Zierikzeesche 0 Nieuwsbode Maandag 31 Aug. 1925. sserikzeesche courant. Bekendmaking. Gemsenta-Begrooting. Voeten ABONNEMENT^ l'r'J» per 6 xaaanaea f 1,50, iracco por post f 1,80. Voor hoi 'buitenland por jaar f 10,— ^fsocdoriyke aumiuors 6 ooiit. Vereohljnt Maandag-, Woenadagr VrUdag. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat bet grintpad gelegen tusschen .de twee grasperken op de Oude Haven, be nevens ean gedeelte straat, gelegen aan de Noordzijde van de Oude Haven en wel van af de woning van den heer Labzowski tot aan bet Kantongerecht, in het belang der openbare orde en ter gelegenheid van de muziekuitvoering, voor bet openbaar verkeer zal zijn afgesloten op Maandag 31 Augustus 1925, des namiddags van 8 tot 11 uur. Zirrikzbc, den 29 Augustus 1925. De waarnemend Burgemeester van Zierikz,ee, A. TIMMERMAN Cz. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee b-engen ter openbare kennis, dat de begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1.926 van heden tot den dag der behandeling in den Raad ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Zierikzee, 28 Augustus 1925. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BUITENLAND. Doop door verdrinking. Uit de nadere bijzonderheden, welke zijn ontvangen omtrent de handelingen van een fanaticus in Belgisch-Kongo, die den dood Van 50 inlanders op zijn ge weten zou hebben, blijkt dat de fanaticus, M'Wanalesa genaamd, zichzelf de Pro feet en een ,,zoon van God" noemde. Hij predikte dat hij door God was ge zonden om de Onderdrukte inlandsche rassen op te beuren. Om dit te bereiken moest hij hen, volgens een goddelijke op dracht. doopen. Dengenen, die zich Wil den laten bekeeren, deelde hij mede dat zij van deze aarde zouden scheiden, doch gereinigd zouden terugkeer en gelijk de blanken. Hij liet ze daarop in de rivier neder en verdronk ze. Tot dusver zijn 55 lijken gevonden. Dertien politiebeamb ten, die een onderzoek instelden, zouden zijn gedood. Naar verluidt zouden 60 in landers tot de medeplichtigen van M'Wa nalesa behooren. Noodweer boven Japan Zooals reods gemold, heeft inr Japan opnieuw een ramp plaats gehad, d;e door geweldige overstroomingen is veroor - zaakt. Vele tienduizenden huizen zijn hier door ondergeioopen, terwijl tientallen wo ningen zijn ingestort. De correspondent van de Chicago Tribune" seint hierom trent aan zijn biad het volgende: Weder om is Japan het slachtoffer geworden vaneen nationale ramp, welks omvang de wereld versteld doet staan. De steden Tokio en Yokohoma, waar men nog bez:g is, geleidelijk de schade te herstellen, door de aardbeving van anderhalf jaar geleden aangericht, zijn thans gete:sterd door een onheil, dat op het oogenblik nog niemand tot :n 'zijn uiterste conse quenties vermag te overz'en. Dezen ke«r is het geen aardbewng, doch een pverstrooming, d:e het land heeft Verwoest en de eerste berichten spreken reeds van tachtigdu:zend men- schen, die :n de beide genoemde steden dakloos zijn geworden. In Tokio alleen zijn niet minder dan veertigduizend en in Yokohama vierduizend huizen door het Water overstroomd; Een groot aantal do zer huizen Waren nog niet eens volkomen hersteld van de schade, die zij bij de groote aardbeving hadden opgeïoopen. De overstrooming is veroorzaakt door een geweldigen storm, gepaard gaande- met een wolkbreuk, die volgden op een diepe "atmosferische depressie en een typhoon* De neerstortende watermassa's verander den de rivieren in een minimum van tijd in bruisende