Zierikzeesche Nieuwsbode HAARDEN KACHELS PRIJS-VERLAGING ASSELBERGS' Woensdag 7 Oct. 1925. zierikzeesche courant. ADVERTENTNÊN Zenuw tabletten Mijnhardt I ABONNEMENT i F-rtfi per S maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. AfaonderlUke nummers 5 ©ent. Versohynt Maandag, Woensd&g oa Vrijdag 82ste JAARGANG. - No. 11296. Ilr. A. J. DE LOOZE Jr. Ulfg.-RUiit. M. J. KOSTEN, ▼an 1—6 regels 60 ots. van 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Reclames 60 ots. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van nil* gave vóór 11 ore. EN LIEVEVROUWESTRAAT, BER6EN-0P-Z00M. Raadpleeg eorst de schit terende collectie die thans g< taleerd is. BINit EN LA ND. Een nationale radio-omroep. De instelling van de 'dornmissie, die op korten termijn advies pver het om- roepvraagstuk Zou hebben uit te toen- gen kan waarschijnlijk reeds heel spoe dig verwacht worden. Niet alleen zijn de personen, die de minister van water staat eirvoor pp het oog heeft reeds uit- genoodigd, maar van hen allen op één na is ook reeds antwpprd ontvangen. Het is de bedoeling van den minister de Commissie, zopdra hij de perspnen er vooir bijeen heeft te benoemen,-te in- stalieeren en aan het werk te zetten, zoodat het rapport van haar werkzaam- heden binnen den kortst mogelijken tijd kaïn verschijnen. Het Wegenfonds. De volgende maand is, naar de „Tel." verneemt, de indiening te wachten van een wetsontwerp toit stichting vaui het aangekondigde Wegenfonds. Daaruit zullen voor een groot deel de kosten bestreden worden vopr den aanleg en verbetering van de verkeers wegen. De middelen voor het wegenfonds zul len, voor een deel gevonden wprden uit een, op alle sopirten van motorvoertuigen te heffen belasting, alsmede uit de op brengst van de rijwielbelasting, welke geleidelijk, ten bate van het wegenfonds zal worden gebracht. De wijze, waarop de bovenbedoelde belasting op motorvoertuigen zal worden ingericht en geregeld, is nog niet bekend. Do rxtra ultkeering. Naar V.-D. verneemt, heeft de regee ring aan de Commissie vopr Georgani seerd Overleg voor ambtenaarszaken doen weten, dat de regeering niet kan over gaan tot de uitbetaling van een week extra-salaris aan de Rijksambtenaren, om dat zij de voorkeur geeft aan een spoe dige herziening der salarisregelimgi 1925. Daarvoor is een bedrag van ongeveer f 3.000.000 beschikbaar. De ambtenaren van de posterijen en telegrafie en zij, wier salaris de 6000 gulden te boven gaat, zijn daaronder niet begrepen. UI4 Stad era Provincie. Z1ERIKZEE. De tenorzanger Jac. van Kempen, welke hier wel bekend is, heeft Zaterdag zijn 25-j,arig jubileum als z*an- ger gevierd. Hij is gehuldigd door zijn leerlingen, die hem een antieke kast aan boden. Er waren vele bloemstukken, brie ven en telegrammen. Het schijnt niet ondienstig eens een korte uiteenzetting te geven van de te genwoordig hier veel besproken kwestie, betreffende het heffen van polderlasten op het gebouuM eigendom door het wa terschap Schouwen. In de laatste algem. vergadering van dit waterschap, is krachtens art. 119 van het reglement op het bestuur, een voor stel aangenomen, betreffende den aan slag op het gebouwd eigendom cn wei 10 cent per gulden belastbare opbrengst. Deze kwestie is niet van recenten da tum. maar dagteekent al van eenigén tijd terug, toen in de vergaderingen van het waterschap stemmen opgingen, om het gebouwd eigendom mede te laten be talen aan een gedeelte der lasten van het door de zee voortdurend aangeval len Schouwe n. Na veel besprekingen in de vergade ringen en na uitvoerige correspondentie miet H.H. Ged. Staten van Zeeland, kwam in de laatste algemeene vergadering in September j.l. gehouden, deze branden de kwestie weder ter sprake. In enkele bij de agenda gevoegde stuk ken werd door het Dag. Bestuur der ver gadering een concept-besluit voorgelegd, teneinde een beslissing te kunnen ne men, waarop Ged. Staten al dan niet gunstig zouden kunnen adviseeren en in welk advies dit