Zierikztesche linnMi B IJ VOEGSEL BUITENLAND. FEUILLETON. IJ5S Stad en FpoifSnol® j behoorende by de van Vrijdag 10 Juli 1925, no. 11258 De boeren In Buslond. De „Prawda" schrijft in een artikel over de houding van de boeren, dóe den bolsjewistóschen heeren veel zorg baart, dat de boeren zich nu overal doen gel den, waar ge ook komt. Overal betuigen j zij hun ontevredenheid over de gevolgde politiek van de regeering en komen met eischen. Overal hoort ge b.v. dergelijke klachten: „Zeven jaar lang bezitten de Sovjets de regeeringsmacht en al dien tijd zijn de vijvers en de bronnen niet schoongemaakt. Op de kwitanties van de belastingen staat vermeld, dat het geïnde geld gebruikt zou worden voor het stich ten van ziekenhuizen, het bouwen van bruggen enz. Waarom krijgen wij echter geen geld voor onze bruggen Zoo vertelt het "bolsjewistische blad. Nog erger is het, schrijft de „Prawda", dat de boeren ook de communisten, die op het platteland wonen, hebben „be smet'' met hun oppositiegeest. Het blijkt in.l-, dat de piattelandscpmmunisten zich op dezelfde wijze uiten ais de boeren. En dat doen niet alleen de gèwione communisten, maar ook de hooger ge plaatsten. Zoo b.v. werd kort geleden te Toela een conferentie gehouden van de secretarissen van de districtsqomité's van de bolsjewistische partij. Deze secre tarissen spelen in communistisch Rusland de rol van „de ooren en de oogen" van het Politiebureau (de instelling, die de geheele politiek van de communistische partij bepaalt en een overheerschen.de po sitie in Rusland inneemt). En nu hebben deze mannen die vroeger alle bevelen van de partijleiding zjonder tegenspraak uitvoerden, de partijleiders een ultima tum gesteld: „Binnen hoeveel tijd zal de regeerimg maatregelen doorvoeren, die onze boeren rijk zullen maken?" En zij eischten een onmiddellijk ant woord. In het algemeen kan men zeggen, dat de regeering nu door de plattelands- comfhunisten niet minder gecritiseerd wordt dan door de boeren. Er voltrekt zich op het platteland een proces, zegt de „Prawda", dat gevaarlijk kan worden. „Onze communisten doen geen moeite zich een voorstelling te maken van den pplitieken toestand, maar nemen alles wat de bperen zeggen als een openba ring aan, als een waarheid, die zonder critiek geaccepteerd moet worden". B I N N E NL A N P.~ Het verdrag met België. Op de dezer dagen gepubliceerde vra gen van den heer mr. J. Adriaanse, lid der Staten van Zeeland, aan Ged. Staten van die provincie, heeft de heer mr. P. Dieieman namens Gedep. Staten het vol gende geantwoord: Ged. Staten zijn bereid, dadelijk op de gedane vragen te antwoorden. Toen Ged. Staten van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Neuzen een afdruk ontvingen van een aan de leden der Tweede Kamer gericht adres betref fende het verdrag met België, hebben zij daarvan onder dagteekening van 15 Mei aan den Ministerraad mededeeling ge daan, onder bijvoeging y#n de volgende opmerking: „Ofschoon wij tot ons leedwezen niet gehoord werden omtrent het herzienings verdrag, waarbij de belangen van ons gewest in hooge mate geacht moeten wor den betrokken te zijn, kunnen wij niet nalaten uwe bijzondere aandacht te vra gen voor den inhoud dezer stukken. Be halve het door de Kamer van Koophandel geopperde bezwaar in zake het ontbreken van een regeling voor de Neuzensche haven, worden er verschillende punten aangeroerd, waarmede wij niet kunnen instemmen. Wij zouden het zeer op prijs stellen, wanneer doiOir u met een en ander alsnog rekening zou kunnen worden ge- j