Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementi Woensdag 30 Sept. 1925. zierikzeesche courant. 828t" jaabgaïe>- - n«-11293 advertentiën Beëindiging Zomertijd binnenland. frjfi por 11 maanden f 1,50, franoc por poit f 1,80. Voor hot buitenland per Jaar f 20,— Afconderiyke nummer* 6 oen?. Terichynt Maandag, Woenidfif »jp. Vrtydaf Tan 1—8 regel* 60 et*, van 4 regel* en daarboven 20 ot*. por regel. Reclame* 60 at*. p. regel, By contract belangryke korting. Inzending op den dag van uit» iirTTj. DE LOOZE IrT s.j.7ostw. *'"c vMrora' BURGEMEESTER en WETHOUDERS van zlerikzee; Gelet op de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw van 12 September j.l., No. 7262, Afd. B. B. Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Zomertijd zal eindigen op den vierden October a.s., te drie uur in den voormiddag en dat op dat tijdstip wederom wordt ingesteld de tijdregeling van den middelbaren zonnetgd van Amsterdam, welke tijdregeling alsdan aanwijst twee uur in den voormiddag. Zierikzee 30 September 1925. Burgemeester tn Wethouders voornoemd, A. TIMMERMAN Cz., l.o-Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Mr. Zimmerman Goar.-Generaal? De correspondent van het Persburteau Vaz Dias te Weenen meldt, dat aan mr. Zimmerman het ambt van gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië is aan geboden. Hij heeft het aanbod in.beraad gehouden. Mr- Zimmerman wilde zich niet •over deze kwestie uitlaten, doch de cor respondent meent te weten; dat hij de benoeming zal aanvaarden. De nieuwe Minister van Koloniën. Thans is, bij Kon. besluit van 26 Sep tember, met ingang van 1 October de minister van financiën, de heer H. Colijn, eervol ontheven van het beheer ad inte rim van het departement van koloniën, met dankbetuiging voor de door hem in deze den lande bewezen diensten, en is noemd tot minister van koloniën de heer Ch. J. I. M. Welter, lid van den Raad van Nederl. Indië. Uit Stad en Provlnole ZIERIKZEE. In de eind vorige week gehouden vergadering van den Polder Walcheren werden de 7 nieuw1 gekozen commissarissen. welke zitting hebben gekregen in deze vergadering door in voering van heffing op het gebouwd eigendom, beëedigd. Het voorstel van het bestuur, om fl,70 per f 100 belastbare opbrengst vooir ge bouwd eigendom te heffen, werd z. h. s. aangenomen. Waar we in ons nummer yan Maan dag een eenigszins uitvoerig bericht ga ven over het zangkoor uit Neerbösch on de uiteenzetting van ds. Steenbeek' over de stichting, meenen we te kunnen volstaan met te vermelden, dat ook in Nieuwerkerk en Oosterland het weezen- koor een talrijk en dankbaar gehoor vond. De collecte leverde in Nieuwerkerk (f56,65 op, terwijl de verkoop der pro gramma's f 99,90 opbracht. RENESSE. Met ingang van 1 Oct- a.s. de telkenjare terugkeerende „Reizende bi bliotheek" weer begonnen. Gaarne willen wij de aandacht vestigen op deze zoo nuttige instelling. Het wil ons voorko men. dat, gezien het groote aantal weke(- lijksche aanvragen gedurende de voriigd wintermaanden, deze bibliotheek in een gevoelde behoefte van het lezend pu bliek' voorziet. De lange winteravonden kunnen door jong en oud gekort, nuttig en-aangenaam besteed worden door het lezen van goede romans, keuriige tijd schriften en populaire wetenschappelijk^ werken (voor ouderen) en werken voor de jeugd, .welke bbeken uit deze afdee- liing ook door volwassenen met genoegen zullen gelezen worden. De catalogus be vat een 100 tal werken van erkend goelde schrijvers. Wie gaarne studie wil maken van een vak op het gebied van land- en tuinbouw, van handwerken, nijverheid en handel, techniek, land- en volkenkunde, ambachten, bouwkunst, litteraire weten schappen enz. enz., kan op aanvrage de