Zierikzeesche Nieuwsbode Pijn KloosterWsem Backin RHEUMATIEK. ABONNEMENT; Vrijdaa 13 Nov. 1925. zierikzeesche courant ?38te jaargang. - no. 11312. ADVERTENTIËN "ËËRSTE BLAD. Dienstplicht. Algemeen Overzicht. Engeische Cake DrOehker's Bakpoeder Schrale Huid Ruwe Handen geneest men met PUROL. Doet Uw Schoenen Goad Uit Stad en Provinole. AKKER's MIJNHARDT'S Hoest siropen DT'S per I maanden f 1,60, franco per post f 1,80, Voor hot buitenland por Jaar f 10,—. Afzonderlijke nummer a 5 eeiu. Versofcynt Maandag-, Woensdag ia Vrjjdag M 1|,ti y j jE looze ir «iimmmi. u. j. mm, va» l6 regels 80 ct«. van i regels on daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets, p. regel, By contract belangryke korting. Intending op den dag van uit* gave vóór 11 ore DJt uumraor bestaat nit 2 bladen. Bekendmaking van een uitspraak in zake vrijstelling. De BURGEMEESTER van Zierikzib brengt ter algemeene kennis, dat Heeren Gedepu teerde Staten van Zeeland by hun besluit van 6 November 1925, no. 160, 3de afdeeling, aan JACOB v. d SLUIS, dienstpl chtige van de lichting 1926 dezer gemeente, voor goed vrijstelling van den dienstplicht hebben ver leend wegens broederdienst. Voor het indienen van bezwaren tegen deze uitspraak wordt veiwezen naar de pu blicatie aan het aanplakbord van het Raad huis. Zierikzeb den 13 November 1925. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSKERKE. De hoop van vele Fransdien op Cail- laux, die algemeen beschouwd werd als de gróiote toovenaar, noodig om de steeds dpende franc op een behoorlijker peil te brengen, ds op een teleurstelling uitge- loopen. Caillaux heeft als minister afgedaan en Painlevé, de premier, heeft in 't inmiddels nieuw benoemde ministerie zelf de por tefeuille van financiën aanvaard, in de hoop, dat het hem zal mogen gelukken den benarden toestand van Frankrijk's financiën te verbeteren. Tot dat doel heeft hij' eenige voor stellen ingediend, die edhter, bij open baarmaking, geen gunstig onthaalheb ben gevonden. Painlevé wil een bizondere belasting invoeren door een uitbreiding en verhoo ging van de inkomstenbelasting. In de eerste plaats zal voor alle be lastingplichtigen een heffing, gedurende veertien ja,ar, worden ingevoerd van 20 frs. per hoofd. Vervolgens zal een bui tengewone belasting worden geheven van de onroerende goederen!. Verder een bui tengewone heffing van 50 prod. van de gemiddelde winsten van industrieel© en handelsondernemingen. Vervolgens een heffing van 15 pCt. van de opbrengst van effecten en een extra-heffing van sala rissen en inkomsten. Er wordt de moge lijkheid geopend om deze heeffingen van roerend en onroerend goed en bedrijfs winst hetzij in eens, hetzij in verschil lende jaarlijksche termijnen te betalen. In het eerste geval wordt een zekere korting toegestaan. Er zal een nationale amortisatiekas worden ingesteld, die met de voorge stelde heffingen, naar schatting een jaar lijksche inkomst van een acht milliard zou versohaffen. In afwachting echter van de werking der nieuwe belastingmaatregelen zou het maximum der bankbiljettenuitgifte wor den verhoogd met een gelijk bedrag als door de Fransohe Bank aan de amortisa tie-kas zou worden voorgeschoten. Met deze voorstellen is men 'echter geenszins content en Painlevé heeft op vele punten een tegemoetkomende hou ding moeten aannemen, maar hij houdt onwrikbaar vast aan de verhopging van het maximum der bankbiljettenuitgifte teneinde in de onmiddellijke behoeften van de schatkist te voorzien, omdat hij geen anderen uitweg ziet. Het heeft er intusschen allen, schijin van, dat de sterk geamendeerde voorstellen, 11a de vele besprekingen in de financ'i- eele Oommdssie, teneinde grepte groepen gunstig te stemmen, wel een meerderheid in de Kamer zullen vinden, maar in de Senaat zullen stranden, waar men van al te radicale opvattingen niet gediend is. BUI TENLAND. EEN SAMENZWERING TEGEN HET DIRECTORIUM. Een