is. FEUILLETON. Eena herinnering aan h; t Sint Rochus- of pesthuis te Zierikzee. Bij het uitvoeren der werkzaamheden, noodzakelijk door den aanbouw van een paar vertrekken aan het Hervormd Dia conie Verplegingshuis alhier, en vopr een kelder voor centrale verwarming, zijn bij het ontgraven van den bodem tegen den Westgevel van dat gebouw onderscheidene schedels en beenderen van menschelijke lichamen gevonden, ten deele bijeen liggende binnen een gemet seld vierkant met muurtjes van een hal- ven steen dik, maar meest daarnevens. De vraag rees, hoe die goeddeels ver gane en door het uitgraven gebroken menschelijke overblijfselen, welke vrij oud schenen, daar kwamen. Naar het ons voorkomt, is die vraag te beantwoorden met de mededeeling, dat daar ter plaatse eenmaal het S-int Roehus- of Pesthuis stond. De in dat huis gestorvenen werden erachter of er naast begraven en zoo is het verklaar baar, dat menschelijke overblijfselen nu voor den dag komen. De naam „Pesthuis" herinnert aan eene ziekte uiit vroeger eeuwen, welke wij heden ten dage gelukkig niet meer in ons land kennen. De beruchte „Zwarte dood", die om streeks 1350 in Europa woedde en on- telbaren ten grave sleepte, zoodat alle maatschappelijke banden als het ware los raakten, werd in later jaren gevolgd door hevige epidemiën van soortgelijken a.ard, maar waarover men evenmin in bij zonderheden op de hoogte is. In de kronieken van alle reeds in de middeleeuwen bestaande steden komen De Kamer kan de agenda rustig behan delen. Het voorstel-Mendels wordt verworpen met 25 tegen 12 stemmen. Aan de orde is de wijziging van art. 30 B.W., welke z.h.s. wordt aangenomen, j Aan de orde is de wijziging der Fail- lisementswet. Dhr. Slingenberg ontwikkelt eenige be zwaren, o.m. betreffende de compensatie e,i de verificatie-vergadering. Minister Sc-hokking verdedigt het ont werp, o.m. opdat de faillissementsaanvraag inderdaad in handen komt van den schul denaar. Spr. verdedigt artikelen betref fende compensatie en verificatie. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aange nomen en de vergadering tot nadere bijeenroeping gesloten. PARLEMENTAIR DAGBOEK. In de avondvergadering van de Twee- j de Kamer van 10 Nov. j.l- kwam aan de orde de begrooting, van Buitenlandsche Zaken. Men meene niet, dat de groote opkomst van Kamerleden en volgepropte tribunes uitsluitend golden de interessan te beschouwingen van Mr. Dresselhuijs over "Genève en Locarno; de technische uiteenzetting van den heer van Braam beek over de Duitsche spoorwegtarie ven. Neen, bij deze begrooting kwam weder aan de orde een voorstel van den heer Kersten om het gezantschap bij den Paus op te heffen. Het was steeds de zwakke plek in de Coalitie. Maar zouden de sociaal-democraten wederom als redders optreden? Ziedaar de reden waarom te middernacht, toen het voor stel tot opheffing a.an de orde kwam, de zittingszaal een woeligen aanblik bood In de Katholieke fractie, welke nog tus- schen de middag en avondzitting ver gaderd had, heerschte een hoogst ner veuze stemming. De heer Nolens wist blijkbaar wat stond te gebeuren: als eerste spreker kwam hij1, onder dopdsclhe stilte verkla ren, dat bij aanneming van het voorstel zijn fractie zou overwegen, of aan de begrooting steun kan worden verleend, en zelfs aan dit Kabinet, samengesteld uit reChtsche groepen, die hun stem aan het voorstel zouden geven. Dit was d^ aanwijzing, dat de sociaal-democraten, op gejaagd door den hoon zoow'el van te genstanders als van eigen intellecluee- len in hun partij, hun draai zouden ne men. De heer Vliegen kwam dit hape rend bevestigen 'met de verklaring, dat zijn groep vóór de opheffing zou stem men. Te half twee ging de Kamer uiteen. 