Zierikzeesche Nieuwsbode „De Brug". 1 Het Gevaarlijke Speor. KOOPT GEEN ÜISHEL TOtberf ABONNEMENTs Vrijdag 16 Oct. 1925. zierikzeesche courant, «"ft figf*jujtilïïs: i™ EERSTE Firma A. C DE M00I1 Muziek van I VAN BERSEN. Litiljo voor ZANG en PIANO BRANDSCHOUWING. Algemeene Brandnohouwlng Dienstplicht. Dienstplicht Algemeen Overzicht. Concertzaal-Bioscoop g. c. J. Misset, Pianist, PIANOLESSEN. BT N N E N L A N D. GA LIEVER ZIEN. pracht collectie. N.V. ASSELBERGS' IJZERHANDEL, Plattebnis Kachels. Uit Stad ssn Provincie. Doet Uw Schoenen Goed Hoest Uw kind? Gevatte Koude Sanapirin Ruwe, Schrale Handen geneest men met PUROL PrU» per saaaaiden f 1,60, franco per post f 1,80. Voor hot buitenland per jaar f 10,—. Afaonderlfike nummers 5 cent, Versoh^nt Maandaf, Woensdag sb Vrijdag, AOVERTENTIÊN van 1—8 regels 60 ots. van 4 regels en daarboven 20 ots. pa? regel. .Reclames CO ot?. p. regel, öy oontraofc belangrijke korting, Versohdnon bij do Prijs ff 0,45. Verkrijgbaar bU de Uitgeefster, den Boek- en Muziekhandel en bjj Uw Muzlekleerasr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de inge zetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag den 19 October eerstkomende en volgende dagen eene in de woningen, der Ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Veror dening tot voorkoming en blussehing van brand in deze gemeente. Zierikzee, den IBen October 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. TIMMERMAN Cz., wd.-Burgem. F. F. WITTERMANS, Secretaris. Bekendmaking van een uitspraak in zake vrijstelling. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter algemeene kennis, dat by besluit van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog d d. 8 October 1925, Vile Afdno. 164 V, aan PIETER JONKER, dienstplichtige van de lichting 1923, met ingang van 1 Novem ber 1925, twee jaren vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens kostwinner schap. Omtrent het indienen van bezwaren tegen deze uitspraak wordt verwezen naar de publi catie aan het aanplakbord. Ziertkzbb, den 14 October 1925. De Burgomoootor vooxnaoaid, A. TIMMERMAN Cz., w.d-Burgem. Bekendmaking van een uitspraak in zake vrijstelling. De BURGEMEESTER van ZiERiKZEEbrengt ter algemeene kennis, dat Heeren Gedepu teerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 9 October 1925, no. 152, 3de afdeeling, aan ADRIANUS RLINS, dienstplichtige van de lichting 1926 dezer gemeente, voor goed vrijstelling van den dienstplicht hebben ver leend wegens broederdienst. Voor het indienen van bezwaren tegen deze uitspraak wordt verwezen naar de pu blicatie aan het aanplakbord van het Raad huis. Zierikzee den 15 October 1925. De Burgemeester voornoemd, A. TIMMERMAN Cz., ftd.-Burgem. Loting voor tien dienst tier Braadwsar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de jaarlijksche Loting voor den dienst der Brandweer, die volgens de bestaande verordening uit de daarvoor beuoembare ingezetenen moet ge schieden, zal plaats hebben in het openbaar op het Raadhuis ter kamer van Burgemeester en Wethouders op Donderdag 22 October a.s., des namiddags half vier ure. Zij noodigen de ingezetenen, die op de lijst van benoembaren zyn peplaatst, uit, by de loting tegenwoordig té zyn en herinneren hun, dat zij recht hebben zelve hun lot uit de bus te nemen en dat voor de afwezigen door een der leden van het Dagelijbsch Be- - stuur zal worden geloot. Zierikzee, 15 October 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. TIMMERMAN Cz., 1°.-Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Wie gedacht heeft, dat het te Locarno ■wel weer net zoo zou gaan als op de vele conferenties, die we sedert het slui ten van den wapenstilstand in November 1918, hebben gehad, n.l. praten, rookem en djneeren. en geen spijkers met koppen slaaai, heeft het nu toch mis gehad. Zeker, gerookt, gegeten en gepraat wat knus ent re nous zelfs is er in het kleine Zwitserschc stadje evengoed, doch men scheen met den ernstigen wil bezield, eindelijk eens orde te scheppen in den chaos op 't vasteland, vooral ook omdat de kwade geest Tsjitsjerin zijn schaduw wierp tot op de tafel der confereerende diplomaten. Het heeft er allen schijn van, dat deze conferentie nu eens wel gelukken zal. Optimisme en pessimisme hebben elkaar tijdens deze bijeenkomst afgewisseld en een beslissing is tot op dit oogenblik nog niet gevaléen, doch gevraagd mag ZATERDAG en ZONDAG Hoofdrol: HARRY PIEL. worden, wie zal in de gegeven omstan digheden de verantwoordelijkheid op zich durven nemen van een mislukking? De voornaamste geschilpunten ter con ferentie betreffen de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond en de kwestie van de garantie der arbitrage- verdragen tussehen Duitschland en zijn Oostelijke naburen. In het eerste der hier genoemde vraag stukken schijnt Duitschland tot toenade ring bereid. Duitschland zal zich, indien men de be richten uit Locarno geloovèci mjag, niet meer verzetten tegen de onvoorwaar delijke" toetreding tot den Volkenbond, nu daartegenover de geallieerden toezeg-, ging doen, Duitschland, na de toetreding, bij zijn pogingen om het convenant te amendeeren in den door Duitschland's positie gewenschten geest, te zullen on dersteunen. Blijkbaar hebben de Duitsehe gedele geerden op andere punten toezeggingen verkregen, die voor het opgeven van Duitschland's verzet tegen den Volken bond, voldoende vergoeding zijn. Ten aanzien van de arbitrageverdragen in het Oosten van Europa, is de moeilijk heid deze, dat Frankrijk de waarborging dezer verdragen -ppeischt, en dat Duitsch land zich hiertegen verzet. Het ga,at om het behoud van den status quoin het Oosten, welke Frankrijk door zijn militaire bondgenootschappen met Tsjecho-Slowakije en Polen heeft willen waarborgen. Deze kwestie moet dus nog opgelost worden en dit zal wellicht alleen kunnen gebeuren, wanneer de Volkenbond de mo gelijkheid van een vreedzame herziening van dien status quo openhoudt. bev«t«lft zich aon voor R 111II Ir Adres Fotografie V/h. QUIST, Zierikzee. Tweede Kamor. Zittiri^ van Donderdag 15 October. Aan den heer J. ter Laan wordt verlof verleend, vragen tot de regeering te rich ten inzake haar salarispoliitiek, met name of zij bereid is, een extra-uitkeering over 1925 aan het personeel te geven. Aan de orde is het wetsontwerp tot ontginning van het steenkolenmijnveld bij Vlodrop. De heer van der Waerden acht hef ont werp dn strijd met de mijnwet en wenscht dat de staat het terrein behoudt. Spr. is tegen het ontwerp. De heer Krijger wenscht staatsbedrijf naast particuliere exploitatie en zal met vertrouwen voor het pntwerp stemmen. De heer Dresselhuys zal gaarne vóór stemmen. Spr. dringt aan op meer con stante kolenpolitiek. De heer Hermans juicht het ontwerp toe. nu hier staatsexploitatie onvoordeelig is gebleken. Spr. is niet bevreesd voor de toekomst van het Nederlandsch mijn bedrijf in het algemeen. Dhr. Nolens zegt, dat 't ontwerp alleen de mogelijkheid voor concessie-verleening opent. Minister Bongaers sluit zich hierbij aan. De aanbieding ;s gekomen van iemand uit Canada, uit de streek van Vlodrop af komstig en die deze een dienst wil be wijzen. Dhr. van der Waerden dient een amen dement in om de vergoeding door den concessionaris aan 's Rijks schatkist te brengen van f 400,000 op t 860.000- Dhr. Nolens bestrijdt dit amendement. Evenzoo de ^minister. Dhr. van der Waerden trekt 't amen dement in. Het welsoiftwerp wordt aangenomen met 72 tegen 23 stemmen, van de soc. democraten en den communist. Voortgezet wordt het wetsontwerp bios coopwet Dhr. Deckers ziet in 't gewijzigd art. 4 een gevaar voor wat uit particulier initiatief is opgebouwd. Dhr. Heemskerk is