Zierikzeesche Nieuwsbode rÉ.HOLTYAppels HnMsn en Petten. mmmïï o 236. abonnement i baandag 7 Sept. 1925 zierikzeesche courant. EERSTE BLAÖr Vraagt de Vïro Cap. Yilthoeden vamf f 225. Petten lanei i l'° Bekendmaking. Purol geneest en verfraait de Huid- binnenland PrJJi per 8 QAAnden f 1,50, fr*nco por post f 1,80. Voor het buitenland por J»ar t 10,—. AfsonderUjke nummer* 5 cent. VorsohUnt Maandag, Woensdag •n Vrijdag. 82»te JAARGANG. - No. 11288 lir. J. 5E LOOZE Jr. Ultg.-RUut. N. 1. KOSTE» AOVERTENTlfN van 1—8 regeli 80 ets. va* regel» en daarboven 20 eti. pé? regel. Seolamei 80 om. p. regel. Bö contract belangrijke korting Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ara. Dit nnmmor bostsat alt 2 bladen. Het SOLIEDSTE en VOOR- DEELIGSTE adres voor Moderne kleuren en modellen. Hier verkrijgbaar. Naast Mc(jazl|n«tn G»br. LOKKSR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter algemeene kennis, dat Zijne Excellentie de Minister van Onderwijs, KunBten en Wetenschappen, blijkens diens besluit van 29 Augustus 1925, no. 4553, afd. K. W. beeft goedgevonden het gebouw ran het Waterschap Schouwen, staande aan de Zuidzijde van de Odde Haven, wijk D no. 436, kadastraal bekend gemeente Zierikzee, Sectie B no. 258, aan te wjjzen als gebouw en getimmerte, bedoeld in art. 5, sub i, van het Koninhljjk Besluit van 30 December 1924 (Staatsblad no. 620), zulks op grond van het feit, dat in het gebouw de bewaarplaats is gevestigd van belangrijke Waterschaps archieven. Van deze aanwjjzing staat voor belang hebbenden binnen een maand na heden beroep 'open op de Kroon. Zierikzee, 5 September 1925. Burgemeester en Wethouders van Zierikze?, A. TIMMERMAN Cz.. 1°.-Burgem. P. F. WITTERMANS. Secretaris. BUITENLAND. Marokko. Ben vertegenwoordiger van de „Matin' heeft een kranig journalistiek stuk be gaan. Hij is, door de Spaansche linies heenbrekend, naar Tazroet getrokken om twee vragen aan Abd-el-|Krim te stellen en de secretaris van den heerscher in het Rif had hem gezegd, dat deze hem den ~28en Augustus zou ontvangen. De vertegenwoordiger van de Matin" heeft echter niet Abd-el-Krim zelf ontmoet, wel diens broeder, Abd-el-Krim si Mo- hamed, den minister Si ben Aii. en Krim's eersten, secretaris. Deze heeft den Fran- schen journalist verzekerd, w'at reeds vroeger is bekend gemaakt, dat Abd-el- Krim niet over vrede wenscht te spre ken, wanneer niet eerst de onafhankelijk heid van het Rif wordt erkend. Wij wil len, zoo heeft men in de onmiddellijke omgeving van Abd-el-Krim den man van de Matin gezegd, in vrijheid leven. Wij kunnen ons zelf regeer en, wij zullen vech ten tot den iaatsten man, al weten wij heel goed, dat Frankrijk en Spanje ge weldig zijn gewapend. Wij willen ook niet weten van een kader voor onze po litiemacht. U heeft te SjesjaWen gezien, zoo zei de' men den journalist, dat wij een 'leger weten te organiseeren- Wat de grenzen van het Rifgebied betreft, maakte men hem enkele eischen van Abd-el- Krim. duidelijk tot wijziging van dei Franseh-Riffijnsche grens, die verder door een commissie zal moeten worden afge bakend. Hetzelfde geldt voor de Rif- fijnsch-Spaansche grens. De zegsman van den Franschen jour nalist verzekerde, dat Abd-el-Krim geen oorlog met Frankrijk had gewild en tal van brieven heeft geschreven naar Parijs en naar Rabat om een schikking te kun nen bereiken. Al deze brieven