ZierikzeeschB Nieuwsbode D-Mineur. DERDE BLAD behoorende by de v hu Vrij (Uk 9 Oot. 1925, no. 11297. Uit Stad en Provinoke. ZIERIKZEE. Vap de Vereeniging van de Raden van Arbeid ontvingen wij voor 1926 een exemplaar van de Sociale Ver zekeringskalender. Door den bekenden sierkunstenaar N. J. v. d. Vecht is voor elke maand getee- kend en in vierkleurendruk uitgevoerd, een propagandistische voorstelling met een bij de plaat zich aansluitende blad- verdeeling. Elk blad is daardoor een op zich zelf staand geheel, waardoor de be langstelling meer geprikkeld blijft en de kalender als zoodanig op een hooger plan staat dan de gewone maandkaien- ders. Hieronder volgt het slot van den korten inhoud van de film Sodom en Go- morrha: Op hetzelfde moment, dat de bankier den divan nadert, waarop Mary ligt, komt ook Eduard binnen-. Medemin naars, vader en zoon staan tegenover el- kaaren 'het volgend oogenbiik, valt Harber neer, getroffen door een .dolk stoot. Mary wijst den schuldige aan, doch wordt verdacht van medeplichtig heid, evenals hij ter dood veroordeeld....- In haar cel ontvangt de verloofde van Harber bezoek van" den jongen geeste lijke die haar aanspoort tot berouw. Mary is echter voor geen rede vatbaar en tracht den geestelijke over te halen haar te helpen ontvluchten. Als dit niet gelukt probeert zij hem onder haar be koring te brengen en speelt meit hem het spel harer onweerstaanbare velrlei- ding. De priester herinnert haar aan de ver woesting van Sodom en Gomorrha en Venus Astarte. De vrouw van Lott, over stelpt met verwijten door den Gezant des Heeren, dien zij getracht heeft te ver leiden, levert den pelgrim, dein gast van haai- man, uit aan het volk. Op het oogenbiik, dat de vlammen van den brandstapel, het slachtoffer zul len bereiken, begint de ontzettende be straffing der stad. Stroomen vuur sprei den zich over alles uit; den bodem splijt en verzwelgt de vluchtelingen. De; tem pel stort in en onder het puin worden zij, die hier hun toevlucht zochten, verplet terd. De Gezant des Heeren heteft' Lott en zijn vrouw' uit dé gevloekte stad wegge voerd. Een laatste maai, kijkt dé schul dige vrouw om naar. de stad der zonde, doch op hetzelfde oogenbiik verandert zij in een zoutpilaar. Het visioen verdwijnt en weer dringt de stem van den geestelijke tot haar door: ,,Gij ook, hebt de gelegenheid ga- had u terug te trekken uit dat milieu van schaamteloosheid en losbandigheid om de stem der liefde te vol gein, die voert naar het ware geluk. Maar gij hebt haar voorbij laten gaan. De beul komt binnen...... Een hartver scheurende kreet, die niets menschelijks meer heelten, de jonge vrouw richt zich op, eindelijk ontwaakt uit haar ver schrikkelijker! droom. Bet geluid van voetstappen dringt tot haar door, gevolgd door een heftige woordenwisseling, wloorden striemand ais zweepslagenZij herkent de stemmen van Harber en van zijn zoon Eduard. Al de ruwheid van Harber's voorouders, ondanks versche'idene eeuwein van be schaving nog niet verdwenen, breekt los.... De vader staat op het punt zijn zoon te dooden als deze hem door den priester ontrukt wordt Eduard ziet zijn dwaling ten volle in en gaat, geleid door zijn vriend den weg der boete In haar droom is Mary thans tot een hoogere opvatting van het leven gebracht en in een opwelling van weemoed en be rouw snelt zij naar den ongelukkigen Harry Lighten. De Jeugd en de Liefde hebben den dood overwonnen.... En ein delijk herkent de beeldhouwer in haar, die zich over hem heenbuigt de vrouw, aan wie hij zijn leven heeft toegewijd. ,Met gebogen hoofd bekent zij haar