stroomen en het vlakke land werd in een onafz:enbaar storm achtig meer veranderd. Alles wat in den 'weg stond, werd onverbiddelijk meege sleept naar zee. Het was een geluk, dat de meteorologische dienst tevoren het op komst zijn van zwaar weer had aange kondigd en hieraan is het te danken, dat op het oogenblik niet meer dooden en slechts een honderdtal gewonden vallen te betreuren. De materïeeïe schade is evenwel enorm. Ken ouderwelsehe rooftocht. Te Heywoth, honderd kilometer ten Z.W. van Chicago, werd groote ontstel tenis veroorzaakt door een bende van tien gewapende en gemaskerde bandie ten. Ze hebben op ouderwetsche wijze de plaats geterroriseerd. De bandieten dron gen de winkels binnen, alsmede de ban kiershuizen, nadat zij alle telefoon- en telegraafdraden hadden doorgesneden en gingen er van door met een buit van 5000 dollar aan contanten en 7000 dollar aan effecten. Nu hun vertrek heeft de plaat- lijke politie-chef zich naar de naastbij- zijnde stad begeven en de politie te Chicago gewaarschuwd met oggave van de richting, waarin de bandieten zijn ge vlucht. Ren moord uit kinderliefde. De Fransche jury zal dezer dagen een moeilijk geval tot berechting krijgen. Een bekende weduwe te Rijssel, madame Le- fèVre heeft uit F.efde tot haar zoon diens AOVÉRTENTlt^ Vfeü i—ft rogel» 60 a». «f regalb en daarboven 20 at», par regel, 3eciame» etti. p. re#®;, ÖJJ aontraet belangrijke korcing 88ste JAARGANG. - No, 11280. »i> d"-f Bir. 4. J. DE LOOZE Ir, Mfe-M»' V. i, EOSFEB 70Sr vtouw doodgeschoten, omdat zij, naar zij verklaarde, het leven van haar zoon tot een hel maakte. Zij heeft op de vol gende wijze uitvoering gegeven aan haar plan. Zij had te kennen gegeven, dat zij haar zoon en zijn vrouw, die te Veurne woonden, gaarne zou zien. Toen André Lefévr.e dezer dagen nu voor zaken op reis moest, maakte hij van de gelegen heid gebru'k om met zijn echtgenoote zijn moeder, die reeds 67 jaar :s, op te zoeken. De oude mevrouw stelde voor een autotochtje te maken. Toen het drie tal buiten de stad was.gekomen, verzocht zij haar zoon een oogenblik stil te hou den, aan welk verzoek hij voldeed. Zijn moeder haalde daarop een revolver te voorschjjn en schoot haar schoondoch ter een kogel in het hoofd. André Lefèvre bracht zijn vroouW onverwijld naar het hospitaal te Rijsel, doch ondeiweg over leed zij. Zijn moeder vergezelde hem naar het hospitaal, waar zij werd gearresteerd. Zij verklaarde, dat zij drie maanden ge leden de revolver had gekocht. „Doe maar met me wat ge wilt", zoo besloot zij haar bekentenis. r BINNEN LA H~D7 Emigratie De Emigratie Centrale Holland is voor nemens in Zeeland een Provinciale Emi gratie-oommissie in te stellen, welke tot taak zal krijgen toekomstige emigranten nader in te lichten omtrent emigratie- mogelijkheden en vooruitzichten in het immigratieland en nauwer Contact te ibren- gen tusschen emigranten in de provincie Zeeland en die Emigratie Centrale Hol land. Behalve het college van Ged. Sta ten van Zeeland, en de directeuren der arbeidsbeurzen te Middelburg en Terneu- zen zijn een 6-tal landbouwers- en land- arbeidersorgansaties uitgenoodigd zich in bedoelde commissie te doen vertegen woordigen. i De stormramp. Er zijn te Borculo formulieren Verkrijg baar gesteld, waarop ieder de schade aan roerend goed en bedrijf kan invullen. Tegen opzettelijk te hooge aangifte zijn strenge 'bepalingen gemaakt. Publiceering der aangifte hangt hen boven het hoofd, die te veel opgeeft Verder worden de landbouwers