draadloos bericht maakt reeds mel ding van een samenzwering tegen het Spaansche directorium. Het heette, dat er hooggeplaatste officieren gearres teerd waren. Thans bevat, naar men ons uit" Londen meldt, de „Times" een be richt uit Barcelona volgens hetwelk er een groot aantal aanhoudingen hebben plaats gehad. O.a. zijn gearresteerd, twee oud-parlementsleden van de vroegere autonomistenpartij. Een hunner is hoog leeraar aan de Universiteit en deken van de juridische faculteit. Opk in het „Ti mes"-bericht is sprake van een samen zwering tegen het directorium, waarbij zeven officieren, o.w. een brigadegeneraal betrokken zouden zijn. Er schijnt onte vredenheid te bestaan onder de officie ren over de belooningen, in verband met de expeditie naar Marokko uitgereikt. Op strubbelingen doelt blijkbaar ook een le gerorder van Primo de Rivera, gericht tot het operatiecorps im Marokko, dien wij in de „Temps" vermeld vinden. Primo zegt daarin o.a., dat degenen, die geleid door afgunst, ongerustheid of eerzucht of door onvermijdelijke strenge maatre gelen getroffen, het prachtige werk van Spanje willen verstoren, dit geenszins kunnen belemmeren of vertragen. De ge neraal voegde er bij, dat hij', zoodra hij in Spanje terug was, voornemens was 1 naar Oetker's«Reccpt, gebakken met een voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de Gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 250 gr. boter f 0.70 of margar. f 0.30 250 gram suiker0.13 12 eieren0.72 500 gram tarwebloem0.16 1" pakje Dr. Oetkcr*s Backin 0.07*/, 150 gram krenten0.08 1 citroen 0-05 f ï^'iVi Bereiding: Botercnsuikerroerc men totroom en voege-langzamerhand de eierdooiers bij. Dan roere men het met Backin vermengde meel, de krenten, dc geraspte citroenschil en ten laatste het zeer stijfgeklopte eiwit erdoor, waarna men de massa in een inge- vetten, langwerpigen cakevorm stort, om ze bij middelmatige hitte I A uur te bakken. Deze cake is bijzonder smakelijk, een zeer gewild gebak bij familie«feestelijkhcden Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als F.enige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis»reccptenboekje toezenden.. het onderzoek te bespoedigen van de dossiers van belooningen en decoraties, voor officieren, die zich onderscheiden hebben. BINNENLAND. EXAMENS VOOR AUTOBESTUURDERS. Het bestuur van den Nederl. Bond van Partidulieire Chauffeurs heeft een adres aan den Minister van Waterstaat gezon den, warin het verzoekt zoo, spoedig mo gelijk maatregelen te willen treffen om toe te passen den eisch, die in de ge wijzigde motor- en Tijwielwet wordt ge steld^ ten aanzien van het aanvragen van een rijbewijs. Hoe langer de verplich ting tot het afleggen v,an een rijproef wordt uitgesteld, hoe grooter het aantal clandidaten wordt, en, hoe moeilijker dus de mogelijkheid, om binnen korten tijd alle aanvragers van een rijbewijs, die zulks na ,1 Mei 1924 hebben verkregen, aan een rijproef te onderwerpen. Adressant merkt verder op, dat de ongelukken, die zich den laatsten tijd hebben voorgedaan, waar uitsluitend de onbekwaamheid oorzaak van was, heb ben aangetoond, hoe noodzakelijk het exa men voor automobielbestuurder fs. DE KABINETSCRISIS. De bladen wijden slechts zeer voorloo- pigebeschouwingen aan de plotseling ontst&nen Kabinetscrisis. De „N. R. Ct." kan zich over de mo gelijke oplossing van de crisis nog geen klaar denkbeeld vormen. We staan schrijft deze courant nog te vreemd tegenover de gebeurtenissen, om er een gemotiveerde meening over ten beste te kunnen geven. Het Vaclacht het onwaarschijnlijk, dat een soc.