Coccus /I.25 TWEEDE BLAD BUITENLAND. PPll^ lVERIAGING DAALDERS 0.75 0.42'/2 0.18 behoorende by de Tan Yrjjdag 25 Sept. 1925, no. 11291. Moord ln een taxi. In Charjottenburg (Berlijn) heeft zich een geheimzinnig drama afgespeeld, om trent welks oorzaken men nog geheel in het duister tast. Omstreeks half drie 's nachts werden namelijk baron Arnold von Krane en een dame, met ernstige schotwonden in het hoofd in een taxi gevonden. Beiden werden naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar de baron des morgens is overle den. De vrouw verkeert nog in bewuste- loozen toestand' en kon dan D|Ok nog niet worden verhoord. Omtrent de toedracht verneemt de ,Tei." de navolgende bijzonderheden: Woensdagmorgen om drie uur heeft zich op het politiebureau een chauffeur aangemeld, met de mededeeling, dat zich een heer en een dame ernstig gewond im zijn auto bevonden. Naar de chauffeur mededeelt, hadden de heer en de dame hem gewenkt en hem gezegd, dat hij hen naar Spandau moest rijden. Tijdens den rit hoorde hij een knal. Hij meende, dat een der banden was gesprongen, doch toen hij uitstapte, om een onderzoek in te stellen, riep de dame hem toe, dat hij moest doorrijden. Eenigen tijd later evenwel zeide zij hem, dat hij moest omkeeren en naar Berlijn terugrijden. Hij voldeed hieraan, doch korten tijd daarop kreeg hij van de dame instructies, toch maar naar Spandau te rijden. Dientengevolge keerde hij opnieuw om, doch direct daarop hoorde hij een tweedien knal. Toen hem bij onderzoek bleek, dat geen der banden gesprongen was, vroeg hij zijn passagiers, waarheen hij hen nu toch eigenlijk moest brengen, doch kreeg geen antwoord. Toen hij daar op nauwkeurig toekeek, kwam hij tot de ontdekking, dat zijn beide passagiers roer loos in de hoeken van den auto hingen. Zij waren met bloed overstroomd. De chauffeur reed daarop onmiddellijk naar het politie-bureau. De ,,Tag" schrijft, dat ook de identiteit van de dame bekend is. Zij is de 42-jarige echtgenoote van den bekenden kunst schilder Kuhnert, die in intieme relatie stond met den tien jaar jongeren Von Krane. In den laatsten tijd bemerkte me vrouw Kuhnert, dat de liefde van Von Krane jegens haar was 'bekoeld. De vrouw heeft hem dit verweten, hem waarschijn lijk bij een twist in den auto doodgescho ten en daarna de revolver op zich Zelf gericht. BIN&ENL&ND. Extra ultkeerlng ryksperpoaeel. Onder voorzitterschap van mr. Kan is in een op het departement van Binlnenl. Zaken gehouden vergadering der Cen trale Commissie van georganiseerd over leg van ambtenaarszaken opnieuw lang durig van gedachten gewisseld over het voorstel der Regeering om 3 miïlioen gulden beschikbaar te stellen voor een extra-uitkeering aan het Rijkspersoneel. Door de vertegenwoordigers der Perso- neel-organisaties werd de noodazekelijk- heid vaai verhooging van dit bedrag be pleit, dat men algemeen te laag vond. Met alg. st. werd geadviseerd, het be schikbaar te stellen bedrag van circa 3 millioen zoo spoedig mogelijk aan het personeel ineens uit te betalen en daar bij een minimum-bedrag voor het laagst bezoldigd personeel vast te stellen. Het bleek voorts, dat bij de regeer ing het plan zou bestaan, de extra-oiitkeerimg voor het personeel der staatsbedrijven niet van het beschikbaar te stellen bedrag van f 3 miïlioen af te trekken, maar daar boven uit te keeren, waardoor het totaal bedrag aanmerkelijk verhoogd zcu wor den. Tenslotte verklaarde