schuld en vraagt hem vergiffenis. Hij antwoordt FEUILLETON. door J. M. Mijnheer, duidt mij niet ten kwade, dat ik u op straat aanspreek, maar ik zou graag iets van u willen vernemen" De dikzak keek hem verbaasd aan, ,,ah, u is meneer Sassenhul geloof ik?" Hij grabbelde in zijn binnenzak en haal de een visitekaartje te voorschijn, waar op Otto las: C. Wittekind, auteur. Half verbaasd, half glimlachend keek hij den auteur" aan. Waarmee kan ik u van dienst zijn," vraagde deze. ,,Als ik me niet vergis, zag ik u van middag in gezelschap van Clara de La tter „Zoo is het meneer'', stemde Wittekind toe. „Runt u mij dan zeggen waar ze thans woont? Ik vernam van haar oom dat ze daar niet meer is, ik stel veel belang in haar, en zou graag wat voor haar doen". „Ik weet alles van haar, meneer Sas- niet. jnaar zijn glimlach zegt haar ge noeg. Het is de glimlach van vergiffenis ,van medelijden en van liefde. Dinsdagavond is op het raadhuis een officieuse bijeenkomst gehouden van den raad, teneinde onderling te discus sieeren over de belangrijke kwestie, in zake het heffen van een geschot op gebouwde eigendommen door het Water schap Schouwen. Het resultaat dezer besprekingen is geweest een verzoek van H.H. Ged. Sta ten van Zeeland, welk request we hier onder in extenso afdrukken: Zierikzee, 6 October 1925. Am Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Zeeland. Edelgroot Achtbare Heeren, Ondergeteekenden, leden van den Raad der gemeente Zierikzee, op heden in of ficieuse vergadering bijeen, hebben de eer U beleefd te verzoeken op het be sluit door het Waterschap Schouwen ge nomen, inzake het heffen van een geschot op gebouwde eigendommen, geen beslis sing te willen nemen, alvorens den Raad dezer gemeente door inzage is gegeven van het besluit met noodige bijlagen van het Waterschap, opdat dezerzijds kan worden nagegaan, op welke gronden tot het heffen van een geschot is besloten en op welke cijfers een en ander berust. Sommigen onzer zijn van meening, dat van de gebouwde eigendommen, gelegen in het gedeelte der stad, dat binnen de oude omwalling gelegen is, op histori sche gronden geen geschot geheven kan worden, terwijl daarbij tevens opgemerkt werd, dat voor de beveiliging dfer stad, de gemeente Zierikzee zijn eigen water- keering onderhoudt. Mochten tegen het ter inzage zenden van het besluit c.a. overwegende be zwaren bestaan, dan wenschen oriderge- teekendeb er in elk geval Uw College beleefd op te wijzen, dat eene heffing van 10 procent veel te hoog is en de draagkracht van velen verre te boven gaat. Zij vestigen er de aandacht op, dat de heffingen van het Hoogheemraadschap Delfland en die van dein polder Wal cheren veel Jager zijn en dringen er dan ook bij Uw College ten sterkste op aan, het door het Waterschap genomen be sluit iniet goed te Icchren, tenzij, indien heffing noodzakelijk is, tot eeln besluit wiordt gekomen, dat meelr met de bil lijkheid overeenstemt. Tenslotte Wenschen Zij er Uw College opmerkzaam op te m'aken, dat tot heden het College van Hoofdingelanden niet is uitgebreid, zoodat ook de eigenaren van gebouwde eigendommen niet de minste zeggingskracht hebben kunnen uitoefe nen op het heffen van het geschot. 't Welk doende, enz. Ter eere van het 50-jarig bestaan der Mpij. De Schelde te Viissingen werd Woensdagavond in de hal van het kan toorgebouw boven den trap een groote tegelplaat onthuld, ontworpen door prof. Ir. G. Diehzl, te Delft, en vervaardigd door de Kon. Delftsche aardewerkfabriek „De Porceleijne Fles'' aldaar. Donderdagmiddag had een druk be zochte receptie plaats, terwijl des avonds het officieel© diner werd gegeven aan boord van den grootschen mailstoomer „Indrapoera", bestemd voor den Rotte-r- damschen Lloyd, aan welk diner o.a. Z.K.H. Prins Hendrik en de minister van arbeid aanzaten. De commissie tot bevordering van het verkeer van Schouwen en Duivelend en. St.