voorstander van de gemeentelijke nakeuring. Er wordt geens zins aan gemeenteraden te ruime be voegdheid verleend. Spr. bestrijdt de amendementen-Boon en -Marchant, alsme de de regeeringswijziging van art. 4. Dhr. Til anus bestrijdt eveneens deze amendementen. Spr. ziet geen gevaar in een ongewijzigd art. 4. Dhr. Kleerekoper betoogt, dat de ge meentelijke nakeuring zou 'leiden tot keu ring niet op zedelijkheid, doch op be ginsel. Minister De Geer bestrijdt de amen- dementen-Marchant en -Boon. Het nieuwe tweede lid van art. 4 kan niet worden ontbeerd. OP ESN PLAATJE. ruim 300 Haarden en Kachel». LlereTronwestraat 41, B er gon-op-Z o o m. N.B. Ook «waar Ternlkkelde Dhr. Boon repliceert. Spr. wijzigt zijn amendement zoodanig, dat gemeentelijke voorschriften niet mogen inhouden dat bioscoopvoorstellingen niet toegankelijk zijn voor kinderen beneden 14 jaar. ZIERIKZEE. Ter kennisname werd ons toegezonden door de uitgeefster, firma A. C. de Mooij, een nieuw muziekstuk, getiteld ,,De Brug", voor zang en piano gecomponeerd door den heer E. van Ber gen, muziekleeraar alhier. De woorden van dit liedje zijn van den heer Bz., ter wijl de heer V. het titelblad versierde met een passende teekening. Waar de prijs van dit liedje heel laag gesteld is, en de muziek niet zoo moeilijk «b, kan het in handen komen van zeer vele muziek liefhebbers. - Zaterdag en Zondag wordt in de Cöncertza al-Bioscoop vertoond vHet ge vaarlijke Spoor", een sensationeel avon tuur in sneeuw en ijs,, dat volgens de ontvangen beschrijving buiten het pak kende verhaal, reeds aantrekkelijk is door de schitterende natuuromgeving, waarin het opgenomen is, en verder op zich zeil al om het feit, dat de hoodrol ge speeld wordt door den vermaarden film- dige ondernemingen be§k?J!niLs^£!r- zönder zenuwen". ^Tabletten, teg«n KfltlpIJn De Verkeers-Inspectie in Zeeland schrijft: Eenige dagen heeft ons de wind weer om ónze ooren getoeterd, zoodat alle andere geluiden erdoor overstemd wer den. Ieder fietser heeft ondervonden, dat hij hierdoor heel dikwijls niet bemerkte, dat hem1 een auto van achteren naderde en hem1 wilde passeeren. Iedere autobestuurder weet uit erva ring, dat als hij na langdurige signalen, een hem vooruitrijdend fietser wil pas seeren, deze hem door de wind niet heeft gehoord, en een plotselinge zwen king n^aakt, ja soms zelfs plotseling de geheele weg oversteekt, zoodat een aan rijding niet is te voorkomen, of hij nog maar net aan het gevaar ontsnapt. Om dit te voorkomen, zou het ven groot belang zijn als een voo.ruitrijdend weggebruiker het tot gewoonte nam', even door een tesKen met de hand te kennen gaf, dat hij de sipnaien van den ander heeft gehoord en begrepen heeft, dut deze hem ml. passeeren Veel ongelukken kunnen zoo voorko men worden, althans wordt de veiligheid op den weg zeer vergroot. Moge deze gewoonte snel burgerrecht verkrijgen» evenals het richting aangeven bij het nemen van bochten e.d. Donderdag 22 October a.s. zal de collecte van het Ned. Roode Kruis voor do vredestaak hier plaats hebben. Waar reeds eerder in dit blad doel en streven dezer organisatie zijn uiteen gezet, achten wij ons van dien plidht ont slagen. We wekken onze stadigenooten op deze vredestaak te steunen. BROUWERSHAVEN. Donderdag 22 Oct. is het 25 jaar geleden, dat de machinist le klasse J. Malepaard alhier, in dienst trad bij de R.T.M. ST.