Kunsttanden. Dr. C. E. LIESKER, Yj&MÓ ff Purol geneest en verfraait de Huid. OLBenKOTï™^ abonnementi Vrijdag 19 Juni 1925. zierikzeesche courant. ADVERTENTIËN EERSTE BLAD. Algemeen Overzicht. BINNENLAND. b I3cli: Uit Stad en Provinole. Mond- en Tandarts, Mijnhardt's Hoofdpijntabletten Frfyi per maanden f 1,50, franco per poit f 1,80. Voor het buitenland per Jaar f 10,—-. Afzonderlijke nummors 5 cent. Verschijnt Maandag, Woenidag en Vrijdag. Zierikzeesche ffe Nieuwsbode Tan 1—8 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 cte. per regel. Reclame» 30 ,ofc». p. regel* Bij contract belangrijke korting 81ste JAARGANG. - No. 11249. """Win* °p Am d»t? Dir. J. DE LOOZE Ir. 1%-Riftot. J. KOSTEM. «»T# vöflr Dit nummer bestaat alt 3 binden. ZQ, die zteb van af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 Jolt a.s. ver schijnende nummers GRATIS. De Welsche toovenaar, David Lloyd Ge orge, heeft dezer dagen weer eens van zich doen hooren over het verdrag van Versailles, waarvan hij zelf een der gees telijke vaders 'is. Hij heeft voornamelijk zijn hart eens gelucht over de toepassing ervan, die hij pedant, illiberaal, onrechtvaardig en on derdrukkend noemde. Het was volgens hem een hard verdrag, doch dit was een reden te meer waarom het met verdraagzaamheid, eerlijk en libe raal moest worden geïnterpreteerd. Het bevatte bepalingen, die het mogelijk maak ten het van tijd tot tijd te herzien en te verzachten. Dit beteekende dat de be palingen, wanneer zij hardvochtig waren, billijk moesten worden uitgelegd. Dit ge beurde niet, en dat was een der gevaren van het oogenblik. Ofschoon de gealliëerden de bewoor dingen van het Verdrag wat de schade vergoedingen betreft naar den geest had den uitgevoerd, was dat toch niet het geval met betrekking tot andere zaken van primair belang. Hij noemde het Saargebied, waar, naar hij zeide, veel gebeurde dat op ?t volk provoceerend werkte; en Silezië, ten aan zien waarvan niet de soort van uitspraak was gevallen, die men van een onpartij dig, juridisch hof had mogen verwachten en dat in de toekomst oneindige strubbe lingen voor Europa zou opleveren. Het zelfde was het geval met hetfniet-ontrui- men van Keulen. In hoofdzaak hadden de Duitschers het vernederende Verdrag uitgevoerd, vol gens Lloyd George, die tot slot tot de overtuiging kwam, dat hij, een der lei dende figuren uit den grooten oorlog, pleitte voor een vroegeren vijand, maar dat is zoo de manier waarop de Britten handelen, beweerde hij. We zullen dat niet tegen spreken als de ex-premier van Groot-Brittannië dat ^egt, maar zijn vroegere vijanden zullen wel wat vreemd opkijken bij zulk een verklaring, evenals de leidende politici en vroegere staatslieden in Frankrijk, waarmede Lloyd George het verdrag heeft opgesteld. kom!en en in de eerste vijf maanden f 43,22 (v. j. f 43,53) millioen. Met in begrip van de oorlogswdnstbelasting, waaruit verleden jaar Mei f 120,000 en in de eerste vijf maanden f 897,000 bin nenkwam1, tegen dit jaar nihil, heeft de schatkist derhalve in Miei f 54,09 millioen ontvangen (V. j. f 50,29) millioen en in de eerste vijf maanden f 232,81 (v. J. f 218,84) millioen. zal op Woensdag 24 Jonl ».s. spreek uur bonden Toor Tandheelkunde te Hnnmstede ln 't Pension „Zee, Bosch en Duin", run 9.30 v.m. tot 1.30 nnr n.m. en Donderdag 25 Jnnl te Zlerlkaee, Tan 10—4 nnr, ten hnlae Tan I. HIOK, Meubelt andel, Appel markt 365. REBKXlEC^rS. Ned. Herv. K .