Zierikzeesche Nieuwsbode Kunsttanden. Dr. C. E. LIESKER, ABONNEMENT i Vrijdag 28 Aug. 1925. zierikzeesche courant. 82ste JAAÊGANG. - No. 11279. ■Ir. i. 3F LOOZE Ji. Uife.-MMf- M. J. XOSTEH. ADVERTENTIÊN EERSTE BLAD. Algemeen Overzicht. Mond- en Tandarts, Hoofdpijn Z E W S C H EK ALE N DER. pesr B maanden f 1,50, franco per poit ƒ1,80. Voor het buitenland per Jaar f 10,—. Afzonderlijke nnznmere 5 cent. VersoldJnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Tan 1—8 rogeli 60 ots. van f regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 60 ots. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ore. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Met zekerheid :s er omtrent den loop der onderhandelingen, d:e er deze week te bonden gevoerd zijn tusschen de En- gelsche en Fransche ministers van finan ciën, Churchin en Caillaux, niets bekend, hetgeen natuurlijk geen beletsel is om te vertellen wat Frankrijk aanbiedt en wat Engeland vraagt. De Engelsche regeering zou in principe bereid zijn 62 annuïtei ten van 121/2 miil:.oen_pond sterling elk, op basis van u-'tsiuitende verantwoorde lijkheid van Frankrijk aan te nemen, d, w.z. dat bij deze betalingen geen betalïn- gën uit het Dawes-plan zijn inbegrepen en voorts onder beding, dat Frankrijk zich verplicht, zijn andere crediteuren op dezelfde wijze te behandelen. Caillaux heeft zich bereid verklaard, zonder zijn persoonlijke meening in deze te uiten, d:t voorstel aan zijn regeering over te brengen. Reeds voor het vertrek van Caillaux uit Parijs was te kennen gegeven, dat van het sluiten van een definitieve over eenkomst nog geen sprake zou zijn. Met de te Londen verkregen gegevens zal in den boezem der Fransche regeering de zaak nader worden behandeld. Waarschijnlijk zal men te Parijs trou wens wel eens eerst willen weten wat er le Washington zal kunnen worden ver kregen. In dat verband is het van betee- kenis, dat ook de Amerikaansche gezant ie Londen aan de conferentie heelt'deel genomen. Met de ontruiming van de drie sanctie steden Dusseldorf, Duisburg en Ruhrort, bezet in het voorjaar van '21 bij een gemeenschappelijke actie van de gealli eerden wegens een tekortkoming van Duitschland in zijn herstelverplichtingen, is al het Duitsche gebied, aan den rech- terover van den Rijn buiten de grenzen van Jiet volgens het vredesverdrag tot nakoming daarvan bezette gebied, ont ruimd. Op 31 JuÜ '25. twee weken vóór den op de Londensche conferentie daar voor vastgesteiden datum, was het Ruhr- gebied door de Franschen verlaten. Als laatste groote steden werden Essen en Müïheim ontruimd, nadat de bezetting een week vroeger uit Bochum en Geisenk'r- chen was afgemarcheerd- "ZooaTs men weet, zijn in het najaar na de goedkeu ring door den Rijksdag van de Londen sche overeenkomst, Franschen en Belgen al dadelijk uil Dortmund en omgev;ng weggetrokken. Deze nieuwe koers was ingelu:d met de ontruiming van 't plaatsje Offenburg (tegenover Kehl en Straats burg), waartoe Herriot onmiddellijk na de Londensche conferentie last gegeven. En thans hebben Franschen en Belgen dus de inlossing van hun woord voltooid door het vrijgeven van de drie sanctie steden, de beweringen van Duitsche na tionalistische kringen ten spijt, dat