VIERDE BLAD BUITENLAND. BINNENLAND. behoorendé bQ de ran Vrjjdag 29 Mel 1925, no. 11241. Ken moderne Rom'o en Julia. De stad Memphis, in den Amerikaan- schen staat Tennessee, telt een moderne Romeo en Julia 'binnen haar veste. Ben 21-jarig. ofschoon blob-haired toch hyper romantisch meisje, Marion King genaamd, vatte een gloeiende liefde op voor een jongen kerel, een zekeren Ernest Strait, die van den wind en rooverij leeft. Er- nest werd wegens het laatste gearres teerd hij had een automobilist van zijn geldsbezit beroofd doch kon de som, noodig om tegen borgstelting op vrije voeten te worden gesteld, niet ver schaffen. Marion, die in woede tegen de 'autoriteiten ontbrandde en hunkerde naar v haar koenen schuimer, ging daarom over tot den verkoop van een klein stukje grond, dat zij bezat, kocht voor de op brengst ervan een revolver en een zwart masker en deed gewapend en gemaskerd een inval in een café in de nabijheid van de stad. Zij dwong de vele ontstelde bezoekers hun handen op te steken, en deed onder het afschieten van haar re volver alsof zij een beroeps-roofster was, een greep in de kas, waaruit zij een som ten bedrage van f300 meenam. In triomf bracht zij dit geld naar haar minnaar, die daarmede zijn vrijheid herkocht. Zij moest haar opofferingsgezindheid natuurlijk met haar arrestatie boeten, doch de kracht van haar liefde en koen heid van haar daad hadden bij het pu bliek zooveel sympathie voor haar ge wekt, dat de autoriteiten ook haar tegen borgtocht op vrije voeten stelden. Van dit respijt maakte zij gebruik om met haar held in het huwelijksbootje te stap pen en buitenaf de wittebroodsweken idoor te brengen. Toen deze om waren, had nWs. Strait zich voor den rechter te ver antwoorden en een vonnis van vijf jaar gevangenisstraf in ontvangst te nemen. Haar echtgenoot zal eerstdaags voor de Vierschaar moeten verschijnen, vermoede lijk om een vonnis van ongeveer even langen duur over zich te hooren uitspre ken. Zij zullen echter, naar men ver wacht, in de gevangenis in de gelegen heid worden gesteld, nog een korte poos hun huwelijksgeluk voort te zetten. De jonge man en vrouw hebben elkaar intusschen een duren eed gezworen dat degene die van hen beiden het eerst uit de gevangenis wordt ontslagen, op den ander zal wachten om een nieuw leven te beginnen in een der andere Zuidelijke Staten van Noord-Amerika. Hos de bolpjewikt het volk beschaven; Kort geleden werd in verschillende ge deelten van Rusland een onderzoek inge steld naar de wijze waarop de strijd te gen het analphabetisme ppi het platteland gtvperd wordt. De resultaten Van het on derhoek zijn in de „Bjednota" gepubli ceerd en het blad wijst terecht In een goed gedocumenteerd artikel op de on deugdelijkheid van de tot nu toe toege paste taktiek en eischt een wijziging van de middelen, die bij den arbeid toegepast Wprden. Wij ontleenen aan het bolsje wistisch blad eenige feiten, die het on derzoek heeft vastgesteld. Wij nemen den .toestand, zooals die is in het gouver nement PoUawa, een van de meest be schaafde provincies van Rusland, een streek die verschillende groote schrijvers heeft opgeleverd. De commissie voor de bestrijding van het analphabetisme be staan nog in de provincie maar de be volking mijdt ze als de pest, zegt het blad. De communistische cellen hebben daarom in verschillende gedeelten van het gewest een middel bedacht om de onwillige boeren te dwingen hun cursus sen, waar meer pver „leninisme" wordt gesproken dan over het a, b. c. en twee maai twee, te bezoeken; zij hebben be sloten eiken boer, die den „likbez" (een school voor analphabeten) niet bezoekt, gerechtelijk te vervolgen als iemand die art. 82 van het wetbpek v:an strafrecht heeft overtreden. In andere streken gaat men niet zoo ver, omdat de rechterlijke autoriteiten zich niet overal voor derge lijke practijken willen leenen. Overal is de aendacht van het bolsjewistische auto.