-PHILIPSLAND. W,oensdag kwam op den Oostdijk de autobus in aanrijding! met een luxe-auto. De autobus kreeg een lichte schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Vplgens omstanders gaf de luxe-auto te laat waarschu wings- seinen. POORTVLIET. In de Dinsdag 1.1. ge houden vergadering van den gemeente raad waren afwezig de heeren v. Westen en Uijl. Uit een proces-verbaal van kas- opneming bleek, dat in de kas van den gemeente-ontvanger was en moest zijn f 16862,645. B. en W. stellen voor het bekende adres van Zoeterwioude vopr ken nisgeving aan te nemen. De heer Elen- baas wenscht afschaffing van den zomer tijd en adhaesiebetuiging aan het adres, terwijl de heer Carels memoreert, dat wij Poortvlietenaars geen last van den zomertijd ondervinden, en hij den ste delingen gaarne het onmiskenbare voor deel ervan gunt. Het voorstel werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Bij den aanvang der behandeling van de begrooting voor 1926 merkte de heer Carels op, dat hij het blijft bejammeren, dat B. en W. niet wensehen over te gaan tot verhaal van pensitoenspremie en dat er weder geen post is uitgetrokken voor steun aan werklo.ozen en voor werkver schaffing. Hij zal voor de begrooting stemmen, omdat tegenstemmen in deze vergadering 'geen zin heeft. De voorz. zegt. dat B. en W. ten opzichte van de laatste zaak diligent zijn; zoodra het feit zich voordoet, zullen zij met een voorstel komen. De heer Elenbaas is de opinie van B. en W. toegedaan. De jaar wedde van den gemeente-veldwachter wordt gebracht op f1500 en het salaris van den gemeente-werkman wordt we gens meerdere, werkzaamheden met f50 verhoogd'. De subsidie aan den autobus dienst Krijger wordt niet w'eder ver leend en die over 1925 zal slechts over twee maanden uitgekeerd worden, als blijkt, dat de provinciale subsidie tot l Maart genoten is. Daarmee is afwijzend beschikt op een aanvraag van den onder nemer Maljekoote. De post gemeente lijke inkomstenbelasting wordt gebracht op f13000. wat geen verhooging van het vermenigvuldigingscijfer meebrengt. De begroeting voor den gewonen dienst wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 4789517, en voor den kapitaaldienst op f50. De voorzitter dankt de commis sie van onderzoek en besluit uit het feit, dat er weinige opmerkingen zijn ge maakt. diat de Raad het beleid van B. en W. waardeert. De begrooting van het Alo-emeen Armbestuur wordt in ontvang «..V u.teoaf "flctaesteifi op f ïözaa.ya.'in aar aanleiding van een in de commissie-ver gadering gemaakte opmerking, behelzen de. dat het bestuur niet volgens het regle ment is samengesteld, hetwelk voorschrijft dat aan de vier leden nog 2 leden moe ten toegevoegd worden, speciaal belast met de armenzorg, verlangen de drie raadsleden-regenten bij monde van den heer Elenbaas wijziging van 't reglement Zij meenen. dat de zaken zoo goed gaan en duchten van uitbreiding gevaren. In een volgende vergadering, waarin mis schien alle leden tegenwoordig zullen zijn, zal daarover beslist worden. In de be grooting voor 1925 worden eenige nood zakelijke wijzigingen gebracht. Een ervan betreft de restitutie van f9^5 door het gemeentebestuur van Papendrecht we gens een stempel met den naam van den heer P. van Rees. Aan G. Hage wordt vergunning verleend een boom te rooien tegen vergoeding van f 10; de boom wpir'dit dan zijn eigendom. Tengevolge van het aanschaffen van een lijkkoets was wij ziging van de verordening op de heffing van begrafenisrechten noodig geworden. De voorzitter zegt, dat B. en W. om de bezwaren op te heffen, geuit in de ver gadering van de commissie van onder zoek. een geheel nieuwe verordening in dienen. De heer Carels dankt het college voor die tegemoetkomende houding, waar door de begrafeniskosten voor minver mogenden voortaan lager zullen zijn. Er zullen drie klassen zijn. De nieuwe veror dening wordt met algemeene stemmen aangenomen; eveneens de verordening op de heffing van een recht voor het ge bruik van de gemeentelijke lijkkoets en d.e tarieven voor den aannemer-voerman. De pensioensgrondslag van mej. van Nieu- wenhuize wordt op haar verzoek besten digd op dien van Juli 1922. Bij de rond vraag informeert de heer Elenbaas naar de kosten van plaatsing van twee uri noirs. De voorzitter zegt, dat die f 60 be dragen. Een voorstel om