B IJ VOEGSEL BINNENLAND," D-Mineur behoorende b|j de van Maandag 14 Sept. 1925, no. 11286. De campagne tegen Jargons. De N.V. Anton Jurgens' Vereenigde Fa brieken heeft een aan haar aandeelhou ders gerichte nota gepubliceerd, naar aan leiding der door de gebroeders S. F. en A. ,M. van Oss in de „Haagsehe Post" tegen haar gevoerde campagne. Het hoofdpunt der d oor genoemde hee- ren ingebrachte beschuldiging, is, dat de vennootschap enorme verliezen zou heb ben geleden, welke geheim zouden wor- i den gehouden. De balans had per uit. 1924, iai stede van een belangrijk winst- saldo, een verlies van f 50 millioen moe ten aanwijzen. Deze bewering wordt door directeuren en commissarissen, die de ba lans geteekend hebben, een volstrekt in fame leugen en lastering genoemd. Ter staving van de juistheid der balans wor den enkele passages uit het rapport van een Engelsche accountantsfirma van hoo- ge standing aangehaald, waaruit blijkt dat de balans met de boeken en bescheiden der vennootschap is vergeleken en iin orde bevonden. Het spreekt volgens de nota vanzelf, dat zulk een verklaring niet zou zijn versterkt, indien ook ae balansen der dochterondernemingen niet wiaren onderzocht. Van dit onderzoek is door de accountantsfirma ook afzonder lijk mededeeling gedaan. De aanval heeft zich vervolgens gericht op den baianspost ,,Aandeelen in diverse Ondernemingen" van bijkans f 115 mil lioen. De nota geeft toe dat met dien post de balans der vennootschap staat of valt. Ze betwist echter ten stelligste dat met de sedert 1921 gevolgde en door den briefschrijver gewraakte gedragslijn, om de aandeelen der dochtermaatschappijen niet meeir naar den kostprijs, maar in verband met de meer of mindere levens vatbaarheid der ondernemingen te waar- deeren. „het verlaten van het deugdzame pad der voorzichtige koopmanschap''' zou zijn ingeluid. Verschillende ondernemingen waren djopr het wereldgebeuren, belangrijk in kapitaalswaarde gedaald. Het spreekt Vol gens de npta vanzelf, dat deze dus niet den kostprijs, zoo haar toenmalige waar de lager dan deze moest worden aange slagen mpchten worden opgevoerd. Doch daartegenover stonden een aantal onder nemingen, die in waarde den kostprijs zeer aanzienlijk te boven gingen. Indien nu alleen de waardevermindering van sommige ondernemingen in de balans tot uitdrukking ware gebracht, dan zou een girpot kapitaalverlies zijn gedeclareerd, dat in werkelijkheid niet bestond en zou den de aandeelhouders dus schromelijk zijn misleid. Daarom handelde men anders, doch lichtte de aandeelhouders tegelijker tijd Omstandig in. In 1922 heeft de brief schrijver van thans geen aanleiding ge vonden om daarop aanmerking te maken. Is het eerlijk spel, aldius wordt in de nota gevraagd, drie jaren later, daarop een aanval op ons te gronden? Verder wordt in den breede uiteen ge zet, dat de taxatie der aandeelen met de grootste zorg is geschied. De opbrengst- cijfers, waarnaar werd getaxeerd, zijln vol gens de npta dooreen zelfs veel te con servatief gebleken, zoodat dus de drie jaren, die na de taxatie zijn verstreken, de voorzichtige wijze waarop is getaxeerd daadwerkelijk hebben bewezen. Bij her taxatie thans zou het berekende cijfer aanmerkelijk hoogar zijn dan in 1921'. Ten slotte wordt in de nota nog ge reageerd op eenige aanvallen van meer persoonlijken aard. Deze waren echteT in zóó voorzichtige termen vervat, dat juist de grenzen van het strafbare wer- den