-democratisch-katholiek-vrij- zinnig-ministëris uit deze c-r'sis zou kun nen voortkomen. De "Katholieken kunnen toch moeilijk thans de hand toesteken aan hen, die hun zoo grooten slag toebrachten, om die te weigeren aan de anti-revolutionai ren, die hen in deze zoo trouw hielpen. De eenige uitweg lijkt ons een nationaal Kabinet uit Rechts en Links samenge steld, dat tot taak blijft houden de sa neering van onzen financieelen toestand". Blijkt de coalitie inderdaad voorgoed uiteengevallen, aldus de Tel., dan 's Woensdag een historische dag. in onze staatkundige geschiedenis van Nederland. Een dag waarop een politieke constructie in pu:n viel, welke reeds lang door ver ouderdheid innerlijk was vermolmd. Voor w!ien in het parlementaire en politieke le ven naar reëele verbintenissen en zuiver tegenstellingen zoekt, kan het verdwijnen der coalitie geen rouw brengen. Eindelijk, schrijft de Msbd., eindelijk mocht het dan aan de vereenigde strijd krachten van benepen anti-papisme en sluwe politieke berekening gelukken, een einde te maken aan de Nederlandsche missie ten Valicane. De Rsb. spreekt het vermoeden uit, dat de C.-H. spoedig berouw zullen hebben „van hun kleinzielig gedoe, zooais klei ne politiek steeds de gevolgen achter zich pleegt te sleepen". Ook De Standaard vraagt: Wat nu? I.i het licht der verklaring van den heer Nolens is er .reden om te vermoeden, zegt het blad, dat de R.-K. partij haar steun niet zal willen geven aan een Kabinet, waarin de groep vertegenwoor digd blijft, die mede tegen het gezant- schap bij het Vatïcaan stemde. Twee mogelijkheden blijven er volgens het blad over. In de eerste plaats een minderheidskabinet, hoe dan ook samen gesteld. Wij wijzen op het voorbeeld van het Engelsche minaterie Mac Donald. En in de tweede plaats een zakenka binet. Wij hebben geen behoefte om over deze mogelijkheden thans iels te zeggen. De ministerieel© en politieke crisis is uitersit moeilijk en het was te voor zien van" verreikende beteekenis. Het Volk verklaart ten opzichte van de coalitie, dat „de wrekende gerechtig heid" haar taak vervuld heeft. Het blad constateert uit den loop der gebeurtenis sen inzake de kwestie van het gezant schap, dat de houding -Ier soc.-demoora- ten duidelijk en consequent geweest is. Dat bij verwerping de katholieke minis ters zouden aftreden en de coalitie uit een zou barsten, was natuurlijk voor ons heelemaal geen reden, zegt het blad, om nu toch maar voor een instelling te stem men, van welks nut wij niet overtuigd waren. De Nederlander wijst er o.a. op, dat in-de houding van de Chr. Hist, niets vreemds school en dat het standpunt van de R.-K. Kamerfractie zeer rationeel was te achten. „Maar even redelijk en natuurlijk is het, dat juist daarom de Chr.-Historischen niet voor een blijvend gezantschap kunnen zijn. Door een pu bliekrechtelijke verhouding tusschen he't hoofd der Christenheid, die den R.-Kath. godsdienst belijdt en den Staat, worden de R.-K. kerken boven alle andere, die immers met privaatrechtelijke instellin gen op één lijn geplaatst zijn, verheven en aan de gelijkstelling van alle kerken voor de wet geweld aangedaan, Dit nu kan door niemand, die waarlijk Protes tant is, worden geaccepteerd. ZIERIKZEE. Het door den bekenden schrijver van boeiende jeugdverhalen, den heer J. Stemperius, geschreven boek, St.- Nicolaas te ZhYikzee", in welk werkje, verlucht met reproducties van Toto's en teekeningen, hel bezoek van St.-Nicolaas aan Zierikzee in December j.l. op pret tige wijze wordt verhaald, is door den heer W. Merle aan eenige honderden kinderen bij wijze van reclame toegezon den of toebedeeld aan hen, die door een, door genoemden heer uitgedacht bon nenstelsel daarop aanspraak maakten. Deze welkome verrassing zal zeker door velen op prijs worden gesteld. Het restant v.an den voorraad zal, naar wij voor genoemden heer, hopen, spoedig zijn bestemming bereiken. Concertzaal-Bioscoop. Wij vestigen nog eens de aandacht op de bijzondere film die Zaterdag en Zondag voot de aandeelhouders loopt, „De Staal zijner Hartstochten", welke, ook voor het pu bliek toegankelijk is. De film is van de Nordisk Films Cie. en belooft als zoodanig in uitstekenden staat té zijn en