Zierikzeesche 0Nieuwsbode PRIJS-VERLAGING KOOPT BEEN KACHEL D Mineur. ABONNEMENT! Woensdag ADVERTENTiÊN GA LIEVER ZIEN. NV. ASSELBERGS' IJZERHANDEL, Plattebuis Kachels. Dienstplicht. Bskindmaking SchiatoefBningan ma B I N N E N L AND Hoofdhuid PUROL £rtyi per I maanden f 1,60, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag, Woensöap «n Vrijdag ▼an 1—» regels 60 ots. van 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Seolames 60 ots. p. regel, Bij contract belangrijke korting* rlQ9R ZIERIKZEESCHE COURANT 82,(te JAARGANG. - No. 11299. lMradl11* °p daa d** I 3Z3. OOURAN F. Df #i j, mm rttr l! or.. OP EEN PLAATJE. PRACHT COLLECTIE. rolm 200 Haarden en Kachels. LleTCTroowcstraat 41, Bcrgen-op-Z oom. N.B. Ook awaar Terntkkelde Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare stukken: Inspecteur Directe Belasstingen en Ac cijnzen te Zierikzee (Brief); C.t H. L. Wuste, Kapitein 14e Regiment Infanterie te Middelburg. Nota. Aanbevolen wordt om 't adres van den afzender op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken, steeds van een volledig adres straat naam en huisnummer te voorzien. Bekendmaking van een uitspraak in zake vrijstelling. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt tor algemeene kennis, dat by besluit van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog, d d. 8 October 1925, Vile Afd., no 239 V, aan JAN JOHANNES VAN DEN BERGE, dienstplichtige van de lichting 1925, met ingang van 13 October 1925, voor één jaar vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens kostwinnerschap. Voor het indienen van bezwaren tegen deze uitspraak wordt verwezen naar de publi catie aan het aanplakbord van het Stadhuis. Zierikzee, dén 12en October 1925. De Burgemeester voornoemd, A. TIMMERMAN Cz., w.d Burgem. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat op 16 Oetober 1925, om 9 uur v.m., schietoefeningen gehouden zullen wor den met licht geschut, geplaatst op den Westelijken oever van de Marinehaven. Onveilig is een gedeelte van de Wester- schelde en van de reede van Vlissingen tus- schen de peilingen 95° en 135° van de battery tot op een afstand van 7 K.M. Zierikzee, den 12en Oetober 1925. De Burgemeester voornoemd, A. TIMMERMAN Cz-, w.d Burgem. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de zeemiliciens-verlofgahgers der lichting 1923 met uitzondering van de kustwachters zullen worden opgeroepen voor het vervullen van herhalingsoefeningen in vier ploegen, waarvan de eerste ploeg in werkelijken dienst moet komen op 8 Januari, de tweede op 7 Mei, de derde op 18 Juni en de vierde op 9 November 1926. De duur der oefeningen bedraagt yyf weken. Indien er zich onder deze zeemiliciens per sonen bevinden, die voorkeur hebben voor 'indeeling bjj één der vier ploegen, kunnen zy dit by on gezegeld verzoekschrift vóór 1 November 1925 aan den Minister van Marine kenbaar maken, met opgaaf van de reden FEUILLETO N. 41 door J. M. Richard Stein fronste 't voorhoofd. „Zoo! Clara aan de beterhand. Ver standig van die Bremens dat ze Roos bij haar gehaald hebben, 't Is niet mijn gewoonte iets van mijn collegia's te zeg gen, maar die oude Driessen, 't is een best mannetje, maar geen kundig arts. Onbegrijpelijk, dat die Roos niet meer practijk krijgt, de goe gemeente hier wil hem zeker niet. omdat hij 'n jopd ós. 't Is een geluk voor die kinderen, dat hun vader weg is nu, maar wat moeten ze verder beginnen? Natuurlijk niet meer naar de Camphorststraat. Eigenlijk leek 't me nooit recht, dat ze daar waren, maar. 