Zierikzeesche Nieuwsbode Kunsttanden. Dr. C. E. LIESKER, E, HOLTY-Appels, Nieuwstr. 0 236. ABONNEMENT: Vrijdag 23 Oct. 1925. zierikzeesche courant JfASf ADVERTENTIËN EERSTE BLAD. Algemeen Overzicht. 'tBeste adres voor KINOERKLEEDING. HEEREN KLEEDING. Ruwe, Schrale Handen geneest men met PUROL FrUe per ft m*knuen f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per Jaar f 10,—. AfiondorRjke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag, Woensdag «n Vrijdag. Tan 1I regels 60 ets. van regels en daarboven 20 ots. pet regel. Reclames 80 ets. p. regoi. By contract belangrijke korting. Insendlng op den dag van uit gave vöör 11 ore. Dit nummer bestaat nlt 3 bladen. De ho,op in ons vorig artikel over de bijeenkomst te Locarno geuit, is dan werkelijk in vervulling gegaan, waardoor de kans" 'bestaat, dat het wederzijdsch wantrouwen tusschen de geallieerde mo gendheden en Duitschland wordt opge heven en betere dagen zullen aanlichten vo,or het vergrijsd Europa. Maandag zijn de aangegane overeen komsten gepubliceerd. Uit den tekst der gesloten verdragen blijkt, dat zij volkomen in het kader van den Volkenblond passen en dat de Raad van den Volkenbond in laatste in stantie de beslissing zal hebben over mo gelijke schendingen der verdragen en over de noodzakelijke actie in geval een der betrokkenen zou weigeren zich te schikken naar de vastgestelde methoden van vreedzame rejgeling van geschillen Of zou weigeren een scheidsrechterlijke beslissing uit te voeren. Zoodat dan ook, gelijk het in het zevende artikel van het veiligheidspact uitdrukkelijk wordt gecon stateerd. de taak van den Volkenbond in het belang van den wereldvrede geens- ziins wordt beperkt, maar integendeel wordt versterkt. Uit de stemming van vreugde en op- luchting in Europa blijken wel zeer duide- j lijk 't verlangen en_de behoefte naar vre- de, die 't resultaat van Locarno in de voir- schillende staten heeft gewekt. Ook ope- i nen de gesloten overeenkomsten, aan wel- ker bekrachtiging door de diverse parte; j menten men nauwelijks heeft, te twijfelen, nieuwe verschieten voor de 'beperking der bewapeningen. j Locarno is de eerste stap in de goede richting, maar de resultaten van de over eenkomsten zullen eerst voor de toe komst verzekerd worden, als een einde wordt gemaakt aan den wedstrijd in de oorlogstoerustingen, die eigenlijk nog voortduurt en met welk stelsel men zulke droeve ervaringen heeft opgedaan. De nieuwe overeenkomst heeft voor Europa een situatie geschapen, - die, al thans voor de bewapeningen te land tot aanzienlijke beperking kan voeren en moet voeren, indien diplomatieke over eenkomsten blijvende waarde zullen heb ben. Het tractaat zal den len December te Londen door de politieke kopstukken voor de entente en Duitschland met eenige plechtigheid worden Igeteekend. Intussehen zullen zij, die van de nieu we regeling niet gediend zijn, den tijd niet ongebruikt laten voorbij gaan, om stemming tegen het tractaat te maken, hetgeen hun echter, voor zoover te zien is, niet gelukken zal. ULSTERS, modern model, geh. gevoerd van af f 6, JEKKERS, geheel gevoerd vanaf f4, Regenjassen, Manchester* en Cheviot Broekjes. ULSTERS, II rij met band en stolplool van «f f 14,50 WINTER.JA8SEN, Hen I rjj, Iets getailleerd f 16,50 F1ETSJEKKERS, met