zij hun belofte in dit opzicht wel niet zou den nakomen. Ook is thans een streep gezet onder de Poincaristische geweid- periode en deze phase van het na-ooriog- sche tijdperk afgesloten. In hoofdzaak bepaalt het Fransche ant woord op de Duitsche nota z:ch tot een drietal punten. Met inadruk handhaaft in de eerste plaats-de Fransche regeering het stand punt, dat het VeiFgheidspact geen inbreuk mag maken op het vredesverdrag en de daaruit voortvloe-'ende rechten. De Fransche regeering doet nu :n haar antwoord nog eensduidelijk u'tkomen, dat ze van een interpretatie van artikel 19 van het in het Vredesverdrag ver vatte convenant van den Volkenbond, welke als het ware aan heel het vredes verdrag een voorioopig karakter zou ge ven, niet w:i weten. In overeenstemming met haar bondgenooten is de Fransche regeering van meen'ng, dat het vredes verdrag en de rechten, die zoowel Duitschland als de geallieerden op grond daarvan bezitten, niet mogen worden ver zwakt, en dat evenmin de waarborgen voor hun uitvoer:ng en de bepalingen, die de toepassing van deze waarborgen regelen door de voorgestelde overeen komsten kunnen worden gewijzigd, zoo min als het vredesverdrag zelf. In de tweede plaats bevestigt de Fran sche regeering, mede namens de geal lieerden, het standpunt dat Duitschland onvoorwaardelijk tot den Volkenbond moet toetreden en dat deze toetreding grondslag moet blijven van elke over eenstemming 'nzake een Veiligheidspact. Eerst in den Volkenbond zelf kan en mag Duitschland de bezwaren doen gelden, die het omtrent de bepalingen van het Convenant of hare uitvoering heeft. In -de derde plaats bespreekt het Fransche antwoord de Duitsche reserves omtrent aard en omvang van de door Duitschland met zijn buren te sluiten arbitrageverdra gen. Frankrijk wil dat deze ook zich tot politieke geschillen zullen uitstrekken en dal de arbitrage-verplichting wordt aan vaard en tegen het Duitsche bezwaar in gebracht tegen een garantie van de dopr Duitschland met zijn oostelijke buren ge sloten verdragen door Frankrijk dat met die oostelijke buren bondgenoot schappelijke verdragen heeft brengt Briand in het midden, dat de Duitsche zal op Woensdag 2 September a.s. spreekuur houden voor Tandheel kunde te Oosterland, tpn huize tan C. A. WESTSTRATB, St-Joostdyk, ▼au 9—1 uur N. T. en Donderdag 3 September a.s. te Zierlkzee, van 10—4 uur, ten huize Tan I. HADE, Meubelhandel, .Appelmarkt 365. beduchtheid te dezen aanzien ongerecht vaardigd is. Door telkens weer te wijzen op de wederkeerigheid van het door haar voor gestane steisel en de gelijkgerechiig l- heid der partijen mits met inachtne ming van de voorwaarden van het vre desverdrag maakt de Fransche regee ring den Duitschers althans de voort zetting der besprekingen gemakkelijk. Uit Stad an ProvSnole. ZIERIKZEE. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin, op Maandag 'a.s., zullen eenrge leden van het muziekgezelschap „Kunst en Eer" alh:er, straatmuziek maken en langs de hu;zen collecteeren. De opbrengst is bestemd voor de tengevolge van den cycloon ge teisterde plaatsen. Ter voorkoming van misverstand en eventueele teleurstelling deelen wij mede, dat de z.g. protestvergadering in „Juliana" 'tegen hedenavond aangekondigd, niet be legd is door de Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier, maar alleen door den heer D. Hondsmerk. Het staat los van de kwestie-de Broe- kert. De heer P. Hanson, opzichter bij 't Waterschap Schouwen, district Koude- kerke, is met 1 September a.s. 25 jaar in dienst als zoodanig bij bovengenoemd Waterschap. Overeenkomstig den wensch van TT.TvTT deltviiing!" om op 31 Auguotuc goor» kosten te maken voor festiviteiten enz., heeft 't bestuur der Zierikzeesche Oranje- vereen. besloten het Haveopark Maandag avond niet te verl'chten. In één der zalen van de sociëteit „Ons Genoegen" vond Donderdagavond de vergadering van de Ver. „Vreemdelingen- Verkeer"' plaats. De heer E. J. Gelderman riep als voor zitter de vergaderden het welkom toe, terwijl hij tevens mededeelde, dat de heer C. de Looze, tot nu toe penningm. dezer vereeniging, voor deze betrekking had 'bedankt en dat in zijn plaats was aangewezen de heer G. van der Vliet. De voorzitter rfhnkte den heer de Looze voor hetgeen deze gedurende een reeks van jaren in dezie functie had gedaan voor V.V.V. De heer J. H. Heimbach las daarop de notulen, welke werden goedgekeurd, evenals de daarop voorgelezen rekening door dein penningmeester, den heer C. de Looze. De commissie belast met het nazien der rekening, de heeren Enziin en v. Zutfen, verklaarden ze voor accoprd. De ontvangsten bedragen f 1152,521/2» de uitgaven f599,57, zoodat er een voordee- lig saldo is van f 552,951/2- In het door den secretaris daarna voor gelezen jaarverslag kwam duidelijk naar voren, dat het werk van V. V. V. ligt bui ten ons eiland met het doel de vreemde lingen hier naar toe te lokken en V.V.V. geen vereeniging is, aangewezen om plaat selijke feestelijkheden te organiseeren. In binnen- en buitenlandsche bladen en tijd schriften worden advertentiën geplaatst om Zierikzee en Schouwen—Duiveiand meer en meer bekend te maken. Iedere middenstander diende van deze vereeni ging lid te zijn, wanneer hij zijn belan gen goed begrijpt. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. J. v. d. Ven en C. de Looze, werden herkozen. Bij de rondvraag werd uitvoerig de te voeren reclame besproken en er op ge wezen, dat men door het zoeken naar andere wegen en middelen wellicht meer kan bereiken. Het bestuur nam de wen ken in welwillende overiwteging. SEROOSKERKE. De gehouden extra-col lecte voor de slachtoffers der cycloon- ramp in de Ned. Herv. Kerk op Zondag 23 Augustus heeft opgebracht f 40,26 i/o- NOORDGOUWE. Op Dinsdag kwam de Raad dezer gemeente in voltallige ver gadering bijeen. Na lezing der notulen en mededeeiimg van eenige ingekomen stukken wordt goedkeuring verleend aan de begrooting van uitgaven van den vieeschkeurimgsdienst voor 1926 tot een bedrag van f 3500. Daar de afdeeling van het Groene Kruis alhier te kampen heeft om met haar financiën rond te komen, stellen B. en W. vioor, voor 1925 een sub sidie te geven van f 250, welk voorstel met algemeene stemmen wordt goedge keurd'. Bij monde van den heer Dalebout brengt de commissie rapport uit omtrent het onderzoek der gemeenterekening over 1924, strekkende tot goedkeuring. Aldus besloten. De rekening van het Liefdadig heidsgesticht van MaTia de Pottere over 1924, alsmede