TWEEDE BLAD BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provinoia. befroorende bij de ▼an Yrjjdag 26 Janl 1925, no. 11252. De moord alt liefde. Twee maai, in betrekkelijk korten tijd, heeft te Parijs een vrouw terechtgestaan, die-een moord uit liefde had gepleegd. Eerst het Pooïsche jonge meisje, Stanis- iawa Uminski, die haar verloofde, een jongen dichter, doodschoot, omdat hij wegens 'n ongeneeslijke ziekte ten doode was opgeschreven en zij zijn lijden mede op zijn eigen verzoek wilde ver korten; thans de 39-jarige Anna Levas- sor, die haar zieke zuster, eveneens op verzoek, een kogel door het hoofd joeg om1 haar uit haar lijden te verlossen. Maar terwijl heel Parijs diep medelij den met de Poolsche toonde en haar pro ces dat tot vrijspraak leidde een mondaine vertooning was, .is het geding tegen Anna Levassor een triestig schouw spel geweest. Men herinnert zich dat An na Lavassor met haar zuster Annaïs een schamel zolderkamertje ergens in het oude Parijs bewoonde. Anna was naaister en verdiende de kost voor haar zuster, een ernstige tubercutose-lijderes, wier da gen waren geteld. Toen haar de huur van het kamertje werd opgezegd, omdat het hoesten der zieke de buren voor infectie bevreesd deed zijn en het tweetal dreigde op straat te zullen staan, schoot Anna de uitgeteerde Annaïs dood. Voor het zoover kwam had ze lang geaarzeld en de zieke had verschillende wenschen kenbaar ge maakt hoe ze wenschte te sterven. Na,ge meenschappelijk overleg ging Annaïs in een fauteuii zitten en loste Anna haar schpten. Na het eerste riep de ongeluk kige: „ga n'y est pas", ook na het tweede en derde. Het vierde was pas raak'. Daar na wilde Anna zich zelf dooden, doch het gelukte haar niet. Twee uren duurde het relaas., dat de moordenares van het ge beurde voor de rechters gaf. Er werd haar ten laste gelegd, dat zij haar zus- teir geenszins uit liefde of medelijden had gedood, maar alleen om van een lastige en kostbare levensgezellin af te Zijn. Zij verdedigde'zich zwak tegen deze be schuldiging, uitte bedreigingen tegen haar huisbaas en wekte den indruk geestelijk niet meer geheel normaal te Zijn. Laat op den avond nja het hooren van tal van getuigen, werd Anna Leviasspr tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Koninklijk bezoek aan Ameland. Naar de LeeuW. Crt. verneemt, zullen de Koningin en de Prins in het begin van September een. bezoek brengen aan het eiland Ameland. De Bultsche u^zonderlngstsrleven. De Ministers van Buitenl. Zaken en van Arbeid, H. en N. hebben op de vraag van den heer van Lanschot, betreffende den nadeeligen invloed, dien het verkeer pver de Rotterdamsche haven ondervindt van de uitzonderingstarieven op de Duit sehe spoorwegen voor transporten van het binnenland naar de Duitsehe havens, geantwoord: De toezegging, die de Duit sehe Regeering heeft gedaan, waarbij een vooir de Nederlandsche belangen bevre digende regeling van de quaestie der uit- zjondermgstarieven op de Duitsehe spoor wegen voor transporten uit het binnen land naar de Duitsehe havens in. uitzicht werd gesteld,, zijn sedert dien ten deele ingelost, doordat van 1 Jan. 1925 af 5 uitzonderikigstarieven werden ingevoerd voor transporten van het Duitsehe bin nenland naar de Nederlandsche havens. Intussehem is dit slechts een gedeelte lijke toegemoetkoming aan de dezerzijd- sche aanspraken ter zake, waarin niet kan worden berust. In verband hiermede kan .de Minister van Buitènl. Zaken me- dedeelen, dat de besprekingen met de Duitsehe regeering worden voortgezet, teneinde te trachten het daarheen te voe ren, dat voldoening aan de Nederland sche verlangens wordt