ontweken, terwijl tegen de aanvallen Op een vennootschap de Nederlandsche wet geen enkel middel tot strafrechtelijk verweer kent. Directeur Generaal van den landbouw- Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft aan den minister van binnenl. zaken en landbouw een adres gericht, waarin de onmisbaarheid van een directeur-generaal van den landbouw betoogd wordt. De dia-generaal van den landbouw, al dus het adres, dient, als hoofd van alle ambtenaren, die pp eenigerlei wijze bij' den voorlichtingsdienst werkzaam zijn, voor dien geheelen dienst en voot al de overige belangrijke regeeringsmaatrege- len, die „verder onder de directie van den landbjouw ressoTteeren, de hoofdlijnen aan te geven. Bij gemis van dit hoofd bestaat allerwege gevaar, dat de verschillende diensten onsamenhangend naast en zelfs wellicht tegen elkaar zullen werken. Bo vendien is een technisch hoofd, dat een weldoordachte eenheid weet te brengen in de adiviezen der betreffende hoofdamb tenaren, aan het departement onmisbaar. Het Kpn. Ned. Landbouw-Comité dringt daarom met de grootst mogelijke klem aan op handhaving van den directeur- generaal van den landbouw en spreekt als zijn overtuiging uit, dat de economi sche en technische aard van het betrok ken ambt eischt, dat de van het hoofd der directie uitgaande adviezen den minis ter rechtstreeks bereiken. EERSTE KAMER De Eerste Kamer is in vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag 15 Sejpfember, 's middags om 3!/2 uu,r- FEUILLETON door J. M. 33 Wittekind had een onderhoud met ma dame Crex, waar hij niet Veel wijzer dooir werd, doch waaruit zij begreep waaraan ze zich ten opzichte van hem te houden had. Clara kon geen rust vinden, 't Huis was vol geruchten, ergens werd op een afgemartelde piano getrommeld. Uit de gelagkamer klonk geroes van stemmen 't Oude huis was vol geruchten, en er hing een walm van eetlucht en parfums die haar deed walgen. Heur lichaam gloeide soms, was dan ineens weer ijskoud, en plots verviel haar een hevig*bamg verlangen naar zuiverer omgeving. Zij trachtte te bidden, dankbaar te zijn dat haar vader's hart iets zachter en nadenkerder was geworden. Maar een niet te onderdrukken rusteloosheid joeg haar op. Ze sloop in de aangrenzende ka mer, welke ze leeg wist. Er waren openstaande deuren, en er zacht heenloopend zag ze, dat die toe gang varleenden tot een tuin. •Hè, even, even in de.frisschë lucht. In een oogwenk was ze buiten. 't Was een door muren ingesloten tuin, niet veel struikgewas en half verborgen zitjes. Boven door de toppen der hooge bocmen hoorde ze den wind ruischen, ze voelde echter geen zuchtje. Met jichte,- gejaagde voeten liep ze over de kronkelende paden, diep ade mend, en opkijkend naar de jagende wol ken, waaronder soms even de maan zicht baar was. Even poosde ze, en daar, onder God's vrijen Hemel kon ze bidden. Toen ze daarop vlug weer naar binnen wilde gaan, Werd ze verschrikt door twee ge daanten en lachende stemmen. Ze drukte zich angstig tegen den rieten wand van een prieëeltje, hopende dat het tweetal haar voorbij zou loepen, en zoo doende den weg vrij laten. 