houden". Bij brief van 17 Juni zond de minister j van Waterstaat aan Gedeputeerden een exemplaar van de gedrukte stukken be- «mineur* door J. M. 10 - 't Kon haar niet schelen dat Betty's scherpe oogen haar woedend tegenflik- kerden, omdat die jonge dame jaloersch was op 't geleide van „dien Langen ben gel uit Hiiler's fruithandel". Ze wist dat Pierre "haar begreep. Deze keek in 't gezichtje van zijn zusje waarop hij zoo goed vermocht te lezen, en voor de zooveelste maal pijnde 't hem, dat ze toch zoo slecht op heur plaats was in dien. kring. Voor hem was 't niet zoo erg, hij kon er zich beter over heen zetten, en hjj was langzamer hand beiang gaan stellen in zijn werk, waartoe zijn vriendelijke leeraar mr. Pla- tis, veel had bijgedragen, maar Ciairi, arme Clari. Hij zuchtte eens en keek op de klok; half negen pas; hoe kwam de av)ond npg om. Daar had Henk de eenige die de kón deren hartelijkheid betoonde, daar had Henk plots ,,'n helder oogenblik". Hij vermoedde dat Pier en Klaartje 't niet treffende het verdrag en een artikel van den heer Missert te Baarn met verzoek omtrent de in het voorloopig verslag der Tweede Kamer en bedoeld artikel behan delde waterstaatsonderwerpen hun gevoe len te vernemen. Tegen mededeeling te zijner tijd aan de Staten, al of niet in geheime zitting van den inhoud van het advies bestaat bij den minister van Water- staat bezwaar. De werktjjd In het landbouwbedrijf. Op vragen Van het lid Van de Tweede Kamer, den heer de Boer, betreffende het verleenen van vergunningen voor ver lengden arbeidsduur ten behoeve vaff hen, die in takken van landbouw' en nijverheid een bedrijf uitoefenen, in het bijzonder de vlasroterij, heeft de minister Van ar beid, handel en nijverheid geantwoord: Voor het repelen van vlas in de open lucht is, voor. Zoover zulks is gevraagd, vergunning verleend om gedurende het seizoen door arbeiders van 16 jaren en ouder 10 uren. per dag en 55 uren per week arbeid te doen verrichten. Terwijl het roten van vlas, voor zoover dit in het landbouwbedrijf plaats vindt, niet valt onder de bepalingen der Arbeidswet 1919, worden voor deze handeling in de open lucht in vlasserijen eveneens dergelijke vergunningen verleend. Ten behoeve van de overige werkzaamheden in Vlasserijen wordt op gelijke wijze een arbeidstijd van 9 uren per dag en 50 uren per week toe- gestaan. Prov. Staten van Zeeland. Dinsdagavond werd de Zomerzitting der Staten van Zeeland geopend door den Commissaris der Koningin, in naam der Koningin. Spr. wees er op, dat in het begin van dit jaar de heer G. F. Lindeijer heeft op gehouden lid van de Staten te zijn door zijn aanvaarding van ,het lidmaatschap van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De heer Lindeijer, die van af 1919 deel uitmaakte van de Staten, heeft daarin eene op den voorgrond tredende plaats ingenomen. Groote toewijding heeft hij steeds aan den dag gelegd, hij placht zich ter dege in te werken in de aange legenheden, welke in de Staten aan de orde werden gesteld en met aandacht volgden zoowel voor- als tegenstanders zijne talrijke heldere en van kennis van zaken getuigende redevoeringen. Met mij' aldus spr. zult gij willen instemmen met de wensch, dat de heer Lindeijer zoowel voor ons vaderland als voor de provincie nog veel nuttig werk zal mo gen verrichten. Een tweede lid, hetwelk wij niet meer in ons midden zullen zien aldus ver volgde de voorzitter is de heer mr. H. F. Lamtsheer, die aan Ged. Staten be richt deed toekomen, dat hij zijn ontslag neemt als lid dezer Staten. Met