- riteiten bijzpnder gevestigd op die boeren die lid zijn van bolsjewistische bonden en die op deze wijze hopen een stukje grond te krijgen. Deze boeren (het zijn gewponlijk de armste) zijn volkomen v'an hun afhankelijk. Wie zich niet naar den wenscb der autpriteiten gedraagt wordt uit den „bond" gestooten, hetgeen voor goed een einde maakt aan de hoop steun te krijgen. Tot deze groep van de be volking behooren o.a. ook de vreemde lingen, meestai Pplen en Oostenrijkers, die in de .provincie Poltawa wonen. In den regel weten zij van de Russische taal niets af, maar zij moeten toch de cursussen der bolsjewiki volgen. Onder de Russische boeren, die de cursussen bezoeken zijn er velen, die ovier de 50 zijn en groote gezinnen hebben; zij moe ten. geregeld de cursussen bezoeken, zich inspannen, omdat zij anders uit den bond worden gestooten. De „Bjednota*' is verontwaardigd over de tactiek van de plaatselijke autoritei ten. „Zoo", schrijft het blad, „kan het niet doorgaan, op deze wijze kan de oultureele arbeid niet voortgezet worden. De beschaving moet niet op dergelijke ruwe wijze verspreid worden maar door overreding." De Bioscoopwet.. De Nederlandsche Bioscoopbond heelt in een adrés aan de Tweede Kamer ver zocht, het ontwerp-Bioscöopwet in de aan het eind dezer week af te sluiten parlementaire periode niet meer in be handeling te nemen; subsidiair: bij even- tueeie behandeling het ontwerp niet aan, te nemen, op grond van de overweging, dat er voor het 'bioscoopbedrijf onover komelijke bezweren aan verbonden zijn. D« ÏATlefwet. De nieuwe Tariefwet zal. naar de Tal. verneemt, op 1 Juli a.s. in werking tre den. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 28 Mei. Na discussie wordt besloten, de wijzi ging van hoofdstuk 10 der staatsbegroo- ting (subsidie Vroedvrouwenschool te heerlen) op de agenda te plaatsen. Zonder stemming wordt aangenomen de pensioenwet voor den vrifw. landstorm1. Bij het pntwerp tot aanvulling van de Kieswet ontwikkelt de heer Vliegen be zwaren tegen het uitsluitend gelden van godsdienstige gemoedsbezwaren. Minister Ruys antwpordt, dat bij den stemplicht uiterlijke kenteekenen van ge- 1 moedsbezwaren noodzakelijk zijn. De heer Rutgers meent, dat ook andere gemoedsbezwaren geldig zijn. i De minister sluit zc'ch hierbij aan. De heer Suring heeft bezwaar tegen j het beroep op gewetensbezwaren ach ter- af, volgens art. 3. Evenzoo de heer Van I Sasse van Usselt. De minister antwoordt, dat speciaal voor 1925 een regeling getroffen moest worden. Het artikel wordt verworpen met 37 tegen 25 st. Het wetsontwerp wordt aan genomen met 40 tegen 21 stemmen. Bij de wijziging van de Hooger On derwijswet en van de wet tot regeling van het hooger landbouw- en hooger veeartsenijkundig onderwijs maakt dhr. Beumer bezwaar tegen de wijziging van veeartsenijkunde in diergeneeskunde. De heer Decker en de minister be strijden zijn standpunt. Dhr. Winter mans heelt hetzelfde be zwaar als de heer Beumer. Art. 1 wordt verworpen met 38 tegen 25 stemmen. De verdere behandeling van het wetsontwerp wordt