^—Zierikzeesche wNieuwsbode r^oEST Backirï abonnement i am «jl. mie i p advertentiên Vrijdag 26 Juni 1925. z.er.kzeesche courant. to""> EERSTE BLAD. H.H Correspondenten op Schouwon-Duiveland HiMDERWET. HINDERWET. Een Vruchten-Taart lebitani DrOefker's Bakpoeder Algemeen Overzicht. BINNENLAND. MANNEN Uit Stad en Provinole AöondMUJko nummer. 6 cent. W W W W W g*S W WU W W By oontr.ot belangrijk. kor(lnS. Dit nummer bestnnt uit S bladen. Zl}, die zich van af heden op ons blad abonnesren, ont- rangen de tot 1 Juli a.s. ver schijnende nummers GRATIS gelieven ons onmiddellijk na dan uilslag der Woensdag 1 Juli te honden stemming voor de Tweede Kamer het resultaat dier stemming in hunne ge meente per telegram, maar liefst per telefoon, aan ons Bureau op te geven (tel. 32), d.w.z. da totaalcijfers van iedere lijst, dus geen namen DE REDACTIE. Postkantoor to Zlorlkzoe. Lijst van onbestelbare Btukken. 1. B. Mülock Houwer, Leiden- 2. Aigemeene Nederlandsche Dienstper soneel Verzekering-Maatschappij, 's-Gra- venhage. 3. H. Haverdroeze, Den Haag. 5. R. Malipaard, Zonnemaire. i 6. J. Roos, Vlissingen. 7. L. M. Spoor, Rotterdam. Nota. Aanbevolen wordt om 't adres van den afzender op de brieven en briefkaarten te vermeldèn, opdat deze i by onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenseht alle per post te verzenden stukken, steeds van een volledig adres straat naam en huisnummer te voorzien. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de beslissing op het verzoek van Ing. KOOPMAN alhier, om in het perceel kadastraal bekend in Sectie B no 1366, een droogery op te richten en een wanmolen en trieur te plaatsen, door hen is VERDAAGD tot 24 Juli 1925 op grond dat alsnog nadere informatiën moeten worden ingewonnen. Zierikzie, 25 Juni 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzbe maken bekend, dat de beslissing op het verzoek van J. STEUTEL, handelaar in Landbouwwerktuigen alhier, om in het perceel, kadastraal bekend in sectie B, no, 903, een smederjj op te richten en een benzine motor te plaatsen, door hen is VERDAAGD tot 24 Juli 1925, op grond dat het bericht bedoeld in aitikel 12bis der Hinderwet, nog niet van den Hoofd-Inspecteur van den Arbeid in het District der Arbeidsinspectie is ontvangen. Zierikzbe 24 Juni 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. H«t Stembiljet. Hoe ongeloofelijk het voor meer inge wijden In do politiek ook moge schijnen, jteit is. dat menigeen nog filet-goed thuis is op het stembiljet. Nu de oproepingskaar ten zeer zeker overal In verschillende gemeenten zjjn uitgereikt, lijkt het ons gewenseht meer lfcht over het stembiljet te laten schijnen. In het kiesdistrict Middelburg, dat geheel Zerlaad omvat, zijn 22 lijsten ingediend, welke alle genummerd op de bproepingekaart zijn vermeld, dooh zon der aanduiding van partijen. Bij -loting zijn die 22 lijBten in de aangegeven volgorde op het stembiljet aar gebracht. Hieronder volgen de num mers der lijsten in oas kiesdistrict en de partijen, door wien de Itfsten zijn ingediend. Lijst 2 is van de Wildepartijlijst 4 van de Bezulniglngspartyïyst 5 van de Hervormde StaatspartijJjjst 8 van de Chr. Dem. Federatielijst ,9 v*n de Protestantsehe VolkspartijIjjst 10 van de Sociale PartijIjjst 11 van de Com munistische partijIjjst 12 van de Soo. Democratische Arbeiderspartijlijst 14 van de Chr. Historische Unieijjst 15 van de Plattelandspartij, lijst