'als ik geweten had hoe ze 't er hadden, dan had ik er al eerder een eind aan gemaakt, 't Is toch een ploertig zootje daar excuseer m'n ruwe ouwe vrijerstaal. Bertha die ouwe Grootva Korf vooraan. abletten voor Zangars. van hun voorkeur en van hun stamboek nummer. Met het te kennen gegeven verlangen zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden in hun eigen belang wordt echter aangeraden om naast den datum van voorkeur ook eene of meer van de drie andere tijdstippen van opkomst op te geven, welke voor hen het meest gewenscht worden geacht ingeval aan het in de eerste plaats kenbaar gemaakte verlangen niet zou kunnen worden voldaan. Na 1 November a s. zal worden beslist by welke ploeg elk hunner zal worden ingedeeld. Hiervan zal hem nader mededeeling worden gedaan. Nader zal worden vastgesteld en bekend gemaakt het tijdstip van opkomst der tot de kustwacht behoorende zeemilicien-verlofgan gers, die in den loop van 1926 voor herhalings oefeningen moeten opkomen. Zierikzee, den I3en Oetober 1925. De Burgemeester voornoemd, A. TIMMERMAN Cz., W.d Burgem. Rijkspersoneel. De op verzoek van verscheidene orga nisaties aangevraagde spoedvergadering van de Centrale Commissie voor Georga niseerd Overleg in Ambtemaarszakem is Maandagmiddag te 's-Gravenhage gehou den. In deze bijeenkomst uitten de or ganisaties algemeene ontstemming over de beslissing van de regeering om over 1925 geen generale voorziening te tref fen, nadat daaromtrent naar haar mee ning door de houding der regeering zelve bij het rijkspersoneel verwachtingen wa ren gewekt. Besloten werd de regeering namens alle organisaties een schrijven te doen toekomen, waarin diepe teleurstel ling Wordt uitgesproken over deze be slissing en over de wijze, waarop de regeering deze aangelegenheid in het ge organiseerd overleg heeft gemeend te moeten behandelen. Nogmaals wordt bij de regeering ten sterkste aangedrongen1 om op het ingenomen standpunt terug te komen. Art. 72 der Kieswet. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den minister van justitie de volgende vra gen gesteld: Ken de minister mededeelen: a. hoeveel mannen en hoeveel vrou wen bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Rcmer der Staten-Generaal in de verschillende kieskringen niet hebben vol daan aan de verplichting, opgelegd in art. 72 der Kieswet; b. tegen hoevelen (mannen en vrou wen) wegens overtreding ven genoemde Kieswet een gerechtelijke actie is inge steld; c. hoeveel mannen en vrouwen een schikking hebben getroffen; d. welke veroordeelingen in de ver schillende kieskringen zijn uitgesproken door de onderscheiden kantongerechten? TWEEDE KAMER. Zit'ing van Dinsdgg 13 Oetober Dhr. Kleerekoper krijgt verlof, de re geering vragen te stellen inzake de stormramp op 10 Aug. 1.1.; de heer Lo- vink idem inzake het Duitsche tarief, beide op nader te bepalen dag; dhr. Vliegen idem, inzake afgraving van den Pietersberg in de gemeente Maastricht; deze interpellatie wordt aan de agenda toegevoegd. Aan de orde is daarna het wetsont werp tot goedkeuring van het handels verdrag Nederland-Hongarije. (Dhr. Knottenbelt dringt aan op af zonderlijke regelingen betreffende dub bele belasting. Dhr. van Rappard wil bescherming van belanghebbenden tegen wanbetaling door Hongaarsche instellingen. Dhr. L. de Visser bepleit het sluiten van een verdrag met Sovjet-Rusland.' Ik ben besloten om de kinderen mee te nemen"!. Ernst keek plotseling ,op ,,u dokter, voor goed?" ,,Ja! Stein krabde komisch wanho pend zijn kortgeknipt haar. Ik heb er een soesah om gehad, bekende hij, Jelui kent juffrouw Leentje, ze sput terde er vreeselijk tegen, maar, 't hielp natuurlijk niet. en toch, ze is geen mensdh om het die twee gezlellig te kunnen maken, en, daarom zie ik er tegen op, voor mezelf niet". ,,Nee, juffrouw Leentje is geen op voedster voor Clara en Pierre, stemde Ernst volmondig toe. Otto had zwijgend geluisterd, nu be gon hij: Richard, Bertha en ik