Zierikzeesche Nieuwsbode DERDE BLAD behoorenda by de ran Vrijdag 25 Sept. 1925, no. 11291. Algemeene Vergadering van hel Waterschapsbestuur Tan Schouwen, gebonden op Maandag 21 Sept j925. Voorzitter: mr. A. J. F. Fokker vain Crayesteyn van Rengerskerke. Aanwezig de heemraden Boot, Boogerd, Padmos en van der Weijde, de ingenieur, de ontvanger-griffier en 18 hoofdingelan den. Voorgelezen worden de notulen van de vergaderingen van 20 Maart en. 27 Apil. .jl., welke worden goedgekeurd. Heemraad Boogerd vraagt het woord naar aanleiding van de laatst voorgelezen notulen, waarin zijn opgenomen beiee- digende uitdrukkingen aan zijn adres van den heer van den Bout. Spr. verzoekt den heer van den Bout die beleedlgingen in te trekken staande de vergadering. De heer van den Bout denkt er niet aan dat te» doen. De zaak is verdraaid in de notulen en de voorzitter is tegen hem in de laatste vergadering ais een weesvader uitgevaren. Spr. heeft gezegd, dat dhr. Boogerd het financieel beleid heeft aangetast; wat hiji in zijn eigen zaken doet, daarmede heeft spr. niets te maken. Het financieel beleid, dat iemand bezit heeft voor spr. waarde. De voorzitter is tegen hem uit gevaren om afleiding te bezorgen. Heemraad Boogerd: Van financieel be leid staat niets in de notulen; wat de heer van den Bout gezegd heeft, tast mijn naam en eer aan. Wil de heef van den Bout dié beleedigingen niet intrek ken, dan zal spr. zich vervoegen bij den Officier van Justitie. De heer van den Bout trekt de gespro ken woorden niet in. Hij durit ze nog te zeggen. De heer S. J. Gust geeft den heer Boo gerd den raad de zaak te laten rusten, Het is niet in het belang van Schouwen. De voorzitter: Het is een kwestie die Schouwen verder niet aangaat De heer van Gastel is van oordeel, ge hoord de besprekingen in de vorige al gemeene vergadering, dat het niet tot voordeel van Schouwen kan strekken als het zoo gaat. Hij vraagt de meest moge lijke medewerking van het Dag. Bestuur, toelichting en voorlichting en dringt aan op matiging in de te voeren discus sies, want deze vergadering is er weer het bewijs van, dat er iets aan de goede verstandhouding mankeert. De heer van den Bout is ër niet voor, zoo erg scherp tegenover elkaar te staan. Spr. is gekalmeerd en van plan de zaken in alle kalmte te behandelen. Wil de heer Boogerd doorzetten, dan kan hij het ge rust doen. Het incident wordt hiermede gesloten. voor de paklaag nog dikker te maken? De ingenieur: De wals weegt ongeveer 5 ton, maar het gewicht kan verlaagd worden tol 4 ton. Het walsge!w!icht per cM.2 is vrij hoog te noemen, alleen moet wat vaker gewalst worden dan bij een zwaarder gewicht. De Fordson-iwlals is niet duur; het scheelt veel in prijs bij an dere walsen. Deze wals is niet aanga- kocht, maar op proef in bedrijf. We wil len eerst eens kijken hoe ze w'erkt. Den heer den Boer bevalt deze uit gave niet. De toekomst zal het uitmaken of hij gelijk heeft. De voorzitter: Wij zijn eenmaal met het walsen begonnen eti we moeten het voortzetten, om ex later teer op te bren gen. Het volgend jaar kunnen we er be ter over oordeelen. De heer Moermpnd vraagt of de com missie voor de grindwegen die wals mag aankoopen voor rekening van het water schap? De voorzitter antwoordt bevestigend. Tot de' ingekomen stukken behooren eenige missives van Ged. Staten, houden de goedkeuring van vroeger genomen besluiten, benevens een bericht van .den Öosterenban dat het duin- en molenje- schot is vastgesteld op f 6 per H.A- Voorts een dankbetuiging van dhr. H. Heijt te Serooskerke voor de hem toe gekende woninghuur. Mededeeling geschiedt van de uitlqting van effecten van het Reservefonds n J~. 