aangemaand hun verspreid ligglende reeds geoogste veldgewassen te verzamelen, teneinde door nalatigheid niet gedupeerd te worden, bij eventueele toe te kennen schadevergoed ing. Het rllTerrn huwef^Ksfyt-sTSfë"r Koningin. De koninklijke familie heeft het voor nemen haar zilveren huwelijksfeest, dat gelijk bekend is, in huiselijken kring her dacht zal worden, op het paleis Het Loo te vieren. Hugo Groting-herdonkfng. Vrijdag heeft te Delft de Hugo Grotius- herdenking plaats gehad op initiatief van de Vereenigingl voor Volkenbond en Vre de. De secretaris van het Nationaal Comité tot herdenking van de verschijning van Grotius' hoofdwerk, de heer mr. Ch. van der Mindere, van 's-Gravenhage, legde namens genoemd comité een fraaien krans op het prachtige voetstuk van het standbeeld op de Markt. Precies half drie had de plechtige her denking plaats in die Nieuwe Kerk met het gerestaureerde Koor, dat in 1923 als nationaal huldeblijk aan H. M. de Konin gin is aangeboden. H. M. de Koningin fvvas vertegenwoordigd door den opperka merheer, graaf van Lijnden van Samden- burg. Onder het auditorium bevond zich H.M. de Koningin-Moeder. De onanist', de heer Storm, speelde enkele toepasselijke nummers. Het ge mengde koor van de Delftsehe af deeling der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zong onder leiding van den directeur, den heer Henk van den Berg van 's-Gravenhage, een viertal liederen. Ais woordvoerders bij de herdenking traden op mr. H. C. Dresselhuys, lid van de Tweede Kamer, oud-secretaris-gene raal van het Departement van Justitie en voorzitter van de Centrale Organisa tie vöor een duurzamen vrede en prof. mr. M. W, F. Treüb, voorzitter van de Vereen iging voor Volkenbond en Vredf en oud-Voor zit ter van de Union des As sociations pour ia Société des Nations. UI! Stad en Provinole. ZIERIKZEE. Bij de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden js bericht ingekomen, dat het gewijzigde Duitsche douane-tarief, zoo ais dit onlangs door de Duitsche volks vertegenwoordiging is aangenomen, op 1 October a.s. in werking zal treden. Echter zullen van kracht worden: op 1 September a.s. de invoerrechten voor granen, mout, vee, versch vïeeseh, producten van meelfabrieken en suiker; op 16 October a.s. de invoerrechten op wijn, aangezien op dat tijdst:p 't Duitsch- Spaansche-handeisverdrag buiten werk'ng treedt. Ook de invoerrechten voor ijzer- Jegeeringen (Ferromangaan, Ferroglirom, enz.) zullen voorloopig fir'et worden ge heven. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot Officier in de orde van Oranje Nassau: j dr. P. A. Ki$p, predikant bij de Ned. j Herv. Kerk te Amsterdam; tot ridder d'er orde: de heer J. C. v. d. Have. burgemeester der gemeente Oosterland; tot officier: ir. A. de Mooij A.Cz., hoofd van hel bureau voor technisch-economi sche adviezen bij bet Departement van Gouvcrnementsbedrijven in Bangdoeng. Onder de lijst dar industrteëlen treffen we o.a. aan onze stadgenoot, de heer H. J. Doeieman, eigenaar der beschuitgelei- fabriek „Zeelandia" sflhïer. De heer Doeie man is door H.M. de Koningin, op voor dracht van het ministerie van Arbeid, be noemd tot ridder .*ii de orde van Oranje Nassau. Heden (Maandag)avond 8i/2 uur geeft „Kunst en Eer" ter .gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin een con cert. Programma: 1. a. Volkslied; b. Zeeuwsch volkslied; 2. L'Entrée des Gla- diateurs, marsch, Fuqik; 3. La Grand Mo- gol, fa/itais'e, Andraan; 4. Au Paijs du Rève, valse, E. Nieo*sfe; 5. Guillaume Teil, fanteis'e, Rossini. - 6. Cluses-festival, marsch, Hugonnot; 7. Fatibtza, fantaisie cómique, F. de Suppé; 8. Biljets Doux, Fox-Trot, M. Yvairi; 9. Walzertraüme, walzer, O. Straus; lü. Unter dem Ster- nenbanner, J. Sousa. ELLEMEET.