11 November. Een groote drukte op het Binnenhof; fotografen, welke de Ka merleden, die komen aanwandelen onder de lens nemen; een lange rij publiek, dat de tribunes straks zal bestormen. In de zittingszaal de lucht vol crisis geruchten. Achter de groene tafel de Regeering volledig aanwezig, in de bank jes vrijwel aJie Kamerleden present. De voorzitter stelde aanstonds aan de orde de stemming over het voorstel tot op heffing van het gezantschap bij den Paus. Aangezien de beraadslaging over dit voorstel was gesloten, bestond nog slechts de gelegenheid om een z.g. korte verkla ring af te leggen. De heer Marchant, van wiens fractie de beslissing afhing, nam onder luid „ssst"-geroep het woord. „Nu door den leider der Katholieke .frac tie", aldus de heer Marchant, „aan de beslissing van de Kamer een politieke beteekenis is gegeven van verre strek king, moeten wjj onze houding herzien. Men heeft nog' de vorige week verze kerd, dat met de handhaving van de Co alitie het allerhoogste belang des Vader lands is gemoeid. Welnu, wij wenschen aan de Regeeringsmeerderheid de ge legenheid niet te onthouden om de juist heid dier stelling te bevestigen". Met deze sarcastische verklaring was de toe stand duidelijk. Onder diepe stilte werd bladzijden voor, gevuld met mededee- lingen over wat ,de pest" destijds te weeg bracht en deed omkomen. Zp.o ook aangaande Zierikzee. In het jaar 1468 b.v. vertoonde die ziekte zich hier en gaf zij aanleiding, dat graaf Karbl de Stoute, die als graaf van Zeeland ook te Zierikzee gehuldigd moest worden, deze ceremonie buiten de stad, op den dijk van Bprrendamme onderging. In de 16e eeuw kwam de pest herhaaldelijk voor en ook in de 17e eeuw bleef men er hier geenszins van verschoond. In 1515 stierven er zeer velen aan, in 1518 zelfs drie duizend in woners' en in 1532 wederom meer dan drie duizend; ook in 1557 vele hon derden. Vermoedelijk na eene groote epidemie w,as alhier het St.-Rochus-gilde ontstaan, dat zich bijzonder met besmettelijke ziek ten, met name met de pest schijnt be moeid te hebben. In 1508, 1512 en 1516 vindt men van dat gilde gesproken, dat zich noemde naar den Heiligen Rochus (geboren iin 1295 en overleden in 1327, wiens gedenkdag op 16 Augustus valt), die met groote zelfopoffering pestlijders verpleegde. Het ziekenhuis voor pestlijders werd daarom het Sint Rochushuis geheeten, en ongetwijfeld is deze stichting hier in den Loop der 16e eeuw, zoo niet reeds vroeger, ontstaan. Openbaarde zich we der een epidemie, dan nam de stad een ,jpestmeester" aan, die, wegens het ge vaarlijk beroep, voor zijn tijd vrij goed betaald werd. Ter plaatse waar nu de beenderen ge vonden zijn, werd in 1602 en 1603 een nieuw pesthuis opgetrokken, waaraan toen zeker behoefte was. Het verrees zeer waarschijnlijk op of vlak bij de zelfde pJek waar het vorige gestaan had en wierd eveneens het Sint-Rochushuis geheeten. gestemd; waar slechts de Katholieken en de Anti-Revolutionairen tegen het voor stel tot opheffing stemden, werd dit met 52 tegen 42 stemmen aangenomen. On middellijk daarop stond minister Colijn op en legde de verklaring af, elders in dit nummer onder 2e Kamer opgenomen. Onder een onbeschrijfelijke verwarring werd daarop de vergadering gesloten. Verbitterd en vertoornd zat daar de Katho.lieke fractie, zegevierend de heer Kersten, bedrukt de Christelijk-Histori- schen. Heftige verwijten werden tusschen de leden der rechtsche partijen gewis seld. De zitting had nog geen kwartier geduurd, maar zij veroorzaakte een ra- delooze stemming, en zal historische be teekenis Jkrijgén. PREDIKBEURTEN. Zondag 15 November. Cflrkw«rT«. 