college tevens zou neer leggen de overwegingen die tot goed- of afkeuring hadden geleid. In dat con cept-besluit werd bepaald, dat over 1926 in Schouwen zal geheven moeten worden van de gebouwde en ongebouwde eigen dommen naar hunne belastbare opbrengst en door ieder in verhouding tot hun ge zamenlijke waarde, een som van f 0,264232 pier f 1,— belastbare opbrengst. Dat een dergelijke omslag een zeer groote last op de gebouwde eigendommen zou leggen, wanneer van iederen gulden huurwaarde nog eens 26 cent polderlas ten zou moeten worden betaald, behoeft geen nader betoog. In de September-vergadering van dit jaar werd zulks dan ook erkend en het Concept-besluit niet aanvaard, maar wel een amendement, door een der hoofd ingelanden ingediend, om van 't gebouwd eigendom, in den polder Schouwen ge legen. 10 cent vam iederen gulden belast bare opbrengst te heffen. Van iederen gulden belastbare op brengst zal dus wanneer Ged. Staten de genomen beslissing goedkeuren do oir het Waterschap Schouwen 10 Cent worden geheven als bizondere polder- lasten. Ieder huiseigenaar, wiens woning bin nen de grenzen van den polder Schou wen gelegen is, kan zelf nagaan, bij raadpleging van zijn biljet voor de Grond belasting, hoeveel hij bij eventueele invoering dezer bizondere heffing heeft te storten Sn de kas van meergenoemd waterschap, n.l. 10 pCt. van het bedrag waarvoor zijn woning (gebouwd eigen dom) door het Rijk is aangeslagen. „Sodom en Gonwrrha", is de titel van een groot filmwerk, dat Zaterdag en Zondag in de Concertzaal wordt ver toond, waarvan hier in 't kort de inhoud Wordt weergegeven: Door alle eeuwen, heeft de „Menseh", verblind door zijn hoogmoed en zijn overdreven lust tot Macht en Heerschap pij,, maar al te vaak eer, roem en bezit (slechts voordeden, dikwijls verkregen door de meest vernederende diensten) ge steld hoven de zoo kostbare rust van zijn geweten. En zooals de „Mensch" zich naar de mode of het seizoen kleedt, zonder daarmede zijn persoonlijkheden te veranderen, zoo is ook de „Menschheid" in hoofdzaak nog zooals zij oorspronke lijk w'as. Mary Conway, de heldin uit het drama, behoort tot den schitterenden kring van een k]asse der Maatschappij, waarin de hartstochten elkaar den „Mensch" als een prooi betwisten en misdaad, waanzin en wellust heerschen. In dit milieu, laten menschen, bedorven door een overdaad van beschaving zich door hun zinnen meeslepen en vergeten, dat de plant der wellust slechts zeer kort bloeit en dat haar vruchten vol bitterheid zijn. Er zijn zieden, waaraan voorspoed en fortuin slechts een nog grootere mate van Hoogmoed geven. Har ber, de groote financier, met een scherp mathematisch instinct, is een van dezen. Harbeir heeft besloten Mary te huwen. Ziji is de verpersoonlijking van de mo derne pop; een klein heerschar esje, dóch de speelbal in handen van haar geweten- looze moeder zonder teederheid, een vrouw zonder hart. Door haar verloving met Harber, wiens fortuin haar weelde rig leven in stand moet houden, brengt Mary den beeldhouwer Harry Lighton tot wanhoop. Lighton, die Mary harts tochtelijk bemint, kan het niet verkrop pen, dat zij de echtgenoote zou worden van een man van veel hoo,geren leeftijd. Hij kan het leed der vervlogen illusies niét dragen en diiep gegriefd verwiondt hij zich zwaar, onder de oogen van Mary. Eduard, de zoon van Harber, komt, in gezelschap van zijn opvoeder, een jong gestreng geestelijke, juist thuis op den daig van het verlovingsfeest, en wordt meegesleept in de dolheid ervan, ver bijsterd door de sfeer van lichtzinnig heid en ontketende hartstochten. Hij voegt zich bij de feestvierenden en onder bekoring van MaTy's schoonheid laat hij zich door deze overhalen tot een rendez-vous in het Japansch pavil joen in den tuin. De opvoeder van den jongenman tracht zijn leerling van zijn plannen af te brengen, doch Eduard is voor het.eerst verliefd en schudt met bit teren spot het juk der moraliteit van zijn schouders. In een