- Op 28 Aug. des voormid dags 11,30 uur werden werklieden op geschrikt door een vreemd fluitend ge luid. Onmiddellijk daarna sloeg een voor werp in den grond in eene weide van dhr. L. R- Blom in het Prunjebevang on der deze gemeente. Ter plaatse werd een halve M. diep :n den bodem een kogelvormige steen gevonden ter grootte van een dubbele mansvuist en vain 3, K.G. zwaarte. Vermoedelijk een meteoor steen. Dhr. A- P. van der Weijde zal zich in verbinding stellen met het meteo rologisch instituut te De Bilt om nadere inlichtingen. SCHARENDIJKE. Onze dorpsgenoot', dhr. D; J. Ornée is aangesteld tot tijdelijk opzichter bij de herstellingswerken te Borculo. BRUINISSE. De alhier gehouden in zameling, tot leniging van den nood in de geteisterde streken door den laatsten storm heeft f 873,40 opgebracht. ST.-PHILIPSLAND. De schippersknecht P. v. d. H. had het ongeluk over de z.g. „klap" te struikelen, waardoor een been ernstig werd gekneusd. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. THOLEN. Raadsvergadering, gehouden oo Vrikte» 28 - voorZTïter mr A. J. v. o. noeven. Afwezig met Kennis geving de heeren Moelker, Aartsen, Cor° nelisse en Goedege'buure. De voorzitter stelt voor de agenda volgens de bestaan de punten te behandelen. Aangezien er zooveel leden afwezig zijn, stelt weth. Wagemaker voor, punt 7 en 8, vaststelling definitief brugplan. en intrekking oud be sluit en vaststelling -nieuw besluit, tot 't aangaan eener ieening voor de overbrug ging, van die agenda af te voeren, daar deze punten te belangrijk en ingrijpend zijn, om niet in een voltallige raad te worden behandeld. Daar allen het hier /mee eens Bijm, wordt aldus besloten, waar na de voorzitter zeide, dat dan speciaal voor dieze 2 punten, tegen Vrijdag 4 Sept. een vergadering zal worden ge houden. In de commissie tot nazien der geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, dhr. G. Jansen, benoemt de voorzitter de heeTen Klompe, Quist en DeurJoo. Bij monde'van den heer Klom pe verklaarde de oommissie de geloofs brieven accoord', waarna met algemeene stemmen de heer Jansen wordt toege laten. Nadat dhr. Jansen in handen van den voorzitter de vereischte eedan heeft afgelegd, wenschte deze hem geluk met zijn benoeming en hoopte, dat hij zich spoedig in den raad zal thuis gevoelen, en zijn béste krachten zal besteden in het belang der gemeente. De heer Jansen zegde den voorzitter dank voor zijn woor den en, ofschoon het wel in zwakheid zal zijn, hoopte hij toch in het belang der gemeente, zooveel mogelijk recht en billijkheid te betrachten. Eenige ingeko men stukken worden voor kennisgeving aangenomen, o. a. een schrijven van Ged. Staten, dat het salaris van den burge meester is vastgesteld op f 1900 plus vrije Woning, berekend tegen f230, zoo- dat de pensioensgrondslag, f2130 wOrdt. Beridht van den commissaris, dait aan den burgemeester verlof is verleend van af 5 Sept. tot 23 Sept. a.s. Van den beer P. Blaas, dot hij onder dankbetuiging zijn benoeming tot ambtenaar van den burg, stand aanneemt. Schrijven van den heer G. A. van Overbeeke, met verzoek hem tegen 1 October a.s. eervol ontslag te verleenen als hoofd der openbare school. Met algemeene stemmen wordt besloten, dit hem op de