aangehouden. Bij de conclusie over een adres van het cpmité tot hulp aan mobilisatie-slachtof fers te" Drachten dringt de heer K. ter Laan aan op steun. De minister van arbeid zal de opmer kingen overbrengen aan den minister van oorlog. Bij de pensioenregeling der spoorweg ambtenaren critiseert dhr. van Braam beek 't talmen met de indiening, waar door nadeel aan het spoorwegpersoneel is toegebracht. T>hr. Wijnkoop critiseert dit uitstel en wijst op de verschillende gebreken en Verslechteringen. Dhr. Hermans dringt aan op verbete ring van de wachtgeldregeling. Minister v. Swaaij betreurt 't uitstel, wijst op de verbeteringen, die 't ontwerp brengt en zegt nadere overweging van de wachtgeldregeling toe. (Zie verder onder telegrammen). Uit Stad ©n Provinoie. ZIERIKZEE. Men deelt ons mede, dat hier ter stede is opgericht een voorloiopig bestuur van de Jeugdorganisatie „Vrij heidsbond". Deel hiervan maken uit dhr. S. Ochtman, voorz., mej. A. v. Mailand, secretaresse dhr. J. Legemaate, penning meester. dhr. J. Brouwer, mej. A. v. d. Kloot. Volgens een in dit blad voorko mende advertentie zal mr. Cappeijne v. d. Coppello a.s. Zaterdag 30 Mei in hotel Juliana" een lezing houden, die voor- - namelijk ten doel heeft aan de jongeren de „Vrijheidsbond'Mdée kenbaar te ma ken. Tevens zal op deze avond, die met een gezellig samenzijn zal worden be sloten. Worden getracht definitief tot de oprichting van een afdeeling der Centr. Jeugdorganisatie in den Vrijheidsbond tie geraken. -r- Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie zal Dinsdagmiddag a.s. in de Concertzaal een matinée met tombola plaats hebben voor het „Helden der Zeefonds" beter blekend als „Dorus Rijkérsfohds". Belangstellenden Verwijzen wij tiaar: de annonbe. De opbrengst van 't. Emmabloempje verkocht te Nieuwerkerk door Greta van Opst en Pietje Gaanderse bedroeg f 21,36; te Oosterland verkocht door eenige meis jes was de opbrengtst f 13 en te Sirjans- land aangeboden door Maatje Konijnen- dijk en Pietje Hanse f 9,50. BROUWERSHAVEN. Woensdagavond is na afloop eener vergadering de heer v. B.. waarschijnlijk door de duisternis misr leid. in de haven gevallen. Op zijn hulp geroep schoten de schippers der in die haven liggende vaartuigen toe, evenals enkele aan dien kant der haven wonende burgers, welke de heer v. B. uit zijn minder aangename positie verlosten. Met den schrik en eenige schrammen kwam hij vrij. OUWERKERK. Dinsdagavond hield de heer Welleman van Krabb'endijké hiér eene rede om de Vrijz.-Dem. beginselen te propageeren. Met veel aandacht werd de spreker gevolgd en een geweldig ap plaus volgde toen Z.Ed. de ontwapening, besprak en zeide dat de V.-D'. niet meer aan de massamoord wenschte mede te doen. De heer Kooijman 'van* Zierikzee gaf zich op voor' debat en stelde in het licht de sprongen, die op gebied van defensie door de V.-D. zijn gjemaakt. De heer Welleman beantwoordde den debater en stelde de vraag of op dit gebied de laatste jaren niets was, veranderd en of hieruit geen leering was te trekken, en op het gebied van sprongen gaf hij met eenige voorbeelden aan de enorme sprongen, die de Vrijheidsbond in 1918 en daarna gemaakt had. Tot slot werd door den spreker een tooneeistukje voor gedragen door hem zelf gemaakt, waarin het bezoldigingsbesluit én de ontwapening in het licht worden gesteld. NIEUWERKERK. Woensdag werd de film van den Vrijheidsbond ook hier 'in de zaal van „De Meebaal" voor een vrij talrijk publiek vertoond. De heer