de regeerings- delegatie zich bereid nader met de regee ring te bespreken een mogelijke verhoo ging van het bedrag. Uit Stad ®n Provinole ZIERIKZEE. Uit hetgeen wij den heer VeTSteeg in de laatst gehouden verga dering van den gemeenteraad lieten zeg gen over sghool A, mag niet gelezen wor den, dat de kinderen 'daar geen voldoen de onderwijs ontvangen, noodig voor het volgen van de lessen aan de Ambachts school. Zondagmiddag zal in de Nieuwe Kerk alhier een openbare samenkomst worden gehouden met het zamggezelschap van Neerbosch, waarbij ds. J. G. Steen beek Jr. mededeelingen zeil doen van den arbeid voor de weezen te Neerbosch. Waar het zanggezelschap der Neerbosch- wieezen hier niet onbekend® is, zal het naar ons voorkomt, niet aan belangstel ling ontbreken. Men steunt daarmede te vens een nuttige zaak. Men zaL zich ongetwijfeld herinne ren, dat in de maand April in een wo ning aan den Prov. straatweg onder deze gemeente, bewoond door v. d. V., is ingebroken en f 62,50 werd ontvreemd, tijdens de afwezigheid van den bewoner. De politie alhier heeft sedert dien tijd niet stilgezeten om de deders op te spo ren. Voor den commissaris van politie zijn dezer dagen voorgeleid een 2-tal personen, n.l. M- O. J. v. d- E., woon achtig te'Rotterdam en H. J. F. te Am sterdam, de laatste gedetineerd. De na sporingen zijn van dien aard, dat men vermoedt, de daders van dezen dieistai met braak, te pakken te hebben. NOORD WELLE. De alhier gehouden col lecte ten bate der slachtoffers der storm- rarhp van 10 Aug. j.L, heeft in deze ge meente ruim f150 opgebracht. ST.-PHILIPSLAND. Vrijdag 17 Septem ber vergaderde alhier de afdeel,ing Sint- Philipsiand van „Schuttevaer". De voor zitter, de heer J. P. Roozemond, opende de Vergadering. Als eenig punt dip de agenda komt in bespreking het schrijven van het bestuur van den „Ouden-Polder" alhier, over het liggen van schepen op het slik aan den zeedijk. Genoemd be- stuur verzoekt „Schuttevaer" jaarlijks een bedrag van f 50 te willen bijdragen in de onderhoudskosten van den zeedijk. Hierover volgt een uitgebreide discussie. Evenals op de vorige vergadering is men algemeen van meening, dat dit niet kan uitgaan van „Schuttevaer", en wel om verschillende redenen. Ten eerste zijn niet alle schippers, die van die ligplaats gebruik maken, lid van „Schuttevaer" en ten tweede zijn niet alle leden schip per. Een contributieverhooging om het be drag binnen te krijgen, zou dus niet kunnen. Evenwel is de vergadering alge meen van oordeel, dat er geen bezwaar is, om aan het verzoek te voldoen, daar wel verondersteld mag worden, dat de schippers hun aandeel gaarne zullen bij dragen. BesLoten wordt, dat dj' seer. zich met inning der bijdragen enz. zal belasten. Over dit jaar zal per schipper twee gulden worden betaald. Zeer waar schijnlijk zal het bedrag van f 50 dan wel iets worden overschreden; het over schot zal dan besteed worden voor aan den dijk te plaatsen palen. Het bestuur van den Ouden-Polder heeft medegedeeld acht palen zelf te zullen plaatsen. De vergadering vindt dit echter niet ge noeg. Het polderbestuur zal daarom ver zocht worden, de door de schippers ge zamenlijk te leveren palen, er bij te willen laten zetten. De voorzitter deelt tenslotte nog mede, dat een voorstel bij het hoofdbestuur voor de algemeene ver gadering ingezonden, niet juist op de agenda van de Alg. Verg. is geplaatst, waardoor d.itvoorstel veel aan duide lijkheid