Zierikzeesohe Nieuwsbode abonnementi Woensdag 15 Juli 1925 zierikzeesohe courant. ADVERTENTIÊN buit e n LAN p. Vacantia D - Mineur binnenland. K i s p ij n Prijs saaander* f 1,50, teaneo per post f 1,80. Voor het buitenland per jan? f 10,—, Afzonderlijk© aumiaera 5 cent, Versel4)ut Maandag, Woensdag •n Vrydag. No. 11260 uito-MH j. mm van 1—B regels 60 éts. van A regels en daarboven 20 ete, pep Vëgël. Reclame* 80 et», regel. By contract belangrijke kortfeg, Inzending op den dag vac tilt gave vóör 11 are. Gevonden voorwerpen: Een front je; een rijwielplaatje; een ceintuur; een mes; een zakje inhoudende portemonnaie met geld; een handtaschje; een zakje met doperwten; bo-ralen met sluiting; een rol schuurpapier. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. HU^IRWËT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het verzoek van Ing. C. KOOPMAN alhier, om in het perceel, kadastraal bekend in sectie B, no. 1366, eeno drooginrichting op te richten en een wan molen en trieur te mogen plaatsen, door hen is ingewilligd. Zierikzee, 13 Juli 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Toelating Leerlingen op de School voor L. cn M L. O., met ingang van 1 Sept 18>££. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de aangifte voor toelating van leerlingen op de Open bare School voor Lager en Meer Uitge breid Lager Onderwijs in deze Gemeente kan plaats hebben op Donderdag 23 Juli a.s. bij het Hoofd dier School aan het school gebouw in de Nieuwe Boogerdstraaf, tusschen des voormiddags 9 tot 12 en des namiddags 2 tot 4 uur. De leerlingen moeten op 1 September a.s. een leeftpd van ten minste 5 jaar en 6 maanden hebbenzij moeten dus geboren zijn vóór of op 1 Maart 1920. Zierikzee, den 14 Juli 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Het prooes-Angeistein. De vertegenwoordigers van het O.M. hebben in de ochtendzitting van het pra- ces-Angerstein te L'mburg (Hessen Nas sau) requis'toir genomen. De eerste .of ficier van justitie besprak dé gebeurtenis sen voor den moord. De tweede officier van justitie behan delde de moorden zelf. Hij sprak het vermoeden uit, dat de bekl. zijn vrouw gedurende haar slaap vermoord heeft. Zijn schoonmoeder heeft hij eerst eenige uren later gedood, daar zij geheel ge kleed gevonden werd, wat niet het geval geweest zou zijn, indien zij in haar slaap gestoord, haar dochter te hulp had wil len komen. Het dienstmeisje werd ge dood, toen Zij op het hulpgeroep der schoonmoeder kwam toelöopen. De ove rige slachtoffers zijn door sluipmoord gevallen en werden door bijlslagen ge dood. De officier beschouwde den bekl. als ten volle toerekeningsvatbaar. Over de motieven, die tot deze reeks van mis daden hebben geleid, kan de pfficier slechts veronderstellen, dat de beklaagde bevreesd was, dat zijn verduisteringen aan het licht zouden komen. Zijn familie leven was geenszins zoo voorbeeldig, als hij het wilde voorstellen. Angerstein speelt voortdurend tooneel. Hij heeft een echte misdadigersnatuur. De moorden heb ben op hem niet den minsten indruk ge maakt. De officier meende de hoogste straf te moeten eischen en requireerde wegens achtvoudigen moord achtvoudige ver oor deeling ter dood. De beide verdedr'gers beproefden den nadruk te leggen op het psychologisch proces* dat zich bij Angerstein heeft af gespeeld. Zij wezen er op, dat men 'hïer voor een psychologisch raadsel staat, dat wellicht later dioor de wetenschap "op gehelderd kan worden. Zij verzochten de jury, Angerstein niet wegens moord, maar wegens doodslag te veroordeelen. Van