gelijke, grootendeels zeer kostbare bpe- ken daarover uit de reizend© bibliothefek erlangen. De kosten zullen den lezers niét afschrikken. Men betaa|U 1X5 cent voor de inschrijving en verder 3 cent per boek per week. Wat de kosten der vak boeken betreft, zijn deze 10 deint de eerste maand en 20 cent voor iedere volgende maand. Langer dan 3 maanden kan| men een boek niet houden, tepzij dat van bizonder groot belang mocht zijn en dan alleen op bizondere aanvrage. Ieder lezer is verplicht ten minste één catalogus te koopen. Wij twijfelen er niet aan. dat het lezend publiek onze ge meente, evenals vorige j aren een naarstig (gebruik' zal maken van deze door het Nut van het Algemeen zoo nuttige in stelling. De heer Joh. Hoiogenboom heeft zich dit jaar wederom belangeloos be schikbaar gesteld eiken Vrijdagavond 7 ure zitting te houden voior het uitreiken en weder in ontvangst nemen van aan gevraagde boeken. DUIVENDIJKE. De collecte voor de slachtoffers van de stormramp heeft op gebracht het bedrag van 1 360 of 60 ct. per inwoner, wat voor deze gemeente, wier bevolking hoofdzakelijk tot de min- dergegoeden behoort, een heel mooi be drag genoemd kan worden, temeer daar het gemiddeld bedrag per Nederlander beduidend lager is. ZONNEMAIRE. - De collecte, gehouden ten bate van de noodlijdende streken, tengevolge van den stormramp op 11 Augustus j.l. heeft alhier opgebracht de som van f 668,25. ST.-ANNALAND. Het spel der kinde ren is niet altijd van even onschuldigen aard. Wat een ondeugd van een jongen dé vorige week uithaalde, was zelfs yaer gevaarlijk. Ben ledige wagen stond onbe heerd op de helling van 't havenplein, dus zóó dal er gemakkelijk beweging in te krijgen was. Eer. mooie gelegenheid, denkt de baas. om me wat te vermaken. De wiagen wordt nu heen en weer bewogen, net zoolang tot hij achteruit in de kaai liep. Daar lag een scheepje geladen met baaltjes a/uin, waarop een knechtje zich neergelegd had om wat uit te rusten. Men steile zich zijn schrik voor toen hij bemerkte, dat de wagen vlak bij hem pp de lading was neergevallen. Intrekking vervoerverboden. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft met ingang van 1 Oct. a.s. ingetrokken zijn beschikkingen van 21 er. 27 Aug. 1925, waarbij "werd verboden het vervoeren of doen ver voeren van herkauwende dieren en var kens naar een kring omvattende de pro vincie Zeeland. ^RECHTZAKEN," Voor den Politierechter der Bredasche rechtbank werd Maandag o.a. de navol gende zaak behandeld en uitgesproken: I. G. v. G-, oud 43 jaren, wonende te Poortvliet, stond terecht dat hij op 1 Augustus 1925 onder de gemeente Tholen, opzettelijk en gewelddadig M. M. B. te Tholen met een riek heeft geslagen, waar door deze bloedend werd verwond en pijnlijk getroffen. In deze zaak werden als getuigen gehoord M. M. B. en I- B., beiden wonende te Tholen- De Officier van Justitie eischte tegen den ter terecht zitting verschenen beklaagde wegens mis handeling, eene geldboete van f 15, subs. 15 dagen hechtenis tot welke straf de Politierechter vervolgens beklaagde even eens veroordeelde. VERKOOPINGEN^ ENZ. ZIERIKZEE, 29 Sept. Heden werden al hier, ten verzoeke van dhr. A- C. Muste, ten overstaan van notaris Biermasz, pu bliek verkocht^ de volgende onroerende goederen: In den Zuidhoek, aan den Straatweg: ongeveer 41 A. 50 c.A. Bouw land voor f 2025; ongeveer 41 A. 70 c.A. Bouwland voor f 2025. Aan den Meeldijk: 1 H.A. 30 A- 50 c.A. Bouwland voor f 1350. Alles per 41 A. 68 c.A. RENESSE. 