B IJ VOEGSEL BUITENLAND. FEUILLETON. behoorende b(J de rail Vr(jdag 21 Juli 1925, no. 11261. Vrjjheldsberooving. Sédert eenigen tijd g:ng er te Chate- nay-en-Franee (in 't arrondissement Pioin- toise) het gerucht, dat de schrijver Char les Sol er zijn vrouw opgesloten hield. !n het kasteel, dat zij bewoonden en dat aan zijn vrouw behoort. Een dezer da gen kreeg de politie te Chatenay een anoniemen br:ef, waarin dit gerucht werd bevestigd. De politie stelde een (Onder zoek in en vond in het kasteel, waarvan de deuren van alle vertrekken met ket tingen waren gesloten, de 51-j. vrouw des huizes in een klein kamertje, ma ger en ondervoed. Het bleek, dat de vrouw door haar man en een bewaak ster verzorgd werd eh nooit u:t ging. Sinds haar huwelijk, 25 jaar geleden, had zij nooit meer met haar familie con tact mogen hebben. Haar man had haar onlangs krankzinnig willen laten verkla ren; dat was hem echter niet gelukt. Wel had hij van zijn vrouw gedaan ge kregen, dat zij een testament opmaakte, waarin bepaald werd, dat na haair dood het kasteel aan haar echtgenoot zou ko men. Mevrouw Soler is naar het zieken huis vervoerd; tegen haar man en de bewaakster is een klacht ingediend. Uit Stad en Provinsle ZÏER1KZEE. Wij ontvingen een bro chure over de „Hiiversumsche Draad- looze Omroep". Het doei van dit geschrift is om de belangstelling van de Radio-liefhebbers wakker te houden voor een Nederl. in stelling, die er naar streeft Nederland op Radio-gebied niet te laten achterstaan bij het buitenland. Voor belangstellenden is deze circulaire gratis te verkrijgen bij 't secretariaat van den H. D. O.—N. S. F.- gebouw Hilversum. BURGH, Het nieuwe kerkdak begint zijn voltooiing te naderen. Einde dezer week zal waarschijnlijk de beplanking gereed zijn, waarna de dakbedekking kan aangebracht worden. Ook zal over eenige dagen een begin gemaakt worden met de betonz|Olderingen in den toren. NïEUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 21 Juli. Tegenwoord'g alle leden. Gelezen wordt een brief van het Waterleiding- comité, waarbij de Raad wordt uitgenoo- digd om bij te wonen eene vergadering van leden van de Raden der gemeenten, die bot nu tpe weigerachtig waren in beginsel te besluiten tot invoering van de z.g. verplichte aanslu'ting en. wel op Dinsdag 28 Juli e.k. te Oosterland. De voorzitter hoopt dat alle leden deze ver gadering zullen bijwonen. Goedgekeurd wordt de begrooting van den keurings dienst van vee en vleesch in den ïieu- ringskring Oosterland voor 1926; de jaar wedde van den keuringsveeartg wordt wederom voor één jaar vastgesteld. Be sloten wordt aan Ged. Staten opnieuw vrijstelling te verzoeken voor den tijd van vijf jaren van het stellen van voor schriften, als bedoeld bij art. 3, le lid li tl. h der Won-'ngwet. De pensioens grondslag van de assistente aan de ©.1. school wordt vastgesteld op f 600, in gang 1 Januari 1925. De reken:ng Van 't Burgerlijk Armbestuur over 1924 wordt goedgekeurd in ontvang op f 507,481/2, in uitgaaf op f 829,20 en aïzjoo met een nadeel ig slot van f 321,711/2- De gemeen- lerekening wordt vporloopig vastgesteld: Het oude hals bij de Groote Kerk, B 421, na kweek school voor onder wijzers. Slot Toen er bij openbaren verkoop niet ge noeg voor het huis gebéden werd, ver kochten de erven de Jonge het later aan ds. Jean Paul Soyer, die alhier van 1749 tot 1774 Waalsch predikant Was. Hij werd in 1774 emeritus en overleed in ons huis in Novembter 1794. Op den lOen dier maand werd hij in de Groote Kerk begraven. Zijine weduwe Madeleine Texier droeg het huis met stal, enz. (het hoek huis