den Boer; lijst 16 van de Plattelandspartijlijst BraatIjjst 17 van de Democrat, partij lijst 20 van den-Bond van Actualisten lijst 21 van het fievolutionair Arbeiders- comité Ijjst 22 van de Vrijzinnig Dem. Bond; Ijjst 23 van de Boomsoh Katho lieke StaatspartyIjjst 24 van de R -K. VolkspartijIjjst 25 de byiyst van den Vrijheidsbond Ijjst 26 van de hoofdlijst van den Vrijheidsbondlijst 27 van de Anti Revolutionnaire Party lijst 28 van het Vaderlandsoh Verbond; en Ijjst 29 van de Staatkundig Gereformeerde Party. Totaal dus 22 lysten, waaruit de kiezer een keuze moet doen. Móét doen, want de stemplicht bestaat nog altyd. Het ïykt overbodig missohien, maar Wé meenen goed te doon er nog uit- een voor direct gebruik gereed Gistpocder Backin vervangt de Gist. Met Backin ryst het deeg onder het bakken- 500 gr. tarwebloemf 0.16 1 pakje Dr. Oetkcrs's Backin 0.07ljg 100 gr. boter f 0.2S mare., 0.12 2 eieren0.12 Vb liter melk0.02 een weinig zout 100 gr. suiker 0.05'/a 3 pond fruit (Klapbessen, Bessen, Kersen of derg.).0.60 f 1.15 Bereiding: Men bereide het deeg op de gewone wijze, rollc het dik of dun uit, al naar gelang men een of meer goed ingevette bakblikken ermede wil bedekken. Men hei legge de met dit deeg bedekte bakblikken mei ontpitte, gesuikerde vruchten Indien het fruit zeer sappig is. bestroole men hel rijkelijk met geraspte beschuit of paneermeel en een' weinig suiker. C Men lette vooral op Backin van Dr. Octker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermaiin Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze "Importeurs, die op aanvrage ook een gratis=receptenboekje toezenden. drukkeiyk op te wyzeu, dat de kiezer slechts één hokje moet rood maken. Maakt hy méér dan een hokje rood, dan is het stembiljet ongeldig- eu de tyd en moeite voor de stemming besteed, te vergeefs! - Eng. keert niet terug tot zijn vroegere isolatiepolitiek, maar zal voortaan 'n werk zaam1 aandeel nemen in de politiek van het Europeesche vasteland, met het doel den vrede te handhaven." Dit is wel de kern van de redevoering, welke de Brit- sche minister Chamberlain deze week in het Engelsche Lagerhuis heeft gehouden en tevens-een feit van niet geringe be- teekenis, wanneer men zich indenkt, dat in den gnooten oorlog de daadwerkelijke hulp of tegenstand van Engeland den doorslag heeft gegeven, daarbij denkende aan de groote maritieme macht van Britsche "Eilandenrijk, die de zeeën be- heerschte. Minister Chamberlain heeft in zijn Lagerhuisrede een duidelijke uiteen zetting gegeven van die nieuwe, door En geland gekozen richting, en verklaard, dat deze keuze de consequentie is van 't feit, dat Engèland het covenant van den Volkenbond heeft onderteekend. „Het doel van het veiligheidspact ai dus Chamberlain is, den oorlog on mogelijk te maken. Geen volk -kan zich heden ten dage van een ander afzonde ren. Het feit, jiat Engeland het covenant van den Volkenbond heeft onderteekend, is niet te vereenigen met een isolatie van Engeland ten opzichte van de Euro peesche politiek!. Het is de taak van En geland om door voorzichtig en wijs be leid van zijn invloed gebruik te maken, den vrede te verzekeren en nieuwe oor logen te verhinderen. Dit is de voort zetting der politiek der regeering van Lloyd George, die naar hetzelfde doel streefde. In het vervolg van zijn rede zette Chamberlain uiteen, dat de isolatie-poli tiek niet alleen niet consequent zou