zijn on beantwoord gebleven. Het vergaan van de „Shenandoah". Omtrent de ramp van 't Amerikaansche luchtschip de „Shenandoah" is nog het volgende bekend geworden: Het onklaar worden van de „Shenandoah" geschiedde om zoowat vijf uur 's ochtends. Ruim een uur vóór dat het luchtschip in twee stukken, brak, was het gezien boven Cam bridge. waar het gepoogd had eèn ge schikte plek te vinden voor een landing. Kolonel Hall, die zioh aan boord van d© „Shenandoah" bevond, toen de ramp gebeurde, zegt dat het ongeluk veroor zaakt werd door een storm, die den ge zagvoerder dwong telkens de richting te wijzigen. Ten slotte, dreef het schip op een hoogte van 5500 vt De snelheid was toen zoowat 50 knoop in het uur. Plotse- ling brak! het schip. In een officiéél be richt wordt er van gewaagd, dat het luchtschip door den. bliksem zou zijn ge troffen. Het blijkt echter niet, op welk rapport die bewering berust. Op het oogenblik, dat dé ramp voorviel bevonden zich 42 personen aan boord. Van dezen zijn er voor zoover thans b'ekend is, der tien omgekomen, o. w. de gezagvoerder, Lansdowne. Ter verbetering diene, dat de Shenandoah niet de Zeppelin is, die indertijd in Duitschlend was gebouwd en aan de Ver. St. afgeleverd, na met goed gevolg over den Atiant. Oceaan te zijn ge bracht. Het verongelukte luchtschip w^s in de Ver. Staten gebouwd. Reeds twee maal vroeger was de Shenandoah ernstig in gevaar geweest van te verongelukken. Eenmaal vloog zij bijina te pletter tegen den Piceadho-top, Ln den staat Arizona. De tweede maal dat zij in gr.odr ge vaar verkeerde was toen zij eens door een orkaan van haar mast werd gerukt De bemanning aan boord liet zich toen aanvankelijk op den sto-rm afdrijven, doch wist in het eind de controle over 't lucht schip te herwinnen en het gevaarte haar Lakehurst terug te brengen. Ken schrikwekkend rapport. De openbare meening in Frankrijk, dl* ten zeerste verontrust is door de her haalde spoorwegongelukken, welke gedu rende de laatste maanden hebben plaats gehad, is thans opgeschrikt door de pu blicatie van een rapport, dat dr. Pactet, een bekend Parijsch neuroloog, aan het medisch-psyehologisch ins'ituut heeft voor gelegd en waarin hij gevallen van abnor maliteit bij het spoorwegpersoneel be spreekt. Zijn rapport heeft geen betrek king op de jongste ongevallen, doch het is sprekend genoeg cm de reizigers op de Fransche treinen den schrik op het lijf te jagen. Hij zegt dat hij reeds in 1911 de aandacht van den minister van openbare werken heeft gevestigd op het feit dat hij gedurende de jaren 1902— 1910 alleen reeds in één hospitaal veertig gevallen van geestelijke en lichamelijke afwijkingen bij spoorwegbeambten heeft aangetroffen. Sommige patiënten, die in hun jonge jaren aan algemeene verlam ming hadden geleden, hadden nochtans treinen bestuurd of seinen bediend. Hij haait het geval aan van een wisselwach ter op een van de gewichtigste kruispun ten, die aan melancholie en een idéé fixe leed. Sedert- 1920 heeft dr. Packtét 20 gevallen van geestelijke afwijking bij spoorweglleden behandeld. Br wordt ithans van alle kanten op aangedrongen dat het spoorwegpersoneel vaker aan een me disch onderzoek zal wórden onderworpen Toch zou het onjuist zijn alle ongelukken aan het personeel toe te schrijven, daar, naar men weet, ook het slechte materiaal en de onvoldoende staat der lijnen het hunne