van het Koraalstraatje), in Maart 1795 over aan Mr. Alexander Hieronymus Wolrad Hendrik baron van Dopff, toen secretaris onzer stad. Later werd hij 'burgemeester em vrederechter alhier. Hij was geboren te Breda 10 ApTil 1765 en overleed in het beschreven huis 4 Janu ari 1827. Zijn vader w'as de luitenant- generaal in dienst onzer Republiek en commandant van Amsterdam, Willem Ja cob Frederik baron van Dopff, wiens wapenbord in de kleine oudheidkundige verzameling ten Stadhuize bewaard wordt, en zijne moeder heette Seyna Anna Eli sabeth van Borssele van der Hooge. Toenj in 1792 van Dopff trouwplannen had met Theodora Johanna Kempe (alhier gebo ren 24 September 1769 en in ons huis overleden 15 Februari 1838), kwam de vader daar tegen bij' den Hervormden Kerkeraad in verzet, daar hij verklaarde nimmer toestemming tot dit huwelijk te zullen geven en ook geen redenen Voor zijne weigering te willen mededeelen. De gewone dienst: ontvang f 34132,75, uit gaaf f 30640,031/21, batig sint f 3492,711/2. kapitaaldienst: ontvang f 31,50, uitgaaf nihil, batig slot f 31,50. De heer Van der Have wijst op. het behang der gemeente kamer. De voorzitter Zegt, dat voor 1926 een bedrag zal worden uitgetrokken voor het behangen en schilderen Van de ge meentekamer. De heer Stoutjesdijk wijst op de uitbreiding van de bebouwde kom aan de Weststraat; gewenscht is daar 'n betere verlichting. Vopirts verkeert het slop van de Weststraat naar het Ach terom in zeer slechten staat; het is bijna niet te begaan. De voorzitter antwoordt, dat bij vernieuwing van bestrating van het afkomende materieel het slop kan worden verbeterd. De heer Geleijnse in formeert naar eventueel overleg met Bruïnisse aangaande gasverlichting. De voorzitter deelt mede, dat Bruinisse wil afwachten wat er komen zal van elec- trificatie van den Noord er groep. De heer Geleijnse deelt mede, dat er een aan rijding heeft plaats gehad van een motor met een gewone fiets in de Weststraat. Spr. zou het gewenscht achten aldaar aan bord te plaatsen met het opschrift: gevaarlijk, wees voorzichtig. De voorz. zal aan den consul der A.N.W.B. vragen een waarschuwingsbord te plaatsen. De heer Boogerd merkt op, dat in een der vorige vergaderingen is gesproken ©ver het rentegevend beieggen van kasgeld en wil de aandacht vestigen pp de Boe renleenbank alhier. Besloten wordt hier toe met ingang vlan 1 Januari 1926 over te gaan. De heer van Klinken vraagt pf de ziekenbarak is afgekeurd. De voorz. bevestigt dit en wil omtrent deze zaak nog een afwachtende houding aannemen, waarmede de Raad zich vereenigt. Hierna sluiting. ST.-ANNALAND. Vergadering van den gemeenteraad, van Dinsdag 21 Juli. Aan wezig alle leden. Voorzitter de burge meester. Ingekomen stukken: le. Mede- deeling van den minister van O., K. en W., dat bij Kon. besluit van 12 Mei '25 aan de gemeente ontheffing is verleend van de verplichting tot het aanstellen van een onderwijzer met hoofdacte; 2e. nadere mededeeling van de gezondheids commissie te Thoien omtrent een be drag Van f 200 pensioensbijdrage, voor den secretaris dier commissie. Punt II. Wijziging en aanvulling der politiever ordening. Alle voorstellen worden met alg. st. aangenomen. Volgens art. 100 is het thans verboden, niet-uitviiegend pluimgedierte (kippen, eenden, enz.) te laten loopen op openbare wegen en op niet bezaaide gronden, op straffe van f 10 boete. Art. 458 van het Wetboek van Strafrecht verbiedt reeds het laten loopen op bezaaide gronden. Een nieuw art. 100a stelt, op verzoek van de Zeeuw - sche Landbouwmpij. de periode, waarop duiven niet mogen, uitvliegen, vast