zijn, maar ook zelfs onuitvoerbaar, en daar mee raakte hij wel de voornaamste reden aan, die Engeland moest nopen om den nieuwen koers als de definitieve te be schouwen. De isolatie-politiek is niet uitvoerbaar, zeide Chamberlain. „Alles Wat den vrede van Europa ernstig bedreigt, zal bij de tegenwoordige gesteldheid der Wereld iedere natie in haar hoogste belangen treffen, hetzij deze natie oorlogvoerende is of niet. In het vervolg van zijn rede heeft Chamberlain zooveel als uiteengezet, dat de onderteekeninjg-van het covenant niet vereeniigbaar is met i'solatie of onverschil ligheid tegenover alles wat oorLog of beroeringen in eenig deel der wereld 'kan veroorzaken, maar dat Engeland alleen nadere definitieve verplichtingen kan aan vaarden voor de Rijngrens, die reeds zoo dikwijls aanleiding voor een Europeeschen oorlog is geweest en bij welker veiligheid ook Engeland een direct nationaal belang heeft. Chamberlain's verklaring getuigt van een toename van het saamhoorigheidsge- vioel met het overig Europa in 't mach tige Engeland. Mr B. J. H Pstlja. Mr. R. J. H. Pa tijm, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister, is be noemd tot commandeur in de orde van het Legioen van eer. Voorts is mr. Patijn namens de Brit sche, de Fransche en de Belgische re- geering eenerzijds en de Duitsche regee ring anderzijds uitgenoodigd, op te tre den als voorzitter van een gemengde com missie, die te Berlijn zal zetelen en be last zal zijn met de beslissing in hoogste instantie van de geschillen, voortsprui tende uit de toepassing van de ingevolge het rapport-Dawes gestelde regelen be treffende de occupatiekosten van het Rijn land. Indien bij hel «oberen Uw huid pl|n doel of «luk gaat, kunt gl] dit voorkomen door Uw huid vóór hel inzeepon eerst in Ie wrijven met een weinig 30-60-90 ot. P U R O L. ZIERIKZEE. In deze gemeente heeft de collecte voor den gewapenden dienst op gebracht f 76,195. Blijkens achterstaande advertentie komt Zondag „Middelburg'' hier haar spel demonstreeren. Ze zullen uitkomen met het volledige kampioenselftal. OOSTERLAND. Vergadering van den Gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 23 Juni j.l. Voorzitter de burgemeester. Af wezig de heer F. van der Hulle, zonder kennisgeving. Naar aanleiding van het gesprokene in de vorige yergadering be sluit men om voor de verharding van de Ooststraat te informeeren naar den prijs van 25 a 30 M3. koolasch. Wordt mede gedeeld, dat door den Commissaris der Koningin tot zetter is benoemd de heer G. G. Boot, dat de heer Jac.s Fluijt zijn benoeming tot lid van het stembureau heeft aanvaard en dat bij de gehouden kasopneming bij den gemeente-ontvanger in kas aanwezig 'was en moest zijn f4631,475. De pensioensgrondslag van den gemeente-opzichter, den heer A. J. Koetse wordt vastgesteld. De begrooting van den gemeenschappelijken keuringsdienst voor vee en vleesch voor den dienst 1926 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f3000. Art). 