Zierikzeesche illNieuwsbode PRIJS-VERLAGING abonnementi Woensdag 21 Oct 1925. zierikzeesche courant. advertentiën Keuring Dienstplichtigen. buitenland. D»Mineur, Scheren binnenland. Doet Uw Schoenen Goed Fr^s per suandea f 1,50, fetnoo per post 1,80. Voor het baltap.land per Jaar f 10,—. Afzonderlijk© nummers 6 oen*. Verschijnt Maandaj, '"Woensdag »E Vrijdag ▼an 1—8 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Seol&mos 60 ots. p. regel. By contract belangrijke korting 82ste JAARGANG. - No. 11302. bending op d«n d.g uii III, J, 3E LQOZE jr. UIIj.-NmI. U. j. WSTEU vMr De BURGEMEESTER van Zierikzsk brengt ter kennis van belanghebbenden dat in November en December 1925 de herkeu- ringsraad in een of meer gemeenten zitting zal houden. Van de gelegenheid om in die zitting ten geneeskundig onderzoek te ondergaan, kan worden gebruik gemaakt door ingeschre venen voor den dienstplicht, die nog niet bij de land- of de zeemacht zijn ingeljjfd, als mede door gewone en buitengewone dienst plichtigen die nog niet in werkeljjken dienst zjjn geweest. Tot dit onderzoek worden in het algemeen niet toegelaten personen, die als vrijwilliger behooren tot de landmacht de vrijwillige landstorm hieronder be grepen - tot de zeemacht of tot de over- zeesche weermacht, en evenmin zjj, die in 1925 tijdelijk ongeschikt werden verklaard. De Minister van Oorlog kan evejiwel mach tiging verleenen om ook deze personen tot het onderzoek toe te laten. Om deze keuring te ondergaanbehoort een aanvraag te worden ingediend, in welk® aanvraag aannemelijk wordt gemaakt, dat zich ten aanzien van den belanghebbende een der volgende gevallen voordoet: a. dat hij vroeger door een der keurings raden voor den dienst geschikt werd ver klaard, doch na de uitspraak van dien raad ziekten of gebreken heeft gekregen, waar door hg vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden; b. dat hg vroeger bij het onderzoek voor een der heuringsraden behept was met ziek ten of gebreken, welke toen niet tot zgn ongeschiktverklaring hebben geleid, doch welke na de uitspraak van dien raad in zulk een mate zgn verergerd, dat hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden c. dat hg vroeger verhinderd was om voor een der keuringsraden te verschijnen op den daarvoor vastgestelden tijdook geen der keuringsraden uitspraak omtrent hem heeft gedaan en hjj vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is. De aanvraag moet voorts vermelden den geslachtsnaam, de voornamen en het nauw keurig adres van den dienstplichtige, datum en jaar van geboorte de lichting en de ge meente, voor welke hjj voor den dienstplicht is ingeschreven, alsmede voor zoover hem bekend het korps, het korpsonderdeel of het dienstvak, waartoe hg behoort of waar aan hg is toegewezen. De aanvraag behoeft niet gezegeld te zijn, doch moet zoo spoedig mogelijk gefrankeerd worden toegezonden aan hef volgende adres: Aan den Voorzitter van den Herkeu- rlngsraad, gebouw van het Departement van Oorlog, Plein 5, 's-Qravenhage. Zierikzee, 20 October 1925. De Burgemeester, A. TIMMERMAN Cz., w.d-Burgem. Ben scheepsramp. Reuter meldt uit Mayfort, in den staat Florida, dat hetstoomschip Comanche", van de Clyde-iijn, dat op weg was van Jacksonville naar New-York, op zee in brand is geraakt en door de bemanning verlaten, ter hoogte van deze plaats (Mayfort). In den nacht van Zaterdag op Zondag was het schip verlaten en aanvankelijk werden 10 personen ver mist, terwijl ettelijke anderen brandwon den en andere kwetsuren hadden opge- loopen. De overlevenden zoowel van de passagiers als van da bemanning zijn hier aangebracht door een tank schip en een loodsvaartuig. De bTand Was ontstaan in het ruim van het voor schip en breidde zich zoo snel uit, dat de provisiekamer en de lading moesten worden prijsgegeven. De passagiers en de bemanning probeerden in de reddings- booten te ontsnappen. De meeste aanvan kelijk vermisten waren passagiers. Men meende, dat zij waren verpletterd tus sehen het brandende schip en de tank boot, die