Zierikzeesche Nieuwsbode Kunsttanden. ZOMER-0P8ÖIMI8G Dr. C. E. LIESKER, ZIERIKZEESCHE COURANT. ADVERTENTIËN Een groot succes! GROOTE bij B. H. IDELER. Kennisgeving Algemeen Overzicht. Mond- en Tandarts, Fietsen PUROL Uit Stad en Provincie ABONNEMENTi try® pel" aaaandöis f 1,50, i^ancö per poat f 1,80. Voor heï 'ositenland por j«tf f.10,— Afsondorlijkc nummers 5 o<jei4. VariobUnt Maandag, Woensdag Vrydag» 81ste JAARGANG. - No. 11261. III. i 1. DE LOOZE Jr. Uitc.-R»<Mf. M. i. ÏOSTES van 16 regels 60 cïb. vasa A regels en daarboven 20 et*, per regel. Hoolsraes 80 ots. p, regel. By contract belangrijke korting. Inzending op dec dag van alt- gave vóór fii ötö. is de „Het Ghulden Vlyes". Men profiteert hiervan VEEL KOOPJES VEEL LISPPEN. ZIET ETAL6GES Extra korting op Dekens, Karpetten, Vitrages, contant. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt tor kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag den 21 Juli a.s., des namiddags te 2 uar, op het Raadhuis, eene openbare, vergadering van den Gemeenteraad zal ge houden worden, waarin de navolgende pun ten zullen worden behandeld: 1. Vaststelling notulen. 2 Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Aanbieding geme ^nterekenin'g 1924. 4 Vaststelling rekening Burgerlijk Arm bestuur 1924. 5. Verpachting genot van jacht. 6. visscherijperceel. 7. Voorstel tot toetreding als lid van het Plaatselijk Comité voor internationaal congres voor beiaaidkunst met tentoon stelling. 8. Ontslag en benoeming van een brug wachter. 9. Adres K. Holm, betreffende bouwver gunning. 10. Wijziging verordening op woonwagens en woonschepen. 11. Idem idem verhaal inkoopsom voor pensioen 12. Voorstel aangaande levering van bind werk. 13. Voorstel tot "omzetting van de school voor O. L. en M. U. L. O. 14. Voorstel bezuinigingscommissie. Zierikzee, den 16 Juli 1986. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE. Dat Engeland niet voornemens is zijn handen in het Marokkaansche wespennest te steken, is duidelijk gebleken uit het antwoord, dat minister Chamberlain deze week in het Engelsche Lagerhuis heeft gegeven op het door Frankrijk en Spanje gedane verzoek om aan de bestrijding van den smokkelhandel in wapenen naar Ma rokko en de versterking van het garni zoen te Tanger deel te nemen. Engeland heeft zich wel bereid ver klaard de verplichtingen, voortvloeiend uit het Tanger-statuut, te vervullen, maar zal zich Van elke actie onthouden, die buiten het kader van dit statuut mocht vallen. Ook is de Britsche regeering niet be reid troepen naar Tanger te zenden, daar zij Van meening is, dat zulks niet de geschikste methode zou zijn de onrust in Marokko te bedwingen, doch integen deel eerder de uitwerking zou hebben, dat de Riffijnen er aanleiding in zouden vinden een aanval op Tanger te doen. Kort samengevat luidt het antwoord aldus: We denken er in Engeland niet aan ons in deze Marokkaansche kwestie te mengen! Gunstig ziet de situatie er Voor Frank rijk in Marokko op het «ogenblik niet uit, hetgeen wel blijkt uit de zending van maarschalk Retain naar het bedreigde front om daar eens poolshoogte te ne men en te onderhandelen met den resi dent-generaal, Lyautey. Voorts heeft de nieuw benoemde bevel hebber Naulin verzocht onmiddellijk 50000 man naar Marokko te zenden, waarvan reeds een gedeelte onderweg is. Alles wijst er op,, dat de toestand voor A'bd el Krim op het oogenblik gunstig is en deze zal wel niet nalaten van deze gunstige gelegenheid partij te trekken. voor verkiezingsredevoeringen of de kerk. Weldra worden misschien Katholieken tegen Protestanten opgezet. Waarbij de heer Dar row herinnerde aan den brand stapel voor ketters uit vroeger eeuwen. Bryan, „de aarts-apostel Van godsdien stig fanatisme", moest het in het bij zonder bij Darrow ontgelden bij dit plei dooi. De staat Tennessee, aldus de heer Darrow, heeft niet meer recht om te zeggen, dat de bijbel goddelijk is dan om te zeggen, dat ditzelfde geldt voor de boeken van den Koran, Van