tot het veroorzaken der catastro phes hebben bijgedragen. De dalende Noordzeekust. De „Leipziger Naturwissenschaftliche Korrespondemz" publiceert nieuwe onder zoekingen over het zinken van de Zuide lijke Noordzeekust. De afbrokkeling van Helgoland heeft de aandacht weer op ifi't welbekende feit gericht; men ziet tegemoet dat groote gebieden, al is het dan niet binnen afzienbaren tijd, onge twijfeld door de zee veroverd zuli'en worden. Het Zuid-Oosten van Engeland, Noord-Frankrijk, België, Nederland en de Duits.ehe Noordzeekust zijn bestemd om onder te gaan, volgens deze wetenschap pelijke mededeelingen. 'Men wijst op verschijnselen als het verdwijnen van eilanden, de aanwezig heid van Romeinsche ruïnes op een diepte van drie meter water e. d. De geologische onderzoekingen bewij zen eveneens, dat groote deelen van N.- Europa sinds langen tijd aan het dalen zijn. Zoo heeft geen der slroo.men, die in de Noordzee uitmonden, tijd gehad om een delta te vormen, daar dé rust hier toe ontbrak, de kust immers zinkt weg, al is het langzaam en onregelmatig. Vroe ger monde de Rijn in Engeland, in de nabijheid van Norwich, uit in de Noord zee, na de Theems als zijrivier te hebben opgenomen. Enigeland was toen met het vasteland verbonden; door het verzinken van groote streken lands, ontstond later het Kanaal. Deze dreigende beweging gaat voort, terwijl meer Noordelijk gelegen landschappen stijgen. De verdeeling der stijgende en dalende gebieden maakt het waarschijnlijk, d.at een groote oppervlakte lands zich steeds scheever gaat stellen, en dus een kantelende beweging vol trekt, zich als wip gedraagt. De as van deze beweging zou ongeveer do de lijn Luik, Maastricht, Wesel, Rhei- ne liggen, ten N.W. daarvan daalt, ten Z.O. stijgt het land. Tot deze lijn zal de zee dus doordringen, daar echter ligt haar toekomstige grens. Er wordt op gewezén, dat dit iproces telkens betrekkelijk korten tijd tot rust komt, maar na zulk een periode gaat het dan ook weer des te sneller. Br is ondertusschen al tor geruststel- I ling medegedeeld, dat het alles niet zoo snel gaat, dat men de badstoelen in onze zeeplaatsen reeds bij opbod behoeft te j verkoopen en dat een deel der verschijn- j selen eenvoudig aan de werking der zee is toe te schrijven, waartegenover elders groote aanwinsten van land staan. De Zomertijd. De'Eelgische regeering zou volgens de „N. R. Crt." het met de Nederlandsche eens geworden zijn, den zomertijd in den nacht van 3 op 4 October te laten eindigen. Het verdrag Nederland en België. In de 29 Augustus te 's-Gravénhage ge houden vergadering van het hoofdbestuur van het Algemeen Nederiandsch Verbond is de volgende motie met algemeene stem men aangenomen. „Het hoofdbestuur is van ioordeel, dat het verdrag tusschen Nederland en België met 3 April 1925 door zijn groote eenzijdigheid een zeer groot gevaar vormt voor de eenheid van den Nederl. Stam en" acht dat Verdrag daarom in zijn tegenwoordigen vorm on aannemelijk. Ui* SSad ©n Provtoo*#. ZIERIKZEE. Het schijnt, dat het bericht opgenomen even voor het ter perse gaan van ons Vrijdagnummer, omtrent de kwes tie-de Broekert, door velen niet goed is begrepen. In verband daarmede berichten wij, dat Ged. Staten van Zeeland, .gelet op art. 26, derde lid der Gemeentewet, en na den heer de Broekert te hebben gehooTd, geene termen aanwezig achten, om hem van zijn lidmaatschap van den Raad ver vallen te verklaren. Zaterdag 12 Sept. hoopt de Bijzon dere Vrijwillige Landstorm, afd. Schou wen en Duivel and, een schietwedstrijd te houden op de schietbaan aan den West hoek. i'e 3eodr.