Zierikzeesche Nieuwsbode NOVEMBER. D-Mineur. Mijnhardts Zenuwtablellen Maandag 2 Nov. 1925. zierikzeesche courant, j** {eajj?jf advertenti£n Bekendmaking. ABONNEMENT t Pr^i per 6 maanden f 1.50, tranoo per po»t f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag, Woensdag m Vrijdag. ▼an 1—6 regels 60 ets. van regeli en daarboven 20 ets. per regel. Seolames 80 et», p. regel. By contract belangrijke korting. No. 11307. Insendlnff op den dag van uit- Mill. Ei. niSTER vMr De BURGEMEESTER van Zibrikzee maakt bekend, dat de vergadering van den Gemeente raad, welke aanvankelijk bepaald was op Maandag 2 November 1925, n m. 3Va uur, verdaagd is tot Woensdag 4 November d.a.v., n.m. 3l/2 uur. Zibbikzee, 2 November 1925. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De maand November, die weer aange broken is, wordt wel eens genoemd de stilste en grauwste ven alle twaalf, de stervensmaand van 't laatste zomergroen en van de laatste herfstbloemen. Nevel en huivering, toenemende duis ternis en sombere gedachten kenmerken haar en. eigenaardig in dit grijze jaar-, getijde staat aan haar begin een dag, de Allerzielendag, gewyd aan de doo- den. Als de stemming der natuur rond om ons tot stilheid en vredigheid en inkeeren maant, koml de mensch met een gevoelig gemoed en niet ontbloot van piëteit, tot het herdenken van het voor bijgegane. Eens was dat alles zóó Jevend en zóó klaar als het heden. Maar de da gen gingen voort en werden tot weken, en de weken groeiden aan tot maanden en de maanden stapelden zich op tot jaren. Waar bleef toch al het doorleef de? Dat het nu weder al zóó lang ge leden is, zeggen en herhalen wij, zóó lang dat ik bewust mij werd, zóó lang dat ik opgroeide en een loopbaan koos; het eene gewon en het andere verloor, ook de meestgeliefden! Zó.ó lang! Ach, de velen waarmede wij in aan raking kwamen en de enkelen waaraan wij door menigerlei betoon van goedheid verbonden werden, waar zijn zij geble ven? Ging het met hen niet als met de dagen van het nieuwe en toch zoo snel oud geworden jaar; als met de groene bladeren en de kleurige bloemen die ook dezen zomer ons bekoorden? Voor bij, heengegaan, afgevallen. Achter ons ligt zoo veel; en wat zal de toekomst ons nog brengen? Zoo, nu en dan, in deze grauwe maand van ernst, moet eens de mensch stilstaan en inkeeren; en dat doet zeker hij', die de oneindige waarde gevoelt van hei geestelijke, dat is van het onverganke lijke, iin eigen bestaan.. Niet het tast- en grijpbare, het stoffelijke dus, hoe groot zijn tijdelijke waarde ook zij, mag in die ©ogenblikken van peinzende stilheid en terugdenken ons bezighouden. Wat verloor ik en wat behield ik; wat mag gerust onherkrijgba'ar voorbijgaan en wat moet blijven leven voor ons en met ons meereizen tot den einde? Neen, men ontwijke die vragen niet of houde zich als werden zij niet ons voorgelegd. Wat vergaan moet? At het verderfe lijke, het vergankelijke. Wat blijven moet? Het oneindige in U en in mij, datgene wat den dood niet zien zal. .Jfu, alzoo gebeurt het ook, of wij het bègeeren of niet; of onze belangstelling het koestert, dan wei onze onaandoenlijk heid het verwaarloost. De vraag is maar, terwijl we er voor in de gelegenheid Zijn, al de winst er uit te trekken, welke het ernstig overwegen ervan kan aan brengen. Wat vergaat en wat blijft er zijn FEUILLETON. door J. M. 1 49 1 Warmrood kleurde haar gezichtje, de oogetn straalden, een lachje speelde om haar mond bij de toejuichingen, wie-ik^ oom Ernst oogstte. Ze wlist voor zich zelve heel gotefcl, dat hetgeen hij gaf, op veel hooger peil stond, dan de andere nummers, maar 't deed haar een