-Philipsl,End met Roosendaal, om subsidie in de kosten van haar onder zoek aan den raad van Roosendaal en wel één cent per inwoner, is door dien raad toegestaan. B. en W. houden dcfee aangelegenheid voor een gemeentebelang en adviseerden daarom f 207,55 toe te staan. De subsidieverlening werd even wel verleend onder voorwaarde dat een lid van het college van B. ein W. van Roosendaal als lid der commissie van voorbereiding wordt aangewezen. ST.-PHILIPSLAND. Woensdagavond is het anderhalf jarig zoontje van dhr. A- M. v. D. op de. hoeve in den drinkput der paarden geraakt. De terstond geroe pen geneesheer kon slechts den dood constateeren. STAVENISSE. De melkprijs is alhier met 2 cent verhoogd en zoodoiejnde ge bracht op 14 ct. per Liter. senhul", klonk 't gewichtig, „ik ben haar mentor geweest op haar reis naar Utrecht. Ik zou nog véél, véél meer voor haar doen, want ze is een prinsesje me neer, dat is ze''. Sassenhul nam 't zonderling personage eens goed op en verzocht: „vertelt u me alles alstublieft". Wittekind was volkomen bereid en Otto hoorde alles wat Clara vanaf dien avond vóór Kerstmis ondervonden en geleden had. Hij Wias diep geroerd en geschokt toen Pickwick in levende kleuren schetste, hoe Clsra haar vader verpleegde en tot in keer bracht en van haar invloed op Mar cel Rondé. Al pratend en luisterend waren ze, zon der 't te weten in de Cremersfcraat ge komen. „Hier wonen we meneer, verklaarde Wittekind. Nog geen half uur geleden was dokter Roos hier, en ik ben terstond erop uitgegaan om 't recept klaar te laten maken. Wilt u misschien even bin nen komen? Het is hier heel eenvoudigjes, maar de Bremens zijn beste menschen, bij wien 't me veel beter bevalt dan in mijn vorige pensions. Ze zullen blij en vereerd zijn een vriend van Clara te ontvangen, want ze houden allen even veel van haar". „Ik neem uw aanbod gaarne aan", ant- NIEUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 2 October. Tegenwoordig alle leden. Na voorlezing en vaststelling van de notulen der vorige vergadering deelt de voorz. mede. dat in de vorige vergadering is nagelaten om in de bouwverordening op te nemen bepalingen betreffende ver plichte aansluiting aan de waterleiding, zulks aan de hand van de redactie, door den Raad van Beheer ,vam de drinkwater leiding-maatschappij aangegeven. De voor zitter stelt voor tot wijziging der bouw verordening in bedoelden zin te besluiten. Z. h. s. wprdt dit voorstel aangenomen. Van Ged. Staten 'is ingekomen een schrij ven van 11 Sept. 1925, waarin in overwe ging wordt gegeven om de verordening! tot heffing van keurloon te wijzigen in dien zin. dat bij afkeuring hef geheele bedrag der ontvangen rechten wordt terugbe taald. De voorzitter stelt namens B. en W. voor om de aanbevolen wijziging aan te brengen, waartoe Z. h. s. wordt be sloten. De commissie tpt verbetering van het verkeer Schouwen—Duiveland met Roosendaal vraagt een subsidie van één Cent per inwoner in de te maken on kosten. Op voorstel van B. en W. wordt z. h. s. besloten de gevraagde subsidie te verleenen. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan het adres van den Raad der gemeente Zoeterwioude aan de Twee de Kamer der Staten-Generaal tot af schaffing van den Zomertijd. Van het be stuur van de afdeeling 't Groene Kruis is een verzoek ingekomen om eene sub sidie te verleenen van f 400 in de kosten van een aan te stellen gediplomeerd wijk verpleegster. De voorzitter zegt niet van zijn eenmaal ingenomen standpunt af te wijken. Mej. Ro uk erna heeft onlangs een aanzoek uit Oosterland gekregen om al daar terug te komen in de betrekking van vroedvrouw-verpleegster. Wanneer dit te Oosterland wel kan, vraagt spreker, waarom dat dan te Nieuwerkerk niet zou kunnen. Zoolang mej. Roukema als vroed vrouw in functie is en de verpleging op Zich wil nemen, wenscht spr. voor zich hierin geen verandering te brengen. De heer van de Zande gaat geheel met het door den vpprzitter gesprokene mede en wil mej. Roukema voor de uitoefening der verpleging beloonen. De voorzitter antwoordt, dat dit laatste nu niet ter sprake is; daarover zou later kunnen worden gesproken. De heer van Klinken zegt van hetzelfde gevoelen te zijn als de beide vorige sprekers. De heer Ge leijnse meent, dat tegen het door den voorzitter gesprokene veel is aan te voe ren. doch wil hierover niet verder spre ken. daar zijn standpunt bekend 'is. Liever zo,u spr. deze zaak bespreken in een be sloten vergadering. De voorzitter vindt dit onnopdig; er is al zpoveel over ge sproken en het is een veel te teere zaak. Hierna wordt miet 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Boogerd, Geleijnse en Stout- jesdijk. besloten op hej verzjoek afwij zend te beschikken. Een door B. en W. aangeboden besluit tot 'wijziging der be grooting vppr 1925 wordt z. h. s. vast gesteld. Vastgesteld wordt den pensioens grondslag van H. J. van Dpeselaar, ge meente-veldwachter, met ingang van 1 Juli 1925 en van M. J. Waale, als on derwijzer bij het vervolgonderwijs, met ingang van 1 Januari 1922, dit laatste op verzoek van den Pensioenraad. Besloten wprdt aan Ged. Staten vrijstelling te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs 'in de lichamelijke oefe ning voor de p. 1. school. In behandeling kpmt de begropting vpor 1926, welke na enkele kleine wijzigingen vastgesteld wprdt als volgt: gewone dienst in ont vang en uitgaaf op f 29113,191/2> kapitaal- dienst idem f31.50. Op voprstel van den heer Geleijnse wordt besloten de „Ge meentestem", bij de leden ter-lezing rond te zenden. De heer Geleijnse informeert of reiskosten van leden van den Raad, in het belang der gemeente betaald, wor den gerestitueerd? De voorz. antwoordt, dat deze kosten kunnen worden gedecla reerd. De heer Geleijnse zegt dank voor deze toelichting. De voorzitter memoreert dat is besloten om bij A. Kort en aan het eind van de Weststraat een lantaarn te plaatsen. Nu is hem bekend, dat het voornemen bestaat o,m in 1926 de elec- triificatie van de Noorder groep tot stand te brengen. Hoewel spreker dit niet ge looft. rijst toch de vraag pf de voorge nomen uitbreiding der verlichting met petroleumlantaarns nog mpet plaats heb ben. Besloten wordt pm bedpelde lan taarns nog te plaatsen. De voorzitter stelt voor om aan mevr. Kosten—Bijlo een gratificatie toe te kennen van f 25, voor het kostelpos gegeven onderwijs in de nuttige handwerken aan de o. 1. school. De heer Stoutjesdijk heeft hiertegen eenig bezwaar; ook dhr. Geleijnse. Het voorstel wordt evenwel aangenomen. Dhr. Geleijnse geeft in overweging om het schilderwerk in 1926 aan te besteden. Na eene uitgebreide bespreking wordt besloten den schilder Leeuwe naar deze werken te laten inschrijven. De heer van de Zande stelt voor om aan mej. Rou kema, gemeente-vroedvrouw een jaarlijk- sche toelage toe te kennen van f 200, voor het uitoefenen der ziekenverple