Boeddha, Mormon of Emerson. Het stond Voor hem even vast als dat twee maal twee vier is, dat de bepaling inzake de evolu tieleer een schending was van de grond wet van Tennessee en van de V. S. Kunt gij mij zeggen, zee vroeg de ad vocaat den rechter, wat het bij'belsch relaas der schepping is? De verhalen spreken elkaar voortdurend tegen. Er zijln in de V. S. 500 christelijke secten, die het niet met elkaar eens zijn over Bijbel uitleggingen. Moet mijn cliënt al die 500 uitleggingen kennen? De advocaat-generaal Stewart verde digde de wet van Tennessee en betoogde nadrukkelijk, dat de wetgevende' macht het recht had den rooster Voor de scho len vast te stellen. Zoolang ieder naar ■de kerk kon gaan, die hij' wenschte, kon gelooven wat hij wilde en buiten de openbare school naar iedere leerstelling kon luisteren, werd er geen inbreuk ge maakt op de gewetensvrijheid. De derde dag van het proces is te midden van stormachtige tooneelen ge ëindigd, zonder dat er een jury was be- ëedigd en voor rechter Raulston zijn beslissing had aangekondigd inzake het verzoek der Verdediging tot nietigverkla ring der beschuldiging. Het verzoek der verdediging om niet meer met gebed te beginnen, werd van de hand gewezen. SÜITEMLAWD. Het proces Inzake de evolutieleer. De heer Clarence Diarrow, de bekende advocaat voor strafzaken uit Chicago, heeft bij zijn pleidooi tot nietigverklaring der beschuldiging tegen den jeugdigen evo lutieleeraar Scopes, rechter Raulston voor de keus gesteld om of op zijn pleidooi in te gaan of het gevaar te loopen een godsdienstoorlog te ontketenen. Als het vandaag tot een misdaad wordt gestem peld om in de openbare school de evolu tieleer te onderwijzen, aldus zijn betoog, geldt dit misschien morgen voor de par ticuliere school en het volgende jaar z»l op Woensdag 22 Jnll a.s. spreek uur konden roor Tandheelkunde te Haamstede, ln 't Pension „Zee, Bosch en Dnln", Tan 9.30 tot 130 nar r.m. en Donderdag 23 Jnll te Zierikzee, ran 10—4 uar, ten halze ran I. HAftE, Henbolhandel, Appel markt 365. BINNENLAND. Het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Kohtpaar. Het Nationaal Oranje-Comité heeft den kunstschilder Piet van der Hem thans opgedragen een portret te schilderen van de Kon. Familie, dat aan H. M. de Konin gin in Februari 1926 zal worden aange boden ter gelegenheid van haar vijfen twintigjarig huwelijksfeest. Do Rijksmiddelen In Juni hebben de rijksmiddelen ruim 381/4 millioen gulden opgeleverd, zijnde f3.720.000 meer dan verleden jaar. Aan rijwielbelasting is nog f 225.700 binnen gekomen. In het eerste halfjaar waren de totale ontvangsten f227,8 millioen, of f 18.893.000 meer. Van deze stijging was nochtans ruim f6i/4 millioen aan de een jaar geleden nog niet bestaande rijwiel- belasting te danken. Ken Departement van Landbouw. Het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft zich tot de Koningin gewend met een adres, waarin het verklaart van meenmg te zijn, dat bij de toekomstige :ndeeling van de Departementen van algemeen be stuur het gewenscht zou zijn, dat de landbouw niet meer Zou worden onder gebracht bij een departement van admi- nistral;even aard, zooals thans tot het •nadeel van den landbouw het geval is', doch dat het daarentegen ten zeerste ge- wienscht zou zijn, dat wederom een mi nisterie van landbouw wordt ingestelc^ tezamen met de andere takken van volkswelvaart als nijverheid en handel, Zooals vóór 1922 het geval was. De Kabinetscrisis- De „Standaard" schrijft: Zijn wij wel ingelicht dan ligt het in het voornemen van den heer Colijn, den nieuwen Kabi netsformateur, eerst een werkprogram voor het nieuwe kabinet aan het oordeel der drie rechtsche fracties te onder werpen, om, als hierop overeenstemming verkregen wordt eerst daarna personen uit te. aoodigen tot het bezetten der ministerieele posten. Coljjn Kftbinrt8formK»teus\ De Telegraaf (linkervleugel vrijz'nni- gen) beziet de zaak van een anderen kant: r H.M. de Koningin stond voor de groote