reddingspogingen deed. Een later bericht behelst dat de brand was ontstaan Hoor zelfontbranding in de la ding hars. Met ongelooflijke snelheid gre pen de vlammen om- zich heen. Alras sloeg het vuur torenhoog uit het bran dende schip dat afbrandde tot de water lijn. Dit speelde zich af voor de motor booten van het op vijf mijl afstand ge legen strand het schip hadden kunnen FEUILLETON. door J. M. 44 „Nou zo\i je toch zeggen, zoo'n fijne m'eneer. Hij lijkt een meneer, en ik ge loof vast dat hij me bespot en uitlacht. Nou, ik 'ben niet zoo sjiek en gemanierd ais hij, maar, laat hem lachen, wie 't laatst lacht, laeht het best, en als hij Miesje voor den gek houdt, dan zal hij ondervinden, dat ik kracht in mijn knuis ten heb". „Je 'bent gelijk Vedcorveren, maar zachtjes aan, doe geen overijlde dingen' had meneer Wittekind geraden. Dat was 't nu wat Henk hinderde. Hij moest gedurig naar Miesje's frisch kopje kijken, dat nog mooier was dan vroeger, m'aar, nog wat meer in den nek geworpen ook. Mies was trotsch op haar mooien "August. O, God. en wie weet, als hij. Henk, haar de oogen moest openen, zou ze een hekel aan hem krijgen, aan d'r eigen broer. Veel hartelijkheid was er bereiken. Het tankschip dat het reddings werk aanving, was juist achter het bran dende schip. Twee reddingsbooten, die zich nét tusschen de beide schepen be vonden, werden als eierschalen stuk ge knepen. Een later bericht -meldt, dat thans alle opvarenden van de Comanche gered zijn. Het schip is echter totaal verloren. De terugkeer van de Wodka. Dezer dagen is reeds medegedeeld, dat de sowjet-regeering met ingang van 5 October den vrijen verkoop van wodka tot en met 40° sterkte heeft toegestaan. Het trof toevallig, dat deze dag aanslppt bij een vierdaagsche absoluut droge peri* ode. door de autoriteiten voorgeschreven met het oog pp de opkomst der nieuwe lichting. Heit gevolg is geweest, dat er op 5 October aanstonds stevig gedron ken is. Hoe stevig, kan blijken uit een bericht in die Dni. dat er dien dag alleen te Moskou ongeveer 4500 personen we gens verregaande dronkenschap of erger aan dié politieposthuizen, zie kenhuizen enz. Zijn afgeleverd. Ook de geheele daarop volgende week h-eeift half Moskou in een permanenten roes ge leefd-! Zooals men weet, is de verkoop van wodka vrij gegeven omdat het onmoge lijk was gebleken, den clandestienen han del tegen te gaan. Een verrassend staaltje van de wijze, waarop het drankverbod werd overtreden, deelt de Krasnaja Ga- zeta mede. Te St-Petersburg is een zie kenhuis, diat onder toezicht van het spw- jet-bestuur staat -en aan het hoofd waar van -een zekere Tsjoemarof staat. Deze ziekenhuisdirecteur smokkelde wodka en richtte, naar gebleken is, 's nachts heele zwelgpartijen met -de „patiënten" aan. Aan diie orgiën werd ook deelgenomen door prostituées. die een hoog percen tage van hun verdiensten aan Tsjoemarof moesten afstaan. Door do huid verzachten de en huid versterkende eigenschappen van Parol kan men het stuk gaan en nasohrünen voorkomen als men vóór het in zeepen zich telkens inwrtfft met een weinig 30-60-90 ot. PUROL Kooinkiyk bezoek aaa Limburg. Dinsdag is de Kon. familie met een extra-trein uit het Loo naar Limburg ge reisd v-oor een bezoek van drie dagen aan deze provincie. Het eerst werd uit gestapt te Linne, vanwaar per auto's werd gereden naar de Maas, ter ont hulling van een gedenksteen ter herin nering aan het gereedkomen van den eersten stuw' voor de Maaskanalisatie. Minister Bongaerts zette de beteekenis van deze werken in een rede uiteen, in het bijzonder voor het steenkolenvervoer. Vervolgens werd gereden naar het ver sierde^ Roermond, waar de vorstelijke bezoekers te ongeveer twee uur aan kwamen, en op het stadhuis werden toe gesproken door den burgemeester. Te half vief werd de tocht per trein- voort gezet naar Maastricht, waar langs den intochtsweg verschillende muziekkorpsen zich deden hooren. De Kon. Familie nam haar intrek in het Gouvernementshuis. TWEEDE KAMER. Zittingj van Dinsdag 20 Octofer. Aan de orde