Zierikzeesche Él Nieuwsbode abonnementi Woensdag 24 Juni 1925. zierikzeesche courant. ADVERTENTIËK H.H. Correspondenten Stemming voor do Tweede Kamer dar Staten Beneraal. Sint Jans-vuur, binnenland. K i e s p ij n Uit Stad en Provlnole Prtyfi per 6 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per Jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag, 81»te JAARGANG. - No. 11251. lir, A, J. DE (.OOZE Jr. M, J. KOSTEN: van 1—6 regels 80 ofce. van i regels en daarboven 20 ots. per regel. Reclames 60 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van n't gavo vóór 11 are. Zjj, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 Juli a.s. ver schijnende nummers GRATIS. gelieven ons onmiddellijk na den uitslag der Woensdag 1 Juli te houden stemming voor de Tweede Kamer het resultaat dier stemming in hunne gemeente op te zenden, d.w.z. ds totaalcijfers van Iedere lijst. DB REDACTIE. Dl BURGEMEESTER tan Zierikzsï maakt bekend, dat ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en, tegen betaling der kosten, in afschrift verkrijgbaar wordt gesteld, de lijst van de kiezers aan wie is gezonden de opioepings- kaart, bedoeld in art. 53 der Kieswet, voor de stemming in deze gemeente, te houden op 1 Juli a.8., ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en wier naam niet voorkomt op de kiezerslgst dezer gemeente. ZitRiKZEE, 24 Juni 1925. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE. 1 11 -BB 11B» Lezer ga voor .een «ogenblik met mij terug naar den grijzen voortijd onzer vaderen, toen in Germanië en in Skandi- navië het heidendom nog heerschte, toen het duister was volgens de tegenwoordige doorgaans nog geldige meening, doch licht naar de meening dier zelfde vaderen. Het is midzomer. De zon heeft in haar loop het hoogstepunt aan den hemel bereikt, haar dagb'oog is op een klein gedeelte na, dat ?s nachts met bleek licht omstraald is, een volkomen cirkel. Het glansrijke avondrood gaat door dat bleeke schemerlicht heen haast onmerkbaar over in het heerlijke, veelverw'ige ldèurentafe- reel van den rijzenden dageraad. Op het veld en in het bosch is alles leven en lust; 't is of de groeikracht, een o,ogen blik moede van de inspanning van den lentearbeid, zich opnieuw vermant en aan tak en twijg nog één laatsten kraehtigen stoot geeft, om daarna het meer op inner- lijken wasdom en rijping dan op uiterlij- ken vorm en afmeting toe te leggen, ge- dachtig, dat straks de herfst weer gaat naderen, de tijd dat de vrucht moet ge rijpt zijn en de ontwikkelingsperiode voor dat jaar wordt afgesloten. Het is nu avond. De zon is voor enkele uren schuil gegaan, de maan blinkt als zilver aan het met zacht en klaar fon kelende sterren bezaaide hemelgeiwelf. Wat trekt daar om ons, heinde en ver, onze aandacht? Het zijn hoog opflikke rende vlammen. Zijn het de door den bliksem van Thor in gloed gestoken stul pen der schamele veldbewoners? Neen, want in stede van aiugstgeschrei en hulp geroep vernemen we alom vroolijk ge zang en lustig gejubel. Het zijn de Bal- dersvuren die zoo hoog opvlammen. De jeugd heeft van de velden het uitge wiede onkruid bijeen gezameld, ze heeft er de door de houthakkers en sprokke laars vergeten doóde takken bijgevoegd, druk hebben de knapen overal geloopen om nog meer brandstoffen te vinden, een rijken oogst van afval der geheel of ten deele vernieuwde hutten en menigen mutserd er bij hebben ze opgegaard. Nu vlamt dat alles hoog op en juichend dansen knapen en meisjes een ronde dans om het vuur, aan Balder, den be minden zoon van Odin en FrLgga, geest driftig toegewijd. In den kring rond de vuren staan ook de ouderen van dagen en slaan goedig en tevreden het spel der dartele jeugd het spel met het vuur gade, terwijl zij daarbij1 aan hun eigen jonge jaren denken. Maar in den omtrek langs hagen en heuvelkanten dwalen intussehen min nende jongelingen en jongedochteren om, buiten