't Meisje beefde toen ze hen hoorde spreken: „Dus hij zal 't binnenkort wel afleggen?" Beslist hoor! Toch zonde niet! Enfin, Uit Stad en Provinole. RURGH. Vrijdag 1.1. bracht fa commissie van 't rijksbureau voor de Monumentenzorg te 's-Gravenhage, bestaande üiit de heeren Prof. V. d'. Steur, Prof. Odé, Dr. Kalf en Dir. Pit een bezoek aan onze kerk, ten einde een grondig onderzoek in te stel len omtrent de beschadigde monumenten. Hoewel nog geen definitieve beslissing voor het herstel is genomen, is de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat binnen kort met de restauratie van een der mo numenten zal begonnen worden, RECHTZAKEN, Ken hardrijder. Vpor het kantongerecht te Haarlem stond terecht jhr. T. de M. uit Vogelen- 't zal er hier niet ongezelliger door worden". „En hoe amuseer jij je tegenwoordig?" „O, nee, Marcel, aenig gewoon! Ik ben verloofd zeg, in stille dan altijd!" „Ben jeGuus, jij, en verloofd?" ,,'t Is de volle waarheid hoor! Verloofd met 'n snoezig, onnoozel, en toch koket burgerschatje." ,,Ah bah, schei uit zeg!" „Geloof me dan toch Marcel! Ze heet Miesje Verkorveren, heeft een beeldig snoetje, en 'n rijk ploertje van 'n papa". Een kreet van ontzetting ontsnapte Clara, tot haar ongeluk, want het tweetal snelde terstond op haar af vAh, wat hebben we hier. lachte August Ridel, edel wild geloof ik, sapristie, han gende haren nog, zeker 'n nieuw vogeltje in de volière, die madame Crex Hij vatte Clara bij deschouders en trok haar in 't maanlicht. „Mon Dieu," riep Marcel Rondé, de kleine heilige Joans, dochter". „Laat me los", zei Clara, half bevelend, half smeekend, ik wil naar vader gaan". „Heel prijzenswaardig" meende August, „maar laten we eerst eens nader kennis maken jonge schoone, mijn naam is rid der Penvlug". Clara sidderde van angst, terwijl ze vergeefs poogde zich los te rukken. ,t Gelaat van Ridel kwam haar zeer nabij, en ze rook dat hij gedronken had. Daar klonk van binnen meneer Wijtte- kind's stem, die haar zacht riep. „Hier, in den tuin, riep ze terug, komt u me helpen!" Daar kwam hij al aangesneld, bijna struikelend over de treden van 't stoepje, en in oogenbiik had hij Ridel en Rondé ieder naar een kant doen tuimelen. „Wie waagt het juffrouw Cara te hin deren, zegt op, schurken, wie zijt ge?" Vloekend en tierend wilde het tweetal hem te lijf, en zeker zou de goede dikzak aan 't kortste eind hebben getrokken, als niet madame Crex tusschenbeide was ge komen. Met een zoet lijntje kreeg ze hen mee, terwijl Wittekind de sidderende Ciara naar binnen voerde. Met haperende stem vertelde ze hem alles, slechts Mies Verkorveren's naam noemde ze niet. Met vaderlijke teederheid en zonder Joan te wekken, Vleide hij haar op de ca napé, onder 't spreken van fluisterende kalmeerende woordjes. Toen, de kussens gemakkelijk om haar heen schikkend, haar toedekkend met zijn ejgen reisdeken zei hij, ziezoo, nu gaat ze slapen en uit zaag, wegens het rijden met zijn auto met een snelheid van 50 KM. in Haar lem. In .zijn requisitoir deed de ambte naar van het O. M. een boekje over dezen hardrijder open. Hij' vertelde, dat T. de M. meermalen gewaarschuwd was Iwlegens zijn hard rijden en deelde mede dat één zijner gewoonten was des morgens vóór den spooroverweg te Vogelenzang te wachten totdat de sneltrein uit den Haag naar Haarlem voorbij ging. Zoodra de trein gepasseerd was snorde de auto zoo hard naar Haarlem, diat niet alleen de sneltrein werd voorbij gereden, maar dat de man nog tijd had in Haarlem zijn auto te stallen en den sneltrein nog te halen. Om de mate van snelheid nog meer te apprecieeren moet men weten dat men, komende van Vogelenzang, de stad Haar lem over een groote lengte door moet om aan het station te komen. Het O. M. eischte f100 boete, sub. 10 dagen