2 stukken van 500 Fr. 4 o/0 China Goud 1895 en verder de uitslagen der diverse bestedingen, welke alle reeds eerde in ons vblad zijn gepubliceerd. Het grasgewas in* de inlage van den Zuidhoek is voor f 60 per jaar verpacht gedurende den nog loopenden pachtter- mijn. Het recht van het weghalen van mosselzaad aan een der. vooroevers is verpacht aan dhr. L. Otte voor f 175,23 tot 1928. Mededeeling wordt voorts gedaan vah het overlijden van de wegwerkers A. v. Westenbcrugge en T. de Jonge; uitloting vain enkele obligaties ten laste van het waterschap, welke reeds eerder zijn me degedeeld in onze courant. Inzake het Centraal Verrekenikantoor voor Brandstoffen wordt voorgesteld een dading te treffen. Op een vraag van den heer van den Bont, waarover het loopt, deelt de voorzitter mede, dat deze kwes tie in verband staat met de credietverlee- 1 ning aan Duitschlaod. Het voorstel wordt goedgekeurd. Op 27 Augustus is de kas opgenomen bij den ontv.-griffier. In kas was en moest zijn f8742,691/2- j Goedgekeurd wordt het voorstel van het D. B. cm het vischrecht in de spuii- kom van de Noordsluis aan J. J. Jonker te Duivendijke te verpachten tegen een jaarlijkschen pachtprijs van' f2,50. Even- eens wordt goedgekeurd het vporstel tpit verpachting van de kade bij de dijkbaas- woning in den Osse aan C. J. van Oost aldaar, tegen f 12.50 per jaar. Het bestuur stelt daarna voor over te gaan tojt het converteeren der 51/2 en 6 pCts. leeningen ten laste van het water- schap aangegaan, voor 't stoomgemaal en het district Koudekerke, samen groot f300.000, in ééne leening, tegen een rente van 41/2 pCt., bij een koers van 95 pCt. Nadat de voorzitter het voordeel dezer Een ingekomen request van P. Berre- voets Sz. te Serooskerke, betreffende een j verzoek om erfpacht en het koopen van h „iteenvezet wordt zhs een versleten materialenloodsje, wordt ter j tr.ans, 1! ulteellgezet' w0 fine van advies in handen gesteld van het j daar.''"J®"- R Dag. Bestuur (verder in het verslag te I f'l PW 7 aS6nda. voorstel 5" noemen D B 1 tot herziening der veroTdenmg, regelende De heer den Boer vraagt of de verhar- de jaarwedden en het volgende, vaslslei- ding van den dijk bij F.aauwers ook iets het ver- te maken heeft met de betonmuur? j De ingenieur: Dat heeft er niets mede te maken. 'Tot verbetering van den dijk was reeds besloten vóór dat het voorstel kwam inzake de betonmuren. De heer den Boer vindt het geen. klei nigheid. Het is wel geen beste weg, maar met een gewoon najaar was het met gewoon onderhoud wel te doen. De voorzitterDóe weg is sedert jarén het troostkind van Schouwen. Zonder de zaak flink aan te pakken was het niet mogelijk ze in orde te brengen. De ingenieur betoogt, dat het minder kosten zal, dan wat anders na de bieten campagne uitgegeven moet worden. Het walsen en hqur van de wals kost 27 ct. per M2., aan steenslag .ongeveer f 1487. Als wij dat vergelijken met het onderhoud, valt het nog in het voordeel uit. Als de wals er eenmaal zal zijn, dan kost het 11 cent per M2. voor de machine die op de wals zit. Het is de bedoeling die wegen welke aan onderhoud meer kosten dan 15 ct. per M2., te walsen- De deklaag zal voo,r 2 of 3 jaar kunnen blij ven liggen. De heer Smaltegange is van tegenover gestelde meening dan de heer den Boer. Spr. vindt het te goedkoop en wil de weg teeren, waar hij reeds eerder op heeft gewezen. Z.i. zal dat op den duur gpedkooper uitkomen. De ingenieur: Als U wilt teeren, dan moet eerst gewalst worden, -anders is het weggegooid geld. Het as de bedoe ling de wegdekken vast te leggen door ze te teeren. Het zijn niet de zware vrachten die de wegen vernielen op de 1 hoeken, maar het