der groote wijn kelders onder het paleis van Harber treft Eduard's opvoeder een uitgelaten gezelschap aan en in een toespraak vol overtuiging wraakt de priester de onbe schaamdheid van deze menschen, -dor stend naar plezier. Hij spoort Mary aan naar hef sterfbed van den ongelukkige te gaan, die door haar verdorvenheid in den dood gedreven werd. Mary kent m.iar één wet, n.l. het voldoen aan haar grillen, die haar drijven naar het „Ge luk", zooals de bloemen gedwongen wor den zich naar de zon te keeren. Maar heeft de luidruchtige vreugde van een menigte lichtzinnigen iets gemeen met werkelijk „Geluk". M,ary, beu van hei gebras, vlucht naar het paviljoen, waar Eduard beloofd had bij haar te zullen komlen Overm'and door moeheid slaapt zij in en droomt den volgenden droom: (Zie Vrif dag slot). HAAMSTEDE. De collecte ten behoeve van het „Roode Kruis" heeft in deze gemeente f 25,05 opgebracht en in de gemeente Burgh f 14. DREISCHOR. Geslaagd voor 't examen politiedtiploma en benoemd als agent van politie te 's-Gravenhage, de heer Joh. Timmerman Lz., vroeger woonachtig al hier. NIEUWERKERK. De Collecte voor de Nationale vereenigkig „Blinden van alle gezindten" te Wolfhezen heeft opgebracht de som van f74,90. ST.-ANNALAND. De aanvoer van big- ben op de markt van verleden Zaterdag was minder groot dan op .andere jaren, maar ook de kooplust was geringer. Daar aan >zal de duurte der biggen, die ver kocht werden voor prijzen van f20 tjo.t 35 gulden, waarschijnlijk wel niet vreemd zijn. I I'D JD ST.-MAARTENSDIJK. In de Vrijdag ge houden lopenb. vergadering van den ge meenteraad was idhr. Vroegop afwezig. Al lereerst kwam in behandeling de begroo tingen voor 1926. De begrooiimg voor het woningbedrijf werd vastgesteld als aan geboden. bedragende in baten en lasten '(f10900, kapltaalsinkomsten en uitgaven f979,11. Bij de behandeling der gemeente- begrooting merkte de heer Hage op, dat het in orde brengen der benedenzaal van het gemeentehuis voor kamer van den burgemeester hem niet gewenscht voor komt. Hiervoor acht hij te minder rede nen aanwezig, waar het zich laat aanzien, dat het vermenigvuldigingscijfer voor de Inkomstenbelasting eerder verhoogd dan verlaagd zal moeten worden. Dhr. Koop- paan meent, dat bedeelde kamer wel in orde behoort të worden gebracht, doch wil gezien de financiëele toestand, de zaak uitstellen. De heer Quakk&laar vindt het niet goed de zaal te gaan restauree- renmen vroeg een bijdrage van het Armbestuur in de verplegingskosten van krankzinnigen, en zou thans geld gaan besteden voor iets niet beslist noodzake lijk. De voorzitter verdedigt het voorstel. De heer Kloet meent eveneens dat ver andering moet komen. Hij is niet voor een prachtige kamer, maar er dient een betere gelegenheid te zijn dan thans be staat. De voorzitter stelt dan vopr den gemeente-ontvanger de benedenzaal van het gemeentehuis beschikbaar te stellen, daar dan f50 wordt uitgespaard voor kantoorhuur. Hierop wpTdt verder niet ingegaan. Het voorstel van den heer Hage het betrekkelijk volgnummer van de be-' groot ing voor 1926 terug te brengen van f1000 op f500 wordt aangenomen. Bij de l - spreking van den post „Gratificatie Rijkspolitie", meent de heer Koopman, dat een gratificatie voor den plaatselij ken Rijksveldwachter voldoende is. De heeren Kloet en Quakkeiaar meenen, dat het bedrag van f75 voor den heer Kloot wijk en f25 voor den majopr te Tholen behooren te worden gehandhaafd. De voorzitter verdedigt dit voprsiel, dat wordt aangenomen met 1 stem tegen. Op voorstel van burgemeester en wethou ders wordt besloten ingaande 1 October 1925 de belooning vopir het leggeld van suikerbieten enz. vast te stellen op 8 pCt. der ontvangsten. De post „Onderhoud straten enz", werd. van f 1200 op f 1000 terug gebracht. De heer Koopman dringt voorts aan op aanbesteding van schoolbe- hoeften enz. Te dezer zake deelt de voorzitter mede, dat zulks reeds geschiedt. Ook de leverantie van kalen zal geschie den langs