pluche gevoerd f 12,50 REGENJASSEN, gabardine, Loden en Gnmml f 8,00 Flanellen Overhemden met 2 Boorden van fif f 3.25 NAAST MAGAZIJN GEBR. LOKKER. BINNENLAND. Parlementair Dagboek. Het parlementaire gebruik brengt mede, dat de Kamer, vóórdat de behandeling van de Staatsbegrootimg aanvangt, een belangrijk wetsontwerp afdoet. De nieu we Kamer vangt aan 'met de bestudee ring van de begrbotiijg en het onderzoek iln de afdelingen; daarna krijgen de rapporteurs een week gelegenheid om hun verslagen op te stellen. En terwijl de Kamer vervolgens wacht op he,t ant woord der Regeering, benut zij deze pauze in de voorbereiding d<& begro tingsbehandeling om een aanhangig ont werp (in dit geval de Bioscoopwet) af te doen. Daarna neemt zij eeoige weken vacantia om het antwoord der Regeering te bestudeerejn en zich op de begrooting te prepareeren. De Kamer zou dan ook reeds 'weder zijn uiteengegaan tot 5 November, in dien zij niet besloten had een dag be schikbaar te stellen voor de iotejrpel- latie van den heer J. ter Laan, inzake de door de Regeering gevolgde salaris- politiek, met name betreffende de vraag of zij alsnog bereid is, over het jaar 1925 aan het personeel een extra-uitkee- nfoig te verstrekken. In antwoord op het achttal vragen van den interpeilant in de zitting van 20 dezer gaf minister Colijn een uitvoerige uiteenzetting van den loop van zaken. Indien de kortingen op de salarissen, geraamd op 23 miilioen, méér zouden opbrengen, was de Regeering be reid, dit meerdere in den vorm van een' uitkeering in eens terug te geven. Aan gezien aan deze uitdrukkelijke voorwaar de niet was voldaan, was daarmede de belofte ook vervallen en kon de Regee- rinig zich slechts bepalen tot het „glad strijken van plooien" in. de salarisregdling (een beroemd geworden term). Intussehen deed de minister o.a. de positieve toe zegging, dat de garantie van 90 voor tie gehuwden permanent zou worden. „Onder voorbehoud,, voegde hij eir la ter bij; het is dus een „vrijblijvende ga rantie'', maar een waarop de ambtena ren gerust een huis kunniepi huren! En tenslotte gaf minister Colijn eejn beves tiging van wat ons bij informatie was medegedeeld, n.l. dat het ontwerp der nieuwe salarisregeling reeds gereed is. Een geheele serie sprekers volgde. De heer de Vissen hield een stevige commu nistische toespraak, waarbij hij ^ijn me deleden met „kameraden" aansprak, en den heer Colijn karakteriseerde ais „de meest bekende opruier", waarom deze smakelijk zat te lachen. Intussehen was de stemming, door wederzijdsche verwijten van personeel- vertegenwoordigers. geprikkeld geworden. Een buitengewoon heftig incident ont stond. toen de heer Marchant zich van het debat trachtte meester te maken. Honend verklaarde hij, dat „een garantie van dezen bewindsman niets geen waar de had". Hevig verontwaardigd sprong Minister Colijn op om te protesteeren tegen deze betichting. Ten zeerste ver toornd. den vinger dreigend opgeheven, verklaarde de Minister part noch deel te hebben aan het gansche art. 40, en niet verder met den heer Marchant te zullen debatteeren; heftige twistgesprekken ont stonden tusschen leden van rechts en links. De heel" Marchant vroeg 't woord voor een persoonlijk feit: de beschuldi ging. dat hij den Minister zou hebben