verkregen. De gewezen Daitsclie keizer. De ,,Montagmorgen" een te Berlijn verschijnend middagblad, dat niet altijd au sérieux^ wordt genomen publiceert een brief uit den Haag, getiteld: De zomerreis van Wilhelm II, waarin wordt beweerd, dat de gewezen Duitschen Kei zer op het laatste oogenblik van een reis naar Noordwijk heeft afgezien. De Nederlandsche regeering, die, aldus meent de berichtgever van Jt Berlijnsche blad te kunnen melden, tot hiertoe op elk verzoek van den ex-keizer om Doorn te mogen verlaten, op beleefde maar besliste wijze afwijzend had beschikt, scheen thans rekening te willen houden met de ernstige zwaarmoedigheid, waar aan de gewezen keizer sinds geruimen tijd lijdt, en had Jiem toestemming ver leend, een paar maanden in een badplaats te gaan doorbrengen. Op 't laatste oogen blik echter had Willem II zelf besloten, niet naar Noordwijk te gaan. De echtgenoote van den gewezen kei zer gaat naar Homburg. EERSTE KAMER Zitting van Woensdag 24 Juni. Jlet voorstel-Smeenge om het wetsont werp inzake voorziening in de defensie in verband met de drooglegging der Zui derzee, van de agenda af te voeren, wordt, na mededeeiingen van de minis ters van Swaaij en van Dijk, ingetrokken. De Curagaosche begrooting wordt z.h.s. aangenomen. Aan de orde is daarna 't initiatiefont- werp van mejuffrouw Wèsterman, inzake de wijziging van de Lageronderwijswet (mogelijkheid van onderricht in een vreemde taal in de hoogste klassen van de lagere school). De heer de Vos van Steenwijk meent, dat hier op verkeerde wijze gebruik is gemaakt van het recht van initiatief van de Tweede Kamerleden. Dit initiatiefontwerp is ongepast, een politieke gauwigheid. De heer de Jong bepleit het nut van een moderne taal op de lagere school. Het ontwerp loopt echter vooruit op de bedoelingen van den minister. Spreker zal tegenstemmen. De heer Heerkens Thijssen steunt het wetsvoorstel. Waar wij niet hebben een beter ontwerp van den. minister, moeten wij genoegen nemen met wat hier ge boden is. Er is periculum in mora. De heer de Zeeuw ziet in het ontwerp een reactie tegen het begrip van de eenheidsschool. Vele ouders zullen blij zijn, als het Fransch voor goed van de lagere school is verdwenen. Aanneming van het ontwerp beteekent volgens spr. nieuwe desorganisatie van het lager onderwijs. De heer Smeenge ontkent, dat de in diening van het ontwerp een politieke manoeuvre was. Het ontwerp maakt de ontwikkelingsvoorwaarden voor alle kin deren gelijk. Mej. Westermans verklaart, dat geen politieke bijbedoeling aan, 't ontwerp ten grondslag ligt. Spr. treedt alleen op als ondierw'ijs-deskundige. De ouders in Ne derland zullen hun kinderen toch de op- lediitng geven, die zij noodig oordeelen. Spr. kan met 't indienen van het ont werp niet langer (wiachten^toen de minister niet met een ontwerp kWam. De heer van. dier Hoeven mag, nu niet zeker is, dat deze minister van Onderwijs aanblijft, zijn stem aan 't ontwerp niet onthouden. Het wetsontwerp wordt verworpen met 21 tegen 15 stemmen. Aan de orde zijn de militaire pensioen wetten. Mevr. Pothuis—Smit bestrijdt deze, om dat er in teruggekomen wordt op gedane beloften. Minister van Dijk zegt, dat pensionnee- ring van 'burgerlijke en militaire ambte naren van één standpunt is bekeken. Spr. ontkent, dat onrecht is gepleegd. Ge dacht moet ook wiorden aan de belangen der Nederlandsche belastingbetalers. Het ontwerp wordt aangenomen met 23 tegen 13 stemmen. Tegen de soc.-dem., vrijz.