de rekening van het bur gerlijk armbestuur over 1924 en de be grooting van dit armbestuur voor 1926, woirden achtereenvolgens goedgekeurd. Daarna wordt de begrooting der ge meente voor 1926 den Raad aangeboden. Bij de rondvraag wordt besproken het rooien van de iepen langs de kerkgraeht, welke door de iepenziekte zijn aangetast. Alvorens daartoe evenwel over te gaan, zal men zich in verbinding stellen met het Staatsboschbedrijf.Ja plaats van iepen wordt de voorkeur gegeven aan beuken. Hierna sluiting. BRIJÏNÏSSE. In de v orige week gehou den vergadering van Jen gemeenteraad, was met kennisgeving" afwezig de heer van den Berg. De voorzitter stelt aan de orde de beëediging van den heer J. Pad mos. Nadat hij de bh de wet voorge schreven eeden in handen van den voor zitter heeft afgeiegd, feliciteert deze hem met zijne benoeming tot lid van den Raad, waarna de heer Padmos den voor zitter dank zegt voor de gesproken woor den en hoopt op een aangename samen werking® Daarna worden de'notulen ge lezen^ en» onveranderd vastgesteld. Ver-, volgens ijordt tot wethouder benoemd de»heer J. Padmos/Medegedeeld wordt het rapport der commissi van onderzoek van de gemeenterekening en die van het Burgerlijk Armbestuur. Eerstgenoemde re kening wordt voorioopig vastgesteld op een ontv. van f 69145,01 en een uitg. van f 65172'35i/2, alzoo een batig saldo van f 3972,651/2- De rekening van het Burg. Armbestuur wordt goedgekeurd met een ontv. van f 3447,401/2 een uitg. van f 3521,831/2, atzoo een nadeelig saldo van f 74,43. De Commissie wordt dank gezegd voor hare werkzaamheden en de gemeente-ontvanger voor zijn gehouden beheer. Daarna wordt de begrooting voor 1926 aangeboden met een ontv. en een luitg. van f 64410,64, w.o- een post voor onvoorziene u;tg. van f 2116,811/2. Tot lid van de schattingscommissie voor de Rijks- inkomsïenbeiasting wordt ip de vacature van Meurs benoemd de heer van Vessem. Nadat nog geruimen lijd van gedachten is gewisseld over de aanschaffing van een motorbrandspuit en het bekende adres van de ingezetenen inzake de verplichte ■Q'ttiraförfc'uOtl de -.irrtllf/. •onderwerpen echter worden aangehou den, sluit* de voorzitter de vergadering. STAVENISSE. Met inbegrip van nagif- ten isalhier voor geteisterd Nederland bijeengebracht een totaal van f 478,60. bedaart spoedig door het ge bruik van Hoofdpy'utabletten Enieje 60 c Mijnhardt. KEKKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Steenwijk, J. C. Jörg te Delfzijl. Te Langweer c.a- (toez.), M. E. van der Veen te Opende. Te Reit- sum (toez.), W. J- de Wilde le Koudum. Bedankt: Voor Oud dorp, J. J. Timmer te Er mei 0. Voor Lexmond, D. Plan- tinga te Elburg. Geref. Kerk. Beroepen: Te Zwartsluis, P. van der Sluis te Dirkshorn. Te Niezijl, J. .tyfeijsr te Houwerzijl. PREDIKBEURTEN. ONDERWUÜ. NOORDGOUWE. Het was reeds eenigen tijd te voren ruchtbaar geworden, dat de heer J. Vijverberg, hoofd der o.l- school alhier, op 16 dezer 25 jaren aan het onderwijs zou zijp verbonden. Een commissie uit de burgerij had zich gefor meerd om dit jubileum niet onopge merkt te doen voorbijgaan en. alzoo fees telijk te herdenken. In verband met de schoolvacantie werd als datum, waarop dit feest zou worden gev:erd, genomen Dinsdag 