hebben een ander plan. Natuurlijk mo,et jij als voogd van de kinderen „er je volle goedkeuring! aan hechten". Stein sloeg 't eene been over 't andere, en vestigde zijn groote blauwe oogen op de schoone grijze van Ottp. Deze ver voegde: Ik zal kort zijn, Bertha, en ik willen Pierre en Clera ais onze kinderen aannemen, en geheel vopr hen zorgen, 't Is heusch geen daad van opoffering^ ik hou van die kinderen, vooral van 't meisje en als ik op mijn menschen- kennis vertrouwen kan, heeft zij een Dhr! van Rarnebeek, minister v. Bui- tenl. zaken, herinnert aan 't afspringen van de onderhandelingen met Rusland. De kwestie der Hongaarsche schulden is n$g niet geregeld kunnen worden. De kwestie der dubbele belasting is een af zonderlijke materie. Het wetsontwerp 'wordt z.h.s. aange nomen. Aan de orde is thans het ontwerp- Bioscoopwet. Dhr. Boon critiseert, dat de regeering weer gekomen is met censuur voor vol wassenen. Spr. is tegen gemeentelijke na keuring en wil differentiëering voor jeu- dige personen tot 18 jaar. Spr. zal zijn stem niet aan 't ontwerp geven, tenzij het ingrijpend gewijzigd .wordt. Dhr. Lingbeek ziet in de bioscoop 't bewijs van bedenkelijken zedelijken ach teruitgang. Satan's kapel worde niet onze kerk. Dhr. Kleerekoper betoogt, dat ook an dere dan rechtsche partijen voorstander zijn van overheidsbemoeiing met 't bios coopvraagstuk, terwille van kinderbe scherming. Dhr. Bornans zegt, dat de bioscoop po pulaire wetenschap kan bevorderen. Het is echter de plicht van 'den wetgever, excessen tegen te gaan. Ds. Kersten betoogt, dat de regeering moet ingrijpen. Spr. wil verbod van bios coopbezoek voor kinderen beneden 18 jaar. De bioscoop bevordert het ongeloof. Hij wil verbod van openbare bioscoop voorstellingen en dient een desbetref fende motie in. Dhr. Marehant wijst op de snelle ont wikkeling van het' particulier initiatief op bioscoopgebied. Hij wijst bizonder op den verschillenden maatstaf van beoor deeling der films voor volwassenen en voor jeugdige personen. Dhr. Tilanus ziet in de 'bioscoop niet een middel tot opvoeding van kindeTen. Spr. bestrijdt dhr. Kleerekoper. Het ont werp heelt een te neutraal karakter. Dhr. De Geer, minister van Binnenl. Za ken, vangt met de verdediging van hét ontwerp aan. De vergadering wordt tot Woensdag verdaagd. Roos wordt verwijderd en roos vorming wordt tegengegaan door, alvorens te wassohen met warm water en ?«ep, de hoofd huid eerst goed in te wreven met 30-60-90 ot. Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. Den 9 Oct. jJ. werd een ledenvergadering van het Nut gehouden, waar o. a. werd besloten art. 25 van het huish. reglement zoodanig te wijzigen, dat het mogelijk wordt, Icinideren van 12—16 jaar van leden mee te nemen naar de lezingen. Door den secretaris werd het jaarverslag over 1924/25 ge lezen en onveranderd goedgekeurd; hier aan wordt ontleend, dat het ledental op 1 Juli 1925 bedroeg 148 gewone en 51 buitengewone leden. Een proef werd ger nomen met een vervolgcursus pp onder wijsgebied, waar naast de gewone vakkei? van het lager onderwijs ook een werd gegeven in zaken, die voor 't practiscbe leven van nut zijn. De cursus duurde vier maanden, begon met 13 en eindigde met 9 leerlingen, een aantal, dat niet doet blijken, dat bedoeld onderwijs te Zie rikzee bizonder wordt geapprecieerd. De rekening 1924/25 van het departe ment sloot met een batig saldo van f 268,70. Dit lijkt gunstig, doch wanneer we in aanmerking nemen dat het jaar werd begonnen met 'n saldo van f 418,38, dan blijkt dat er een achteruitgang van f 150 valt te constateeren. Ik meen dus degenen, die tot nu toe achterwege ble ven, te moeten aansporen toe te treden tot een vereeniging die met het volste edel karakter, en kan