Zierikzeesche Nieuwsbode OPSPORING GEVRAAGD 20,000 TEGEN BELOONING DEELNEMERS "REUZEBUITENKSNSJE bu |OTUS IPTUS abonnementi Woensdag 23 Sept. 1925. zierikzeesche courant. advertentiên OPROEPING. binnenland. VAN GULDEN GELDPRIJZEN VOOR DE AAN DE PRIJSVRAAG ZOEK DE FOUT INDE LPTUS ETALAGES EN DE DRUKFOUTEN IN 1IPTUSTUDSCHRIFT N°23EN 24 VRAAG UW WINKELIER VOLLEDIGE INLICHTINGEN ZOET ALS ROOM PrU» por B maanden f 1,60, franco por poo* f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. YersohUnt Maandaf, Woensdag •n Vrjjdaf van iI regels 60 ota. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Seclames 80 ots. p. regel, Bij oontraot belangrijke korting. 82ste JAARGANG. - No. 11290. In,aodl11* "f den d*« T,n llr, i J. DE L80ZE Jr, Ulti-RKut 9. J. KOSTER vflflr Z(J. 01e zich van af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 Oct. a.s ver schijnende nummers GRATIS BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee roepen sollicitanten op voor de betrekking van HOOFD der Openbare School voor L. eri*M.U.L.O. Gewenscbt is het bezit van de akten l, m en n of van twee van deze vakken en vak o. Stukken in te zenden aan den Burgemeester vóór 15 October 1925. Infunctietreding 1 Januari 1926. Zierikzee, 22 September 1925. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Het merken van eieren. IB October zal op het ministerie van landbouw een bespreking plaats hebben, waartoe organisaties en bij dien eierhan- del belang hebbende personen zijn uitgje- noodigd, over een regeling inzake het merken van eieren. Troelstra's afscheid. De groote en groiOitsdie hulde die mr. P. J. Troelstra Zaterdagavond van zijn medestanders heeft ondervonden, noopt ook den politieleen tegenstander tot een woord van afscheid. En ook dat kan niet anders wezen dan een eerbiedig sa luut. Naast Thorbeoke en Kuyper heeft de heer Vliegen de figuur van mr. Troel stra geplaatst. Misschien ware daarop wel wat af te dingen, maar wij doen dat liever niet, schrijft het „H.bl.". Liever verruimen wij het kader wat en plaatsen daarin, naast de beide genoemden, Loh- man, Van Houten en Troelstra, Want in dat gezelschap hoort de vroegere leider der S. D. A. P. zeker thuis. Hij is een scherp analytische maar óók een cons tructieve figuur in ons politieke leven geweest; hij heeft niet alleen afgebro ken, maar ook opgebouwd. En juist dèt geeft hem aanspraak op een plaats in den eersten rang. Als Kamerlid heeft mr. P. J. Troelstra stellig geruimen tijd behoord vooral in 't eerste anderhalve tiental jaren dezer eeuw tot de grootste figuren in ons parlementaire leven. Wat hem als volks leider wel eens mis deed tasten, zijn verbeeldingskracht, dat maakte meestal juist een van die sterkste elementen uit in 't suggestieve van zijn Kamerspeeches. Troelstra is uit het politieke leven ver dwenen. Hij heeft alles gegeven aan zijn ideaal. Het heeft hem gansch verbruikt. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Zaterdag en Zondag wordt op het doek gebracht buiten het gewone bijprogramma, de zeer uitgebreide film der Laatste Mount Everest Expeditie. Wij juichen deze hoogst interessante afwisse ling op het gewone film programma ten zeerste toe en moedigen een ieder aan althans deze film niet over te slaan, De ,paily Mail" zegt van de film: Echte avonturen! Geen roman kan inte ressanter zijn dan kapt. Noel's film!" G. A. Atkinson schrijft in de ,yDaiiy Ex press": ,,Een doorslaand sucbes vpior de Britsche cinematografie!" M. C. My- tiroft IS de Sunday Herald": „Deze film zal op het witte doek van heel de wereld suücies hebben!" De Morning Adver tiser":: .Iedere man, vrouw en kind zal door deze film geboeid worden. Dit is romantiek van de hoogste orde". De commifsie tot verbetering van 't verkeer tusschen Schouwen—Duivelend, Steenbergen en Roosendaal heeft aan den Raad van Steenbergen een bijdrage verzocht fn de te maken kosten. SCHARENPIJKE. Door het bestuur der haven Kioosternol wordt ten gerieve der werklieden een ruim schuillokaal ge bouwd aan de binnenzijde van den ha- vendijk. De uitvoering is geheel in ge wapend beton. ST.-PHILIPSLAND. De landbouwers knecht G. v. d. M. had het ongeluk van oen wagen te vallen. Hij kwam met zijn hoofd op den dorschvloer terecht en kreeg een bloedende wonde. Geneeskun dige hulp werd niet ingeroepen. OUD-VOSSEMEER. De bliksem is Za terdag in de schuur van W. v. d- Vate geslagen, zonder evenwél ernstige schade aan te richten. Een arbeiderswoning werd ook nog even getroffen. AANBESTEDINGEN. ELKERZEE. Uitslag der aanbesteding vanwege de plaatselijke landbouwvereen. Ljjnschilfers, W. v. Beveren, Brouwers haven, f 15,79; katoenmeel, Jan van der Weele, Etkerzee, f 14,39; paardeboonen, id. f 12,30; grondnotenmeel, J. Verwest Zoon, Eikerzee, f 14,84; superfosfaat, id. f 2,79; kalizout, Zeeuwsche Voeder en Kunstmesthandel, Zzee, f 2,67. Alles per 100 k.g. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Zegveld, G. Alers te Nieuw-Lekkerland. Te Onstwedde, J. C. Wolthers te Sprang. Bedankt: Voor Rhenen, F. G. Hospers te Gouda. ELKERZEE. Een belangstellend lid der Ned. Herv. Kerk verblijdde de Kerkvoog dij met eene gift van f 50 en een stel nieuwe overgordijnen voor de geheel ge restaureerde consistorie. Geref. Kerk. Beroepen: Te Gouda, Herm. Knoop te Kooten. Te Groningen, G. O. Dcnïier te Enimen. Te Haamstede, cand. H. Versliuijs te Kiundert. Te Westzaan, cand. Th. Delieman te Den Bosch- Te Warffum, H. Steen te Zoutkamp. Te Echten en te Gaast, cand. J. Maaskant te Rij9oord. Aangenomen: Naar Aarlaniderveen, H. Moolhuizen te Krommende. Naar Reit- sum (2de beroep), J. H. Kroeze te Leid- schervdam. Bedankt: Voor Heinenoord, H. R. Nie- borg te Heerjansdam. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Sliedrecht, J. A. $ieket te Maarssen. Bedankt: Voor Zeist, J. W. Geels te Apeldoorn. Voor Soest, A. Zwiep te Hilieg'om. Voor Werkendanj, J. A. Rie- kel te Maarssen. Voor Arnhem, A. M. Berkhoff te Amsterdam. Oud-Geref. Kerk. Bedankt: Voor Ederveen, L. Boone van St.-Philipsland. Geref. Gem. Beroepen: Te Meliskerke, M. Hofman te Krabbendijke. VERKOO PINGEN, ENZ. ZONNEMAIRE, 22 Sept. Heden werden alhier ten verzoeke van heeren Kerkvoog den der Ned. Herv. Gemeente van Zonne- maiire, ten overstaan van notaris Bier- masz, publiek verpacht de volgende on roerende goederen: bouwland voo-r f 74, f 78, f 90, f 96, f 100, f 101, f 105» 109), f 110, f 116, f 117;, f 118, f 122 en f 131. Weiland voor f 69,. f 73,. f 79, ff 80, f 85 en) f 101. Alles per 39 Are 24 centiaren. Gemeenteraadsvergadering te Zierikzee, gehouden op Zaterdag 19 Sept. 1925, dee nam. 2 uur. (Slot.) A.an de orde is thans punt 10 der agenda, n.m. om aan Ged. Staten vrij stelling te verzoeken van de verplichting tot het geven vian onderwijs in lichame lijke oefeningen (1 Jan- 1926—1 Jan. 1928) voor de openbare scholen A, en M.U-L.O.