Zierikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD Abdijsiroop behoorende bfj de ▼an Vrüdag 9 Oct. 1925, no. 11297. BINNENLAND. Herzle&lng bezoldigingsbesluit. Naar het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag verneemt, zal die ongeveer 3 millioen gulden, welke de regeering be schikbaar stelt in verband met een her ziening van het bezoldigingsbesluit 1925, ook de voorziening ten gunste van het militaire personeel, het marinepersoneel en de rijkswerklieden bekostigd moeten 1 worden. Uit Stad «n Provlnoie ZIERIKZEE. Wij zijn eens gaan infor- meeren hoe de door de Ambachtsschopl- vereeniging geanno neeerden cursus over de automobiel en zijn behandeling bij hedt automobiel bezittend - en bij het belang stellend publiek is opgenomen. Uit de ingekomen antwoorden op de aan autobezitters gerichte circtulaires bleek, dat men over het algemeen de strekking van den cursus niet voldoende heeft begrepen. Overtuigd als wij zijn van het groote nut en het geldelijk voordeel, die gron dige kennis van de auto voor den chauf feur heeft, geven we voor belangstellen den de volgende toelichting. Op uitnoodiging van genoemde vereeni- giing heeft de heer ir. A. J. Ilcken zich bereid verklaard om eiken Donderdag in de maanden November tot en met Fe bruari a.s. (voor vaklieden van 7 tot 81/2 uur n.m. en voor autobezitters van 81/2 tot 10 uur n.m.) 'in een der lokalen van de Ambachtsschool onderricht te geven in den bouw en de werking van de auto en zijn voornaamste onderdee- len en ten tweede ©en bespreking van de meest voorkomende gebreken en sto ringen. Een chauffeur (eigenaar of huurling) zal, indien hij met den bouw, wepkinig enz. van de auto grondig bekend is, weinig last van storingen ondervinden en. mochten ze al eens voorkomen, ze spoedig kunnen verhelpenhet zeer nauw keurig samengestelde mechanisme zoo weten te behandelen, dat de slijtage be perkt wordt en men hierdoor zeer zeker een belangrijke besparing op zijn onder houdskosten zal verkrijgen. Twee redenen zijn er, die de chauffeur moeten aansporen tot het volgen van den cursus. iU.: de lust om Zijn machine grondig te kennen en ten tweede het niet geringe geldelijke voordeel, dat hier van het logische gevolg is. Voor aanmelding tot .deelname ver- voege men zich aan de Ambachtsschool of bij den secretaris, ir. H. A. J. Pieters, vóór den 15en October a.s. De bekende directeur van het Mid- del'burgsch Muziekcorps, de heer Jan Morks, die met 1 October als zoodanig eervol ontslag kreeg, herdacht Dinsdag onder zeer vele blijken van belangstel ling zijn 60sten geboortedag.. Des avonds werd hij officieel gehuldigd. SCHERPENISSE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 6 October. Voorzitter, de burgemeester. Te genwoordig alle leden. Het bekende adres van B. en W. van Zoeterwoude^ betreffen de opheffing van den zomertijd, wordt vooir kennisgeving .aangenomen. Vporle- zing geschiedt van de ingekomen stuk ken van de heerem R. Jager, D. J. Hartog en mej. C. A. Hartog. mededeelende dat zij hun pensioengrondslag op 30 Juni 1922 willen gehandhaafd zien. Vopr ken nisgeving worden aangenomen: missive van Ged. Staten betreffende koninklijke goedkeuring der wijziging van de seere- tarieleges en haven- en kadegelden en be treffende goedkeuring van het raadsbe sluit van 18 Aug. j.l- tot verhuring van het onbebouwde terrein, gelegen achter de gemeente-woningen, aan de huurders dier