er iets groots uit haar worden. Er is dus heel veel egoiis- me in 't spel, ais we die tiwee tot ons nemen. Ons huis is wat stil door het gemis van jeugdige frissche stemmen, (zijn eigen stem werd zonderling diep en zacht), en een meisje als Clara 'is een niet genoeg te waardeeren schat. Ernst denkt als wij, en voelt er evenveel voor!" ,,Daar ken ik jo:u weer aan, riep Stein's stentorstem. Gerechte Hemel, zooiets kan van alle stervelingen alleen 'n Sassemhul doen. De kinderen van den man die..." ,,Stil verzocht Otto met een drin gend gebaar laat den doode rusten, mèt 't verleden. 1 1 1 Het is geen onberaden besluit Richard, ik heb er lang genoeg over gedacht, en weet volkomen zeker wat ik wil. Als jij toestemt, en de kinderen willen, zullen die arme stakkerds hier een haven vin den, waar ze eindelijk eens tot rusf kunnen komen. Wij mijn vrouw en ik en opk Ernst willen er een levenstaak van maken, om hen die liefde en leading te geven, welke ze al lang ontbeerden. Hij was opgestaan, en leunde kennelijk ontroerd met zijn arm op den schoor steenmantel. Stein stond eveneens op en stak hem recht kan beweren, „tot nut van het algemeen" werkzaam te zijn. Aan de rekening van de Nutsspaar- bank voor 1924 ontleen ik de Volgende cijfers. Aan 3316 inleggers komt te goed een saldo van f 1034714,26. Het reserve fonds bedraagt f 115871,62^%. De over 1924 gemaakte winst beloopt f 11446,15, welke geheel bij het reservefonds wordt, gevoegd. Het aan de inleggers te goed Romende wordt ruimschoots gedekt door hypothecaire en andere obligatiën en ef fecten; het is een solide ondernaming die zeer nuttig werkzaam is. De rekening van de tuingrondverhuring over '24 werd daarna nagezien; ook deze instelling mag zich in bloei verheugen. In het spaar- bankbestuur werden herkozen de heeren S. R. Bakker en R. Gerritsen en in dat van de tuingrondverhuring de heer A. B. Breesnee. Besloten werd aan het be stuur over te laten of er nog weer een vervolgcursus zal worden gegeven. Voor de a.s. winterlezingen zullen worden uit- genoodigd de heeren Alb. Vogel, Haus, A. W. Kamp en Alt, welke laatste zal worden vergezeld door mevr. Brouwer Prakke. De heer Vogel zal worden uit- ger.oodigd voor 30 Oct. a.s. Hierna sluiting. Begaafd te zijn met een helder ver stand, 'beschikkende over den noodigen goeden wil en het geluk te hebben ge fortuneerde ouders te bezitten, zal het den mensch onder al deze gunstige voor waarden wel niet moeilijk vallen, zich in de wereld een positie van eenige be- teekenis te verwerven. Zelfs zij, die in alles slechts middelmatig zijn, kunnen, al moge het dan wat langer duren, een maal dat doei bereiken. Maar van een voudige, ja nederige afkomst zijnde, langs ongebaande wegen op te klimmen tot een persoon van beteekenis, tot een toon aangevende figuur onder de .collega's, zie daar een prestatie, welke slechts enkelen volbrengen kunnen. Tot die enkelingen behoort ongetwijfeld onze vroegere stad genoot, de heer J. Adriaanse, die 15 Sep tember j.l. den dag mocht herdenken, waarop hij vóór 25 jaar werd benoemd tot Directeur der Gasfabriek te Harder wijk. Na eerst werkzaam te zijn geweest ais smidsknecht en later als machinebank werker en machinist, deed hij in 1890 beide handen toe. ,,Ik vind 't niet .alleen goed, maar prachtig, grootsch", zei hij bewogen, „en ik ben overtuigd dat Pier re en Clara in geen veiliger haven kon den landen". Hij drukte de broeders de handen, en kuste die van Bertha, ernstig en eer biedig. „Dat is dan in orde", zei Sassenhul luchtig. Na de koffie stapten Otto en Richard naar de Jacob Jan Cremerstraat. Ze von den 't echtpaar Breinen en Christiaan Wittekind allen druk aan 't werk. Thijs was aan z'n snijplank, moeder aan 't ver stellen en de „auteur" aan