- school. De heer Catshoek herinnert eraan, dat een paar jaar geleden eenzelfde voorstel is gedaan. Waarom, vraagt spr., wordt geen gymnastiekonderwijs gegeven? Op de M.U.L.O. is er nog wel een lokaal voor. Aan school A. echter niet. De voorzitter deelt mede, dat in de wet de gelegenheid wordt geboden be doeld uitstel te vragen tot 1936 toe. De heer Catshoek betoogt, dat na 1936 dan toch overgegaan zal moeten worden tot het geven van bedoeld onderwijs. De voorzitter merkt op, dat in geen wet zooveel veranderingen zijn aange bracht dan in de L.O.-wet. Eer wij '.36 schrijven zal nog wel wat veranderd zijn, zegt spr. De heer Catshoek wijst op het vrij komen van twee lokalen aan school A, nu den verbouw voor een bewaarschool wordt stopgezet. Men zou een lokaal kunnen inrichten voor gymnastiekonder wijs. De voorzitter: Die stopzetting houdt verband met de kwestie kweekschool of niet! Spr. wil echter de toezegging doen in een volgende raad mede te deelen wat de kosten zullen zijn, wanneer een lo kaal van school A voor gymnastiekon derwijs wordt ingericht." De heer Catshoek kan zich hiermede vereenigen. In behandeling komt thans een adres van het Herv. Diac. Armbestuur houdende verzoek tot verkoop van een strookje grond met daarop uitgebouwde kast in het brandspuithuisje aan de Hooge Mo lenstraat. B. en W. stellen voor de ge vraagde vergunning te verleenen," waartoe z.h.s. wordt besloten. Voorgelezen wordt een adres van D. de Vos, pachter van den Krakeelput bij het Kaaskenswater met gebruik van het drooggemaakte gedeelte houdende ver zoek een vergoeding toe te staan van f 50, wegens de schade, die hij zal lijden door bestemming van bedoeld terrein voor vuilstorting en door demping van genoemden put. B. en W- stellen voor bedoeld perceel uit de pacht te nemen, adressant vrijstel ling te' verleenen van de te betalen pacht som en hem een schadeloosstelling te geven Va|n f 20. De heer Verstee ff 'vindt het voorgestel de bedrag wel wat Weinig. Hij zoul f 35 willen geven. Na toelichting van den voorzitter trekt de heer Versteeg zijn amendement in. Op een adres van P. Manui, waarin hij els pachter van den dijk van den Sas- polder vermindering verzoekt van de pachtsom, stellen B. en W. voor afwij zend te beschikken, daar zij geen ter men aanwezig achten aan het verzoek te voldoen. De raad vereenigde zich mei dit voorstel. Jac. Schouls, pachter van een perceel weiland in den Dijkwaterpolder, verzoekt in een adres vergoeding voor de geleden schade door het overloopen van de sluis. Daar het B. en W. voorkomt dat Schouls daardoor min of meer schade heeft ge leden, stellen zij voor hem een vergoe ding van f 25 te geven, waarin de Raad toestemt. L. Uijl verzoekt om vermindering van pacht van een perceel bouwland. B. en W. stellen voor om adressant voor 1925 een vermindering van ..pacht te verleenen van f 45, De heer de Broek' rt herinneirt eraan, dat in de vorige vergadering gezegd is, dat ieder geval op zich zelf beschouwd mo,et worden, dus ook dit. Spr. merkt op, dat Uijl tegen een buitensporig hoo- gen prijs heeft gepacht, omdat de man het land noodig had. Waar de gemeente tegenover Uijl indirect eenige verplich ting heeft, stelt spr. voor de pacht van U. te bepalen pp f 125. De voorzitter: Indirect heeft de ge meente geen verplichtingen. Het adres is in handen gesteld van den gemeente- bouwmeester ter onderzoek; de pacht (van f 195 is te hoog. De heer Quant is het eens met den heer De Broekert, dot het hier een bij zonder igeval betreft.