meest eervolle wijze te (ver leenen. Schrijven van den heer G. Ver kammen en anderen, met verzoek de havengelden te verlagen en het oude tarief in te voeren. Daar in een der (vol gende vergaderingen deze kwestie aan de orde zal komen, stellen B. en W. voor, dit schrijven nog niet te behande len, wat met algem. stemlmen wordt goedgekeurd. Bij punt 3 der agenda stel len B. en W. voor de vernieuwing der havenbesehoeiïng, aan den overkant van het veer, ten einde het laden en lossen der mosselschippers te vergemakkelijken, niet aan te besteden, doch dit onder- handsch te doen uitvoeren, zoo dra er weer werkeloosheid heerscht. De heer Quist vraagt, wanneer het dan de bedoe ling is, oim het uit te voeren? De iraor- zitter meent, dat dit tegen den winter zal zijn. Weth. Wagemaker vindt, dat men zich d:t verkeert voorstelt; het is juist de bedoeling, dat deze beschoeiing klaar is vóór de bietencampagne, daar niet dioor deze campagne de mosselschip pers in hun losplaats bemoeilijkt worden. De heer Braai zegt, dat juist in de bieten- tijd, er werk 'genoeg is, en, indien het een groote karwei is, acht hij het beter, te wachten tot na de bietencampagne. Daar B. en W. toezeggen, met deze omstandigheden rekening te zullen hou den, wordt met algemeene stemmen de uitvoering hiervan aan hen overgelaten. De voorzitter benoemt in de oommissie tot nazien der rekening 1924 de heeren Moelker, Deur loo en Goedegebuure,- en in die voor de begrooting 1926 dezelfde heeren, benevens de heeren Aartsen en Braai. De motor-verordening voor ver voer van personen tegen vergoeding wordt met algemeene stemmen vastge steld, waarna op voorstel van B. en W. •een rekening-courant overeenkomst zal Worden aangegaan met de Bank van Ne- derl. gemeenten, aangezien de meeste betalingen door het Rijk tegenwoordig over deze Bank gaan. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Donderdag ge raakte door te dicht bij een petroleumstel te komen mej. K. huishoudster bij den landbouwer van D. in 'brand. Deze laatste trachtte met zijn handen de vlammen te dooven, doch bekwam daarbij ook hevige brandwonden. Mej. K. moet ernstig zijn verbrand, aan beenen en onderlijf. Stukgeloopen, branderige, door eelt of knellend schoenwerk pyclijk geworden voeten, ver- zaoht en geneest men met 30-60-90 ct. PUROL POST EN TELEGRAPHER Verlaging brlefkaartport voor het buitenland. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat het voorne men bestaat, het port van de voor het buitenland bestemde briefkaarten, limigaan- iUo 1 0«l/ihpr a tot-10 rent «nnrjixr gfcgev van I21/2 cent in te slaan dan nooo:g ging >-.4 leven om niet meer briefka; vsisc?' briefka arten zijn voor het gebruik tot den genoemden datum; daarna is de waarde van de brief kaarten 'van 121/2 cent gelijk aan dir# voorzien van een zegel afdruk van 10 ct. Onderwijs, TH'OLEN. Vrijdagavond werd door ds. Kersten in de flink gevulde Oud-Geref. Kerk, op plechtige wijze, de school dier gemeente geopend en het personeel ge ïnstalleerd'. Onder de aanwezigen zagen wij B. en W. Van Tholen, besturen en hoofden van zusterscholen uit Ierseke, Krabbendijke, 's-Gravenpolder en St.-An- inaland. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 127—1 en het lezen van Jezaja 38. Daarna nam ds. Ker sten het woord. Hij Zeide, dat het hem een aangename taak was, de opening der biz. school te Tholen, te mogen inluiden, en het verblijdde hem, dat Thiolen's ge meente ook de noodzakelijkheid had in gezien,, en het heil van het zaad ider (ge meente hen drong, een school van eigen richting te openen, ofschoon het bedroe vend was, dat sommigen hunner hiervan niet overtuigd zijn. Immers, de geeste lijke toestand van het opkohiend geslacht is zeer droevig. Den alles verwoestenden stroom der zondedienst, were! dlust erft., heeft die ook niet velen uit Tholen's ge meente, die ik met namen kan noemen, uit ons midden weggerukt. Er wordt veel geklaagd over de droefheid van dezen tijd, maar Jaten wij' de oorzaak en schuld bij ons zelve zoeken, deze is alleen aan onze zijde. Wij weten wel, dat God den mensch moet bekeeren. Het is God alleen, die onze kinderen uit den dood tot het leven kan brengen, tot wedergeboorte. Wij stichten geen scholen, om onze kinde ren te bekeeren, daar zijn ook geen ker ken voor; alleen de vrije genadeleer maakt geen zorgelooze mensohen, die los en on verschillig leven; maar zij kan ons, daar we toch geen stok en blok zijn, bren gen tot waarachtige bekeering. God alleen verlicht 't verduisterde verstand en over tuigt ons van gerechtigheid en oordeel, zoodat We leeren onder het recht Gods te blikken, ook al zou Hij ons eeuwig verdoemen. Het is onze roeping, onze kinderen te brengen onder de beademing van zijn Woord in huis, in kerk en school. Daarom heeft het ons zoo zeer verblijd, d,at hier ook ontwaking is gekomen en de hand aan de ploeg geslagen, zoodat oo'k uwe kinderen onderwijs zullen ont vangen, gebouwd op Gods onfeilbaar woord. Vervolgens bepaalde hij Zijn ge hoor, bij het laatste gedeelte uit vers 19 van Jes. 38. De Vader zal den kinderen, Uwe waarheid bekend maken, 'Welke hij (verdeelde in punten: le de scheppings- ordiinantie, 2e de genadebedeeling, 3e het •eeuwig wonder. Waar God de vaders, van af de schepping gesteld heeft tot profeten, priesters en koningen, zal dit ook in de opvoeding van onze kinderen geëisoht worden. Maar hoeveel komt van die opvoeding in hef praotische leven te recht, en vooral bij deze bevolking, die als schippers een geheel e week van huis zijn? Is dan niet hoofdzakelijk de moe der aangewezen voor deze zware taak? Laten we daarom haar als het Zwakste vat niet minachten, maar haar vermanin gen aannemen, daar Gods woord ook haar een ouderlijke taak op de schouders heeft gelegd. Is niet voor haar de meeste zorg en moeite, en hangt het kind haar niet het meeste aan? De roeping van béide ouders staat in mijn tekst getee- kend en wordt nooit van hun schouders afgenomen. Wanneer we onze kinderen naar school zenden, gaat de onderwijzer hen vormen voor de maatschappij, niet als instituut, waar een volk opvoeding gegeven wordt, doch hier zijn 0pk de ouders verantwoordelijk vpor wat op school gegeven wordt, daar de onderwij zer slechts een gedeelte hunner taak overneemt. Daarom is het ook van be lang naar welke school onze kinderen gaan. Waar de dag eenmaal komen zal, ouders, dat we met onze kinderen voor Gods Rechterstoel zullen staan, om ook voor hem rekenschap af te leggen, daar bidden we, dat het Chir. onderwijs op Uwe ziel moge gebonden worden. Het fleel der opvoeding op school is niet klein, door moedwillige ongehoorzaamheid, heb ben we het verbond verbroken en zijn een slaaf der zonde geworden. Immeirs, Paulus zegt in Rom, 3: „Onze keel is een geopend graf". God heeft zijn ge- nadeverbond ingesteld, opdat Hem de eer en de lof toekome en wij Hem alleen Zullen dienen; die zondaren vriendelijk noodigt en in Zijn verbond doet ingaan. Door de zonde hebben wij dit alles ver beurd, maar God