Zierikzesschs Nieuwsboda TWEEDE BLAD BINNENLAND. Uit Stad en Provincie FEUILLETON. Schuddebeurs. behoorende by de ▼an Vrijdag 29 Hei 1925, nu. 1(241. 08 Staatabegrooting voor 1926. De minister van financiën heeft bij de behandeling van het wetsontwerp tot wij ziging van de Pensioenwet in de Eerste Kamer p.m. gezegd, dat in 1926 zal moe ten worden voorzien in een tekort van 15 a 20 miljoen, gerekend op een hoogere opbrengst van de middelen van 10 mil joen. De Tarlefwet. Het Eerste Kamerlid van den Bergh heeft aan den minister van financiën de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid den juisten datum op te geven, waarop de nieuwe Tariel- Nvet in haar geheel zal in Werking treden? Indien de minister die mededeeiing nog niet kan doen, zou hij dan bereid zijn, nu de verkiezingen voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaai binnen zoo kor ten tijd zullen plaats vinden, met die in voering te wachten tot het Nederlaridsche volk zich zal hebben uitgesproken? ZIERIKZEE. Het hier ter stede gevorm de comité voor een vaste lnchtverbinding Holland—Indië stelt zich het volgende ter uitvoering voor: Maandag (le Pinksterdag), 2,45 uur na middag, verzamelen zich op de Oude Ha ven een 40-tal automobielen, waarin zul len plaats nemen 200 gymnasten. D\e auto's zijn alle gratis tbeschikbaar ge- steld. De trein vertrekt van daar, vooraf ge gaan door de vliegmachine F VII, via Kerkwerve en Schutje, naar Brouwers haven. 4 uur nam. Turndemonstratie op. het concoursterrein te Brouwershaven. (Voor de te geven gymnastieknummers raad plege men de Officiëele Feestgis te Brou wershaven). Na afloop der demonstratie vertrek van Brouwershaven via Zonnemaire, Noord- gouwe. Schuddebeurs, naar Zierikzee, .waar op 't Havenpiein de stoet ontbon den wordt. Op den dag der Zierikzeesche Paarden markt (Woensdag 3 Juni a.s.) zal door ruim 200 turnsters en turners der gymna stiekverenigingen „Rust Roest", Olym- pia" en der R. H. B. S.. onder leiding van de heeren J. Bongertman en N. J. Visser, om 7 uur 's avonds óp het Havenplein alhier, een demonstratie worden gegeven, waar tegenwoordig zullen zijn de drie bekende Oost-Indië-vliegers met hun vlieg machine F VII. Een aantal jonge dames zullen gedu rende de demonstratie, de aanwezigen in de gelegenheid stellen hun geldelijken steun te verleenen. De ontvan'gen gelden zullen worden afgedragen aan het Natio naal Comité, dat tracht de noodige fond sen te krijgen, om zoo mogelijk een vaste verbinding Holiand-Indië tot stand te brengen. 6.45 uur namiddag: Verzamelen zich op het plein van de M. U. L. O. schooi 200 gymnasten en vertrekken vandaar, voor- afgegaan door de vliegmachine F VII door Nieuwstraat, St.-Domusstraat, Kar- steil, Nieuwe Haven, Oude Haven Z.z., Kraanplein. Havenpark Z.z., Havenpiein, waar een goed verzorgd gymnastiekpro- Hij staat weer voor de deur, de Pink- stertijd. wanneer het Zierikzeesche volk én ook nog wel velen uit Schouwen en Duiveiand. zullen gaan naar Schuddebeurs, om daar op den tweeden Pinksterdag en ook op den derden feestdag de kermis te bezoeken, welke in dit boschrijke oord sedert lange jaren gevierd wordt. Oudtijds viel die kermis op den derden Paaschdag en nog in den aanvang der 19e eeuw had dit plaats. Maar vermoedelijk heeft de omstandigheid, dat het weder van den Paaschtijd lang niet altijd als kermisweer kan geiden, er wellicht toe geleid deze jaarmarkt te verleggen naar de toch meestal warmer en aangenamer Pinksterdagen. In 1807 vindt men de ker mis te Schuddebeurs nog op den 3en Paaschdag aangeteekend, hetwelk toen viel op 81 Maart, maar in 1814 wordt dit jaarfeest er