is de interpellatie van den heer J. ter Laan inzake de salarispolitiek van de regeering. De heer J. ter Laan wijst op de belang stelling. voor deze zaak in den lande. Dat het georganiseerd overlegd niet tot zijn recht kwam. ligt' niet aan de organisaties. Het georganiseerd overleg, beantwoordt in de practijk niet aan de verwachtingen. De regeering deed verkeerd door van haar standpunt inzake een generale her ziening vpo-r, 1925 af te wijken. Ondanks den goeden geldelijken toe stand wil de regeering van een generale voorziening voor 1925 niet weten. Spr. stelt de regeering een aantal vragen te dezer zake. Minister Colijn acht het bet-er, het breede f'inantiëele debat uit te stellen tot bij de algem-eene beschouwingen over de Staatsbegrooting. De regeering was en is niet voornemens algeheele salaris- verhooging voor te stellen. Er kunnen ten hoogste onbillijkheden w|orden weg genomen. Dhr. J. ter Laan dient een mlotie in, de regeering uitnoodigend tot verbetering van het georganiseerd overleg. Spr. dient voorts een tweede motie in, de regeering uitnoodigend tot generale voorziening over 1925 van minstens 81/2 0/0 salaris met een minimum van f 100. Dhr. Smeenk constateert, dat geen be lofte inzake generale voorziening is ge daan. De te zwaar getroffi:. groepen van het personeel behooren te Worden gehol pen. Georganiseerd overleg heeft steeds onder ongunstige omstandigheden ge werkt. De moties-ter Laan zijn te een- zijdig. Dhr. Snoeck Henkemans constateert, dat de regeering nooit positieve toezeg ging heeft gedaan. Spr. bestrijdt beide moties. Dhr. L. de Visser vergelijkt den minis ter met een opruier. Spr. dient een motie in om terug te keeren tot de salarisregeling van 1920 en ons personeel een maand salaris extra uit te keeren, met een minimum van f 100. Dhr. Marchant dient een mtotie in, de regeering uitnoodigend een nieuwe sala risregeling te ontwerpen, niet gericht op de kortingen. Dhr. Kuiper betoogt, dat het georga-, "niseerd overleg niet behoorlijk heeft ge werkt. Spr. is tegen alle moties. Dhr. de Wilde constateert, dat de re geering niet in gebreke is, vandaar dat haar gestelde voorwaarde niet is vervuld. De motie-Marchant acht spr. overbo dig. Dhr. Dresselhuijs waarschuwt tegen ver dere beloften. Hij is tegen de moties ter Laan en de Visser; die van Marchant vindt spr. overbodig. Hij neemt een af wachtende houding' aan. Dhr. Kersten zegt, dat de regeering geen beloften meer moet doen. Minister Colijn verdedigt verder de houding der regeering. De regeering heeft meer te verzorgen dan dé positie der ambtenaren. De moties-ter Laan en de Visser zijn -onaannemelijk. Spr. bestrijdt de motie-Marchant. Ook de motie-ter Laan inzake georganiseerd overleg be strijdt spr. Na verder debat wordt de eerste motie ter Laan verworpen met 49 tegen 26 st. Die van de Visser idem met 1 st. vóór. Het eerste deel der tweede motie-ter Laan Wordt verworpen met 49 tegen 25 st.; het tweede deel bij zitten en opstaan. De motie-Marchant wordt verworpen met 50 tegen 24 st. Vergadering verdaagd tot 3 Nov. a.s. toch al nooit in huis beroerd, onge- zettig, akelig eigenlijk! Henk kreeg tranen in zJn. goedige licht blauwe oogen, en, voor 't eerst van z'n leven' bedacht hij, dat-ie misschien wijs zou doen met zelt een aardig, lief vrouw tje 'op te zoeken, 't kon nu toch wel, hij werd twee-en-twintig. Maar wie? Hij kende zoo weinig meisjes1, wel 'n massa zoo, van gezicht, maar goed kennen, nee. Goeie hemel, hij miste die kinderen, Clara en Pierre. Bizonder vroolijk of praatseh wanen ze wel niet," maar toch, 't was een plezier om naar Clara's ernstig snoetje te kijken toet al dat glinsterende haar d'r omheen, en Pierre, dat mooie donkere jochie, zooals die vóór zijn ziekte was, zoo'n hartelijk, geduldig kereltje. Afijn, de kinderen kregen het nou pa tent. Of ze hem1 later nog zouden ken nen, als ze zooveel als, zoogoed als, grootelui's kinderen waren geworden. Maar ja, vast wel, zoo Waren Klaar en Pier niet. Henk zat zoo in z'n gepeins verdiept, dat Bels hem toevallig