leedwezen zult gij zeker van deze mededeeling ken nis nemen. De heer Lantsheer, die sedert 1919 zitting had in de Staten, was een door velen daarin gaarne geziene figuur. Als goed Zeeuw werd zijn oordeel steeds op prijs gesteld en met liefde voor zijn provincie heeft hij zijne gaven van hart en hoofd ten dienste van het algemeen be lang gesteld. Sinds 1922 was hij door de Staten als buitengewoon lid van Ged. Staten aangewezen. Moge ook hij nog lange jaren werkzaam blijven tot zegen van de provincie en hare ingezetenen. (Applaus). Na onderzoek zijner geloofsbrieven werd het nieuw gekozen lid, de heer A. C. de Baare, binnengeleid en legde hij :n handen van den voorzitter de bij de wet vereischte beloften af, waarna de voor zitter hem geluk wenschte eiThij zitting kon nemen. Mededeeling werd gedaan, dat de heer v. Zuijen deze vergadering en de heer van Waesberghe de zitting niet kon bij wonen. Hierna nam de voorzitter nogmaals het woord en sprak als volgt: Alvorens tot onze verdere werkzaamhe den over te gaan, wensch ik, bok Van deze plaats huldè te brengen ,aan een lid van het Dag. Bestuur dezer provincie, die deze functie op 3 Juli j.l. sedert 30 jaar heeft bekleed. De heer J. A. van Rompu is in 1895, drie jaren na zijn intreden in de Prov. Staten, afgevaardigd naar het college van Ged. Staten en heeft sindsdien daarvan onafgebroken deel uitgemaakt. naar hun zin hadden en: „Zeg Pier en Klaar, willen jullie soms even 'n bood schap vooir me doen, 'k zou 't haast ver geten hebben, de loopjongen moet mor gen een uur vroeger komen, willen jullie 't hem even gaan zeggen soms? Zijn goedige lichtblauwe oogen ont moetten twee paar dankbaar-donkere. „Zeker Henk met plezier" weg was Pierre al in de gang ,om na een seconde terug te komen met z'n jas aan, en Clara's mantel in de hand. Betty ergerde zich altijd groen en geel aan Pierre's broederlijke galanterie en teere bezorgdheid voor Clara, ze kon 't gewoonweg niet uitstaan. Bespottelijk, zooals hij haar d'r mantel aantrok en „die woeste haren" er voorzichtig boven deed. Pierre, volmaakt onbewust van nichtje's verstoordheid, nam met een vriendelijk „tot straks allemaal", zijn zusje onder den arm, en weg waren ze. Beiden haalden eens diep adem toen ze buiten kwamen. 't Was een prachtige avond. De maan stond hoog, in een leger van wollige wolkjes. De vochtige rjevelen roken naar gevallen blad. Ze kozen de stilste straten, deden hun boodschap bij den loopjongen In de Brpodsteeg. Zelden of nooit zal het zijn voorgekomen, dat een lid van zoodanig college, hetzij: in deze, hetzij in een onzer zusterprovincies, daarin zooi langen tijd heeft zitting gehad, alleen aan een persoon, die de gaven en krachten heeft, welke den heer van Rompu eigen zijn, zal zulks beschoren kunnen zijn. Mijnheer van Rompu, ik meen als tolk van een groot deel dezer vergadering te spreken, wanneer ik U hartelijk geluk- wensch met Uw jubileum. Het zou bijna ondoenlijk zijn, hier -eene opsomming te geven van al hetgeen in de jaren van Uw medebestuur ten 'bate onzer provincie is tot stand gekomen en van het aandeel, hetwelk gij in zoo menig zegenrijk besluit hebt gehad. Indien wij slechts alleen den ken aan den tak van dienst, welke gij zulk een warm hart toedraagt, aan den provin cialen stoombootdienst, waarvan gij ook al die 30 jaar voorzitter der commissie van toezicht zijt geweest, dan zal een ieder terstond den grooten vooruitgang in de middelenvan communicatie over onze Zeeuwsche stroomen moeten erken nen. Uwe toewijding, ervaring en kennis