reeds op den tweeden Pink sterdag gevierdi, toen n.l. op 30 Mei. Die verzetting zal, -wat het weder be treft, wel in den smaak gevallen zijn. Want in de Meimaand kan het te Schud debeurs en omgeving indrukwekkend mooi zijn. Dan is alle plant in feestdos, dan wordt het oog bekoord door het lichte jonge groen van boom en struik, dan geuren de paërse en witte seringen en bekoren de bloemen van het seizoen het oog; de schaduw der zware btoomen van buitenplaatsen, dijk en wegkanten verkwikt met haar koelte de bezoeker en de soms al te scherpe wind van Sohou- wen's vlakke land wordt geweerd door de boschrijke beschutting. Ook een ker misbezoeker gevoelt en waardeert deze voordeelen! Het was daarom geenszins toevallig, maar zeer zeker verklaarbaar, dat reeds in de 16e eeuw in dit oord talrijke bui tens gevonden werden. Gelukkig bestaan er nog heden eenige, ofschoon het aantal gramma wordt afgewerkt, hetwelk o. a. bevat een nummer uitb'eeldingsgymnastiek, onder leiding van den heer Bongertman met pianobegeleiding van den heer Visser. (De pianb is welwillend afgestaan door den heer W. J. Weltevreden) en een num mer algemeene vrije oefeningen door 100 turnsters, onder leiding van den heer Visser. Na afloop der gymnastiekdemonstratie neemt de optocht den volgenden weg: Havenplein Mol, Schuithaven, Nobelstraat, St.-Anthoniesdam, Verrenieuwstraat, Melk markt, Mol, Havenplein Nz., Havenpark Nz. Oude Haven Nz., Brug, Nieuwe Ha ven. Hoofdpoortstraat, Ravenstraat, We- vershoek. Kerkhof Zz., Balie, Varremarkt, Minnebroederstraat, Kinderstraat, Meel- straat, Paternosterstraat, Poststraat, Ap pelmarkt, Havenplein Zz., Havenpark Zz., Kraanplein, Oude Haven Nz., waar de stoet ontbonden wórdt. SCHERPENISSE. In de Woensdag ge houden vergadering van Ingelanden wa ren van de 22 stemgerechtigden 15 aan wezig en 2 volmachten. De rekening ovier 1924-'25 werd door de heeren J. Keur en C. van Dalen nagezien en goedgekeurd en vastgesteld in ontvang pp f 14748,42 en uitgaaf op f 14416,90°, zoodat het goed Slot bedraagt f 331,545. De bégrpoting over 1925-'26 wordt vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 14015,965 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 19,63°. De aftredende vertegenwoordi gers van den Dijkraad, de heeren J. Rijs- tenbil en Chr. Hartog werden met alge meene stemmen 'herkozen. Een schrijven van den waterschapsbond tot toetreding wordt Voor kennisgeving aangenomen, evenzoo een schrijven van de N.V. spoor weg-maatschappij Tholen—West-Brabant. PREDIKBEURTEN* Zondag 31 Mei en Maandag 1 Juni (le en 2e Pinksterdag). Kerlcwêrve. le Pinksterdag. 9 30 ure, ds. Mortier (Coll, voor de zending). 2e geen dienst. Serooakerke. le Pinksterdag. 2 ure, ds. Mortier. 2e geen dienst. Barfb. le Pinksterdag. 9.30 ure Gemeen schappelijke dienst, ds. Boogaard in de consistorie. 2e geen dienst. RenesM. le Pinksterdag. 9.30 ure, ds. v. Griethuijsen. Noordwelle. Geen dienst. Haamstede, le Pinksterdag. 9.30 en 6 30 ure, ds. Japchen, Afscheidsrede (Beide keeren collecte voor de zending). Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9.30 ®en 2 ure, ds. L. Bos, emer.-pred. van Doorn. Oud-Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. BIker&ee. le Pinksterdag. 9.80 en 7 ure, ds. Neelemau. Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9 30 en 2 ure, ds. v. Tol. Brouwershaven, le Pinksterdag. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9.30 en 2 ure, prof. Bouwman van Kampen. 2e 9.30 ure, idem. Zonnemaire. Geen opgaaf ontvangen. Noordgouwe, le Pinksterdag. 9.30 ure, ds. Van Meer te Wageningen. 2e geen dienst. Dre'ochor. le Pinksterdag. 