de gelegenheid om zelf te zijnen gums te te spreken maakte de beklaagde geen gebruik. Maandagavond zeven uur deed de voorzitter van het Hof, nadat hij de motieven van hét vonnis had voorgele zen, hetgeen een uur duurde, uitspraak in het proces. Het vonnis luidde: An gerstein wordt achtmaal ter dood veroor deeld, wegens moord in -acht gevallen. De burgerlijke eererechten worden hem ontkomen. Nadat het doodvonnis uitge sproken was, stond Angerstein op en zeide: „Ik aanvaard het vonnis". «Voetgangers aller landen, vereenlgt a". Het moest er wel van komen! Bij'Jiet toenemend verkeer dreigt de voetganger hoe langer hoe meer in het gedrang, of liever onder de wielen te komen. Het is nu al zoo ver, dat men in groote steden veiliger is, gezeten op een rij wiel dan wanneer men te voet gaat Over den wielrijder strekt de verkeers agent de opgeheven hand beschermend uit, de voetganger moet over het alge meen maar zien hoe hij zich redt, al zou het onbillijk zijn n:et te erkennen, dat er in d't opzicht verbetering komt. De Engelsche pers gewaagt van de op- richttog eener vereeniging tot bescher ming van den voetganger, met het doel het aantal straatongevallen te verminde ren. Zij wil haar doel bereiken door ge vaarlijk rijden te voorkomen, door te bewerken, dat rijvergunningen alleen worden gegeven aan menschen boven ze kere leeftijdsgrens en met een goed ge itel1, terwijl zij ook toezicht wil op een goede constructie van openbare midde len van vervoer. Voorts wil zij wetten en verordeningen ingevoerd zien voor de veiligheid van den voetganger, plannen steunen voor de reconstructie van straten en samenwerking bevorderen van dien sten voor hulpverleening. De vereeniging beroept zich voor haar bestaansreden op het feit, dat het aantal straatongevallen, waarbij personen gedood of gewond wer den, jaarlijks toeneemt. In 1918 bedroeg het (in Londen alleen?) 36.685, in 1924 98,215. Aan het lidmaatschap is, zeer practisch, een verzekering tegen ongeval len, mitsgaders rechtskundig advies ver bonden. Kea praetische waarzegster. Berlijn wordt tegenwoordig onveilig ge maakt, vertelt het „Berl. Tag.", door een waarzegster, die op zeer handige wijze haar eigen belangen en d:e van haar werkgevers behartigt. Zij werkt voor namelijk in de omgevtog van het Anhal- ter Bahnhof- Haar ingred'ënten zijn een klein opvouwbaar tafeltje en een spel kaarten. Zij wandelt van huis tot hu:s en tracht de toestemming der bewoners te krijgen om hun de toekomst te voor spellen. Snel wordt het tafeltje opgesteld, de kaarten geschud en uitgespreid en .den ouden provinciaal wordt voorgehou den, dat hij spoedig een ongeluk op straat zal krijgen, hetgeen hij lachend zegt gaarne te gelooven bij het huidige verkeer in de hoofdstad! Maar toch denkt hij de eerstvolgende dagen over haar raad zich te verzekeren tegen ongeluk ken. Een getrouwde dame verzekert de waarzegster, dat „een blonde vrouw tus schen de kaarten ligt", en dat zij zich moet laten verzekeren tegen een echt scheiding een journalist krijgt de waarschuwing, dat hij, vóór hij naar Rusland op reis gaat, moet doen wat een „generaal", die hem zal komen be zoeken, aanraadt. Wat al die mystieke aanduidingen en waarschuwingen betee- kenen? Wat beteekent de „generaal"? Eenvoudig dit, dat een ieder, die aan zijn toekomst denkt, zich moet laten ver zekeren door de agenten „generaal" agents die hen bezoeken, en dat de geheimzinnige kaartlegster zelf „agen- tesse" is. Hest rooverwezen ia Itameniö. Bij Sinaïa, aldus deelt de correspondent te Boecharest van