29 Sept. Ten overstaan van ■notaris J. C. Daleblout alhier werden heden publiek verkocht voor de heeren Gejblr. Matthijsse op de Laanhoeve", kalfvaar- zen voo,r f 334, f 330, f 323j, f 309; f 320, if 326 en f302. ONDERWIJS. BROUWERSHAVEN. Benoemd tot on derwijzeres aan de O.L. school te Kethel (bij: Schiedam), mej. S. J. Risseeuw alhier. THOLEN. Tot de le klassa der Rijks- Iandbouwwintersctiool te Dordrecht is toegelaten, J. N. Wagemaker alhier. POST EN TELEGRAPHIE. Met ingang van 1 October is benoemd tot leerling-telefoniste aan het Post- en Telegraafkantoor te Zierikzee, mej. T. Bax aldaar. LANDBOUW EN VEETEELT. Oude kippen en eenden naar Daltschland. Bij het bestuur van de af dealing voor Schouwen en Duiveland der V. P. Z. zijn omtrent de verzendingen van oude kip pen en eenden, nadere gegevens bekënd. Reeds was in ons blad van 11 Septem ber het een en ander medegedeeld, doch definitief was nog niets vastgesteld. Wat de verlading aangaat, deze ge schiedt in de tweede week van October, te Goes. Dit is echter geen bezwaar, om dat de dieren in Zierikzee reeds dn ont vangst genomen kunnen worden. Men kan dus verzenden tot Zierikzee, zoo nppdig per R. T. M-, wat voor hen, die op de uiterste hoeken van ons eiland woonachtig zijn, erg gemakkelijk is. Direct na de in ontvangst neming wor den de dieren gewogen en volgens dit •gewicht wordt f 0,60 per K.G. uitbetaald. Waar men gewoonlijk kan aannemen, dat de idierepl 2 a 3 K-G. levend wegen, is is de prijs van f 0,60 per K.G. goed te noemen. Velen maken dan ook van deze gelegen heid gebruik. Iedere week wordt een wagon eenden uit Noord-Hollónd verzonden en wat Zee land aangaat, kan worden medegedeeld, dat uit Zeeuwsch-Vlaanderen en Tholen een wagon is verzonden, ieder met een inhoud van 2000 dieren. Zoowel kippen als eenden kunnen gezonden worden, terwijl de prijs gelijk is. Het verpakkingsmateriaal, waarin de dieren moeten worden gezonden, wordt direct terug gestuurd, daar te Goes de wagon klaar staat en de dieren daarin zonder verpakkingsmateriaal worden ge laden. De dieren gaan los in den wagon, wat mogelijk is, daar deze bestaat uit vier verdiepingen, die ieder weer afzonderlijk uit vakken bestaan. Hiermede wordt voorkomen, dat de dieren dood aankomen. Verwacht wordt, dat ook van uit Schou wen en Duiveland een groot aantal kip pen en eenden zullen word.réi gezonden. Ieder die van de gelegenheid gebruik wenscht te maken, gelieve even te mel den aan den secretaris vao de afdeejling der V. P. Z., den heer P- Hanse te Elkek- zee. vóór 6 October a.s., het aantal kip pen of eenden dat men wil zen dep.. Daar de wagon reeds in de tweede week van October wordt geladen, kan niet langer dan tot 6 OCtober de gelegen heid tot aangeven worden ppengestejld. De heer Hanse zal daarna nog mede- deelen op -welken dag en uur de dieren ontvangen worden, terw'ij'l dan een en ander met de R. T. M- zal worden ge regeld, opdat zooveel miogelijk niet dién- zelfden tram de dieren van uit Schouwen en ook van uit Duiveland medegegevefi kunnen worden, waartoe op alle stations de gelegenhei bestaat Ieder, die nu wil proflteeren van deze gelegenheid, geve zich omgaande op en hij stelle niet uit tot het te laat is! KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Warfhuizen, H. W. Bloem hof! te Harkstede. Te Groningen, J- Vermeulen te Noordwijk-aan-Zee. Geref. Kerk. Beroepen: Te Westmaas, te Oldeboorn en te Meliskerke, cand. Th- Dolleman te Den Bosch. Te Strijen, A- van der Vegt te Oldehove. Te Domburg-West- kapelie, J. E. Visser, cand te Kockengen. Te Augustinusga-Surhuizum, H- Ban ning te Siddeburen- Te Hilversum (3de pred.-pl.), G. R. Kuijper te Haarlem. Te Driesum, I. K. Wessels te Veere. Aangenomen: Naar De Lier, W. Moene te Oostburg. Naar St.