V. M. Krepel heette de aan wezigen welkom en zetfe het doel uiteen van <^e2e nieuwigheid, op 't gebied der politieke propagandamiddelen! De beel den kwamen tamelijk goed op 't doek, terwijl de heer Krepel ;hier en daar noo- digeverklaringen gaf en de heer Misset op de piano speelde. Wij meenen ook, dat de aanwezigen niet alleen een aan- genamen avond hebben gehad, maar dat het triibeeld indrukken heeft achterge laten, die niet zullen nalaten in de g;e- gewenschte richting te werken. Met een woord van opwekking tót de aanwezigen omi op 1 Juli te stemmen op de lijst van den Vrijheidsbond en na dank aan het adres van den mechanlcien' en den pianist sloot dhr. Krepel deze bijeenkomst. ST.-ANNALAND. In de Woensdag 27 Mei gehouden vergadering van ingelan den van het waterschap St.-Annaland wa ren van de 36 stemgerechtigde ingelan den er 32 aanwezig. De rekeningen, over 1924/25 werden alle goedgekeurd, in ontv. en uitg. en goed slot resp. op: Water schap f 15264.28&, f 11840*83, f3423,455; Ai- gemeene Watering f 5596,28, f 4542,795 f 1053.485 Oudeland - en Annavosdijk f21024,905, f18849,52, f2175,385; Suzanna f 3426,58, f 3423,67, f2,91; Breedenvliet f3278.20, f3166,085, f112,115; Maria f294,26, if 280.73, f 13,53; Pluimpot'f463,005 f436,275, f7,73; totaal resp. f49347,515, f42558,905, f 6788,61. De begrootingen voor 1925/26 worden ook alle goedgekeurd in ontv. en' uitgaaf op respectievelijk: Waterschap f 219800,965, AJgemeene Watering f4792,11, Oudeland en Annavosdij'k f20021,83, Su zanna f3489,225, Breedenvliet f3209,195, Maria f266,09, Pluimpot f420,70. Besloten wordt tot opheffing van den borgtocht van den oud-ontvanger-gTiffier, den heer J. Polderman; aan den weg werker Adr. Rijnberg, wordt een toe lage a f5 per week verleend. Het dijk- geschot voor 1925/26 per H.A. wordt vastgesteld als volgt: voor Oudeland en Annavosdijk op f28 en de subsidie op f 1,90 voor Oudeland en|f2,10 voor Anna vosdijk; het dijkgescho* voor den Bree denvliet op f21,50 en f2 su'bls.; voor den Mariapolder op f20.50 en den Pluim- potpoider idem» en voor den Suzannapol- der. op f 16,50 (binnenbéfeeer) en 139*50 (buitenbeheer). Op voorstel van het be stuur wordt 'besloten de vroeger toege zegde steun voor de oprichting van een locaalspoo? in te trekken, op grond, dat op andere wijze reeds in het passagiers vervoer voorzien wordt en wat het goe derenvervoer aangaat, dit per vaartuig goedkooper uitkomt dan per as. Wat de te verrichten werkzaamheden betreft, wordt besloten tot het uitdelven van de watergang van af de heul van den heer B.' Kodde, in de richting van de ^siuis (lengte 751 M.), het aanbrengen van een betuining in de waterleiding van af de Reigersgatsché heul tot de heul door den Staartweg, benevens nog 170 M. in de richting van de hoeve van den heer Anth. Geluk en verder tot het her zetten van de steenglooiing aan den Anna- vosdijkpoider tusschen de dijkpalen 3 en 5 (lengte 155 M.) -- Mej. Johanna van der Male, verbon den aan de stichting „Vrederust" te Ber- gen-op-Zoom, behaalde dezer dagen" haar diploma als verpleegster B. RECHTZAKEN. Door de Bredasche Rechtbank werden Donderdag j.i. o.a. veroordeeld: A. P., van beroep winketier, oud 41 jaar, wonende de St.-Maartensdijk, was beklaagd, dat hij op of omstreeks 28 Februari 1925 te St.