de door het licht van 't vuur geboeide blikken van ouden en jongen, en zij vereeren ook in stilte den heerlij ken Balder, dien telken jare stervenden en toch eeuwig jongen gemaal 'van de liefelijke Nanna, die reeds om1 hem treurt terwijl nog zijn feestvuren hoog opflikke ren en wier tranen ge morgenochtend bij de rijzende zon kunt zien schitteren als millioenen diamanten, uitgestrooid over het grazige veld. Balder, de stoute, de zopn van Odin en Frigga, de gemaal van Nanna, is de god van ai wat goed is en schoon, van de wijsheid en de welsprekendheid en van hem straalt een helder en klaar licht uit in volle stroomen, om wat leeft te be zielen met vernieuwd jeugdig vuur en om uit de elementen nieuw krachtig leven te wekken tot vervulling van die plaatsen in het heelal, welke de rustelooze tiood heeft ledig gemaakt. Schitterend en verrukkelijk, weldadig en heerlijk is de jaarlijksche verschijning van Balder; doch na een korten tijd van heerlijkheid valt hij1 onder de onwillig moordende handen van zijn blinden broe der Hodur, en Nanna beweent hem met nog overvloediger tranen; maar hij her rijst het volgende jaar weder uit de don kere onderwereld en zoo blijft hij eeuwig jong. De pret rond de vuren duurt totdat de brandstof verteerd is; nog een «ogen blik vermaakt zich de jeugd door met de glimmende kolenvonkeu-spreidend om zich heen te werpen; dan dooft de be zadigde en voorzichtige manschap alles uit en terwijl de nacht geheel is gevallen en hier en daar een donkere wolken massa den hemel zwart doet schijnen, gaat men overal de sponde opzoeken om in de korte nachtrust zich te sterken voor den arbeid van den volgenden dag. Het Baldersvuur heeft weer gebrand. Wèl hun, die 't weer mochten beleven! Dubbel wèl hun, zoo de gloed van Balder ook opgeflikkerd is in hun gemoed, zoo ze met het dorre onkruid ook zoo meni ge grieve, zoo menige veete hebben ten vure gedoemd. Baldersvuur is niet enkel een beeld van eeuwige jeugdige kracht in de natuur, het is ook een beeld 'van loutering. Dubbel wèl hun allen, wier gemoed gereinigd is door reinigende over denkingen, door heldere visioenen in de hoog opflikkerende vlammen aanschouwd. Wèl ook hun voor wie het Baldersvuur een beeld der vernieuwde hoop is ge weest, zoodat ook in hun gemoed de wellicht gisteren schier uitgedoofde vonk van optimisme weder is aangewakkerd tot een warmen weldadigen gloed. Die arme heidenen, niet waar! Volg mij eenige eeuwen nader bij on zen tijd. Balder is dood, voor goed dood. Odin en Frigga en Nanna en Hodur en Loke, de booze Loke, zij allen sluimeren in de voorzalen van Walhalla en wachten op den grooten, heerlijken dag der Goden schemering, als de eeuwige nacht zal overgaan in een eeuwigen dag vol heer lijk onuitblusehbaar licht. Over al die poëzie der voervaderen is als een grauw gordijn getrokken; het is het naam-Christendom dat door het Zwaard der wereldlijke en kerkelijke ge weldenaren aan de kinderlijk pnwetende schare is opgedrongen. MaaT al veranderen de vormen, de ideeën sterven zoo spoedig niet en de dichterlijke droomen aangaande de on zienlijke dingen worden c|pk niet zoo op eens weggevaagd door den vaten sluier. De Baldersvuren branden niet meer, het zijn nu de Sint-Jansvuren. Wat de schare, er om heen dansende en ju belende, op den 24 Juni daarbij denkt? Laat ons hopen, dat het geen min der zinrijke gedachten en drpomen zijn dan die der vaderen rondom Balders vuur. We vreezen dat de schare weinig gewonnen zal hebben 'bij de nieuwe namen. De overgang is voor haar .ook te hard: van den liefelijken natuurlij ken Balder, de verpersoonlijkte idee van jeugd, kracht, schoonheid, illuzie eenér eeuwige jeugd en daarbij van wijsheid en genie, tot den in boetgewaad gehüi- den geduchten prediker van boete en bekeering, van armoede en onthouding, in wiens hand de bijl gereed .is pm neder te houwen aile boom die geen goede vrucht voortbrengt en om te ver zamelen en in het vuur te werpen alle kruid, dat niet beantwoordt aan't program. 