het „Berl. Ta geblaft" mede, heeft dezer dagen een roevers- bende een gezelschap van 50 personen overvallen, die per rijtuig een uitstapje maakten. De feestvierders werden totaal uitgeplunderd door de roovers, die in gendarmerie-uniformen waren gekleed en vele kostbaarheden buitmaakten. Onder de slachtoffers waren o.a. een af gevaar digde en een oud-nvnister. Als merk waardigheid wordt nog vermeld, dat den roovers rnJbL niet minder dan 18 geladen revolvers met de noodige mum tie in handen vielen! Nadat het paaltje was opgeknapt hield de commandant van de bende een aanspraak tot den netjes in rij en gelid opgesteiden re:zigers,.waarin hij de huidige maatschappelijke orde aan sprakelijk stelde voor het gebeurde. Hij verzocht den dames en heeren hem te willen verontschuldigen zij zouden ongetwijfeld allemadl nog lang leven, maar hij koti Vandaag of morgen ge dood worden. Als afscheid schoot hij zijn revolver af om het gezelschap nog wat te int'mideeren en verdween toen met zijn begeleiders tenvdden van' de daardoor ontstane opschudding. De gen darmerie heeft een hooge beloontog uit geloofd voor de arrestatie van de roo vers. Ter verzachting en geöeztng van stnkgeloopen voeten, zadel pijn, Bohrjjocn der huid en zonnebrand, is het noodzakelijk op reis altyd voorzien to zjjn van een Doos 30 60-90 ct. PUROL FEUILLETON, door J. M. 12 Ook de apotheek in de Middenstraat ging ze binnen, om een receptje klaar te laten maken, 't Was er vreeselijk druk, en Bertha zette zich op een der stoelen. De twee jonge apothekeresjes hadden kleuren als rozen van- 't Vlugge helpen, de jonge man daarentegen schoon zijn vingers minstens even vlug waren als de hunne was zeer bleek, zag er uit, alsof hij 't erg koud had. Bertha's gezicht was bewolkt, toen ze keek naar de Latier's zoon. Ze had mede lijden met den knaap, en evenals steeds trok het fijne, ovale gezicht van Pierre haar aan. Mag ik u helpen, mevrouw? Pierre's stem was onvast en bevend, vooral bij dat laatste woord. Zijn donkere oogen met die open-trouwe uitdrukking blikten haar vragend angstig aan. Met een vriendelijk knikje reikte ze hem 't recept, liever had ze dat een der meisjes haar geholpen 'had, maar die waren nog. druk bezig. Terwijl hij haastig de poeder afwoog en verdeelde, vroeg ze: Je bent tegen woordig druk met al die zieken? Ja mevrouw, heel druk. „Me-dunkt, 't is eén inspannend werkje, Zoo haastig al die recepten klaar maken, én je ziet or zelf uit alsóf je ongesteld bent"\ Pierre's Meek gezicht kleurde (donker rood, een pijnlijk trekje kwam om zijn mond, zenuwachtig-vlug Vouwde hij de poeders. Wel heb ik niet goed gezien vraagde ze toen hij niet antwoordde. „Ja, mevrouw, u hebt goed gezien, ik voel me niet erg prettig. Maar 't zal hoop ik, wel gauw over zijn, '<t zou heel slecht uitkomen als ik nu ziek werd. Zijn stem schokte weg in een hoest b'ui, ,.die hij vergeefs in zijn zakdoek poogde te smoren. Hoofdschuddend zag Bertha toe. „Pas maar op, en vecht er niet te lang tegen, 't Is tegenwoordig zaak om voorzichtig te wezen". Pierre keek haar even aan, als smee- kend om niets meer te zeggen. Enkele klanten keken naar hen, en in zijn over 1 De Kamerverkiezingen. De heer Henri ter Hall verzoekt mee te deelen, dat 'hij gaarne zou zien dat comité's óf dergelijke, die zich beijveren voor een actie in verband met zijn niet- herki eZtog tot lid van de Tweede Kamer, deze actie staken, daar hem uitsluitend aangenaam kan zijn een uitspraak van het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond in deze. aangelegenheid. De schoen flanst fraai aan Uwen voet, Zoo pij met Erdal poet sen doet. -poetst licht uit liM W Uit Stad en Provinole. ZIERIKZEE. Op Donderdag a.s., des avonds 81/2 uur, concert door het Har- moniegezelschap „Kunst en Eer" in de muziektent op het Havenplein. Program ma: 1. marseh; 2. fantaisie, Les Mous- quetaires au Couv'ent, Steenbrugge3. Blanche Mazurka, L. Langlois; 4. Scènes Danses Congoloisss, L. Langlois. 