2 ure, ds, Mortier (Voorber. H. Avondmaal). Serooskerke. Geen dienst. Bnrfft. 9.30 v. d. mannen en 2 ure d. vrouwen, ds. Boogaard (Doopsbediening) in de consistorie. Rsnoaie. 9 30 ure, ds. Mortier. Noordwelle. Geen dienst. Haamstede. 9.30, ds. v. Binsbergen (H. Ar.) en 2 ure, idem (Nabetrachting en Bed. H. Doop). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. v. d. Ende van Kamperland. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Blkeratc. 9 30 ure, ds, Neeleman. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. v. Tol. Broawere tiavea. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Lessksrk. Zoaaamalra. 9.30 ure, ds. de Leur (Voorber. H. Av.) Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Neordgoarra. 9.30 ure, ds. v. Gristhujjssn (Avondmaalsbedisning). Draisshor. 9.30 ure, ds. d. Griend. Oaworkark. 2 ure, da. v. Griethuysen. Nlanwerkerk. 9.30 en 2 ure, ds. v. d- Linden. Geref. Kerk. 9.30 2 en 5.30 ure» Lsesdienst. Geref. Gem» 9, 2 en 5 ure« Leesdienst. Oostarlaad. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda Geref. Kerk.- 9.30 en 2 are, Leesdienst. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, de heer Romijn. Slrjanslaad. 2 ure, ds. d. Linden. Brainlssa. 9.30 en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 9.30 en 5 ure, ds. Bremmer. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A -J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, cand. Delleman van 's-Hertogenbosch. St.-Plllpslaad. 9.30 ure, ds. Van Doorn. Ond-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, de heer Ariesse van Veenendaal. Tbolca. 9.30, ds. Datema en 2 ure, ds. Van Doorn. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Lesskerk. Geref. Gem 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Woensdag d8 Nsv. (Dankdag). 9.30. 2 «n 6 ure, ds. Vreugdenhil van Brainisse. St.-Maartensdijk. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Moerman. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Ond-Vossereeer. 9.30, ds. Oskam en 2 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 9.30 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Oad-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, de heer P. Koljjn te Oostburg. Poortvliet. 9.30 en 2 ure Leeskerk.. Geref- Kerk. 9.30 en 2, di. Bouma6 ure, Leeskerk- Scharpentssa. 9.30, ds. Verschoor (Beves tiging van ds. Los) en 2 ure (Intrede door ds. Los). Oud-Geref. Kerk. 9.30, ds. Vreug denhil (Bed. H. Av.), 2 en 6 ure, idem. Stavaalssa. 9.30 ure, ds. Moerman. Oud- Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Aaaaland. 9.30, Leeskerk en 2 nre, ds. Oskam. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copv wordt niet terupoesonden VLIEGDIENST R'DAM—Z'ZEE V.V. Af. de R.l Juist voor dergelijke vooruitstrevende menschen als „Handelsman", zou het tol Blijkbaar heeft de volgende post uit de rekening van het Gasthuis over 1602 1609 hierop betrekking. In 1603 n.l. werd „betaelt den Grooten Marinis alias Kin deken biers, van een put te delven in „de padt nevens St.