woningen, alsmede een proces-ver baal van opneming der kas en boe|ken van den gemeente-ontvanger op 23 Sept. Aan den landbouwcursus alhier wordt voor de maanden December 1925 tot en met Maart 1926 een schoollokaal gratis beschikbaar gesteld benevens verwarming. Naar aanleiding van een ingekomen adres van den gemeente-veldwachter wordt be sloten te beginnen met 1 Januari 1926 tel ken jare een verhooging van salaris van f 50, toe t e kennen tot het maximum-be drag van f 1250 is bereikt. Door den voor zitter wordt mededeeling gedaan van den uitslag van den gehouden verkoop van de straatmest en de verhuring der berg plaatsen voor de suikerbieten. De begroo- 'ilng voor 1926 Wordt in (ontvang en (uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f39277,335 met een post van onvoorziene uitgaven van f582.935. OUD-VOSSEMEER. De auto van ge broeders Rijstenbil alhier, welke voor de smidse van Bosters aan den Hoogendijk te Nieuw-Vossemeer stond, werd door een koppel hollende paarden met wagen, gegrepen en een eind meegesleurd. De auto werd ernstig beschadigd, maar ge lukkig kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. Een auto-bus van Bosters zelf werd ook beschadigd. VEIlKOOPINGfEN, ENZ, ST.-ANNALAND. Door bemiddeling van de notarissen Corthals te IJzendijke en Bierens te Sint-Annaland, is Dinsdag avond in „De Gouden Leeuw", ten ver zoeke van de erven van de weld.- P. van Luijk te IJzendijke, verkocht 1 perceel weiland ter grootte van 2 gem/ en 280 roeden, gelegen aan den Kaifdamschen weg onder Poort. Kooper daarvan is ge worden dhr. M- C. van der Slikke te Poortvliet, a f 1375 per gemet. LANDBOUW EN VEETEELT. LUmbandfin om vruchtboomen. Bezitters van oofrboomen, die, ofschoon de rupsen van den kleinen wintervlinder in den afgeloopen zomer schade aan hunne boomen hebben gedaan, nog geen lijmbanden hebben aangelegd, worden er aan herinnerd, dat het thans het juiste tijdstip daarvoor is. Zoo dra het n.l. licht gevroren heeft, bestaat eir kans op het uit den grond voor den dag bomen der wintervlinders. De lijmbanden nu dienen om den vrouwelijken wintervlinder, die geen vleugels bezitten en die dus loo- pende de takken moeten bereiken om daar hare eieren te leggen, het opkruipen tegen den stam te beletten. Uitdrukke lijk zij hier vermeld, dat de lijmbanden uitsluitend dienst kunnen doen als bestrij dingsmiddel tegen de wintervlinders. De wormstekigheid van appels en peren wordt door een andere rups veroorzaakt en kan niet met lijmbanden bestreden worden. De rupsen, die uit de wenter- vlindereieren te voorschijn komen, zijn de z.g.n. trekmaden, die vooral aan ker sen en appelboomen, maar ook aan an dere vruchtboomen zeer schadelijk kun nen worden door het aanvreten der jonge vruchten en door het vernielen der bla deren. VAN HEINDE EN VKJBL De openbare gerechtelijke enquête naar de troebelen in Sjanghai op 30 Mei j.l. is Woensdag geopend. De Chi- neezen zelf hebben de uitnoodiging om ook een rechter aan te wijzen niet aan vaard. Volgens de diplomatieke medewer ker van de „Daily Tel." wil Polen een poging doen om Sovjet-Rusland te be trekken in het Oostelijke pact. De Duit- sche delegatie te Locarno wil een voor stel in dien geest steunetfi en dr. Benesj is er ook voor. Na twintig jaar zoeken heeft men in Zuid-Afrika een buitengewoon groote hoeveelheid goud gevonden, in een aan tal bezittingen bij Randfontein. Havas meldt uit Tarbes, dat.de re geling van de schadevergoeding voor de familieleden der 21 Nederlandsehe toe- risten, die indertijd omgekomen zijn bij het ongeluk met den autobus bij Luz Saint Sauveur in den minal heeft plaats gehad. Het bedrag dat aan de familkl- leden uitbetaald is, bedraagt 600,000 fres. Bij Gravesend (Kent) is een autobus van een 100 M. hooge helling gestort. 