ging. De heer Geleijnse vreest aanmer kingen van Ged. Staten, indien iemand wordt beloond, die niet kundig is. De V. meent van niet, wanneer men ziet naar de gemeente Oosterland, welke aan de vroedvrouw een aanstelling als verlos kundige -ver pl eegs ter heeft aangeboden. Het voorstel van den heer van de Zande wordt aangenomen. Tegen stemmen de heeren Boogert. Geleijnse en Stoutjes dijk. De heer Geleijnse heeft uiit 't raads- verslag van Zierikzee gelezen, dat Nieu werkerk schuldig wördt verklaard aan den financiëelen toestand, waarin de laud- arbeidersvereniging verkeert. Spreker zou gaarne zien, dat de Raad hiertegen opkwam, want Nieuwerkerk mocht toch deze zaak niet steunen, daar de gekochte j grond piet voor het doel geschikt is. De voorzitter zegt zich aan het gesprokene i in ,die raadsvergadering niet te hebben gestoord. De zaak Waar het om gaat is door Ged. Staten en den heer Stevens onderzocht. De schuld ziit niet in deze 1 gemeente, doch bij het bestuur der ver- eeniging; daarvoor zijn voldoende bewij zen geleverd. Nieuwerkerk is niet schul- j dig en Zo nn erna ire nog veel minder; laatstgenoemde gemeente wordt de dupe van de geheele historie. Hierna sluiting. !Z^euwsche Emigratie Commissie. Voor eenigen tijd werd melding ge maakt van de voornemens van de „Emi gratie Centrale Holland'' te Den Haag, om in deze provincie te komen tot het stichten van een Zeeuwsche Emigratie Commissie. Daartoe vond Maandagmiddag in een dec zalen van het Provinciaal Be- stuur te Middelburg de oprichtingsverga- dering plaats. Nadat de vergadering door mr. var. Dusseldorp was geopend, nam mr. Verburgt, een der directeuren van de Emigratie Centrale, het woord. Spr. J hield een inleiding over 'de emigratie en j zeide o.a., dat in veqband met de be- 'i volkimgsaanwas in ons land, zal getracht moeten worden de emigratie zoovéél mo- gelijk uit te breiden. In de allereerst^ plaats is hiervoor dan noodig de voor- oordeelen tegen de emigratie wejg te nemen. Verder is dan noodig, een ge- jj schikt land, waarheen geëmigreerd kan worden en een geschikte emigrant. Heit land zal wat klimaat, zeden en gewoon- f ten betreft, zooveel mogelijk met hét f onze overeen moeten stemmen. Waar nu in Amerika slechts een gering aantal Ne- I derlanders wordt toegelaten, een aantal hetwelk reeds voor 4 tot 5 jaar ia vg'j- teekemd. komt 'alleen nog in aanmerking I Canada. Dit land heeft een groote be hoefte aan geschikte emigranten en kan deze plaatsen tot een onbeperkt aantal zulks echter alleen in den landbouw. De Centrale Holland heeft op verschil lende plaatsen in fianada hare .vertegein- woord igers, die nauw samenwerken met de Canadeesche autoriteiten. Deze auto riteiten zien vooral gaarne emigranten komen uit Engeland, Nederland en de Skandinavische landen. De emigranten moeten den -wil bezitten om zich in het nieuwe land geheel in te widrken. Zij zullen zich moeten wennen aan 'anders toestanden, aan andere gewoonten, Dan is Canada het land, hetwelk ook aan on- bemiddelden de kans <jpent om een eigen bedrijf te krijgen, om zelf farmer te worden. Hierbij vinden zij weer steun en voorlichting van de vertegenwoordi gers der Centrale Holland. De reiskosten met Inbegrip vhn het z.g. landingsgeld bedragen ongeveer f 450. Dit geld kun nen onbemiddelde émigranten in den re gel door tusschenkomst van de Centrale Holland tegen billijke rente ieenen, hetzij van de betrokken gemeenten, hetzij van derden Nadrukkelijk vestigt spr. de aan dacht er op, dat alleen zij1, die bekend woordde Otto, en toen kleine Jan de deur opende gingen ze samen binnen. In