innig ge noegen dat ook de andere menschen er zoo over dachten. Ernst bewtoog zich op 't tooneel even gemakkelijk en rustig als te huis en hij boog bij al 't applaus met een beminnelijke onverschilligheid, zooals Bertha het uitdrukte. Toen Ernst weer bij hen zat, fluisterde Bertha: ,,Ik geloof, dat Clara nog meier van je triomf geniet dan je zellf". Hij keek met een wiarmen gloed in zijn blauwe ©ogen even naar het blozende meisje, maar zei niets. Na 't concert, toen oom Otto haar heur w'ijde warme mantel aanhielp, stand Bet sy Korf vlak achter haar en zei eepige spottende woorden tegen haar vriendin netjes. voor den gezonden groei van ons inner lijk bestaan geen vragen van grooter be lang dan deze twee. Ja, eigenlijk komt het maar aan op de beantwoording van dat ééne: wat blijft? Nu dan, wil het met ons goed zijn, Mijve in de eerste plaats in ons wel zeer levendig: hét verlangen Hot verlangen •naar beter toestand, naar bevrijdingvan lichamelijke en geestelijke stoornissen; het verlangen naar onbelemmerde uiting onzer gejieele persoonlijkheid, naar vol ledig geestelijken en lichamelijken wel stand. Of dat bereikt kan worden in dit leven? Wij aarzelen, wij zlwlijgen. Wiij hopen er echter vast op iin een volmaakter bestaan, volgend op dit zoo onvolkomen en grove aardsche. Wij hopen. Juist, de hzop, dat is: een niet ongegrond uitzicht op verwezenlij king van wat 'wij wenschen. Die hoop moet blijvend zijn. Wat .is de mensch zonder hoop! Niets dan de hoop reist met ons door het leven'', zegt een spreek woord. Inderdaad, Iwie gevoelen de daarin liggende waarheid. Maar daarmede hebben we nog niet het volledig stel van blijvende goederen. Het verlangen blijft, de hoop blijft. Doch daarbij mag allerminst ontbreken: het gelo\zf! Geloof is iets geheel anders dan weten; het staat niet tegenover weten, geloof staat tegenover twijfel. Weten is een zaak van het verstand, gelopven is zaak van het gemoed. Iemand zonder gelioof kan niets erger: hij is niets. Met al de dingen die het menschelijk leven de moeite waard maken, is er gezegd, met vriendentrouw en moederliefde, met huwelijksheil en kindervreugd, met heldenmoed en vader landsliefde. is de mensch niet verbonden door zijn weten, maar door zijn geloof. In menig opzicht, is er ndar waarheid verklaard, is de wereild, te midden 'waar van het ons gezet .is te leven, een afschu welijke Wiereld. Moesten wij blijven stil staan bij wat IWe hoeren en zien, wie zou de begeerte hebben een dag langer detf uit te maken van zulk een geheel? Maar wij behoeven er niet bij; stil te staan. Uit de diepte onzer ziiel laten zich stemmen vernemen, getuigende van een andere werkelijkheid. Bij die stemmen voegen zich de openbaringen van aller eeuwen dichters en profeten, gewagende evenzee'r van een betere orde van dingen. Door naar die stemmen te luisteren worden 'wij getroost, bemoedigd, aange grepen. Maar dat alles wordt slechts ver nomen door het zielsvermogen, dat aan geduid wordt diopr den naam: geloof. Wat er voor ons ook als begeerlijk, ja onmisbaar, blijven moet, zeker in de voornaamste plaats het geloof. November doet rondom ons aanschou wen afneming van licht en aangroeiende duisternis; verkwijnend leven en veldwin nend sterven- Deze maand bepaalt ons in ©ogenblikken van ernstig gepeins bij ons eigen levenspad, wat het gaf en Iwlat het nam; hoe men het eens jong-dartel opwaarts ging en het nadenkend af daalt naar het eind. En daardoor komt zeer sterk op den voorgrond de begeerte naar iets dat blijft. Welnu: het geloof aan beter toekomst, schooner werkelijkheid, heerlijker be staan, .in het kort aan onsterfelijkheid, wijke nimmer van ons. Dit .geloof iin ons te versterken, be- werke de Novembermaand. Het gelopf dat zich alleen vastklemt aan dat ééne, dat niet vergaat, maar blijft; het geloof dat eenmeal, buiten allen twijfel, zal ver wisseld worden in blij aenschoüwen! Zenuwsii llend - Zenuwsterkend Glazen Buisje 75cl. Bij Apolh.en Drogisten BINNENLAND. dir.