be- leedigd. Intussehen bleef hij de houding van Min. Colijn inzake art. 40 „brand merken". Wederom heftige beroering en hevige protesten van rechts; uitroepen werden vernomen zelfs op de tribunes, welke de voorzitter dreigde te zuilen doen ontruimen. Minister Colijn maakte voortdurend afwijzende gebaren en liep ten slotte nadat de heer Marchant weer was gaan zitten, naar diens bankje om deze wit van gramschap en met dreu nende woorden, toe te roepen, dat het „een schandelijke behandeling" was. Bij de stemming, die de gemoederen wat deed bedaren, werden de gebruike lijke moties verworpen: in verband met het late uur bij zitten en opsta,an. Het is weer eens echt ouderwetsch toe gegaan in deze vergadering,, die een voor proefje belooft te zijn van wat ons bij de politieke debatten over de Staatsbe groting te wachten staat! (Insidjr). aan den gang was, kwam men met het bluschapparaat voor don dag en binnen eon minimum van tjjd waren de vlammen gedoofd. Een tweede proef met een lap asfalt, eveneens met benzine overgoten, slaagde evengoed. Hoog laaiden de vlammen op en de ganaoho Varremarkt ging, daar de Z.- Westoiyko wind hiertoe medewerkte, in een dikko zwarte rookwolk te loor. Haast nog sneller dan de eerste proef, slaagde ook deze. In minder dan geen tijd was de namaak-brand geblnsoht. Doze demonstratie toonde wel zeer dui delijk, de deugdelijkheid en het groote blusohvermogen van de „Mlrax"-snelblus- soher Het apparaat spuit 12 h 15 M. ver en H11M. hoog. De Mirax koolzuur- patroon 1b geheel van metaal en beproefd ep 400 atmosf. Het apparaat spuit geheel weg, daar het zoo geoonstrneerd is, dat de rest der drnksabstantie eerst na geheel ledigen voor het appa-aat ont snapt. De mirax-handblnsscher ia vorst- vrij en bestemd tegen grooto hitte. Men geeft op dit apparaat een garantie van 20 jaar. Concertzaal-Biotcoop. Zaterdag en Zondag voor afwisseling eene Cowboy film van het gezonde soor', getiteld: „Een razende Roland", met in de hoofdrol niemand minder dan „Tom Mix, die op zijn tourcée door Europa overal, ook in Amsterdam, op geestdriftige wijze werd ontvangen od gehuldigd. Het aangename gezicht en de bravonr vaa Tom Mix alleen, zijn reeds een gang naar de Concertzaal waa d. KERKWERVE. Woensdag en Donder dag j.l. zijn in deze gemeente een vier tal runderen dood in de weide gevon den en ter plaatse begraven. Naar men ons mededeelt, moet volgens de dieren arts, mond- en klauwzeer de oorzaak zijn. Het vreemde daarbij is, dat voor heen bij mond- en klauwzeer-epidemieën 'de dieren wel heef ziek waren, maar toch niet zoo spoedig plotseling en zooveel dood gingen. Is misschien daarbij van invloed het weder dezer dagen? Mond- en Tandarts, zal op Woensdag 28 October a.s. spreekuur houden voor Tandheel kunde te Oosterland, ten huizo van C. A. WEST8TBATB, St.