Zierikzeesche Nieuwsbode HAARDEN KACHELS Kunsttanden. ASSELBERGS Dr. C. E. LIESKER, abonnement t Vrijdag 9 Oct. 1925 zierikzeesche courant. advertentiën EERSTE 3LAP. Heeren Correspondenten, Mond- en Tandarts, Algemeen Overzicht. Een pot Kloosterhalsem in huis is een groot gemak binnenland Wat is Bakpoeder .Schittert Overal Scheren Brievao van san Schouwanaar, Pry» per maanden f 1,60, franco per poit 1,80. Voor het buitenland per Jaar f 10,— Afionderiyke nummers 6 cent. VeriohUnt Maandag, Woemdag Vrijdag van 1—6 regelt 60 ots. van 4 regelt en daarboven 20 ou. pei regel. Reel&met BO ott. p. regel, By contract belangryke korting. s'J.te JAARGANG. - So. 11297. IO,8ndlog op d#n d,« T» l|r. I. I, 05 LOOZf Jf, I. KOSTE», Tfldr 11 DU munmer bestaat alt 3 bladen. die ons opgaaf verstrekken der predikbeurten, gelleven er voor te zorgen deze uiter lijk DONDERDAGSMORGENS In ons bezit te zjjn. DE REDACTIE. EN LIEVEVROUWESTRAAT, BERGEN-OP-ZOOM. Raadpleeg eerst de schit terende collectie die thans g.ëtaleerd ls. zal op Woensdag 14 October a.s. spreeknnr honden voor Tandheel- knnde te Haamstede, ln 't Pension Zoe, Bosch en Dnln, ran 9,30 1,30 T.m. en Donderdag 15 October te Zlerlkzee, Tan 10—4 nar, ten haleo ran I. HiUK, Menbelhandel, Appelmarkt 365. De hoop van Europa is thans gevestigd op de conferentie' te Looarno. een kleine Zwitsersche stad. aan den oever van het Lago Maggiore gelegen. Engeland, Frankrijk, Italië en België zullen er met Duitschland de beslissende beraadslagingen houden over 't tractaat, dat de veiligheid van de nieuwe Fransch- Duitsche en Duitsdh-Belgische grens over en weer moet waarborgen. De groote moeilijkheid is voorshands, dat Frankrijk verlangt ten aanzien van Duitschland's oostelijke grenzen vrij te zijn van de verplichtingen van het waar- borgtractaat. indien de Fransohe bond- genooten Polen en Tsj echo-Slowakije be dreigd worden door een Duitschen aan val. welke weigerachtigheid haar oorzaak heeft in verplichtingen volgens de be staande bondgenootschappen en in den onwil van Duitschland, om een gelijken waarborg als voor Frankrijk's oostelijke grenzen te geven voor de westelijke gren zen van Polen en Tsjecho-Slowakije. Wordt het waarborgtractaat gesloten met de oprechte bedoeling van alle deel nemende partijen om een begin te maken met een betere verstandhouding der vol ken dan mag men weer gaan hopen op een blij de re toekomst. Maar zoover zijn we helaas nog niet. Nog altijd zijn er elementen, die er be hagen in zouden scheppen, wanneer ook deze conferentie mislukte. Zoo heeft medio deze week de voor barige publicatie van den beweerden in houd van het waarborg-ontwerp in hevige mate storend gewerkt. Eenige Italiaansehe kranten hebben den inhoud in hunne kolommen afgedrukj niettegenstaande men van hooger hand nog getracht had, deze indiscretie den kop in te drukken. Men liep in Locarno letterlijk met het nieuws te koop, zoodat iets dergelijks geen verwondering behoeft te baren; een Amerikaansch persman ontving zelfs een prijsopgave, waar hij evenwel niet op in ging. maar wel vroeg hij, welke gedele geerde dit aanbod deed, doch toen werd hem geen offerte meer gemaakt. Zooals het meerfrnalen gaat, worden de feitelijke zaken niet aan de conferen- tietafel behandeld, doch reeds te voren in elkaar gezet bij intieme bijeenkomsten tusschen de kopstukken der verschillende naties. Zoo heeft Briand, de Fransche gedele geerde een onderhoud gehad met dir. Luther, den Duitschen Rijkskanselier, van welk onderhoud de Franschman, naar hij beweerde, een alierbesten indruk had mee genomen. Dat ook de Duitschers zidi verheugen over de besprekingen, moge blijken uit de mededeelingen, welke Stre- semann. de Duitsche minister van bui- tenl. zaken, aan enkele bevriende jour nalisten deed. n.l. dat de onderhandeliiv Het is zoo prettig goed te kunnen helpen als iemand zich verwondt. Akker's Kloosterbalsem zal de pijn stillen en U snel genezen. Akkers Klooster balsem is door rijn bijzondere eigen schappen onover troffen bij ontvel lingen, schrammen brandblaren, puls ten, wonden, zwe ren, insectenbeten. wintervoeten.Ook bij spierverrekkin- gen, spit, spier pijnen, rheumatlek Groote pot van 20 gram 50 cent. Alom verkrijgbaar. Potten v: 50 gr. f !.