hechtenis met Ontneming van het rijbewijs voor den tijd van 4 jaar. De kantonrechter veroordeelde den bekl. tot f50 boete subs. 10 d. h. ONDEBW.UÏ Voor het onlangs gehouden politie-di- ploma slaagde o.a. de agent van politie W. Heijboer te Zierikzee. Politiek op school. Kort geleden berichtten we, dat de Pruisische minister van onderwijs in een circulaire tot de schoolbesturen heeft ge wezen op het niet toelaatbaar zijn van deelneming van leerlingen aan politieke partijactie. Thans melden Fransche bla den, dat de heer De Mjonzie, minister van lomderwijs, zich gewend heeft tot de rec toren en de inspecteurs om te waar schuwen tegen deelneming van onderwij zers aan anti-militaire propaganda. De minister zegt, dat een aantal onderwijzers zich met kracht op communistische pro paganda hebben geworpen. Hij verklaart het eens te zijn met de uitspraak van den Belgischen Minister Huysman: „Er zijn dingen, die een onderwijzer, die in functie is, niet kan doen" en verlangt, dat streng gewaakt wordt tegen revolu- tionnaire leerlingen in het onderwijs. Sommetjes zooals er een gevonden is in Finistère zijn ontoelaatbaarEen compag nie infanterie telt 225 man. Als iedere man per dag aan onderhoud... kost, welk bedrag wprdt dan per maand voor den oorlog verkwist? Hoeveel kinderen zou men voor dit geld een pak kunnen geven, als een pak 45 francs kpst. geschieden, zooaïs nu het geval is, op zijn minst zal een ontwikkeling gelijk aan 3-jarige H.B.S- worden geëischt. Tevens zal binnen zeer korten tijd voor de beroepsonderofficieren de gelegenheid worden opengesteld om zich voor de hoo- gere rangen te bekwamen. WKTENSCH 1 PP EN Het nut van boorzuur. In de „Times" komt Frank Kidd als chirurg hij is vroeger heelmeester ge weest aan het London Hospital en thans iiOg consult verleenend chirurg op tegen de strpomiing, die boorzuur als bederf werend middel in voedsel wil verbieden. Om wpnden van de urine-organen in ge zonden toestand te houden, is het, vol gens zijn ervaring noodig de urine ge durende het genezingsproces zuur te hou den, wat zonder moeite of gevaar bereikt wordt door giften boorzuur (20 grein 'daags; 1 igrein 0,0583 gram) toe te die nen. Boorzuur is hei middel dat het snelst alkalische urine zuur maakt. Maar boorzuur heeft nog een ander nut, voor gezonden. Vele menschen krijgen tegen woordig een infectie van de nieren met cplonbacterieën. Kidd's indruk is, dat deze bacterieën in virulenten vorm in het li chaam kpmen mjet voedsel dat te lang bewaard is gebléven, met name in melk en bevroren vleesch. Een kleine dosis boorzuur kan nu tweeledig nut hebben. Het kan in het voedsel de vorming van bacteriën met groote virulentie beletten en ten tweede zal het door de nieren gaan en het zuurigehalte van de urine en daarmee haar anti-septisch vermogen ver groe ten. Wprdt bjooTzuur als bederfwerend mid del verboden, dan zal men, naar zijn mee ning, het aantal voedselvergiftigingen en colon-bacterie-infecties zien toenemen,. Kidd acht de kleine dpsis die voldoende is lom het bederf te weren, onschadelijk. MARINE EN LEGER. Reorganl-atle weermacht. Naar de „Res.bode" uit militaire krin gen verneemt, is een reorganisatie van het leger in voorbereiding, welke hoofd zakelijk een groote bezuiniging tengevol ge zal hebben. De reorganisatie zal hierop neerkomen, dat de Vrijwillige Landstorm uitgebreid zal worden en dat tevens ge legenheid zal worden gegeven om bij den Landstorm opgeleid te worden