boeiend van inhoud. - Het verhaal zelf is opgebouwd naar den bekenden roman van Balzac, „Peau de Chagrinde geschiedend van den man, die 'bij een antiquair eene huid weet te koopen welke de tooverkracht bezit zijne wenschen te vervullen. Met elke wensch krimpt de huid, die tevens het symbool van zijn levensduur is, ech ter in. Met angst en beven aanschouwt hij het steeds kleiner worden, tot einde lijk zijn eerste „onbaatzuchtige" wersch de tooverkracht doet verbreken. Woensdag 18 November loopt Moeten Ouders spreken", alleen toegankelijk voor personen boven de 18 jaar. Op de alg. ledenverg. van den Kring SchouwenDuivelend der Z. L. M., wel ke Dinsdag a s. alhier gehouden 'wordt, zal de heer M. Tuiten, ambtenaar in Ned.- Indië, een lezing houden over de cul tuur van z.g.n. stapelproduclten, gedre ven door Europeesohe landbouwonderne mers met Europeesch kapitaal. De visdihandel ,,De Noordzee" op den Dam, waarin, behalve onderscheidene viscihsoorten, artikelen ten verkoop wor den aangeboden, die men in dergelijke zaken altijd bij elkaar vindt, n.l. comesti bles, zuidvruchten etc. etc., heeft een algeheele vernieuwing ondergaan. Het is een flinke zaak geworden! Door het bij1 trekken van een kamer heeft men vol doende ruimte verkregen, om de vroeger opeengehoopte waren, langs den wand te etaleeren, zoodat de binnenkomende bezoeker dadelijk een overzicht heeft van al datgene ,wat de tong streelt". Een nieuwe terrazzo-vloer verhoogt ook hier de zindelijkheid. De timmerman Rog geband heeft z'n opdracht tot verbouw haar 't genoegen van den eigenaar uitge voerd, terwijl de firma P. H. Beuzènberg, door de beschildering in modernen stijl, nief weinig heeft bijgedragen het geheel een zeer netten indruk te geven. ST.-ANNALAND: Hoe het geval zich verleden Dinsdag, tegen den avond, heeft toegedragen, weet de heer J. G. zich niet precies ts herinneren. Met een paard voor een slede aan den ouden zeedijk zijnde, kreeg hij een slag tegen zijn hoofd en schouder, waardoor hij bewus teloos neerviel. Al gauw werd het onge val opgemerkt en daagde er hulp. Me.' een auto, van een koopman werd de on gelukkige thuis gebracht, terwijl aan stonds de hulp van den dokter werd ingeroepen. Wel was de linkerwang erg opgezet en deed zijn schouder veel pijn, maar 't had ongelukkiger kunnen afloo- pen. Langzamerhand keerde het bewust zijn terug. Zijn toestand is nu vrij goed. in Uw rüg, lendenen of spieren. Pijn door rheumatlek, jioht, podagra, ischias, stramheid, staven nek en rhcumatische zenuwpijnen. Probeer eens Akker's Klooa- terbalsem. Hij maakt uw spieren lenig, geneest alle ongemakken en Hjden, die door bovengenoemde ziekten ontstaan. Neem heden eens een proef. Morgen zU* gij verbaasd en tevreden over de uitwerking er van. SINTERKLAAS. Burgers, doet 'Uw beurzen open, Geeft iets voor het arme kind, Zorgt dat Sint op vijf December De vereischte middels, vindt! Houdt het kinderfeest in eere Met een offer voor de jeugd; Brengt in 't hartje van den kleine Ook dit jaar weer eens wat vreugd! Als we allen medehelpen, Komt de zaak best van elkaar; Krijgen we een Sinterklaasfeest Even schoon als 't vorig jaar! Draagt een ieder naar vermogen Voor dit doel een steentje bij, Dan maakt Sint op vijf December Weder alle kleuters blij! RECHTZAKEN. DE MOORD TE GIESSEN-NIEUWKERK. Op 16 December a.s. zal het Haagsche Gerechtshof in hooger beroep' behandelen de zaak tegen J. C. K- en J. T., die door de rechtbank te Dordrecht zijn ver oordeeld ieder to,t 15 jaar gevangenisstraf wegens diefstal met geweldpleging, den dood tengevolge hebbende, gepleegd op 'n spoorweigwerker te Giessen-Nieuwkerk. ONDEBWm Te Utrecht is tot arts bevorderd, heer S. Waardenburg te Bruinirse. fCEKKNlEUWS. verzachtende Mijnhardt's Borsthoning-Siroop flac.60ct Mijnhardt's Thijmsiroop perflacon 75cf AngaSiroop(ook bij Kinkhoest)flac.1.75 Bjj Apottuen Drogisten PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Waarder (bij Woerden), H. J. van Schuppen te Groot-Amniers. Te Zegveld (bij Woerden), A. Luteijn te Muiden. ST.