op 15 Maart tot 1 Mei- Hiervan kan door den.burgemeester ontheffing worden ver leend, b.v. voor 't houden van wed vluchten. Boete f 10. Een nieuw hoofd stuk 7a regelt de verplichtingen en rech ten tusschen naburen, wonende aan dre ven en voetpaden. De brèedte der dre- Vén wórdt vastgesteld op 2,50 M., die der voetpaden Op 1 M. De eigenaar of gebruiker heeft h:ervoor te zorgen. Boete f 15. Deze bepalingen gelden alleen voor het geval in het koopcontract geen breed te is vastgelegd. Punt III. Voorstel van B. en W. tot het ontslaan van een on derwijzer'en het aanstellen van een vrou welijke leerkracht. De toestand, zoo als die nu :s, is naar het oordeel van B. en W. niet de meest gewenschte. Ze ver langen een onderwijzeres in de eerste ldasse, en dan is tevens het onderwijs in de nutt'ge handwerken in handen Van een bevoegde en ook minder kostbaar voor de gemeente. De vraag, aan wie ontslag te geven, was niet gemakkelijk. Na overleg met het hoofd der school Kerkeraad vroeg daarop het advies van Burgemeesteren der Stad, die bij besluit van 19 Maart 1792 den Kerkeraad mach tigden den heer van Dopff met mejuf frouw Kempe in ondertrouw ©p te ne men, de huwelijksafkondigingem te laten gaan. en het huwelijk te voltrekken. Op 22 tóaart d. a. v. had toen de ondertrouw plaats en het huwelijk volgde 8 April 1792. Ofschoon de oude heer van Dopff geen redenen voor zijn tegenzin tegen het huwelijk van zijn zoon opgaf, zullen die wel bestaan hebben in den vrijwel on- vermogenden staat der bruid. Toen n.l. haar vader Apollonius Cornelis Kempe, die o. a. schepen, raad, enz', hier was, in Augustus 1780 was gestorven, verkeer den de weduwe en de kinderen in zulke behoeftige omstandigheden, dat aan dit gezin van 1 October 1780 tot en met 30 September 1786 eene jaarlijksche toelage van f500 uit de Stadskas werd Verstrekt, eene omstandigheid, welke voorzeker aan den ouden heer van Dopff niet onbekend was gebléven. Van Dopff was hier burgemeester in 1809 !èn van :1817 tot 1827, in welke peri ode Zierikzee twee burgemeesters had, wat in laatstgenoemd jaar oiphield. Na zijn overlijden bleef de weduwe met hare dochters het huis bewonen. Die-doch ters waren zes in getal, waarvan er, vier huwden, terwijl er twee ongetrouwd al hier overleden. Op 15 Februari 1838'over leed in ons huis de Weduwe, de beide nog 'hier wonende dochters verhuisden en het gebouw' werd door de Stad ge kocht. In 1838 namelijk wilde men hier voor werkverschaffing aan onvermogenden een fabriek van pak-, zak- en behangsellin nen in werking brengen, wat uitging van eene Commissie tot oprichting van eene of andere nuttige inrichting in deze stad. Men had daarvoor eene som van. onge en den inspecteur stellen B. en W. voor, ontslag te verleenen aan den heer J„ van Luik. De voorzitter verklaart uitdruk kelijk, dat de keuze niet op hem is gevallen, omdat hij minder geschikt zou zijn; integendeel is hij een van de beste leerkrachten volgens het hoofd en den inspecteur. Maar wel, omdat hij onge huwd is. Dhr. Goédegebutffe kan zich met de voordracht niet vereenigen. Vol gens hem is er meer voor te zeggen, den jongstbenoemde te ontslaan. Het voorstel, om den onderwijzer van Luik te ontslaan, met dank voor de bewezen diensten en een oproeping te doen voor een 'onderwijzeres, wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de hee- ren Goedegebuure en Heijboer. Punt IV voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Suzannapolder, tot verbetering van won'ngen aan de haven, 't Betreft een strook van 38,84 M. bij 40 c.M. Wordt aangenomen te verkoopen tegen 50 et. de M2.; kosten voor reke ning van het bestuur van den polder. Tegen onttrekking aan den pubiieken dienst zijn geen bezwaren ingebracht. Punt V. Aangenomen wordt de onder wijzeres beneden 45 jaar, die mocht huwen, te ontslaan. 