5. raarsch; 6, Grande fantaisie, Guillaume Tell, G. Rossin'; 7. Loin du Pays natal valse, Kes^eis; 8. Suite oriëntale, a. Indische danseressen: b. Oostenrijksche danseressen; c. Patroilïe, le uitvoering, F. Popy. HAAMSTEDE. Maandagavond j.l. hield de landbouwvereeniging „C. et C." een algem. ledenvergadering in hotel „Bpm". De opkomst was zeer matig. Na qpeüing door den voorzitter, lezing en goed keuring der notulen en behandeling van enkele zaken van huishoudelijken aard, verkreeg de qpreker van dezen avond, dhr. M. I. Bo.erendonk van Goes het woord met het onderwerp „Het rechts kundig -bureau der Z.L.M." In een breed opgezette lezing behandelde spreker de -voordeelen van arbitrale uitspraak. De kosten van het lidmaatschap zijn niet bezwaatlijk en wegen op tegeïl de kosten van een proces. Mfet eeh op wekking tot toetreding eindigde spreker zijn met aandacht gevolgde rede; hem j$erd bij monde van den; voorzitter de dank der vergadering gebracht. NÖORDWELLE. Benoemd tot corres pondent van den Plantenziektenkundïgen dienst, de heer J. Witte, hoofd der school alhier. Bij het opsporen van plan tenziekten verleent bovengenoemde heer gaarne zijn bemiddeling. Bij den heer L. Kwaak alhier is een radio-toestel geplaatst. Reeds enkele avonden heeft men kunnen genieten van muziek uit Parijs, Berlijn enz. Begunstigd door prachtig weer brach ten de Zuid-Bevelandsche land- en tuin- bouwonderwijzers Zaterdag j.l. een be zoek aan Schouwen. Na eerst enkele be zienswaardigheden in Zierikzee te heb ben bezichtigd, werd in autobussen plaats genomen en koers gezet via den Zee dijk naar Westen-Schouwen. Na vanaf het hooge duin genoten te hebben van het prachtig vergezicht werd teruggere den naar Burgh, vandaar werd een wan deling gemaakt door de duinen naar Haamstede. Verrukt waren allen over 't prachtig duinlandschap. Van Haamstede ging 't naar Renesse's strand. Daar stond in de tent van den heer Telle de koffie- j tafel gereed. De stevige wandeling en de rrissche zeelucht hadden den eetlust opgewekt en de bijzonder goed verzorg- de tafel werd dan ook alle eer- aange daan. Van Renesse ging de tocht door Sehouwens vruchtbare veilden via Noord- welie, B'haven, Noordgouwe, Schudde- beurs naar Zierikzee, vanwaar het ge zelschap met de boot vertrok. Slechts é£n ding werd door het gezelschap betreurd en wel dit: dat Söhouwens mooi zoo lastig te bereiken is. ELLEMEET. Liefhebbers van bloemen moeten dezer dagen vooral niet verzui men een bezoek te brengejn aan ons dorpje. In den nieuwen weg van Ouden dijk naar het strand wordt het oog ver rukt door een paar groote velden bonte papavers. Sommigen bijna zwart, andere vuurrood, lila, wit, crème, blauw; met honderdduizenden staan ze in het zon licht te schitteren. In de omgeving van tramstation Ellemeet staan kle'nere par tijen. Daar ziet men ook bloeiende Es- choltzia's te velde, terwijl bij de Elker- hpul een veld met Alisum een schitterend wit laken gelijkt, ftomi, ziei en oordeelt, of ik er te veel van ge zegd heb. ST.