-*oht wordt ori»rbmjid. De gemeenteraad van Tholen heeft Vrij dag met algemeene stemmen besloten tot aanleg van een brug over de Eendracht, waarvoor f 400.000 zal geleend worden. Er zal een brug komen geschikt voor spoorverkeer in verband met de plannen van spooraanleg over het eiland. Tholen, hoewel deze waarschijnlijk vooreerst wel niet uitgevoerd zullen worden, ook met het oog op het inmiddels sterk toege nomen autobusverkeer op 't eiland. De regeering bleef evenwel den eisch stellen van een zware brug. De gemeente Tholen zal bruggelden ontvangen. Ze int thans jaarlijks aan veer gelden ongeveer f 6000. (Zie het raadsver- slag) ELLEMEET. De heer J.b Steur reed Vrijdagnamiddag j.l. omstreeks 4 uur van de school te Ellemeet huiswaarts met zijn nieuwe auto. Op den SchelpWeg ter hoogte der hofstede van de Witte, waar het uitzicht slecht is, bevond hij zich plotseling tegenover een boerenwagen en een tweede auto. Door krachtig remmen wist hij een botsing te voorkomen, doch j kon niet verhinderen, dat zijn auto achter- i uit de vaart in ging. De heer Steur wist j zich te redden en kwam met kleine j kwetsuren vrij. Des avonds Was men nog bezig met hijschwerktuigen om de j auto op het droge te brengen. ELKERZEE. Voor de stormramp Bor- oulo is in onze gemeente gecollecteerd f222,14. OOSTERLAND. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Woensdag 2 September j.l. Voorzitter de burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren F. van der Hulle, J. J. de Vos en H. P. Hendrikse. De voorzitter deelt mede, dat de keuringsveearts, hoofd van dienst, de lieer Hoogstra, wegens een ongeval ver hinderd wordt dienst te doen, en dat als zijn plaatsvervanger optreedt de heer Kloppert; dat de ledigstaande woning op het Tuindorp, verhuurd is aan J. Geel hoed; dat zich nog geen sollicitanten heb ben aangemeld naar de betrekking van vroed vrouw-verpleegster; dat de collecte voor de geteisterde streken heeft opge bracht te Oosterland f908,55 en te Sir- jansland f 196, te zamen alzoo f 1104,55; dat de koolaseh op de Boschblokdreef is gebracht. Het verzoek van J. Dorst Mz., om restitutie van. een half jaar honden belasting wordt ingewilligd, indien blijkt, dat 1 Juli j.l. de bedoelde hond niet meer in zijn bezit was. Men besluit in te wil ligen het verzoek van de commissie tot verbetering van het verkeer Schouwen— Duiveland met Roosendaal, om een sub sidie acf 1 oent per inwoner. In verband met het gewijzigd art. 150 der Pensioen wet worden op hun verzoek, hoogere pensioensgrondslagen vastgesteld voor de burgemeester, de hoofden der scholen, C. de Kok en K. Oudshoorn en voor de onderwijzeressen G. A. Giljam en A. C. M. Breas. Het verzoek van de gemeente Zoeterwoude, om adhaesie te betuigen aan een adres tot afschaffing van den zomertijd, wordt voor kennisgeving aan genomen, omdat de bevolking alhier van den zomertijd geen moeilijkheden onder vindt. De begroeting van inkomsten en uitgaven dier gemeente voor den dienst 1926 wordt vastgesteld :in ontvang en- uit gaaf op f 58458,94r'; B. en W. wórden ge machtigd tot den aankoop van 15 M:i. .rebut. Men besluit een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop aihier ben zine bewaard wenrdt. Hierna sluiting. ST.