-JoostdiJk, van 9—1 uur r.m. en Donderdag 29 October te Zlerlkzee, van 10—4 unr, ten hulae van I. HAGE, Meubelhandel, Appelmarkt 365. SINT-MAARTENSDIJK, In de Dinsdag gehouden vergadering, van Kerkvoogden en Notabelen werd met alg. st- besloten het Kerkgebouw zoo spoedig mogelijk electrisch te doen verlichten. Geref. Kerk. Beroepen: Te Wierden, J. S- Schaafs- ma te Gasselternijveen. Aangenomen: Naar Zegwaard, cand. H. Versluijs te Klundert. Naar Nieuw- veen, J. D. Speelman te Selling-en. Bedankt: Voor Haamstede, HemleTum en Genderen, cand. H. Versluijs te Klun dert. Voor Raard (Fr.), E. J. van Voorst te Kootwijk. Voor Gerkeskloos- ter-Stroobos,T. Gerber te Assem. Voor Amersfoort, C. v. d. Woude te Gorredijk. Geref. Gem. Beroepen: Te Moercapelie, G. H. Ker sten te Iersekje. Bedankt: Voor Aagtekerke, B. v. Neer bos te Terneuzem. PREDIKBEURTEN. Uit Stad en Provinole. ZIER1KZEE. Woensdag 28 October a.s. wordt vanwege het comité voor Chr. Winterlezingen, de eerste spreekbeurt vervuld door dr. B. Wieienga, welke spre ken zal over de Neder!. Volksziel. Te Middelburg is eene vergadering gehoudbn met het doel te komen tot het oprichten van een vereenigimig van Zeeuwsche Handelsreizigers. Een voor loop! g bestuur werd gekozen en aan een commissie het ontwerpen van statuten opgedragen, waarbij als hoofddoel der vereeniging in acht moet worden geno men, het verleeöen van steun bij ziekte of werkloosheid. Binnenkort zuilen alle in Zeeland wonende handelsreizigers wor den opgeroepen tot een vergadering ten einde over te gaan tot definitieve op richting der vereeniging. Blijkens een annonce in dit nummer is de heer S. M- Godfriedf, oud-chejf van de firma Cahen Co., te Bergen op Zoom aangesteld tot vertegenwoordiger van de firma A. Kreijmborg Co. te Breda. Glsterecmiddag had op de Balie, in het btfztfn van vele gemeente- en brandweerautoriteiten en eenige nieuws gierigen can welgeslaagde demonstratie plaats met een „Mlrax"-handblu8ohappa- raat. Eenige op elkaar gestapelde droge kis ten met pakstroo, welke ten overvloede nog met benzine werden overgoten, wer den in brand gestoken. Toen deze geïmproviseerde brand flink VERKOOPINGrEN, ENZ. ZIFRIKZEE, 22 Oct. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout te Renesse werden heden voor zijn principaal,op het plein van het „Huis van Nassau" alhier, in het openbaar verkocht: kalf vaarzen voor (f 325|, f 3:i0„ f 340, f 277 en; f 272. POORTVLIET, 21 Oct. Heden werd ten overstaan, van notaris D. v. d. Velde ten verzoeke van Jonkvrouwe de Casembroot verkocht: a. 4,0230 HA. (10 gem. 75 r.) bouwland in Stoofhoek; kopper Chr. v. Houdt voor f 1250; b. 2,7810 H-A. (7 gem. 26 r.) bouwland in Klapshoek; koop er G. Mosselman voor 1 1405; e. 0.5020 H.A. (1 gem. 84 r.) bouwland in Klapshoek; kooper A. Goudzwaard, voor f 1250; d. 0,56 H.A. (1 gem. 128 r.) bouwland in Klapshoek; kooper C. van Griethuijzen te Scherpenisse voor f' 1350; e. 0,65 H.A. (1 gem. 197 r.) bouwland in Klapshoek; kooper Joh.s P- van Tiggele te Tholjeln. Onkosten 8 o/o van de koopsommen met toebedingen. De prijzen zijn per 39 A. 24 c.A- De koopers komen aan het ge bruik met het rooven van dein oogst 1926. De koopers, bij wier naam geien woon plaats is vermeld, wonen in Poortvliet. ONDERWIJS. ZIERIKZEE. Heden slaagde te Leiden voor het artsexamen, onze Vroegere stad- genoote, mej. M. M. van der Vliet A.Cd. Mej. G. G. Berends, onderw. aan de O. L 8 te Oosterland, is met ingang van 1 Jan. ek eervol ontslag nlt haar tegenwoordige betrekking verleend. KERKNIEUWS, Ned. Hèrv. Kerk. Beroepen: Te Opënde (Gr.), toez., cand. E. Pot te HilJegom. Te Zandew|eer (toez.), L. Boonstra, cand. te Zuidlaren (Dr.). Te Roswinkel, D. Siemeüink te Nieuw-Weerdinge. Bedankt: Voor Nes en Wierum, F. C. Wdllekes