-MAARTENSDIJK. Naar we verne men, zal, behoudens goed weer, het fan farekorps „Mozart" uit Yerseke, op Za terdag 18 Juli a.s., des avonds 8 uur W.T. een concert geven op de muziektent al hier. SCHERPENISSE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Maandag 13 juli. De vergadertog was voltallig. Inge komen was de goedkeuring van Ged. Staten van de bouwverordening en pro cesverbaal van kasopneming bij den ge meente-ontvanger op 26 Juni j.l. Op een verzoek van de bijzondere vrijw. land storm wordt met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren J. M. van der Graaff, W. L. Klos en J. Bolier, besloten een subsidie van f 15 te verleenen. De erfpacht ten laste van Marina de Jager en L. Bijnagte wordt weder met 30 jaar vernieuwd, in gaande 1 Jan. a.s. In de legeseverprde- ning wordt de. volgende wijziging aange bracht, n.l. deze, dat voor een afschrift van èen verordening in plaats van 25 ct. een bedrag van 10 ct. per bladzijde zal worden betaald. Overgelegd wordt de gemeeftterekening over 1924, bedragende wat de gewone dienst betreft een ont- vailig van f 48245,175 en uitgj. f 45191,15s. Alzoo een batig saldo van f3059,025 en wat de kapitaa'ldienst betreft een be drag van f 11668 in ontvang en uitgaaf. Aan elk der beambten die diensten heb ben verricht, tijdens de kermis wordt mjet 4 tegen 3 stemmen, die der heeren J. M. van der Graaff, W. L. Klos en J. Bolier, besloten een gratificatie van f 15 toe. te kennen. Aan den heer J. Geuze die de functie van marktmeester heeft verricht, wordt mei algemeene stemmen een tegemoetkoming verleend van f 35. De begrooting van den dienst 1925 wordt gewijzigd met een vermeerdering in ont vang en uitgaaf van f 86,85. Burge meester en wethouders worden gemach tigd tot openbaren verkoop- van de ge- meentemest. Verder wordt nog vastge steld een aanvulüngskohier van de hon denbelasting over 1925 op een bedrag van f 6l De rekening van, het burgerlijk armbestuur over 1924 wordt goedgekeurd in ontvang op f 1376,535 en uitgaaf op f 1333,585. Alzoo een batig saldo van f 42,95, terwijl de begrooting d:er in stelling voor 1926 wordt goedgekeurd met een bedrag van f 1337,95 in ont vang en uitgaaf en met een subsidie uit de gemeentekas van f 12Q0. OUD-VOSSEMEER. De heer J. Vos Az. alhier, :s benoemd tof ambtenaar bij de belastingen te Maastrcht. Psrov. Zeenwsoh Comité tegen eenzijdige ontwapening Er is een Zeeuwsch provinciaal comité tegen eenzijdige ontwapening opgericht. Het bestuur is als yolgt samengesteld: mr. J. W. Zijlstra te Middelburg, voor zitter; M. van der Beke Calienfels te Vlisstogen, secretaris-penningmeester, P. Labrijn te Goes, D. L. H. van Raalte te Vlisstogen en P. J. Eiout te Domburg. gevoeligheid dacht hij: ze denken aan vier jaar geleden. D,e eigenaar der apotheek had 't ook gehoord, en stond met gefronste wenk- brouwen, wrevelig op. Die bemoeizieke^ mevrouw Sassenhul, die hij aalnstellerig' vond! 't Moest er nog bij komen ook, dat er Zie'kte kwam onder zijn personeel, hij wist toch al niet waar hij bleef van de drukte, en, wat ter wereld ging haar die schildersvrouw den jongen aan. Opeens klonk Zijn stem luid door den winkel. Latier, wil jij even dit fleschje hier Schuin over bij Kraats afgeven, de loop knecht komt vooreerst niet terug". „Zeker mijnheer!" Pierre's gezicht werd weer ,rood, nu zijn naam luid genoemd werd. Onwillekeurig vlogen zijn blikken naar Bertha. Het zachte gelaat achter de fijne zwarte voile bleef even welwillend en vriendelijk, ,-n de bruine oogen kwam iets vochtigs. Bertha zag en begreep wel Pierre's ontroering. 