-PHILIPSLAND. Voor de doer den I cycloon geteisterde streken is alhier bij eengebracht f797,85. ST.-MAARTENSDIJK- Tijdens een hevig onweder sloeg Vrijdagmorgen de blikjem in den korenmolen van den heer P. W- Stoutjesdijk, zonder evenwei brand te veroorzaken. In den van boven 3 d.M. dikken buitenmuur werden twee groote gaten geslagen. Het hemelvuur is, na in den molen verschillende verwoestingen té hebben aangericht, tenslotte terechtgeko men in de machinekamer, waarvan alle ruiten werden vernield en de muren ge heel ontzet. De V2 c-M. dikke geleiding van den bliksemafleider was op verschil lende. plaatsen vernield, terwijl de bui tendeuren van den molen op de gaan derij door den geweldigen luchtdruk uit hun hengsels werden geslagen. De ma- terieeie schade, die door verzekering is gedekt, wordt geraamd op pl.mj. f 200Q Een toeval mag het tenslotte heeten, dat zich niemand in den molen bevond. (M Ct.) THOLEN. Gemeenteraadsvergadering, gehouden op Vrijdag 4 Sept. Aanwezig alle leden, benevens een ^alrijk publiek. Voorz. mr. A. J. v. d. Hoeven. Na opening heette de voorzitter, ia 't bizonder dhr. Aartse, die eenigen tijd ziek was ge weest, hartelijk welkom. Hij hoopte dat deze nog vele jaren in goede gezond heid in 't belang der gemeente werk zaam mag zijn. De heeren Goedegebuure en Corneïisse stellen voor om aan de agenda toe te voegen: wijziging art. 111 politieverordening en bespreking haven- en kadegelden. Indien er tijd over is, zegt de voorz., zal dit worden behandeld. Een schrijven der bewoner-; van 't Stoof - hof, tot het plaatsen _van een lantaarn aan de Singel, werd Ter nader advies, -aan B. en W- overgelaten. Aan de orde is nu 't vaststellen van een definitief brugpian, aangezien er 2 raadsleden zijn, die van de vorige besprekingen weinig afweten, releveerde de voorz. de voor naamste gedeelten»diér besprekingen. In het nieuwe plan is een technische wijziging gekomen; de draagkracht van 1000 per M2. wordt gebracht op 2000. De voorz. geeft den raad in ernstige overweging om dit plan aan te nemén, daar hij vreest dat anders de damplan nen weer te berde zullen komen, wat een ramp voor deze gemeente zcu zijn. temeer daar er dan van een brug vol strekt geen sprake meer zal zijn. De heer Moeiker dacht, dat er aanvankelijk wel kans was op een goedkoopere brug, maar als de autoriteiten er op staan, dat er een ioeaalspoor over moet, kun nen wij daar niets meer aan doen. Het zou hem spijten, indien door de komst der brug de belasting omhoog moest. Verder wijst hij er op, dat de gemeente nu f 7000 is toegestaan uit het veerbedrijf, terwijl uit de bruggel den maar f 6000 in de kas der gemeente vloeien. Hij betreurt het, dat de autori teiten het niet meer op prijs stellen, dat deze gemeente het aandurft, voor eigen risico een brug te bouwen. Waar er nog op deze post voorkomt een bedrag van f 2000 voor onderhoud brug, acht hij, ofschoon geen deskundige in deze, dezen post wei wat te laag berekend; ook de post bediening Vain f 30Ó0 en< f 500 druk werken zijn te laag, daar we er rekening mede moeten houden, met een over heidsbedrijf te doen te hebben. Waar we nu een opbrengst van het veer hebben van f 40700, en dit door de verhoogde 'tarieven der bruggelden nog1 f 4800 hoo- ger komt, ziet hij er geen bezwaar in, daar