den weg van aanbesteding. Een voorstel van den heer Koopman, het subsidie voor de Ambachtssehopl te Tho len van f75 terug te brengen op f50 wordt aangenomen. De begropting wordt vervolgens in zijn geheel aangenomen, ge wone dienst in ontvangsten en uitgaven f 83951,021/2ï met voor plaatselijke In komstenbelasting een to/aal bedrag van f 28000; voorts zullen geheven worden 40 opcenten Grondbelasting (gebouwd) 10 opcenten (ongebouwd) en 40 opcenten Personeele belasting. Tem .opzichte van deze opcenten .is dus geen wijziging ge komen bij vorige jaren. De begroeting voor het Weezen Algemeen Armbestuur wordt goedgekeurd tot een bedrag in ontvangsten en uitgaven ad f 23893,971/2 waaronder een post onvporzien van f 7443.60. Op deze begrooting is voprts uitgetrokken wegens bijdrage aan de ge meente in de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen, 8 verpleegden ad f375. is f3000. Dit laatste besluit, tot het verstrekken der bijdrage, is door H.H. Ged. Staten goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd besloten het W. A. Arm bestuur dank' te betuigen voor de ver leende bijdrage. Adhaesie zal worden be tuigd aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal inzake het adres der gemeente Zoeterwoude betreffende afschaffing Zo mertijd. Het verzoek der gemeente Seher- penisse tot het treffen eemer gemeen schappelijke regeling omtrent toelating van kinderen uit de gemeente St.-Maar- tensdijk op de openbare lagere school te Scherpenisse werd afgewezen. Eveneens een adres 'van de heeren Hage en den Engelsman, houdende het verzoek als nog een regeling te treffen. De Raad is van meening. dat ook andere kinderen ten minste een half uur moeten loopen eër de school is bereikt. Te dezer zake is elke uitgaaf dus ongewettigd; te meer waar beide personen in deze gemeente familie hebben. De heer Koopman is voor inwilliging van het verzoek daar één der kinderen zwak is. Ook de heer Hage is voor inwilliging. Hierna wordt met algemeene stemmen vastgesteld een ver ordening tot regeling van het ontslag ordening toit regeling van 't ontslag van onderwijzeressen aan de openK. lagere schopl der gemeente St.-M'dijk bij huwe lijk, en van onderwijzers en onderwijze ressen aan die school bij 't bereiken van den 65-jariigen leeftijd. Met 5 st. 'en 1 blU wordt weder benoemd tot lid der plaat selijke commissie van toezicht op het lager onderwijs wegens periodieke af treding. de heer M. L. Koopman, die de benoeming aanvaardt. Ce heer Quak- kelaar wijst op het doorregenen van een woning in de Boschstraat. De voor zitter zegt herstel toe. De voorzitter wil nog even terugkomen op het restauree- ren der benedenzaal van 't gemeente huis. Hij wil die zaal dan beschikbaar stellen voor hef algemeen. Ook de com missie tot wering van schoolverzuim zou er kunnen vergaderen. Hieromtrent wordt geen beslissing meer genomen. Daarna sluiting. Zenuwatlllend—zenuwsterkend. Buisje 75 et. RECHTZAKEN. Onzedelijke lectuur. Met gesloten deuren werden voor de Dordrechtsche rechtbank twee zaken be handeld tegen A. B., boekverkooper en P. H., boekhandelaar, beiden wonende al daar, betreffende het misdrijf omschre ven in art. 240 Wetboek van Strafrecht, n.l. verspreiden en in voorraad hebben, van weekbladen „Pan" en de „Zwarte Kaf' met zedenkwetsenden inhoud. Eisch 'tegen n*g. 1 f 50 of 25 dagen en tegen, po. 2 f lipO of 1 maand hechtenis. ONDERWIJS, ST.-PHILIPSLAND. Daar de meeste kin dieren bof of mazelen hebben, is de Openbare school te Anna-Jaco;ba-Polder voorloppig voor veertien dagen gesloten. POST EN TELEGiAPHIE. Ingaande 1 October is benoemd tot kantoorbediende le klasse, mej. K. B. van Houtc te Axel, thans tijdelijk werk zaam te Zierikzee. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Amsterdam, J. Nauta te Katwijk aan Zee. Te Den Bommel, (toez.), H. Japchen te Ede. NIEUWERKERK. De collecten tijdens de godsdienstoefening op Zondag 4 Oct. (dankstond voor den oogst) heb'ben op gebracht, voor de Diaconie pl.nj,'. f 243 en voor de Kerk pl.mi. 1 110. Geref. Kerk. Beroepen: Te Werkendam, M. Post te Bunschoten. Bedankt: Voor Bedum, H. de Bruijn te Nieu wend ijk (N.