■-100 gr. f 1.75. nog voordecllger. gen buiten verwachting snel verkropen. Hij was overtuigd, dat er een accJoord zal zijn bereikt vóór Polen en Tsjecho-Slo wakije aan de conferentie deelnemen. Deze berichten toonen, dat er aan weerszijden voldoening bestaat over den loop der onderhandelingen, maar men mag zich niet verhelen, dat er nog ern stige moeilijkheden te overwinnen zijn en nog veel arbeid noodïg zal zijn om de vele steeiien des aanstoots uit den weg te ruim(en. Herzieslag bezoldigingsbesluit In aansluiting bij hetgeen wij reeds me dedeelden aangaande de herziening van het Bezoldigingsbesluit maken wij nog melding van het antwoord van den Min. van Financiën op de vragen van dtn heer J. ter Laan betreffende een z.g- nooduitkeering aan het rijkspersoneel over het dienstjaar 1925. Een. a.g- nood uitkeering voor het dienstjaar 1925 aan het ambtenaarspersoneel toe te kennen, ligt niet in de bedoeling der Regeering. De Minister wenscht aan het antwoord nog toe te voegen, dat de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken is ultgenoodigd met den meesten spoed voor te bereiden een her ziening van het Bezoldigingsbesluit 1925. Daarbij moet w.orden nagegaan, of er in de algemeene bepalingen en normen on juistheden voorkomen, en, zoo ja, hoe deze hersteld kunnen worden. Aan de Commissie is voorts medegedeeld, dat voor de herziening der salarissen, met terzijdelating van de ambtenaren behoo- rende tot het Staatsbedrijf der P. en 'T. en van degenen, wier bezoldiging meer rdan f 6000 bedraagt, over een bedrag van omstreeks drie millioen kon worden be schikt. De regeering is tevens, voorne mens om de nieuwe regeling der salaris sen ook over het jaar 1925 ten goede te doen komen aan'hen, die krachtens deze j nieuwe regeling voor 1926 een verbeterd salaris zullen ontvangen, en dit in den vorm eener toelage over 1925. Het uit- gangspunt daarbij is geweest de overwe- ging, dat de onjuistheden, die voor 1926 weggenomen worden, ook voor 1925 heb- ben bestann. I Het A.C.O.P. is in spoed-vergade(ring te Amsterdam bijeengekomen, ter bespre king van den brief, welkdn de regeering heeft gericht 'tot de Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambte- 1 naarszaken, uit welken brief blij let, dat de regeering er geheel onverwachts van heeft afgezien, een nooduitkeering aan het rijkspersoneel te verstrekken en n? in de plaats daarvan de voorkeur geeft i aan een herziening van het Bezoldigïngs- i besluit-1925 met terugwerkende kracht tot I 1 Januari 1925. Het A.C.O.P. kan zich bij I den gang van zaken dan ook niet neer- leggen en besloot daarom een brief te i richten tot den voorzitter der Centrale i commissie, houdende verzoek m de ge legenheid te mogen worden gesteld van de regeeriijgsdelegatie te vernemen, waaraan deze plotselinge koersvl-rande- l ring der regeering moet worden toege- schreven en waarom de organisatiebe- sturen zoo lang in den waan zijn ge- I laten dat er een nooduitkeering zou wor- den verstrekt. De Kweekschool te Zlerlkzee. i De heer Boon. lid van de Tweede Ka- mer. heeft aan den minister van onder wijs. kunsten en wetenschappen de vol- 1 gende vragen gesteld: j 1. Is het juist, dat