ook de inkomsten van het veer in eigen exploitatie zijn vermeerderd. Waar hij een warm voorstander is van verbe teringen, zal hij voor stemmen. Mocht ech ter deze concessie worden verzwaard, zoodat de brug inplaats van winst, ver lies zou worden, zou hij verplicht zijn tegen te stemmen. De voorzitter ziet vol strekt geen bezwaar, dat deze f 6Ü00 er niet zullen komen, waar dit bedrag is - vastgesteld, zullen Ged. St- dit ook wel houden als een minimum. Mocht het noo' dig zijn dit bedrag op te voeren, gelooft hij wel dat Ged. St. daar geen bezwaar tegen zouden hebben. Waar de ingenieur Kuipers gezegd heeft dat f 2000 genoeg is voor onderhoud, gelooft hij wel, dat we ons daaraan kunnen houden; ook het bedrag van f 3000 voor bediening is vol doende. daar er gemakkelijk een gezin is voor te vinden, te meer daar de fooien toch ook nog wel zullen blijven bestaan. Waar het verkeer steeds toeneemt, acht hij de vermeerdering van f 4800 van de verhoogde tarieven volstrekt niet te hoog. Dhr. Goedegebuure vraagt of de post Van f 15870 voor onklaar raken van sche pen en strijkbaar maken van masten, vol strekt alleen daarvoor dient? De voorz. zegt, deze post dient voor al Je onvoor ziene uitgeven. Verder vraagt de heer Goedegebuure, gezien de post grondwerken, Waar deze grond vandaan zal worden gehaald, en of B. en W. bij de aanbesteding willen be palen, dat er 75 pCt. werkkrachten uit deze gemeente moeten gebruikt worden? De voorz. zegt, dat het bestek aan zal wijzen, 'wlaar deze grond moet worden gehaald, en dat B. en W. terdege er reke ning mede zullen houden, dat er bij de aannemingsvoorwaarden zullen wór den opgenomen, de werkkrachten, meest uit deze gemeente moeten komen. Daarna werd met algemeene stemmen het defini J tief brugpian. benevens het tarief voor 't bruggeld aangenomen. Ook werd goed gekeurd, dat B. en W. een leening zullen aangaan van f400.000, tegen een door hen vast te stellen tijdstip. Op voorstel van B. en W. werd aan den gemeente-veld wachter van Os, op^de oude voorwaarden een stukje gemeentegrond in paoht ger geven. Waar er voor de nieuwe bestrating een post is uitgetrokken van f1500 en nu reeds f1200 daarvan is verbruikt en de Bebouwden dam en Kruittoren hoog noodiig opnieuw bestraat moeten iwörden, werd besloten deze post te wijzigen. Te vens werd een bedrag van. f 90 uitgetrok ken, om de bestaande muur aan bet Nutsgebouw te verbouwen, ter verbree- ding der Stoofstraat. Waar indertijd op voorstel van dhr. Goedegebuure de ker mis is. drooggelegd, wenscht hiji deze bepaling te wijzigen, daar hij het onbillijk acht, dat winkeliers in bier en 'Wijn mo gen verkoopen en de kasteleins niet De heer G. Jansen vindt het onrechtvaardig, dat Zaterdags de boeren, als ze naar het koffiehuis komen, door den Raad gedwongen Iwórden geen borreltje meer te drinken; hij vindt het sterk, dit een memsch op te leggen, als het Maandag, Was, zou hij er voor wezen. Den heer Moeiker doet het genoegen, dat de heer Goedegebuure mei zoodanig voorstel komt. We hebben bij het festival gezien, dat het zelfs geen kwaad kan, indien tot 5 uur sterken drank wordt geschon ken, ofschoon hij liever had gezien, dat evenals in Oud-Vosmeer tot 1 of 2 uur sterken drank werd geschonken. Hij kan nochtans met het voorstel van den heer Goedegebuure mede gaan. Hét voorstel- Goedegebuure werd daarop met alge meene stemmen