verloor. Aangezien het verslag van de Alg. Verg. nog niet is ontvangen, en de afdeeling zelf geen afgevaardigde heeft gezonden, is nog niet bekend hoe het voorstel is besproken. Zoo noodig zalhet bestuur met het hoofdbestuur hierover correspondeeren. Daarna sluiting. OUD-VOSSEMEER. Bij de patrijzenjacht blijkt, dat het aantal hoenders niet bijs ter groot is; als straks de hazenjacht wordt geopend, zal uitkomen, wat reeds vorig jaar werd voorspeld, nJ. dat de hazenstand uiterst slecht zal zijn en in ceerd zijn, dat een haas als rariteit te kijk zal gesteld worden. Zeeuwsche Kamer van Koophandel. In de Vrijdag te Middelburg gehouden vergadering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden is o.a. medegedeeld, dat het bu reau der Kamer geen termen aanwezig vond, voor te stellen gelden voor de „Olympiade" beschikbaar te stellen. Goedgevonden werd dat de candidaat- stelling voor leden der Kamer zal plaats hebben op Woensdag 18 November. Ook het adres van den Bond van be drijfsautohouders in Nederland inzake het niet afgeven van triptieken voor vracht auto's, wilde het bu^au voor "kennisge ving zien aangenomen. Daar de heer Je- ronimus er echter op wees dat b.v- voor uit Oostelijk Zuid-Beveland naar België gaande vrachtauto's het wel degelijk van belang is, werd z.h.s. besloten adhaesie aan het adres te betuigen. Besloten w'era als lid toe te treden tot de Nederl. "Kamer te Londen, om adhaesie te betuigen aan de adressen van de Kamers te Hengelo en te Heerlen inzake het afschaffen van de pasvisa voor Duitschland. Bij de be handeling van de begrooting voor 1926 gewaagde dhr. Jeronimus opnieuw van de groote sommen, die de Kamer per jaar overhoudt, en opnieuw betoogde hij de wenschelijkheid, om de ja,arlijksche bijdragen aan het handelsregister te ver minderen. Hij stelde voor, op de begroo ting een memoriepost uit te trekken voor restitutie va.n een deel dier bijdragen. Van verschillende zijden werd opge merkt dat een memoriepost niet helpen zal; de minister zal daartegen geen be zwaar hebben. Men moet juist een be drag noemen om te zien of de begrooting dan wordt goedgekeurd. Daarom werd j voorgesteld: „eventueele restitutie van 20 pet. der bijdragen". Vooral de heer van I Niftrik wees er op dat juist de oude Kamers zoo machteloos stonden doordat j zij geen gelden tot haar beschikking j hadden. Juist daarom is aan de nieuwe Kamers kapitaalvorming mogelijk ge maakt. Men moet het geld bewaren tot dat er iets van belang mee kan worden gedaan. Met alleen de stem van den voorzitter tegen werd besloten, bedoel den post op de begrooting te brengen, in wiachting wat de minister daarover zal beslissen. Besloten werd nog, gedurende '4 jaar f 25 per jaar toe te kennen aan het comité van actie voor de wegen- verbetering; aan den minister van water staat te verzoeken, ook in het vervolg 1 het ontwerp-dienstregeling der spoorwe- gen ter visie te doen leggen en aan te j dringen op spoedige inrichting van de havens te Vlissingen voor aanleg van een ferry-boot op het veer Vlissingen-Bres- kens. De bedoelde inrichtingen moeten worden gemaakt door het rijk; de ferry boot zal de provincie laten bouwen. RECHTZAKEN. Afschuwelijk familiedrama. Het afschuwelijk familiedrama, dat zich begin Februari van dit jaar in een per ceel in de Wormerveerstraat te Amster dam afspeelde, werd Maandag voor de buitengewone kamer -der rechtbank aldaar behandeld. Terecht stond de 