-Rochus huijs om de ,,d,0|Oitb'eenderen daer in te doen die aen „de muer tusschen Jan Broers huijs ende „St. Rochus huijs laghen, op welke erve „ende plaetse de Tresorieren van stadts- „wege een nieu gaelderie gemaeckt heb- „ben als sij Jan Broers schuere kochten „ende deer van een nieu .pesthuijs maeck- „te van Stadtswege igp: dat de siec-ken in ,.St. Roehus huijs te beter gerieft soude „meughen hebben, mitsgaders overt del- ,,ven van ©enen nieuwen put daer van „Stadtswege een secreet gemaeckt is „achter Jan Broers schuere, 'nu wesende „het nieu pesthuijs, waer van tsamen „hem betaelt is ter somme van XX schel- „lingen". We zien hieruit, dat er toen opgesta pelde doodsbeenderen in een daarvoor gem aak ten put begraven zijn. Die b'een- derön waren ongetwijfeld vergaderd uit 'geruimde graven van het Sint Rochus- kerkhof en. zullen afkomstig zijn van slachtoffers van 16e eeuwsch© epidemiën, gelijk die o. a. hier woedden in 1557, 1563, 1568, 1574, 1579 en 1584. Uit genoemde rekening leeren we ook nog meerdere gegevens over het Sint- Rochus- of pesthuis. Als pestmeester fun geerde toen mr. Pieter Engels. Voor een houten kandelaar in het huis werd in 1602 f 0,10 betaald. In 1603 werd een groote bakerbeime aangeschaft voor f 1,50 om' daarmede de zieken in Sint-Rochus huis te brengen. Pieter Jacobse Mogge leverde raapolie om in de lampen te branden. Dioor den grooten storm in de Paaschweek van 1606 werd het dak van vhet huis zeer beschadigd. Was er besmettelijke ziekte, dan deed men een ommegang of collecte door de stand komen van een vliegdienst R,dam— Zierikzee, zeer gezond zijn. Met dank voor de plaatsing, J. J. COCK, Voorzitter der Ver. tot 't verkrijgen van een vliegdienst Zierikzee Rotterdam. Geachte R&jdactie Vergun mij een plaatsje in Uw veel gelezen blad. Op het Kerkplein N.Z. no. 424 is vlug gezorgd tot het verstrekken van licht, dat ook hoog noodig. is. Toen de bewoner van no. 421 zes jaar geleden zijn intrek daar nam, was zijn eerste plicht te vragen tot het verstrekken van licht door opsnoeil'ng der boomen, ds,t strikt noodig was. Dat heb ik toen mon deling gevraagd, doch zonder verhoor. Het volgende jaar weer, maar ook zon der verhoor. Derde jaar verzoekschift aan de Kerkvoogdij, waarop ik zeer vlug een afwijzend bericht ontving. Waarom de bewoners van no. 421 dit ook niet vergund? Zijn dat geen menschen die van het licht mogen genieten? Dankend voor de plaatsruimte, C. DE WILDE Az. BURGERLIJKE STANDEN. Over de maand October. KERKWERVE. Geboren: 5. Grietje, dochter van W. Berrevoets en C. de Looze; 7. Willem, zoon van C. Lemsom en D. Verboom; 15. Maatje Anna, dochter van K. de Jonge en K. Ringeiberg. Overleden: 10. Grietje Berrevoets, 5 d., dochter van W. Berrevoets en C. de Looze. BURGH. Geboren: 19. Jan Stoffel, z. van Leendert van Nieuwenhuijze en Neel- tje WLilemdna Slager; 27. Adriaan Gerrit, z. van Adriaan Bom en Janna Neeltje Frederiiks. Overleden: 11. Levina Kloet, 88 j., wed- van Cornells Slager. NOORDWELLE. Geboren: 18. Johannes Theodorus. z. vam W. A- Arnold en M- de Bruijne. ELLEMEET. Geboren: 18. Marius Gil lis. z. van Adriaan Marinus de Glopper en Maria van Zuijen. Overleden: 25. Adriaantje van "de Panne, 83 j. echtgeniopte van Marinus v(an Stalen. BROUWERSHAVEN. Geb.: 24, Pieter- nella, d. vaq Johannes Nikolaas Wagej- maker en van Janna Camelia Krijger. NOORDGOUWE. Geboren: Pieter Ma rinus, z. van A. A. Vis en M. van der Bijl; 9, Willemina, d. van W'. v. Tiggele en C. van den Berge; 17, Leentje Corne lia, d. van C. Quist en A. P. van Leeu wen; 25, Anthonie Leendert, z. van T. van der Werve en A. K. v. d. Cingel. OveTleden: 5. Leendert Sijrier, 39 j., echtgenoot van R. Wander (te Nieuwer- kerk). DREISCHOR. Geboren: 21. Johanniis Ma rinus. z. van D. P. de Bakker en van J. J. van der Have; 22. Adriaan, z. van A. de Bil en van A. M. Nuijens. Gehuwd: 17. C. D. van der Linde, 21 j., j.m. en A. J. van Felius, 20 j„ jd. Overleden: 1. Joost de Bil, 74 j., wedn. van Janna Engelse; 