van zaken zijn speciaal, wat dezen dienst betreft, onze provincie van groot nut ge weest. Moge gij er van overtuigd zijn, dat Wij' U dankbaar zijn voor al hetgeen gij als lid der Staten en als lid van het Dag. Bestuur der provincie hebt gedaan, en dat uwe aangename samenwerking en de vriendschap, die gij voor tfitve mede leden, voor uwen voorzitter koestert, ten zeerste op prijs worden gesteld. Wij wen- schen U toe, dat het U gegeven moge zijn nog vele jaren voor ónze provincie te blijven arbeiden. De heer Dumoleijn slóot zich als oudste lid in zittingsjaren, bij! de woorden van den voorzitter aan. De heer v. Rompu bracht dank Voor deze woorden en zeide, dat hem in die 30-j aar lief en leed niet is gespaard. Velen van hen, die hem de eerste maal kozen zijn er niet meer. Spr. hoopt, zoolang het dag voor hem is, zijn plicht behoorlijk te blijven vervullen. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeling over den Zondagsdienst bij de Prov. Stoombootdiensten; evenals het reeds gepubliceerde adres van den Centr. Bond van Transportarbeiders, in zake werktijden enz. van het bootperso- neel. Tot lid der Staten bedoeld bij art. 89 der Prov. Wet, werd gekozen de heer Wallien. De afdeelingen der Staten werden bij loting als volgt samengesteld: Eerste af deeling: de heeren Boogerd, van Dixhoorn, van Oeveren. Bolier, Timmerman, Laer- noes. Wallien, Overhof, van Zuijen, Moel- ker, Mes, Sonke en de leden van Ged. Staten, van Rompu en v. d. Putte. Tweede afdeeling: Mevr. Bergsma en de heeren Dumoleijn, Vienings, Joziasse, Dominicus, Koster, Erasmus, v. d. y/art, van Nteuwen- huijsen, Wélleman, Hendrikse en de leden van Gedep. Staten v. d. Weijde en Fruij- tier. Derde afdeeling de heeren de Baare, Hartogh, Onderdijk, Vogelaar, Geschiere, Kodde, Adriaanse, Brandsma, de Pauw, Kakebeeke, Boonman en de leden van Ged. Staten, Dieieman en van Dussel- dorp. Besloten werd .de eerstvolgende open bare bijeenkomst te houden op Donder dag 23 'Julii -a.s., des voormiddags te 10 uur. Hierna werd deze vergadering gesloten. Di eieotrifieatio van Zooiend. Door den heer Onderdijk, lid der Prov. Staten is aan zijn medeleden een schrij ven gezonden, waarin hij zegt zich in zake de aanhangige voorstellen en rap porten betreffende de electriciteitsvoor-, ziening, tot een hem bekend deskundige óm raad te hebben gewend. De heer O. acht diens opmerkingen en conclusies van zooveel beiang, dat het hem wen- schelijk voorkwam ze in afschr'ft aan zijn medeleden te doen toekomen, teneinde hen in staat te stellen ze rustig te over wegen. De deskundige door den heer O. bedoeld, namelijk de heer Ir. J. Boelen te Middelburg, zegt, dat z.i. de electri- ficatie door de P. Z. E. M. behoudens Zeeuwsch-Vlaanderen vooralsnog overbo dig en ongewenscht is. fio:er 'van justitie te Middelburg voor geleid, de 63-jarige arbeider A. K. al daar. Na verhoor is verdachte overge bracht naar het Huis van Bewarng te Middelburg. 0ndeewij& Aan de Tech. Hoogeschool te Delft slaagde Oia. voor het Cand. examen, elec tro technisch ingenieur, de heer J. H. Heimbach Jr. te Zierikzee. verkoopingen, enz. ZONNNEMAIRE, 8 Juli. Ten overstaan van notaris Korteweg werd heden alhier publiek verkocht, voor den heef J. Geel hoed Az., een woonhuis, Schuur,'varkens hok en erf, voor f3000. rechtzaken. Als verdacht van het plegen van on zedelijke handelingen met minderjarigen te Zonnemaire op 5 Jul5 j.l., is den of- Ziezoo, nu gaan we buitenom terug, besliste Pierre. Clara kn:kte toestemmend. Ze spraken niet veel, liepen maar-samen