«rk. Beroepen: Te Nes en DVierunv, J. W. van der Does te Den liviel. Aangenomen: Naar Jutphaas, X Hen- geiveld te Schipluiden. SCHERPENISSE. Vanaf 1907 heeft de BROUWERSHAVEN. Bij het bouwen I b'linde Karei Suurland, het orgel bediend van woningen, door de bouwvereeniginig als trarmer Wegens lichaamszwakte heeft alhier, op de' plaats waar vroeger het oude weeshuis stond, zijn deze week 4 geraamten gevonden, w. o. van een kind. Reeds eerder werden bij 't. sloopen van het oude weeshuis een tweetal geraam ten aangetroffen. - ST.-ANNALAND. Naar we vernemen was de lezing voor de afd. Tholen en St.-Philipsland van den Platttelanders- bond dooir den heer Krol, burgemeester te Koudum, slechts heel matig bezocht. De spreker, ingeleid door den heer W. Ktompe van Tholen, beval zijn hoorders aan te stemmen op de lijst-den Boer. Met hem in debat kwam de heer C. G. Hoge van St.-Maartensdijk. RECHTZAKEN. De Rijksmiddelen. De verbetering in de opbrengst der Rijksmiddelen houdt aan en uit de thans gepubliceerde maandstaat over Mei blijkt, dat een accres is^ verkregen van f 3,65 millioen. In het geheel zijn de inkomsten in de eerste 5 maanden thans reedis f 15,17 millioen hooger geweest dan in het vorig jaar en f 15,45 millioen hooger dan 5/12 der raming. De rijwielbelasting leverde in Mei f 422 duizend op. Vo,o.r dit jaar was deze be lasting geschat op! f 5 tep-illioen, (toch men is thans ai over de f 6 millioen- Reke ning houdende met de vrijstellingen blijkt dus, dat hier te lande bij een bevpIkinJg van ruim 7 millioen veel meer dan 2 millioen rijwielen worden gehouden, waardoor wij |Op dit gebied een even unieke positie innemen als de Vereenigde Staten ten aanzien van het aantal auto's in verhouding tot de bevolkingsdichtheid. De bieraccijns heeft na de sterke ver hooging van het heffingspërcentage f 1,02 millioen opgebracht. De met ingang van 1 Januari verhoog de tabaksbelasting bracht f 175,000 meer in wat niet veel is, wanneer men in het oog houdt, dat de schatting van de mieeropbrengst over het geheele jaar op f 5 millioen is geraamd. De suiksraccijns bracht f 3,52 millioen pp legen slechts f 2,29 millioen verleden jaar Mei. Wat de zegelrechten betreft, kpmt f 194,000 van het accres op rekening van de beursbelasting, die f 421,000 (vprig j. f 227,000) heeft ingebracht. Ruim' 21/2 ton meer opbrengst is te danken aan den stroom van conversie-leeningen, waarop zegelrecht mjoet worden betaald. Van de directe belastingen heeft de inkomstenbelasting ongeveer even veel in gebracht als verleden jaar. De wel bij zonder lage raming is echter opnieuw belangrijk overtroffen. In de eerste vijf maanden kwam uit deze heffing f 49,17 millipen in, tegen f 48,59 millioen ver leden jaar. Geraamd was slechts een bate van f 35,41 millioen. Wat de«directe belastingen betreft, valt nog te wijzen op een belangrijken voor uitgang bij de dividend- en tantièmebe- tasting (f 1,24 millioen tegen f 0,82 mil lioen verleden jaar). De accijns op het gedistilleerd, waaruit 't vorig jaar f 4,43 millioen binnenkwam, leverde hu f 3,90 millioen op. Uit de inkomsten ten bate van het Leeningsfonds is in de afgeloopen maand t 1045 (v. j. f 10,18) miilwen binnenge- De moedermoord te Peperga. Vooir het gerechtshof te Leeuwarden heeft terecht gestaan de 38-jarige J. C., timmerman te Wolvega, thans gedeti neerd, beschuldigd van moord op zijn moeder, den 2den September 1923 te Pe perga gepleegd. C. zou, toen zijn moeder hem geld voor de kermis te Blesse