22 personen zijn gewond, waarvan de mees ten zwaar. Eén is intusschen reeds over leden. In Rouaan is bij een bocht een tram wagen van een glooiing, ter hoogte van 6 M. gestort. 20 personen zijn meer of minder zwaar gewond. In Noord-Bessarabië is, naar uit Boekarest gemeld wordt, een communis tische organisatie ontdekt. Twaalf per sonen zijn gearresteerd, terwijl een groo te hoeveelheid bommen, machinegeweren, munitie en correspondentie in beslag is genomen. Uit de gevonden documenten zou blijken, dat plannen bestonden om op 11 October, bij hun bezoek aan Jassy een aanslag op het Roemelensche ko ningspaar te plegen. In 't Russ. gouvernement ïrkoetsk op 20 werst afstand van het dorp Bykof zijn, volgens de Iswestia, weder nieuwe goudvelden ontdekt. Men acht het mo gelijk, dat deze velden wat rijkdom aan gaat niet achter zullen staan bij die van Aldan. Ingevolge de jonaste onlusten te Florence voorgevallen, heeft de groot meester van de Italiaansche vrijmetse laars besloten, alle loges in die pro vincie te ontbinden en alle daar wo nende vrijmetselaars uit de orde te ban nen. Wegens de strenge censuur wor den de gebeurtenissen te Florence voor het buitenland verborgen gehouden. 18 personen zouden gedood zijn. De fascis ten gaan voort met huiszoekingen en richten hun aanvallen hoofdzakelijk te gen de vrijmetselaars. FEUILLETON. Het oproer en de plundering te Zlerlkzpe, op 24 8ep- tembrr 1787. ir. Terwijl dit alles was voorgevallen, was een deel der Nieuwe Schutterij van de Kraan naar 't Stadhuis gemarcheerd, maar op den Dam zoodanig door een woeste menigte aangevallen, dat verdediging hier onmogelijk was. De commandant riep toen zijn manschappen toe: „burgers, het is verloren, elk redde zich zoo goed hij kan!" Toen werd de vlucht algemeen. Velen wierpen onvoorzichtig hunne met scherp geladen geweren Weg en de schut terij. die nog den bandeloozen trpep van het uiterste had weerhouden, was nu ontbonden en verstropid, terwijl de wach ten aan de poorten, dit hoorende, ook een goed heenkomen zochten. Nu hadden de oproermakers vrij spel en te elf ure 's voormiddags begon de plundering aan het huis van den comman dant der Niéuwe Schutterij, Mr. Hendrik Stephanus van Meurs, staande aan de Kraan. Vandaar verspreidden zich de plunderbenden, behoorlijk toegerust met al wat ze vooir hun vernielingswerk noo- dig hadden, naar alle einden der stad en vmSGKILLKNDE BEHIOHTEN Een eigenaardige wedstrijd. Onder een groote groep bewoners der Geimeente- wiüningen te 's-Hertogenbosch had een bewoningswedstrijd plaats, waarvoor bij raadsbesluit f 500 aan prijzen en f 50 aan premiën werd toegestaan. Deze wed strijd had ten doel de gezinnen die vroe ger in bekrompen huisjes en oude krotten woonden, en thans va.i flinke doelma tige en aangenaam gelegen huizen zijn voorzien aan te moedigen die woningejn behoorlijk te onderhouden. De animo voor dezen wedstrijd was buitengewoon groot. Er werden 145 prij zen en premies toegekend, waaronder 35 met diploma. Doodgereden. Woensdagmiddag is bij den Velperweg te Arnhem een ongeluk gebeurd. Een 17-jarig meisje wilde tus- schen een vrachtauto en het trottoir, aan den rechterkant van den wagen door rijden. Zij werd door het voorspatbord gegrepen en tegen den grond geslagen. Ernstig gewond werd zij in een nabij- zijnde woning binnengedragen, waar zij na een kwartier overleed. Ergerlijke verwaarloozing. Het slacht- offer van de ergerlijke verwaarloozing in een woonschip, in de Laakhaven in Den Haag, is in het ziekenhuis aan de 1 gevolgen van lichamelijke uitputting over leden. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet. terug gezonden. Mijfiheer de Redacteur, Reeds meerdere malen heeft u plaats verleend aan ingezonden stukken over de wijkverpleegsterskwesti© in Nieuwer- kerk, zoodat eigenlijk van de zijde der voorstanders deze zaak voldoende is toe gelicht. Echter het krasse stukje dat Vrij dag 2 Oct. 1.1. door de raadsmeerderheid is ten beste gegeven, geeft mij de vrij moedigheid U nogmaals beleefd eenige plaatsruimte te verzoeken. vZooals bekend, werd dit voorjaar in één der raadsvergaderingen aan 't Groene Kruis een subsidie van f 500 geweigerd. Door deze tegenslag niet ontmoedigd, is het bestuuir dier verefeniging voortgegaan om 'alhier een wijkverpleegster aan te stellen. Men 'is daarbij echter op ver zoo werd de .verwoesting algemeen. De kroniekschrijver zegt ervan: „Het geraas, „het gebons en het gekraak der vernieling „werd, dewijl 't stil weder was, een („uur ver gehoord. Hier tusschen weer galmde de lucht van milüoenen kreeten, „vloeken en vervloekingen, gebrakt uit „de heillooste monden. Terwijl 't aan houdend gelui der klokken deze akelig heden; en het klokkenspel dat zig deed „horen, de helsche vreugde verhoogde". Zoo werd aan de stad een onherstelbaar nadeel toegebracht en nadat de plunde ring geëindigd was, kon men in de Oude en Nieuwe Haven op sommige plaatsen geen water bekennen, door de menigte verbrijzelde goederen, die er in waren gesmeten. De straten waren er onbegaan baar door en lagen als besneeuwd met tie veeren der open gesneden bedden. Me(tt ging aan het opvisschen en opzamelen der stukken en brokken, welke men in den Grooten toren bracht, waar ieder naderhand kon terug halen, wat hij voor het zijne herkende. In de winkels eri kan toren was het mede jammerlijk gesteld. Daar w,as alles geroofd, vernield, be dorven. Vele schuiten vol roofs zijn van hier vertrokken, om elders het gestolen© te gelde te maken; vele kostbaarheden zijn ook hier gebleven, maar, veel door tappers en herbergiers als helers, in an dere handen geraakt en bij de nakome lingen der plunderaars en opkOppers voor een deel te land gekomen. Eetbare waren werden op de schandelijkste wijze moed willig bedorven, boeken, papieren en be wijsstukken werden geroofd en ver scheurd. Bij de boekhandelaars Adriaan v,an Setten op de Appelmarkt en Pieter Ozias van den Thoorn in de Ppststraat (nu C 105) werden de winkels grooten deels vernield en bedorven, daar men de tonnen met inkt smeet over alles wat door elkander geworpen lag en waartoe men zich den tijd niet gunde het te ver scheuren. Zoo werden 73 huizen geheel en 19 gedeeltelijk geplunderd, terwijl bovendien aan 24 huizen nog de glazen werden in geslagen. Uit de in die dagen gepubliceer de lijsten van de geplunderde huizen kan men de namen zien van de slachtoffers der volkswoede, welker optelling hier te veel plaats zou vorderen. In een derge lijk© lijst staat o. a. vermeld; dat bij