voort langs de breede buitensingel, ke ken naar 't maanlicht, dat scddergiansen tooverde op 't water van de rivier. Er liepen weinig mensehen daar, slechts één heer kwam hen tegen, een dikzak, met gestreepte brpek en 'n overjas met bont kraag, groote blauwe oogen achter fon kelende brilleglazen, roode wangen. O, Pierre, fluisterde Clara met een Zweem van echte meisjesvroolijkheid, kijk eens, Pickwick, in eigen persoon. Ik dacht juist 't zelfde, fluisterde hij lachend terug, hij lijkt er precies op, straks kjomen we Sam Weiier took nog tegen. Ze oogden den dikzak na, en genoten van hun gelijktijdige opmerking1, 't Voor val had hun tongen losgemaakt en ze babbelden over hun lievelingsboeken, over Pickwick, over Copperföeld en z'n kind vrouwtje, over Flora en Paul Dombeij, over Lize Hexam en Jenny Wren, over Olivier Twist en Nelly, over Kit en boo- zen Guilp als waren het bestaande per sonen. „Hè Pierre, ik zou ze zoo graag oog eens over willen lezen, allemaal weet je, ook Kerstvertellingen". „Ja, ik ook, de geest van Marley, en landbouw en veeteelt. Stamboek Tfedorl. Tfrpkpnard Op de 5e natlohale tentoonstelFng te Dordrecht voor de Vereenig1 ng Stdmboek voor het Ned. Trekpaard, behaalde in de, afdeeling:: Merriën van ,4 jaar, hoogte 1,61 M. of meer, de heer F. Brooijmans te St.-Annaland, met Emma-'van Bleijen- daal en de heer Jac: F. Brooijmans te St.-Annaland een 3e prijs >*met „Succes- seur' ',in de afdeeling: Hengsten van 5 jaar en ouder, hoogte 1,65 M. of-meer. In de. afd. hengsten' van 4 j;, hoogte 1,65 M. en meer behaalde de Hangsten - vereeniging „Ons Belang''- te Zierikzee, met „Cesar van 't Paviljoen": de eerste prijs. 7 aanbesteddTgST Te Sirjansland werd dobr de Kolen- bond „Eigen Hulp" aanbesteed de leve ring van: 77 ton Duitsche kachelkolen 60/70 o/o grof; 15 ton prima harde stof vrije eierkolen. Ingekomen waren 7 bil jetten. Laagste inschrijver kachelkolen, W. NijZink, VFssingfen f 11,50; laagste in schrijver eierkolen, idem f 9,95; gegund; anthraciet ingekomen 4 biljetten; laagste inschrijver N.V. Rotterdamsche kolenmij. 20/30 f 19j75,; 39/50 f 21,75; gunning van anthraciet aangehouden. Alles per ton franco vóór den wal'. Hét lossen werd aangenomen door H. Zandijk, vooirf f 6,75 de 100 H.L. en het vervoer door gebr. «Fluijt, voo|r f 5 per 100 H.L. Door de landbouwver. „Ons Voordeel" te Poortvliet werd Dinsdag aanbesteed -de levering van 100000 k.g. zwavelzure ammoniak 20V2 °/o en 165000 k.g. su- perphosphaat 14 o/0 franco op wagen haven Strijenham. Ingeschreven werd door: P. J. v. Aar- denne te Dordrecht, zwavelzure ammo niak f 14,58; supfar f' 2,58'; H. Kpoman te Dirksland, zw. am. f 13,94; super f 2,58; gebr. Hartog te Scherpenisse, zw. am. f 14,16; super f 2,54; M. Coroelisse te Thojen, zw. am1, f 13,94; super f 2,51; A. van IJsseldijk te St.-Maartensdijk, zw. am'. f 14,30; supf&r f 2,:60; gebr. de Graaff te Poortvliet, zw. am. f 14,23; super f 2,55; Kostense te Kruiningen, zw. am. f 13,98; super f 2,50; Centraal Bureau te Rotterdam, super f 2,47. De zwavel moet geleverd worden in de eerste helft van Maart en de super in de eerste helft van Januari 1926. Bij loting werd de levering van de zw. am. gegund aan M. Gornelisse te Tholen en van de super aan den laagsten inschrijver, nl. het Cen traal Bureau. predikbeurten, Zondag 12 Juli. C«rkw«rve. 3 ure, ds. Mortier. Serooslcerke. 10.30 ure, ds. Mortier. Burgh. 9.30 en 6.30 ure. Gemeenschappe lijke dienst, ds. Boogaard in de consistorie. Renesse. 3 ure, dr. Proost. NoordwelU, Geen dienst. Haamstede. 