-Maartensdijk P. S. L. heeft geslagen en gestompt en daar door pijnlijk getroffen. De beklaagde was verschenen en werd bijgestaan door zijn raadsman, mr. Hartog, advocaat te Ber gen óp: Zoonj. De Officiers wan Justitie eischte te^en beklaagde wegens mishan deling eene geldboete van f 75 subs. 2 maanden hechtenis. De Rechtbank heden uitspraak doende veroordeelde bekl. tot eene geldboete van f 60 subs. 1 m. h. P. S. L., van beroep winkelier, oud 41 jaar, wonende de St.-Maartensdijk, was beklaagd, dat hij op of omstreeks 28 Februari '1925 te St.-Maartensdijk opzet telijk en gewelddadig met een mes A. P. heeft geslagen, gestoken of gesneden en daardoor bloedend heeft verwond. De beklaagde was verschenen en werd bij gestaan door zijn raadsman, Mr. van Has selt, advocaat te Bergen op Zoom'. De Officier van Justitie eschte tegen bekl. vrijspraak. De Rechtbank heden uitspraak doende sprak beklaagde eveneens vrij. Dé moord te Wyohen. Voor het gerechtshof te Arnhem is Donderdagmorgen behandeld de zaak te gen J. van Munster, de hoofddader van de dubbele moord te Wychen, gepleegd in den nacht van 4 op; 5 Mei 1924. Na het hooren van de deskundigen, dr; Casparie itöü Den Bosch a en dr. Drossaers, die in huh rapport den beklaagde toerekenbaar achtten, eischte de advocaat-generaal 'met vernietiging van het vonnis der rechtbank, veroordeeling tot levenslange gev.str. VERKOOPINGEN, ENZ. OT.-ANN AL AND. Ten overstaan van notaris A. J. Bierens werd Donderdag ten verzoeke van de erven van den heier Jan Goedegebuure in het openbaar ver kocht een woonhuis met schuur en erf aan de Langestmat aan P. Quist vloor f 3900; bouwland in Barenditenhoek aan A. Scherpenisse voor f 1950 per Bloois gemet, weiland nabij den Langen weg 'aan P. van Oost voo,r f 1805 per Bloois gemet. AANBESTEDINGEN. Door het Dag. Best. van het Water schap Schouwen is Donderdag ji. aan besteed volgens bestek no. 562 het her stellen en onderhouden van de Haven hoofden. Inschrijvers waren-voor het le perceel: J. de Oude, Kerkwerve, v)oor f 726; L. Beije, Zierikzee, voo(r f 468; C. Berrevoets Az., id. voor f 413; 2e per ceel, P. B. van Velthoven, id. voor f 408; L. van Strien, id. voor f 360. Volgens bestek no. 563, de gewone Aarde-, Kram-, Rijs- en Steengipoiïngs- werken. Inschrijvers waren voor het le perceel: J. de Oude, KerkweTV^ f 1203; 2e perceel: J. de Oude, Kerkwerye, voor f 946; 3e perceel: id. id. voor f 1754; N. v. d. Linde, Seharendijke, voa|r f 1634; J. V. d. Panne Mz., id. vpor f 1469; 4e perceel: id. id. voor f 2401; C. Hanse Mz., Kerkwerve, voor f 2315; P. Berre voets Sz., Serooskerke, vaar f 2296; P. Romeijn, Burgh, voor t 2160; L. van de Velde, Bruinisse, voor f 2150; C. van der Klippe, Oosterland, voor f 2148; J. J. Steur, Haamstede, voor f .2045; 5e per ceel: C. van der Klippe, Oosterland, voor f 6875; N. van der Linde, Seharendijke, voor f 6634; Jan Roskam Cz., Sliedrecfti, voor f 6432; Chr. Roosendaal, Enkhuizen, voor f 6230; 6e perceel: C. van 3er Klippe, Oosterland, voor f 820; J. de Oude, Kerkwerve, Voor f 790; L. van de Velde, Bruinisse, voor f 750. Gegund aan de laagste inschrijvers. ONDERWIJS. Dezer dagen slaagde te Roosendaal voor diploma rekeningcourant boekhouden, Instituut Mercurius, Amsterdam, dhr. J. Verhage Jz., Anna-Jacoba-Polder. LANDBOUW EN VEETEELT. Bestrijding van het mond- en klauwzeer. In Megen (N.