wei gerde, haar met een hamer hebben ge dood en haar lijk in den put bij het huis hebben geworpen, waarna hij uit een kast eenig geld meegenomen en met zijn vriendin, G. St., naar de kermis was gegaan. Door woorden, in ruzie en dron kenschap geuit, was de daad later aan het licht gekomen. Aanvankelijk was ver ondersteld, dat de moeder in den put gevallen en verdronken was. De rechtbank te Leeuwarden heeft C. tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bij de behandeling kwamen geen nieu we feiten aan het licht. De getuigen ble ven bij hun voor de rechtbank te Leeuwarden afgelegde verklaringen. Be klaagde beweerde echter thans, dat zijn bijzit G. St. den moord had gepleegd door zijn moeder met een steen in een zak op het hoofd te slaan en daarna in den put te werpen. De procureur-generaal eischte vernieti ging van het vonnis der rechtbank, daar dit gedaan is op onwettig bewijs. Uit het verslag der zitting was niet geble ken,. dat een proces-verbaal van de veld wachters onder eede was bevestigd. Hij eischte opnieuw veTOordeeling van bekl. •tot twintig jaar gevangenisstraf wegens doodslag. De verdediger pleitte vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Hij achtte de moge lijkheid niet uitgesloten, dat G. St. den moord gepleegd heeft en dat er een complot tusschen. haar en een der ge tuigen heeft bestaan. als trapper. Wegens lichaamszwakte heeft hij tot zijn spijt moeten bedanken. Als Opvolger is nu door kerkvoogden uit twee sollicitanten gekozen op een sa laris van f 40, Leendert Deurlpo Az. Geref. Kerk. Beroepen: Te Voorschoten, Dr. D. K- Wieienga te Baambrugge. Te Seroos- keTke (W.), E. J. Wientjes te Oudshporn. Bedankt: Voor Groningen, Dr. J. C. de Moor te Utrecht. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te'Arnhem, J. Jongeleen te Hilversum. Te Boskoop, E. Zwiep te Hiliegom. r Geref. Gem. Bedankt: Voor Herkingen en Goes, H. Kievit te Veenendaal. Bij Openbaar Optreden Gewichtige Besprekingen en Fxamens behoeden MijRhtrdl'a Zonuw tabletten voor Innerljjke Opwinding en Angst gevoel ze maken Rustig en Kalm en houden uw Geest Holder. Prijs 75 ot Bij Apoth. en Drogisten. VERSCHILLENDE BERICHTEN. LANDBOUW KN VEETEELT. Voor de 5e nationale tentoonstelling, uitgaande van het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard, pp 8 en 9 Juli te Dordrecht te houden, zijn onge veer 400 paarden ingeschreven. Voor het nummer: merriën met veulen, dit jaar voor het eerst aan het programma toe gevoegd, bedraagt het aantal inschrijvin gen 39. Het voornemen bestaat, de col lectie paarden, welke de eer van het Ne derlandsche fokkerij in Milaan hebben hooggehouden, op de tentoonstelling voor te brengen. Dit zal geschieden tijdens de demonstratie van de bekroonde paar den, welke in den namiddag van beide plaats vindt. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Woensdag had te Goes het zangejon- cours van den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Veredelt'' plaats, in den tuin van het Schuttershof (Nijtengo). Er waren 20 deelnemende verenigingen en 2 kinder- koren. De jury bestond uit de heeren van Os en Caro, beiden te Middelburg. In de 3e afdeeling behaalde „Vooruit gang zij ons streven5',St.