-dem1. en de heer Smeenge. Benige kleinere Wetsontwerpen worden z. h. s. aangenomen. Aan de orde is 't wetsontwerp inzake maatregelen voor de landsverdediging in verband met de drooglegging! der Zuider zee. Mevr. Pothuis—Smit wil geen gelden meer geven voor landsverdediging. Dhr. Smeenge had liever uitstel van 't ontwerp gezien, Minister van Dijk verdedigt het. Het ontwerp wordt aangenomen met 28 tegen 6 stemmen. Zitting van Donderdag 25 Juni. Aan de orde is het wetsontwlerp tot regeling der tegemoetkoming aan de Zui- derzeevisschersbevolking in verband met de afsluiting der Zuiderzee. De heer Lindeijer is zeer teleurgesteld door de voorgestelde regeling. De heer Haazevoet zegt, dat bij de voorbereiding van 't ontwerp te wéinig voeling is gehouden met de belangheb benden. De minister kome door toezeg gingen tegemoet aan de onrust der be volking. Minister "Van Swaaij zegt, dat de gevol gen niet te overzien zouden zijn, als aan alle wenschen in deze werd voldaan. Doel der wet is niet, ieder schadever goeding te geven, doch tegemoet te ko men aan hen, die inderdaad schade lijden. Het wetsontwerp wordt daarna z. h. s. aangenomen. Aan de orde is de pensioenregeling voor het spoorwegpersoneel. De heer Moltmaker betoogt, dat deze regeerihg geen open oog toonde voor de behoeften van 't spoorwegpersoneel. Een grief is, dat 't personeel geen mede zeggenschap heeft in 't beheer van het pensioenfonds. De pensioenregeling voor het spoorpersoneel is ongunstiger dan die voor het Rijkspersoneel. Minister van Swaaij verklaart zich niet verantwoordelijk voor overwegingen van algemeen regeeringsbeleid, wat vertraging der behandeling van 't ontwerp betreft. Er was geen reden om voor 't beheer van het pensioenfonds verandering te bren gen in den toestand sinds 1912. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aange nomen, alsmede «enige kleinere ontwer pen. De Kamer ging daarop met vacantia. NOORDWELLE. Naar wij van beyo.eg- de zijde vernemen, kunnen met ingang van 1 Juli a.s. de leden van de verschil lende Groene Kruisvereenigingen op ons eiland hunne zieken gratis met de zie kenauto-doen vervoeren. Dat deze rege ling een voordeelige is voor die Groene Kruisvereenigingen, die de ziekenauto subsidieeren, is zieker. DUIVENDIJKE. Donderdagmiddag om streeks vijf uur ontstond brand in de schuur van den klein-landbouwer M. v. D., bij de haven Kioosternol. Al spoedig lag de zaak tegen den grond. Een partij haai en stroo is verbrand, terwijl een varken ifi de vlammen is omgekomen. De brandwéer, die spoedig present was, houdl het smeulende vuur in bedwang. Oorzaak vooralsnog onbekend. BROUWERSHAVEN. Vrijdag 19 Juni j.l. vergaderde de raad dezer gemeente. Aan wezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastge steld, ondanks bezwaren van den heer Ringelberg, die zich blijkbaar vergiste. M. a. st. wordt besloten vergunning te ver- leenen tot het leggen van een telefoonka bel in verschillende deelen der gemeente zulks onder nadere voorwaarden. Van de vissehers is een verzoek ingekomen om een goed trekpad aan de Westzijde van de Haven en om trappen aan de be schoeiing in de havenkom. De voorzitter wil het verzoek aanhouden tot de vol gende vergadering, dan kunnen B. en W. zulks onderzoeken. De heer C. W. den Boer wil het nu reeds behandelen, anders duurt het te lang. De heer Rin gelberg meent, dat het groote bezwaar alleen zit, dat de sloopers het sloophout overal neergooien. Verdere bezwaren zijn er niet De heer Verhoeff wijst echter op verschillende punten waar het moei lijk is om te trekken, zoo o. a. op het gat, waar de reddingsloods stond, het opslag- terrein van de sloopers, achter de petro- leqmbewaar plaats en van af den stee- nen trap tot aan den mu,ur van Schou- wen, overal zou verbetering aangebracht moeten worden. Na nog