snelverkeer. De heer Smaltegange zou ««middellijk willen teeren. I De ingenieur'. Dat kan wel, maar de kosten daarvan zijn groot. De heer S. J. Gast zegt, dat die wals voor de commissie van grindwegen is aangeschaft en dat Schouwen ze betaalt. f Spr. vraagt, wat weegt die wals en hoe is ze? 4000 k.g. is te licht beweert men. j 8000 zou misschien beter zijn, maar hij vreest voor den ondergrond. De slooten zullen dicht gaan bij grooten druk. Hij zcu in een besloten vergadering over de vrachtauto's van de R.T-M- wel eens wil len spreken, want z.i. kan het zoo niet langer/ 1 _i i Heemraad van der Weijde voelt er veel haal van bijdragen ingevolge de Pen sioenwet 1922, vraagt de heer S. J. Gast} of het niet beter is, deze twee punten in een besloten vergadering te behande len. De voorzitter: Dat ben ik niet met U eens. Waarom wilt U een besloten verga dering? De heer Gast: Omdat de hoofdingelan den in een besloten vergadering veel vrijer kunnen spreken dan jn een open bare. In stemming gebracht, wordt 't voor stel tot het beleggen van een besloten vergadering, aangenomen. Tegen stemden de heeren den Boer, van der Weijde, J. Padmos, Boogerd en de voorzitter. De openbare vergadering wordt hierop voor een uur geschorst. Bij de heropening stelt de voorzitter de in. de besloten vergadering ingediende amendementen aan de orde. Het amendement van den heer van den Bout op art. 2, jaarwedde van den ingenieur te verminderen met f 500, wordt aangenomen met 19—3 stemmen, die van de heeren den Boer, Boogerd en de voot- zitter. Het amendement van den heer Steur, jom het salaris van den commies te laten zooals het is, wordt aangenonfën met 21—2 stemmen, die van den voorzitter en heemraad Boogerd. (Het D. B. had voorgesteld het maximum salaris te ver- hoogen met f 300). De overige artikelen worden zonder wijzigingen aangenomen en de verorde ning in zijn geheel vastgesteld. De heer S. J. Gast wil een termijn van 7 jaar stellen, daar er dan weer andere omstandigheden kunnen heerschen. De heer den Boer vindt 7 jaar te Lang; hij wil de verjbrdeninig over 5 jaar herzien. De heer Gast is van oordeel, dat men zulke teere kwesties niet te dikwijls moet behandelen. Het sub-amendement—den Boer, om de verordening voor vijf jaar van kracht te doen 1 zijin, wordt aangenomen met 16 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de hee ren van den Bout, S. J. Gast, Steur, van der Weijde, J. Padmos, Boot en Boogerd. In 1930 zal dus de verordening, rege lende de jaarwedden, opnieuw worden herzien. Aan de orde is nu de regeling der ver ordening betreffende de pensioenen. De heer Smallegange zou geen beschou wing meer houden, wanneer zijn naam niet was gebruikt in de toelichting, door het D. B. op deze verordening gegeven. Blijkbaar heeft men in de notulen naar uitspraken gezocht om de zaak te kun nen doordrijven, maair dan had men ook moeten zeggen, dat spr. later beweerd heeft, dat de regeering het premievrij- perïsioen nietig heeft verklaard. De voorzitter: Het is het D. B. abso luut niet te doen om de plannen door te zetten. Toen dit onderwerp aan de orde was, is nagekeken wat in vorige verga deringen besloten was. Spr. is zelf tegen stander geweest van premievrij pensioen, maar de Algemeene Vergadering heeft anders beslist. Het gevolg is geweest, dat de fondsen die de ambtenaren hadden, door Schouwen zijn overgenomen, evenals het kapitaal. 