- Als er geen an dere pachters geweest waren, was het nog een ander geval; Uijl kon het land niet missen en was gedwongen het te pachten. De heer Lunenberg stelt een sub-amen dement voor om de pacht op f 150 te bepalen en het verpachte perceel met het rooven van den oogst uit de pacht te nemen. Weth. Koopman sta^t verbaasd over deze clausule; hjj weet dat Uijl het land niet missen kan De voorzitter merkt op, dat in het adres van Uijl wel degelijk over deze be paling gesproken wordt. Na nog eenige discussie hierover wordt besloten de pacht te verlagen tot f 125, en het perceel niet uit de pacht te Inemen. Met 31 Dec. komt een strook gemeente grond van 360 M2. uit de pacht, welke strook voor f 100 per jaar is verpacht aan dhr. T. J. van*Tilburg. Waar de pachter genegen is dit terrein wederom te pachten onder dezelfde voorwaarden en tegen denzelfden prijs, doch thans voor 10 of zoo het mogelijk is voor 20 jaar, stellen B. en W- voor om tot deze uitgifte te besluiten. Conform dit voorstel wordt z.hs. be stelen. Punt 17: „Verpachting terrein aan J. J. A. van Velthoven Jr." wordt van de agenda afgevoerd. Aan de Chr. school in hef Vrije wordt f 2003,351/2 vergoeding verleend in de kosten van de jaarwedden van het per soneel. De heer S. de Graaf, hoofd der school voor L. en M.U.L.O. vraagt tegen 1 Jan eervol ontSiag uit zijn betrekking wegens het bereiken van den 65-iarigen leeftijd. Met leedwezen doen B. en W., aldus de voorzitter, mededeeling van dit adres. Mijnheer de Graaf heeft vele jaren zijn betrekking met eere vervuld cn een aantal burgers opgeleid voor allerlei be trekkingen Hij was een verdienstelijk onderwijzer en hoofd. B- en W. stellen voor het gevraagde ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de in zijn be trekking bewezen diensten. Onder ap plaus wordt het gevraagde ontslag ver leend. Aangezien het B. en W. wenschelijk is gebleken, dat zij ook tussehenifcijds dus buiten de vastgestelde data Van toe lating tot de O.L.S. leerlingen van de eene school naar de andere kunnen over plaatsen, stellen B. en W- voor, aam art. 8 van de verordening op het L. em M-U. L.O- in de gemeente Zierikzee, een twee de alinea toe te voegen, luidende als volgt: ,,B. en W- zijn bevoegd tusschen-- tijds, dus buiten de data genoemd in art. 4 der verordening, leerlingen van de eene openbare school naar een andere open bare school over te plaatsen". De heer Catshoek vraagt, welke rege ling B. en W- zuilen toepassen als het zoover is? Dat is zoo gemakkelijk niet gezegd, antwoordt de voorzitter. De toestand hier is niet zoo als in de groote 9tede<n, waar de scholen naar de wijken worden in gedeeld. Dat is hier niet mogelijk- Zijn persoonlijke opinie is. dat B. en W. zich zullen laten leiden door de gedachte, dat naar school A zullen worden gezon den de kinderen van die ouders, welke daar het best op hun plaals zijn. Tevens zal dan gelet worden op die kinderen, welke het M.U.L.O.