te Bird aard c.a. 1AN HEINDE EN VER» Bij een periodiek godsdienstig feest in de Egyptische stad Tantah, werden bij een botsing met de politie 54 men sehen gedood en 43 gewond. De Duitsch-nationalen hebben in de Rijksdagcommissie van buitenlandsche za ken bij de bespreking van het veiligheids- verdrag verklaard in geen verdrag te kunnen toestemmen, dat niet voldoet aan de Duitsche levensbehoeften en dat met name den afstand van Duitsch gebied niet uitsluit. Duitschland zal in November toe lating tot den Volkenbond vragen. Tevo ren acht de rijksregeering opheldering gewenscht óp twee punten: le Erkenning ook van het Duitsch als officiëele taal en '2e Düitschland's vertegenwoordiging in het secretariaat generaal. Een dertigtal geredde schipbreukelin gen van de Comanche, het schip, dat in zee in brand is geraakt en vergaan, heeft bij aankomst te New-York meegedeeld, dat de bemanning van het schip, die uit negers bestond, dronken was toen de brand uitbrak. In Engelsehe diplomatieke kringen slaat men de gebeurtenissen in den- Bal kan met bezorgdheid gade, te meer daar ook Bulgaarsche troepen deel genomen hebben aan het grensincident met Grie kenland. Ook luiden de berichten uit Al banië niet geruststellend. —.In verband met den uitslag der con ferentie te Locarno, overweegt men in België verkorting van den diensttijd en afschaffing van een der 4 legercorpsen. De positie van den Fransehen minis ter Cailiaux, zou, door den niet roos- 'kleurigen financieelen toestand des lands, wankel zijn. Zondag 25 October te Zieriksee. Ned. Herv, Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg (Avondmaal). Kleine Kerk. 10 ure, dr. Helder. 's Avonds 6.30 ure, ds. de Roode. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Hoevers van Den Haag. Onder- werp bij het vallen der bladeren". Geref. Kerk. 10, Leesdienst en 6l/« ure, de heer M. den Boer, Theol. cand. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Preeklezen en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie -Jéruël IJ. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandagavond 7 ure, ds. Boone van St-Filipsland. ^^ERSCHESJiENPS BKB&OTM Moordaanslag. Aan het „U. D." wordt het volgende gemeld: De 19-jarige J. G. heeft Zaterdagavond zijn stiefvader, den 45-jarigen schildersknecht C. H. E., zoo danig met een vijftandschen greep toe getakeld, dat hij badendde in zijn bloed op het tuinpad bleef liggen. Reeds lang was er een wrok geweest tusschen de vrouw en! haar zoons uit haar eerste huwelijk tegen haar echtgenoot, die veel misbruik maakte van sterken drank. Deze wrok verergerde toen E. zijn erf deel kreeg (pl.m. f1600). Hij wilde het geld zelf behouden, hij meende er alleem recht op te hebben en verbraste *t geld. Toen hij Zaterdag weer in eejn café zat is zijn stiefzoon hem daar komep waarschuwen, dat hij niet dropken thuis mO|cht komen. E. is wel dronke|n huis waarts gekeerd en J. G. heeft zijn vader met den greep buiten het huis gehoudeP met het bekende gevolg. Zijn hoofd was onherkenbaar verminkt door de tanden van den greep. Zijn toestand is hoog ern stig. J. G. werd in verzekerde bewaring gesteld en Maandagmidddag overgebracht naar Utrecht, waar hij ter beschikking is gesteld van den officier van justitie Zedenmisdrijf. De politie te