den rentmeester-ge:.eraal beoosten-Schelde Jan van IJsselsteijn, alles vernield werd, zelfs de rijtuigen en dat bij Ds. Blaauw in de Verrenieuwstraat niets over was dan een paruik. Dinsdagmorgen 25 September hield de plundering op, doordat eenige burgers zich ten huize van Dr. Pieter Abraham de Jonge, een prinsgezinde, vervoegden, met verzoek te helpen bewerken, dat de stads- regeering zou veranderd worden. Weldra vergaderden eeniige regeeringsleden ten huize van dezen heer de Jonge (nu het huis D 376), de plunderaars gingen hunne makkers waarschuwen om daar samen te komen, de plundering werd ge schillende hindernissen gestuit Het komt me voor eens dieper op de kletspraatjes, welke van bepaalde zijde over 't wijk- verplegingswerk worden rondgestrooid, in te gaan. Zoo heeft b.v. het sprookje gretig ingang gevonden, dat zoo'n wijk verpleegster een „groote dame" is, die gezinnen met zieken op: hooge pnkosten jiaagt door aanschaffing voor te schrijven van verplegingsmiddeien^ kleeren etc. Ver der vertelt men met een stalen gezicht, dat er vooir zop'n „dame" niet genoeg te doen is. En dan hebben we nog de nooit feilende, haatverwekkende bewe ring. dat n.b. de „kleine man" de lasten zou, moeten dragen, terwijl alleen de meergegoeden van de wijkzuster zouden profiteeren. Maar zij, die zoo spreken, geven daardoor toch blijk, dat zij van de praktijk niet het flauwste besef heb ben. Immers, wanneer men z'n blik eens iets verder durft te laten gaan, als de grens der gemeente, n.l. naar plaatsen op ons eiland', waar men een verpleeg ster heeft en men spireekt daar met j minder gegoeden, dan is er slechts één oordeel, n.l. dat zij vopr geen geld de zuster zouden willen missen. Een goede verpleegster geeft zelfs in de armelijkste omstandigheden raad hoe met het wei nige. dat er soms is, het lijden der pa tiënten kan worden verzacht en het is juist de „kleine man", die in de eerste \p,!aats de vruchten van de wijkverpleging p'ulct, terwijl de beter gesitueerden door een flinke jaarlijksche bijdrage de on kosten dekken. Maar hoe staat het nu met de bewering, dat er geen werk genoeg is? In de eer ste plaats zij opgemerkt, dat men nu wenscht samen te doen met Ouwerkerk, zoodat dus dagelijks de geheel© Vierban- Zorg er altijd voor een fleech Abdijsiroop in huis te hebben zoodat ge die 's avonds bij de band hebt als ge een verkoudheid voelt opkomen, Want als het eenmaal zoover is zijt ge wellicht te luste loos om nog uit te gaan en een flesch te halen. Ge behoeft niet ver kouden te worden als ge niet wilt. Akker's is een beroemd kruidenmiddel bij bronchitis influenza, kinkhoest en verouderden hoest. Per 11. van 230 gr. (in koker) 11.50; 550 gr. f 2.75 laten zijn sterke afkeuring te uiten. Ik hoop toch, dat bevenstaande er toe zal mogen bijdragen, dat vele Nieuwerker- kers gaan beseffen, het op deze wijze den verkeerden kant uitgaat, dat door dit alles met het belang onzer zwaar beproefde zieken op absoluut onvoldoen de wijze wordt gerekend. Zelfs indien velen zich ten slotte eens van de zaken op "de hooge gingen stellen, ware reeds veel gewonnen en ik ben er van over- - - tuigd. dat zij daarna het Groene Kruis nenpolder zou moeten worden doorkruist; hun steun niet zouden onthouden, zoo ten tweede dat de aan te stellen ver- dat zopider gemeente-subsidie een wijk- pleegster tevens enquêtrice, d.w.z- be- verpleegster zou kunnen worden aange- last is met de