z'n eigen privé-tafeltje dat vol papieren lag. Toen ze gezeten waren vraagde Otto: „en, hoe gaat het vandaag?" „Clara is vanmorgen langer dan een uur wakker geweest, antwoordde juf frouw Bremen, „ze heeft een paar woor den gesproken, en was niet zoo dof als gister, dunkt me. Nu slaapt ze weer, en ik geloof, dat 't nu een hetero slaap is, niet die halve bewusteloosheid. Maar ach, mijnheer Sassenhul, ze is zoo zwak jes, dat merkte ik vanmorgen vooral, toen ze spreken wilde. Het is alles teveel voor haar geweest, te veel. En, al die jaren welke ze bij haar oom en tante heeft doorgebracht zitten er ook nog i zijn intrede in het gasvak als bedrijfs leider der particuliere fabriek te Zw'ijn- drecht. Slechts 10 jaar later op 15 September 1900 werd hij de ,post waar dig geacht van -Directeur der gasfabriek te Harderwijk. Groot is het aantal fa brieken, dat'onder leiding of met advies van den heer Adriaanse werd gebouwd. Als adviseur bouwde hij de fabrieken en. bedrijven te Hillegom, Lisse, Hatlum, Brielle, Velsen, Voorburg en Putten, ter wijl hij als adviseur der betrokken ge meenten optrad in gasfabriekaangelegen heden te Weesp, Oldenzaal, Raalte, Ren- kum', Oosterbeek, Cestricum, Leeuwarde- radeel, Lcimuiden en Ommen. Door zijn helüer inzicht en groote kennis van za ken wist hij menige verbetering in de. gasfabricage aan te brengen en slaagde hij er in .verscheidene tóestellen te ver beteren en samen te stellen. Wat.de heer Adriaanse beteekenf als gasfabriekbóu- wer en uitvinder staat uitvoerig omschre ven in een met zijn portret verlucht ar tikel, opgenomen in het orgaan der ver eeniging van gasfabrikanten in Neder land, op 15 September j.l. Wij hopen, van ganscher harte, dat de jubilaris nog veie jaren zijn gaven in dienst moge stellen van het algemeen be lang en van den medemensch de w'aar- deering moge ondervinden. Welke hij met zijnen arbeid in zulk een ruime mate heeft verdiend. Wij brengen den heer Adriaanse op deze plaats onze hulde en stellen hem tot voorbeeld voor de jon geren onder de lezers, opdat zijn levens werk hun leere wat wilskracht en ener gie vermogen! Medegedeeld wordt, dat te Steen bergen op bet gemeentehuis de commis sie voor de verkeersverbetering Schou- wen-Duivelamd en Roosendaal heeft ver gaderd en dat daarbij ook tegenwoordig waren de heeren burgemeesters van Steenbergen. Dinteloord, Nieuw-Vpsmeer. Voornamelijk werd gewezen op toestan den tusschen deze deelen van Zeeland en Brabant met aansluiting Rotterdam. Men hoopt op volle medewerking der belang hebbende gemeenten en dat nu zal door getast worden om tot afdoende verbete ringen te komen. KERKWERVE. Met het oog op het onder. Door haar ijlen ben ik te weten gekomen, hoe eenzaam ze zich daar voel de, en ook, hoe een hekel ze heeft aan 't helpen in een winkel". ..Ze zal daar nooit weer heen gaan."^ zei Otto gesmoord. „Zoodra ze beter is, komt ze bij mij. zij en Pierre, als mijn kindoren. Goede beste vrienden, neem me 't niet kwalijk, dat ik dit zoo onbehouwen zeg. Clara zelve moet het willen natuur lijk, maar, we, ik, ik heb recht op hem, Mijn broeder en ik, zijn de eenige bloed verwanten die ze hebben. Ik heb altijd veel van hen gehouden, en al lang ge leden gewenscht hen in mijn huis te ne- mon. Maar wat kon ik doen zoolang hun vader leefde?" Moeder Martha sprongen de tranen in de oogen. „Welk een geluk voor Clara en Pierre,'» zei ze. Nu zullen ze 't eindelijk eens goed krijgen, en een liefderijk warm tehuis vinden, o, wat ben ik hier toch blij mele!" „Ik ook!" zei vader Thijs van harte. „Nu komt het prinsesje op een plaats en in een omgeving waar ze behoort", verzekerde Pickwick heel kalm en na drukkelijk. (Wordt veruoigd!)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1