eenige discussie wordt ten slotte besloten het adres in handen te stellen van B. en W,, die een en ander zullen onderzoeken en zoo noo(- dig nu reeds maatregelen tot verbetering i zullen nemen. Goedgekeurd wórden: 1°. I de begröoting der Gez.commissie voor het jaar 1926, in ontvang en uitgaaf op f 1524,40; 2°. de rekening van het Burger - lijk Armbestuur over het jaar 1924, in ontvang op f2794,515 en in uitgaaf op (F2113,9l5; batig saldo f680,60. Vastge- steld wordt een wijziging der gemeente- 1 begrooting, dienst 1925, inhoudende een verhooging van inkomsten en uitgaven van f 10.000. In verband mei het be- schikbare bedrag stellen B. -en W. voor het bestratings werk aan de Noordzijde j der haven uit te stellen tot in 1926 eui thans andere straatgedeelten te vernieu- wen. De heer Ringelberg wijst op den slechten toestand -op het eind en zou in ieder geval ook dat gedeelte willen ver- beteren. Ook de heeren den Boer en van Sluis zijn van meening, dat daar geen uitstel mogelijk is. Na discussie wordt ten slotte m. a. st. besloten het bestra- tingswerk aldaar toch uit te voeren. 1 Verder wordt met algemeene stem- i men besloten de sloot achter den Zuid- wal te delven, zulks op verzoek van het polderbestuur. Bij de rondvraag vraagt dJhr. Ringelberg een en ander omtrent de motorspuit en aanschaffing van grint. Uit het antwoord van den voorzitter blijkt, dat dhr. Ringelberg niet goed op de hoogte is gesteld omtrent de betaling dier spuit, terwijl tevens wordt mede gedeeld, dat spoedige beproeving der motorspuit in de gemeente zal plaats .hebben. Grint voor de begraafplaats kan i ieder oogenblik arriveeren. I Hierna sluiting. THOLEN. Dat een veehouder en slager j ten allen tijde voorzichtig mloet zijn, bij het plotseling sterven van rund of var- 1 ken, inzonderheid wanneer bloed te voior- schijn komt uit anus, neus, mond 0<f ooren, bewijst weer het volgende: Ten i bureel e van den- keuringsdienst alhier, (werd deze week aangegeven, dat een var ken plotseling was gestorven. Toen de plaatselijke keurmeester het geval kwam bezien, had reeds een slager bij voorbaat het cadaver geopend. Aan gezien de milt sterk was vergroot en het bloed eenigszins lakkleurig was, kwam hem het geval zeer verdacht vpor, waarop 'door hem direct het hoofd van den keuringsdienst werd gewaarschuwd, die na microscopisch onderzoek, duide lijk miltvuur constateerde. Men zij ge waarschuwd, .bij dergelijke sterfgevallen, niet te spoedig tot lijkopening over te gaarij daar de mensch ook z'éer vatbaar i voor miltvuur is. - j LANDBOUW EN VEETEELT. Stand dar landbouwgewassen. Het in de St.crt. opgenomen overzicht van den stand der landbouwgewassen op 17 JunLbegint met een vergelijking van '25 en '24 der oppervlakten beteeld meit de verschillende gewassen. Daaruit blijkt dat beteeld waren met granen: 432.260 H.A. in '25, en 426.033 H.A. in '24; met peulvruchten 60.209 en 66.804; met fijne zaden 40.008 en - 34.367-; land- en tuin- bouwzaden 5944 en 5290; knol-woirtel en bolgewassen 290,595 en 295.768, waarvan 135.249 en 134.679 met consumptie-aard appelen en 66.217 en 73.930 met suiker bieten; mét groenvoeder ge wassen 58.405 en 60.661. Van het vlas bedraagt het per centage witbloem in Zeeland 70 pet. Van. de erwten zijn naar schatting: ge wone kleine groene in Zeeland 30 pet. Schokkers beslaan in Zeeland 30 pet. dér met erwten beteelde oppervlakte. Met kroonerwten is dit het geval van 30 pet. in Zeeland. Grauwe en vale erwten beslaan in Zeeland 10 pet. De maand Mei was voor de ontwikke ling der gewassen gunstig; in de eerste helft van Juni viel ifagenoeg geen regen, j zoodat het weer zeer gunstig