'Eveneens het onder wijzend personeel, dat den leeftijd van 65 jaar bereikt. B. -én W. hebben het recht, toestemming te verleenen tot lan ger verblijf in de school, alleen wat be treft de laatste categorie. Punt VI. Ver zoek van K. v- d. Male en de wed. M. Dijke, om ontheffing van de honden belasting vpor een half jaar, aangezien ze geen honden meer bezitten. Wordt goedgevonden. Punt VII. Aanbieding van de gemeenterekening over 1924, die sluit in ontv. en uitg. respectievelijk met f 78466,04 en f 73116,03, aïzoo een ba tig saldp van f 5350,01. Daarna hebben eenige af- en over schrijdingen over 't dienstjaar 1925 plaats, waardoor de post onvoorzien wordt ver minderd met een bedrag van f 202,17 (waarbij1 f 200 voor onderhoud van Ach terweg en Molendijk) en f 502,37 (waar bij 'f 234,35 als bijdrage voor een leer ling in de bosten van Middelbaar On derwijs). Bij de rondvraag verlangde nie mand het woord. RECHTZAKEN Dierenmishandeling. De krijgsraad in Den Bosch heeft te gen 3 dienstplichtige soldaten, allen van het 3e reg. kustartillerie te Vlissingen, die, straf hebbende, om den tijd te dooden een jonge spreeuw met een der vleugels aan een bajonet staken en het dier boven een gasvlam hielden, waar doorde spreeuw levend verbrandde, we gens diérennVshandeling 1 week gevan genisstraf geë:scht. VERKOOPINGfEN, ENZ. ZONNEMAIRE, 22 Juli. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden al hier publiek verkocht: I. voor den heer I. van Asl: Tarwe voojr f 1E£, en f 180; gerst vlooir f 165; II. Voor den heer H. J. Stoelmaker: tarwe voor f 150; III. voor den heer P. van Felius: tarwe voor f 151. Al]es per gemet. ONDERKUS Te Delft slaagde o.a. voor het eind examen H.B.S., R. W. J. van Meteren, geboortig van Zierikzee. Bij' de examens voor bevordering en toelating R.H.B.S. te Bergen op Zoom ko men O'.m. voor: 4e naar de 5e klasse: J. Bal van Thoien, Coba Tazelaar van St.- Maartensdijk en J. Boogaard van St.,- Annaland; van de 3e naar de 4e klasse: J. Hage van Scherpenisse en J. van de Velde van Thoien; van de 2e naar de veer f12000 noodig, maar de inschrijvin gen tot een bedrag van f100 levérden geen hooger cijfer dan f8500 op. Onder voorzitterschap Van Mr. C. van der Lek de Clercq werd op 4 September 1838 eene directie over de op te richten fa briek gevormd en van stadswege werd voor het nuttige doel, ingevolge raads besluit van 15 October van dat jaar, het huis der erven van Dopff voor f 2400 aangekocht, terwijl voor de inrichting van het gebouw f 500 geraamd werd. Een en ander kreeg spoedig zijn be slag en vóór het einde des jaars waren reeds 70 a 80 personen, volwassenen en kinderen, in de fabriek werkzaam. Maar de Nederl. Handelsmaatschappij, pp wel ke men als grootste afneemster de hoop had gevestigd, vond de gebruikte grond stof niet geschikt en de gemaakte koffie- b'alen werden niet aanvaard. Daarom liet de Directie linnen maken voor mee- en andere balen en dweilen. Het verwachte debiet bleef uit en reeds in Mei 1839 werden de deelhebbers samen geroepen om te overwegen, wat te doen. Men 'be sloot toen, wegens den grooten voorraad gesponnen garens nog voort te gaan en af te Wachten of er in het najaar nog vraag Zou zijn. Maar het ging niet en de fabriek werkte met verlies, zoodat in 1840 tp-t ontbinding werd besloten; alle voorhanden grondstoffen werden verkocht en door de Directie werd