2 der verordening op de hef fing van keurloon wordt aangevuld als volgt: Bij afkeuringen zal de helft van de volgens dit artikel ontvangen rechten worden terugbetaald. De begrootingen der gemeente voor 1924 en 1925 wor den gewijzigd. De benoeming .van mej. J. van Dijke als vroedvrouw-verpleegster wordt, overeenkomstig haar verzoek, in getrokken. De voorzitter deelt mede, dat de inspecteur van de volksgezondheid die ziekenbarak te dezer plaatse heeft ge ïnspecteerd. Het gebouw Werd in goeden staat bevonden, doch voor ziekenverple ging minder geschikt (geacht. Bij die ge legenheid is ter sprake gekomen de aan stelling van een vroedvrouw-verpleegster. De inspecteur gaf als zijn gevoelen te kennen, dat, indien met omliggende ge meenten samenwerking - niet is te ver krijgen, de aanstelling van een vroed- vrouW-verpleegster verkieslijk is. Voorts doet de voorzitter mededeeling van de correspondentie, die ,doio.r hem gevoerd is met den geneesheer-directeur van de Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen te Rotterdam. Naar aanleiding van dit een en ander en na uitvoerige deliberatie be sluit men sollicitanten op te-roepen naar de betrekking van vroedvrouw-verpleeg ster op een gegarandeerde jaarwedde van f2000, met 5 tweejaarl. verhoogingen van f100, tot een maximum van f2500; Het verzoek van C. Bakker, om vrijstel ling van de betaling van belasting op de honden wordt ingewilligd, wanneer hij inderdaad zijn hond vastlegt. De leden der commissie tot wering van schoolver zuim worden herbenoemd, ingaande 1 (Mei 1925. -Van de geldleening, aangegaan in 1909, Worden uitgelood de obligaties nos. 9 en 23, ieder groot f100, aflosbaar 1 Juli a.s. Men besluit in het slop bij Mach. Capelle eenige verbetering aan te bren gen met oud,en steen en den drinkput te Sirjansland schoon te maken. Voorts wordt besproken het Woeste rijden met motorfietsen enz. te Sirjansland. Daar na sluiting. ST.-PHILIPSLAND. De collecte voor den gew. dienst heeft alhier ppgebracht f 4,60. t ProT Staten van Zeeland. Wat de electrificatie van de noord- groep betreft, stellen Ged. Staten voor, de volgende beginselen vast te stellen: A. Ie. Voor de electrificatie van Schou wen en Duiveland, Tholen en St-Philips- land is stroo min koo p van de cen trale der Prov. Noord-Brabantsche Eiectrici- teits-Maatschappij (P.N.E.M.) de meest economische voorzieningswijze2e. De on der le. gedoelde electrificatie geschiedt Schrammen ammrma;rra Ëlere kwetsuren genezen da- zonder litteeken na te' laten en pijnstillenden AKKER's Kloosterbalsem door de Prov. Zeeuwsche Eiectriciteits- Maatschappij (P.Z.E.M.) met levering in detail; 3e. Bevordering in de onder le. bedoelde electrificatie heeft niet plaats Zonder nader te bepalen garantie van de zijde der meest belanghebbenden. B. Aan Ged. Staten op te dragen, zoo spoedig mogelijk, met inachtneming van de beginselen, - onder A. geformuleerd, volledige voorstellenter electrificatie in Schouwen en Duiveland, Tholen en St.- Philipsiand te doen. RECHTZAKEN» De moedermoord to Peperga. J. v. C. te Peperga (Fr.) is Wegens doodslag zijner moeder gevolgd door be- rooving door het Hof te Leeuwarden veroordeeld tot levenslange gevangenis straf. De eisch was 20 jaar gevangenis straf. Valschheld la geschrifte Het gereóhtshof te Arnhem heeft in hpoger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen C. vJ. V., administrateur van de R.K. Schoolvereeniging St.-Willebrord aldaar, wegens het inleveren van valsche lijsten ten 1 behoeve van den bouw van 1 een nieuwe R.-K. School. Het Hof ver oordeelde bekl., met vernietiging van "het vonnis van de rechtbank te Arnhem', tot een maand gev.str. Het hof verklaarde bekl. schuldig aan valsohheid in geschrif- te, tweemaal gepleegd, en verwierp het verweer van den verdediger, dat de lijst geen geschrift zou zijn, ais bedoeld in art. 225 wetboek van .Strafrecht, en in het bijzonder niet zou uitmaken de ver klaring, voorgeschreven in art. 73 sub a der L.O.