't Is ook wat kras bloete en bekeering te prediken te mid-zomer, als het vuur des levens op alle punten met onbe dwingbare kracht uitspat,als stroomen licht en golven warmen gloed hemel en aarde overgieten en vervullen, als al les predikt leven eri lust, liefde en eeuwi ge jeugd, hoop en geloof te midden eener natuur, die zelf van dit alles het onvergankelijke b'eeld is. Wie zou die Sint-Jansvuren gedoofd hebben voor goed op onze heuvels en beemden, in onze dorpen en gehuchten? De verlichting? Maar de verlichting gaat toch niet uit om de vur.en der eeuwig levende poëzie te dooven. Het verscherpt politie-toezicht misschien? Och arme! Nochtans de Baldersvuren en de Sint- Jansvuren zijn gedpofd. Zij branden niet meer. Ats ge te mid-zomer een avond wandeling doet ziet ge nog wel en ge voelt ge nog wel de eeuwige poëzie der onsterfelijke natuur de geest van den telken jare verjongd wederkeerenden Bal der omzweeft U nog wel, doch het kroost der vaderen herdenkt hem niet meer. Ja,toch mogelijk nog door hier en daar op den hoek van een straat in eene of andere gemeente van ons land een drietal goedkoope kaarsjes te ont steken en daar om heen te dansen. Droe ve herinnering aan den ouden dag der vaderen! j Maar prize eeuw is die der economie. Alles is geld waard en alles is duur; pok het Sint-Jansvuur zou geld kosten tegenwoordig. Geld en moeite, en op die beide is meu zuinig, zoo het althans maar een verheven idee betreft. En dan de orde, de nette rustige rust der burgerij en van het landvolk! Wat een kwaad zou er uit zoo'n Sint-Jansvuur niet kun nen komen! Zeg, waards lezer, zou het Balders vuur of het Sint-Jansvuur ook binnen in ons te eenenmaie gebluscht zijn? Zou het plaats gemaakt hebben voor kunstvuur dat met een schroef geregeld en per meter betaald wordt of te koop is? Of' hebben we voor mid-zomer geheel niets moer overgehouden om te beden ken? Neen, nietwaaT? Laat de vormen alweer veranderd zijn, zoodat ook geen Sint-Jansvuur meer blaakt te mid-zomer, al de poëzie is niet van ons weggenjoi- men. Nog tintelt ons het hart van war men gloed, nog stralen van ons uit sprankels van licht, terwijl in de krach tig levende natuur een zee van licht en vuur over ons wordt uitgegoten. Nog gloeit ons de bbrst voor al wat goed is en schoon. Nog staren we vaak met vprschend oog in den zwoelen zomer nacht de hemeldiepten in om het vèï schitterend paleis van Breidablick te zien, waar Balder woont tusschen kris tallen kolommen en met runen bedekte Zuilen van graniet, en nog trachten we dé in die runen opgeschreven geheimen van het onzienlijke te ontcijferen en daarin te lezen wat we noodig hebben om te blijven gelooven aan het licht!, aan het eeuwig ware, goede en schoene; te blijven gelooven aan eeuwige jeugd en onsterfelijke kracht en om1 niet ho peloos om te dolen in de donkere scha duwen van een nacht, waarop geen mor gen meer volgt, ja zelfs geen goden schemering meer om de tinnen van Wal halla! Kinderen stooten, vallen en bezaeren zich her haaldelijk, en daarom hebben Zorgzame Moeders alt^d een doos Parol in huis. Nederland en Dultechland Naar de Vsssische Zeitung verneemt, hebben de moeilijkheden op economisch gebied tusschen Nederl. en Duitachland, die reeds geleid hebben tot eventueele financieele maatregelen van de Neder- landsche Bank, tengevolge gehad, dat er nu besprekingen tusschen de Duitsche en de Nederlandsche regeering zijn begon nen. Van Duitsche zijde heeft men ver klaard, dat 't niet in het voornemen van de rijksregeering ligt om de Nederland sche belangen nadeel te berokkenen. Ove rigens heeft men zich van Duitsche zijde, bereid verklaard, eenige bepalingen van het nieuwe tariefontwerp, die bijzonder nadeeiig voor Nederland zijn te-verzach ten Ten aanzien van de speciale spoor wegtarieven voor de Noord-Duitsche zee- havens zijn de onderhandelingen nog gaande. Naar men weet, hebben de on derhandelingen tevens ten doel het nog uit het jaar 1851 stammende Duitsch-Ne- derlandsche handelsverdrag aan de ver anderde tijdsomstandigheden aan te pas sen. Het verloop van de besprekingen schijnt niet. ongunstig te zijn. Tweede Kamerverkiezing: Het totaal aantal candidaten dat voor de aanstaande verkiezing van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal door het geheel© land gesteld is, bedraagt 562, als volgt verdeeld over de partijen: S. D. A. P. 84; R.