-Maartensdijk, met 138 p. een 3e pr. en „Nu met Hope", Burgh, met 129 p. eveneens een 3e pr. Ongeluk bij een schietoefening. Te Delft is op de schietbaan een ongeluk gebeurd) bij het schijfschieten van de Burgerwacht. Tengevolge van een ver zuim bij het schoonmaken was vergeten de afsluit op den grendel van een ge weer te bevestigen. Toen de heer J. Bos met dit geweer schoot, sloeg de lading achteruit en bleef de kogel in den loop zitten. De heer Bos kreeg de versplinterde huls in het gelaat en de oogen. In het gasthuis werd hem heelkundige hulp ver leend. Het is nog onzeker, of hij een oog zal moeten missen. De slecht verlichte cel. Te Warmond was een man gearresteerd, die verdacht werd van inbraken in de omgeving. Maan dagnacht is hij ontsnapt uit de cel onder het raadhuis aldaar. Hij is vervolgens te voet naar Den Haag gegaan, om zich bij het parket te beklagen over de slechte verlichting in zijn cel. In Den Haag werd hij echter gezien door één der wethou ders uit Warmond, die hem met behulp van eenige rechercheurs weer in de slecht verlichte cel terugbracht. Zedenmisdrijf. Naar de gevangenis te Maastricht is overgebracht een lid van den Raad der gemeente Kerkrade, ver dacht van overtreding van art. 250 W. v. S. Het gearresteerde raadslid is een be kend straattype, die bij de vorige ge meenteraadsverkiezing gekozen werd. Van ie vriendejiEen Amerikaan, die met zijn echtgenoote een bezoek aan Europa brengt, maaktei verleden week in Londen kennis met een Engelschman, die met hem wenschte mee te reizen naar Nederland. Het drietal ontmoette in den Hoek van Holland een Ier, met wien ook vriendschap werd gesloten. Het geheele gezelschap trok naar Den Haag, waar "tie vrouw van den Amerikaan haar intrek nam in een hotel. De Ier en de Engelsch- man hadden hun bagage aan het station laten staan. De drie mannen gingen fui ven in een café in den Haag. De Ameri kaan, die het best bij kas scheen, zou het gelag betalen, letterlijk en figuurlijk. Hij legde zijn portefeuille op tafel, waar in 1300 dollar zat. Zoogenaamd schert senderwijze nam de Engelschman de por fefeuille van tafel en liep er mee de straat op. Toen hij na eenigen tijd nog niet teruggekomen was, en de Amerikaan ongerust werd, zeide de Ier: „Stel je gerust, hier is zijn geldkistje met 500 pond" en hij zette een kistje voor den Amerikaan neer. Tegelijkertijd ging de Ier zoogenaamd zijn vriend zoeken, maar hij verdween voorgoed. De Amerikaan begreep toen, dat hij was bestolen en spoedde zich naar het station, waar de bagage van den Engelschman en den Ier échter reeds was afgehaald. -De poli tie werd üi de zaait gemengd en deze opende het geldkistje. Er was enkel een sleutel in. Een noodlottige brand. Dinsdagavond omstreeks 11 uur ontstond brand, terwijl de; bewoners reeds te bed lagen, bij den heer Leers te Urmoxid (L.). Plotseling stond het huis in lichtelaaie. Drie kinde ren van omstreeks 10 tot 14 jaar konden niet meer tijdig worden gered en kwa men in de vlammen om. Wat het onge luk nog tragischer maakt, meldt de ,Msb.", is wel dit, dat de vrouw ver leden jaar verdronken is. Een vr&eselijk! drama. Een directeur van een ijsfabriek te Poerwokerto op Java schaakte een minderjarig Euro- peeseh meisje, dat -de ouders hem niet ten huwelijk wilden geven.Toen daarna bleek, dat de ouders toch niet van toe geven wilden weten, schoot de man het meisje en zichzelf neer. Beiden zijn ge storven. Een burgemeester gearresteerd. Na een langdurig verhoor voor den rechter-com- missaris is in het huis van bewaring te Tiel ingesloten de .burgemeester van Lien- den bij Tiel, verdacht van zedenmisdrijf. De burgemeester voert aan, dat de vrouw, die in deze zaak betrokken is, een val- sche