-MAARTENSDIJK. Bij de Dinsdag j.l. gehouden 2e vrije stemming ter ver kiezing van 1 gemachtigde voor het Kies college werden uitgebracht 245 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer B. J. van Oost (aftr.) 137 stemmen, zoodat deze als hebbende verkregen de vol strekte meerderheid, werd herkozen. Zondag 15 November te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. de Roode. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. 's Avonds 6.30 ure, ds. Neeleman van Eikerzee. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Grottendiek van Dordrecht. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds.'Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 nre, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9<30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. Beroepen: Te Oud-Loosdrecht, A. Wijn gaarden te Baarland (Z.). Te Abcoude, J. A. Schep te Dronrijp (Fr.). Aangenomen: Naar Domburg-Westka- pelle, cand. J. E'. Visser te Kackengen. Bedankt: Voor Haamstede (Z.), cand. J. E. Visser te Kockengen. Voor Wier den (Ov.), J. S. Schaafsma te Gasselter- nijveen. Chr. Geref. Kerk. Bij 'Koninklijk besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, docent A. v. d. Heyden van de Theolo gische School der Christelijke Gerefor meerde Kerk te Apeldoorn. VERRASSENDE GENEZING van EEN 80-J A RIG E VROUW na 10 JAREN SMARTELIJK LIJDEN. Kon niet gelooven, dat er een middel bestond Nu door my IN VIER WEKEN GENEZEN. Probeer mtyn behandeling gratis. Weinig laders kunnen erger zjju dan Mej. E. P. MULLIE—Hikt, te Cadzand, vóór mijn behandeling was. Tien jaren leed ztf aan Ischias (Heupjioht) en Spier- rheumatiek in de boenen. Met uitzonde ring van een vreeseljjk strompelen door de kamer, waaraan zij geketend was, was van beweging geen sprake meer. En nu'? Lees hetgeen zy schrijft: „Ik heb het genoegen u te berichten, dat Ik geheel hersteld ben. Ik gevoel NIETS meer. Ik heb nooit kannen ge looven, dat er een middel voor Rheuma tlek en Jicht kon bestaan, doch de ondervinding heeft mjj anders geleerd. Zooals a weet, bon lk tachtig jaar, doch gevoel my nu een geheel ander mensoh. Ik zal uw middel, dat ieder lyder gerust kan gebruiken, ten zeerste aanbevelen". MIJN GRATIS AANBOD. Laat leder lyder, die dit leest, om een gratis 10 dagen voorraad dezer merkwaardige behandeling schrijven. Het geval van Mej. MULLIEHikt be- wtjst, dat er geen te ernstig is om door dezo behandeling genezen te worden. De heer Arthur Richards, in wiens privé laboratorium ztf gevonden werd, zegt„Ik zal niet rusten alvorens ik iedor lijder aan Rhoum&tlek, Ischias, Jioht, Knobbeljioht of eenige andere Urinezuurzlekte de gelegenheid gegeven heb myne Behandeling gedurende 10 dagen op mijn kosten te beproeven. HOE DIT AANBOD AAN TE NEMEN. Zend noch geld, noch postzegels. Zend eenvoudig uw naam en adres mot do woorden: Gratis voorraad", per 10 ets. briefkaart, waarna do 10 dagen Gratis Behandeling, te zamen met verklarende brochure en de beschrijving van meer dere wonderlijke genezingen, u per koe rende post franco zal bereiken. Adresseer: Mr. Arthur Richards, Kamer 253), 14/15 Fulwood Place, High Holborn, Londen, W. G. 1, Engeland. Porto naar Engeland: Briefkaarten 10 oent, brieven 15 cent. TAM HEOTDM MN VMM. In Duitsche regeeringskringen is men thans optimistisch ten opzichte van de z.g. uitvloeiselen van Locarno en de ont ruiming van de Keulsehe zóne. De Rijks dag komt 20 dezer bijeen. De Engelsche duikboot M 1 is bij oefeningen op ongeveer 15 mijlen van Start Point (Devonshire) gezonken. Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de aanslag op Mussolini ge volgd had moeten worden dóór een po ging tot opstand van het leger.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1