was voor den hooioogst. De Bilt telde 167 uren zonneschijn tegen 97 uren normaal. De wintergewassen bleken zeer dank baar voor de weergesteldheid te zijn. Over ziekten en beschadiging wordt wei nig geklaagd. De aardappelen vertoonen weinig bladziekten. Op de tarwe komt echter hier en daar nogal roest voor, terwijl de emelten op vele plaatsen groo te schade aanrichtten. Omtrent den stand der verschillende gewassen 'in de on derscheiden deelen des lands kan voor Zeeland het volgende worden medege deeld: De wintergerst vertoont algemeen appelen goed, suikerbieten vrij goed tot goed, wintergerst goed, haver zeer goed tot goed, zamergerst goed, zomertarwe goed, veldboom en goed, bruine boonen goed, vlas matig tot vrij goed, kanarie zaad goed, koolzaad goed, blauwmaan- Zaad vrij goed, karwijzaad goed, aard appelen goed, suikerbieten vrij goed tot goed, uien vrij goed,v cichorei vrij goed mode klaver goed, witte klaver zeer goed tot goed, weiland goed tot zeer goed, hooiland bevredigend. j wetenschap en techniek. De terugkeer van Amundsen. Amundsen en zijn gezellen hebben ver klaard, dat een voettocht naar kaap Co lumbia een zekere dood zou beteekend hebben voor hen .allen. De opstijging voor den terugtocht was het meest cri- tieke moment. Zou deze mislukt zijn dan Zou de expeditie verloren zijn geweest. Tpt de wetenschappelijke resultaten der expeditie behporen behalve de metingen en waarnemingen ook 600 meter film en vele foto-grafieën. Merkwaardig is, dat de expeditie aan het Noordelijkste punt, dat zij bereikte nog zeehonden-, pinguins en ganzen heeft aangetroffen. Amundsen gaat weldra naar Oslo terug cm een nieuwe Poolexpeditie voor te bereiden. De opgedane ervaring zal, zeide hij, hem helpen om zijn doel te bereiken. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Op Woensdag 24 dezer vond te Zie rikzee onder voorzitterschap van ds. C. Waardenburg van Bruinisse de jaarlijk- sche lassicale vergadering plaats, be staande uit 16 predikanten en 24 ouder lingen der Herv. Kerk. Vpornaiamste punt der agenda was, als steeds, de bespre king van de Synodale voorstellen. Vooraf gingen echter de benoemingen, die tot resultaat hadden, dat herkozen werden in het Prov. Kerkbestuur V. Zeeland, de ouderlingen Landsman en Homdius, in het classicaal bestuur van Zierikzee als primus-lid, tevens praeses en quaestor, ds. C. Waardenburg, als primus-lid, ds. A. E. van Griethuijsen, als secundus-lid ds. J. Mortier en ouderling C. v. Westen, Zierikzee, als sec. quaestor van het Class. Best. ds. C. v. d. Griend en gekozen als primus-lid (vac. ds. Keiler), ds. Boo gaard en (vac. Schoof) ouderling Wandel, Nieuwerkerk, ais secundus-lid (vac. ds. A. v. Griethuijsen van Oud-Vossemeer), ds. v. Doorn te St.-Philipslamd en ds. Da- j terna te Tholen. De voorstellen I en II der Synode werden met algemeene stemmen aange- nomen; III betreffende de verzwaring van het examen voor Godsdienstonder- wijzer gaf aanleiding tot uitvoeriger dis- cussie; mlt het beginsel daarvan werd algemeen ingestemd, met de nadere om schrijving niet. Een nieuw voorstel, in de vergadering gerezen, om voor den j examinandus het -diploma U.L.O. <?f een daarmede gelijkstaand getuigschrift ver plichtend te stellen, werd aangenpmien en zal ais advies aan de Synode worden doorgezonden. Een meer objectieve maat staf ter beoordeeling van de algemeene ontwikkeling dan in het Syn. voorstel is uitgedrukt, scheen der vergadering ge- wenscht. Een voorstel tot overgangsbe paling werd verworpen. IV werd aange nomen. De diaconale voorstellen V, A, !B en C gaven aanleiding tot levendige 'ge- da-chtenwisseling; V A, voorstellend