tot re serve-aanvoerder. De bedoeling hiervan is om het kader, waaraan momenteel groot gebrek is, tot op zekere hoogte op te voeren. Ook bij do diverse regimen ten zal de opleiding van den dienstplich tige tot reserve-officier op betere wijze rusten, is 't niet mijn kind'1. „Maar u dan?" „Ik blijf rustig hier bij je zitten en Waken, morgen kan ik genoeg slapen". Ze verzette zich niet langer. Iedere zenuw in haar trilde pijnlijk van over spanning. Met haar handje in de zijne viel ze in een onrustigen, door droomen en schrikbeelden verstoorden slaap. Met gefronste wenkbrauwen keek Wit- Uekind op haar neer. God geve, dat 'L spoedig met haar vader gedaan moge zijn murmelde hij. 'tGaat boven haar krach ten, en 'k ben zoo bang, zoo bang dat ze zelve ziek wordt. Morgenavond moet ze een frisch bed hebben, in 't vertrek hiernaast. Die madam moet me dat in orde maken. Niét in 'n andere kamer laat ik haar slapen, 'k laat haar niet weer alleen, in dit verwenschte huis". HOOFDSTUK VII. „Het is pm gek te worden, onhoudbaar gewoon, en dat ellendige kwakkel weer, dat zpio tegenwerkt, 't lijkt wel of alle duivels samen spannen". „Maar dokter!" „Och, jij met je maar dokter, maar dokter, dat is alles wat je te zeggen hebt, jij weet niet wat 't is, pm zoo weken achtereen opgesloten te zitten". „Maar dokter, 'k ben zelf wel langer aan een stuk ziek geweest". „Maar... dokterÜL.zóó, ben jij wel lan ger aan één stuk ziek geweest, ben ik soms aan twee stukken ziek? Wat maakt dat uit, als jij ziek bent verzuim je niets, maar ik mloet al m'n patiënten aan een ander toevertrouwen. Terwijl er telkens boodschappen komen Of ik nu nóg niet weer te consulteeren ben, loop ik hier als 'n tijger voor de tralies van z'n hok, heen» en weer te ijs beren. 'k Was npg liever een keer dronken!" Juffrouw Leent je zuchtte diep. 't Was wat met meneer. Je kon zoo aan de man merken, dat ie nooit wat gemankeerd had, niks gewend1! Hij had is mee moeten maken, wat zij al geleden had! Ach lieve Hemel. En hij werd steeds onge duldiger, dat raasde en bulderde, dat drentelde in 't rpnd om een mensch zwiemelig te maken! 't Zpu zeker ee?. zegen zijn als dpkter weeT beter was, al de narigheid1 kwam op haar neer. Dokter Stein zette zijn rustelooze wan deling voort, af en toe hoestend. Eindelijk bleef hij voor z'n schrijftafe) stilstaan, en nam vpor de zooveelste maal IJ V F. RH KID EN TECHNIEK M&rconl over de drnadioozo telefonie, In het' Savoy hotel te Londen heeft een noenmaal plaats gehad Ier herden king van den 30sten verjaardag van de ontdekking van Marconi. Deze was als voornaamste gast aanwezig en antwoord de op de begroeting van den tafelpresi dent met een rede, waarin hij zeide dat de draadlöoze telefonie nog in de wind selen lag en het evolutieproces nog nau welijks begonnen was. Zelfs hij durfde en kon niet voorspellen welke geweldige vorderingen in de volgende 10 jaar zou den bereikt worden, maar wel durfde hij al aankondigen dat ten spoedigste zou blijken dat de allergrootste krachtstations zooais Eiffel en Daventry niet langer uit sluitend voor een goede en overal waar neembare uitzending, zouden noodig zijn. De ontwikkeling van de zending met kor te golven, die op een bepaald punt van ontvangst gericht worden (waves-in- baams dus letterlijk: straalsgewijze gol ven) vormt de waarschijnlijke oplossing vain dit probleem, want de methode van het uitzenden van electrische stralen in ajje richtingen zou op den