25 Aug. Het schoolgebouw was voor deze gelegenheid met bloemen ver sierd. In den namiddag werd de jubilaris gehuldigd door de feestcommissie, bij monde van den voorzitter, den heer Ge luk, die den heer Vijverberg op 't school plein toesprak, hem gelukwenschte met dezen dag, naar voren bracht zijn ver diensten als hoofd der school, zijn arbeid aan het ziekenhuis enz., en den wensch uitsprak dat hij nog tang in het belang der gemeente zal mogen werkzaam zijn onder aanbieding tevens van een bureau- mlnistre met stoel (alsmede album der gevers) als blijk van dank en waardee ring der burgerij. Daarna sprak de heer van Nahuijs, burgemeester der gemeente, den jubilaris toe, namens het gemeente bestuur, terwijl nog het woord voerde de heer jhr. van. Citters, oud-burgemees ter der gemeente. Ondertusschen zongen de kinderen der schoot eenige coupletten van een toepasselijk feestlied. De jubila ris dankte de verschillende sprekers en liet het een en ander van zijn 25-jarige werkzaamheid de revue passeeren. Ver volgens begaf men zich naar de weide door den heer Ganzeman welwillend dis ponibel gesteld, alwaar de schoolkinderen met spel en tractatie eenigen tijd aan genaam werden beziggehouden. Des avonds bracht het muziekgezelschap den jubilaris een serenade en was het de heer van Griethuijsen, die den jubilaris en zijn echtgenoote namens die vereeniging onder het aanbieden van bloemen com plimenteerde met dezen dag. Wanneer we nog vermelden dat vele bloemen de wening van den jub'ïaris waren binnen gestroomd en velen zich hadden opge maakt de hand van hem te drukken dan mogen we weel zeggen, dat Dinsdag voor hem ais een onvergetelijken daig is ge maakt. Herinneringen der week. 30 Augustus. 1841. De eerste steen gelegd van de R.-K- Kerk te Oud-Vossenieer. 31 Augustus. 1558. Zware brand te Reïmerswaal. 1 September. 1848. Hel kustlicht bij Renesse en dat op „Verklikker" het eerst ontstoken. 2 September. 1825. Inwijding van de nieuwgebouwde Synagoge te Zierikzee. 3 September. 1811. Te Middelburg wordt de order ont vangen tot verkoop der stadspoor- poorten, met Jast om die na den verkoop onmiddellijk af te breken. 4 September. 1536. Te Zierikzee worden 4 personen om het geloof ter dood gebracht. 5 September. 1644. Prins Freder:k Hendrik bemachtigt bij verdrag Sas van Gent, na eene belegering van 6 weken. SPORT. ZIERIKZEE, 23 Aug. Wedvlucht der Postduivenvereeniglng „Prins Hendrik", al hier, van. Compiëgne (Frankrijk). In de vlucht 28 jonge duiven. Lossing 9 uuir; afstand 302 K.M. Wind Zuid. le pr. J. Luijendijk, aank. 12.ll.43u-; 2e pr. R. Eikema, 1243 u.; 3e pr. J. Luij endijk, 12.24.33 u.; 4e pr. W. Schot, 12.28.49 u-; J3e idem, 12.35.12 u.; 6e pr. J. Nieskens, 12.36.9V2 u.; 7e pr. idem, 12.36.91/2 U-; 8e pT. W. Schot, 12.36.53 u.; 9e pr. J. Luijendijk, 12.39.22Ve; 10e pr. J. de Vate,'1.