de huiskamer vonden ze Bremen, moeder Martha, jonge Martha en Pierre. De deur van 't aangrenzend vertrek stond open en een schorre stem, die allerlei onver staanbaars prevelde, ontdekte Sassenhul dat daar de zieke lag. De Bremens wa ren, zooals Wittekind voorspelde, zeer blij en vereerd. „Vertel me nog even dit, verzocht de schilder, zich tot zijn vriend wendend, „hoe kwaamt ge daar bij mijn huis, van middag?'' Clara had me zwijgend vanaf 't station daarheen gevoerd, en toen ze mijn ver bazing merkte zei ze, „ik moet hem nog eenmaal hooren spelen eer ik ziek word, alsof ze wel wist dat u voo,r de piano za/t. Toen ik vraagde, „wie is het die daar speelt," antwoordde ze: „oom' Otto Sas senhul, hij is zoo goed en edel, dat ik 't u niet zeggen kan, ik hou zoo innig veel van hem". De schilder liet 't hoofd op zijn borst zinken, om zijn ontroering en de tranen in zijn oogen te verbergen, maar, moe der Martha zag beide. „Waarom kwam ze nooit bij me, waar om kwam ze dien avond voor Kerstmis niet bij me", mompelde Otto. Daar stond jutfrouw Bremen naast hem en fluisterde voor hém alleen verstaan baar: j.zè is bij u géweest mijnheer, ze vertelde 't me tweede kerstdag, maar, ze zag door 't raam dat uw broeder terug was, en, dorst uw vreugde niet te storen, T u begrijpt 3 „Stil, ik begrijp alles, arm kind, half wanhopend kwam ze naar me toe, en v ze dorst niet binnen te komen, groote c God, indien ik geweten had P 't Bleef een poosje stil, toen vraagde f hij, „zou 't hinderen, als ik haar even f zie?" s „Neen'», ach ineen meneer, ze merkt 't l niet eens, 't is verschrikkelijk, te moeten j>' denken, dat ze daar in Utrecht zich door j, haar wil op de been heeft gehouden. •Straks toen ze thuis kwam, zei ze zóó dat ik schreien moest moeder Martha, ik ga ziek worden en geen vijf f minuten later was ze al buiten westen. I Sassenhul volgde haar naar 't neven- f, vertrek. Pierre sloop mee, en knielde be- f vend achter Clara's bed. l Daar lag ze, 't arme afgetobde kind. Hoe klein en uitgeteerd leek haar ge- f zichtje op dat groote vierkante kussen E Onrustig schoven haar handen over de i dekens, 't Zwaar gouden haar, door juf- 1 frouw Bremen gevlochten, was reeds weer losgesprongen door 't voortdurend bewegen van 't hoofd. zijn mét landbouwworkzaamheden en uit eigen vrijen wil vertrekken, diejnen te worden geholpen bij het emigreeren. Indien men meent da,t in het gebiefd der Prov. commissie propaganda te ma ken is, dan zal de secretaris der commis sie (kantoor districts-arbeidsbeurs Lange Delft G 1, Middelburg) of de Centrale Holland, gaarne inlichtingen verstrekken. RECHTZAKEN. Doodslag door de politie. De rechtbank te Rotterdam behandelde dyze week de zaak. die betrekking heeft op het optreden der politie in den nacht van 13 op 14 Juni, toen bij de vervolging van souteneurs door een inspecteur en twee agenten van politie een totaal on schuldige in zijn slaapkamer door scho ten uit politie-revolvers om 't leven kwam. Men herinnert zich de aanleiding: een sleepbootkapitein uit Den Bosch werd op straat door twee publieke vrouwen be roofd. De man deed aangifte bij de po litie, die, na de vrouwen te hebben aan gehouden, op zoek ging naar de soute neurs dier vrouwen. De berooving was gepleegd nabij den Schiedamschen Sin- -gel. Vermoed werd echter dat de sou teneurs zich zouden ophouden in een pand in de Schiestraat, die op vrij grop- ten afstand ligt van de plek waar de man uit Den Bosch was beroofd. De vrouw, tdiie het pand in de Schiestraat bewoonde, deelde den inspecteur en den twee «genten van politie, die in haar woning