-Br.). Voor 's-Grave- lacd, R. de Jager te Nunspeet. Voor Batavia, J. Wijmenga te Charlois (Rotter dam). Voor Burum, J. J- Bouw'man te Urk. Voor Duurswoude, H. Steen te Zoutkamp. Geref. Gem. BRUINISSE. De uitbreiding van het kerkgebouw der Ger. Gemeente alhi.r, werd korten tijd geleden voltooid en kon het nieuwe gedeelte Zondag j.l. voor het eerst in gebruik worden genomen, waardoor tot elks voldoening in bestaan de plaatsgebrek is voorzien. WETENSCHAP EN TECHNIEK. Benzine uit steenkolen De „Evening Standard" meldt, dat de bekende Duitsche scheikundige, prof. Bube op het oogenblik in Engeland een onder zoek instelt naar de mogelijkheid om uit Engelsehe steenkolen benzine te halen en d#t zijn onderzoekingen zoowel in Enge land als in Duitschland met groote be langstelling worden gevolgd. Inmiddels heeft de Engelsehe deskundige kolonel Etherton, die een studiereis door Europa, heeft gemaakt, verklaard, dat er op dit gebied onverwachte mogelijkheden be staan. Volgens hem zijn eenige Engelsehe kolensoorten, en o.a. ook de Oostenrijk- sche kolen ongeschikt voor het winnen van benzine, doch de meeste Engelsehe kolensoorten zullen z.i. groote hoeveel heden benzine opleveren. VAN HEINDE EN VEIL De conferentie der mogendheden te Locarno is Maandag door den stadspre- sident van die plaats geopend. Enge land, Frankrijk, Italië en België zullen er met Duitschland beslissende beraad slagingen houden over het tractaat dat de veiligheid van de nieuwe Fransch- Duitsche en BeLgisch-Duitsche grens over en weer moet waarborgen. Niettegenstaande er in Frankrijk een Leerplichtwet is, dateerende van 1882, zijn er op 't oogenblik 300 duizend Franschen tusschen 16 en 20 jaar die lezen poch schrijven kunnen. In Olmütz (Duitschland) raakte een arbeidersvrouw, teTwijl zij bezigheden verrichtte, waarbij zij spiritus gebruikte, in brand. Onmiddellijk was zij geheel in vlammen gehuld. Om haar vier kleine kinderen, die zich in dezelfde kamer be vonden, niet in gevaar te brengen, sprong zij uit het venster van haar op de derde étage gelegen woning. Zij was terstond dood. Draadloos wordt gemeld, dat een plezierboot^ de„Goliath", in de haven van Marseille lek werd en zonk. Vijf personen verdrenken, doch de meerder heid van de passagiers en de bemanning werd gered. De Finsche kanoneerbooten Haeden- nas en Klashom zijn met de begeleidende torpedobtootem S 2 ein. S 4 ic(p) een nachte lijken oefeningstocht naar Wasa in de Bo.thnische golf door een orkaan over vallen. tengevolge waarvan de torpedo boot i> 2 in aanvaring is gekomen met een der kanoneerbooten en daarna ge zonken. Volgens voorloopige meüedee- lingen zijn de kapitein, de tweede offi cier, de scheepsdokter en 50 leden van de bemanning verdronken. In de cellulosefabriek Ragnit te Til sit (Oost-Pruisen) is de ketel van een kleine locomotief gesprongen. Stukken er van werden door een muur heengesla gen, doodden 6 en verwondden 1& man, van wie eenigen zwaar. In Griekenland is de staat van be leg afgekondigd en voor de pers ver schillende maatregelen getroffen. De tegenwoordige Fransehe minister van justitie en oud-gouvernuer van Al- gerië wordt benoemd tot resident:gene- raal in Fransch Marokko. De Daily Telegraph deelt mede, dat 1 Oindanks de mislukkingen van de Fransch- i Amerikaansche onderhandelingen over de schuld, de onderhandelingen van Enge land met de anderp regeeringen op den grondslag van de tusschen Caillaux en Churchill getroffen regeling toch voort gezet worden. Van begin December 1.1. tot 31 Aug. waren in Engeland ongeveer 1.510.000 ver- S gunningen voor het rijden met auto's ver leend. De auto-belasting bracht ruim 16 millioen pond sterling op. Een toeneming in een jaar tijds met 210.000 auto's en 1.700.000 pond sterling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1