-onderwijs Willen vol gen. Drv. d. Kwast wil zooveel moge lijk wijkscholen. De heer Versteeg is niet de mecning toegedaan, dat de kinderen die naar de Ambachtsschool gaan, vclstaan kunnen met school A. Wethouder Koopman is van. andere meening, omdat, toen verzocht werd de lessen aan de M.U.L.O. en school A op 1 Sept. te laten aanvangen, van het hoofd van laatstgenoemde school verzocht werd, de lessen op 1 Mei te laten blijven, daar vele leerlingen dan naar de Ambachts school zouden kunnen. Het is voor B. en W. een moeilijk vraagstuk. Het beste zal zijn die kinderen, welke als heit ware aangewezen zijn op de ambachtsschool, naar school A te zenden. De voorzitter: Wanneer B. en W. de boven voorgestelde bevoegdheid gegeven wordt, clan krijgen we voor school A een heeleboei leerlingen. Er is ©en financieel belang voor de gem. bij deze zaak be trokken. Alleen om die kinderen welke bestemd zijn later het ambachtsonder- wijs te volgen, op school A te kunnen plaatsen, wordt deze bevoegdheid ge vraagd. De heer Catshoek is van oordeel, dat men standenscholen in het leven gaat roepen. Hij vraagt of hel niet mogelijk is het wijksysteem toe te passen en na de 4e klasse de leerlingen, die les willen hebben in de Fransche taal. naar de M.U.L.O- over te plaatsen? Het mo tief standenschool zou dan opgeheven zijn. De voorzitter: Er is geen sprake^van standenschool. Alleen als het wettelijk minimum in cevaar wordt gebracht zul len B. en W- van hun bevoegdheid ge bruik maken. Die op school zijn, daar kan men niets aan doen. Wordt het voorstel niet aangenomen, dan loopt het rijkssubsidie voor school A gevaar. I De heer Doeleman is niet tegen wijzi- j ging der verordening. Hij dringt a.an op 1 overweging van het wijksysteem. Hij vreest moeilijkheid bij de opleiding, wan- néér de idee van dhr. Catshoek gevolgd wordt, n.l. 4- klassen op school A, en» dan misschien M.U.L.O.-opleiding. Wat het niet betalen van schoolgeld betreft, is hij van oordeel, dat ouders, die het schoolgeld voor hun kinderen niet be talen, ook geen pretenties moeten heb ben waar de kinderen naar school zullen gaan. Een motief is dat niet, zegt de voorz. De heer Catshoek merkt op, dat het voor menschen, die wèl hun schoolgeld betaalden, een strafmaatregel is, wanneer hun kinderen naar school A worden ge zonden. De voorzitter wijst op de moeilijke toe passing van de bevoegdheid, maar B. en W. kunnen niet hulpeloos toezien dat school A ontvolkt wordt. Beter deze re geling, dan overbrengen van leerlingen v:an de- eene naar de andere schooli Na deze beschouwingen wordt de ge vraagde machtiging aan B. en W. ver leend. Onder overlegging van een adres van den heer I. de Broekert, houdende ver zoek om uitgifte in erfpacht van on geveer 80 M2. gemeentegrond, gelegen voor zijn houtloods, stellen B. en W. voor, op grond van de adviseering van de commissie van fabricage op het ver- i zoek afwijzend te beschikken. Ook wat het andere adres van den heer de Broekert betreft, stellen B. en W. voor daarop afwijzend te beschikken, omdat het verlichten van op1 den openbaren weg geplaatste voorwerpen is geregeld bij het Wetboek van Strafrecht. De heer de Broekert wijst op punt 17 der agenda. Velthoven gaat vrij uit en deze neemt een groot deel van den Prov. straatweg in beslag. Spr. wijst op deze onbillijkheid, waar nog bij komt dat hij meer betaalt. De voorzitter: Velthoven legt zijn stam men aan den kant van den weg, doch «het hout dat U lost, 3 igt op een ge deelte van de straat. De heer de Broekert merkt op, dat hij deze aanvraag heeft gedaan om van j den last ontslagen te zijn bij avond en nacht houtstapels te verlichten. Het beste is zegt de voorzitter, dat de politie inziet