aan de gemeente j Zierikzee is toegezegd, dat de bestaande dagnormaalschool pp 1 September 1926 in een kweekschool zou worden omge zet; dat op 2 Juni 1925 namens het depar- tement van onderwijs, kunsten en wetent- 1 schappen is geseind, dat de verbouwing voor de kweekschool kon worden aan- besteed en dat de gemeente daarop ver- trouwende, nfet kracht is doorgegaan door 1 optrekking van het gebouw der pude ambachtsschool, waarin tot dusverre de bewaarschool was gehuisvest? i Backin 1» een-door Dr. Oetker op weten- «chappelljken grondjlag vervaardigd voor direct gebruik gereed ter vervang?!"} van gist. Bakken met gist is tijdroovend, omdat men dan moet wachten totdat het deeg gerecen is; met Backin evenwel kan men. aoodra het deeg gereed is. direct tot bakken overgaan, want met Backin rijst het deeg onder het bakken. Voor het bakken met Backin behoeven de bestanddcclen van het deeg niet zooals met gist wèl het geval is vooraf warm gemaakt tc worden; met Backin kan het deeg koud bereid worden, zelfs in een koude omgeving. Het Baddn rijst het deeg altijd. Backin is niet zooals gist aan bederf onderhevig, mits droog bewaard. Leest de Dr.Oetkervs recepten, welke algemeen door de Hulsvrouwen bij ervaring geprezen worden, en geregeld in de Ne-Jerlandsche Bladen, dus ook in dit Üw blad, geplaatst worden. Vraagt Uw Winkelier eens een pakje Backin 7'i cents; heeft hij het niét voorhanden, wendt U d3n tot de Eenige Importeur» i E. Ostermann S. Co., Amsterdam 2. Is het juist, dat de minister thans op deze toezegging terugkomt en aan Zierik zee de toegezegde kweekschool wil ont houden? 3. Zoo ja, is de minister dan bereid mede te deelen, welke ernstige redenen er toe hebben geleid de gedane toezeg ging niet gestand te doen, waardoor ge meente en particulieren te vergeefs groote uitgaven zouden hebben gedaan, terwijl daardoor het isolement van het eiland Schouwen en Duiveland nog grooter zou worden? De kwestie-Jnrgpne». De heer J. A. Th. Ligterink, arts te Rot terdam, heeft gedagvaard: le A. M. van Oss. bankier te Wassenaar, 2e S. F. van Oss. redacteur en uitgever van 't week blad de Haagsche Post, te 's-Gravenhage, naar aanleiding van de bekende open brieven in geno.emd weekblad, waardoor eischer een schade van f400 heeft ge leden. De n&tiopale radio-omroep. De minister van waterstaat heeft inge steld een commissie met de opdracht: cl de vraag te overwegen, welke tóak de Staat ten aanzien van den radio- omroep (broadcasting) heeft te ver vullen; b. ter volledige regeling van het broad- casting-vraagstuk, voor zoover de Staat daarbij betrokken is, de regeering van advies te dienen en ter zake voorstellen te doen; c. de tijdelijke maatregelen aan te geven, welke noodig zullen zijn om, in afwachting v,an de tot standkoming van de definitieve regeling, den radio-om roep in Nederland te kunnen uitvoeren. Wijziging belastingheffing. Ingediend is een wetsontwerp, houden de nadere voorzieningen, ten aanzien van de heffing van de Vermogensbelasting, de Verdedigingsbelasting I, en de Inkom stenbelasting. Het aangeboden wetsont werp heeft tweeërlei doel. Vooreerst be oogt het de heffing van de Vermogensbe lasting en van de Verdedigingsbelasting I op te dragen aan het dienstvak der di recte belastingen, in de plaats van, zoo als tot dusver, aan dat der registratie. En vervolgens zijn er in belichaamd eenige Wijzigingen in de Wet op de Inkomsten belasting, die zonder aan de beginselen van die belasting te raken, de heffing er van zullen vereenvoudigen. Als de eerste wijziging, die naar de meening van den minister moet tot stand Worden gebracht, komt in aanmerking de opdracht van de heffing der vermo gensbelasting en van de daarmede nauw