3 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. .10.30 en 3 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7.30 ure, de heer P. Beekman. Blkerieo. 10.30 ure, ds. Neeleman. Geref' Kerk. 10.30' en 3 ure, Leeskerk. Brouwershaven. 10.30 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. v. Tol van Scharendjjke. Zounomalre. 10.30 ure, ds. de Leur* Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Noordgouwa, 10.80 ure, ds* v. Griethuijsen. Dralschor. 10.30 ure, ds. v. d. Griend. Ouwegkerk. 10.30 nre, ds. de Roode. Nlauwarkerk. 10.30 en 3 ure, ds. v. d. Linden* Geref. Kerk. 10.80, 3 en 6 ure, ds. K. Prins van Naarden. Geref. Gem* 10, 3 en 6 ure, Leesdienst. Oosterlaud. 10.30, geen dienst en 3 ure, ds. Waardenburg van Zierikzee. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 are, Leesdienst. Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, de heer Romjjn. Sirjansland. 3 ure, ds. Waardenburg van Bruinisse. BruinIsaa. 9.30, ds. Waardenburg én 2 nre» Leeskerk. Geref Kerk. 10 en 5 ure1, Lees kerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 %re, ds. Vreugdenhil. Oud-Gerei. Kerk. 10, 3 en 6 nre, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, cand. Wielemaker van Vlissingen* j St.-PIlipsland. 2 are, ds. Van Doorn(Doops- bediening). Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 are, ds. Boone (alles oude. tjjd). I Tholen. 10, ds. Keiler en 2.30 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 10 en 6 urè, Leea- kerk. Geref. Gera. 10, 2.30 en 6.30 nre, Leeskerk. St.-Maartensdijk. 10.30, dsl< Van Doorn en 3 ure, Leesdienst. Donderdag 16 Juli. 7 ure, de heer Schoonderbeek t» Putten a/d. Veluwe. Oud-Geref, Gem. 10.30, -3 en 7 ure, ds. v. d. Garde van.Opheusden. t ünd-Vooiiemeor. 10.30, da. Keiler en 3 -ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 10.30 en 3, ds. Le Cointre van Bergen-op-Zoom6 ure, Leesdienst. Oud-Geréf. Gem. 10.30, 3 en 6 i ure, Leesdienst. I Poortvliet. Geen opgaaf ontvangen- Seharpenlsse. 10.30, Leeskerk en 3 nre, ds. Keiler. Oud-Geref. Kerk*.10.30, 3 en 6.30 j ure, Leeskerk. j Stevonlsae. 10.30 en 3 ure, ds. Moerman. 1 Oud-Geref. Kerk* 10.30,3 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 10.30 en 6.30 ure, da. Oskam. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6 ure, Leeskerk. j WETENSCHAP EN TECHNIEK. Malaria en lupinen. Het „Ned. Tijdschr: v. Geneeskunde" herinnert er aam, dat F. 'd'Hérelie :n zijn boek ever immun:teit voor besmettelijke ziekten ón- het hoofdstuk Vatbaarheid, als zijn meening te kennen geeft, dat in den strijd tegen dé' malaria 'de lupinen een zeer' werkzaam aandeel kunnen hebben. Op zijn vele zwerftochten over de 'groote vlakten van Argentinië is het- hem ge bleken, dat daar in uitgebreide gebieden geen majari-a heerscht, terwijl er wel veel Anophelinen zijn en eveneens dra gers van malariaplasmpdiën. Hij nam ver der waar, dat in de streken diie vrij van malaria warein, een plant "groeit, die bloeit in de kritieke periode van malaria, dit is van het begin van den" zomer tot het einde van den herfst. Zij komt in het wild voor en heeft sterk riekende bloemen. Verschillende soorten insecten bezoeken haar veelvuldig, in het bijzon der dé Anophelinen^ die zich voeden m,et het sap, hetwelk een glucoside bevat, „ooumarine". In streken, waar veel ma laria heerscht, heeft hij die plant niet aangetroffen. Hij vraagt zich nu af, of misschien het „ooumarine" bij- de insec ten een- rol speeltfi die te vergelijken is met die van- chinine bij menschen. Ge