't Had haar getroffen dat de knaap haar geen tante meer noemde, Ze had echter maar gedaan alsof ze 't nief merkte. r Hij opende de deur voor haar en ging meteen 't fleschje voor Kraats wegbren gen. Er was iets eerbiedigs en dankbaars in de wijze waarop hij haar groette. Ze knikte hem toe, „dag Pierre, toen zachtjes kom toch nog eens bij pns". Even 'n verraste blik, een gestameld wpord, toen werden ze door een nade rend voertuig gescheiden. Bertha vervolgde haar weg, maar 't bleéke, ernstige jpngemsgezicht bleef voor haar oogen waar ze ging. Een poos later stapte ze de heeren- afdeeling van Smits's Confectie-magazijn in. En 't scheen wel dat ze dien dag voortdurend aan de Latier herinnerd mioest worden, want ze stond plots voor Clara, die voor eenige weken van de dames-afdeeling daarheen was verplaatst. Was Pierre niet op zijn gemak gewees' gedurende tante Bertha's bezoek, op Clara had 't nog pijnlijker uitwerking. Heel 't fijne smalle gezichtje werd vuurrood, en onder 't helpen was Ze zoo verward en zenuwachtig, dat dit de an dere winkeldametjes pp\rlél. Bertha deed alspf 2e niets merkte, en Aangezichtapyn verdrijft men het beste door Stsnaplrin-Tabletten (Mjjn- hardt). Por glazen Buisje 75 ct. By Apoth. en Drogisten. ONDERWIJS* Geslaagd te Batavia voor diploma A, machinist groote stoomvaart, de heer L. de Jonge, oud-leerling der Ambaehts- >Krwvl_ OUD-VOSSEMEÈK. Bevorderd van de klasse van het Chr. Lyceum ,(afdee<" ling Gymnasium) C. Goedhart van hier. POST EN TELEGRAPHEE. De commies-titulair bij den post- en teiegraafdiest T. J. van Maurlk, is ver plaatst van Rotterdam naar het :post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Bruinisse en belast met de waarneming van de directie aldaar. Dit kantoor zal worden vervangen door eeti bijkantoor, voor den post- en telefoondienst toegevoegd aan Zierikzee en voor den telegraafdienst aan Rotterdam. YERKOOPINGEN, ENZ. ZIERIKZEE, 14 Juli. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout te Renesse werden he;den vo'Or den heer H. J. Batenburg alhier publ-'ek verkocht:- Schokkererwten voor f 135, f 141 en f 151 en tarwe fviOiOlr f I6L1 f l'öS-eu; f 151; alles p. gem. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Ke»k. Beroepen: Te Joure, W. J. de Wilde te Koudum. Bedankt: Voor Amsterdam, J. J. C. Kar- rés te Oosthem. Ds. P. de Looze te Renkum, herdenkt heden (Woensdag) zijn zilveren ambts jubileum. Ds. de Looze aanvaardde ae* bediening te Oud-Vossemeer, vertrok in 1907 naar Waarder, bij Woerden, in 1915 naar Barneveld en 6 October 1918 Zocht een paar .dassen uit voor Otto, en handschoenen. Toen Clara ze inpakte overviel haar plots een droef verlangen naar dengeeti die ze dragen zou. Oom Otto, o, als ik zijn kind was. Onderwijl beschouwde Bertha 't ge zichtje met de groote oogen en 't gol vend gouden haar peinzend, liet daarop heur blikken dwalen naar de andere helpsters, vreolijke, modern gekapte deerntjes. Toen Clara haar 't pakje aan reikte, las ze schaamte in haar bruine pogen, en iets vermoeids, alsof 't meisje niets dan treurigs verwachtte van het leven. 1 1 Toen mevrouw Sassenhul en de andere klanten den winkel verlatenhadden, streek Clara pver haar kloppend voor hoofd, schudde 'de losse krullen naar achteren. „Zeg Klaar, Wie was die dame, dat ze je bij den naam noemde, en jij zoo beteuterd keek, riep Netty, de oudste helpster, die uit een andere plaats kwam, was dat soms je a.s. schoonmoeder?*' Clara antwoordde niet, ze hield niet van "Netty, van geen der anderen eigen lijk, alleen van Martha de jongste. (Wordt vervolgdJ

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1