verwante Verdedigingsbelasting I aan het dienstvak der directe belastingen. Dat de toepassing van die belasting piet die van de inkomstenbelasting in één hand wordt gelegd, is voor het behoorlijk betrachten van zuinigheid noodzakelijk. De wijzigin- Jgeu, d e beoogen de heffing der inkom stenbelasting te vereenvoudigen, houden óm in, opheffing van de commissiën van aanslag en inkrimping van de taak ,der schattingsommissie. Voorts wordt een strafrechterlijke repressie voorgesteld te gen het niet-invullen van de aanslagbil jetten, dat veelvuldig voorkomt. Voor gesteld wordt een maximum geldboete van f 1000. Uit Stad on Provinoio. ZIERIKZEE. De kortgeleden in de Nieu ws R'damsche Crt. verschenen artikelen," van de hand van mr. H. C. Dresselhuijs, zijn thans in een brochure verschenen, welk vlugschrift wordt uitgegeven door den Vrijheidsbond. KERKWERVE. Heden (Vrijdag)morgctt te 10 uur ontstond brand in een klampjd stroo, staande op een meistput, nabij de schuur van den landbouwer L de Kok wonende Ln de kom van Nieiuwerkerk (Schutje) gemeente Kerkwerve. Spoedig toegeschoten hulp van de bu ren voorkwam uitbreiding van den brand. Met emmers water werden de belen dende gebouwen nat gehouden, welke taak de brandweer later overnam, die den brand kon beperken tot voornoemde strooklamp, welke geheel afbrandde, als mede een gedeelte van den mestput. Men vermoedt, dat de brand is ver oorzaakt door kinderen. BRUINISSE. Dat de firma J. v. d Wal, drukkerij en uitgeverij met haar tijd mee gaat, bewijst ze telkens door haar bedrijf meer en meer machinaal in te richten. Een snelpers, geheel van de nieuwste uitvindingen voorzien, is reeds eenigen tijd in gebruik. Deze pers heeft het kolossale gewicht van 6000 K.G. en heeft een zoodanig arbeidsvermogen, dat de firma v. Wal zeer wel in staat is aan de concurrentie der grootere druk kerijen het hoofd te bieden. Dezer dagen is wederom een nieuwe machine in ge- gebruik genomen. Ditmaal een zetmachine waardoor het tijdroovende letterzetten met de hand, komt te vervallen. Door een kunstig uitgedachte werking maakt deze machine de letters na het aanslaan der betrekkelijke toetsen. Een kundig mon teur leert het personeel de noodige vaar digheid aan. De heër v. d- Wal heeft in den loop der jaren zijn zaak op lof waardige wijze weten uit te breiden en zonder twijfel zal hij ook verder op de eïschen des tijdbedacht zijn. We hopen, dat dok zijn jungste aanwinst een ver deren bloei van jyjn bedrijf moge be vorderen. Door de huid verzachten de en huid versterken de eigensohappen van Purol kan men het stuk gaan en nasohrynen voorkomen als men vóór het inzeepen zich telkens inwrijft met een weinig 30-60-90 ot. PUROL LANDBOUW EN VEETEELT. Oude kippen en eenden naar Duitschland. In verband met de verzending van oude kippen en eenden naar Duitschland kan worden medegedeeld, dat een groot aantal opgaven "bij het bestuur van de afdeeling Schouwen-Duiveland der V.P.Z- is ingekomen. In ons volgend nummer zal nader wor den bekend gemaakt wanneer de verzen ding zal plaats hebben. MARINE EN LEGER. Opkomst herhalingsoefeningen. Naar de ,,Rsb." verneemt, is door de Regeering bepaald, dal voortaan dienst plichtigen, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, aan den Minister van Oorlog kunnen' verzoe ken om deze oefeningen te volgen in de plaats hunner inwoning, wanneer daar een garnizoen is of in 't dichtsbij gelegen garnizoen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Molkw'erum (Fr.), cand. C. B. Boere te Capelle a- d IJssel. Te Nes en Wierum „(Fr.), F. C- Wdllekes te Birdaard (Fr.). Te Aalsmeer, J- A. Raams te Rijswijk (Gelderland). Tei Abbenes (als huïppr.), de heer G- Beu kers, Evangelist, te Groningen. Bedankt: Voor Rijsoord, J. Kuylman te Maasdam—Cillaarshoek. SCHERPENISSE. Zondag 8 November a.s. hoopt ds. D. Los te Mijnsheerejnland afscheid te nemetn van zijne gemeente en kondag n.m. 15 November te Scheirpe- nisse zijn intrede te doen, na des voor middags bevestigd te zijn door ds. Ver schoor te Poortvliet. Geref. Kerk. Beroepen: Te Nieuwveen, J. D- Speel man te Sellingen. Te Onstwedde, P- van der Sluis te Dirkshorn. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor De(i Haag, G. Salomons te Amersfoort. Geref. Gem. Beroepen: Te Benthuizen, M. Hofman te KTabbendijke. PREDIKBEURTEN. Zondag 11 October te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. Kleine Kerk. 10 ure, ds. de Roode. 's Avonds 6.30 ure, ds. Waardenburg. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Hoevers van Den Haag. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Preeklezen en 6 are, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël U. 10 en 7 are, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. De bewoners van ruim 20.000 H.A- ren dabele, vruchtbare zeeklei zien zich, we gens voortdurende bittere teleurstelling, genoodzaakt van Staatsverband te ver anderen en wenschen opneming in Ko ninkrijk of tamme Republiek. De bevol king is gewoon met zware belastingaan slagen om te gaan en aan. belangstelling en medewerking van IRegeeringszijde vol komen ontwend. Ernstige- reflectanten staan de meest uitgebreide inlichtingen omtrent de opbrengst van belasting, dijk- eesehot, btii ten gewon ft lasten» boet egel den. enz. te allen tijde ten dienste. Aanbiedingen, vergezeld van belasting tarieven en gespecificeerde opgaven van te genieten voordeelen, worden ingewacht onder het motto „Kweekschool". Met tusschenpersonen en dictators wordt niet onderhandeld. Z£EUWSCH£ KALENDER. Herinneringen der week. 11 October. 1361. Hertog Albrecht slaat het beleg voor Middelburg. 12 October. 1645. De stad Hulst hevig beschoten door prins Fréderik Hendrik. 13 October. 1572. De grootste der drie korenmolens te Middelburg brandt geheel af. 14 October. 1492. Overgaaf van Sluis, de laatste wijk plaats der Hoekschen, aan Maximi- liaan van 'Oostenrijk. 15 October. 1889. Voltooiing der werkzaamheden om Neuzen tot vesting te maken. 16 October. 1754. Groote val aan de Oostzijde van den Galge-nol in den. Zuidhoek van Schouwen. 17 October. 1552. De Minderbroederskerk te Zierik zee brandt af. RECHTZAKEN. Een oog uitgeslagen. Voor de rechtbank te Tlel stond Dins dag terecht een 21-jarige man uit Gel- dermalsen, beklaagd van mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge heb bende. Volgens de dagvaarding heeft be klaagde op 16 Juni jt. 's avonds 11 uur, onder Deil bij Geldetrm'alsen D. A. van Ringelestein met een ongeladen revolver een aantal slagen op het hoofd en in het gelaat toegebracht, tengevolge waar van v. R. het linkeroog werd uitgesla gen. Hevig bloedend is hij langs den weg neergevallen, waar hij eerst den vol genden mórgen door' een voorbijganger bewusteloos werd aangetroffen, die hem naar huis bracht. In het ooglijdersgast- huis te Utrecht,v waar v. R. bijna 3 twelton verpleegd weird, moest hem een glazen oog worden ingezet. Uit de verhooren bleek, dat tusschen de familie van bekl. en hét slachtoffer sinds lang e'en veete bestond. Beklaagde erkende de slagen te hebben toegebracht, maar verklaarde eerst door van R. geslagen te zijn. De verde diger deelde mede, dat de familie van beklaagde genegen is een schadevergoe ding van f 1500 te betalen, mits beklaag de voorwaardelijk veroordeeld wordt. De mishandelde wenschte dit aanbod niet j te accepteeren en zal langs civiel-rech-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1