-K. Staatspartij 75; Vrijheids bond (alle lijsten) 63; Vrijz.-Dem. Bond 41;. Anti-Rev. Partij 38; Ned. Middenst. Partij 23j Chr. Hist. Unie 20; Platteian- ders'bond (lijst Braat) 20; Vaderl. Ver bond 20; Democratische Partij 20; Rev. Arb1. Comité 20; Chr. Dem. Federatie 18.; Plattel amdersbond (lijst de Boer) 17; R.- K. Volkspartij 15; Communistische Partij 12; Staatk. Geref. Partij 10; Herv. Geref, Staatspartij 10; Vrijdenkers naar het Par lement 9; Socialistische Partij 9; Protes- lanfsehe Volkspartij 8; Bezuinigingspartij1 8; Verbond van Actualisten 5; Vrije Chr. Partij 3; Verbond voor Premievrij! Staats pensioen 3; Grondpartij 3; Nationale Par tij 2; Sportpartij 1; Pensioenactie-Partij 1Rentetrekkers Partij 1Landbouwers- partij 1; Wilde Partij 1; Repaille Partij 1. EERSTE KAMER Zitting van Dinsdag 23 Juni. jWoensdagochtend zal worden beslist over 't verzoek-Smeenge, om 't wets ontwerp: maatregelen tot landsverdedi ging, dm verband met de Zuiderzeewerken, van de agenda af te voeren. Bij het wetsontwerp tot Wijziging der Kieswet verklaart dhr. de Gijzelaar, dat dit hem te ver gaat; evenzoo dhr. Rink. De heer Slotemaker de Bruine verde digt 't ontwierp ter wille van de gewetenst- vrijheid, Welke materie de regeering ech ter in vollen omvang behoort te bezien. De heer Mendels motiveert zijn stem tegen, omdat Jt' ontwerp alleen godsdien stige bezwaren betreft. Na verdediging door Minister Ruijs de Beerenbrouck wordt 't ontwerp verwor pen met 24—14 stemmen. Verschillende kleinere ontwerpen wor den z. hi s. aangenomen, alsook, dat tot wijziging der wet op hooger landbioaiW- en hooger veeartsenijkundig oaderWijs. Bij de Surinaamsche begrooting over 1925 dringt dhr. Arntz aan op betere re geling der emigratie. De heer Cramer vraagt inlichtingen omtrent een grens- quaestie. Spr. dringt aan op steun van Staats wege aan Suriname, dat bijina onbegrens de mogelijkheden biedt. De heer De Waal Malefijt wenscht split sing der uitgaven door moederland en kolonie. Spr. acht immigratie van Euro- peesche boeren in Suriname thans moge lijk. Minister de Graaff acht voorzichtigheid met invoer van arbeidskrachten nood zakelijk. In Zake de grens is er geen ge schil. Spr. is tegen de oprichting van een Rijkssuikerbedrijf. Het particulier ini tiatief zal door de regeering gesteund worden. Spr. verwacht niet zulke goede resultaten van de emigratie naar Suri name van Europeesche landbouwers, als de heer de Waal Malefijt. De begrooting wordt z. h. st. aangene- en Aangezicht8pUn verdrijft men het beste door Sannpirin-Tabletten (Mijn- hardt. Per glazen Buisje 75 ot. Bij Apoth. en Drogisten. ZIERIKZEE. Jonkheer L. van Citters, geboren te Noordgouwe, ambtenaar ter secretarie van Groede is bij K.B. van 13 Juni 1925 benoemd tot burgemeester van Kortgene. Wij vonden vermeld, dat een 60-tal leden van de hfat. Historische Vereeniging in Westelijk Noord-Brabant een Zeeuw- sche Stro o intocht hebben gemaakt en dat de leden uit Breda te Bergen op-Zoiom per stoomboot deze excursie aanvingen. Op de Schelde werden onderzoekingen gedaan naar de Scheidefanna, maar hoofddoel was een bezoek aan de meeu wenkolonies in de inlagen van Schouwen. Onder leiding van den heer Buijs uit Bergen op Zoom, die als deskundige de noodige inlichtingen gaf over de groote en kleine stern, manfèlmeeuw, kokmeeuw de zee-eksters