-B.) is op initiatief van den. inspecteur van den Veeartsenijkundi- gep Diénst, dr. Picard, een proef genomen met een nieuwe bestrijdingsmethode van het mond- en klauwzeer, welke was vast gesteld in overleg met den directeur der Rijksseruminrichting. dr. Lourens en met dr. Winkel, bacterioloog aan dit instituut. Ruim 400 runderen, waarvan vele die- -ren door de ziekte waren aangetast, wer- j dep in de tweede helft van April ingespo- J ten met serum en entstof. De runderen j hebben daarop gunstig gereageerd; 'het resultaat van de nieuwe methode was een snelle en zeer goedaardige doorzie- j king. Thans kunnen de dieren de weide Verlaten zonder gevaar voor besmetting j van de omgeving op te leveren, j De directeur van den V.D., dr. Berger, I is echter van meening, dat men1 pas aan het begin staat en -dat nog een groot t aantal proeven zal moeten worden ge- nomeiri. teneinde op een degel ijken grond- slag een systeem te kunnen' opbouwen. De resultaten zijn echter van dien aard, dat dr. B. dein minister van landbouw heeft voorgesteld, de proeven ook elders met kracht voort te zetten, [Waarvoo:r deze zijn medewerking heeft 'toegezegd. Aan de inspecteurs van den V.-D. is reeds opdracht gegeven, den directeur ornnid- j dellijk te waarschuwen, wanneer het I mond- en klauwzeer zich in hun ambtsge bied in een zoodanigen vorm voordoet, dat verdere proefnemingen mogelijk zijn. In hun eigen belang zullen de vee houders dus onmiddellijk aangifte moe ten doen zoodra zij ziekteverschijnselen bij hun runderen waarnemen. De plaat selijke landbbuw-vereenigingen kunnen daarbij wellicht'hun steun verleenen. De uitslag van de proefneming te Me gen geeft weer hoop, dat men thans met de bestrijding der ziekte op den goeden weg is. Reeds wordt een soortge lijke proef genomen in het gebied van de Hoilandsche Maatschappij van Land bouw onder leiding van prof, De Jong uit Leiden bij veehouders, die daartoe hun stal Willen afstaan. Eveneens blestaat bij de Friesche Maatschappij van Land bouw- het, voornemen, de behandeling in het groot té gaan toepassen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Rotterdam, W. C. Post humus Meyjes te Nijmegen en J. J. Stam te Amsterdam (benoorden het Y). j Aangenomen: Naar Kats (Z.)cand. H. I C. J. Hoogendijk te Laren (N.-H.) Geref. Berk. Beroepen: Te Domburg en Westka- pelle. cand. D. Feenstra te Woudsend. Te Kampen, S. W. Bos te Dokkum. - Te Stadskanaal (Pekelderwteg), cand. J. van Raalte te Zalk. TAN HEINDE EN VER. Den lOen Juni zal er van uit Mos kou een proefvlucht ondernomen wiorden via Siberië, Mongolië en de Gobi-Woes- tijn. Aan den t/ocht nemen, zes vliegtui gen deel! De afstand bedraagt 6000 K.M. f Het doeil.van den tocht is, de „politieke toenadering tusschen de Aziatische vol ken te bevorderen" en waarschijnlijk tevens de mogelijkheid van een eventueele luchtverbinding te onderzoeken. In Centraal-Azië hebben, naar ge meld wordt, aware sneeuwstormen ge- Woed. waardoor ernstige schade is ver oorzaakt aan de tuinbouwcuitures. Som mige cultures zijn voor driekwart ver woest A.s. winter zuilen te New-York en te Chicago tentoonstellingen worden ge houden. die den veel zeggendein naam zul len dragen van „kermis der ijdelheid"i. Bedoeld zijn tentoonstellingen in toilet artikelen en schoonheidsmiddelen, lijfsie raden e. a. Er zal aan deze tentoonstel lingen „een congres van de schoonste vrouwen uit de heeie wereld" verbonden zijn. - s' !V:'!' Loflied op den setter. Onbekende letterzetter, Typograaf, zoo men dit wil, Houdt, bij 't zetten van dit rijmpje Even Uwen iarbeid stil. 'k Wil dit versje aan U wijden, Gij, die altijd even net, Mijne horrelvoetsche rijmen In dit Nieuwsblad hebt gezet, 'k Vraag vergeving voor de krabbels Door mij, meestal nonchalant, Op een blad papier giesmeten Met een dichterlijke hand. Als het voor de pers moet dienen Is mien meestal gauw tevree; Met den zetter, die 't moet lezen, Och, wie houdt daar reek'ning mee? Gij moet alles kunnen lezen, Zelfs het katterigste schrift; Duistre hiërogfiefenteekens In verweerden steen gegrift. 