9.30 ure, ds. v. d. Griend (Coll. zending). 2e geen dienst. Ouwerkerk. le Pinksterdag. 9<30 nre» dr. Weeda. Nlauwerkerk. le Pinksterdag. 9.30 ds- v. d. Linden en 2 ure, zendeling Blinde (Coll. voor de zending). Geref. üerk. le Pinksterdag. 9.30, 2 en 6 ure, cand. v. d. Sande van Putten. Geref. Gem. le Pink sterdag. 9, 2 en 5 ure, Leesdienst. Oosterland. le Pinksterdag. 9.30, zende ling Blinde en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9.30, Leesdienst, 2 ds. Bremmer en 5.30 ure, Leesdienst. Geref. Gem. le Pinksterdag 9.30, 2 en 5.30 ure, de heer Romjjn. Slrjaosland. le Pinksterdag. 2 ure, ds. v. d. Griend (Orgelcollècte). sterk is verminderd door velerlei oor zaken. Villa Maja, Zorgvlied, Welgelegen, Mon Flaisir., Buitenrust, Rustenburg, Hees- teriust en Weeizicht herinneren nog aan de dagen van ouds. Mogen zij lang in stand blijven en door wie het missen kan, de schoonheid van deze omgeving beschermd worden tegen de nuchterheid, die in hare eenzijdigheid slechts oog heeft voor te gelde making van hout en meer rentegevend bouwland! Maar dit artikel, dat zich niet leent voor beschouwingen over schoonheid en de verdediging van haar goed recht,- is slechts bestemd eenige historische aan- teekeningen en hoe weinige! over Schuddebeurs te geven. Mogen zij daar om hieronder volgen. De naam herinnert sterk aan -an wijst op eene gelegenheid waar geld uitgegeven, waar de beurs geschud moet worden. Daarom vindt men ook nog wel elders den naam Schuddebeurs. Hij komt o. a. voor in het land van Putten, Noord- Bra'band en Zeeuwsch-Vlaanderen. Ermerins. in deel VIII van zijne Zeeuw- sche Oudheden, vermoedde, dat vroeger te Schuddebeurs eene kapel zou gestaan hebben, gewijd aan de H. Maagd en dat de kermis op den derden Paaschdag daar aan herinnerde. In de rekeningen der geestelijke goederen betreffende deze streken, is daarvan echter geen spoor te vinden, evenmin als in door Grijpink uit gegeven aanteekeningen over parochiën, altaren, vioarieën en bedienaars ervan,'te vinden in de middeleeuwsche rekeningen van den officiaal van den aartsdiaken van den Utrechtschen dom. Eerstgenoem de schrijver was in de war gekomen door het hem onbekende feit, dat de kerk van Noordgouwe, die op het eind der 14e eeuw gesticht is en in 1462 geheel nieuw werd opgebouwd, gewijd was aan de Maagd Maria. Maar hooren wij, wat er bekend is van wat Wij nu de heiberg te Schuddebeurs noemen en waaraan men dikwijls herin nerde door te zeggen: op Schuddebeurs staat er: „Wie weet of 't waar is*. Brutnlise. le Pinksterdag. 9.30 en 2 are, ds. Waardenburg. Geref Eerk. le Pinkster dag. 9.30 en 5 ure, ds Bremmer. Geref. Gem. le Pinksterdag. 9.30, 2 en 5.30 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Geref. Kerk. le Pinkster dag. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Potder. Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. 2e geen dienst. St.-Plllpsland. Is Pinksterdag. 2.30 ure, ds. Van Doorn (Coll. voor de zending). 2e geen dienst. Oud-Geref. Kerk. le Pinkster dag. 9, 2 en 5.30 ure, ds. Boone. 2e 9 ure, idem. Tholen. le Pinksterdag; 9.30, ds. Datema en 2 ure, ds. Verschoor (Coll. zending). 2e 9.30 ure, ds. Datema. Geref. Kerk. le Pink sterdag. 9.30 en 2.30 are, Leeskerk. 2e 9.30 ure, idem. Geref. Gera le Pinksterdag. 9.30, 2 en 6 are, Leeskerk. 2e 9.30 ure, idem. 8t.«Me*rtensdljk. le Pinksterdag. 9.30, ds. Van Doorn en 2 ure, Leeskerk. 2e geen dienst. Oud-Geref. Gem. le Pinksterdag. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. 2e geen dienst. Ond-Vosaemeer. le Pinksterdag. 9.30, ds; Keiler en 2 ure, Leesdienst. 2e 9.30 ure, idem. Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9.80, 2 en 6 ure, cand. Ubbinck te'Dieren. 2e 9.30 ure, ds Le Cointre van Bergfln-op-Zoom (Bev. lidmaten). Oud-Geref. Gem. le Pinksterdag. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. 2e 6 nre, ds. Boone van St.-Philipsland. Poortvliet, le Pinksterdag. 9.30, ds. Ver schoor en 2 ure, Leeskerk. 2e 9.30 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. leL Pinksterdag. 9.30 en 2, ds. Bouma; 6 ure, Leeskerk. 2e 9.30 ure, ds. Bouma. Scherpeolase. le Pinksterdag. 9.30, Lees kerk en 2 ure, ds. Keiler. 2e 9.30 ure, idem. Oud-Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9.30, 2 en 5 30 ure, Leeskerk. 2e 9.30 ure, idem. Staven Isso. le Pinksterdag. 9.30 en 2 ure, ds. Moerman. 2e 9 30 ure, idem. Oud-Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. 2e 9.30 ure, idem. St.-Aanaland* le Pinksterdag. 9.30 en 5 ure, ds. Oskam. 2e 9.30 ure, idem. Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. 2e 9.80 ure, idem. MEENDE MN tyMBKo Bij een zeilwedstrijd te Medway (Engeland) sloeg een jacht om, waar door drie personen verdronken. De 3 an dere leden der bemanning! werden gered. De Zweedsche schoener „Han^" is óp de kust van Gothland op een mijn geloopen en gezonkèn. Acht leden der bemanning worden vermist; één is gered. In de nabijheid van Sofia heeft een treinontsporing plaats gehad, waarbij, voor zoover tot dusver kon worden vast gesteld, 10 personen werden gedood en 20 ernstig gewond. De Canadeesche provincie Ontario hééft Zondag den koudsten Meidag se dert 75 jaren gehad. Hevige regen en sneeuwstormen kwamen in verschillende districten voor, terwijl hier en daar bin nen 15 uren de temperatuur 45 graden daalde. Tuinen en akkers werden dooi het gure weer ernstig beschadigd. Ruim vijftig werklieden zitten op gesloten in een schacht van de „Carolina Coal Company'' te Sanford (N. Carolina V.S.), waar tegen den middag een ont ploffing heeft plaats gehad. Twee mijn werkers met gasmaskers zijn een korten afstand binnengedrongen. Later kwam' be richt dat een grootere reddingsploeg zes dooden boven had gebracht. Gemeld wordt, dat bij een ontploffing in het arsenaal te Moekden (Mandsjoe- rije) driehonderd personen werden ge dood of gewond en huizen tot op dui zend meter afstand van het arsenaal wer den vernield. De oorzaak van de ontplof fing is niet bekend. Den 22en Mei heeft het te St.-Pe- tersburg zwaar gestormd en... gesneeuwd. Het water steeg onustbarend, zoo dat men In 1655 verkocht Pieter Daniëlse Malebranche aan Jan Hendrikse Baaek (die de andere helft al bezat) de helft van het huis, genaamd „Schoddeb'orse"^ met de helft van een huis, Zuidwaarts daarvan, dicht aan den dijk van Sint Joospolder, voor f1450. In 1692 verkocht, de executeur in den boedel van Cornelis van den Houte aan Machiel van Dijke te Noordgouwe een huis. schuur, wagenhuis en gevolgen, ge naamd „Schuddébeurse" voor f1510. Laatstgenoemde verkocht dit in 1695 weer voor f1500 aan den herbergier Gijs- b'recht Gijsbrechtse de Jonge, die er tot 1697 in verbleef en een en ander voor f1800 overdroeg aan Abraham Swaen. De Jonge betrok toen te" Zierikzee „de Faam" in de Meeistraat, en was ook tege lijk pachter van de belasting op sterken drank. Op 8 November 1716 in laatstgenoemde hoedanigheid een dranksmokkelaar wil lende arresteeren, werd hij door dezen bij het Halve Maantje buiten de Nobel- poort doodgestoken. Maar kort was Abraham SWaen kaste lein op Schuddebeurs, want reeds in 1698 verkocht hij het voor f2300 aan Wouter Wouterse de Jonge. Diens we duwe hertrouwde met Cornelis de Vos, die in 1711 Schuddebeurs voor f 2400 