de instelling van diaconale Raden, Provin cialen en Algemeenen Raad werd na am pele discussie verworpen. Wel zal aan de Synode geadviseerd worden middelen en wegen te openen tot het organiseeren van bijeenkomsten, waar diaconale kwes ties wprden besproken. V B werd even eens verworpen; het steeds meer split sen van de taak der ouderlingen eener- zijds en diakenen anderzijds, waarbij het recht van benoeming en beroeping aan diakenen zou worden onttrokken, werd ongewenscht geacht. Een nieuw voorstel om splitsing van algem. en bijZ. kerke- raad te doen plaats vinden, met behoud van de thans voor beide geldende bepa lingen, in gemeenten met 6 puderl. en '5 diakenen, werd aangenomen. Vc (wijzi ging van termiinplogie in het alg. regl. „armen" vervangen door „behoeftigen" enz.) werd .aangenomen; VI en VII be treffende 't reglement op de Predikants- tractemieaijten, eveneens VIII werd ver worpen; een nieuw voorstel daaromtrent aangenomen; IX betreffende een wijzi ging in hetzelfde regl. eveneens; X be treffende bestendiging van een toelage uit het Fonds voor de schraalste predik, tractem., toegestaan in het sterfjaar van een predikant, gedurende het jaar van gratie aan zijn nagelaten betrekkingen, indien deze van het recht vam het jaar van gratie gebruik maken, eveneens. In verband met dê veie ingrijpende vragen, die in de Herv. Kerk leven, werd de wen- schelijkheid van een buitengewone classic, vergadering in het najaar geuit. PREDIKBEURTEN» Zondag 28 Juni. Cerkwarr*. 3 ure, ds. Mortier (Doopsbed.) Sarooikerkt. 7.30 ure, ds. Mortier. Bnrffh. 10.30. geen dienst en 7.30 ure, Gemeenschappelijke dienst, ds. Boogaard in de consistorie. Remoeae. 10.30 ure, ds. Mortier. Noordwelle. Geen dienst. Haamstede. 10.30 ure, ds. Boogaard (Bed. H. Doop). Gèrof. Kerk. 10.30 en 3 ure, Lees- kerk. üud-Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Blkeriee» 10.30 ure, ds. Neelemau. Geref. Kerk. 10.30 en 3 Urè, Leeskerk. Brouwershaven. 10.30 ure dr. Proost. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. v. d. Ende van Kamperland. Zonnemalro. 10.30 ure, ds. de Leur (Doops- bediening). Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Hoek. Noordgoswe. 10.30 ure, ds. v. Griethuijsen. Drefechor. 10.30 ure, ds. v. d. Griend. Ouwek-kérk. 10 30 ure, dr. Helder. Nloaworkerk. 10.30, ds. v. d. Linden en 3 ure, de heerStelma, zendingsagent. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, ds. Van Tol van Scharendijke. Geref. Gem» 10, 3 en 6 ure, Leesdienst. Oosterland» 10.30 en 3 ure, dr. Weeda (Doopsbed.) Geref. Kerk. 10 30, 3 en 6 30 ure, Leesdienst. Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, de heer Romjjn. Slrl&nslasd» 9.30 ure, de heer Stelma. Brulnleee. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 10 en 5 ure, ds. Bremmer. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. A.-J.~Polder. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Stviling van Apeldoorn. SL-SMllpaland. 2.30 nre, ds. Van Doorn. Oud-Gèref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, ds. Boone (Doopsbed.), alles oude tijd. Thplea* 10 en 2.30 ure, ds. Datema (Voorber. H. Av, en Coll. kerk fonds). Geref. Kerk. 10 en 6-ure, Leeskerk. Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-iWaartenedlJIc. 10.30, 3 en 7 ure, ds. Zand uit Delft. Oad-Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. OBd-Vosaemeer. 10.30, ds. Van Doorn en 3 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 10.30; 3 en 6.30 ure, cand. De Groot van Zandvoort. Oud-Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.80 ure, Leesdienst. Poortvliet. 