vraag: Welke is de staatkundige waarde van de stemmenverschuiving naar links door de verkiezing aan het licht geko men? Deze vraag echter wij wezen er reeds op is niet Zonder meer te beantwoorden. Zeker, er was een ver meerdering in aantal der linksche stem men. Maar waarop wees deze getalsver meerdering: Op vervorming in de diep ten van het rechtsbewustzijln der natie? Of veeleer op oppervlakkige ontevreden heid met salarisvermindering, belasting- verhooging en onderwijsverslechtering? Bespiegelingen over het te geven ant woord helpen hier niet. Een experiment is noodig om de wezenlijke beteekenis te leeren kennen van de jongste uit spraak der volksgevoelens. En dit ex periment is de opdracht tot Kabinets formatie aan den heer Go-lijn. De Maasbode acht de opdracht aan den heer Colijn niet verrassend, al zal zij sommigen, ook ter rechterzijde mishagen. Van Katholieke zijde zal men stellig loyaal staan tegenover deze benoeming. Te meer waar wij: hier wellicht voor ons hebbfen de eenige mogelijkheid om te geraken tot een rechtsch ministerie. Het Verzet besprekend van de Resi dentiebode zegt het Rotterdamsch blad: IWel zal het een unicum zijn, dat een nog ongeboren Kabinet zóó bejegend wordt door eigen geestverwanten. Ge lukkig mag men, in de overtuiging dat het program wat anders zal wezen dan onze collega verwacht, bij dezen laatste eerlang een betere stemming tegemoet zien. Het Volk zegt over de opdracht aan den heer Colijn o. a», dat die constitutio neel wellicht verdedigbaar is, omdat die wel zal steunen op de adviezen van de leiders der coalitiepartijen. Maar dat kan „de heftige verontwaardi ging in breede lagen van het «pjk nver_ de daarmee gepïwgux/- vervalschmg van de stembüsuitspraak geen oogenblik ver zwakken". Een kabihet-Colijii is een voortzetting, zoo wiet een verscherping van de reactie, het is een oorlogsverklaring aan de de mocratie. Het blad aanvaardt die verklaring. Een parlementaire periode van scherpe tegenstellingen -en feilen strijd gaan wij tegemoet; in het parlement en daarbui ten. Wee hen, die zich weifelend, schip- pérend en plooiend tusschen Colijn en ons plaatsen. De 1ste Juli heeft ons ge leerd, dat de coalitie niet onaanastbaar, een coalitieregeering niet onvermijdelijk is. Wij' zetten onze Verkiezingscampagne die wij in trotsche herinnering hebben, weer in, schouder aan schouder met onze vertegenwoordigers in de Kamerfracties, Van het oogenblik af, dat Colijn het mi nisterpresidentschap aanvaardt. Aan Colijn zal de coalitie sterven, wan neer zij1 hem niet zeer bijtijds weer uit werpt. By Wiel- en Motorrijden heeft men vaak veel laat van schrijnen en doorzitten der huid Om dit dadelijk te verzachten en spoedig te genezen gebruikt men alge meen 30-60 90 ot. ZIERIKZEE. J.l. Woensdag had hier een ongeluk plaats dat gelukkig goed is afgeloo-pen. Een bewoner van een der huizen in Parklust had een pontveer ge opend naar de overzijde der gracht. Bij de eerste overvaart had de ondernemer met een jongmensch het ongeluk te kan telen en kwamen zij in meer modder dan water terecht. Laatstgenoemde, een goede zwemmer, wist zich spoedigte redden. Doch de ondernemer van den veerdienst had het aan zijn tegenwoor digheid van geest te danken, dat ook hij den wal bereikte, wat hem na veel moeite gelukte. Mocht deze veerdienst blijven bestaan, dan is een betere pont ten zeerste aan te bevelen. Liefhebbers van dansen kunnen, blij kens een advertentie in dit nummer van de sociëteit „Concordia", Zondagavond hun hart ophalen in den tuin van genoem de sociëteit, waar een Jazz-Band dans muziek zal geven. Wij maken eventueele duin- en strandbezoekers attent op een adver tentie der Rotterdamsche Tramwegmpij. in dit nummer, waarbij goedkoope rei zen worden aangekondigd op Zondagen en Woensdagen. Woensdag hadden te Kortgene- de feesten plaats ter gelegenheid van de inhuldiging van den heer Jhr. L. van Citters als burgemeester der gemeente. Des morgens te half tien vertrokken de muziekvereeniging