'k Weèt wel, hanepooten lezen Hoort nu eenmaal bij 't beroep, Maar men dient toch te bedenken: •t Zetterscogi is nog geen loup! I Onbekende medewerkers, Journalisten, zoo men wil, Schrijft Uw werk zóó, dat de zetter Het kan lezen zonder bril. Gunt den man eens dat pleziertje, Neemt,eens nota van m'n vraag, En verlost de typografen Van de hanepootenplaag! R. PlnaoolBel Nieuws. I«in tm iMterlu. 28 Mei. BTAATSLBBNINGBN. NKDKBLAND. V.K. Heden N.W. 8. obl.al932 f 100 6 1C51/S 105% N. W. 8. obl.a-b'22 - 500 6 104 6/lfl104i1 N.W. 8. obl.a-6'22 -1000 6 l04ll/i, 1041'/,. N.W. S. obl.a-ft'22 - 2500 6 1047/i« 104 N.w. 8. obual^38 500 0 103 102% n.w. s. obuma looo e 103 103 N.W. 8. obl.19235- 500 6 103' 102% N.W. 8. obl. 1923b -1000 6 103 103 M'.W. R. obl. 1918 - 100 6 100 100%. N.W. S. »bl. 1918 - 600 6 100%, 100»/,. N.W, ©bi. 1918 1000 5 99% 99 N.W. 8. ©bi. 1919 - 100 5 99"/lfl 99% N.W. 8. #bl. 1919 - 500 5 99!l,,e 99% N. W. 8. obl. 1919 -1000 6 99»/l8100 N.W. 8. ©bh 1910 - 100 4% 94%, 94% N.W. 8. obl. 191» - 500 4% 96 95l»/i« N.W. 8. obl. 1916 -1000 4% 96'/18 96 N.W. 8. obl. 1917 - 100 4% 94% 94% N.W. 8. obl. 1*17 - 50017, 95% 95 N.W. 8. obl. 1911 -1000 47, 95*/, 95% N.W. 8. obl. 1916 - 100 4 93% 937, N.W S. obl. 1910 - 500 4 93% 93%e N W 8. ©bi. 1916 -1000 4 937g 92% N.W. 8. obl. 1911 - 1000 »7, 827, 82% N.W. S. obl. -1000 8 71% 71% NVW.S. oett.v.lJii 1000 4 717, 717, N W S. eert 1000 t% 59 59% BULGARIJE, üypoth. Leen 1892 fi T*b*kjleenlng 1S02 6 24 247* Iiegolleealag 1904 5 22 21% Bel rr. goud-ebl. 1907 47, 247, PJ2TK ONDERNEMINGEN. Im Ned. Petr. f 1000 A. 386 3827, f cr Petr. f 100 O A. 884 3828/, Ned. Petr. C. v. A. 3821/, Dollars .'benk) <2.48-12.48%; Marken (gr (per bill f 0 5917*—f 0.5932»; id. (r.) f 0.59!7»-f0,5932»; KronenplO.OOO 10,34%! f 0.86; Eng. bankp. t 12,10 t 12,12»; Fransch bankpapier f 12,52'—12,60; Belg. bankpapier 1 12 27'1 12,40. Rotterdamsehe Tramwegmaatsohappjj. Het jaarverdag deelt mede, dat de ontvangsten uit het reizigers ver voer we derom ietwat terugliepen, hetgeen wordt toegeschreven aan sterker doorgevoerde bezuiniging in verband met loonsverla gingen en aan toenemend gebruik van de auto. De ontvangsten uit het goederen vervoer toonden echter vooruitgang, evenais dit uit hét bagagevervoer. In den loop van het jaar werd met de directies van eenige Stoomvaartlijnen op Engeland een regeling getroffen, waardoor het mo gelijk werd de concurrentie van schippers meer doelmatig te béstrijden, in verband waarmee de ajuinaanvoer verdubbelde. Evenzeer was er een bévredigende toe neming in een aantal andere landbouw productie. Dé liquidatie van alle met paarden geëxploiteerde bedrijven leverden een winst op van f 304.853, die echter ge deeltelijk reeds in vorige jaren is verre kend. De winst- en verliesrekening geeft met inbegrip van het rijkssubsidie van f 182.760 (v. j. f 260.433) een saldo van f 523.703 (f504.298). Hiervan wordt voor afschrijvingen gebezigd f97.536 166.665). Voor obï.-rente is verschuldigd f139.964 (f 143.119). In het vernieuwingsfonds der stoomtramwegen wordt gestort f228.200 (f 157.220), terwijl uit het restant een dividend van 5 o/0 (v. j. 4 o/0) kan worden uitgekeerd. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1925 | | pagina 13