dat hiervoor geen proces verbaal behoeft te worden opgemaakt. Hierop wordt het voorstel van B. en W. om afwijzend op de ingekomen adres sen te beschikken, aangenomen z.h.s. Tot lid der Commissie van Toezicht op het lager onderwijs worden aanbevolen de heeren T. J. Sikkens en J. S. Hoogs tra, zulks in de plaats van den heer C. de Looze, welke volgens alinea 4, art. 4 der verordening opgehouden heeft Lid van die commissie te zijn. Na gehouden stemming blijkt de heer T. J. Sikkens gekozen te zijn. Na het opmaken der agenda is nog een schrijven ingekomen van den gemeente archivaris, welk stuk de voorzitter voor leest en waaruit blijkt dat de raad in overweging wordt gegeven, diïe straten of straatjes, pleinen, woningcomplexen enz., welke nog geen naam-hebben, na men te geven van personen die in vroe ger eeuwen sieraden waren van de stad of voor Zierikzee op de bres stonden in tijden van oorlog, opdat hun namen zullen blijven voortleven tot in het verre nageslacht. Zoo wordt voorgesteld het woning complex in den Zuidhoek den naam te geven van 's-Heer Lauwendorp, welke naam in vroeger eeuwen aan dat deel van de stad verbonden is geweest; het straatje opi het N.-einde van de Verre- nieuwstraat den naam te geven van. Hof- ferstraat en het plein voor de nieuwe woningen tegenover de Godkamers te noemen, het Hofferplein. Het adres gaat terug naar B. en W. tor fine van advies. De voorzitter deelt thans het een en OA CENT PER OU HALF POND ander mede over de audiëntie die de min. van onderwijs aan het dag. bestuur dezer gemeente heeft verleend. Vorige week Vrijdag zijn B. en W. naar den Haag ge weest, en hebben daar met den minister gesproken over de Kweekschool. De voor zitter acht het niet gewenscht, dat hij uitvoerig vertelt wat het resultaat is ge weest, maar hij kan wel zeggen, dat het ergste niet gebeuren zal. 1 De minister was blijkbaar goed op de hoogte va.n de situatie, maar de voorzit ter kreeg den indruk, dat de minister niet wist, hoever het Rijk in zijn toezeggingen was gegaan tegenover de gemeente Zie rikzee. Het Dag. Bestuur is aldus de voorzitter weggegaan mef de toezeg ging, dat de minister bereid is de zaak nog eens- ampel en breed te overwegen, zoodat het spr. voorkomt, dat de tot standkoming der school nog niet heele- maal van de baan is. In de gegeven om standigheden is het antwoord van den minister vrij gunstig. De heer de Broekert wenscht een stuk voor te lezen naar aanleiding van een onlangs in de Nieuwsbode opgenomen, stuk van de heeren Catshoek en Versteeg, in welk stuk de heer Catshoek hem van verschillende dingen beschuldigde en welk stuk door de Nieuwsbode zoo partijdig naar voren is gebracht. De heer den Boer vindt het beter er niet meer over te praten. De heer de Broekert zegt persoonlijk aangevallen te zijn met leugens. De voorzitter: Wanneer u in de courant aangevallen wordt, moet u zich daar ver dedigen of anders in een openbare ver gader ing* De heer de Broekert leest het stuk niet voor. (Wanneer de heer de Broekert zich had willen verdedigen tegen de beschul digingen of wat hij er uit lezen wil van den heer. Catshoek, dan hadden wij een stuk van hem met plezier opgenomen, maar ook alteen van hem. Dhr. de Broe kert moet ons niet van partijdigheid be schuldigen als hem niets geweigerd is; hij' heeft ons niets ter plaatsing aange boden. De Red.) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1