18000 gulden is ten name van Schouwen overgeschreven. Het is hier geen kwestie van doordrijven, maar het D. B. kon uit billijkheidsoogpunt zich hiermede niet vereenigen; het wil geen verhaal toepassen op de thans in dienst zijnde ambtenaren. De heer Smallegange komt er tegen op, dat zijn naam gebruikt is. om hem te ontwapenen. De heer S. J. Gast zegt, dat het D. B. met de oude argumenten komt wait be treft de 5 pCt. heffing. v De voorzitter: In de laatste vergadering is ingekomen een request van de amb tenaren inzake de pensionneering en toen is besloten dit adres te remvoyeeren tot bij de herziening der jaarwedden. Het D.B. kon geen ander advies geven als in de toelichting is neergelegd. De heer Krepel wijst op de aan het slot der toelichting neergeschreven uit- j spraak van het D.B. welke luidt: Daarom is Schouwen verplicht ais een eiseh van betamelijkheid en fatsoen zich te houden tegenover de tegenwoordige beambten enz. Hij zou toch 5 willen heffen. Dat kan zoo'niet, zegt de voorzitter. De wijze van heffing ois aan het D.B. overgelaten, zegt de heer S. J. Gast, en toen Ged. Staten met een weigerend antwoord kwamen, had het D.B- 't op een :anidere manier moeten probeeren. De voorzitter: Als de aJgemeene ver gadering besluit een pensioen te heften, dan-is dat im strijd meit de wet, en is het D.B. voorts niet bevoegd eigener be weging daarin wijziging -te brengen. De heer Moermond vraagt of er veel bezwaa.' tegen is het potje, dat de amb tenaren hebben overgedaan, terug te ge ven? De voorzitter: De ambtenaren zijn vol komen gerechtigd als teruggekomen wordit op 'de eenmaal gedane toezegging van premievrij pensioen, de gelden eer tijds aan Schouwen overgedragen, terug, te vragen. De heer Klompe zou het verschrikkelijk onbillijk vinden els de ambtenaren op kwamen tegen een pensioe.istorting van 5 o/o. Op voorstel van den heer van den Bout zal art, 2 der verordening regelen de het verhaal der pensioensbijdragen als volgt worden gelezen: Van' allen, in de verordening regelende de jaarwedden en belooningen van de ambtenaren, beamb ten en bedienden genoemd, die 1 Sept. 1925 in dienst zijn, wordt 3 o/0 voor eigen pensioen'en 2 °/o voor weduwenpensioen. als pensioensbijdrage gevorderd. De heer van den Bout vindt het een onaangename geschiedenis mei dit voor stel te moeten komen, maar een heffing van 5 o/o is niet meer dan recht en billijk. De heer den Boer informeert of het oordeel van Ged. Staten anders zal zijn als dit voorstel aangenomen wordt? De voorzitter: De opmerking van Ged. Staten betrof de korting van 5 °/o waar bij niet aangegeven was, hoe dit verhaal zou worden toegepast. De heer S. J. Gast: Zal, indien dit voor stel wordt aangenomen, het wettig zijn? Ja zeker, zegt de voorzitter, die verder verklaart het onbillijk te vinden, dal de ingenieur, die f 500 gekort is, nog 5 o/o zal moeten missen voor pensioenstoxting. Heemraad Boot zal zijn stem afhanke lijk stellen van het feit, of het potje teruggegeven zal worden, indien premie voor het pensioen moet worden betaald. Als betaald moet worden voor het pen sioen, acht hij het niet meer dan billijk dat het geld teruggegeven wordt. De heer S. J. Gast vindt het een heel billijk voorstel. U apostelt er wel tegen, voegt spr. den voorzitter toe, maar de ambtenaren zelf zullen niet zoo ontevre den zijn. Uit het adres blijkt, zegt de voorzitter, dat allen er tegen zijn. De heer Gast kan dat wel begrijpen, Na nog eenige discussie hierover wordt het voorstel van den heer van den Bout in stemming gebracht en aangenomen met 14 tegen 9 st., die van de heeren den Boer, A. J. Padmos, H. J. Gast, Bolle en de leden van het D.B. Thans stelt de voorzitter aan de orde, het voorstel, inzake het heffen van dijk geschot van de gebouwde eigendommen ge voorzitter kan 'niet zeggen, dat het D.B. zelf het precies eens is over deze za,ak, maar het is de eenige manier om tot een beslissing te komen. Tevens kun nen dan de verschillende