-generaal van den landbouw. Een dezer dagen maakte de „Rsb." melding van het feit, dat in het ambt van directeur-generaal van den Land bouw niiet meer zal Worden voorzien. Ciara pakte onwillekeurig oom Otto's arm. Hij drukte even de heren en sloeg een kalme, onverschillige blik op Bets, wtelke deze jonge dame, ondanks haar brutaliteit, spoedig af deed druipen. 't Werd Maart en Clara vierde haar achttiende verjaardag. Ze was vroeg uit de veeren dien dag en na zich stil te hebben aangekleed, sloop ze even in Pierre's kamer. Hij sliep nog, het donkere hoofd w;at op zij, de magere witte vingers scherp afstekend tegen de roodsatijnen overdeken. Ze keek een poosje zwijgend naar hem, met groote tranen in de oogen, en dacht aan haar vorige verjaardagen, toen Pierre nog gezond en krachtig vvias. Hoe vreesc- lijk, hoe vreeselijk toch, dat hij niet naar waarde van hun veranderde omstandig heden kon getóeten. Zachtjes ging Clara naar beneden, en in oomOtto's atelier, Waar ze nog een half uurtje wilde studeeren eer de an deren opkwamen. Ze draaide 't etectrisch licht en het •kleine schemerlichtje aan, en zette zich op een divan. Toen 't half acht sloeg, klapte ze haar Duitsch leesboek dicht en ging voor 't ontbijt zorgen. Even later kwamen ze alle drie tegelijk beneden en werd ze van alle kanten ge- Thans vult het blad dat bericht nog in dier voege aan met de mededeeling, dat er een soort van raad van deskundigen komt,, welke gekozen zal Iwórden uit vertegenwoordigers van de organisaties. KANSELIER VAN DE SCHATKIST? Verstopt in de Memorie van Antwoord over hoofdstuk I der Staatsbegrooting staat een belangrijk nieuwtje. De regee ring .gaat een wetsontwerp indienen, dat bedoelt aan den minister van financiën een controle te geven qver de staatsuit gaven, van de soort a's 'door -den heer Van Gijn ais minister van financiëft in 1917 tevergeefs werd verlangd ten aan zien van de crisisuitgaven. Hij zag er een reden in, om heen te gaan. U!4 Stad en Provlnole. ZIE-RIKZEE. Blijkens een in dit num mer voorkomende advertentie wordt in het „Huis van Nassau" op 4, 5 en 6 Nov. e.k. ten bate van liet Pastoriefónds een bazaar gehouden, waarop men te gen een zeer klein entrée in de gelegen heid wordt gesteld de1 vele attracties te komen zien. Men zi.e voorts de adver tentie. 1 Cjncertzafiv Naar wij vernemen zal het Vereenigd Rotterdamsch Hofstad-Too^ neel hier Woendag 25 November nog eene voorstelling geven, de eenige in dit win- terssizopn. Dit zal de gemeenschap des te meer interesseeren daar mevr. Aiida Tartaud Kiein, die gedurende de kermis geene gelegenheid had hier op te treden, dan de hoofdrol zal spelen Opgevoerd zal worden „de Vijandin',, het successtuk van dit seizoen. THOLEN. In de Vrijdagavond gehouden Groene Kruis-vergadering in „Non Sem per", stelde de voorzitter, dr. M. de Jong. namens hef bestuur voor, over te gaain tot het bouwen van een Wijkge- bouw. Het bestek en teekening, ontwór pen door den heer Walpot, werd den leden ter inzage gegeven.' De begroeting hiervan werd beraamd op f 3000, Wat juist overeen kwam met het bedrag van het reservefonds. De inkomsten der ver- eeniiging beliepen jaarlijks f2455. De uit gaven f 2202. zoodat er een bedrag van f 253 jaarlijks disponibel is voor de meer dere kosten van het gebouw. De