verkocht aan Claes Cornelisse Meghel- man. tevoren bezitter van het „Huijs van Nassau" te Zierikzee, dat hij aan de Vos overdeed. Maar ook Meghelman verkocht onmiddellijk Schuddebeurs voor f 2525 aan Lieven de Graeff. Dezen ging 't 'blijkbaar niet voorspoedig, want in 1718 werd de herberg bij executie voor f500 verkocht aan de ambachtsvrouwe van Noordgou we. die het gebouw verhuurde. Die am bachtsvrouwe heette Isabella Cornelia de Huybert, die 27 Maart 1727 te Middel burg op hare-kamer dood gevonden werd en 4 April d. a. v. te Zierikzee in de Sint Lievens Monsterkerk werd begra ven. Uit haren boedel werd daarop Schud debeurs in 1729 verkocht aan Pieter Ja- aanvankelijk vreesde voor een nieuWe overstrooming. Tegen den avond is het water echter weer gedaald en was het gevaar verdwenen. De vrouW, die den moord op den penningmeester der Action Francaise heeft gepleegd, heet Marie Bonnefoy. Zij is ,uit Puy de Döme afkomstig en heeft ver klaard. dat zij besloten had de daad te (plegen, omdat zij een wrok had tegön de leiders der Action. De beschuldigde 'schijnt aan vervolgingswaanzin te lijden. Te Londen is een beweging gaande welke de ziekenhuizen in staat wil stellen radio-uitvoeringen op te vangen, 't Plan is ontvangtoestellen te plaatsen bij de ledikanten van de patiënten. De kosten worden geraamd op ten minste 50.000 pd. st. Berlijn telt op het - oogeriblik 317 bioscopen met 124.000 plaatsen. Er wor den echter nog 13 reusachtige biosdopen met 12.000 zitplaatsen gebouwd. Naar uit 'Londen wordt gemeld, heeft er volgens een bericht uit New-York tusschen Albany en New-York aan de Hudsonrivier voor de tweedemaal een wedren plaats gehad tusschen den snel- sten trein van de wereld, de Twentieth Century Train en eenige motorbooten, waarbij wederom een motorboot het van den trein heeft gewonnen. De buitenlandsohe diplomatieke ver tegenwoordigers te Moskou hebben op uitnoodiging van 'de Russische regeering, een bezoek gebTacht aan de schatkamer van de gewezen keizerlijke familie en daar de kostbare verzamelingen juwee- len. w.o. de met briljanten en paarlen rijk versierde kroon en scepter, waarin, naar men weet, de beroemde Orloff-dia mant is gezet, kunnen bewonderen. Reuter verneemt uit Fransche blron, dat de geallieerden de verandering van 40 Duitsche munitiefabrieken o. w. Krupp, in fabrieken voor vredesindustrie zuilen eischen. Het Roergebied en Duisburg, Ruhrort en Dusseidorp zullen 16 Aug. ontruimd worden. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Fraude met gas. Een schoenmaker aan den Oude Langendijk te Delft was we gens metergeknoei algesioten van de gas leiding der gemeente. De man wist ech ter raad. Hij koppelde de dienstleiding die was blijven zitten aan de huisleid:ng en betrok op deze wijze gratis gas, totdat een beambte der gasfabriek de fraude ontdekte. Tegen den schoenmaker werd proces-verbaal opgemaakt. Gevecht met een waanzinnige. Kort deelden we mee, hoe de stoker J. A., op de „IJM. 82 Aneta" op zee plotseling krankzinnig werd. Omtrent dit drama wordt nog het volgende gemeld: Toen het schip tien dagien in zee was, werd A. zeer stil en in zichzelf gekeerd. Dit heeft 4 of 5 dagen geduurd. Niemand dacht aan krankzinnigheid. Opeens greep hij een maat in de borst en wilde hem met een hamer bewerken. Inplaats ech ter den stoker te raken verwondde hij zichzelf zeer ernstig aan het hoofd. De stoker was evenwel door den knellenden greep zeer ernstig aan de borst verwond. Een lid der bemanning: wist A. te be springen en hij werd gebonden. Donder dagmorgen, op de thuisreis, wist A. toch nog overboord te springen, doch werd weer