bezwaren me degedeeld worden aan Ged. Staten, welk college nog geen antwoord inzpnd op den laatsten, door Schouwen over deze materie, geschreven brief. Laat men de zaak op zijn beloop dan is het in de voorjaarsvergadering misschien nog niet in orde. Neemt de vergadering een be sluit, dan moeten Ged. Staten de be sLissing gioed- of afkeuren, waarbij dan tevens de mo'tieven van goed- of afkeu ring moeten worden opgegeven, wordt ingevoerd. Hij moet na lezing van de overgelegde stkken, eerlijk zeggen, dat het voor de hoofdingelanden een moeilijke kwestie is en blijkbaar ook voor het D.B. We kunnen er veel over praten, zegt spr., maar wij weten niet wat Ged. Staten willen. Hi' vraagt of het niet beter zou zijn, wanneer met Ged. Staten e«ns een con ferentie gehouden werd, teneinde deze kwestie te bespreken. Hij vermoedt dat al dat schrijven aanleiding zal zijn de kwestie nog maanden te verschuiven, en dan kan de belasting op het gebouwd in 1926 nog niet ingevoerd worden. De heer Krepel betoogt, dat bij de be rekening, de buitengewone en de gewone Op de vraag, hoe het water uit den polder verwijderd zal worden, directe bemaling op zee, of directe bemaling via een boezem, komt de ingenieur tot de1 oonclussie dat een indirecte bemaling d)e voorkeur verdient. De plaats van het gemaal zou moeten zijn bij de Ossesluis, waar de boezem zoo goed als klaar ligt. De bemaling zou moeten geschieden door middel van een electrisch gemaal, welke inrichting zijn stroom ontvangt van heit stoomgemaal te Flaauwers, in welke een agregaat zal moeten geplaatst, in staat de electrische energie op te wekken, noodrg voor het in werking brengen van het gemaal in den Osse. In het stoom gemaal zal dus geplaatst moeten worden uitgaven niet geschift zijn. De rekening een compressorlooze Diesel machine met kan nooit uitkomen, meent spreker. De heer van den Bout herinnert eraan, dat Schouwen zou gaan heffen op het ge bouwd, wanneer Walcheren begon. Wal cheren is begonnen. Hij stelt voor art. 119 van het reglement te wijzigen en wel in dien geest, dat het gebouwd 1/l0 betaalt van de som, die ongebouwd in al de andere uitgaven betaalt In Delfland is ongeveer eenzelfde standpunt ingenomen. Hij geeft zijn voor stel ter overweging. De voorzitter: Het standpunt van het D. B. is, dat zij van oordeel zijn, dat i hoe vlugger de bejastipg op het gebouwd woTdt ingevoerd, hoe beter het is. Dat deze voorstellen niet eerder zijn inge diend, is niet de schuld van het D. B. Het heeft maanden geduurd eer Ged. St. een vaag antwoord hebben gegeven. Wij ziging der verordening ontraadt spr., daar j er dan zeker geen kans is de belasting in 1926 iingevoeTd te krijgen. Wat de heer van den Bout voorstelt is een heel andere regeling, ook anders dan die van Wal cheren. In het van den dijkgraaf van Walcheren ontvangen voorstel, dat dat waterschap doet omtrent het dijkgeschot, vindt de voorzitter precies hetzelfde als in het voorstel dat Schouwen doet. De kwestie gewoon en buitengewoon onderhoud is zeer moeilijk, daar men hierover overal niet dezelfde opvattingen heeft, hetgeen o. a. blijkt uit de slottirade van een Lijst, die Walcheren gemaakt heeft van de werken, die uitsluitend ten laste komen van het gebouwd en die welke ten laste komen van ongebouwd en gebouwd. De voorzitter herhaalt nogmaals wat er zal gebeuren wanneer de algemeene ver gadering een besluit neemt. Een confe rentie geeft volgens spr. niets, omdat men toch direct geen antwoord kan geven. De redactie die gelden zal voor het art. in 't regl. van Schouwen, zal bo vendien gelden voor ongeveer 100 polders en waterschappen in Zeeland, die ook geböuwde lasten zullen gaan heffen. Het