tot plaatsing over. te gaan. wordt verworpen met 4 stemmen tegen; vóór de heer Elenbaas. Wacht dan niet tot het pijn in de keel en op de borst krijgt. Bescherm de teere lon gen door het onmiddellijk Abdijsiroop in te geven, die een zware verkoudheid of erger bijtijds voorkomen kan. Akker's Abdijsi roop is eén onschadelijk en toch krach tig werkend kruidenmiddel dat U gerust moogt geven. Het helpt prachtig bij bron chitis, influenza, kinkhoest of verkoudheid In flacons vanaf 230 gr. a f 1.50 PREDIKBEURTEN. Zondag 18 October te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. de Roode (Doops- bediening). Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg (Voorber. H. Av.) 's Avonds 6.30 ure, ds. de Leur (Bizondere collecte voor de avonddiensten). Luth. Kerk. 10 ure, ds. Lolcama van Bergen-op-Zooru. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. WielengH. Chr. Geref. Kerk. 9.80, ds. v. d. Molen, 2 Preeklezen en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9,30, 2 en 6 fure, Leeskerk. Geref. Kerk. Aangenomen: Naar Elburg, J. Kruger te Delden. Bedenkt: Voor Gouda, Herm. Knoop te Kooten. Kies- en Aangezlohtspijo, Influenza, Rheumatisk, verdrijft men door de genezende, püc stillende werking van Buisje 75 ot. (Mjjnhardt) ONDERWIJS. Voor den cursus voor' vervolgonder wijs te Zierikzee, te leiden door den .heer A. Schneiders, hebben zich 22 jongelui csi,-rnuuiraiAi«>. Do heer P. J. ~2.on- -rüiter, tijdelijk onderwijzer aan de O. L. S. alhier, staat op de voordracht voor 'onderwijzer aan de neutrale school te Bergen-op-Zoom. ZCEUWSCHE KALENDER. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Overschild, P. Beijer te Fioudgum en Hiaure. Te Rhenen, J. j A. Raams te Rijswijk (GId.). Te Wir- j dum (Gr.), toez., cand. E. Pot te Hillegom. Aangenomen: Naar Abbenes (als hulp- pr.), de heer G. Beukers, Evengelist te j Groningen. Bedankt: Voor Waarder (bij Woerden), i D. Th. Keek te Garderen. Voor Zeg- j veld, 6. Alers te Nieuw-Lekkerland. Herin neringen der week. 18 October.' 1830. De Belgen trekken IJzendijke bin nen en plaatsen ér de 'Belgische vlag op den toren. 19 October. 1848. In Zeeland worden dezen morgen omstreeks 7 ure, schokken van aardbeving waargenomen. 20 October. 1477. De polder Spuijtwijk in Duivelend geheel overstroomd. 21 October. 1829. De eerste steen gelegd van het op te richten standbeeld van Jacob Cats te Brouwer shaven. 22 October. 1492. Zware brand te Middelburg, waar bij vele belangrijke papieren over Zeeland vernietigd worden. 23 October. 1794. De vesting Hulst wordt zonder slag ot stoot aan de Franschen over gegeven. 24 October. 1564. Twee personen te Middelburg om het geloof ter dood gebracht. LUCHTVAART. Luchtschip on yiiegtuig JP'Onderdag heeft onder gunstige weers omstandigheden in Engeland de eerste proefneming plaats gehad van het in de lucht loslaten van een vliegtuig door het luchtschip R 33. Het vliegtuig, een kleine ééndekker, was onder de R 33 vastgemaakt door middel van een spe ciaal apparaat. Het vliegtuig was er on der vastgemaakt, terwijl de R 33 aan haar meer-mast te Pulham vastlag. En het experiment had dehalve zeer veel belangstelling. De R 33 steeg regelmatig hooger tot, na omstreeks een kwartier, de eendekker zich van het trapèze-vormig apparaat, waaraan hij hing, losmaakte en wegvloog. Deze eerste proefneming was_ een groot succes. Het vliegtuig manoeu vreerde eenieen tijd naast het luchtschip: als eerste oefening voor het latèr vanzelf weer terugkomen tot het moederschip. Zonder moeite is de eendekker later weer aan het luchtschip vastgehaakt, i nrqar terwijl dit gebeurde raakte de schroef een van de draden, waarvan een i geringe beschadiging het gevolg was. De vlieger maakte toen weer los en vlóóg zonder moeilijkheden naar het vliegveld, i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1