tuberculosebestrijding. Ik ste,ld. wil daar speciaal de aandacht op vesti- i Mijnheer de Red., daar van de zijde gen. dat op; ons eiland en vooral ook in der tegenstanders toch nop it eeniig ver- onze gemeente de t.b.c. geweldig, ja, j weer wordt vernomen, blijkbaar den- schrik aq njagend toeneemt. Een enquê- kende dat macht gelijk is aan recht, trice nu, kan echter in vele gevallen eindig ik na U vriendelijk dank te hebben vocrkorneji, dat iemand met tuberculeu- .gebracht voor de verleende plaatsruimte, zen aanleg, in een tentje hoeft te gaan liggen. Men zou verwachten, dat men alles er voor over zou hebben om met alle middelen deze sloopende ziekte tegen Nieuwerkerk, October 1925. N. N. (Van Redactiewege eenigszins bekort). Aan de ouders in de gemeente Eiker zee, die voor hunne kinderen open baar onderwijs wenschew. Opheffing van de openbare lagere te gaan, maar de mensch wikt en de raadsmeerderheid beschikt. De heeren be- 3 weren, dat datgene wat het Gr. Kr. be- oogt. overbodig is en dat we in de per soon van mej. Roukema reeds een on- overfcreffelijke verpleegster bezitten. In de heele affaire schuilt al zooveel per- j school kan niet worden toegelaten, indien soonlijks. dat dk nu wel even mag pp- ouders, voogden of verzorgers van merken dat: 1°. mej. Roukema geen ge- 12 of meer leerplichtige kinderen blijk diplomeerd verpleegster is; 2°. geen en- geven dat zij openbaar onderwijs voor quêtrice is en dus tegen de t. b. c. niets deze kinderen in de gemeente verlasi- kan uitrichten; 3°. een gezin heeft en &en> °f> zoolang nog 8 of meer .leer- 4°. de praktijk van verloskundige uit- phchtige kinderen de bestaande openbare oefent, die dus ook een vrij groot ge- school bezoeken. deelte van haar persoon eischit. Vraagt aan den Raad of die voor re- Door de weigering van de f400 toe- kening van de gemeente een assistent lage uit de gemeentekas, mist het Gr. aanstelt. s Kr. meteen ook een niet onbelangrijke Voldoet men aan dat verzoek, dan kan toelage van het Rijk zoodat in Nieuwer- toestand blijven zooals die nu is. - - Wordt als assistent iemand aangesteld die wachtgeld geniet ten laste van den kerk en in Ouwerkerk daardoor de wijk- verpleging onmogelijk is gemaakt. In plaats daarvan hebben we nu mej. Rou kema met bovengenoemde kwaliteiten, doch die het groote voordeel biedt, dat zij niets uit de gemeentekas heeft ge- vraagd, als loon vopr de verpleging. (Wel geniet zij f250 per jahr als vroedvrouw, doch dat staat buiten deze kwestie). De meerderheid der Raad was Vrijdag door die edele opoffering zoo sterk getroffen, dat zij zonder aanleiding besloot om mej. Roukema een extra-douceurtje te verleenen van f200 per jaar. Men lette dus op: f400 voor een gediplomeerde wijkverpleegster tevens enquêtrice kan er onmogelijk af, f200 uit te geven voor, we mogen gerust zeggen, half werk, gaat er door. De heeren hebben nu wel zeer duidelijk aan 't licht laten komen, dat hier niet wordt gediend het algemeen belang, In onze gemeente moeten dus vele zieken en ouden van dagen maar voorttobben, moet de t. b. c. maar Staat, dan komt de belooning als assis tent in mindering van het wachtgeld; ergo de belooning behoeft niet zoo hoog te zijn. De gemeente kan er dan met eep koopje afkomen. Met dank voor de opname, X. Ouwerkerk, den 5en Optober 1925. Meneer de Riddekteur, Ik neem de pen op om U eenige let teren te schrijven en al noemen ze mijn hier op het dorp maar