-Laurens (Z.), cand. A- Koning te Nieuwerbrug a. d. Rijn. Bedankt: Voor Brouwershaven en Nieu werkerk (Z.), cand. A. Koning te Nieu werbrug a. d- Rijn. Voor Werkendam, P. van der Spek te Spijkenisse- Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Leerdam, J. B. G. Croes te Bussum. Geref. Gem. Bedankt: Voor Kalamazoo (Mich., N. Am.,) M- Hofman te Krabbendijke. Voor Nieuw-Beijer'land, 'G- H- Kersten te Terseke. HEINDE EN VER De Engelsche kroonprins wordt 16 October van zijn reis naar Afrika en Zuid-Amerika te Londen terugverwacht. Maarschalk Lyautey, de resident-ge neraal in Fransch-Marokko heeft ontslag uit zijn functie gevraagd. Draadloos Wordt uit Bagdad gemeld, dat de hongeroproeren te Teheran voort duren, .ofschoon de regeering maatregelen neemt om de gemoederen te kalmeeren. Vernomen wordt dat de regeering van Irak aan die van Perzië groote voorraden graan heeft aangeboden. Hoogstwaar schijnlijk wordt dit aanbod aanvaard. Uit Konstentinopel wordt gemeld, dat óp een bijeenkomst van vrouwen de kwestie van de hoofdbedekking voor vrouwen besproken is. Er werd besloten voort te ge an met het dragen van een sluier, daar dit niet alleen een passende maar ook een zeer goedkoope dracht was. De begrafenis van den dezer dagen overleden Maharadjah van Kasjmir is met Oostersehe praal in Lahore geschied. De lijkbaar, die met goudlaken was over trokken, werd temidden eener dichte me nigte naar het crematorium gereden, ge volgd door Radjah Hari Singh, neef van den Maharadjah en troonopvolger. De doode is in volle wapenrusting met ju- weelen verbrand. Onder de opgewonden menigte werden rupees geworpen. Te Weimar wilde een dronken chauffeur oen bezoek brengen aan een publiek huis. Hy vergiste zioh eohter cn drong do woning van een kolenkoopman binnen, waar hy de zwangere vrouw dos huizes lastig viel. De koopman die tceanelle, zette hem bulten da deur. Toen de chauffeur daarop weer binnen drong en de vrouw te lyf ging, schoot ds koopman hem neer. De man was onmiddeliyk dood. Hy laat een weduwe en aoht kinderen achter. De koopman is in voorloopige hechtenis genomen. Zoowel in Engeland als In lndlë is de schade, die jaariyks door ratten veroorzaakt wordt, zeer groot. Men schat het aantal ratten ln lndlë op 800 mil- lioen. De schade, die ln de laatste twintig jaren door ratten veroorzaakt Is, beloopt meer dan vyfmaal hot bedrag van Indië's nationale sohnld vóór den oorlog. Men neemt aan dat jaariyks ln Indië meer dan oen half millloen menBchen sterven aan door de ratten overgebrachte ziekten. Te Beriyn Lichtenberg heeft een ongehuwde vrouw haar twee kinderen van 5 en 1 jaar gewurgd en vervolgens zelfmoord gepleegd. Pinanoleele zorgen hebben aanleiding tot deze wanhoops daad gegeven. In het Zuiden van Beriyn schoot gisteravond op straat een jong meisje een jongen man neer. Vervolgers poogde IS THANS DE PRIJS VAN 1 KILO-BUS m 75 o. 42/2c. 18 c. PER BUS VAN 1 POND '/2 POND 1 ONS DEZELFDE ONGEËVENAARDE KWALITEIT, DOCH GOEDKOOPER DAN VOOR DEN OORLOG. zy zelfmoord te plegen. Beide jonge lieden zyn in zeer bedenkeiyken toestand naar het ziekenhuis gebracht. Hun indentiteit is nog niet vastgesteld. In de Amerikaansohe Staten, oos- teiyk van de Mississippi heersoht ont zettende droogte. Niet alleen de oogst ls zwaar getroffen, doeh ook de veestapel en verder alle industrieën welke water noodlg hebben. Het Engelsohe antwoord op het mondeling vertoog van den Dultsohen gezant schakelt de kwestie ^van de schuld aan den oorlog en de ontruiming van de Keulsohe zóne van de onder handelingen over het waarborg verdrag uit De Hongaarsohe minister van jUBtltie heeft een verordening uitge vaardigd, die het mogeiyk maakt allen, die sinds het begin van den oorlog en tot aan het van kraoht worden van het verdrag van Trianon als vermist zyn opgegeven en van wion niets meer ver nomen is, als overleden te beschouwen. Hoewel Ajdlr, het hoofdkwartier