enz., werd door de deel nemers van dit mooie natuur-monument genoten. Nadat men van een en ander genoeg had, werd weer aan boord ge gaan en de tocht voortgezet naar de hoofdplaats van Schouwen, het oude Zie- rikzee met zijn mooie gebouwen, poor ten enz., waar werkelijk voor liefhebbers van oude toestanden ook nog zooveel valt te zien, al verdwijnt ook hier meer en meer van het oude karakteristieke moois van vorige eeuwen; daarna voer men naar Tholen, waar men mede het oude stadhuis enZ. bezichtigde, om dan per tram enz. terug te keeren naar zijn heimath. Dinsdag werd te Goes de Anti-Rev. Partijdag gehouden. Des namiddags zou Z.E. Minister Colijn spreken. Het aantal aangevraagde kaarten was zoo groot, dat de kiesver.' besloot de samenkomst op de wei „Klein Frankrijk" te houden. On danks het dreigend Weder verzamelden zich ruim 1500 mannen en vrouwen om de spreekplaats. Nadat gezongen was Ps. 84, vers 6, opende de voorz. van 't Proiv. Comité, Mr. A. A. de Veer, met gebed dit samenzijn en heette Minister Colijn hartelijk welkom. Deze beklom 't spreek gestoelte en sprak zijn rede uit, die me nigmaal door applaus onderbroken en bij het eindigen er van langdurig toegejuicht werd. Daarop werd dhr. Colijn op sym pathieke wijze toegesproken door dhr. D. Mulder uit Zierikzee, 2e voorz. van 't Prov. Comité, die hem verzekerde°van de trouw der Zeeuwsehe Anti-Rev. mannen en vrouwen, die in zoo grooten getale waren opgekomen. Onmiddellijk daarna zong de schare dhr. Colijn de zegenbede toe uit psalm 1343, waarop deze de zoo goed geslaagde bijeenkomst met dank- zegging eindigde. BRUINISSE. Zaterdagavond j.i. trad voor den Vrijheidsbond in het vergader lokaal als spreker op prof. dr. Eerdmans uit Leiden. Met een welkomstwoord tot den spreker en de vrij talrijke belangstellen den, opende dhr. M. Vijverberg, bestuurs lid der kiesvereeniging „Burgerplicht", deze vergadering. Prof. Eerdmans ver kreeg hierna het woord en hield een boei ende, aan duidelijkheid niets te wen- schen overlatende rede, over den alge- meenen binnenlandschen politieken toe stand enz. Aan het slot zegt spr., dat de Vrijheidsbond wenscht een goed doorge voerde bezuiniging, verlaging van den steeds toenemenden belastingdruk, waar door het leven goedkooper en het inko men hooger kan worden, vrijheid van alle geloof en bovenal de vr.ijheden van het volk hoog houden, hetwelk de oude libe ralen sinds de dagen van Thorbecke steeds hebben voorgestaan. Van de ge legenheid tot debat en het stellen van vragen werd gebruik gemaakt door de heeren A. Flohil, F. D. v. Vessem en Joh. Padmos, vvelke heeren door den spr. op zakelijke Wijze werden beant woord. Hierna dankte dhr. Vijverberg prof. Eerdmans voor zijne kernachtige rede, het publiek voor het aandachtig gehoor en met een aansporing de Vrij heidsbond te steunen door 1 Juli a.«. op de lijst dezer partij te stemmen, sloot hij de vergadering. SINT-PHILIPSLAND. Donderdagavond hield Se heer A. M. Overhoff, Lid van de Prov. Staten in Zeeland, alhier een propaganda-vergadering voor de S.D.A.P. De voorzitter, dhr. Overbeeke uit Tholen, opende de vergadering. De heer Over hoff, het woord verkrijgende, constateert met genoegen dat deze vergadering zooi goed is bezocht. „Het kan niet anders", aldus spr., „of de arbeiders moeten ver vuld zijn met bitterheid in het hart, over de politiek der laatste jaren door onze regeering gevolgd. Reeds in de oor logsjaren was de arbeider de man, die de klappen kreeg. In de distributietijd was alleen voor de menschen met de dikke portemonnaie nog wat te krijgen. Daarna kwam de tijd van ongekende op bloei. Zeer groote winsten werden ge maakt, vooral ook door den boerenstand. Ook de arbeiders kregen het iets beter, doch vergeleken bij den stortregen van de boeren, kregen zij slechts de spatjes. Spr. wijst op de Novemberdagen van 1918, welke voor de arbeiders nog zoo slecht niet geweest zijn. Uit