Sanne, nu hoop ik dat U deze letteren toch in Uwes krant wil plaatsen. U moet dan weten meneer dat de menister een besluit heb genomen dat ze het melkbesluit noeme. Nou kunnen men hier geen melk meer verknopen om reden dat er geen mens op het dorp zijn eigen aan dat besluit kan houen. Wien kan er nou met een witten schort gaan melken! Wien hebt voortwoekeren zpnder er één vinger naar er jn zijn huis een kamer heelemaal met uit te steken. Schrijver dezes, die in witte gladde tegels! enzDOvoors. Denk velerlei opzicht de goede hoedanigheden de menister, dat zoon besluit goed is der heeren -die tegen de subsidie stem den. respecteert, kan bij deze niet na- staakt en velen begaven zich bij den heer de Jonge binnen, terwijl er nog meer buitenshuis tot aan den havenkant stonden. Hier moest nu de stedelijke re geering vermaakt worden; de ramen wer den opgeschoven, men las de naamlijst der regeeringsleden op en zoodra slechts iemand uit de menigte riep: „die eir uit!'' werd zulk een regent onmiddellijk vopr afgezet gehouden. Toen werden in plaats van de ontslagenen nieuwe regenten ge kozen en van het een en ander werd op Dinsdag 25 September 1787, 's morgens zes uire. na klokgeklep van het stadhuis, kennis gegeven en tegelijk het plunderen verboden, met dat gevolg, dat van dat oogenblik af geen ruit meer werd ge broken. Onder de nieuwe regenten werd Dr. Pieter Abraham de Jonge to,t gemeente- burgemeester gekozen en de Tust keeTde terug. Wel werden eenige patriottben nog kor ter of langer in verzekerde bewaring ge houden, sommige stedelijke ambtenaren afgezet en door aanhangers der boven drijvende partij vervangen, maar gelukkig blèet de stad voor verdere onheilen be- w'aard. In 1788 en 1789 werden eenige belha mels van 24 September 1787 gestraft, o.a- de 74-jarige Abraham Verbeeke, die den stadssmid gedood had. Hij werd tot le venslange tuc.hthuisstral veroordeeld. Een andere oproermaker, de schoenmakers baas Willem Zegejs, werd voor 's-Gra- voor de hyena. Waarom nou. zoon vreemd I woord, laten ze santé zeggen dat ver- vensteen gegeeseld, voor 7 jaar in het rasphuis gezet en voor 14 jaar gebannen. In 1797 werd door de vertegenwoordi- 1 gers van het Zeeuwsche Volk eene alfabe- tische lijst openbaar gemaakt, behelzende de namen van de begunstigers, bewerkers, i aanvoerders en actieve deelnemers van en aan de plundering en de geweldena- rijen in de jaren 1786, 1787 en 1788; welke daarin genoemde personen van hunne ambten en bedieningen zouden gerekend worden te zijp ontzet, indien ze nie,t binnen drie maanden na ontvangst eener j kennisgeving, dat ze op die lijst voor- kwamen en welke kennisgeving van de onderscheidene hocgere en lagere be- 5 sturen moest uitgaan, konden, bewijzen, dat ze aan het hun ten laste gelegde on- j schuldig waren. t Zooals te begrijpen was, werd door J de gepleegde geweldenarijen, zoowel tus- schen personen als farailiën, een onuit- i roeibare vijandschap geboren, welke zeer lang nawerkte en na een halve eeuw nog i lang niet vergeten was, terwijl de op de gedrukt verspreide lijsten vermelde per sonen later trachtten zooveel mogelijk •- cleze getuigenissen van hun actief of passief aandeei in het oproer en de plundering te vernietigen. Tengevolge van dit laatste zijn dan ook genoemde alfa-. betischc lijslen, die in folio- en octovo- j formaat uitkwamen^ haast onvindbaar ge worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5