Ï7Ï3V2 u." T Wedvlucht van Lier (België), afstand 75 K.M. In de vlucht 163 oude en jonge duiven. Lossing 8 uur. Wind Zuid. le pr. J. Luijendijk, aank- 9.3.22 u.; 2e pr. R. Eikeiria, aank. 9.9.421/2 u.; 3e pr. M. Koopman, 9.10.38 u.; 4e pr. W. F. v. d. Ende, 9.11.1 u.; 5e pr. J. Boogerd, 9.12.91/2 u-; 6e pr. J. Wiilemse, 9.13.38 u.; 7e pr. P. Ribbens, 9.17.21 u.; 8e pr. W1. F. v. d. Ende, 9.18.33 u-; 9e pr. L. Tuin der 9.18 39 u.10e pr. R. Eikema, 9.18.51 u. 11e pr. J. v. d. Kasteele, 9.20.11 u.; 12e pr. J. Nieskens, 9.21.25 u.; 13e pr. L. Tuin der, 9.22.31 u.; 14e pr. H. P- Maijs, 9.23.431/2 u.; 15e pr. J. Luijendijk, 9.24 u.; 16e pr. J. W. Leijdekkers Wz., 9.27.4 u.; *17© pr. idem, 9.2746 u.; 18é pr. R. A. Post, 9.27.17 u.; 19e pr. W. F- v. <d. Ende, 9.27.48 u.; 20e pr. P. Ribbens, 9.28.17 p.; 21e pr. B. A. Post, 9.29.22 u.; 22e pr. M. Koopman, 9.29.38: u.; 23e pr. J. Luijendijk, 9.29.40 u.; B. J. v. d. Vate 9.29.51 u., B. A. Post 9.30.47 u.. W - Schot 9.32.13V2 u., L. den Dekker 9.33.57 u., R- Eikema 9.39.1 u., J. Wiilemse 9.39.221/2, J- P. J. den Boer 9.39.411/2, W. F. V. d. En de 9.41.2, J. Nieskens 9.42.19V2, L. Tuin der 9.47.4, H. P. Maijs 9.48.81/2. J- W. Leijdekkers Wz. 9.48.26, B. A. Post 9.50.17, F. C. v. d'. Westen 9.49, P. Ribbens 9.51.45,. J. Boogerd 9.51.591/2, B. A. Post 9.53.7; id. 9.54.17, J. Luijendijk 9.56.57i/2, W. Pan- kow 10.7.16, W. Schot 10.11.5, W. Pan- kow 10.15.16, J. Wiilemse 10.19.22, W. Pamkow 10.24.16, J. v. d. Kasteele 10.38.29, L. Tuinder 10.50.4, B. A. Post 10.54.17, H. Padmos '10.58.56, idem 11.6.56, W. Pan- kow 11.24.16, H- Padmos 11.26.26, idem 11.28.56 u. ZEETIJDINGEN. Zondag 30 Augustus te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardonburg. Kleine Kerk. 10 ure, dr. Helder. Geref. Kerk. 10.30, Leesdienst en 6.30 ure, da. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Moleh, oude tijd. Evangelisatie Jeruël II. 10.30 en 7 ore, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure (0. t.), Leeskerk. Hooikoorts Skunt gij bestrijden met AKKER's 1 Abdijsiroop November, wanneer het Belgische parle ment weer bijeenkomt, zullen terugkee- ren. Het koninklijke paar reist incognito'. Men herinnert zich, dat enkele weken geleden een aantal schoolknapen van een R.-K. vaeantiekolonie uit Rijssel, die in1 Boulogne gingen baden, door een vloed golf werden verrast, zoodat er eenige verdronken. De leider dezer kolonie, pas toor de la Por te, is door den rechter van instructie verhoord en in staat van beschuldiging gesteld wegens het ver oorzaken van dood door onvoorzichtig heid. Hij zal voor de rechtbank te Bou- togme terecht staan. Gedurende twee dagen heeft in Noord- en Zuid-Italië een hevige storm gewoed, welke verscheidene slachtoffers heeft geëiseht. Vele daken zijn weggesla gen en tengevolge van de geweldige regens zijn groote gebieden ondergeloo- pen. De oogst heeft ernstig geleden. Te lefoon- en telegraaflijnen zijn verbroken en. het treinverkeer ondervond zeer veel vertraging tengevolge van omgewaaide boomen, die over de spoorwegen lagen. Uit Triëst wordt gemeld, dat tien Alpinisten, die de Raspo-grot bij Pinguen- t© (Istrië) bezochten, plotseling door een ondergrondsche vloedgolf werden over vallen en verdronken zijn. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de veldtocht ter verdrijving van de bols- jewikl uit Kanton begonnen is. De troe- pen, die uit het gebied van Hongkong oprukken, zijn reeds slaags geraakt met die van Kanton. In de geheel e provincie Nabij Smolensk (Rusland) is een aanslag gepleegd op een trein, de troepen vervoerde. Een wagon, die met dynamiet geladen was vloog in de lucht. Vijf wa gons zijn totaal vernield. Het aantal slacht offers is nog onbekend. ZIERIKZEE, 23 Aug. Uitgeklaard: mo torschip „Catharina", kapitein P. de Wit, geladen met metselsteen van Erlecom naar Londen Motorschip „Zsdand", kapitein W. Meulman, geladen met met selsteen van Lobith naar Londen. 