43-jarige speelknecht H. H. van Dam, beklaagd van een drievoudigen moord of doodslag. Op Donderdag 29 Januari beroofde hij zijn vrouw van het leven, op; Zaterdag 31 Januari vermoordde hij zijn dochtertje Magdalena en op; Zondag 1 Februari zijn stiefdochtertje Louise. Vplgens de dag vaarding heeft hij het strottenhoofd of de luchtpijp zijner slachtoffers met zijn hand of handen met geweld dichtgekne pen, waardoor zij onmiddellijk, althans weldra daarop door verstikking zijn ge storven. Op de vragen van den president gaf de beklaagde toe, dat hij sinds 1923 gehuwd was; zijn huwelijk was niet gelukkig ge weest, hij was werkloos geworden en moest van de ondersteuning van 't Bur gerlijk Armbestuur leven. Ook de toe dracht van den verschrikkelijken moord, zooals in de dagvaarding beschreven, ver klaarde hij juist te zijn. Slechts zeide be klaagde beide kinderen op Zondag 1 Fe bruari vermoord te hebben. Prof. Bouman zeide, dat de beklaagde waarschijnlijk door drank zich meed heeft moeten verschaffen om zijn daad te ple gen. De moord op de vrouw moet in drift zijn geschied, de moord op de 1 kinderen achtte get psychologisch min der te begrijpen. De beklaagde is geen chronisch alcoholist, hij moet volkomen toerekenbaar worden geacht. Na afloop van het getuigenverhoor was het woord aan het O. M. Deze zeide, dat de beklaagde schuldig is gebleken aan drievoudigen moord, koelbloedig gepleegd met enkele, dagen tussdientijd. Donder- 1 vermoordt hij zijn vrouw, Vrijdag gaat hij zijn ondersteuning halen en be drinkt zich; den volgenden -dag vermoordt hij zijn dochtertje en daarna zijn stief dochtertje. De oorzaak van het drama was, dat 'beklaagde te lui was om te werken en verdronk wat nog aan geld binnenkwam. De huisvrouw verdroeg dat niet, zij was opvliegend van aard en kwam in heftig verzet. De man was een vrek, zoo is gebleken! hij wilde niet voor zijn stiefkind werken, fcijn handelingen waTen die van een beestmensch. Uit het dagboek dat bekl. hield, zoo zeide de Officier verder, blijkt, dat hij van zijn vrouw af wilde komen. Het ergste misdrijf, I moord, heeft bekl. driemaal gepleegd tegen hen, die hem het liefste hadden moeten zijn. Daar verzachtende omstan- digheden hier niet gevonden konden wor- 1 dien, eischte het O. M. wegens moord, driemaal gepleegd, levenslange gevangen Do moord op makelaar Bosch. j Voor de 4de kamer van de Amsterdam- sche rechtbank is begonnen die behande ling van <de strafzaak tegen den 43-jar. bouwkundige M. v. M-, geboren te Cla- pelle e. d. IJssel, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Amsterdam wieri is ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks 22 Oct. 1915 den makelaar C. A. Busch opzettelijk en met voor- j bedachten rade van 'net leven heeft be roofd (moord of opzettelijken doodslag), met het ooomerk om een door hem voor- bereiden diefstal gemakkelijk te maken of voor te bereiden. Bosch had n.l. een portefeuille bij zich irieft f '6000 ot' f 7000 en. voorts eém gouden horloge met slag- Werk, een gouden keltinigrimget je en eeni- ge gouden dollar stukken. Volgens het j eerste gedeelte dei' ten-leste-legging kan j bekl. den doodslag ook gepleegd hebben t om zich het bezit van een en ander straf- j feloos te verzekeren. Subsidiair wordt ten laste gelegd diefstal met geweldpleging met den dood als gevolg, of mishande ling met doodelijk gevolg en diefstal. Van de zijde van het O.M- waren 40 getuigen gedagvaard, van