gered. Daarna werd hij aan handen en voeten gebonden. Vrijdagmorgen smeekte hij schipper v. P. dan toch zijn handen vrij te geven. De schipper, een man, die zeer onder den indruk was, liet zich verleiden, doch nauwelijks had A. de handen vrij of hij greep den schipper aan. Diens hond echter pakte aan en cobse van Augstenburg (Oestenberg) voor f438, maar hij deed het in 1735 weer al van de hand aan Laurens Maartense voor f 500. Eerst in 1778 hooren wij nu weder van onze herberg Schuddebeurs, toen het ge bouw betrokken werd door Jacobus Moer- mond, aan wien vergund werd er in te tappen, mits jaarlijks aan plaatselijken accijns eene som van f50 betalende. Hij bieef er in tot 1786, toen tot herbergier werd toegelaten Bastiaan Verseput. Hem werd ook tevens vergunning verleend allerhande kruidenierswaren, vettewaren, zout, zeep en andere winkelgoederen te verkoopen. Hij kocht ook van den toenmaligen am bachtsheer Wessel Cornelis Ferleman in 1800 een erfcijns af van f7, drukkende op de herberg en gevestigd in 1658, om dat toen in de nabijgelegen weel (toen genaamd de Voorste Weel) eeri stukje aangewassen grond door den eigenaar van Schuddebeurs mocht in gebruik ge nomen worden. Die weel, evenals de z.gjn. groote weel bij „Weeizicht", was eene herinnering aan een oude dijkdoorbraak. Ook kocht Verseput van Ferleman voor f 125, 47 roeden tuin met de daarin staan de bioomen. In dien tuin stond een tuin huis. Verseput werd opgevolgd door Jan Hen drik Bukker, die in 1811 van den ambachts heer den grond vóór zijne herberg en 31 populieren kocht voor f 60. Nog in 1833 vinden we er dezen kastelein gevestigd en tegen Pinksteren las men jaarlijks in de Zierikzeesche Courant advertenties van op de kermis te houden vermakelijkhe den, als hardloopen, mastklimmen of ringrijden. Na Bukker komt in de helft der 19e eeuw LeendeTt van Gastel te Schudde beurs wonen (hij vertrok 1 Mei 1850 der waarts), en nadat de nog levende schoon zoon van dezen, Jacobus Dekker, gedu rende vrij: langen tijd de zaak bewoond en gedreven had, is diens zoon Willem Dekker nu bewoner en kastelein. Ziehier in het kort de tamelijk dorre beet A. in het been, zoodat deze direct losliet. A. is naar het krankzinnigenge sticht te Santpoort overgebracht. Slachtoffer van den stroom. 'Te Lo- ehem1 js een electricien in de export- slagerij der firma Schekman door den electrischen stroom gedood. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie)i Covy iccrdt niet teruggenonden. Mijnheer de Redacteur, Vergun ons voor onderstaande rege len een plaatsje in uw blad. Bij voorbaat onzen hartelijken dank. Vrijdag 22 Mei kregen wij een aange- teekende zending uit Zierikzee. We dach ten daar heel wat op te kunnen halen maar, o wee, het was een bericht van de Centrale Coöperatieve vailing alhier, met de mededeeiing, dat wij zeer stout waren geweest en dat wij dientenge- volge werden geschorst als lid van de veiling terwijl aan de algemeene ver gadering zou worden voorgesteld tot royeering over te gaan. Wat hebben wij dan toch gedaan? Wel wij zijn het met het systeem, dat het bestuur van de vei ling er op na houdt, niet eens, en dan wordt door ons op alles wat het bestuur doet. niet altijd ja gezegd, wat natuurlijk niet naar den zin van genoemd bestuur is. Maar weet u wat wij nu zoo Leuk vinden? Dat wij juist vóór de algemeene vergadering geschorst worden. Worden wij daar niet meer geduld en mogen wijl ons ook niel meer verdedigen, of is het bestuur bang, dat wij met het een of ander voor den dag zuilen komen, wat liefst, zoo als de voorzitter zich uitdrukte, in den donker moest worden gehouden en niet