duur veel te kostbaar blijken, vooral voor de directe verbinding van de eene bepaalde plaats met de andere. Nieuwe stations die op den brief pp, welke hem zoo uit zijn humeur had gebracht. Het met kinderachtige letters geschre ven ppstel luidde aldus: Hpoggeachte Heer Dokter! Daar ik het mijn plicht acht, om UEd. pp de hoogte te brengen van de leelijke pmstandigheden hier, daar UEd. als voogd vain Pierre en Klaartje recht en noodza kelijkheid hebt om ze te weten, neem ik. de pen ter hand, pm UEd. bericht te dpen. UEd. mpet dan weten dat mijn ooto de Latier terug is gekeerd, heele- maal verjpopen en verboemeld, en met den d|opd in zijn schoenen. Klaartje schrok allernaarst toen ze hem zag, en later op den avond kwam er nog zpo'n sinjeur, een Belg of zoo, een echte lpsse snuiter, en toen kreeg Klaartje 't zpo te pakken, dat ze met Pierre er van dpor is gegaan, naar goeie kennissen van haar. We merkten het den anderen mor gen pas, een een tijdje later kwam die sinjeur Rpndee, die met oom Joan mee naar Utrecht was gegaan, pns vertellen, alsdat pom op 't uiterste lei. En nu komt 't ergste nog. Toen Clara hoorde dat haar vader sterven ging, is ze dadelijk naar Utrecht gereisd, met een puwe meneer, die haar beschermen moest, want vader en moeder, en allemaal den ken, dat het hótelletje van oom Joan niet veel zaaks is, en dat een meisje zpoals Klaar er eigenlijk niet kpmen moest. Npu hoop ik ipaar al klinkt het hard dat oom Joan gauw dood mag gaan, dat 't kind. weer weg kan. Maar tpt mijn spijt en schaamte moet ik UEd. bekennen, dat vader Klaar en Pierre niet weer in huis wil nemen. Wat moeten de schapen dan tpch verder beginnen? Die Bremens, waar ze heen zijn ge vlucht, bennen goeie lui, maar ze hebben 't zelf niet breed, diaar kunnen ze toch op den duur niet blijven. Het gaat me erg aan mijn hart, dokter, en ik hoop maar dat UEd. raad weet te schaffen, want de schapen staan d'r lee lijk voor. Van oom Joan zullen ze niks erven, want hij as zelf zoo kaal als een rat. Hoe het met dat hotelletje zit, daar snappen we niet veel van, maar.dat het niet van pom is, staat vast. Als UEd. eens zou wijlen schrijven hoe of' wat ik moet doen, zou UEd. me zeer verplichten. Maar adresseert UEd. dan aan T. Bre men, J. J. Cremerstraat 21, want vader dit nieuwe kort golfsysteem ingericht zullen zijn, worden nu allerwegen opge richt voor de directe verbinding van En geland met Indië en met de Kroonkolo niën en deze stations zijn bestemd om de belangrijkste rol te speten in het pro bleem van de eenvoudiger en vooral goeakooper uitzending over de geheele wereld. Liefde op het eerste gezicht. Cl. Dporenbos dicht in de „Tel." naar aanleiding van 't feit dat de dienstbode van den agent der Nederlandsche Bank te Middelburg heeft gediend als model voor het portret pp 't nieuwe biljet van flO.' Grietje, 't .lieve Zeeuwsche meisje, Heeft men als model gezet Op het nieuwe nationale Nederlandsche bankbiljet. Wat een bof, dat die agent daar In die schoone Zeeuwsche stad Niet toevallig in zijn keuken Een bejaarde baboe had! Nu reist deze Zeeuwsche Grietje, .Schalks en schoon en bij de hand, Als reclame dioor die wereld.... Is het niet: Mooi Nederland? Nu <Jê mannen eenmaal weten: 't Is de beeltenis van Griet, Zal die Bank-Agent wel inzien: Grietje hpuden, doe ik niet. Huw'lijks-aanzoek-brieven stroomen Naar haar Middelburgsch adres, Grietje heeft een reuzenkansje, Maakt een wereld-vrij -succes. Alle