instruc tie der wijkzuster Werd zoodanig gewij zigd; dat Zij dagelijks 2 uren aan het magazijn aanwezig moet zijn voor af gifte materialen en haar werd tevens het toezicht en de boekhouding daar van opgedragen. Ook de hygiënische be handeling der gebruikte artikelen werd haar opgedragen. Na een uitvoerige be spreking tusschen den. voorzitteren de heeren Cense en Huvers, werd met 33 stemmen vóór en 7 tegen, het bestuur opdracht verleend, over te gaan tot het aanbesteden van het te bouwen gebouw1, dat zal bestaan uit drie kamers: een voor polikliniek en bestuursvergaderingen, een voor bergplaats en de andere kamer voor het ontsmetten. rechtzaken- Poging tot doodslag .De ambtenaar van het O.M. bij de rechtbank te Winschoten, eischte tegen een arbeider te Musséika- naal wegens poging tot doodslag op den rijksveldwachter Broekema, 8 jaren ge vangenisstraf. Een auto-vijand Een boerenknecht te Echten (Fr.) weigerde met zijn melk wagen voor een paar autobucsao uit te Wijken. De passagiers zetten daarom den wagen aan den kant; de knecht bleef daarbij doodkalm op de bok zitten. De kantonrechter te Heerenveen heeft hem fell i cite Zr d. Gom Otto en tante Bertha omhelsden haar hartelijk en wisselden even een blik enj een laehje, toen Ernst, na een korte aarzeling, zich maar tot een handdruk bepaalde,, terwijl hij haar zijn cadeau een paar fraaie boeken - gaf. Van tante Bertha kreeg- ze een prac- tisch en mooi naaimandje, van oom Otto een zilveren vingerhoed. Na 't ontbijt was ze druk in de keuken om een amandel taart met confituren te maken. Ze- moest zich haasten,' daar ze altijd om half tien les had van oom Otto. ^!e repte zich en vloog door de keuken heen en weer, dat Sika de dienstbode 't op 't laatst uitschaterde. Juist toen de groote Westminster zan gerig verkondigde dat 't half tien was, stond de taart in den oven; Rika zou er wel verder op letten. Clara, koni je", klonk oom Otto's die pe stem. „Ja oom, 'k ben klaar!" Haastig spoel de ze 't meel van haar handen, hing heur mouwschort op, en in een wip was ze bij hem. ',,Neen kind, niet dadelijk naar 't atelier, kom even in de tuinkamer". ,,Daar komen? Goed oom!" De achterdeur stond los, en daardoor zag ze een groote wagen en twee man nen. Oom Ernst kwam en sloot de deur. deswege veroordeeld tot f 50 b. of 50 dagen hechtenis. LEERPLICHTOVERTREDINGEN NOORD-BRABANT. Voor den kantonrechter te Bergen op Zoom hsdden zich Donderdag Wederom verschillende ©.uders of verzorgers van kinderen te verantwoorden terzake ver grijp tegen de Leerplichtwet. Er waren zelfs deliquenten bij, die hun kinderen tot 130 a 140 schooltijden achter alkaar deden verzuimen en zich van waarschu wingen niets aantrokken. De kantonrech ter Wees hen allen gestreng op hun plicht en legde boeten op in overeen stemming met de omstandigheden. Zoo kreeg een vrouw uit Woensdrecht, die haar zoon,-minder dan 14 jaar oud zijnde, uit de schooi hield een vrij zware geld boete, aangezien dit kind gewoon den kost reeds moest verdienen bij een land bouwer. DE ZAAK MUIJLWIJK. J3ij de voortgezette behandeling voor de Amsterdamsche rechtbank van de zaak Muijlwijk, kwam het O. M. tot de slot som, dat beklaagde zich heeft schuldig gemaakt ,aan moord met voorbedachten rade. De gruwelijkheid van 't misdrijf behoeft spr. niet nader te schetsen. Hij wil er slechts op wijzen, dat beklaagde niets heeft gedaan om" de ge volgen van zijn daad voor de nabestaanden van zijn slachtoffer te verzachten. Verzachtende omstandigheden vindt spr. niet. Hadden we hier, wat gelukkig niet 't geval is, nog de doodstraf, en een juryrechtspraak, het ware niiet twijfelachtig, welke