in het daglicht moest worden gesteld? Bij voorbeeld zooals die boter- kwestie, waardoor de leveranciers de veiling den rug toe keeren en de voor keur geven hun boter in de een of andere winkel te brengen. Eerstonder- geteekende heelt daar toen met den af gevaardigde der landbouwvereeniging al hier over gesproken, en hoopt dat deze die zaak eens onderzoekt, en op de al gemeene verg. bespreekt, waardoor de léden ook eens te weten komen, hoe het bestuur en personeel werkt, me dunkt, niet in het belang der coöperatie. Maar wij hebben nog meer gedaan, wij zijn handelaren (geen commissionairs, want die mogen geen lid zijn). Laten wij even aanstippen, dat de tweede pn- dergeteekende bij de pprichting ook al handelaar was. Dan nog dit: Het bestuur der veiling ziet niet de noodzakelijkheid in van samenwerking met den handel, die toch zeker wei een goede klant van de veiling is, waardoor het bestuur der groente- en fruithandelarenvereeniglng S. V.O.B. alhier tracht zelf een veiling op te richten, met 't doel de belangen van telers van groenten en fruit en den han del te dienen. Wij hopen er geen onder onsje van te maken. En nu doen zij net als kleine kinderen: maak je het pns niet naar den zin, o, dan mag je ook niet meer met ons mee doen. Laten wij nog even zeggen, dat wij wel de directe oprichters van de nieuwe veiling zijn, doch het bestuur der cen trale veiling is de indirecte oprichter. Hiermede doen w^j een beroep op de leden der coöp. centr. veiling te Zierik zee en hopen wij, dat zij, die gewoonlijk thuis blijven, ook deze vergadering eens komen bijwonen. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de véHeende plaatsruimte, teekénen wij, Hoogachtend, A. BERREVOETS. B. VERKAART. opgaaf van de opvolgende personen,, die de overoude uitspanning Schuddebeurs' hebben bewoond en gedreven^ Moge het dén tegenwoordigen eigenaar gegeven zijn nog vele jaren zijp. fraai ge legen buitentuin Schuddebeurs te behee- <ren en het velen tot rustpunt strekken na een langere of kortere wandeling, om in den grooten of den kleinen koepel een verfrisschenden dronk te genieten, jden schommel te gébruiken of te wande len door de schoone omgeving van bui tenplaatsen. boomrijke dijken en schaduw rijke wegen. En moge ook ten slotte de aloude kermis van Schuddebeurs niet ont sierd worden door baldadigheden van woeste jongelieden, die in dit geval on dervinden zullen, dat de politie gereed is tot krachtig en afdoend ingrijpen. Maar we hebben wel eenig vertrouwen in het gezond verstand dergenen, die vol gens aloud gebruik de kermis te Schud debeurs zullen bezoeken en hopen, dat buitensporigheden van groven aard niet meer zullen voorkomen. Trouwens de drukte op den "tweeden Pinksterdag is daar niet meer zoo overweldigend als voorheen. Muziekuitvoeringen, concoursen en bijeenkomsten van godsdienstige strek king worden op dien dag ook elders gehouden en dat doet aan het b'ezoek wei eenige afbreuk. Toch 'blijft, bij eenigs- zins geschikt Weder, de tocht naar Schud debeurs in dezen tijd een geliefd oud gebruik en op den Blokweg en langs de andere dijken en wegen kan het dan zoo gezellig zijn door de opwekkende drukte, al zijn de boerenwagens waarop men voor vijf cent en de tentwagens waarin, men voor een kwartje af en aan reed, nu biijna geheel vervangen door fietsen, motorfietsen en automobielen. Maar voor wie tijd en lust er toe heeft, blijft nog altijd eene wandeling aanbevolen, al we: ten 'wij1, dat het naar bbiten loopen ver leerd wordt en de ouderwetsche, kalme, onvermoeide wandelaar 'weinig meer wordt gezien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 5