brieven staan vol liefde, En 't P.S., er bij gezet, Luidt vportdurend, onveranderd Grietje! Stuur me je pprtret. RN VBR, De burgemeester van San Christobal in den Mexicaansehen staat Chiapas is vermoord. De misdaad wordt toegeschre ven aan de boerenpartij die streeft naar wraak op degenen, die de aanstichters zijn geweest van het presidentieel be sluit, 't welk beveelt, dat de boerenpartij" ontwapend moet worden. De „Air Way Company" zal deze week tusschen Londen en het vasteland een vliegtuig in dienst stellen, dat niet alleen de grootste luchtexpres ter we reld zal zijn, maar waarin voor het eerst een restauratie aanwezig zal zijn. Het buffet is in het midden van de groote kajuit, waar plaats is voor vijftig reizt* igers. Er is ook gezorgd voor electrische verwarming. Tegen alle hoop en verwachtingen in zijn de vermetele Amerikaansche vlie gers, die van San Francisco vertrokken waren om in éénen door naar de Hawaï- eiianden te vliegen, doch die vóór het bereiken van "het einddoel Wegens ben zine-gebrek hadden moeten dalen, ge vonden en gered. I*i Yokohama an Tokio verbreidt zich, volgens de bladen, langzaam maar zeker de cholera. In Yokohama zijn reeds vijftig gevallen geconstateerd. De artsen waarschuwen ernstig tegen het gevaar. Maarschalk Lyantey is naar Morokko teruggekeerd, waar hij in volkomen over eenstemming met de regeering met Pè- tain zal samenwerken. wil er niets meer mee le doen hebben. En nu eindig ik hooggeachte deleter, en noem mij, UEd- dw: dienaar, H. VERKORVEREN Jr. Richard Stein smeet den, brief in een hoek, mishandelde zijn kort geknipt, dik, stug haar, terwijl zijn doordringende blauwe oogen, een allesbehalve rooskleu rige stemming uitdrukten. „Hoe ter wereld moet ik daarmee aan", mompelde hij. „Dat die duiveische bro- chitis ook nooit overgaat. Kon ik er toch in vredesnaam maar eens heen". Hij plofte in zijn armstoel, steunde het hpofd in de handen en dacht na. Clara's wanhopig wit gezichtje, zooals hij 't had gezien toen Pierre ziek was, stond hem steeds voor oogen en 't idéé dat ze nu bij haar eliendigen vader was in een omgeving als Henk Verkorveren op z'n eigen manier had beschreven, maakt hem half dol. „Ik geloof dat ik er heen ga, zei hij plotseling hardop, „collega Gispen ten spijt." „Waarheen dokter?" teemde juffrouw Leentje. i Hij wierp haar wrevelig Henk's brief toe. Bij gebrek aan een andere, betere vertrouwde, sprak hij wel eens met zijn huishoudster over Clara en Pierre. „Foei dokter", zei juffrouw Leentje toen ze den brief gelezen had, wat een toestand met die. kinderen. Och, ais me vrouw De Latier zaliger dit wist". „Daar zou 't beter om zijn", bromde Stein gemelijk, „Want als ze 't wist, leefde ze nog". Zonder te letten op zijn knorrigheid vraagde ze: „Wat denkt u nou te doen?" „Er heen gaan". „Maar dokter, goeie Hemel, dat zal dokter Gispen nooit goedvinden". „Loop naar je grootje, ben ik bijgeval een kind, dat moet doen wat hem ge zegd wordt?" „Gunst meneer, houdt u zich tot kalm, 't 'is puur voor uW eigen bestwil. U moet toch inzien, dat 't onmogelijk is, in Uw toestand, om op reis te gaan!" „Ik zie dat 't een lamme, beroerde boel is, en anders zie ik niets". Richard Stein mishandelde nogmaals z'n ijzergrauwe haren. Plotseling nam hij zijn vulpen en een blad papier en begon aan Henk te schrijven, zóó wild en woest, dat de inkt naar alle kanten spatte. (Wordt verüofgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5