rekening en verantwoording gedaan. Als baas in deze fabriek bewoonde Poppo HoutUrn van September 1838 tot December 1840 het huis; in 1841 werd het even betrokken door den directeur der weverij, Frederik Campbell, wiaama het huis aan onder scheidene personen voor korter of lan ger tijd werd verhuurd. Intussehen werd voor het vrijwel doel loos staande gebouw eene bestemming gevonden, want in het najaar van 1841 werd op de stedelijke begrooting voor 3e klasse: Joh. Dronkers en 36 Dronkers Van Poortvliet, W. v. d. Berg en J. van der Maas, Thplen, Gar Tazelaar, Sint- Maartensdijk; van de le naar de 2e klas- sê: Dina Od-"nk van Thoien; toegelaten tot de le klasse: J. Gpedegebuwe en H. Slager van St.-Annaland en C. Hen- drikse van Thoien; terwijl npg na af gelegd examen voor de 3e klasse is toe gelaten, M.e Cense te Thoien. LANDBOUW EN VEETEELT. Het veütogswezon voorheen en thans. Men bericht ons: Ook in Zeeland ds reeds gedurende eenigen tijd geijverd om eieren per ge wicht uitbetaald te krijgen. Wanneer alle eieren, groote en kleine, even duur be taald worden, krijgt men het resultaat dat de kippenhouders er niets voor ge voelen, zich toe te leggen op betere en grootere éieren. In Noord-Holland begint men nu het nut in te zien van den kiloprijs, in Zee land echter is men nog7 niet Zop heel ver gevorderd. Hoewel men algemeen weet, dat Zee land erg aan den behoudenden kant is, is het tpch onbegrijpelijk, dat de knoop niet wprdt doorgehakt. De kippenhou- ders, die goede en groote eieren te)r veilmg brengen, wprden echter danig on tevreden, gezien het zoeken nètar andere afzetgebieden. Zoo zijn er den laatsten tijd kippenhouders die regelrecht juin eieren gaan leveren aan groote zaken in de voornaamste steden van ons land. Als basis voor de verrekening wordt dan een kiloprijs aangenomen, omdat de verschil lende markt- en veiiings-noteeringen uit- eenloopen en een prijs op grond van die gegevens op moeilijkheden zou uit- loopetn. Zelfs worden in de steden Zaken gevonden, die genegen Zijn uitsluitend per kilo in te koopen. Óp deze wijze wordt de qualiteit der eieren betaald en is het mogelijk uit de kippen te halen wat er in zit. Bovendien worden dan de kippeinhouders er toe aangezet hun uiter- - ste zorg aan de eieren te besteden. Vroe ger beperkte zich de ederenhandel tpt ons eigen land, waar het product dan door opkoopers werd verhandeld. Groot handel en handel met het buitenland bestond niet. Thans ziet men in de ver schillende deelen van |ons land veel ver anderd; vele mil boenen eieren gaan naar Engeland, naar Duitschiand en zelfs naar Zwitserland, waar het Hpilandsche ei Zéér gewild is. Dat Nederland nu zorge, dat haar naam niet achteruit gaat. Daar om geen a angeb roede eieren voor versch verkoopen. terwijl ook de zindelijkheid een groote rol speelt. In de plaats van de vele veilingen ziet men thans overal in ons land groote veilingen verrijzen en met succes! Hoe grooter de omzet is, hoe meer de koo- po*s do veilingen Ito men bezoeken. Zeeland komt ook hier weer achteraan, doch er bestaat groote kans dat ook Zee land nog eens een groote eierenveiling rijk zal worden, waarheen dan de eieren gezonden kunnen worden, inzonderheid uit Zeeuwsch-Vlaanderen, N.- en Z.