E.M.M., de zang- ver eeniging „Zang Veredelt", de Gymnas- tiekvereeniging „O.K.K." en de kinderen der verschillende schoten met onderwij zers naar de woning van den burgemees ter, waar deze verwelkomd en toegezon gen werd. Ouders, broeder en zuster van den burgemeester waren overgekomen om de feesten bij te wonen. Namens de feesteommiss;e, de openbare lagere school en de bewaarschool, werden aan den burgemeester 3 bouquetten aangeboden. De heer Th. Wolse, voorzitter van de feestcommiss'e sprak daarna den burge meester toe. De burgemeester antwoordde o.a.: Ik mag zeker wel alle reden hebben tot groote dankbaarheid, dat zulk een hooge onderscheid-'ng en zulk een bui tengewoon vriendelijke en hartelijke ont vangst mij reeds op zoo jeugdigen leef tijd ten deel valt. Het is mij, als Zeeuw van geboorte, steeds een groote wensch geweest mijn werkkring en wel het bur gemeestersambt in de provincie Zeeland te mogen vinden; verlangend heb ik al tijd uitgezien, naar den dag, waarop ik weer vasten voet op Zeeuwschen bodem kon zetten en ik behoef u niet te zeg gen dat ik het een buitengewoon groot voorrecht acht te zijn benoemd tot bur gemeester van de zoo. mooie, welvarende, belangrijke smalstad Kortgene, ook wel genoemd de sleutel van Noord-Beveland. Mag ik hier eindigen met u allen ver der een aangenamen dag toe te wen- schen, de hoop uitsprekende, dat cfct mooie fee^t, waaraan zooveel zorg :s besteed, op een waardige wijze gevierd zal worden. Daarna werd teruggegaan naar de O.L. school, waar de kinderen van alle scholen door den burgemeester werden onthaald. Het geheele schoolfeest was een tractatie van den burgemeester. Te twee uur werd op de weide van den heer C. P. Kallewaard de groote .af. Na een rondgang door het dorp werd te vier uur de stoet ontbonden, en be gon het ringrijden, dat als altijd veel belangstelling trok. Des avond gaf de Zangvereeniging „Zang Veredelt?' een uit voering, daarop volgde een concert van het muziekgezelschap, waarna de voor stelling van een luchtbioscoop op de Voorstraat plaats vond. Tot Slot volgde- een groote fakkeloptocht. M. Cl ELLEMEET. Woensdag werd onze om geving onveilig gemaakt door een vreem den koopman, die aan afgelegen Wonin gen de bewoners preste van hem te koo- pen. Te Ellemeet ging hij den bejaarden landbouwer W. Flohil met diens eigen gaanstok te lijf. De bevoegde autoriteit heeft den geweldenaar eenigen tijd op- gebbrgen en proces-verbaal opgemaakt. SCHARENDIJKE. Begunstigd door een kalme zee werd Woensdagnamiddag een 'stuk van 92 bij 20 M. voor het strand van. den West Rep art gezonken. Het le- .verde een eigenaardig gezicht op dat reuzenstuk, omringd door vele schepen en wemelende van mannen, die steeds zware steenen aanbrachten, te zien lig gen. Op een teeken van den leider be gaven alle werkkrachten zich met spoed aan boord en op het commando „los" werden .gelijk alle touwen gevierd èn ging het stuk naar de diepte. Vele auto riteiten en honderden belangstellenden woonden het schouwspel bij. BROUWERSHAVEN. Hef Comité voor de verloting ten bate der Ned. Herv. Kerk alhier, heeft reeds succes van haar werk. Een groot aantal loten werd vlot ge plaatst, terwijl nog tal van aardige prij zen beschikbaar werden gesteld. Bedrie gen de voorteekenen niet, dan zal de tentoonstelling der prijzen druk worden bezocht; voor bizonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. Dank zij bemiddeling van den heer A. J. Constandse alhier, lieten eenige firma's, wij noemen Ringers, Droste .en Boldoot, zich niet onbetuigd. De heer Constandse stelde voorts nog tal van artikelen voor de grabbelton ter beschik king en verstrekte het bemoedigde Voor de theeschenkerij'. De „Bakkerij Zeelandia" zorgde er gaarne voor, dat bij de thee hare gere nommeerde beschuitjes kunnen worden geserveerd, terwijl dank zij de N. V. Vruchten- en Conservenfabriek te Zierik zee, een heerlijk glas „Oranja" verkrijg baar zal zijn. Waar tal van personen ook overigens medewerking hebben toegezegd, kan Vol ledig succes niet uitblijven. BRUINISSE. Bij het grintlossen ep de tramhaven te Zijpe, uit bet schip in de tramwagens, is Woensdagmiddag de 22- jarige A. B., terwijl hij' eenige wagens hielp verduwen, tusschen de buffers be klemd geraakt, met het noodlottig ge volg, dat zijn linkerbeen zeer ernstig Zondag 19 Juli te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. Kleine Kerk. 10 ure, ds. de Roode. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Hoevers van Den Haag. Geref. Kerk. 10.30 en 6 30 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 nr®, ds. v. d. Molen, oude fcijd. Evangelisatie Jeruël II. 10.30 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9 30, 2 en 6 ure (o. t.), de heer Beekman van 's-Gravenhage. .werd gekneusd. Na verbonden te zijn is de ongelukkige per ziekenauto naar het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd. GNdEIiWU& Bevorderd van de le naar de 2e kl. van het chr. Lyceum te Haarlem, A. L. G. van Doorn van Scherpenisse. Dezer dagen behaalde mej. A. C. de Koning te Bruinisse, na afgelegd exa men voer de Federatie „Mereurius" het praktijk diploma Fransche handelscorres pondentie. Voor de vereniging van leer aren beeft mej. de Koning kortgeleden hetzelfde examen eveneens met gunstig gevolg afgelegd. Bij de te Wageningen gehouden eind-examens R.H.B.S. slaagde o-a. dhr. C. de Looze. te Renkum. Overwerkte Zenuwen hebban in de Eerste plaats een Kal meerend en Versterkend middel noodig. Mijnhard Zonuwtabletten geven Kalmte en nemen Gej aagdheid en Over spanning weg. Prijs 75 ct. By Apoth. en Drogisten. AANBESTEDINGEN. Bij de op 15 dezer door B. en W. te bouw ing van de aangekochte burgëmëês- terswoning, waren laagste inschrijvers: Metselwerk: J. Vos, f695; Schilder- en behangwerk:W. C. de Lange, f1450; Tim merwerken: A. du Burck, f945, allen te Tholen; Smids- en loodgieterswerk: C. Voshol, St.-Maartensdijk, f 628,95. ST.-ANNALAND. De uitslag van de door „Landbouwbelang" gehouden aan besteding is, dat aannemers zijn gewor den: van de 132000 k.g. zwavelzure am moniak de Zeeuwsche voeder- en kunst- miesthandel te Middelburg a f 13,84 en van de 262000 k.g. super het Centraal bureau te Rotterdam. Alles per 100 k.g. franco op den wagen. KEBKNlEUm Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te O verschild, Th. A. Hoen te Ommeren. Te St.-Nicolaasga c.a. (toeZ.), O. W. C. van der Veen te Stads kanaal. Bedankt: Voor Ee (bij Dockum), P. L. Kiehl te Hoorn. t ELKERZEE. Door kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk alhier is tot organiste be noemd mej. Tan-netje Hanse. Geref. Kerk. Beroepen: Te Heemstede, J. Ubels te Varseveld. Te Stadskanaal-Pekelder- fweg en te Schoonoord, cand. J. Attema te IJlst. Te Lollum c.a. (2de maal), H. Th. van Munster te Echten (Fr.). Bedankt: Voor Rotterdam, dr. J. Hoek te Soest. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Boskoop, J. A. Riekel te Maarssen. v£x? ibimto® m m I>e toestand te Kanton (China) is uiterst gespanhen, zoodat men een u't- barsting vreest. Te Hongkong zijn de volksmenners niet alleen opgesloten, maar ook gegeeseld. De militaire toestand in Marokko is ernstig geworden. De druk der rebellen op 't Fransche front neemt dagelijks toe en een offensief wordt verwacht. Het mond- en klauwzeer dat sedert het najaar van 1924 den Zweedschen veestapel teistert,' neemt thans snel af. Hot afmaakstelsel, van staatswege toege- post iom de verspreiding der ziekte tegen te gaan, heeft tot dusver 11 millioen kronen gekost, j Niet ver van Poitiers (Fr.) is een i verschrikkelijk auto-ongeluk gebeurd. 2 j auto's zijn van een helling in een sloot I gestort, men denkt omdat de eene, die bovendien een wagen met bagage voort- I trok, dén andere is willen voorbij rïj- den. Twee menschen waren op slag dood, i drie anderen zijri.hooigst ernstig gekwetst. Bij Villeneuve—-St.-Georges (Fr.) zijn twee boemeltreinen, beiden op weg naar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1