van Abd-el-krim, nog niet veroverd is, meldt men uit Fez, dat by het groot offensief, dat aanstaande is, deze plaats zal vallen. Op 74 jarigen leeftyd is te Oger by Epernay overleden, Leon Bourgois, meermalen minister van Frankryk en een der vaders van de volkenbonds- gedaohte. De pogingen om de gezonken Amerikaansohe duikboot te lichten, zyn tengevolge van het ruwe weer, voorloopig gestaakt. YEBSCIÖLLENDE BERICHTEN. De lieve jeugd. Men meldt aan de 18-Hert. Crt. uit Tilburg, 't Gebeurde Zaterdagmorgen in een school alhier. De onderwyzer was mot zyn jongens bezig en, zoo het kan gebeuren, het werd hem wat lastig gemaakt, m6t go- volg, dat een der jongens een formen oorveeg krqeg. Dat was niet naar ge noegen van den Boholler en mynhosr rammelde terug. Deze scène werkte aanstekelyk en eenlge medescholieren kwamen een handje mede helpen. De gemoederen waren nog niet bedaard na den sohooltyd. Een groepje van een 40- h 50 tal jongelieden namen een dreigende houding aan, toen de onder wyzer het schoolgebouw verliet, zelfs zoo, dat de politie er zich mede be moeien moest. Onder gelelde word do onderwyzer naar huis gebracht. 8preek maar Hollandsch 1 Het hier verhaalde is, naar aan de Maasb. wordt geschreven een ware gebeurtenis, die zich kort geleden heeft afgespeeld op een der eilanden van onzen Indisohen archipel. Een missionaris, nog pas kort in de missie, ging op reis om te trachten voor het eerst met een zekere stam in aan raking te komen. Hy bdgon met een bezoek te brengen by het hoofd van dii-n stam. Toen deze den missionaris zag komen, ging hy hem tegemoet. Hy had een groote veerbos op 't hoofd, 't lichaam was gotatouaord en evenals de stamleden droeg hy den „tjtmak", den lendendoek. Samen gingen zy naar de kampong en het hoofd liet het volk by elkaar trom melen. De missionaris begon zyn woord te doen en sprak over den godsdienst maar daar hy nog niet goed thuis was in de taal, vlotte het niet naar wensoh. Opeens zei de hoofdman: ,Plet spreek maar Hollandsch, dat versta ik ook." De missionaris dacht by het hooren daarvan door den grond heen te zakken. Htt bleek »te zyn een kennis uit-zyn jeugd, met wien hy te zamen op de kost school geweest was, met wien hy op de zelfde bank gezeten had. De missionaris beproefde hem mee te nemen, maar daar ging by niet op in, wyl hy vol gen b zyn zeggen, het erg naar zyn zin had. Een kleine twintig jaar geleden hadden drie jonge kornuiten het plan gevormd een reis om de wereld te maken. Twee hadden er al spoedig genoeg van alleen deze wan verder gegaan en sinds zyn voltrek nit Nederland had niemand iets meer van hem vernomen. Oplichting. Mej. H. R. te Amersfoort die voorgaf, verpleegster te zijn, had zich met een eenvoudigen boerenjongen uit Spijk, bij Gorinchem, die als milicien in Amersfoort diende, verloofd. Zij wist van dien milicien en diens stiefvader H. te Spijk herhaaldelijk geld los te krijgen, tot een bedrag van eenige honderden gul dens; dit geld had zij naar zij zei, voor verpleging enz. noodig. Het is nu ge bleken, dat mej. R. geen verpleegster is, gehuwd is en drie kinderen heeft; zij is te Losser (O.), haar vroegere woonplaats, opgespoord en door de rijkspolitie naar Dordrecht, ter beschikking van den offi cier van justitie, overgebracht D)iodelijke ongevallen. Te IJmuiden zijn drie ongevallen met doodelijken afloop voorgevallen. Een polderwerker, zekere C-, uit Breda, 46 jaar oud, weduwnaar, is op het terrein van den sluisbouw on der een zandtrein geraakt en vermorzeld. Ben ander polderwerker, oud 25 jaar, alkomstig uit. Hilvarenbeek, gehuwd, is van de groote schutsluis te water ge vallen en verdronken. Hij laat vrouw en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1