-Beve- land en Walcheren. Of een dergelijke groote veiling van belang wordtvoor Schouwen en Duiveland is nog een open vraag, temeer daar dit eiland te veel geïsoleerd ligt van de andere deelen der Province en bovendien een veiling bezit Het is een e;land dat gemakkelijk te verzenden heeft naar Rotterdam en er wordt al druk gebruik van gemaakt, omdat de Rolt. Tramweg-Mij. de vracht tot het min:mum heeft terug gebracht en de verzending hierdoor in de hand ge werkt wordt. Er komen steeds meer kip penhouders en steeds meer eieren, zoo- dat vanzelf de groote veilingen niet ach terwege kunnen blijven- Roermond heeft een coöperatie die na genoeg de geheele productie verhandelt 1842 eene som van f600 uitgetrokken voor de inrichting eener teekenschoül. Wel bestpnd die elders in de stad, maar zij werd gereorganiseerd. De tot dusver in functie zijnde onderwijzers, Lieven Koole, timmerman, en Adriaan Prince, fijnschilder, bekwamen eervol ontslag- en tot opvolgers werden door de Directie der Teekenschpol benoemd de stads-ar- chitect Ary van der Velde en de teeken- meester en schilder Jacob Korsten. Van het laatst van 1841 tot October 1869 werd in ons gebouw de teékensohool gehouden, waarover eene directie het beheer voerde en waar door diploma's en prijzen de lust werd aangewakkerd de teekenk'un- de te beoefenen. Velen onzer oudere stadgenooten hebben daar hunne oplei ding in genoemd vak ontvangen. Toen echter met September 1869 alhier eene stedelijke hoogere burgerschool en met October d. a. v. eene burgeravondschool werd geopend, werd bovengemelde tee keninrichting opgeheven. Als bewaarsters en bewoonsters van 't gebouw traden in Januari 1852 op de ge zusters Johanna Theodora - en Adriana Theodora Ribbe (dochters van een vroe- geren stads-architect). Zij bewoonden de voorkamer ten Westen van de gang en waren steeds voor de ramen te zien, met naai- of breiwerk bezig. Velen on zer ouderen hebben deze typische oude vrouwtjes met plooinuits en jakje ge kend, die 's morgens hare spionnetjes buiten de ;ramen hingen en 's avonds innamen ,en die heel wat wisten te ver tellen van wat in hare, .toen lang niet stichtelijke, buurt omging. In December 1881 zijn beiden- acht dagen na elkaar en hoogbejaard gestorven. Het gebouw was intussehen nog be nuttigd, doordat van Juni 1878 tot No vember 1879 de verpleegden van het Hervormd Diaconie Armengesticht er een onderkomen vonden, daar in die periode van Noord-Brabant en Limburg; in 1924 W'erden hier bijna zeven en zestig mil- lioen eieren geveild. Te Roermond wordt aldus te werk ge gaan: Verschillende plaatsen, vormen, af- deelingen en elke afdeeling heeft een verzamelplaats met een administrateur- eierenschjouwer, die de eieren in ont vangst neemt. Alvorens de eieren naar Roermond te zenden, worden ze door den eierenschouwer geschouwd op breuk en qualiteit, met een schouwtoestel dat verlicht wordt met acetyleengas. Boven dien vindt te Roermond nog een schou wing plaats, van willekeurig genomen monsters. Op deze manier wordt bevor derd dat de kippenhouders zich toeleg gen op het verkrijgen van goede eieren. De koopers hebben eveneens de over tuiging, goede eieren te koopen, wat van invloed is op den .te besteden prijs. Uni forme kisten, gevuld met droog en reuk loos houtwol, vormen het verpakkings materiaal. Eenmaal per week, des Maan dags wordt er geveild. De door de af- deelingen gezonden eieren worden in partijen verdeeld naar aantal en gewicht der inzend-'ngen en door middel van een mijntoestel geveild. De leden der veiling krijgen van de door hen gezonden eieren direct de opbrengst uitbetaald, welke wordt berekend naar het gewicht der eieren. Wat de Rpermondsche eieren- veiling beteekent voor de kippenhouders van Noord-Brabant en Limburg, kan blij ken uit de opbrengst over 1924, toen uit betaald is, in totaal het netto-bedrag groot bijna vijf millioen gulden. Gemid deld dus netto over 1924, betaald per ei 71/2 ct. Voor geheel Nederland