is niet zoo eenvoudig als de heer van den Bout meent, en uit den brief van 5 Juni blijkt, dat ook Ged. Staten geen gevestig de meening hebben. De voorzitter dringt aan op 't nemen van een besluit, dan is er misschien in November antwoord. De heer S. J. Gast stelt voor 10 cent per één gulden belastbare opbrengst te heffen. Spr. laat de wijze van uitvoering en heffing over aan het D. B. en vraagt zoo spoedig als er iets bekend is een buitenge wone algemeene vergadering. Nadat nog door anderen over deze kwestie is gesproken, wordt eindelijk het voorstel van den heer Gast: 10 cent per 1 gulden belastbare opbrengst voor het gebouwd, zonder hoofdelijke stemming. De heer S. J. Gast is van oordeel, £at ieder er van overtuigd zal zijn, dat het een nuttige zaak is dat deze belasting diearaangekoppeld een draaistroomgene rator met bekrachtigingsmachine. De Die selmotor zal een vermogen moeten ont wikkelen van 100 P.K. terwijl de genera tor driephesiige wisselstroom levert van 10000 volt spanning en 50 perioden. De stroom wordt voortgeleid over een af stand van 8300 M. naar het hulpgemaal in den Osse en daar neergetransfoxmeert tot lagere spanning, om vervolgens door mid del van een 50 P.K. electromotor een verticale pomp te drijven, in staat 67 M3. water per minuut gemiddeld 1,60 M. op te voeren. De kosten voor dit plan zullen bedragen ongeveer f 80.000, de ex ploitatiekosten f 4050 en de rente en afschrijving f 6150. Dit maakt per jaar te zamen f 10200 voor exploitatie, rente en afschrijving. Mocht later tot bemaling van het Prunjebevang worden overgegaan op dezelfde wijze, dan zal de te maken installatie ook in staat zijn het Prunje- bevang te bedienen en eveneens de kleine Flaauwersmolen. De heer Mol heeft toen het rapport in zijn bezit kwam, direct naar het onderste regeltje gekeken. Het viel hem niet mee, te meer, daar door hem was aangedron gen om voorde ontwatering van den Osse geen groote dingen op touw te zet ten. Verder heeft hij bezwaren tegen een eventueel plaatsen van het gemaal in den Osse, omdat het water veel te ver moet komen toestroomen. De toestroo- ming zelf is ook niet goed. Spr. zou plaatsing aan de Noordstuis beter lijken, omdat dat een centrum is. Spr. vraagt waarom het noodig is een boezem te ma ken, waar op andere plaatsen het water direct over den dijk gemalen wordt? Hij kan met het voorstel niet medegaan. Spr. vindt in het rapport verder de hoe veelheid van 67 M3. per minuut water- verplaatsing wel wat grootsch opgezet. Spr. herhaalt dat tegenwoordig het wa ter op verschillende plaatsen direct over den dijk wordt gezet, inplaats van eerst in een boezem te malen. De voorzitter merkt op, dat het geen voorstel is van het D.B., maar het zal heit bestuur aangenaam zijn het oordeel der vergadering te hooren. Er is een plan gemaakt dat volgens den ingenieur doeltreffend is. De heer Krepel vindt het plan veel te duur. Hij zou er liever een dieselmotor met centrifugaalpomp willen plaatsen. De heer S. J. Gast vaart in datzelfde schuitje; een ruwoLiemotor is beter. In Werkendam is een dergelijk gemaal. Hij zou er voor zijn, dat een commissie uit deze vergadering daar eens een kijkje ging nemen. De ingenieur zegt, dat zoolang econo mie bestaat, hel malen op een boezem niet uit den tijd zal raken. Wij bezitten een plaats die daarvoor geschikt is. Wat de plaats van het agregaat betreft, merkt hij op, dat men toch een gemaal moet zetten, daar waar het 't laagst is? Het feit dat men vroeger de suatie verplaatst aangenomen. Aangenomen wordt hiema het voorstel van het D. B. tot oninvorderbaar verkla- i J®" ring van de erfpacht van Th. F. Ver- hecft naar dan 0sse daar reeds °P- meirssen. De rekening van het waterschap wordt behoudens een paar onbeduidende opmer kingen op advies der commissie van on derzoek, goedgekeurd in ontvangsten op 536380,54. in uitgaven op f 461103,64, slui tend alzoo met een goed slot van f 75276,90. Fver.tens wordt het Reservefonds over 1924 goedgekeurd in ontvangsten op* f 2872,74 in uitgaven op f 2726,18\ slui tend alzoo met een voordeelig saldo v,m f146,555. De stand van het Reservefonds bedroeg op 1 September j.l. f 67015,18°. Goedgekeurd wordt verder het voorstel van het D. B. tot het opnemen van tijde- j lijk kasgeld tot een bedrag van f30.000, tegen een rente van ten hoogste 6 pCt Het D. B. wordt voorts gemachtigd De bemaling vao den Osse, zal tevens dienen ter ondersteuning van het stoom gemaal. De raming is aan dein hoogen kant, maar dat is niet meer dan veilig. De molen in de Prunje is versleten en van de molen bij Flaauwers waait ieder oogenblik de kap af. Het te bemalen ge deelte van deze molens zal ook onder het n'euwe agregaat kunnen komen. Wil men verbetering, welnu, verbeter dan goed. Nadat door verschillende heeren over deze kwestie nog langdurig is gesproken ein de ingenieur zijn rapport heeft ver dedigd, geeft de voorzitter den raad, de discussies te verdagen tot de begroo- tingsvergadering, waar dan een post me morie op de begrooting kan worden uit getrokken. Aldus wordt besfloten. tot onderhandsche aanbesteding van d; voor 1926 benoodigde basalt, cement en J gecreosoteerd hout. Het dijkgeschot voor 1926 wordt vastge steld op hetzelfde bedrag als vorig jaar. Tot leden van het stembureau voor 1926 worden gekozen de voorzitter en de heemraden Boogerd en Boot. Al de gemeenten van Schouwen en Duiveiand worden aangewezen waar de lijst van stemgerechtigden ter visie zal Jiggen. Tot vertegenwoordiger van het water schap in den dijkraiad van Burgh en West- land wordt herbenoemd de heer L. Blom Pz. De agenda is hiermede afgeloopen, maar na het opmaken daarvan is nog ingekomen een rapport van den ingenieur betreffende de bemaling van het Osse- bevang. In dit rapport komt de ingenieur tot de oonelusiq, dat het Ossébevang niet van den polder Schouwen mag worden ge scheiden, omdat een afscheiding van Schouwen op bemalingsgebied niet wen- sChelijk, of beter gezegd, niet toelaatbaar is. Den Osse zal dus moeten bemalen worden door een apart gemaal ergens in dit bevang, dat in staat moet zijn om 67 M3. water per minuut uii\t (den polder te kunnen verwijderen. Na rondvraag volgde sluitiiqg. SCABKTFERICHTE5L Coöperatieve Yelling Ziorikiee. Veiling van 'Zaterdag 19 Sept. Aardappelen, eigenheimers 4i/2 ct.; sui- kerboonen 10—30 ct.; tomaten 13—22 ct.; appels: Lane prince Albert 30 ct.; id. 2e soort 23 ct.; notaris appel 15 ct.; tante Dora 15 cl.; leven Alma 15 ct.; Charles Ross 18 ct.; Boumans Reinette 2e soort 8 ct.; schutters reinette 2e soort 9 ct.; diverse zoete 12 ct.; id. val 4—13 ct.; id. proet 12 ct.; jieren: beurré lebrun 38 ct.; maagdeperen, 2e soort 17—23 ct. beurré v. d. Ham, 2e s. 32 ct.; Jjeurrée de mérode, 2e soort 30 ct.; diverse val- peren (hand) 8—17 ct.; per kiLo; diversen: roode kool f 5—f 7; savoije kojofl f 5,50 f 6; prei f 6; per 100. Veiling van Dinsdag 22 Sept. Aardappelen: Eigenheimers 4 ctt., blau we 661/2 dt., bonte 5—51/2 ct., dito on gesorteerd 41/2 dt., Suikerboonen 15—20 clt., Uien 3—6 ct. per kilo. Appels: Bloem zoet 18 ct., Calvine 17—18 ct., div- vai- appels 4—8 dt. per kilo. Peren: Beurée ClaLrgeau 43—46 c#t., dito 2e soort 24 ct. per kilo. Diversen: Roode kopl f8, Savoye idem f5,30 per 100 stuks; Andijvie f0,25 fl,97. Woxtels f4,40 per bos.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 9