durende zijn verblijf, in Leiden heeft d'Hérelie deze vondst verder uitgewerkt en hij heeft voor ons land de volgende slotsommen kunnen maken: het" verdwij nen van de malaria van sommige eilan den in- Zeeland en van de Noordelijke provinciën valt samen-met het verbouwen vaii' hipinen; Deze wprdern :n "sommige streken verbouwd "als-groenvoer voor het -vee of voor* bemestingsdoeleinden. Zij worden vérder aangetroffen als sierplan- r ten i n- onze tuinen. Indien deze meening van d'Héifëlle juist ds, is het verbouwen van Tüpinen op het1 land of in den bloe- 'mêntuin een zeer belangrijk middel ter Jbestrijding van malaria, "hetwelk tevens de weinig voorkomende eigenschap heeft goedkoop te zijn en gemakkelijk en zon- der-veel schade te probeeren. 't Krekeltje achter de haardplaat". O, jongen, die gezellige dikke boeken, die dwaze, eenige plaatjes. Plots verstomde je, ze dacht' aan een zekere boekenkast, waarin alle werken van Dickens 'n plaats vonden. Die gnopte, grpote kast, in oom Otto's atelier. Oom Otto, ach, die Jheerlijke bezoeken vroeger daar, oom Otto, heel haar hart trok naar hem, en hoe dikwijls had ze heimelijk gedacht als ze zat in 't atelier, keek naar de mooie schilderstukken en teekeniingen, naar de fraaie draperieën en vazen: waren we hier maar dn huis inplaats van bij Verkorveren. Oom Otto. Tante Marga had haar eens verteld, tpen ze pas te R. was, dat hij van hare moeder had gehouden, vroeger. Dat gaf heur in haar oogen nog meer belangwekkends, iets teers, romantisch. Als hij haar vader eens was, pom Otto. Ze droomde zich in een der lage stoel tjes gezeten, met Pierre naast zich, le zend in Dickens, ruikend de eigenaardige verfgeur, af en toe opkijkend naar den man die voor het raam zat en -schil derde. Laten we hierheen loopen Pierre, ze troonde hem mee de van Hu ij venlaan in, waar. ze juist bij- waren. Hij keek haar eens van terzij aan. Hun opgewektheid was alweer voorbij. Ze van heinde en vrr* In een gebouw te Moskou, vroeger t toebehoor end aan1 prins Joesoepof,is een Monderaardsch vertrek' ontdekt, waarin 'ji groote hoeveelheid kostbaarheden ter waarde van 5 miliioen röebel, tetfwijl een -gedeelte ervan nog bijzondere- waarde bezit uit een oogpunt Van kunst. Het is- de politie te Rome gelukt dé daders van den -diefstal in den St.- Pi-eter in handen te krijgen. J>e hoofd- dader is eveneens in arrest gesteld, tAl de gestolen voorwerpeïmzijn thans terug- gevonden. liepen verder tot voor 't gróote cfude huis, Sassenhul's wpning. Ruischende plano -acooiorden "stroomden hen tegemoet. Otto' had zijn viool weg gelegd, en zich voor zijn vleugel gezet. Daar zette zijn volle bariton 'n schoone melodie van Mendelssohn dn. De overgordijnen waren wat-.-los) en de kinderen zagen hem -zitten in het schijnsel van 't haardvuur. Er stond een bank in de breede beu kenlaan, en als bij afspraak--zetten: broer en zuster zich daarop neer. Een Zwak windje deed de rose blaren ritselen, voerde hun den geur ervan-toe. Aan 't eind van de laan zagen ze een zilverstreep van de rivier. Clara leunde haar hoofd aan Pierre's mouw-en staarde naar 't flauw-Verlichte raam tot haar oogen pijn deden. Toen sloot ze die^ maar ze zag toch nog -oom Otto, en ze zag ook iichfcelve *,eh. Pierre, naast den Zanger, ié de warme gezellige kamer, luisterend naar zijn lied, kijkend hoe 't haardvuur grillige Schijn sels wierp op 't glanzende instrument,.'op. .de-witte toetsen, en,op oom Otto's göed nobel gezicht (Wordt vervofgd.}

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1