straf dezen beklaagde wachtte. Na langdurig' Wikken en wegen is spr. echter tot het inzicht gekomen, dait er omstandigheden zijn buk ten den beklaagde om, die aanleiding moeten zijn om geen levenslange ge vangenisstraf te vorderen. Wegens het primair ten laste gelegde, moord' met voorbedachten rade, vordert de ambte naar van het O. M. tegen den beklaagde M. M. een .gevangenisstraf van 20 jaar. De verdediger, mr. Levy', hield daarop zijn pleidooi'. Hij was er van overtuigd, dat de bekentenis van beklaagde vol ledig is. Deze schrijft zelfs in zijn ge denkschriften. dat hij 't zelf niet begrijpt,, maar dat hij volkomen bij; zijn positie ven was, toen hij den ring van het lijk afnam, al duizelde het hem. Hij erkent zelfs, dat hij onmiddellijk 't voornemen had gemaakt: beken wat ze je bewijzen kunnen, maar ontken verder alles. Dat is een rücksichtiose zelf-aanklacht! Zelf noemt hij zich in zijn gedenkschriften een moordenaar, omdat hij niet wist dat het mogelijk was, dat Busoh door andere oot- zaken igestorven ós. Ook toen de officier verleden week kwlam met de mededeel- lang, dat er nog "ernstige geruchten te zijner kennis waren gekomen, heeft be klaagde zich hierover niet ongerust ge maakt, omdat hij wist dat er niets ge heimzinnigs Was, en er niets meer aan den dag kan komen dan er nu aan den dag gekomen is. Wat er is, is dit: M. heeft Busch aangegrepen op zulk een manlier, dat hij plotseling is doodgeble ven, hij heeft de waarden van het lijk afgenomen' en het begraven; hij heeft dit gedaan op zulk een wijze, dat een of meer werklui het ge|Weten hebbenhij heeft een lijdensweg van tien jaar afge legd omdat een dier werklui, die het geheim doorgrond had, het bewaard heeft pm er plressie mede op hem uiit te oefenen, teneinde te kunnen krijgen wat hem toe kwam. Voor pleiter staat het vast, dat -er van medeplichtigen geen sprake is, en hij hecht er temeer aan om dit in het lacht te stellen, omdat hier de goede naam van anderen zeer sterk iin disdre- diet is gebracht. Toen pakte oom Otto haar bij de schou ders en draaide haar om. ,,Kijk eens lieve kind, daar staat mijn verjaarscadeau voor jou, enkel een vin gerhoed vond ik wel wat schraaltjes, daarom héb ik er miaar een kleinigheid bij gekócht'». Zè keek, en, daar zag ze een gloed nieuwe zwarte Fiedler-piano. 't Deksel stond opgeslagen, en een muziekstukje op 't rekje. De heele piano en zelfs 't krukje wa ren versierd met ross anjelieren en witte narcissen, 't Duurde eenige seconden eer 't goed tot haar doordrong. Toen ze hem eindelijk aankeek, was ze heel bleek, en tranen stonden in haar oogen. ,,Oom Otto, dat is te veel'', zei ze, met gesmoorde stem. Zijn eenig antwoord w'as een zonnig lachje, en, plots was ze bij hem, haar beide armen stijf om zijn hals, haar wang gedrukt tegen de zijne, terwijl haar losse haren als een gulden sluier over zijn schouder vielen. ,,Ben je er waarlijk blij mee?" ,,Ja, o ja,'». 0Zoo, geef me dan een flinke zoen, en bekijk je schat dan maar eens goed. De bloemen, en ook die mooie kristallen vaas heb je van oom Ernst". Heel gehoorzaam deed ze wat haar gezegd werd. Zacht sloeg ze eenige accoorden aan en was verrukt over den De metselaar de K. is voor pleiter niet de medeplichtige; hij was in elk geval niet in het complot toen de kist met het lijk begraven werd. Beklaagde's fin. toestand meent pleiter zóówel pro als Contra te kunnen bit- leggen. Men kan den geldnood, waarin hij verkeerde, ge'bruiken als een verzach tende omstandigheid voor de misdadige toeëigening, men kan zijn gieldnopd ge bruiken ais een aanwijzing, dat hij' den moord met de bedoeling het slacht