geeft dit uit enkel ge nade, een arme zondaar, die tot hem bekeerd is. Aan den Hemelsöhen wijnstok groeien goede en kwade druiven, die beide hun sappen uit den wortel trekken. Die dus het teeken en zegel aan hun voorhoofd hébben en gelijk Paulus in de gemeenschap van Christus, krachtens zijn verbond deelen, en toch omkomen. Van verbond theorieën zijn w'ij afkeerig en van veronderstelde wedergeboorte, willen en kunnen we niet weten. God verwacht en eisóht van U, dat gij goede en geen pin kende druiven- voortbrengt, vruchten naar zijn woord en getuigenis, tot eere van Zijn naam. Daarom moeten ook de ouders de kinderen het zaad der gemeente, de waarheid, die leidt tot waarachtige bëkee- noch opvoeding tot onze zaligheid kan dienen, doch alleen de wedergeboorte. God wil van ons, dat we onze kinderen zendien naar een school, waar die waar heid hen. wordt bekend gemaakt. Is het niet bedroevend, dat er zelfs onder Gods kinderen zijn, die in de bestaande toe standen 'berusten en hun kinderen zen den naar de openbare school, waar hun de waarheid niet 'wordt bekend gemaakt als macht tegen revolutie en ongeloof. De onverschilligen zeggen, het is toch het zelfde lezen op de openbare of Chr. School, de Godsdienst bederft onze kin deren maar meer. We nemen het niet op voor alle Chr. scholen of -onderwijzers in ons land, wij zullen daar geen Oordeel over veilen. God eischt alleen waarheid op school, en niet zooals op de openbare school, sprookjes, waardoor Gods won derwerken in schepping en Vaderlandsche geschiedenis aan hen worden bekend ge maakt. Er is tegenwoordig een geest van revolutie-theorieën uitgegaan van deze wereld. Wordt niet op de openb'. school geleerd, dat alles uit zich zelf of van moeder natuur komt, en dat we afstam men van een dier, ja, van een aap. 'Hoe kunnen de oudiers hun kinderen daar naar toe zenden? Hoe kunnen de uitred dingen Gods verklaard worden op een school, waar zoowel Protestantsche als Roomsche kinderen opgaan, hoe onze kin deren daar geleerd, dat onze vaderen 80 jaren hebben gestreden voor de vrijheid van consciëntie, om van onder 't Room sche juk te komen. Hoe kan de banier van Christus worden geplant in een school waalr als in een vlammend schrift boven slaat geschrevenHier is Gods woord ver bannen. Lezen onze kinderen van 14— 15 jaar tegenwoordig niet liever romens of liefdesdrama's, dan degelijke Chr. lec tuur, die ze op de openbare school wor den onthouden? Waar de geest van anti- militairisme ook in de openb. school rond laait, worden alle platen onzer vaderland sche geschiedenis van de muren gerukt, als Zijnde bloeddorstig en Wordt onze kin deren daar niet onthouden, hoe onze va deren goed en bloed daarvoor hebben op geofferd, wat we in Gods kracht nog zullen doen. Daarom hopen we onze kin deren in dien geest te vormen en hun eerbied en ontzag voor hun door God wettelijke aangestelde overheid te hebben en ook niet, dat ze krachtens het ver bond recht hebben op de zaligheld, maar dat die alleen hangt aan de waarachtige gemeenschap met Christus. Onze kinde ren kunnen wij niet bekeeren, dat is Gods werk, dat dan die verstand van kermen hebben gekregen, deze school met al haar nooden in gebed mogen herdenken. Dat de Heere dian zijn zegen moge gëbie- iden e n dat de waarachtige waarheid Gods op deze school moge worden voortge plant. Hiermede verklaar ik déze school geopend. Thans een woord tot hen die de leiding dezer school op zich nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1