een onderzoek wilden instellen, mede, dat de twee gezochte personen daar wel wiaren geweest, maar dat Zij het huis aan den achterkant hadden ver laten en daar over een schutting geklau terd en verdwenen waren. De politie-mannen hebben dit spoor ge volgd en zijn toen gekomen op de ter reinen. van de maalderij der firma v. d. Meer en 'Scheep, welke hun ingang hebben in de Delftsche straat, waar de molenaar van genoemde firma, G. Am- brosius geheeten, die zich in zijn woning bevond, door de schoten, die zij hebben gelost, doodeiijk getroffen werd. Dinsdagmiddag stonden de inspecteur van politie en een der agenten, die bij dezie zaak zijn betrokken terecht, de eer ste wegens poging tot doodslag subs, poging toit zware mishandeling, de twee- .de wegens doodslag subs, zware mis handeling. Na het getuigenverhoor nam de of ficier van justitie requisitoir en eischte tegen den inspecteur van politie E. M., wegens poging tot doodslag en tegen den agent van politie A. I. wegens opzette- lijkesi doodslag 3 maanden gevangenis straf, met (Ontzegging van het recht om bij de politie te dienen voor den tijd van 2 jaar. Na. de pleidooien en repliek van helt O.M. werd de uitspraak bepaald op 20 October a.s. Mishandeling door een rybsveld- Tiebter. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond Woensdag terecht een 24-jarige rijksveld wachter te Wierum, wien >w|ordt tdn laste, gelegd, dat hij D. V. te Drogejaam met een zwaren stok heeft geslagen, tengevolge waarvan de getroffene een ernstige bloeduitstorting in de hersenen bekwam en een dag later stierf. Uit het verhoor van den beklaagde bleek, dat hij op 28 Dec. 1924 groot lawaai en gillen van meisjes hoorde. Hij ging er op ,af en "haalde een troep van 25 jongemannen in. Hij, gelastte den jongens stil te zijn en vroeg, wie hunner de meisjes gemo lesteerd had. Niemand gehoorzaamde of gaf eemige inlichting. De getroffene kwam vlak voor hem staan en nam een drei gende houding tegen hem aan Uit zelf verdediging de troep om hem heen drong aan sloeg getuige hem, omdat hij anders door de achter hem staandi* personen was aangevallen. Uit het ge tuigenverhoor bleek, dat het te Droge- ham niet alleen bij baldadigheid blijft en dat het daar de gewoonte is zingende- door het dorp te trekken, hetgeen in de geheele gemeente Achtkarspelen bij po litieverordening is verboden. Een van de 27 getuigen verklaarde voorts, dat hij: zes jaar te Drogeham heeft gewoond en geen gunstigen dunk van de" Dro-gehanv- ster jongelingschap had. De eisch van het O.M. luidde twee" m. gevangenisstraf. Uit den bleeken half open mond kwa men onverstaanbare woorden. Groote tranen, welke hij niet terug kon dringen, verduisterden de oogen van den man die vol medelijden op haar neer- blikte. Allerlei gedachten vlogen door Sassen hul s hoofd. Elize van Emeren, indien ze zijne vrouw geworden Was, indien Clara hèm vader noemde, zijn hart bonsde ZWaar en een hevig verlangen kwam in hem om dat kind in zijn armen weg te dragen, mee naar z'n eigen huis. Minu ten lang staarde hij op 't bleeke gezichtje, toen dwaalden zijn oogen naar Pierre, en de' hand op 't voorhoofd van den knaap leggend, boog hij 't achterover, keek hem aan. De bruine oogen staarden eerst angstig, wijd open. Toen kwam er een trek van hevige pijn om Pierre's mond, alsof hij zich inspande om te denken, te herinneren. Toen Sassenhul hem los- v liet verborg Pierre 't gelaat in de han den en steunde. „Mijn God, waaraan hebben die kinde ren dit dan toch verdiend", mompeldei Otto. (Wordt veruoïgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 9