aankijkend, plots hooig uithaalde: „Hè jasses Henk, wat zit je griezelig te kijken! Wat mankeert jou?" „Ik'', schrok Henk op, „je bent niet goed meid! Ik heb slaap. Wel terusten, allemaal". Uit Stad en Provinoie ZIERIKZEE. Een in dit blad voorkor mende annonce vermeldt de weder open stelling van de Nutsbibliotheek des Za terdag van half 3 tot half 5. Een kijkje in de bibliotheek geeft de overtuiging, dat al les is gedaan wat de bibliotheek en dus Met een paar groote, dreunende stap pen was hij de kamer uit. En de anderen vonden dat-ie gek deed. Hoofdstuk IX. Bertha Sassenhul—Laydhoven had het druk met inkoopen doen. Bijna alle dagen ging zp er op uit, met een welgevulde portemonnaie. Er was een aardige suite op de eerste verdieping die nooit ge bruikt werd en wiaar slechts oude meu belen stonden. D'aar werd druk gewerkt door schilder en schoonmaakster, en, toen smaakvol nieuw behang de muren dekte, 't houtwerk glansde in versche verf, kwamen er achtereenvolgens tapij ten, gordijnen en meubeltjes, wit met goud, voor de slaapkamer, zacht-ïila's voor 't zitkamertje. Otto schilderde uit alle macht om 't zijne bij te dragen, en Ernst kwam dan met een fijn beeldje, dan met een fraai vaasje of pulletje' aan dragen, en al spoedig zag die aardige suite er zoo smaakvol én keurig uit, als 't meest verwende meisje zich maar droo men kon. De kasten werden gevuld met fijn ondergoed en eenvoudige japonnetjes, alles ondanks, of. iuist door eenvoud sprekend van goeden smaak, en, een goedgevulde geldkist. De groote vierkante hoekkamer, op 't i.'i 111 - m i f.w MWWfflUi Pc beste Cacao voor den laagsten prijs tevens den lezers kan te goede komen. Frisch zien alle boeken er uit. Wat niet verfrischt of hersteld kon worden is verwijderd en door andere nieuwe boe ken in ruime mate vervangen. Wij ma ken den lezers buiten Zierikzee woon achtig, opmerkzaam, dat de bibliotheek op gemakkelijke, voorwaarden ook aan hen boeken uitleent. - In de Maandag gehouden vergade ring van het Bestuur en Commissarissen der coöperatieve veiling alhier, is be sloten met 1 Mei a.s. aan den veiling meester den heèr J. J. v. d. Bout eervol ontslag te verleenen in verband met zijn vertrek naar elders. Verder werd in diens functie benoemd de heer A. D. Constandse. Tevens werd besloten om elke week weer een uienveiiing te hou den, die bij eenige medewerking der landbouwers zeker zal kunnen slagen. ST.-PHILIPSLAND. Zaterdag 17 Oct. vergaderde in 't hö'tel ,.jde Gouden Leeuw" te Bergen-op-Zoom de administratieve vereenigi-ng van burgemeesters, secreta rissen en ambtenaren ter secretarie voor West-Brabant en Oost-Zeeland. De reke ning over het afgeloopen jaar werd nage zien en goedgekeurd. De contributie, voor het Zoopende jaar werd bepaald op fl. Wegens periodieke aftreding volgde be stuursverkiezing. Het bestuur werd als volgt samengesteld: dhr. P. J. v. d. Ven, burgemeester van Ossendrecht, vooirz.; de heer L. Nilant. burgemeester van St.- Philipsiand, vice-voorz.; dhr. P. H. Geir- nardt. kommies ter secretarie te Ber- jgen-op-Zopm, secretaris; dhr. E. L. M. Hootelé, hoofdkommies ter sécretarie te Roozendaal, penningmeester, dhr. H. J. Laban. secretaris van Tholen en dhr. B. A. v. d. Wielen, burgemeester van Nieuw- Vosmeer, leden. Besloten werd om voot de leden der vereeniging en enkele ge nood igden binnenkort een lezing te dp en houden voor de g} emeente-financiën en daarvoor uit te noodigen dhr. J. Meijer, directeur van het Centraal-Bureau voor Verificatie te 's-Gravenhage. Daarna slui ting. Alhier is opgericht een afdeeling van de Hervormd (Gereformeerde) Staatspartij (partij ds. Lingbeek). Het bestuur is als volgt samengesteld: de Weleerw. Heer P. C. van Doorn, voorzitter; dhr. M. van Oeveren secretaris, dhr. J.b Wagemaker,. penningmeester, dhr. A. Beurkens en dhr. J. Moerland, leden. POORTVLIET. De molenaarsknecht A. K., had het ongeluk bekneld te geraken tusschen zijn kar en een muur. De te hulp geroepen geneeskundige constateer de een paar gebroken ribben. SCHERPENISSE. De collecte alhier ge houden langs de huizen, door eenige jonge dames, ten behoeve van het Roode Kruis, heeft f 28,40 opgebracht. Bij het huiswaarts keeren werd de metselaar J. L. P., 's avonds tusschen St.