18. Janna E/iizabeth Kiaasse, 31 j., echtg. van Pieter Samuel van Donge; 31. Cornells de Bil, 72 j., echtgenoot van Adriana Bijkerke. OUWERKERK. Geboren: 6, Anna, d. van Geertruida Neeltje Jonker; 19, Lena Maria, d. van Corneiis Heule en Maria Hack; 21, Corneiis Marinus, z. van Jo hannes Marinus Beije en Maria 0os9e. Gehuwd: 17^ Corneiis Pieter Kuijper, 24 j. jm., en Maria Boogerd, 22 j. jd. NIEUWERKERK. Geboren: 5. Pieter, soon van Anthonis van der Wekken en P. Heijboer10. Marbiinus Komelis, z. van K. J. Smits en Marina Schoenmaker; 10. Neeltje Janna, dochter van M. van stad, ten bate yan het Sint Rochushuis. Onder de revenuen treft men ook aan gelden van personen die in het huis ziek hadden gelegen of aan de besmette lijke ziekte gestorven waren. Toen de Heilige Geestmeesters (Alge meen Armbestuur) kinderen in Sint-Ro chushuis lieten 'brengen, die ©r ook aan de pest stierven, werd voor de 6 dood kisten van 6 kinderen 15 schellingen be taald, dat is dus 21/2 schelling of 75 cent per kist. Aan de zieken in het huis werd ook bier verstrekt. Een dienstbode in het pesthuis trok, volgens de rekening 1602— 1609, f 2 50 per week, wat voor dien tijd zeer veel was. Maar wie wilde er ook dienen?- De kamers waarin de pestlijders ge storven waren, werden ontsmet, naar men meende, door er teertonnen in te branden. Ze kosten zestig dent per stuk. De b'innerrvader van het pesthuis ge noot met zijne vrouw en dochter f 10 per week. De grafdelver trok voor het begraven v,an een dm het huis gestorven kind 60 cent, voor een volwassen per soon f la20. Groot was het getal» derge nen, die er aan de pest stierven; zoowel kinderen als oudere personen. Achter het Sint-Rochushuis vond m;en een wijngaard. Het snoeien ervan kostte Jn 1603 f 0,50. In 1604 haalde men van de Zuidzelke zoden, om daarmede ach ter het huis een bleekveld te maken. In 1624 werden op het kerkhof van Sint-Rochushuis en in den Gasthuisboom gaard 56 personen begraven „soo solda den, schamele reijsende luijden als an- „der volck die int Gasthuijs en int pest- „huijs geweest zijn". In genoemdjaar vertoonde zich n.l. opnieuw de pest te Zierikzee. De Raad deed daarom het Sint-Rochushuis in ge reedheid brengen en beval, dat alle over- Klinken en P. v. d. Ouden; 11. Jannetje, dochter van Jakob Heijböer en N. Flik- weert; 19. Lieven Hendrik', zoon van C. Biiilebrand en Luoia Blanker! Gehuwd: 30. Johanniis de Braai, j.m,, 19 j. en Johanna Cornelia Noirtier, j.d., 02 j. Overleden: 5. Leendert Sijriieir, 39 j., echtgenoot van Rijnburgje Wander (te Noordgouwe overleden); 9. Maatje v. d'. Stolpe, 86 j., weduiwie van Komelis Heij boer; 12. Jans v. d. Have, 51 j-, echtgen. van Corneiis Sijrier. OOSTERLAND. Geboren: 7. Leentje, d. van D. Bouwman en G. v. d. Zande; 17. Corneiis Anthonie, z. van E. v. d. Sande en A. P. Bakker; 14. Pauwlina Adriana, d. van P. C. v. d. Bos en J. T. Otbe, wo nende te Rotterdam; 22. Daniël Pieter en Hendrik Adriaan (tweel.), z. v. J. K. v. d. Werf en A. C. v. d. Have; 29. Eliza beth, d. v. L. Meerman en A. Dopge. Gehuwd: 23. C, de Jonge, 27 j. te Kerkwerve, en M. J. v. d^ Werf. Overleden: 19. S. Zoeter, 37 j„ echtg. van M. van Weel. BRUINISSE. Geboren: 14, Lena Cor nelia, d. van H. Okkerse en Joz. Adr. v. d. Berge; 18, Marinus, z. van P. J. Koolaard en L. Kleppe. Gehuwd: 16, H. Dobbelear, 25 j. jm., en El. Kriger, 24 j. jd. Overleden: 14, Tannetje Cornelia Anna Hage, 10 j., d. van S. Hage en Chr.a Ju- melet; 29, Klara Jaeoba Schraver, 12 j., d. van Joh. Schraver en Cath. Kik. ST.