is zelfs de Roermondsche veiling van veel belang, zij treedt prijsaangevend op voor andere veilingen en markten en velen hebüen zich te regelen naar de cijfers van Roer mond. Gemeenteraadsvergadering te Zierikzee, gehouden op Dinsdag 21 Jnli 1925, des nam. 2 uur. (Slot). In haar rapport deelt de commissie o. m. mede, dat zij de memoriën van toelichting heeft gekregen van enkele ge meenten, die in grootte ongeveer mét Zierikzee overeenkomen, zooals Brielie, Oud-Beijerland en Boskoop. Zierikzee kan dien toets der vergelijking met die plaat sen, wat het bedrag dat aan salarissen uitgekeerd' wordt, niet doorstaati en de commissie meent dan ook, dat het ge- meentehuishoudien van onze stad te duur is. Zierikzee heeft ieder jaar te bétalen voor de salarissen van Burgemeester, wethouders, secretaris en overig secre- tariepersoneel, politie-commissaris, keu ringsveearts, gemeepte-bouwmeester, ver der personeel in dienst der gemeente f 64000j Oud-Beijerland f 32000, Boskoop f31000, Brielie f25000. Bij de Gasfabriek is hetzelfde geconsta teerd'. Bij een vergelijking met andere plaatsen springt het nadeel voor Zierik zee in het oog. De commissie meent voorts, dat de gemeente-ontvanger, wiens taak door de inning van de plaatselijke belastingen door het Rijk belangrijk is verminderd, bij een veel te hoog hono rarium nog een douceurtje geniet van 426,als pensioenbijdrage en dat de com missaris van politie met f'408 als pensi oenbijdrage een salaris geniet van f4008. De commissie komt tot de conclusie, dat het op den duur mis moet loopen met het financiëel beheer en dat de belasting betalers niet langer gebukt mogen gaan onder zoo'n belastingdruk, die 't gevolg is van het veel te groot aantal gemeente ambtenaren, waarvan, om deze in hun bevoorrechte situatie te laten, de bewo ners de dupe zijn. De commissie is voorts van meening, het nieuwe gebouw op den hoek van het Vrije werd opgetrokken. Ook werd in October 1881 aan den onderwijzer J. Dekker toegestaan in een der loka*en' een cursus te houden voor huis- of handenarbeid, en aan een ander ;nge- zetene een lokaal verhuurd tot berging van meubelen. Het bij het gebouw be hoor end perceel in het Koraalstraat je werd in 1842 bestemd voor .eene bewaar school voor kinderen v.an armen en on vermogenden, over welke inrichting een afzonderlijk bestuur slond; dat op 22 November 1842 een reglement samenstel de. Tot de eerste dagen van Juni 1925 is hier de bewaarschool gehouden, Zij het ook met een onderbreking tengevolge van de mobilisatie. Vermelden wij nog, dat het gebouw gratis door de gemeente werd in gebruik gegeven voor eene ambachtsschool, weïke op 19 Februari 1883 geopend werd eik tot October 1904 hier gevestigd bleef, toen de nieuwe ambachtsschool in het Vrije werd in gebruik genomen. De direc teur dier oude school, J. Th. Vermunit, heeft vele jaren ons oude huis bewoond. Daarna werd het .gebezigd door Padv:n- ders, in den mobilisatietijd voor kazerne, werd een deel ervan verhuurd voor mo devakschool, enz. Eindelijk werd, gelijk ieder onzer weet, het gebouw bestemd voor een kweek school voor onderwijzers. Ingevolge de op 30 Mei j.l. gehouden aanbested:ng is, na gunning, onmiddellijk met de afbraak begonnen en zal nu, met behoud vair den ouden gevel en van het voorste deel van het oude hoofdgebouw, een fraai gebouw, ook in het Ko^aalstraatje, verrijzen, dat hier aan de Noordzijde van het Kerkhof door den oud-Hollandscheii stijl weer levendig zal herinneren aan de dagen van weleer en voor deze om geving een waar sieraad zal zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1