-wet. De rechtbank te Arnhem had bekl. veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De adv*.-gen. had bezeil de straf geëischt. f LANDBOUW m VEETEELT. tVorvolg tos toonstelling Z L M. Minister Ruys de Beerenbrouck ver klaarde, steeds gaarne naar Zeeland te komen, waar de landbouw! op een hoog peil staat, omdat men. gezorgd heeft zich te ontwikkelen en daarbij het eerst ge dacht heeft aan de jeugd. De ontwikkeling is noodig om sterk te staan ini den strijd des levens. De strijd tegen de elementen legt hier zware las ten op en daarom is het noodig zooveel mogelijk uit den rijken Zeeuwschen bo dem te halen. Dit is ook oorzaak, dat de tarweteelt werd vervangen door teelt van suikerbieten, aardappelen, uien enz. In een woord, dat men de cultuur intensie ver maakt. Spr. brengt ook hulde aan de Zeeuw sche paardenfokkers. Spr. zag uit den trein de toenemende fruitteelt bij Krab1- bendijke en waar hij' verleden Week ge legenheid had de Noord-Hollandsche vei lingen in oogenschouw te nemen, vraagt hij nu of men in Zeeland op dat gebied al even ver is. Spr. Wil drie namen in herinnering brengen, die van A. Buteijn te Rilland, P. Lindenbergh te Wemeldinge en last not least die van J- Wlelleman te Krabb'endijke, die zulk een grooten stoot gaven aan het vooruit brengen van den landbouw in deze streek. Spr. hoopt, dat men onder Gods onmisbaren zegen en. met noeste vlijt daarmede zal voort gaan, als een bewijs hoe eendracht van verschillend denkenden tot een goed re sultaat kan leiden. Hiermede verklaarde spreker de tentoonstelling geopend met de. beste wenschen voor het suces, in de eerste plaats voor de inrichters. MIJNHARDT's Staal-Tablotton 90 ct. Maag-Tabletten.... 75 ct. Zenuw-Tabletten..75 ct. Laxeer-Tabletten.60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. By Apoth. en Drogisten. VERKOOPINGEN, ENZ. Woensdagavond werd ten verzoeke v!an de erfgenamen van wijlen den heer M. C. de Witte, door notaris Meulenberg te St.-Maartensdijk in het openbaar ver kocht een woonhuis met erf, gelegen aan de Kaai alhier. Kooper werd mej. wed. P. Oudesluü's voor de s;om van f 3160. AANBESTEDINGEN. Bij de door B. en W. van St.-Maartens dijk gehouden aanbesteding van den bouw van een W.C. met annex urinoir ten behoeve van het personeel der O.L. School wer.d ingeschreven als volgt: voor het metselwerk door gebr. Muller voor f 313; voor het timmerwerk door Abr. van dein Hoek voor f 147.24; voor het verf- en glaswerk door D. L. Hage voor f 32,50; voor het mastiek-, lo.od-, en zink werk door C. Voshol voor f 382,50. H|et werk werd aan de diverse in deze ge meente wonende inschrijvers voor het achter hunne hamen .vermelde bedrag gegund. j PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Juni te Zierikzec. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Hage van Nieuw- Vosmeer (mede voor de Luth. gemeente). Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg van Brninisse. Geref. Kerk. 10.30 en 6 30 ure, ds. J. Di v. d. Munnik, emer.-pred. te 's-Gravenhage. Chr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk, oude tyd. Evangelisatie Jeruël II. 10.30 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure (o. t.), Leeskerk. ONDERWIJS. Benoemd tot, hoofd der openbare school te Oudelande (Z.