-Maartensdijk en deze gemeente door een fiets aangereden, zoodanig dat hij niet verder kon en met een auto thuis gebracht werd. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Zijn toestand is bevredigend. ST.-MAARTENSDIJK. In een tot den keuringskring St.-Maartensdijk behooren- de gemeente werd ter levende keuring aangeboden een varken, dat geheel werd goedgekeurd. Na de slachting bleek het te lijden aan een buitengewoon verspreid de tuberculose. Een ander typisch voor beeld van verband tusschen 'levende en geslachte keuring deed zich voor te Sta- venisse. Aldaar wérd de hulp ingeroepen voor de verlossing van een varken. Bij onderzoek bleek echter totaal geen big te betasten, maar wel was op te mer ken dat het varken in de jeugd mislukt gecastreerd was. Toen op advies tot slachten werd overgegaan bleek de baar moeder voor de biggen vergroeid met de buikwand, zoodat geen big kon pas- seeren. In de baarmoedèr bevonden zich drie biggen, terwijl aan den buitenkant daarvan, dus nog in de buikholte, nog twee biggen als het ware aangekleefd Waren. De alhier gehouden collecte ten behoeve van het Roode Kruis heeft op gebracht f 44,13. Onder het rundvee van den land bouwer A. P. Geluk alhier, is mond- en klauwzeer geconstateerd. Zondagavond is op den Molendijk, ■onder deze gemeente, door een inwoner uit Seherpenisse, het 12-jarig dochtertje van J. K. alhier, met een fiets zoodanig zuid-oosten, achter de voor Clara be stemde suite, werd in groen en brons gemeubeld. Twee keurige jongenspakken hingen in de kast, 't 'éene grijs, 't andere blauw. Opvallend was in die kamer 't prach tige zeegezicht, een lievelingsdoek van Otto, in dof-gouden lijst, dat tintelde van licht en leven, 't Was een stuk, waarVam vele kunstkenners hadden gezegd: Het heeft een opwekkenden invloed, als men er naar kijkt, denkt men 't ruisahen der golven te hooren, de frissehe adem der voorjaarswind te voelen, 't Was zoo op gehangen, dat Pierre 't vanuit zijn bed altijd kon zien, en ook wanneer hij aan zijn tafeltje zat. Er lag een eigenaardige bekoring in al die toebereidselen, en Ber tha kon aan niels anders denken. Wat Otto betreft, hij slipte nog ai dikwijls heimelijk naar boven, om te genieten van de verandering die in de eertijds zoo Ieege ongezellige kamers was gekomen', Hij vond er een groot genoegen in, quasi ernstig tegen Bertha te zeggen, „je hakt er nog al op in vrouw, loopt de re^ kening niet te hoog?" Alleen om haar antwoord te hooren: „Gunst Otto, het 'moet toch gezellig en aardig wordeni., als je iets doet moet je 't goed doem, S niet half.'' Die heldere, zonnige winterdagen, die 't begin waren van Ernst-t -weer-thuis- zijtn, en de voorboden van Clara en Pier re's komst, ze waren geheel verschilleed van alle andere dagen in Otto's en Ber tha's leven en droegen het stempel van een heerlijke feestelijkheid. Ze straalden een gulden lach uit, dat ze veel, veel later, helder en klaar in herinnering zou houden, een licht dat nimmer verdoft kon worden door vergetelheid. Ernst had (nog geen bepaalde toekomstplannen ge maakt. Hij wilde niet terstond iweer be ginnen met les geven. Het grootste deel van den dag besteedde hij aan zijn eigen studieën van de werken en 't leven der oude Meesters. Hij legde zich ook toe op 't klavierspel, hoewel de viool zijn lieve!ings'nstrument bleef. De jonge man werd overstroomd met invitaties, 't geen geen wonder 'wias; zijn eigenaardige, boei ende persoonlijkheid, muzikale prestaties, en, fortuin in aanmerking genomen, zoo veel de oonvenance 't toeliet bedankte hij echter. Evena's Otto was hij Lat'Wat teruggetrokken, had hij een afkeer van omgang met menschen, die zich nooit bo ven de aliedaagsche sleur konden ver heffen, en van „vervelende" theevisites en avondjes. (Wordt vervolgd/)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1