aangenomen. (Zoodat men weer met kermis zijn biertje en wtijntje kan drinken). De heer Coirnelisse geeft daarna een uitvoerig overzicht betreffen de de regeling der kadegelden van. af 1867, successievelijk zijn deze opgevoerd van 21/2 ct. tot 10 ct., terwijl dit alleen de schippers moeten betalen en niet de boeren, die alles stuk rijden en waar ook de burgers deze kosten moeten be talen, stelt hij in het belang der gemeen schap voor, om een wagen bespannen met twee paarden 20 ct. kadegeld en voor een kar 10 .ct. te eischen. De heer Moei ker kan met het idéé van den heef C. niet meegaan, te meer, daar hij weet dat er hier door de schippers op de breede beurt minder wordt betaald dan elders. Hij pleit hier heelemaal niet voor de boeren, maar is als raadslid verplicht de billijkheid te betrachten, daar de boeren reeds het meeste moeten betalen in het tekort der gasfabriek en deze hiervan tóch ook niet profiteered En wordt er ook niet leggeld betaald voor de bieten? Wèth. Wagemaker gelooft, dat de heer Cörnélisse abuis is; hij vermengt haven met kadegelden. Komt de f1300 voor ge bruik plateau kade ook niet van de boe ren en moeten deze ook niet betalen aan straatreiniging en verlichting, zonder hier van te kunnen profiteeren? De heer Cor neïisse meent, waar de boeren Js avonds met hun auto's en motóren ook genieten van ons gas, het niet erg is dat ze enkele procenten moeten betalen in 't tekort Moeten de burgers de 2 man ook niet be talen, die": gedurende het najaar het vuil op de haven opruimen? Is de dam op de vest ook niet vo^r de boeren gelegd; en moeten ook wij daar aan niet betaren? 'De burger moet reeds geno'eg bétalen in het belang van den landbouw, al is het alleen- maar in het najaar; de straatreiniging. Dhr. Aartse. meend$ dat als men in- gliiig op de' woorden van Cörnélisse, di1 een groote schadepost voor de gemeente zoü worden, daar dón vele boeren hun bieten te ScherpenLsse en Strijenharn' bf Oud-Vossemeer zouden brengen. En zou- j dén de inkomsten der kade daar nietzeer door verminderen; en ook de werkmen- schén alhier door gedupeerd worden? Na nog eentge verdère discussie, werd dit voorstel ter nader advies in handen van B. en W- gesteld. Daar dhr. Moeliker in het raadsver slag dér vorige week hééft gelézen, dat een beschoeiing zal worden gemaakt aan den overkant van het veer, zou hij gaarne zien, dat dit spoedig plaats vond-, aan gezien het mossel verzanden binnen 3 a 4 weken in vollen gang zal zijn. De voorz. zegt toe, dat het, indien mogelijk, zoo spoedig mogelijk zal gebeuren. Waar we hier weer een nieuwe bijzondere school hebben gekregen, vraagt dhr. Goedege buure hoe het komt dat wij die lokalen assureeren, daar die menschen toch tegen assurantie zijn. Hij vindt dit zeer onbil lijk. Ze moeten zelf hun assurantie be talen. De voorz- zegt, dat-dit niet mo gelijk is, daar de lokalen gemeente-eigen dom zijn en zij deze slechts in bruikleen hebben. Daarna sluiting. RECHTZAKEN, Voor de rechtbank te Middelburg is tegen S. v. D., 24. jaar, werkman te Zie rikzee, terzake van poging tot verkrach ting te Ouwerkerk, 3 j. gev.str. geëischt. ONDERWIJS. Voor de acte tuinbouwkunde l.o. slaag de te Wageniingen o. m. de heer J. Witte, hoofd der school te Noordwelle. ELLEMEET. De voordracht voor hoofd der school alhier bestaat uit de heeren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1