aanklacht tegen hem heeft ingediend, daarbij geholpen door twee familieleden. Een en ander houdt weer verband met een rechtzaak tegen den vader der vrouw, wegens diefstal gearresteerd, in welke zaak de burgemeester het vooronderzoek leidde. Vreeselijke toestanden. Te Zwartemeer (Dr.) is eenige dagen geleden de arbei der R. krankzinnig geworden. Men ver moedt, dat armoede daar grootendeels de oorzaak van was en tevens de angst dat de keet, welke hij bewoonde en die zeer bouwvallig was, vandaag of morgen zou instorten, wat ook gebeurd is, zoo- dat vrouw en kinderen nu dakloos zijn. Verdenking van vergiftiging. Dinsdag avond werd op advies van haar huisdok ter,- wiens hulp even te voren was ingeroe pen, naar het ziekenhuis overgebracht mej. J. W., echtgenoote van J. S. te 's-Gravenhage. In het ziekenhuis bleek, dat de patiënte lijdende was aan loodwit- vergiftiging, én nadere inlichtingen van de patiënte gaven den dokter aanleiding mog dienzelfden avond de politie in ken nis -te stellen met hetgeen hem was®ge- bleken en ter oore gekomen, waarna de patiente nog dienzelfden nacht door de politie werd verhoord. Zij verzekerde nadrukkelijk, geenerlei vergif, ook geen loodwit opzettelijk en met eigen voor kennis te hebben ingenomen. De politie vond aanleiding den echtgenoot van de patiente te verdenken, lichtte hem dien zelfden nacht nog van bed en stelde hem in bewaring. De verdachte ontkent. De toestand der vrouwi is redelijk. Het gezin bestaat uit man, vrouw en drie minderjarige kinderen. Motor en Trdm.De heer Bal, hoofd van een Christelijke school in de buurt schap De Knol, gemeente Hoek (Zeeuwsch Vlaanderen) wilde Donderdag per motor fiets nog passeeren voor de met weinig vaart bij de halte aldaar aankomende ZeeuWsch-Vlaamsche tram. Zijn fiets werd echter nog door de locomotief geraaid en vernield. De- heer*Bal moest met ern stige hoofdwonden in een nabije woning worden binnengedragen en. ondanks spoe dige geneeskundige hulp is hij kort daarna overleden. Volgens ooggetuigen treft den machinist van de tram geen schuld. Kougevatïi neemt AKKER's 1 Abdijsiroop VAN HEINDE EN VER, Do Russische bladon van begin Juni bevatten weer talrijke berichten over voedselgebrek in verschillende deelen van de sowjet-unie. Hoewel het overdreven zou zijn, van hongersnood te spreken, schijnt toch in sommige gouvermenten de toestand vrij kritiek te zijn en wordt heel wat surrogaat- voedsel gebruikt. Te Willesden Green, een plaatsje onder den rook van Londen, heeft zioh Maandagnacht een tragedie a'gespeeld, die aan vier mensohen het leven heeft gekost. Een gezagvoerder, dio door de scheepvaartmaatschappij, waarbij hij in dienst was, was ontslagen, was daarvan zoo Bterk onder den indruk gekomen, dat zijn geestvermogens werden aange tast.'Maandagnacht nu heeft hij als gevolg daarvan zijn vrouw en zijn dochter van veertien en rijn zoon van elf jaar mot revolverschoten in den slaap van het 8 stillen spoedig de ergste hoofdpijn Prijs 60ct. Bij Apoth.en Drogisten. E3 PREDIKBEURTEN. Zondag 21 Juni te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. de Voogd, pred. te 's-Heer Arendskerke. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Qoevers van Den Haag (mede voor de Luth. gemeente). Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 0 are, ds. v. d. Molen, oude tjjd. Evangelisatie Jeruël II. 10.80 en 7 nre, gewone dienst. Öud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure (0. t), Leeskerk. leven beroofd en daarna zichzelf dood geschoten. Ook zijn houd heeft hU het zelfde lot doen deelon. Ten gevolge van het uitbreken van de cholera, welke zich heeft uitge breid op Ceylon, zijn 28 personen over leden. De dorpen in sommige provincies wórden door de bewoners verlaten. Een Reuter-telegram uit Boston, d. 17 Juni meldt, dat de Amerikaan- sohe Poolexpeditie, die onder leiding staat van Mo.-Millan en bestaat nlt twee schepen benevens drie aeroplanes, vertrokken ie tot het instellen van een onderzoek naar het veronderstelde vasteland, liggend tusschen de Noord pool en de noordwestelijke doorvaart. Een touristen-auto met 20 passa giers is Zondag bij Castle Hill te Dover over den kop geslagen.\Negen passagiers werden gewond, waarvan er zeven naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Twee hunner, oen echtpaar, zijn daar overleden. Een te Jersey City (V.8.) over leden dame heeft bij testament bepaald, dat haar heele vermogen, ten bedrage van 50 000 galden, zal gebruikt worden voor de oprichting van een pompeus graf voor haar zélf. Haar bloedverwanten hadden zich zoo weinig om haar be kommerd, dat zij geen lust gevoelde, hun iets te vermaken. De toestand In China is in zoo verre ernstiger geworden, dat de studen ten dienst nemen In het leger van generaal Feng. Te Bjanghai verstrekken de Russische consulaire agenten openlijk gelden aan de leiders der stakingen. Te Tsjoenking zijn ongeregeldheden uitgebroken, die zich zoo ernstig lieten aanzien, dat de Engelsche consul het raadzaam achtte, het consulaat te ver laten en elders zlja intrek te nomen. Britsohe onderdanen werden op straat aangevallen en met steenen geworpen. VolgeDB particuliere telegrammen uit Peking vreest men daar oen her haling van de gebeurtenissen van 1900 (Bokseropstand), toen de buitenlandsohe legaties maandenlang werden belegerd. Een burgeroorlog tusschen Feng (éomm) en Tsjang-tso-lin wordt niet onwaarschijnlijk geacht. 90 vroegere gemeentelijke organi saties hebben te Hjapei, een voorstad van Sjanghai, een grooten optocht ge houden, die do ruiten ingooide bij de winkels, die Engelsche en Japansche goederen verkochten, totdat de troepen van Tsj ang-tso-lintussohenbeido kwamen. Amundsen en al zijn toohtgenooten zijn veilig terug in de Koningsbaai op Spitsbergen. Zij zijn met de vliegtuigen gedaald op slechts 0 a. 250 K M. van de Pool. Tegenwind had hen zioh in den afstand doen verrekenen. De vliegtuigen vroren vast,doch na 24 dagen slaagde men er in er één vrij te maken en terug te vliegen. De Fransehe Kamer heeft het be staande kiesstelsel afgeschaft, maar een voorstel tot invoering van evenredige vertegenwoordiging, verworpen. In een der drukste straten in het Noorden van Londen is een autobus van een particuliere onderneming met 49 passagiers omgeslagen. 45 Mensohen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht; de meesten zijn licht ge wond, doch ean der gewonden is in-het hospitaal overleden. Tengevolge van ontploffing zijn in de kopermijn bij Blakainitza (Bulgarije) 27 mijnwerkers bedolven. Men acht hen allen verloren. Reeds zijn 12 lijken ge borgen. De politie te Chicago heeft Zondag ten getale van niet minder dan 6000 man, een inval gedaan ia de holen, waar de misdadigers verblijf plagen te houden, en twee honderd van deze heeren geknipt plus 3000 kogelseen groot aantal revolvers, 1500 gallons -Alcohol en verscheidene vaten wijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 1