offer te berooven, heeft gepleegd, maar men kan er zooveel andere gevolgtrek kingen uitmaken, bijv. ook dat hij: arm en dus fatsoenlijk was. De zitting is verdaagd tot Vrijdag 6 November e.k. landbouw en veeteelt. De Landbouwwintercursus te Nieuwer- kerk is voor het tweede winterhalfjaar hervat met 13 deelnemers. TENTOONSTELLING STEENBERGEN. Een uit ingezetenen der gem. Steen bergen gevormd comité heeft besloten Het volgend jaar een land- en tuin bouwtentoonstelling te organiseeren en wei op 2731 Juli 1926 daar dan alle te exposeeren gewassen aanwezig kun nen zijn. Aan deze tentoonstelling is tevens een verloting verbonden. marine en leger. DE PLANNEN VAN MINISTER LAMBOOY. Het zou iin de bedoeling liggen van den minister van oorlog een leger-com- mando iin te voeren ongeveer als in In- diië, waarbij dan het departement van Oorlog zijn orders geeft aan den com mandant en dezen de verdere uitvoering wordt opgedragen. In verband daarmede zou de chef van den generalen staf reeds ontslag hébben aangevraagd, terwijl ook de ontslagaanvrage van een aantal .an dere opper-officieren zou te wachten zijn. Ook de Dienstplichtwet-v. Dijk zal iwlor den gewijzigd, waartoe het teruggeno men ontwerp (wijziging) thans bij het Dep. van Oorlog iin bewerking is en binnen niet te langen tijd aan de Kamer ter behandeling zal worden aangeboden. O.m. wil de minister de eenige zoons weer van den dienstplicht zien vrijge steld. (Volk). "onderwijs, NOORDWELLE. Met ingang van 1 Nov. is te Dordrecht benoemd tot tijdelijk •onderwijzer de heer W. Pietérse van Se- rooskerke. Aan de universiteit te Utrecht slaag de eind vorige week voqr het tandarts- examen, de heer A. W. Unger, géborén te Zierikzee. WETENSCHAP EN TECHNIEK. OVERSEINEN VAN HANDSCHRIFTEN EN FOTO'S. „Teiefunken Ges&Usehait" heeft, in sa menwerking met den uitvinder, dr. Kiaro- lus uit Leipzig, schitterende resultaten bereikt met het overseinen van hand schriften en foto's. Door deze nieuwe vinding kan men een fotografie of een geschreven tekst van een omvang van 10 bij 6 -c.M. in weinige seconden tijd verzenden. De technische leider" van „Teiefunken" heeft in een intervieuw verklaard, dat het belangrijke ven de uitvinding is, de enorme snelheid waarmede kan worden gewerkt. Dank zij het systeem van Karolus zal de geadresseerde een telegram kunnen ontvangen in het handschrift van den afzender, maar ook heele verslagen, ver dragen, eter etc. zuilen in weinige sa- eonden tijds over den Oceaan kunnen worden geseind. Men begrijpt wat deze uitvinding voqr "•de pers en politie beteekent. weeken vollen topn. Toen duwde ze haar gezichtje in de bedwelmend geurende bloemen. ,,Hoe Heerlijk, wat prachtig, die bloe men, mompelde ze, opm Ernst, dk dank u hartelijk!" zonder haar neus uit de bloemen te halen zei 25e het. Hartelijk?" vraagde hiji met nadruk. Nu beurde ze hoofd op, en keek hem beschroomd aan. ,,Noem jij dat hartelijk, plaagde hij, ais je demand op zoo^n afstandje 'be dankt? Ik verbeeld me niiet dat mijn cadeau bij "dat van oom Otto halen kan, maar. je trekt hem toch wel een beetje erg voor bij mij.'*. Nu 'begreep ze, en aarzelend kwam ze naar hem toe. Ernst nam, beter voorbereid dan des morgens zcpals Otto z'n vrouw influis terde. Clara's hoofd tusschen zijn hanlüen, en kuste haar teeder. Waarom ze; Zoodra hij haar losliet, naar tante Bertha vluchtte, en aan haar schouder wegkroop, Ciara iwtist het zelve ndet. Ernst keek er naar met een ernstig glimlachje en een gloed, imizijn grijsblau we oogen. die hem er nu juist niet bizon der oomachjtig uiit deed zien. (Wcrdt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1