-B.), dhr. C. J. Overbee- ke, onderwijzer te Tholen. Bij de dezer dagen .te Rotterdam gehouden examens voor onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs, slaagde oi.m1. de" heer P. C. de Haan, wonende te Qoes, geboortig van St.-Maartensdijk. Bij het te Dordrecht gehouden exa men voor Leeraar Stenografie (systeem Pont) slaagde de heer P. F. van der Vliet, te Ziarikzee, cursist van het Gentraal Bu reau Instituut Pont te 's-Gravenhage. POST EN TELEGRAPHLE. Verplaatst met" ingang van 1 Juli a.s. de kantoorbediende le klasse C. C. An- driessen van Bruinisse naar het post- en telegraafkantoor te Alphen' aan de Rijn. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kefk. Beroepen: Te Hekendorp (gem. Oude water), K. W. Vethake, em.-predikant te Utrecht, als hulpprediker. SCHERPENISSE. Den 9 Aug. a.s. hoopt ds. J. W. Keiler alhier, zijn afscheid te preeken en de daaropvolgende Zondag zijn intrede te Nieuwkoop te doen. Geref. Kerk. Beroepen: Te Rotterdam, Dr. J. Hoek te Soest. Te Amersfoort, J. van Herk- sen te Hiliegom. Bedankt: Voor Aiteveer (bij Hop ge- veen), D. B. J. van der Meulen te Oos- termeer. Chr. Geref. Kérk. Beroepen: Te Ede, W. Hendriksen te Amsterdam. Te Zaandam, C. S. van der Ven te Lisse. Bedankt: Voor Aalsmeer, P. de Smit te Nieuwe-Pëkeïa. HEINDE EN VERo Onder leiding van generaal Langa- los en admiraal Hadjikiriakos heeft te Athene en te 'Saloniki een militaire Staats greep plaats gehad. Het thans zittend mi nisterie is afgetreden. Den leiders der be weging, welke zonder bloedvergieten schijnt te zijn afgeloopen, zijn de diverse portefeuilles aangeboden. Aan het centraal postkantoor te Pa rijs hebben vrij heftige relletjes plaats gehad in verband met de poststaking. De stakers drongen het gebouw binnen, ver dreven met geweld de postbeambten aan de loketten en verdreven vervolgens ook vrij hardhandig het publiek, dat protes teerde. De stakers haalden hetzelfde "uit op het telegraafkantoor. Zij sloten daarop de deuren, en lieten de ijzeren jalouziën neer en'barrikeerden zich in 't gebouw. Deze uitzetting der stakers heeft geen moeilijkheden opgeleverd. Uit New-York wordt gemeld, dat de Chineesche kooplieden in Canada en Mexi co een organisatie gesticht hebben, die een millioen dollar bijeen wil brengen ter ondersteuning van de Chineesche. Na tionale Beweging. Reeds heeft men 200.000 dollar bijeen gebracht, Er zijn door een brand in een dorp in Boven-Egypte 350 woningen van in boorlingen vernield. 18 personen zijn om gekomen. Sedert het begin van dat jaar zijn er reeds verscheidene ernstige bran den geweest, die waarschijnlijk moeten worden toegeschreven aan 't toenemend gebruik van benzine. Volgens berichten uit Sofia zouden troepen er in geslaagd zijn, de bende op te sporen, die op 14 April een aanslag op den Bulgaarschen koning heeft ge pleegd. De leider van de bende werd :bij een kort gevecht gedood.-De meeste ove rige leden konden in hechtenis worden (genomen. In alle moskeeën te Fez "is een brief van den sultan -voorgelezen, waarin zij, die Abd-el-Krim gevolgd zijn, scherp gelaakt worden. In den 'brief worden alle Marokkanen aangespoord het ver spreiden van onjuiste bêrichten te be strijden, hun kalmte te bewaren en hun vertrouwen, dat de overweldigers binnen kort getuchtigd zullen worden. De „Echo de Paris" meldt,dat de strijdkrachten van Abd-el-Krim mét in;-.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1