de zijde der verdediging 50. Het verhoor der getuigen heeft vele uren gevorderd. Heden (Vrijdag) wordt de zitting voortgezet. Het drama In de Sohlestraat. Dinsdag 6 October zal voor de recht bank te Rotterdam de zaak diénen tegen den agent van politie S., beklaagd van opzettelijken doodslag, sübs. zware mis handeling, den dood tengevolge hebbend, en den inspecteur van politie M., die zich zal hebben te verantwoorden wegens po ging tot doodslag, subs, poging tot zware mishandeling. Naar men zich herinneren zal, hebben de inspecteurs van politie en de agent in den nacht van 13 op 14 Juli de mannen achtervolgd, welke met het geld waren gevlucht, dat de onlangs veroordeelde vrouwen G. de J. en J. v. G. den schipper H. op den Schiedamsehen Singel hadden ontstolen, en is bij die achtervolging door een noodlottigen samenloop van om standigheden de molenaar Ambirosius in de Schiestraat doodgeschoten. Veldwachter toot de rechtbank. Op. een nacht in 't laatst van de maand December v.an het vorige jaar, kreeg bij een treffen te Drogeham, tusschen den rijksveldwachter de V. en een 30 a 40 personen, D. M. Visser aldaar, van den politieman met een stok een slag, tenge volge waarvan hij overleed. Thans verne men we, dat 7 October deze veldwach ter voor de rechtbank te Leeuwarden moet terechtstaan, beklaagd van dood slag, subsidiair zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende. Er zijn dertig getuigen gedagvaard. PER BUS VAN 1 KILO. ii n it Va II II n V 4 II ii ii ii - V10 ii DEZELFDE ONGEËVENAARDE KWALITEIT, DOCH GOEDKOOPER DAN VÓÓR OEN OORLOG. VEKKOOPINGEN, ENZ. ZIERIKZEE. Ten overstaan van Notaris j J. S. L. Korteweg alhier, werden 23 Sept. j j.J. in het openbaar verkocht, de volgende j cx.n.r.rvQ.Tva.n.Hip. ^alriAn m.rifta Zmd.hnek der £?e- detschenweg: de pl.m. 38.)Ö5 A. bouw land, voor f 1300; pl.m. 21.30 A. idem, voor f1525; pl.m. 1.15.45 H.A. idem, vootr f 1110; Aan den Steenovenschen weg: pl.m. 53 A, bouwland, voor f1200; pl.m. 46.90 A. idem, voor f1200; pl.m. 1.60.30 H.A. idem, voor f1060. Aan den Hoogen- of Hoeveweg, bij den Havandijk:-1.08.80 H.A. bouwland1, voor f1421; pl.m. 50.30 A. id., voor 1 1300; pl.m. 41.10 A. idem, voor f1500; pl.m. 39.30 A. idem, voor f1300; 51.30 A. idem, voor f1050; 48.30 A. idem, voor f 1100. Aan den Werkendetschen weg: pl.m. 28.50 A. bouwland, voor f1300; pl.m. 32 A. idem, voor 1' 117534.50 A. idem, voor f1162. Aan den weg naar den Val en aan het Derde Weegje (begrind)pl.m. 1.40.25 H.A. bouwland, voor f1477. Aan het Derde Weegje (begrind): pl.m. 30.35 A. bouwland, voor f1500; pl.m. 30.80 A. idem, voor f1475. Aan het Derde Weegje*. 52 A. bouwland, voor f1375; 48.40 A. idem, voor f1475. Alles per 41.68 A. ONDERWIJL STAVENISSE. Door de Oudercommissie alhier worden pogingen ki het werk ge steld om in den a.s. winter hier een (öursus voor vervolgonderwijs te doen hou den. Examen» onderwijzer. In 1925 zijn totaal geëx. 894 mannelijke candid aten, van wie 6 zich terug trok ken, 435 zijn afgewezen en 453 zijn toe gelaten; vrouwelijke candidaten resp. 971, 3 365 en 603, zoodat het algemeen to taal is 1865 candidaten, 9 teruggetrokken, 800 afgewezen en 1056 gesla.agd. POST EN TELEG-HAPHIK. Briefkaarten van 12i/2 ct. kunnen, in verband met het op 1 October a.s. in gaande tarief van 10 ct. van een buiten- landsche briefkaart, uiterlijk 30 Septem ber a.s. tegen ontvangbewijs ten post kantore, van het publiek worden over genomen en op 1 Oct. d.a.v. tegen in trekking van het ontvangbewijs weder worden teruggegeven, waarbij alsdan een bedrag van 2i/2 ct. per k.aart wordt terugbetaald. LANDBOUW EN VEETEELT. Bij de op Woensdag j.li gehouden heng- stenkeuring werden o. m. te Bergen-o p - Zoom goedgekeurd: van St.