25 Aug. Uitgeklaard: zeilschip „Ko meet", kapitein O. Bosma, Ned. vlag, ge laden met badkuipen van Frankfurt naar Londen. 26 Aug. Ingeklaard: Zeilschip „De Ruijter". kapt. P. Dekker, Ned. vlag, in ballast van Londen naair Vreeswijk. AN HMNDE EN YER De Riff-kust wordt door de Spaan- sche oorlogsschepen krachtig gebombar deerd. Tengevolge van zeer zware regen? zijn te Tokio (Japan) 40.000 w'on:ngen geheel of gedeeltelijk ondergeloopen. Er zijn tal van persoonlijke ongevallen. De koning en de komngin der Bei gen vertrokken Donderdag uit Brussel naar Engelsch-Indië, vanwaar zij' begin VELSCHILLENDE BERICHTEN. De rijwieWelasting. Naar de „Tel." ver neemt, wordt in verschillende kleine ge meenten, waar -dep Zondags geheele drom men wielrijders doortrekken, deze dag door de politie en de belastingambtena ren bij voorkeur gebruikt om te oontro- leeren, of de rijwielen wel van het ver- eischte beiastingplaatj© zijn voorzien. De brigadier-majoor der rijksveldwacht te Weesp heeft op die wijze des Zondags al heel wat rijwielen in beslag genomen, wanneer hij door de fietsers niet opge merkt, op het bankje van den brugwach ter aan de Vechlbrug, een voor hem gunstigen waarnemingspost had uitgeko zen. De vele overtredingen, welke bij de door Weesp passeerende wielrijders ge constateerd werden, schijnen de aandacht van den inspecteur der belastingen ook op het 'landelijke Muiden gevestigd te hebben, waar de stroom van doortrek kende fietsers ongetwijfeld nog grooter is dan te Weesp. Een gevolg hiervan was, dat men j.l. Zondag niet minder dan 6 ambtenaren in Muiden aan 0en cöntröle-a.rbêid druk bezig zag. De oogst was echter niet groot. Slechts vier wiel rijders werden er op betrapt, dat Zij niet aan den belastingplicht hadden voldaan. De kerk, die ruïne zzu blijven. Kerk voogden der Ned. Herv. gemeente te Bor- culo hebben besloten een commissie in te stellen voor den wederopbouw der verwoeste kerk, waarvoor zij steun zullen vragen aan de Synode, de Vereeniging van Kerkvoogdijen, het gemeentebestuur en het Nationaal Steuncomité. Gevraagd zat worden iemand aan te wijzen, die met voorzitter en secretaris der Kerkvoog dij in dit comité zal zitting nemen. Een en ander is het uitvloeisel van 't onder hond met ds. mr. Barteis, secretaris der Vereeniging van Kerkvoogdijen in Neder land. De sterke man. Terwijl een z.g.n. boei- énkoning op de kermis te Kruisland (N. Br.) zijn toeren stond te verrichten, werd hij door de maréchaussées aangehouden onder verdenking van diefstal van een gouden broche, ten nadeele van een juf frouw, die de kermis te Bruinisse had be zocht, waar ook deze boeienkoning zijn kunsten had vertoond. Bij onderzoek bleek hij ook werkelijk in het bezit van de vermiste broche, waarin de politie aan leiding vond den sterken man en diens gezellin mede te nemen voor een reisje naar Bruinisse, teneinde het onderzoek voort te zetten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1