Deventer heeft twee personen gearresteerd, die zich aan ernstige zedenmisdrijven zou den hebben schuldig gemaakt, waarvan vermoedelijk ook een 12-jarig meisje het slachtoffer is geworden. Onlangs is te Deventer de eigenaar van een woon- scheepje. L. de J., veroordeeld wegens het voordeel trekken uit onzedelijke han delingen gepleegd door zijn echtgenoote. Deze vrouw bleef de buurt onveilig ma ken. In haar gezelschap waren haar vier kinderen, die met haar in het scheepje verblijf hielden. De politie heeft thans den te Deventer wonende 41-jarigen café houder J. B. in arrèst genomen, een ge huwd man, die bekend heeft zich te hebben schuldig gemaakt, op aanstich ting van de vrouw, aan het plegen van niet te noemen handelingen met het 12- jarig dochtertje dier vrouw. Deze vrouW, de 34-jaTige echtgenoote van L. de J., is wegens het 'bevorderen van bedoelde handelingen gearresteerd. De vrouw ont kent tot dusver schuld. De politie heeft Zich ontfermd over de kinderen, die zul len worden opgezonden naar een opvoe dingsgesticht. ill I'. J Veillngsver. „Eendracht" te Tholen. Veiling van 21 October. Goudreinetten, le soort 2123 ct.; 2e soort 8—15 ct.; 3e soort 7 ct.; zure belle fleur, le soort 12—19 ct.; 2e .sport 8—9 ct.; zoete id., le soort 16 ct.; oocs oranje- pip ping, le soort 20 ct.; 2e soort 10—14 ct.; eourtpendu, le soort 9 ct.; sterappel le soort 17—22 ct.; 2e soprt 14 crt.; para dijs-zuur, le soort 18 ct.; grauwzoet, le soort 17 ct.; zoete appels, id. 13 ct.; rembüer mortier, id. 8 ct.; zoete ganze- valien 1923 ct.; zoeteval, id- 6 ct.; -ananas-reinette, id. 11 ct.; ermgaard, id. 21 ct.; Groninger kroon, id. 13 ct.; doyené de oommice le soort 81 et.; 2e soort 71 ct.; handperen, le soort 3239 ct.; zure ■mispels, le soort 1419- ct.; 'per kig. savoije kool 48 ct.; roode kool 5 ct.; per stuk. TELEGRAMMEN AMSTERDAM (V.-D.) De sub. officier van Justitie bij de Amsterdamsche recht bank. Mr. Reiling, heeft uitstel van be handeling gevraagd in de zaak-Muylwijk. Hem zijn geruchten ter oore gekomen, welke van groote beteekenis kunnen zijn. Het zou kunnen zijn, dat Ziji een volledig licht op deze zaak zullen laten vallen. Hij meent vervolgens thans, nu dit hem bekend is. geen requisitoir te mogen ■nemen. Hij vraagt de Rechtbank 8 dagen uitstel in welke hij gelegenheid heeft, te onderzoeken, welke waarde aan deze geruchten gehecht dienen te worden. De rechtbank heeft dit verzoek ingewilligd, en de behandeling der zaak uitgesteld tot 30 October. WEENEN (V.-D.) Bulgarije beweert, dat 't incident door Pangalos uitgebuit wordt om de Grieksche monarchie te herstellen. Pangalos zou het conflict wenschen on? te kunnen mobiliseeren en Koning Alexan der op den troon te plaatsen. LONDEN (V.-D.) De „Daily Express" meldt, dat de vertegenwoordiger van Bul garije te Athene. Pangalos heeft medege deeld. dat Bulgarije het Grieksche Ultima tum aanneemt. WEENEN (V.-D.). Volgens berichten uit Sofia, hebben Grieksche troepen Porroy bezet. De Grieken hebben de leiding van liet gemeentebestuur van Kouba overge nomen. PARIJS (V.-D.) De bladen melden uit Chicago dat Wirth, de vroegere Duitsche I rijkskanselier, die aldaar vertoeft, ernstig I ziek is. PARIJS (V.-D.) De minister-president

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1