-Annaland*. Georges, eigenaar J. A. Akkermans; Jou- bert II de Belle, eigenaar J. Zandee; Suc- cesseur, eigenaar J. F. Brooijmans; Manus van Grappe, eigenaar dezelfde; van Tho- len: Fils de Monstiquaire, eigenaar E. J» Kosten; Jan de Fiston, eigenaar C. Pol derman; Vital de Knocke, eigenaar de Hengstenvereeniging aldaar; van Oud-Vos- semeer, Paljas, eigenaar M. Goorden; van St.-M.'dijk; Jaion de Laboureur, eigenaar A. E. van der Slikke; van Anma-Jacoba- Poider: Ferdinand, eigenaar Gebroeders A. en P. Boudeiing; Bon Vivant, eigen a,ar J. Wisse. OUD-VOSSEMEER. Voor den oogst '26 Het gewone zaad brengt "viel a F bezwaren mee bij het oogsten door uitvallen. Vol gens mededeeling van een proefnemer in West-Noord-Brabant betreffende den oogst van dergelijk zaad in dit jaar, wordt gezegd dat de groei eerst zóó was, dat proefnemer besloot de zaak onder te ploegen. Een tamelijk goed gedeelte en een zeer slecht liet hij voor proef staan en tenslotte was de groei bij beide zoo best, dat een goede oogst werd verkregen. De karwij werd met de hand gesneden, toen het gewas zeer rijp was en toch viel het in het geheel niet uit, terwijl het dorschen- uitsteken^ ging. De opbrengst was 35 baaltjes (50 k.g.) per Hectare. Gelijk bekend is, worden in Zee land voor slachtkippen en -eenden veel te lage prijzen betaald, omdat er geen markten voor die artikelen zijn, en de handel slecht georganiseerd is. Evenals in andere deelen van Zeeland wil de pluimveeconsülent Van Asperen Vervenne de Thoolsehe pluimveehouders ook in de gelegenheid stellen hun oude hoenders tegen den in ons land geldenden markt prijs op te ruimen. Hij heeft daarom een overeenkomst aangegaan met- een groote firma in Berlijn die speciale wagons be schikbaar stelt voor het vervoer van on geveer 2000 kippen. Deze wagons hebben 4 verdiepingen, elk met 3 Vakken, waarin de hoenders en eenden geplaatst worden verpakkingsmateriaal is daardoor over bodig^ en alleen noodig voor transport naar Bergen iop Zoom. De heer Van Asperen Vervenne heeft het bestuur der pluimvee vereeniging de V.P.Z. verzocht deze export tot Bergen-op-Zoom te or- geniseeren. Zij, die willen meedoen, moe ten dit opgeven aan den secretaris, A. G. Hage. St.-Maartensdijk. (Zie advertentie in dit blad). Bij voldoende deelname zal bekend gemaakt worden wanneer de wa gon er zal staan, en zal de nadere rege ling worden bekend gemaakt. Vermoe delijk zal de aflevering kunnen geschie den te Tholen, en zal het transport naar Bergen-op-Zoom per vrachtauto geschie den. De onkosten zijn voor rekening der belanghebbenden, en zullen bij de uit betaling worden verrekend. PREDIKBEURTEN, Zondag 27 September. Karkworv®. 3 ure, ds. Neeleman van Eikerzee. Sarooskerke. 10 30 uie, de heer J. Makkelie, zendeling bij d* Herv. Zeemanszending te Amsterdam (Extra-collecte Zeemanszending). Burgh. 2 ure, Gemeenschappelijke dienst, ds. Boogaard in de consistorie. Reneia®. Geen dienst. Noordwell*. 10 30 ure, da. de Leur. Haamatede, 10.30 ure, ds. Boogaard. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Hoek van Zonne- maire. Oud-Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5