-PHILIPSLAND. Geboren: Willem Corneiis, z. van J. Meijer en A. v. Don- ge; Hendrik Corneiis, z. van A. Verwijs en H de Witte; Cornelia Hendrika, d. van A. S. den Braber en W. den Braber; Neeltje, d. van S. J. J. Everaers en M. H. Beurkens; Artha Gerdina Wiihel- mina, d. van J. Mensing en W. Knaap; Maria Josina, d. van C. J. van Dijke en M. H. Verkerke; Lena Maria, d. van J. Neele en S. W. Neele. Gehuwd: J. Kosten, 21 j. jm., en M. van Duuren, 23 j. jd. Overleden: Marinus Cornel's, 1 j., z. van A. M. van Dijke en L. W. Mol. SCHERPENISSE. Gehuwd: 15, Arie Ben jamin Opree, 29 j. (van Beirgum) en Cornelia Wilhelmina Suurland, 25 j.; 22. Anthonie Moelker (van Tholen) en Lijdia Johanna van der Werff, 22 j. Overleden: 15, Daniël Opree, 84 wed. van Janna Louweriiia Lcbbezoc. ST.-MAARTENSDIJK. Geboren: Izak Johannis, z. van J. NeLsse en A. Pol derman; Adriana Piona. d. van I. J- Hage en J. L. Bierens; Cornelia Marina, d. van C. van den Hoek en E. C. Ver veen; Cornelia Huberdina, d. van Chr. Hoek en E. W. Zwage'maker. Overleden: N. A. ven der Werf, 40 j., d. van C. van der Werf en N. A. Snouck; P. C. Scherpenisse, 69 j., onge huwd, z. van C. Scherpenisse en A. Bouwman. THOLEN. Geb.: Pieternella Jannetje, d. van W. R. Quistden Engelschman; Kor- nelis Izack, z. van II. DeurlooGoedege- bure; Johanna, d. van J. JansenSandijk^* Johannis Leendert, z. van L. Quist—Van- deviile; Fokke Pieter, z. van H. Kooistra— Baaij. Gehuwd: W. C. Dekker (van Nieuw- Vosmeer) en A. C. Ooms; A. J. Geluk en C. J. Rijstenbil; J. Jansen (van Poort vliet) en S. A. P. de Rijke; A. J. van den Berge en G. J. Zachariasse. Overleden: DLna Voshol, 60 j., wed. P. Ka at; C. M. Overbeeke, 16 m.; P. J. Quist, 12 d. Levenloos aangegeven: Een zoon van A. Kot—Baaij'. OUD-VOSSEMEER. GebDiren: Leendert, z. van D. Istha en M. van As; Thomas, z. van P. Visser en M. de Witte; Johanna Neeltje. d. van Chr. A. Rijsteaibiil en P. J. Hoek. leden personen binnen tweemaal 24 uren moesten begraven worden. In 1635 werd weder een pestmeeste<r aangesteld-op eene jaarwedde van f 350, 1 last turf, f 6, voor geneesmiddelen, een saaien mantel, „naar oude clostume" en voorloopig vrije woning in Sint-Ro chushuis. Nadat het gevaar der pest ge weken was, gebruikte men het gebouw voor schuur en bergplaats van hooi. Toem in 1655 weder de gevreesde ziekte in apntoclht was, piordeelde de Raad' het echter gewenscht het pesthuis niet lan ger in het midden der stad te behouden, maar bestemde toen voor dat doel het Leprozenhuis, gelegen aan den Gracht- weg bij de tegenwoordige Israëlietische begraafplaats. Het Sint-Rochushuis werd daarop bestemd voor proveniers. Maar hun getal was gering en toen in 1673 ter plaatse een Armkinderenhuis werd gevestigd, werd het oude pesthuis daar voor gebezigd. Opvolger van dit Arm kinderenhuis werd later het Liefdadig Ar- mengestidit, dat in 1878 vervangen werd door het nu bests and Hervormd Diaconie Verplegingshuis. Na 1666 is, zoover wiji Weten, de pest niet meer te 'Zierikzee voorgekomen. Wij hebben bovenstaande gegevens in dit opstel verzameld, om daarmede eenig licht te werpen op het aloude Sint Ro chus- of pesthuis en de oudtijds heer- schende besmettelijke ziekte de pest, waaraan we nu weder*herinnerd worden door de opgegraven overblijfselen van wlelltóht een 700 a 800 personen, die eenmaal hier aan de vreeselijke epidemie bezweken en op het kerkhof van het Sint-Rochushuis werden ter aarde besteld. Die overblijfselen worden nu elders be graven en ter plaatse zal een groote kel der gemaakt worden, benoodigd voor de centrale verwarming van het Verplegings huis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5