10.30 en 3 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 10.30 en 3, ds. Boumh7 ure, Leeskerk. s Scberpenicse.. 10.30, Leeskerk en 3 urei ds. Moerman. Óud-Geref. Kerk» 10.30, 3 en 6 30 ure, Leeskerk. StAvealiso. 10.30. Leeskerk en 3 ure, ds. Moerman. Oud-Geref. Kerk» 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Aaaaland» 10.30, Leeskerk en 6.30 ure, ds. Datema. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6 ure, Leeskerk. VEB&CHILLENDE BERICHTEN» Vrijheidslief del Eenige dagen geleden wefd te Veenendaal, waar hij zich iop de bruiloft van zijn broeder waagde, gear- iresteerd v. ML, uit Opheusden, die o.m!. verdacht werd van diefstal van een rij wiel aldaar. Ter onderzoek in deze zaalc werd hij naar Opheusden pvërgebracht en in het arrestanfcenlokaal opgesloten. Daaruit is hij nu ontvlucht, door een gat in den muur te breken. Het wordt niet onmogelijk geacht dat hem, daarbij hulp van buiten af is verleend. Nasporingen hebben, tot nu toe geen resultaat gehad. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordeiykfietd der redactie)i wordt niet teruggezonden. Zierikzee, Juini 1925. Mijnheer 'de Redacteur, Bewoners van Schouwen en Duiveland en gij, neringdrijvende middenstand in het bijzonder, wanneer gij uwe belangen bewust zijt en er prijs op stelt, dat ande ren daarmede niet spelen, is hét thans hoog tijd dé hoofden bij elkaar te steken en met ter zijde stelling van politieke en geloofsb'elangen U eendrachtelijk tot Prov. Staten van Zeeland te wenden, ten einde het daarheen te leiden, dat de oudé ö'ocfverbinding met Middelburg Weer worde hersteld. Het is toch een onhoudbare toestand, dat de hoofdstad van Zeeland met "die van Schouwen niet rechtstreeks meer ver bonden is, doch de vroeger gemakkelijker— en aangename bootreis thans onderbro ken wordt door een langdurig autobus- geschommel, welke onderbreking de reis nog niet eens verkort. Ongehoord en niet te verontschuldigen is, dat reizigers met veel bagage veelal zonder die bagage in Middelburg aan komen en hun koffers met den volgenden diénst zien nagezonden, terwijl 't even min door den beugel kan, dat somtijds vee uit Walcheren uren ver moet wor den gedreven, alvorens per boot naar 5 Zierikzee te kunnen worden vervoerd. 5 Thans gewordt ons weer de aankondi ging, dat binnenkort, in het vreemdelin genseizoen, één daagsche retourbiljetteni zullen worden afgegeven, alsof het mo gelijk ware Ziefikzee en omstreken in ongeveer 7 uur ook maar vluchtig te be zichtigen. Dat men te Middelburg deze meening is toegedaan, is te doorziehtelijk om daarover verder uit te wijden en vindt haar oorzaak in dezelfde privé- belangen als de hardnekkige instandhou ding der autobus verbinding Wiolfaa^ts- dijk—Middelburg. Het publiek wordt met aangevoerde bezuinigingsgronden steeds een rad voor de oogen gedraaid, maar laat men de exploitatiekosten maar eens minutieus pübliceeren, dan zou ongetwij feld blijken, dat een dubbele bootdienst op Middelburg even voordeelig is als een drievoudige op Katscheveer en Wiol- f aartsdijk. Besturen van Vreemdelingenverkeer Streekbelangen, Middenstandsvereenigin- gen en Landbouwbonden, vereenigt U in gemeenschappelijke vergadering om daar, met medewerking onzer leden van Pro vinciale Staten, die ter vergadering die nen te worden uitgenoodigd, de middelen te beramen, welke, met kans op succes, weer kunnen voeren tof herstel van onze oude ö'oofverbinding met Middelburg. Een belanghebbende:. Nl»tc waar bleven de belttsting- penniogen, roaer: wast zjjn ze? waar zUt«a ze? Als 't waar is, wét betreffende een richtige inning der belastingpenningen, een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5