vrije wil kwam1 de 8-urendag, de onderwijswet enz. Eigenlijk giiig men echter volgens de tegenstanders te ver en al gauw wer den middelen beraamd om alles weer terug te nemen. De leuze werd: bezuini ging! De daad der bezuiniging werd ech ter overgelaten aan de arbeiders, het woord kwam aan de bezittende klasse. Nooit werd gevraagd wat doior de be zuiniging werd vernield. Het ging als bij boer Theunis^ die, wanneer het op stem men aankwam in zijn gemeenteraad, eerst vroeg of het geld kostte en zoo ja,' dan tegenstemde. Volgens de bezittende klasse was er gebrek aan kapitaal. De arbeiders moesten daarom ook aan het sparen. En waa.r zij dat niet kondein, zouden de hoeren dat voor hen doen, zoodat loons verlaging volgde. Ook de S.D.A.P. erkent het noodzakelijke van kapitaal, maar zij wil dat stellen in handen der gemeen schap. Spr. komt nu aan de financieele politiek door deze regeering gevolgd. Het tekort moest worden weggewerkt. De kortste manier daartoe w.as „de bijl er op!" Hoe is echter de sluiting der be grooting tot stand gekomen? Door ver plaatsing der lasten! Verder behandelt spreker de belastin gen. Volgens de Katholieke familiebode wordt per hoofd alleen aan indirecte be lastingen f 20 betaald. De S.D.A.P. is vooTts voor ontwapening, omdat dit wil zeggen: wij zijn tegen vernietiging. De verwerping van de Vlootwet was het werk der S.D.A.P. Na nog enkele punten behandeld de hebben, eindigt spr., met den raad te stemmen op lijst 12 der S.D.A.P. Voor het debat geeft zich op, 'dr. v. d. Valk uit Hilligersherg. Deze wees er o.rn. op, dat de Vlootwet niet is ver worpen door de S.D.A.P., maar door de "tien Katholieke tegenstemmers. Wat de ontwapening betreft, door Nederland te ontwapenen, zal de wereldbrand niet voorkomen worden. Öok MacDonald heeft zijn beiofde „geen man en geen cent" verbroken. Hij noodigde zelfs Herriot uit tot bijwoning eener vlootrevue. Alle lin kerzijde is volg kis spr. één lijn, alleen Ravestein gaat per vliegtuig en Dressel- huis komt als een slak achteraan, doch beiden beoogen hetzelfde. Heel de wet geving der S.D.A.P. berust op ondermij ning van den zedeiijken grondslag. De geestelijke belangen van het volk bespre kend, meent debater, dat godsdienst en S.D.A.P. niet vereenigbaar zijn. De heer Overhoff beantwoordt spreker. Dat tien Katholieken tegen de Vlootwet hebben gestemd, is het werk van de socialisten. Mocht deze regeering terugkomen, dan komt ook de Vlootwet terug.. Spr. tart den debater om uit eéu der citaten van zijn partij, een artikel te halen, dat de S.D.A.P. de wereldrevolutie wil- Evenzoo daag ik u uit, aldus spr., te bewijzen, dat MacDonald iets beloofd heeft ten opzichte van het miiitairisme. Het is een leugen dat de S.D.A.P. zich richt tegen den godsdienst. De heer v. d. Valk krijgt nog gelegenheid voor repliek. Hij krijgt het daarbij nog over het openbaar onder wijs en volgens hem1 staat er boven O.S.: Jezuser uit! (Interruptie: dat is een groote leugen). De heer Overhoff beant woordt alsnog den debater. Daarna ging de vergadering, die een zeer ordelijk ver loop had, uiteen. STAVENISSE. De melkprijs, die hier een paar weken geleden van 14 op 10 cent gebracht was, is thans op 12 cent per L. gebracht Dezer dagen begon men met het schilderen van het bovenwerk van den toren alhier. Maar toen men er goed en wei mede bezig was, bleek het ge heele bovenstuk, wat het houtwerk be treft, vergaan en verteerd te zijn, zoo- dat alles moet vernieuwd worden. Een viertal stellingen heeft men nu rond den toren gebouwd, teneinde het werk te kunnen uitvoeren. De toren dateert van 1672. THOLEN. In de Maandagmiddag ge houden ledenvergadering der veilingsver. „Eendracht'' alhier, is benoemd tot vei lingmeester, de boekhouder der vereeni ging, dhr. A. de Wilde. RECHTZAKEN» Onrechtmatige steun. Vopr de rechtbank te Breda heeft' te-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1